Bootcamp átképzés: ígéretek vs valóság, 5 évvel később

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 08. 2024
  • Sok mindent lehet hallani: magas bérek, izgalmas feladatok, mindez néhány hónap képzés után. A valóság persze bonyolultabb, nem biztos lesz állás, drága a képzés és a feladat kiderülhet monoton, ráadásul a pár hónap után is még tanulni kell, méghozzá sokat és vég nélkül.

Komentáře • 38

  • @martonmarton6284
    @martonmarton6284 Před rokem +21

    Tudnék erről mesélni. 2017-ben kezdtem a nulláról a programozást 8órás munka mellett, hogy majd egy év múlva programozó leszek és akasztom le a nagy lóvét. 3 bootcamp (ebből egy kifejezetten csak keretrendszer), 4év és körülbelül 40 - 50 interjú után kaptam meg az első rendes fejlesztői munkámat juniorként. Persze a cégnél nem volt junior pozi, ezért a próbaidőm alatt napi 15 - 16 órában készültem a vizsgákra, hogy meglegyen a próbaidő végén a vizsgafeladat és benn maradhassak. Ahhoz is, hogy ez meglegyen két senior programozó volt mellettem gyakran éjfélig, hogy segítsenek...(hétvégén is, akik a barátaim és nem a munkatársaim voltak). Szép dolog fejlesztőnek lenni, de nem véletlen 10-ből 8 ember azonnal feladja és vissza sem néz. Én is dobtam be egyszer a sokadik interjú után az egészet a sarokba, hogy soha többet, mert ez baromi megalázó, hogy az aktuális fizumnál jóval kevesebbért szó szerint az intrjúkon szétszednek, kedvesen de kicsit meg is aláznak, azzal hogy junior vagy de ők csak seniort/expertet keresnek. Mindegy, én túl vagyok rajta, és tudom mire vállalkozik az, aki karriert vált és megpróbálja programozóvá képezni magát. Utólag azt mondom megérte mind anyagilag, mint szakmailag, de én is a bérezés legalját kaptam, amikor kezdtem és ez sok lemondással járt, mert a saját terepemen és állásomban már jóval többet kerestem. De egy év alatt utolértem és le is hagytam az előző helyemen a béremet. Amúgy a lényeg kimaradt a videóból. Nem a bootcampen múlik elsősorban, hogy neked lesz e utána állásod, hanem azon, hogy a munkád és a bootcamp után este amikor hazaérsz 9-re, még hány órát ülsz le és éjszaka meddig bírod csinálni, úgy hogy másnap mész dolgozni. Nem a bootcampek rosszak igazából, bár alapvetően hibás a koncepció, hogy te 4 - 5 hónap alatt programozó leszel, vagy akár a közelébe kerülsz annak. A legtöbb ember csak bemegy, ott részt vesz az órán, kijön és elégedetten hátradől, hogy ma sem lógta el és ott volt. Ez kevés ide.

  • @LevonelGuides
    @LevonelGuides Před rokem +5

    Én elkezdtem több bootcampet már, de rövid időn belül kiléptem mindegyikből. Idegesítettek a tanárok, az, hogy nem a saját tempómban haladok, meg úgy nagyjából minden. Aztán rátaláltam az Udemyre / Coursera-ra, ahol értékelve vannak az anyagok és az oktatók. Nekem ez a forma jött be, nem igénylem, hogy fogják a kezem. Hogyha valami nem megy, akkor chatGPT vagy stackoverflow. Amikor pedig valamiben jobban elmélyednék, akkor molyolhatok rajta annyit amennyit akarok, és nem jön holnap, vagy 1 hét múlva valamit ismeretlen, csak mert tartani kell az ütemtervet. Hozzáteszem, mindezt akciósan 10-20 dollárért kapom. Aki tud angolul, annak a fentebb említett módot javaslom. Nem dolgozom még fejlesztőként, de biztos vagyok benne, ha végzek a tanfolyamokkal, akkor nem lesz akadálya.

    • @martinvarga130
      @martinvarga130 Před 17 dny +1

      Ugyanez. Udemy meg youtube-on tanult dolgokból felvettek több helyre is juniorként. Nem volt lehetetlenség. Elhivatottság viszont kell, anélkül nem megy.

  • @k3rn3lp4nic
    @k3rn3lp4nic Před rokem +5

    Alljon itt egy komment a masik oldalrol is..
    10+ eve vagyok a szakmaban, jelenleg Lead/Senior Devops Engineer / Cloud Architect.
    Rengeteget interjuztattam mar palyafutasom soran es ebbol kifolyolag sok bootcamp-essel talalkoztam. A tapasztalat az, hogy ha valaki barmilyen elokepzettseg nelkul beul egy bootcamp-re es elvegzi, abbol nem lesz fejleszto.. Legyen ezt barmennyire is rossz olvasni. A fejlesztes, de maga az IT technikai resze nem arrol szol, hogy gyorsan letudok egy szakmat es sokat keresek vele. Ha maga a tema nem erdekel, vagy nincs ilyen beallitottsagod, akkor nem fog menni. Nem fogsz tudni lehuzni 8-10 orat munkaval, majd meg utana kepezni magad folyamatosan. Ha nem ez a hobbid, nem ez ami mozgat akkor nagyon hamar ki fogsz egni.
    Es akkor par szo a technikai reszrol is. A bootcamp-ek gyakran kapcsolatban allnak cegekkel es a bootcamp feladata az, hogy celiranyosan "kikepezzen" embereket egy adott project adott folyamatara. Ezt akar meg meg is lehet csinalni par honap/egy ev alatt, de nezzunk moge. Miert kellenek kulso nagyjabol zero tudassal rendelkezo emberek egy nagy cegnek? Azert mert olyan munkat kell vegezni, amit a sajat tapasztalt fejlesztoi nem hajlandoak. Mert monoton, nincs benne kihivas, semmi kreativitas. Lenyegeben informatikai segedmunka. Ennek egy nyertese van, a ceg. Dolgoztam olyan nagy multinal, ahol volt ilyen kapcsolat bootcamp-el es interjuztattam oket. Ezeken az interjukon tudtam, hogy semmi olyant nem kell kerdezni ami valoban felmeri a delikvens tudasat, azt kellett neznem, hogy adott munkafolyamatra megfelelnek-e. Aztan a "legjobbakat" felvettuk es mentek a sullyesztobe (Arra a projectre, ahova senki nem volt hajlando menni). Ez a friss kolleganak vagy leesik, vagy nem, de elobb utobb eszre fogja venni, hogy a szakmai fejlodese lenyegeben nonegzisztens..
    Ha nem igy erkeztek hozzan bootcamp-es emberek, akkor viszont a szakmai interju volt, nincs ra jobb szo, kinos. Interjuztatokent nagyon kinos, amikor egy ido utan mar nem tudod mit kerdezz, mert semmire nem kapsz valaszt. Egy pelda, a kerdes legyen, hogy mit tudsz az oroklodesrol. A valasz egy bemagolt 3 soros definicio, amiben szorol szora elmondja a tankonyvi peldat (Jo esetben..). Amikor rakerdezel, hogy oke, de ez miert haznos a valosagban, hogyan valosul meg akkor meg semmi, csak a habogas (Persze ezt rafoghatjuk a lampalazra, tapasztalatlansagra is) es meg bele sem mentunk olyan temakba, mint polimorfizmus, dupla oroklodes, absztrakt osztalyok, etc. Nem varjuk el egy juniortol, hogy mindent tudjon, nem fogunk belemenni a SOLID elvekbe es design patterneket kerdezgetni. Ha egy ceg meghirdet egy tenyleges junior allast (Nem olyant mint amit az elobb leirtam) akkor pontosan tudja, hogy az elso bo egy evben a kollega nem fog neki penzt termelni. Azert veszunk fel egy kezdot, hogy kineveljuk. Korulveszik a seniorok, architect-ek es tudja magaba szivni a tudast. Hogy miert eri meg ez egy cegnek, hogy lenyegeben mi oktatjuk es meg fizetunk is neki? Pont a bootcamp jelenseg miatt. Hihetetlenul fel van higulva a szakma es eszmeletlenul nehez jo embert talalni. Nem, nem hozzaerto, tapasztalt embert, az a lehetetlen kategoria, hanem olyan embert akiben van potencial. Inkabb neveljkuk ki mi es igy nem lesznek rossz beidegzodesei, nem kell lenevelni olyan dolgokrol amiket random bootcamp-eken tanult olyan emberektol akiket valoszinuleg mi sem vennek fel mediornak sem. Ez valahol a vak vezet vilagtalant kategoria.
    Ugy tunhet, hogy rendkivul a bootcamp-ek ellen vagyok, aminek lassuk be van valosag tartalma (Bar magam ellen beszelek, mivel ahogy egyre jobban higul fel a szakma egyra nagyobb igeny van a regi tapasztalt seniorokra), de inkabb azok az igeretek a hihetetlenul karosak mind az emberekre, mind a szakmara nezve, hogy BARKIBOL lehet fejleszto/devops akarmi. Nem ez sajnos nem igaz.

  • @zsoltvarkonyi2155
    @zsoltvarkonyi2155 Před rokem +2

    Köszönöm!

  • @zoltanherwerth1112
    @zoltanherwerth1112 Před rokem +3

    Tisztelt Zsolt,
    tele van előítéletekkel a videó, a verdiktet már az eléjén tudni lehetett, azaz objektívnek meg még véletlenül sem nevezném ezt a performanszot.
    Csak hirtelen kapásból a kiegyensúlyozottság jegyében azt miért nem szabad megemlíteni, hogy egy BME-n végzet informatikus hány százalékát hasznosítja az ott tanultaknak mondjuk a végzés után 3 évvel? Az miért baj, hogy egy bootcampen tanult okos ember többet tud alapból a Front-Endről, mint egy Kodolányin végzett mihaszna jelölt? Nem az a cél, hogy a cégnek jó legyen és a megfelelő munkatársat tudja kiválasztani? Például, úgy aktuálisan, legyen JavaScript: „Deno”-s embereket keresünk manapság - ilyet biztos nem tanítanak semmilyen egyetemen.
    Németországban élek és HR vonalon dolgozom, így totál máshogy látom az általatok felvázolt világot. Nálunk az az alap bevett gyakorlat, hogy keressük az aranymetszést a delikvensben. Eleve minden jelentkező kap egy előszűrést - végzettségtől függetlenül -, még a seniorok(== hülyékkel nem foglalkozunk) is. A már behívott jelöltet a „The Four C’s” (== Collaboration, Communication, Critical thinking, Creativity) mentén vizsgáljuk, magyarul „4K” hogyan domborodik ki benne, azaz a kommunikáció, a kollektív együttműködés, a kritikai gondolkodás és a kreativitás. A mi munkákra is van visszacsatolás és az a tapasztalatom, hogy egy nem „echte” informatikus diplomával rendelkező, noha nehezebben rázódik bele a szakmai dolgokba, de minél több időt tölt a cégen belül (matekosan kifejezve: 9-12 hónap az inflexiós pont), annál inkább semmitmondó a ki honnan jött effektus, sőt a „kívülről jöttek” szorgalmasabbak, nyitottabbak és 4 év múlva már előrébb tartanak. A mi munkánk kritikája az is, hogy egy bootcampet végzettről hónapok után derült ki, hogy tökéletesen beszél portugálul is német lévén, majd erre alapozva kvázi egy új piac is kiépült a cég számára Brazíliában. Volt, hogy valami nevesincs kölni főiskola trombita(!) szakáról átnyergelt embert vettünk fel Java fejlesztőnek, sőt csak úgy jöhetett menedzseri engedéllyel, hogy 6 hónap próbaidőt írtunk bele a szerződésébe + 6 hónap után határozott idejű szerződés kapott. Azonban az évek során annyira kikupálódott, hogy azóta minden kongresszusra őt küldjük előadni, mert olyan hihetetlen jó prezentációs képessége, ami egy interjú (sorozat) alatt sem is tudott volna kidomborodni. Sőt, utóbbi időkben már magát őt hívják meg, nem is cégünket.
    Az amerikai anyacéggel való kommunikációkból az derül ki folyamatosan, hogy odaát már réges-rég megfordult a trend: több bootcampes jelentkezik junior pozícióba, mint egyetemi végzettségű. Kérdeztük is, hogy milyen stratégiák kövessünk, mert ez előbb-utóbb begyűrűzik Európába is. Ők a kiszorító hatást emlegetik és érzékelik, azaz ők azt tapasztalják, hogy az egyetemek is megértették a helyzetet és teljesen átalakul a képzésük érthető okból. Nem holmi dinoszauruszként viselkednek, mert akkor kihalnának, hanem ráéreztek arra, hogy melyik az az szegmens, ahol abszolút versenyelőnyük van. Például, egy bootcamp soha nem fog C++ programozókat képezni (pointerek, referencia, referencia pointerek és társai miatt), sőt a .Net világába se fognak betörni az F# programozók ilyen 9-12 hónapos tanfolyam után. Az egyetemen erre "kényelmesen" van idő, el lehet mélyülni benne, és ennek is van piaca.
    Amit a magyar helyzetről tudok, például a Progmasters (== egy bootcamp) belépési feltételként is olyan kemény JavaScript alapokat vár el egy Front-End fejlesztő képzés során, hogy csak pislogtam. Ha nem hiszed, járj utána.
    Végül álljon itt a kedvenc sportolóm, Szergej Bubka mondása. Mikor megkérdezték, hogy hány százalék tehetség és hány százalék szorgalom az összetevője az ő sikerében, ő kapásból azt mondta, hogy 1% tehetség és 99% szorgalom. Mi is ehhez tartjuk magunkat minden interjú során (főleg, ha nem tudjuk eldönteni, hogy mehet tovább, vagy eleve reménytelen), feladunk a delikvensnek egy házi feladatot, hogy dolgozza ki nekünk 3 napon belül. Hihetetlen visszacsatolása van ennek. Függetlenül az interjún (kb. 20-30 perc jut egy jelöltre a szakmai szűrés után) szerzett első benyomásától, ezek sokkal jobban kihozzák jelölt énjét. Aki még aznap beküldi, annak 90%-át felvettük és "maradt sokáig nálunk", de olyannal találkoztunk, hogy valaki nagyon megnyerő volt az elbeszélgetésen, de nem küldött vissza semmi, ám 5 nap múlva már harciasan reklamált, hogy akkor miért nem kap visszajelzést tőlünk, noha az ő térfelén pattogott a labda.
    Tisztelt Zsolt, nem ítélkezni szerettem volna, csak más perspektívából megvilágítani a piacot. Tudom, hogy mindenki a saját lovát dicséri, de szerintem árt, ha meghallgatjuk a (piac) többi szereplőit is.
    További szép napot kívánok!

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem

      köszi hogy megnézted!
      az egyetem elvégzése nem az én lovam, max meggyőződésem hogy erősebb, főleg diverzebb alapot ad. szükségem lesz mátrix transzformációkra? aligha, nyilvánvaló.
      másik, hogy remek anekdoták, de egyrészt nem reprezentatív, én is tudok ezzel szemben tökkelütötteket sorolni és példálozni velük, de másrészt nem világos mi a vita tárgya. soha egy embert nem favorizáltam még interviewn képzettség alapján, és itt a videóimban is több ember van IT képzettség nélkül, és ez pont senkit nem is érdekel. ha megkérdeznek én azt mondom menjen egyetemre aki teheti, ennyi az egész. ez gyengévé teszi a "performanszom", de szerencsére van bőven kit nézni ha ennyire felháborít. hálisten volt akinek tetszett, még ha nem is írt egy novellát 🤷

    • @meridian974
      @meridian974 Před rokem +1

      "Progmasters (== egy bootcamp) belépési feltételként is olyan kemény JavaScript alapokat vár el egy Front-End fejlesztő képzés során"
      2017-ben pályáztam náluk Java backendre... mivel volt egy abbahagyott fősulim, így Java nyelv alapjai megvoltak már. Az interjún volt egyszerű teszt feladat, amit a'sszem kétféle képpen is meglehetett oldani, ugyanakkor én egy harmadikkal rukkoltam elő, egy olyannal, amin még a senior interjúztató is meglepődött, még ősem gondolt arra hogy akár lehet így is :D mivel gyorsan megvoltam, mondta oldjam meg a másik két módon (amire sejtelmesen utaltak a feladat kiírásban), hogy ne unatkozzak, amíg a másik 2 társam gyűrkőzik a feladattal.
      Mindezen dolog ellenére mégsem kerültem be. Igaz, én mondjuk kimondottan az ösztöndíjast pályáztam (azaz amikor a képző cég állja a képzés árát) meg, nem volt cirka 1.2 millió Ft-om a képzésre, lévén akkor munkanélküli voltam...

    • @zoltanherwerth1112
      @zoltanherwerth1112 Před rokem

      Ez abszolút nem mond ellen annak, amit leírtam. Én nem tudom ilyen szintű tudásod volt, miként oldottad meg a feladatot, de ha az „output” helyes, akkor szerintem senki nem köthet beléd.
      Amúgy meg ezen az egyetem - bootcamp vitán tíz év múlva már mindenki csak mosolyogni fog. 🤭
      @@meridian974

  • @szgabor91
    @szgabor91 Před rokem +3

    Jó lett a videó, mindent elmondtatok benne, amiket évek óta próbálok elmagyarázni az embereknek.:)
    Szerintem ez az egész ott csúszik félre, hogy a programozás van valamiért előtérbe helyezve a köztudatban, ha IT-ről van szó. Holott egy cégnél rengeteg más pozíció is van a fejlesztőn és a tesztelőn kívül, amik mind nagyon fontosak, de valahogy mégse mondják el sehol, hogy mit is csinálnak. És ezekben a pozíciókban sokszor hamarabb tud érvényesülni, sikerélményt szerezni az ember, mert jobbak hozzá a készségei. Szívesen néznék meg egy olyan videót is, ahol mondjuk elmagyarázzátok, mit csinál az üzleti elemző, projektmenedzser, product owner, scrum master, system administrator stb. Szerintem sokaknak lenne segítség, akik szeretnének karriert váltani, de esetleg kiábrándultak a fejlesztésből. :)

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem +2

      köszi a visszajelzést, örülök, hogy tetszett!
      előbb-utóbb biztos lesz ilyen videó is a csatornán 👍

  • @json900
    @json900 Před rokem +4

    Ez egy eléggé árnyalt interjú vagy inkább beszélgetés volt, tele előítéletekkel. Érezhető volt hova akarod kifuttatni…. Nem érdemes a bootcampet az egyetemmel összehasonlítani.

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem +1

      köszi a visszajelzést! többször elhangzik, hogy más a két képzés célja. annyiban mégis össze kell vetni, hogy a végén ugyanabban a munkakörben kötnek ki az elvégzőik, jobbára fejlesztők lesznek. aki nem ment még végi ezen az úton nem árt ha mindkettőt megfontolja szerintem. egy pillanatig se akartam senkit megtéveszteni, én az egyetemi képzést preferálom, de ha megnézed a többi videóm főleg azt támogatom, hogy tanuljon mindenki önszorgalomból, sokat, mindegy honnan jön.

  • @meridian974
    @meridian974 Před rokem +1

    ISTQB viszga....:) nekem is megvan, de nem skerült vele elhelyezkednem. Amúgy az ISTQB semmi gyakorlati tudást nem ad, egy elméleti felülről történő rátekintést a módokra módszertanokra, de csak megnevezések, felsorolás szintén - némi magyarázattal - szintjén. Azaz erősen elméleti és emiatt nagyon száraz. A gyakorlat ennél sokkal érdekesebb, azt viszont se a könyv se tanfolyás nem oktatja, a tanfolyás a szőrszálhasogatási szinten lévő tesztre készít fel. Amikor mentem vizsgázni a viszgát felügyelő személy külön felhívta a figyelmet arra, hogy aki nem angol natív az inkább magyar tesztet töltsön ki. A magyar fordítás meg néha huhh voltak érdekességek és mindez az éles tesztben. Így lett 88% nekem az eredmény.

    • @benceerdesz4008
      @benceerdesz4008 Před 4 měsíci

      Én is majd le szeretném tenni az ISTQB-t. Te otthon vizsgáztál vagy a kihelyezett vizsgaközpontban? Melyiket ajánlanád így utólag?

    • @meridian974
      @meridian974 Před 4 měsíci

      @@benceerdesz4008 nekem nem volt választásom, vizsgaközpontba mentem. Voltunk vagy 20-an, a viszga egyszerre ment.

  • @SzotBalint
    @SzotBalint Před rokem +3

    Részben egyet értek az elhangzottakkal, de egyetemet végezve sem sokkal könnyebb elhelyezkedni.
    Egy-egy tárgyra mindössze 14 hét szorgalmi időszak, és 5-6 hét vizsgaidőszak jut. Ez is kb 5 hónapnyi idő, mint egy rövid bootcamp.
    Félévente legalább 6-8 tárgyat kell felvenni, nem egy technológián van a hangsúly sose. Mindenből max a felszín kerül elméleti síkon kapargatásra, a matek tárgyak kivételével.
    Egy bootcamp sokkal inkább piacképesebb, korszerűbb tudást adhat (tematika alapján).
    Egyetemen az első félév az algoritmizálás bevezetése című rettenet, papíron programozással kezdődik. Szégyen.. Gyakorlati, piaci szektorban használt ismeret rendkívül kevés.
    A mérnök infó képzésen én leginkább azt tanultam meg, hogyan kell valamit önállóan elsajátítani, tutorialokból tanulni. Kis indiai akcentus is rám ragadt legalább.
    Ilyen oktatási rendszerben nem igazi szakemberek oktatnak, hanem akinek nincs piacképes tudása. Nagyon kevesen vannak, akik nem mennek el 5-10-szeres bérért, jó szakemberként a vállalati szektorba. Hanem inkább éhbérért tanítanak.
    Addig egy bootcamp budgebe bele fér egy mid-senior fejlesztőt megfizetni.
    Ami leginkább probléma, hogy az egyetemi hasznavehetetlen tárgyakra ölt idő, energia, pénz mellett nem volt kapacitásom szakmailag tényleg fejlődjek, leragadtam egy junior szinten, amivel fel nem vesznek, vagy minimálbéres IT munkák akadnak csak vidéken.
    Így maradtam hobbi mérnök informatikus illetve vállalkozóként próbálgatom fenntartani a tudásom. (próbáltam, amíg a katával nem verték szét a kkv szektort, amit ki tudtam volna szolgálni..)

    • @everest1400
      @everest1400 Před rokem

      Teljesen igazad van. Junior fejlesztőként elhelyezkedni baromi nehéz. A cégek mid-senior szinten keresnek fejlesztőket. Ritka a meghirdetett kimondottan junior pozíció, azokra viszont brutál túljelentkezés van, legalábbis Budapesten többkörösek az interjúk és nagyon nehéz bekerülni.

    • @SzotBalint
      @SzotBalint Před rokem

      @@everest1400 A gyakornok / junior fizetés ráadásul nevetséges vidéken. Sajnos nem mindenki tudja megtenni 800-1000 Ft-os órabérben dolgozzon, mint itt vidéki webfejlesztők diákként. Másrészt ennyiért nem akarok fejlesztői munkát végezni.
      Ilyen brutál alacsony fizukért is 10-szeres túljelentkezés van, az egyetem elvégzéséhez pedig muszáj csinálni.
      Inkább ülök adminisztrátorként, semmi felelősséggel egy raktárban. Fizetésben nincs különbség, ha a megyeszékhelyen Angularoznék, vagy ezt csinálom.
      Maradok hobbi mérnök informatikus.

    • @everest1400
      @everest1400 Před rokem

      @@SzotBalint Nincs kolbászból a kerítés ezen a területen sem. Szerintem sok embert becsapnak bootcampeken is, hogy kapkodni fognak értük a cégek és bőven megéri az 1 -2 milliót kifizetni. Ha letelik az a pár hónap akkor majd megtapasztalják, hogy mi a valóság pályakezdőként az IT-ben. És igen a videóban is elhangzik, hogy csak az osztály legjobb tanulójának ajánlottak állást a többit meg szélnek eresztik. Én is elgondolkodtam azon, hogy visszamegyek jó pénzért a gépészetbe dolgozni és megmarad hobbinak a web appok fejlesztése. Csak most kinyírták a katát így nem tudom hogy lehetne csinálni.

    • @SzotBalint
      @SzotBalint Před rokem

      @@everest1400 A bootcamp egyébként jó dolog, de nem átképzésre vagy szakma váltásra. Hanem, ha vannak komoly alapok, utána jó szakirány, gyorsan megtanulható egy stabil stack.
      Másrészt pár év már webes projekt nincs js framework nélkül. Vue, React, Angular.
      Néhány éve még egy jó sitebuilder állás beugró szint volt, Html, Css, minimál Js/jquery.
      Most keretrendszer, lib ismeret nélkül junior állás sincs.
      A Kata törléssel pedig a kkv szektor web projekt igényének tettek be. Egy-két emberrel vállalható projektek száma jelentősen lecsökkent, alig van.
      Az enterprise projektekhez pedig kevesebb alvállalkozó kell, aki egyedül dolgozik.
      Van azért egy senior-expert réteg, aki nagy projektbe is beszámláz, akár remote vállalkozóként. De ez a fejlesztők kis százaléka.

    • @lordmairtis
      @lordmairtis Před rokem

      egyébként ez régen pre-bootcamp is így volt, juniornak fel se vettek diploma nélkül. én félállásban gyakornokoskodtam egyetem alatt, de így pár év tapasztalattal és papírral indultam állást keresni később. akkor jelentősen rossz volt a fizum, de az első rendes pozim aztán ezt megtriplázta🎉 A papír nekem befektetés lett így

  • @meridian974
    @meridian974 Před rokem +3

    A főiskolai (és egyetemi képzések túl vannak misztifikálva. Én jártam 3 egyetemen is. Alapból erdőmérnökire, aminek az első négy féléve durvább volt mint az orvosi. (akkor még nem volt kreditrendszer sem, ha nem volt meg valamid aláírva, vizsgád, bukta, félévismétlésre "visszaírtak"). Mivel sosem érdekelt ez a szakma, csak szülői nyomásra történt ez, ott is hagytam, és mivel más lehetőségem nem volt munka mellett távoktatásban elkezdteme egy fősulit. Programozó akartam lenni. Már gyerekkoromban is, mivel matek számtech szakos spec suliba jártam általánosban... Ám az infós fősulin a tanmenet tele volt lényegtelen, tökéletesen haszontalan dolgokkal (tantárgyakkal), mint pl vállalatirányítási rendszer (SSDM vagy mia szösz), ami őszintén megvalva mégis ki mire tudott használni? Az egész tankönyv egy gyújtóspaírhalmaznak való valami volt.
    Lehet hogy egy menedzsernek hasznos lehetett volna ez a tudás, de nekik nem ezt tanították. Egy leendő - és kezdetben kezdő szinte lévő - programozónak meg irreleváns volt ez az egész. Tucatnyi ilyen tárgy volt... még fizika és elektronika is volt (gyakrolatilag sziliciumból CPU-t tervezni. DE MINEK????
    EZ nem most volt, de már akkor sem ASM-ben ment a fejlesztések döntő többsége - legfeljebb az aki hardvert programozott, na de az meg nem kezdőknek való! Ennek ott lett volna helye ha valaki elektroműszerész vagy áramkör tervező akart volna lenni, belépőszinten jó lett volna ez számukra és ezt a fősulis/geytemie képzés során évek alatt magasabb szintig felvinni. De így csak bele lett kapva ebbe is meg abba is, egyik tantárgy jött a másik után. Aztán persze voltak programozós tárgyak is, de ezekre meg a többi hülyeségek miatt alig-alig jutott idő, azaz képtelenség volt az igazi target tárgyakba belemélyedni, amiért valójában az ember elkezdte ezt a főiskolát.
    Nagyon szuper dolog egyes poziciókba ha másodfokú differenciál egyenleteket vagy lineárisregressziót csuklóból és álmodból felriasztva is meg tudsz oldani, de egy programozónak nagyon ritkán kell, ott is csak annak aki már elméleti matematika, fizikában elmélyült és ismereteit át kellene vinni informatikai szintre, vagy olyan speciális (mondom: speciális! Az anem hétköznapi) tervezői mérnöki állásokban, ahol minimum kell előzetese 5-10 év szakmai tapasztalat is a pozició betöltéséhez...!
    Szóval az energiák java része le volt és van ma is kötve un töltelék tarntárgyakkal - hozzá külön nehezítéssel a tantárgyukat túlértékelő idita tanárokkal.
    Ahelyett hogy a felsőoktatásban arra koncentrálnának, hogy legyen egyszimpla alap matek ismertek (nem kell differenciálgeyneletek, elég ha vektoralgebrát és halmazokat, gráfokat, mi az a komplex számok, stb megismeri a delikven, esetleg egy kis függvényanalízis, de itt sem kell túl messzire menni, nem ebből fog ugyanis megélni - nem ő fog valami megoldatlan matematikai dillemát megoldani és Nobel díjat bezsebelni ezért), és masszívan minnél több programozás. Pogramozni, programozni - és nem elémleti szinten, hanem lehetőpleg bevonni cégeket, akik valós projektmintákat tudnának behozni a képzésbe - de nem 20 féle nyelven! Minek 20 féle nyelv?? Aki sokat markol, az keveset fog! Választani kelljen: C#, vagy Java... C++ / C és beágyazott rendszerek programozása (vagy játékengine programozás)... fromteneden JS +HTML+ CSS.. adatok: és SQL minél jobban.
    Amint ezek legalább 3 féléves __alapozása__ megvan, és perfektül megy akár Java vagy C# vagy C++ ban egy feladat megoldása, plusz tud SQL ben adatok tárolását táblák relációt tervezni, meg tud kreálni egy pofásan kinéző(aza zreszponzív legyen az ne daraobkjra hulló) weboldalt (JS, CSS) akkor jöhetnek a keretrendszerek. További 3 félévben. Java esetén Spring, Spring Data, Security stb... vagy C# esetén .NET és kötelékei (ezt nem ismerem csak nagyvonalakban), frontenden vagy React vagy Angular, plusz SASS, és fakultációnak NodeJS, vagy PHP. A lényeg hogy valamilyen kombinációban egy FULLSTACK legyen a delikvens aki tanul és elvégzi a fősulit / egyetemet.
    A cégek is ezt várják el, nem a jogi alapismereteket, fizikát, meg közgázt... vagy számítógépes grafika. Számítógépes grafika legyen annak aki játéktervezőnek készül, vagy UX-esnek. DE egy full stackesnek felesleges kanyar.
    Minden más tantárgy, amit ezzel kihajítanék, az menjen MsC vagy PhD képzésekre. BsC TELJESEN FELESLEGES és kontraproduktív!
    Tapasztalatból beszélek.
    Szóval ezzel csak azt akarom mondani - mert kicsit meglódult a kezem a gépelésben -, hogy hangsúlyozzák hoyg a bootcamp 5-6 hónapjával szemben a fősuli 6-7 féléve semmivel sem több! A bootcampen pont azt tanítják amit a fősulin tanítani kellene, de nem teszik, mert NINCS RÁ IDŐ KERET!
    Mondjuk a 4-5-6 hónapos bootcampeknek meg az a nagyon nagy hátránya hogy a tudást amit meg kell szerezni ahhoz 2 év kellene (4x5 = 20 hónap!), de ők ezt belepasszírozzák 4-6 hónapba, de így nem lehet igazán jól elsajátítani ezt.
    (nyilván vannak zsenik, meg vannak olyanok akik előzetes ismeretekkel kerülnek oda, nekik ez sikerülhet, de a töbségnek nem fog igazá jól menni. Vizsgát le fogják tudni tenni, de aztán hamar rájönnek, hogy tulajdnképpen semmit sem tudnak, mert az idő java részét felpörgetett sebességű tanulással töltötték, és gyakorlatra csak annyi jutott amennyi muszáj volt.)
    Amit kutyafuttában tanulsz meg az később ugyanilyen gyorsan esik is ki a memóriádból.

    • @bistronauta
      @bistronauta Před 10 měsíci

      Kösz, hogy megosztottad a meglátásaidat mind a két kommentedben. Úgy érzem azért főiskola óta szakmailag már előrébb léptél 🙂

  • @Stacktracee
    @Stacktracee Před rokem +1

    Hogy jött ki a BME mérnökinfó félév nincs 200ezer? 145ezer az alap, mellé kreditenként 6000 forint. Átlag 30 kredittel kell számolni ott, ami 325ezer félévenként.

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem

      145 egyszeri beiratkozási díjnak néztem, de még ha 325, nagyságrendekről van szó, az reméltem egyértelmű lett a videóban. Ha forintot akarnék számolni akkor learányosítanám hányan kerülnek be ingyen az egyetemre vs önköltségen, hisz átlag ekkora eséllyel kell majd befizetned ezt a díjat...(befektetéseknél is a várt haszon, a nyereség*erre az esély) így valszeg 100 alatt is lenne 🙈

    • @Stacktracee
      @Stacktracee Před rokem +1

      @@ZDEngineering Minden félév kezdetén van beiratkozás.

  • @zoltanberenyi5919
    @zoltanberenyi5919 Před rokem

    Bár a fizikai munkákat jobban megfizetik már, mert nincs ki megcsinálja az alja munkát, az 500 ezer bruttó kezdő fizu nem sok amit igérnek a képző cégek. Veszprém megyében jelenleg 8 általánossal 350 és 405 ezer Ft bruttó alapokat ad egyre több gyár, műszakpótlék ( délutános 60% pótlék, két műszak) és kafetériaval 400 - 450 ezer bruttó bér kijön egy hónapban. Komáromi gyárban mondják (ismerősök), 4 műszakban 8 általánossal operátor megkeres 400 - 500 ezer Ft nettó bért. Ez már nettó. Sokan mondanak 1 milliós béreket magyarországi cégeknél lehet keresni IT-sként, de sokszor ez nem hogy bruttóban nem éri el a valós fizetéseket, hanem ennek a 60%-át se. El kell fogadni, nem minden cég akarja itthon ezt kifizetni, -> menni kell külföldre. Junior fejlesztő 1500 eur bruttó kezdőt kap Szlovákiában. Most néztem egyik telekommunikációs cég hirdetésében... ez nem sokkal több mint a fent említett 500 ezer ft bruttós igéret :)

  • @peterpeter9752
    @peterpeter9752 Před rokem

    Greenfoxossal is szívesen meghallgatnék egy interjút, mert oda kemény a felvételi is.

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem

      kerestem, de nem vállalták az ismerőseim 🤷 közeljövőben nem várható ilyen videó

  • @jazmin0108
    @jazmin0108 Před rokem +1

    És ha a bootcamp nem annyira jó, mit javasolsz olyannak, aki úgy érzi szüksége van a mentori segítségre a tanuláshoz? (Én pl még nem tudom, hogy teljesen önállóan fog e ez nekem menni, mármint a tanulás).
    Plusz ha valaki önállóan tanulja meg, és nem lesz papírja, fel fogják venni a cégek? Bár azt hallom, már nem nagyon akarnak juniorokat felvenni. Te mit gondolsz?

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem +2

      szia! ha kifejezetten kell egy mentor, akkor lehet érdemes mégis valahova beiratkozni, de bármennyit mentorálnak a legfontosabb megtanulnod tanulni, mert ez egy nagyon dinamikus szakma, nézd meg a Frontend fejlesztés, hol kezdjem? videómat pár pointerért, hogy merre érdemes indulni mondjuk frontenden.
      Azt szoktam mondani, hogy a papír+évek segít bejutni az ajtón, a tudás pedig hogy felvegyenek. Amit csináltam és csinálnék ma is ha újra kéne kezdenem, a tapasztalatszerzés (legalább egy év) priorizálása, bármilyen, gyakornokság, freelence, bármi amit be lehet írni, ha már van annyi tudásod, hogy egy ilyenbe beférj. Élethelyzet függő is minden persze és nagyon egyéni. Én a suli mellett gyakornokoskodtam másfél évig, így a második munkahelyemre gond nélkül felvettek mint "tapasztalt" juniort, más meg "bootcamp tapasztalattal" megy juniornak.

    • @jazmin0108
      @jazmin0108 Před rokem +1

      @@ZDEngineering megnéztem azt a videódat is😊 és amúgy ha tényleg CZcams videókból elkezdem tanulni a frontendet, akkor a programnyelveket egyesével amiket felsoroltál tanítják a videókban vagy úgy érdemes rákeresni, hogy frontendet tanító valaki..? (Mármint h olyasvalakit keressek aki egyesével tanítja őket vagy magát a frontendet) Van akit te ajanlasz CZcams-os?😊

    • @ZDEngineering
      @ZDEngineering  Před rokem +1

      az alapokat sokan elmondják, kb mindegy hol nézed, onnantól meg rád van bízva hogy használd és felfedezd.... esetleg a gyakorlati alapozáshoz vannak oldalak mint codewars pl

    • @jazmin0108
      @jazmin0108 Před rokem +1

      @@ZDEngineering köszönöm!