Finální úpravy el. zátěže

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 06. 2024
  • Už delší dobu vyrábím tuhle elektronickou zátěž a měl sem tak dost času jí vyzkoušet. V tomhle videu dodělám různý nedostatky na který sem během testování narazil (jo a vás taky pár věcí na úpravu napadlo :D)
    VAROVÁNÍ: ------------------------------------
    Tyto videa jsou spíše pokusy, než návody (proto ten název kanálu - Experimenty všeho druhu). Jsem člověk a dělám chyby. Sice se konstantně zlepšuju, ale nemůžu zaručit 100% funkčnost a bezpečnost u věcí co vyrábím (hlavně u starších videí). Vlastně se skrze tyhle videa společně s vámi učím a tím pádem dělám chyby.
    Všechny rizika a nedokonalosti o kterých vím se snažím ve videích popsat, ale jak už jsem říkal v tomhle varování, něco mi může uniknout. Proto je napodobování mých videí na vlastní riziko.
    --------------------------------------------------------
    POUŽITÁ HUDBA:----------------------------
    INTRO -
    Ship Wrek & Zookeepers - Ark [NCS Release]
    OUTRO -
    Unknown Brain x Rival - Control (feat. Jex) [NCS Release]
    --------------------------------------------------------
    0:00 - Intro
    0:27 - Nějaký info na začátek
    2:30 - Problém s DC měničem
    4:53 - Zbytečné svorkovnice
    5:43 - Relé a pojistka
    9:30 - Konstantní proud pomocí operačního zesilovače
    13:40 - Pořád konstantní proud, tentokrát s trochou odpočinku
    15:12 - Testování konstantního proudu
    16:43 - Outro
  • Věda a technologie

Komentáře • 11

  • @tommadman5623
    @tommadman5623 Před 23 dny +2

    Ahoj, pokud ovládáš operačním zesilovačem napětím řízený mosfet, tak je potřeba si pohlídat mj. aby op. zes. uměl pracovat s napětím blízké 0V. Ne každý je k tomuto vhodný, protože sám víš, že svůj FET ovládáš někde v rozmezí 2-5V. LM324 nebo stejná o 2 zesiky ochuzená LM358 má napěťový rozsah od -0.3V do 32V, proto je pro tohle zapojeni ok.

    • @experimentyvsehodruhu9470
      @experimentyvsehodruhu9470  Před 23 dny +1

      Mockrát díky za info, přesně to jsem potřeboval vědět.
      Na datasheety všech operáku jsem se sice díval, ale když člověk neví co hledá, tak je pak těžký něco najít no... A o tom, že se operák může takhle chovat slyším poprvý.

    • @tommadman5623
      @tommadman5623 Před 23 dny +1

      @@experimentyvsehodruhu9470 pokud neznáš tak je na experimenty a lehčí obvody výhodný prototypový už předem předvrtaný plošný spoj a na ten si hodit patici. Pak můžeš zkoušet obvod s různými typy zesíků a porovnávat katalogy co je jinak. Jen si pohlídat stejné vnitřní zapojení. Pak jsi i lépe schopen podívat se multimetrem na výstup. Pokud máš z předešlého experimentu zkušenost, že se na gatu musí měnit napětí v určitém rozsahu, pak kouknout na výstup operáku jestli se tak opravdu děje, pokud ne tak kouknout na vstup jestli je vše dobře zapojeno a z jezdce ovládacího potenciometru se ti mění referenční napětí, zkontrolovat zpětnou vazbu. Dost často se stává, že se udělá malá chyba a je po všem. Bez měření se stejně časem neobejdeš, jen tak nasaješ problematiku a zkušenosti. Já se dřív bál třeba i toho pitomého mosfetu a znal jen bipolary a ještě ke všemu jen NPN :D hodně zdaru a trpělivosti.

  • @martinsafar5576
    @martinsafar5576 Před 23 dny +1

    Zdarec, jen pár poznatků. Ten zabalený Step/down není úplně dobrý nápad. Nevím kolik bere ten větrák a relé ale i poměrně účinný měnič se zahřeje a chlazení většinou obstarává plošák, tak není ideální tak už špatné chlazení zhoršovat izolačkou. Jinak pozor na tyto měniče. Mnoho z nich mají měřící odpor proudového omezení u záporné svorky, tedy v záporné větvi. Multimetrem se to jeví jako společná zem, těch 0,1 ohmu nebo méně běžný multimetr nezměří. Chce si to měnič vždy prohlédnout. Zvyšující měniče ho tak mají vždy. Snižující jen některé. Jinak to relé mi přijde vcelku zbytečné. Spínací prvek tam již máš (ten mosfet). Ten ti oblouk neudělá. Pojistku bych tam dal 6,3x32mm ideálně porcelánovou, ta je plněná pískem. Používají se také v lepších multimetrech a je proto dobré nějakou doma mít.

    • @experimentyvsehodruhu9470
      @experimentyvsehodruhu9470  Před 22 dny

      Ta páska ideální není no, ale tu zátěž beru jen jako takový první prototyp. Všechno co sem se při výrobě naučil použiju na výrobu lepší verze. Pro zatím to stačit bude.
      A co se týče toho měření proudu, to je dobrá připomínka, zas tolik by to teď vadit nemělo, ale příště to zapojím správně.

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před 24 dny +2

    ty vodiče máš aspon 1,5 mmu tranzistoru aby nebyla ztráta

    • @experimentyvsehodruhu9470
      @experimentyvsehodruhu9470  Před 24 dny +1

      Uvnitř tý zátěže mi nějaká další, malá ztráta zas tolik nevadí. Jde to přes ten měřák a tak to žádnou chybu měření nezpůsobuje.

  • @hifiahigh-endaudiotechnika5902

    Jak jsi spokojeny s tim multimetrem HoldPeak?

  • @vendyss1960
    @vendyss1960 Před 24 dny

    at ti poradí Amperák