ZKUŠENOSTI EVROPSKÝCH VČELAŘŮ VARROARESISTENZ

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 12. 03. 2024
  • Projekt Se včelaři o včelách, Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7 a Spolek Hájovna Vás zvou na přednášku
    Místo konání: Goethe Institut (Masarykovo nábřeží 32, 110 00 Praha 1- Nové Město
    Datum a čas: 13.3. 2024 v 18:00
    Vstupné: při on-line registraci 100,-Kč; bez předchozí registrace 150,-Kč.
    Odkaz na registraci - forms.gle/GV27Mj3i5ZP1Mx1j7
    Přednášející: Tomáš Moravec
    O lektorovi:
    Samostatně včelaří přes 15 let v nástavkových úlech v Podještědí (v okolí Českého Dubu). Postupně prošel od tenkostěnných úlů na rámkové míře 39*24 cm ke kombinovanému včelaření s vysokým plodištěm a nízkými medníky. S částí včelstev kočuji.
    Vystudoval SOU Včelařské v Nasavrkách, Saskou včelařskou školu v Drážďanech a absolvoval několik stáží a studijních cest/pobytů na velkých včelařských farmách v Čechách i zahraničí.
    O přednášce:
    V lednu (Drážďany) a únoru (Budyšín) 2024 proběhly v Sasku 2 zajímavá včelařská setkání. Konference v rámci projektu Varroresistenz 2033 byla setkáním šlechtitelů a výzkumníků hledajícím "evropskou" včelu na odolnou proti Varroáze. Prezentovány byly cesty šlechtění k varroaresistenci i varroatoleranci. Přednášející seznámili přítomné s jejich postupy, prostředky a výsledky. Představitelé obou směrů hledali cesty možné spolupráce a kooperace.
    Včelařský konvent Budyšíně připomněl historii Adama Schiracha (1724-1773) jeho včelařské poznatky. Další přednášky byly mj. věnovány Inteligenci včel, Sršni asijské, Produkci mateří kašičky a Ekologii opylování a konkurenci opylovačů,
    Vstupné: 100,-Kč;
    Registrace se uzavírá 6 hodin před konáním akce.
    Změna programu kvůli zásahu vyšší moci (vis maior) vyhrazena.

Komentáře • 19

  • @sevcelariovcelach2724
    @sevcelariovcelach2724  Před 3 měsíci +1

    Sledování streamu je pro Vás zdarma, ale něco to samozřejmě stálo.
    Dobrovolný příspěvek na tvorbu videí a streamů můžete poslat na transparentní účet :
    2201923214/2010, s poznámkou „stream"
    Tímto příspěvkem umožníte dále nahrávat streamy, či pořizovat další zajímavá videa.
    Na stránkách Fio Banky ib.fio.cz/ib/transparent?a=2201923214 se můžete přesvědčit, zdali Vaše platby dorazily.
    Pro slovenské kolegy IBAN:CZ1420100000002201923214, BIC/SWIFT:FIOBCZPPXXX Fio banka, a. s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1.
    Za všechny dobrovolné příspěvky děkuje tvůrce videí Včelařský spolek pro Prahu 6 a 7:
    www.vcelarivpraze.cz/

  • @krizekmiroslav
    @krizekmiroslav Před 3 měsíci

    děkuji za velice zajímavé informace

  • @marekpomp664
    @marekpomp664 Před 3 měsíci +9

    Pěkné, díky. Nejsou to novinky, všechno se dá dohledat, ale pro české včelaře skvělý počin, shrnout všechno hezky česky.
    Teď ještě aby si to nastudovali Svazáci a Dol. Protože tohle jsou v Čechách hlavní brzdy.

  • @rolidcz7954
    @rolidcz7954 Před 2 měsíci

    Start až v 7:13 tvl!

  • @jcvcelar
    @jcvcelar Před 3 měsíci +2

    Hezké. Takže v oblasti VSH klobouk dolů. V oblasti izolátorů profesor Chmara na Ukrajině toto dělal tuším před 20 lety. Dál to rozvedl především pan Malychyn ( je možné koupit knihy v ruštině od jeho dcery, nebo má kanál tady na yt. Dál je proti varoaze a současně pro vyšší snasku ( to i p. Malychyn) používal pan Milenin a ten tvrdí, že se s nima poprvé setkal v Tajze někdy snad v 50. letech. Jenže kdo bude poslouchat Ukrajince ( Rusy), že? Podobně jako už v sovětském svazu výzkumníci zjistily, že varroa se živí tukovým tělískem a někdo to blbě přeložil jako hemolymfa .......

    • @ajty4987
      @ajty4987 Před 3 měsíci +2

      Rachmatulin z Běloruska, který pracuje ve včelařském institutu důrazně varuje před používáním KM, protože prý leptá sliznice a proto existuje velké podezření, že to je jeden ze spouštěčů nosemy. I profesor Kaškovský není z používání KM nijak nadšený. Hlavně ale v Rusku a na Ukrajině vyřezávají trubčinu jako diví a hodně z ní dělají trubčí homogenát, který přidávají do medu a nebo ho prodávají k lékařskému (kosmetickému) využití. Dokonce jsem na jednom jejich včelařském fóru od jednoho včelaře slyšel, že on to trubčí mléko přidává jako bílkovinu do těsta. Když jsem tohle uslyšel, tak mě docela zamrazilo, protože takhle vznikla nemoc šílených krav, kdy se do krmných směsí pro skot přidávala masokostní moučka ...?! Takže býložravce krmili masem, no a příroda se za to patřičně pomstila. Tak v Americe teď pro změnu "zkoušejí" kapitálisti ušetřit tím, že do krmení pro prasata přidávají drcený plast. Viděl jsem video, které natočil údržbář na nějaké farmě ... a už ho za to vyhodili. Čemuž jsem se docela divil, protože to je černoch.

    • @gs4503
      @gs4503 Před 3 měsíci +1

      @@ajty4987 vcely bezne pozieraju larvy ked maju nedostatok bielkovin a hlavne pri rabovkach,v prvom slede vykradnu krmnu kasu a larvicky z buniek a az potom nasleduje med.. hlavnym spustacom nozemy ceranae je najma glyfosat ktorym je zamorena planeta ,ale kyselina mravcia tomu moze takisto napomahat ..

    • @ajty4987
      @ajty4987 Před 3 měsíci

      @@gs4503 Tak to jsi mě uklidnil, nemoc šílených včel tedy nehrozí ... 😂 🐝

    • @gs4503
      @gs4503 Před 3 měsíci

      @@ajty4987 staci ze je kopec šialenych vcelarov 🤣🤣🙋‍♂❤

    • @vcelarstvikunvald8349
      @vcelarstvikunvald8349 Před 3 měsíci +1

      Rád bych se osobně seznámil v ČR s lidmi kteří sledují Ukrajinské a ruskomluvici včelaře. Pána Malychina znám osobně a samozřejmě sledují Kaskovskeho a Rachmatulina. Jsou o hodně dopředu od nás.

  • @kareljirus453
    @kareljirus453 Před 3 měsíci

    Pěkné zajímavé. Škoda že jsem se nechal zviklat a přistoupil na letní ošetřování šťavel Kiss glycerinem. V našich podmínkách by stačilo jednou v zimě srovnat rozteče na stejnou počáteční úroveň sekta do sezóny. Informace o tom že včelstva na bojleru hynou až 3 rok takže to jednu sezónu výběru odolných a jejich rozchodu a akceptace 30% ročních pravidelných úhynu je nebo to byla cesta dobrá a dobře mi tak že se mi opustil😂😂

    • @kareljirus453
      @kareljirus453 Před 3 měsíci

      A krásným cimrmanovské popření vlastního tvrzení
      Chujova včelstva včelstva nevydržela ani 100 roztočů zatímco jiná Dubová vydržela tisíce roztočů kousek od sebe.
      Člověk který se nad tím zamyslí vidí na popření vlivu roztoče na úhyny anebo naopak vidí pomocníka který nám pomáhá odstranit z chovu cchujová včelstva.
      Protože mi to na rozdíl od roztoče nepoznáme a kdybyste se Tomáše zeptali jak hodnotil včelstva v 5:57 září tak by určitě nedokázal předpovědět že to včelstvo na tom stanovišti je chuj ove.
      Jinými slovy roztoč je stejná detekce nemocných včelstev podobně jako vosy mravenci sršni a nebo zavíječ.
      Jediné co potřebujeme je aby likvidoval včelstva v zimě a loupe jim se patogeny nešířili do sousedních v částech.
      I tak mnich je těch patogenů dost vlivem zalétávání

    • @vcelarstvikunvald8349
      @vcelarstvikunvald8349 Před 3 měsíci +1

      Já si nemyslím, že ošetření KŠ s glycerinem může Vaší včely nějak evolučně posunout do zadu. Ona nepoškozuje imunitu včel a ani nezvyšuje rezistence roztoču na léčivé přípravky.

    • @kareljirus453
      @kareljirus453 Před 3 měsíci

      @@vcelarstvikunvald8349 To si nerozumíme,. normálně funguje a omezuje roztoče. Problém byl v právě v tom. Po první aplikaci jsem vyzimoval všech 60 na více stanovištích - bez úhynu a to bylů ten roblém - přežili i chcípáci a od těch to začalo příští podletáí padat.
      Kdyby tam byly roztoči tak mi zlikvidují chcípáky qa možná to nemusleo pak nastat.
      Roztošč pokud je včelstvo zdravé jej nezničí - jak jste slyšel v závěru přdnášky a když je chujové tak jich stqačí pár desítek.

    • @kareljirus453
      @kareljirus453 Před 3 měsíci +1

      @@vcelarstvikunvald8349 1hod 27 minut - tam si to dejte - promořené stanoviště - OK a čisté - uhynulov 🙂 Takže proč vám vadí roztoči??? :-)