Moje doporučení, jak vybírat pozemek a čeho se vyvarovat

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 04. 2023
  • Jak si vybírat místo, na kterém si chcete postavit, jakou mu věnovat pozornost a na co se zaměřit? Zrovna ty pozemky, které jsou ve svahu, zalesněné nebo mají jiný handicap, jsou ve finále mnohem zajímavější. A velkou výzvou pro architekta.

Komentáře • 75

  • @Molton11
    @Molton11 Před rokem +36

    Dodam VELICE dulezitou radu a to jaci tam jsou sousede. Soused vam dokaze vas stavebni zamer HODNE zneprijemnit. Pink ponk s urady (obecni, krajsky) muze trvat i nekolik let.

    • @qwert777asdf
      @qwert777asdf Před rokem +10

      Ano stačí jeden "dobrý soused" a je zaděláno na problémy. Bohužel to je jedna z věcí, kterou je nejtěžší odhadnout při nákupu - navíc vše se vyvíjí. Soused je ok, ale jeho syn se začne na zahradě učit na bicí, či pěstovat kanáry…a s ubývajícím prostorem narůstá počet sousedských konfliktů. Dnes je mnohdy mezi okny dvou domů skutečně jen zákonná odstupová vzdálenost.
      Námět pro AG k zamyšlení: proč vlastně neustále potřebujeme nové domy a zabíráme další prostor. V roce 1921 nás bylo 10,2M, v roce 1945 nás bylo 10,6M v roce 2022 nás bylo 10,5M…. všichni někde bydleli…
      První velký stavební boom přišel ve 30. létech, pak se postavily stovky tisíců bytů v 60/70. letech. Znovu se stavělo a zabíralo po 90. roce. Stačí si prohlédnout mapy - a stále to nestačí.
      30. léta se dají vysvětlit přesunem obyvatelstva z venkova do měst. 60/70 léta se dají vysvětlit změnou v sociálním chápání rodin - mladí už nechtěli žít s rodiči. 90. léta přirozenou potřebou expanze a seberealizace po období socializmu. Ale už hůře se vysvětluje nedostatek bydlení z posledních dvou dekád.
      To mají lidé domy a byty, aby tam bydlel jen pes nebo papoušek?

    • @petr56321313
      @petr56321313 Před rokem +2

      @@qwert777asdf Mění se způsob života a mladí lidé se stěhují do ekonomických center.

    • @blesoprdnebesky3392
      @blesoprdnebesky3392 Před rokem

      Nejhúře jsou na tom lokality kde již dochází nebo došlo k paleolitizaci lokální civilizace. 🤔

    • @blesoprdnebesky3392
      @blesoprdnebesky3392 Před rokem

      @@qwert777asdf Viděl jsem diskuze, kde si např. paní stěžuje, že jí platba elektřiny i s el. vytápěním vychází na 220k ročně. Že to sama už nedává, že ten barák snad prodá. Je toho více.

    • @JitkaJankovska
      @JitkaJankovska Před 9 měsíci

      Souhlasim. Renovujte. Casto vidim jak lidi daji vyklidit kus lesa pro parcelu a pak jim dojdou penize a nestavi, ale ten les uz nezalesni. Je to smutny.

  • @hdfiuhl
    @hdfiuhl Před rokem +17

    Ty staré domy, jo, bylo by to hezké, ale kolikrát jsou na dnešní poměry obrovské a jsou tam třeba dost problémy s vlhkostí atp. Ne, že by to nešlo řešit, ale často chápu lidi, kteří to chtějí od základu nové... Pravděpodobně tam pak za dobu jejich života nic dramatického řešit už nebudou. Ale jinak určitě, brownfieldy a podobně, určitě využít, co je k dispozici, než neustále zastavovat další a další zemědělskou půdu, to určitě. Ještě ty staré domy, nějaké povedené rekonstrukce, které ten dům nějak povýšily do dnešního standardu, i energetického atp., jestli o něčem takovém víte, určitě velmi dobrý námět na video...

    • @Forseti2
      @Forseti2 Před 9 měsíci +1

      Přesně tak, taťka říkal, že co se do baráku před skoro 40lety přiženil a nastěhoval, tak od té doby to opravuje (barák z šedesátých let).

  • @smajliiicka
    @smajliiicka Před rokem +5

    Ten dům v třebáni je super 😻🙏🏼

  • @oldrichzoubek20
    @oldrichzoubek20 Před rokem

    Skvělé video děkuji

  • @Piskar44
    @Piskar44 Před rokem +4

    Správný a zdravý pohled na věc!!!

  • @___RazoR___
    @___RazoR___ Před rokem +3

    Tony Stark měl taky takový pozemek s hendikepem... Ale ten na to měl prachy. Pak si muzes postavit klidně sídlo trčící ze skály nad oceán... A věřím, že to bude úžasné místo k bydlení. Ale musíš to někomu zaplatit. Proto každej dnes hleda obdélníkovou placku, protože na tom se da jednoduše stavět. A jednoduše = levně... I když to je taky relativní. Radši řekněme levněji. A s tou rekonstrukci souhlasim. My jsme taky hledali starší dům a taky u nas nakonec rozhodlo z velké části místo a ne jen ta konkrétní stavba. Je to kombinace vseho...

  • @dwo624
    @dwo624 Před rokem +4

    Pozemek je ta lehčí část, ten se dá případně prodat a vybrat nějaký jiný vhodnější. Důležitější je pohlídat si kvalitu realizace, ideálně už ve fázi projektu. Rekonstrukce dává smysl, pokud koupíte nějaký zajímavý dům, který už dnes nikdo není schopen postavit a má ducha, kterého chcete zachovat. Bude to každopádně dražší a technicky komplikovanější, čímž narážím na nutnost technického dozoru. Ekologičtější bude dům z moderních ekologických materiálů s vysokou živoností, tedy bez chyb. Chtějte dům, ve kterém není vlhko, nejsou tam plísně a žije se v něm zdravě - to často sto let stará romantika není. Ekonomické je postavit si energeticky úsporný dům, protože životnost bude několik generací a za poslední rok snad už každý pochopil jak to je s energiemi.

  • @Failed17
    @Failed17 Před 9 měsíci

    ok, jako realitní makléř respektuji tento názor a absolutně souhlasím se vším co je řečeno.

  • @marekhollan7098
    @marekhollan7098 Před rokem +10

    Souhlasím s tím, že zrekonstruovat dům je celkem dobrá cesta. Ale nutno podotknout, že ten dům musí mít své kvality (co se týče stavebního provedení). Mnoho domů zejména na jižní Moravě je řešena z vepřovic bez pořádných základů, bez vodorovné izolace atd. a potom ekonomicky nedává smysl něco takového opravovat. Nejlepším řešením je do toho drcnout bagrem. Co se týče volby pozemků pro novostavbu domu, potom ukázané "komplikované" pozemky, které jsou často ve svažitém terénu nejsou vždy ideální volbou. Zásadní je, co člověk k životu a výkonu své profese potřebuje. Pokud je člověk živnostník a jezdí domů dodávkou a potřebuje ke své profesi prostory u domu (garáž pro auto, dílnu, příruční sklad) tak potom je svažitý pozemek noční můra.

    • @petr56321313
      @petr56321313 Před rokem +1

      Poválečné domy (== betonové základy a stropy, suchý sklep). Jinak je lepší to postavit znovu,

    • @Philip42595
      @Philip42595 Před rokem

      Souhlas. Za mě vždy prvně zvážit si najít starý dům, který ale půjde zrekonstruovat a bude to ekonomicky dávat smysl. Když rekonstrukce nebude dávat smysl, tak opět pokud bude cena rozumná, tak ten pozemek se starým domem koupit, zbourat a postavit nový dům. Až poslední možnost vidím jako koupit nějakou novou parcelu a postavit nový dům. Pak se totiž stává krásná věc, že na okrajích vesnice je x nových domů a ve středu vesnice je prázdno a spousta starých nevyužitých baráků, který jen zabírají místo a působí dojmem, že žijeme v 70. letech .. je smutný, že takto vypadá každá druhá Česká vesnice .. všichni staví nový domy na kraji, zabírá se zemědělská půda, někdy se vykací kus lesa a ve středu vesnice jsou nevyužité pozemky se starými baráky :)

    • @petr56321313
      @petr56321313 Před rokem +2

      @@Philip42595 Jenže to naráží na mnoho problémů.
      1) odstranění stavby není levné a ani byrokraticky jednoduché.
      2) neprodají vám to. V ČR je dost zakořeněné, že se neprodává - typicky spadne do dědictví, ale i když to nevyužívají, prodej nope
      3) cena. Mnoho lidí má pocit, že ruina má cenu. Nejen, že ji nemá, ale má ji zápornou. Pozemek s ruinou by měl být levnější než prázdný, což ale běžné není
      4) čas. Každý měsíc na víc je drahý. Když už to nějak s jazykem na vestě zaúvěrujete, každá zdržovačka je potenciálně smrtelná.
      Prostě je to moc drahé, většina lidí je ráda, že to vůbec nějak dosáhne, jakkoliv.

  • @janzaorlik3401
    @janzaorlik3401 Před rokem

    Děkuji.

  • @jirijiri5437
    @jirijiri5437 Před rokem +18

    Máme úplně debilni pozemek. Ale na tu výzvu se těšíme jak na maloco v životě doposud. O to víc nás to naplňuje a zajištuje pocit dobre odvedeny práce se zaslouženým výsledkem

  • @atameeh
    @atameeh Před 10 měsíci +1

    Jako architekt bych samozrejme mel pro sebe navrhnout novou uzasnou vilu, ale misto toho jsem spis hledal prave to uzasny misto. Stavet se na takovych uzasnych mistech - pobrezi jezera, kraj lesa - u nas nastesti uz neda, je to zakazany. Takze jsem si koupil nekolik set let starej dum kterej na takovym miste stoji a vlastnorucne ho rekonstruuju ;)
    V cesku je to trochu jinak, ale i tam jsem zvolil pro myho brachu podobnej postup: hledali jsme uzasny misto, a kdyz jsme ho nasli, uz tam dum nevalny kvality stal. Ten jsme zbourali a smel jsem si navrhnout novej.
    Zastavovat neustale novou pudu je asi to nejhorsi s cim se ve svy profesi musim potkavat a snazim se aby k tomu dochazelo co nejmin.

  • @tomihal
    @tomihal Před 5 měsíci

    určitě se shodnu s Vámi že využívání brownfieldů k reroknsturkcím/opětovným zastavením je ten správný směr a že by monhl stát na toto dokonce dávat dotace.
    Ale, taktéž si myslím že rekonstruovat dům je to poslední co bych doporučil, radši ať jej noví majitelé strhnou a postaví znovu, prototož těch kompromisů bude daleko více, než tech dobrých pocitů z odvedené práce :-)

  • @1989lugy
    @1989lugy Před rokem +5

    Tie vizualizácie su fakt v naprostej väčšine prípadov totálny úlet. Už som videl x vizualizácii kedy nová stavba mala stáť v existujúcej zástavbe a na vizualizácii bol v podstate dom pri ceste na okraji lesa bez susedov :D a výsledkom bola škatuľa "od jedneho plotu k druhému" pred škatuľou parkovacie stojisko a za škatuľou 50 m2 trávnik.

  • @tomasvyklicky9174
    @tomasvyklicky9174 Před 5 dny

    Souhlasím s myšlenkou zalesněného pozemku jako ideální místo na dům, ale jak řešit přívod vody a elektřiny? Stačí jen 1 kilometr od zasíťování a ceny jsou pro dotažení vody a elektřiny velmi vysoké... Existuje nějaká možnost jak nezbankrotovat a zároveň mít elektřinu na samotě?

  • @jirikratky8017
    @jirikratky8017 Před rokem

    Adame, díky za užitečné video. Drobná faktická - Sodomkovi bydlí v Zadní Třebani, byť bychom je v Hlásné Třebani s tak zajímavým domem rádi uvítali :)

  • @radekhahag4472
    @radekhahag4472 Před 2 měsíci

    Díky za Váš názor

  • @blesoprdnebesky3392
    @blesoprdnebesky3392 Před rokem +1

    Rada pro pozemek kde mi první okolojdoucí řeknou "gadžo"? Asi že již těžko radit, že? 😥

  • @novakvlcz
    @novakvlcz Před rokem +2

    Já když vidím dům postavený v kopci stylem, že z kuchyně do ložnice musím překonat několikatery příkré schody bez zábradlí, tak si říkám, kdo to mohl postavit? Cožpak takový člověk nechápe, že zestárne a schody, zvláště ty bez zábradlí, budou pro seniory nepřekonatelnou překážkou. Také bych chtěl znát pojišťovnu, který by proplatila pojistnou událost na schodech bez zábradlí. Speciálně pokud tam začnou jezdit vnoučata, je zábradlí neocenitelná věc, která byla vymyšlena již před několika tisíci lety a jež architekt z nějakého důvodu považuje za zastaralé, a proto zbytečné.
    Kdyby mně architekt ukázal návrh domu bez zábradlí, okamžitě bych s ním ukončil spolupráci. Dnes je moderní dům bez zábradlí a co příště? Bez WC? Jistě, obyvatelé mohou chodit do lesa!

  • @davidweil6833
    @davidweil6833 Před rokem +5

    S hodnocením "tinyhousů" a jejich dojmu lze jedině souhlasit. Tam je pozemek to naprosto zásadní, co udělá celý dojem. Ve velkém domě se dá pracovat uvnitř, změnit dojem z pozemku tím, jak vypadá vnitřní prostor, koneckonců někteří velcí architekti v minulosti se tím dost proslavili. U malého domu tohle prakticky nelze. Tam se pozemek a celé jeho okolí nutně stane součástí vlastního bydlení a špatný pozemek to jen a jen zhorší. A tím špatný nemyslím, že by měl být svažitý, na sever, v údolí atd. To všechno mohou být ve výsledku skvělé pozemky, když se jim dům přizpůsobí a využije je. V případě malého domu je zkrátka ten samotný dům jen malou částí celého bydlení...

  • @jaroslavrus1972
    @jaroslavrus1972 Před rokem +1

    V toma máte pravdu 40let opuštěnou chatu od majitele koupil . teď ji rekonstruju .je to chatu z roku 1968 dostavěna asi 1970 je na samotě v lese ten výhled do přírody panorama nádhera pak do vesnice de vydet

  • @jindramikan
    @jindramikan Před rokem

    presne.

  • @petrpodhorka385
    @petrpodhorka385 Před rokem +41

    ekologičtější ano, bohužel ne ekonomičtější

    • @YouMass
      @YouMass Před rokem +4

      To pořád nemusí být překážka...

  • @-COBRA
    @-COBRA Před rokem +19

    Aj ja vám dám radu - nekupujte pozemok v obci, kde je viac ako 30% populácie rómskej národnosti.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před rokem +4

      A 29 je jeste v poho? 😂

    • @___RazoR___
      @___RazoR___ Před rokem +7

      @@dadazizala5271 i 1 je moc... 😄

    • @lukasbaader8522
      @lukasbaader8522 Před rokem

      ​@@___RazoR___Mame jednoho cigose a je to v pohode. Nesmi byt smecka.

    • @blesoprdnebesky3392
      @blesoprdnebesky3392 Před rokem +1

      Ano, paleolitizace lokální civilizace je pak neodvratná.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před rokem

      Btw: To se nikdy nestane protoze 90% “romaku” uvadi ve scitacim archu - narodnost: ceska :-)) Je jich v CR jen 30.000 ?

  • @katali3129
    @katali3129 Před rokem +1

    Já myslím, že TinyHouse, Kontejnery apod jsou populární spíše kvůli cenové dostupnosti v dnešní době, kdy na nový dům či rekonstrukci starého, zas tolik lidí nedosáhne, Tiny House je vlastně skvělé řešení. A samozřejmě je to zpopularizované i designově, ale hlavní důvod jsou prostě finance..

  • @Hexerfin
    @Hexerfin Před rokem +3

    To je asi ta nejhorsi rada 😅 neznam nikoho kdo by se nespalil tim, ze koupil stary dum a snazil se ho opravit/predelat/uzpusobit...

    • @Erektusss
      @Erektusss Před rokem

      Souhlasim

    • @lerooock
      @lerooock Před rokem

      presne tak

    • @markolepsie2007
      @markolepsie2007 Před 10 měsíci +1

      Když je člověk stavař, nespálí se, ví co ho čeká... Na druhou stranu už proto do toho často nejde...
      U rekonstrukcí to taky nevychází ekonomicky, dům stojí vždy dost peněz, a rekonstrukce taky.

  • @rcore4089
    @rcore4089 Před rokem +4

    Prej "vybrat" pozemek :D Spíš mít peníze na ruce a doufat že se něco objeví v solidni vzdálenosti kde by jste chteli žít doopravdy. Nám už se takhle zadařilo.

  • @PeterFamiko-lw8ue
    @PeterFamiko-lw8ue Před 8 měsíci

    Pozemok čo najväčšia šírka, aby susedia boli čo najdalej

  • @jakubmertlik3767
    @jakubmertlik3767 Před rokem +4

    Hlavně pokud kupuje člověk prázdný stavební pozemek, je důležité vědět, jestli je možnost tam něco postavit reálná. Znám hezké pozemky na prodej, kde se už několik majitelů snažilo něco postavit a kvůli ochranářům a lesákům to nikdy neprošlo. Někteří to zkoušeli i přes černou stavbu a dodatečné povolení.

    • @onraj9mm
      @onraj9mm Před rokem

      Stačí kúpiť stavebný pozemok ...

    • @davidgrulich5870
      @davidgrulich5870 Před rokem +1

      @@onraj9mm nope, nestačí. I přes stavební pozemek Vám může vést třeba biokoridor a máte po srandě :))

    • @marianbubenik1780
      @marianbubenik1780 Před 2 měsíci

      ​@@davidgrulich5870 existuje neco jako uzemni plan obce...😊

  • @invivoik
    @invivoik Před rokem +5

    Ruža kvitne v tŕní :)

  • @petr56321313
    @petr56321313 Před rokem +1

    Řešit jde všechno, ale je to otázka peněz a vůle stavebního úřadu. V případě normálního pravujícího člověka je už ten rprůsečík hodně malý.
    BTW, ani ostranění stavby není levné a vzhledem k cenám je často opradu čistý pozemek + novostavba levnější. Stará stavba může mít cenu efektivně zápornou.

  • @frantiseknovotny2674
    @frantiseknovotny2674 Před rokem

    Malé staré domky nahusto na sebe a zahrady v prudších svazích jsou vůbec ty nejkrásnější a dělá to hlavně členitost a pestrost.

  • @BaumerPaulGefreiter
    @BaumerPaulGefreiter Před rokem +2

    Pozornost věnovat i tomu, jak je to s odpadními vodami (žumpy, septiky, čističky) v daném místě. A samozřejmě i na tom pozemku, který sám kupuju. Například za netěsnou žumpu jsou dnes poměrně vysoké pokuty a i zkouška těsnosti, když bude nařízena, není levná (žumpa se napustí na 24 hodin vodou a nesmí protékat). Je potřeba uchovávat doklady o vyvážení žumpy za 2 roky nazpět.

  • @jobik333
    @jobik333 Před rokem +1

    Hlavně si najděte pozemek bez uštěkaného souseda. Tedy pozemek bez blizkosti uštěkaných ratlíků. 😂

  • @simonsimacek4125
    @simonsimacek4125 Před rokem +2

    Podle mě je omylný názor ve smyslu spíše se pokoušet o rekonstrukci.
    Ekologické hodnoty jsou sice krásnou myšlenkou, ale v České Republice je to spíše utopie. Ekologie je hlavně otázka ekonomické situace a Česko se nenachází na takové úrovni, abychom tyto hodnoty ctili do nejmenšího detailu, neboli poslední cihly... bohužel.
    Co se týče prací na rekonstrukci starých domů, jsou spíše ve finále náročnější, i z důvodu nevědomosti co nás může potkat pod vrstvy stěn, podlah a stropů malebného mírumilovného domku za pradávnou tristní "fušeřinu", nežli vytvořit novou stavbu, která se může paradoxně stát díky svědomitějšímu postupu s využitím moderních technologií, při výstavbě nakonec ekologičtější než původní.
    Nejen že stavba bude kvalitnější, ale stavba se vytvoří dle požadavků každého člověka jenž žije jiným stylem a zájmy. Zkrátka nežijeme přece v pravěku abychom se museli podřizovat tvaru jeskyně. A proto názor "no a co tak nebudete mít svobodu" mi je proti srsti.

  • @patrikfiala
    @patrikfiala Před rokem +10

    Nevím, jak moc Adam odpovídá na komentáře, ale možná se dočkám odpovědi i z řad sledujících. Asi druhým rokem řeším pozemek na úplné samotě v přírodě na postavení rekreační stavby (glamping, posed, kontejner, prostě něco designového a líbivého) a čím více informací si o tom zjišťuju, tím jsem přesvědčenější, že realizovat něco takového je extrémně těžké až skoro nereálné. Územní plán je v tomhle nekompromisní. Můj dotaz tedy zní: Jsou všechny ty glampingy, chatky a pojízdné budky v lesích opravdu legální? Podle mě ne. Myslím si, že většina majitelů to řeší tak, že to prostě risknou, a když se na to přijde, nechají se pár let upomínat a pak to prostě odstěhují někam jinam a jedou nanovo. Asi jsem v tomhle "blbej", ale já chci mít vše 100% legální a nechci úřady tahat za nos a převlékat rekreační chatu za obytné včelíny apod. Díky za odpověď.

    • @krupkat
      @krupkat Před rokem +1

      Řeší se to stylem "kde není žalobce, není soudce". A taky nejsou k zahození dobré vztahy na místním úřadě.
      Pro lidi, co to chtějí 100% čisté, to není. Jedině různé obezličky typu sklad na nářadí... což je ale většinou snadno vyvratitelné.
      Asi nejschůdnější je něco mobilního na kolech.

    • @jirivorac3662
      @jirivorac3662 Před rokem +2

      Nevím jak u vás ❓Ale myslím že většina těch realizací je za ,,starý dobrý úplatek,,☠️ (Alespoň na Moravě jeto pořád běžná praxe) Mění se klima ,ideologie ,státní zřízení ‼️Ale ne úředníci na stavebním odboru‼️Ti jsou pořád stejně zkažení ‼️‼️( bohužel)

  • @martinparot709
    @martinparot709 Před rokem +3

    Najlepsi pozemok je nemat ani jedneho suseda. Samota, alebo tak. Ja mam jedneho suseda aj to primitiva.

    • @blesoprdnebesky3392
      @blesoprdnebesky3392 Před rokem +1

      😁

    • @PeterFamiko-lw8ue
      @PeterFamiko-lw8ue Před 8 měsíci

      Potom je dobre skupovať okolité pozemky a susedit budem sám zo sebou

    • @martinparot709
      @martinparot709 Před 8 měsíci

      ​@@PeterFamiko-lw8ue Ale po kade by som mal kupovat pozemky, kde by toto kupovanie malo skoncit. Stale suseda budes mat. Jedina moznost je kupit dom pod lesom, alebo vlese, alebo kupit dokonaly pozemok a postavit dom-cek.

    • @martinparot709
      @martinparot709 Před 8 měsíci

      15 rokov som robil vo francuzsku v Alpach pri Geneve .Tam to je uplne bezna vec, ze vsade vidno samoty, ale na tisice to ide mozno aj desatisice len tam kde som bol region Jura. Uz som doma a hladam aby som sa priblizil k fr , ale neni sanca. Tu poznam v mojom okoli len 3 samoty. My sme nauceni sa zgrupovat, nasledne z toho su rozpory, nezhody a nenavist!!!

  • @michaeledgarhorsky1139
    @michaeledgarhorsky1139 Před rokem +1

    😊😊😊 1933 😊😊😊