Live - Szív Szútra Mantrameditáció (2022.12.14.)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 9. 09. 2024
  • GATE GATE PARAGATE PARASAMGATE BODHI SOHA
    Szív Szútra ( Mahá Pradzsnyá Páramitá Hridaja Szútra )
    A Meghaladó Bölcsesség Mantrája
    A Szív Szútra végén található “Kapu Mantra”.
    Szabadfordításban:
    “Tiszteletteljes hódolat a felébredettnek, a megvalósítottnak, aki átkelt a túlpartra és megszabadult!”
    A mantra recitálása, zengetése segít ráébreszteni az úton járót az egyik legfontosabb igazságra, hogy valójában nem vagyunk elválasztva egymástól.
    Ez a felismerés pedig elvezethet számos bevésődésünk illuzórikus természetének felismeréséhez, és segít, hogy az ezzel kapcsolatos hétköznapi tudatosságunk is erősödjön.
    “A forma üresség, az üresség forma; az üresség nem más, mint forma, a forma nem más, mint üresség.”
    A Szútra Avalokitésvara, az együttérzés bódhiszattvája nevéhez fűződik, aki Sáriputrához intézett beszédében jellemzi a megvilágosodás élményét:
    “Midőn Avalókitésvara bódhiszattva a végső bölcsességbe mélyedt, felismerte az öt halmaz ürességét és megvált minden szenvedéstől.
    Ó, Sáriputra! Az alakzat nem más, mint üresség, az üresség nem más, mint alakzat; üresség bizony az alakzat, alakzat bizony az üresség. Így van az érzet, az észlelet, az indíték, a tudat is.
    Ó, Sáriputra! Üresség a sajátja mindeneknek: nem születnek, nem enyésznek, nem szennyeződnek, nem tisztulnak, nem gyarapszanak, nem fogyatkoznak.
    Nincs hát az ürességben alakzat, érzet, észlelet, indíték, tudat. Nincs szem, fül, orr, nyelv, test, elme. Nincs alak, hang, szag, íz, tapintat, eszme. Nincs világa a szemnek és így tovább, míg nincs világa a tudatnak. Nincs nem-tudás és nincs szűnte a nem-tudásnak, míg nincs öregség és halál, s nincs szűnte az öregség- és halálnak. Nincs szenvedés, eredet, megszűnés, út. Nincs tudás, sem siker, mert nincs mi sikerülhetne.
    A bódhiszattva a végső bölcsességre hagyatkozik, hogy szellemét mi se gátolja; s mert gáttalan, nem szorong többé, kibontakozik fonák nézetei közül és eljut a nirvánába. A hármas idő minden buddhája a végső bölcsességre hagyatkozik, hogy elérje a teljes és tökéletes megvilágosulást. Ezért a végső bölcsesség a legszentebb ige, a legragyogóbb ige, a felülmúlhatatlan ige, a páratlan ige, amely lebírhat minden szenvedést, igazán és csalhatatlanul.
    Ezért a végső bölcsesség igéje így nyilatkozik meg: „Eljött, eljött, végigjött, túl-jött, köszöntessék a megvilágosulás!”
    A Kőrösi Csoma Sándor Intézet Közleményei, 1976. 1-2. szám, 78. oldal;Terebess Kiadó, 1996

Komentáře • 14