Tana severní - drobný obyvatel expozice Wanderu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 12. 2023
  • V roce 2022 byla v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava otevřena nová expozice Wanderu. Kromě vzácných primátů - makaků lvích, obývají novou expozici i další druhy, v zoo většinou dosud nechované - hroznýšek skvrnitý, gekončík noční a tana severní.
    Tana severní (Tupaia belangeri) je drobný savec z čeledi tanovitých. Vyskytuje se ve světlých tropických a subtropických lesích a na plantážích v zemích jihovýchodní Asie, převážně v oblasti označované jako Indočína. Má štíhlé tělo, protáhlý čenich, dlouhý huňatý ocas a na končetinách ostré drápky.
    Ač se to zdá neuvěřitelné, nejsou tany nějaké podivné veverky nebo myšky, ale naši blízcí příbuzní. Tato čiperná zvířátka jsou totiž součástí vývojové větve, kam patří také primáti, letuchy a hlodavci se zajíci. Tvoří samostatný řád Scandentia. Většina druhů tan je aktivní během dne, kdy hbitě pobíhají v korunách stromů i po zemi a pátrají po něčem k snědku. Tany jsou vázány na lesy, protože odchovávají mláďata ve stromových dutinách. Mateřskou péči ale nijak nepřehánějí. Samice nechává mláďata v hnízdě samotná a přichází je nakojit jen jednou za dva dny. Malé tany rostou velmi rychle a během měsíce opouštějí hnízdo. Tany patří k částečně pozemním a částečně stromovým druhům, které vedou podobný život jako naše veverky.
    Tany jsou všežravci, živí se různými tropickými plody, semeny i listy určitých stromů. Svým protáhlým čenichem prohledávají spadlé listí a trouchnivějící dřevo, aby tam nalezli hlavní složku své potravy bezobratlé i drobné obratlovce, někdy uloví i malé savce. Při hledání potravy se orientují převážně zrakem, málo čichem.
    Ve volné přírodě se tany dožívají 5ti let, v zajetí až 12 let.
    Video zachycuje denní aktivity tany severní v ostravské zoo.

Komentáře • 2