Jak produkowane są prasy hydrauliczne? - Fabryki w Polsce

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 4. 09. 2024
  • Prasy hydrauliczne. To urządzenia, dzięki którym możemy zwielokrotnić siłę nacisku. Dzieje się tak za sprawą ciśnienia, jakie wytwarzane jest w zamkniętym układzie hydraulicznym.
    Dziś zobaczymy jak są produkowane. W tym celu odwiedziliśmy fabrykę firmy Hydrapress.
    Ze względu na swoją funkcję znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu.
    Zobaczmy zatem jak produkuje się prasy hydrauliczne.
    Wszystko zaczyna się od projektu. Najpierw powstaje model 3D urządzenia, a na tej podstawie wykonywany jest rysunek wykonawczy.
    Wśród podstawowych elementów, składających się na prasę możemy wyróżnić elementy konstrukcję maszyny, układ hydrauliczny oraz układ sterowania elektrycznego.
    Podstawą konstrukcji prasy jest korpus. To na nim osadzony jest sprzęt, w który wyposażona jest maszyna. Korpus jest także nośnikiem sił, jakie wytwarzane są podczas jej działania. Rama prasy w przypadku tego modelu oparta jest na 4 słupach o średnicy 200 mm. Na stole dolnym mocowany jest obrabiany materiał.
    Sercem prasy jest agregat hydrauliczny, który wytwarza ciśnienie, dzięki któremu olej pompowany jest do siłownika. Siłownik zaś to element roboczy, który wytwarza siłę nacisku. Narzędzie obróbcze montowane jest na stole stałym. Za jego pomocą wywierany jest nacisk na obrabiany materiał.
    Mózgiem prasy jest sterownik PLC. To w nim zapisane są wszystkie sekwencje, decydujące o tym jak przebiega cały proces. Sygnał ze sterownika przekazywany jest do szafy elektrycznej, a stąd do poszczególnych urządzeń. Dodatkowo szafa integruje i przekazuje do sterownika sygnały sprzężenia zwrotnego, w tym od czujników bezpieczeństwa.
    Prawie wszystkie komponenty wchodzące w skład prasy wytwarzane są na miejscu w zakładzie Hydrapress. W dziale obróbki skrawaniem powstają m.in. elementy siłownika. Części, z których zbudowany jest agregat hydrauliczny. Tutaj również obrabiane są detale wielkogabarytowe. Ten jest częścią korpusu maszyny. A teraz widzimy obróbkę suwaka ruchomego.
    Później odbywa się montaż. Najpierw powstaje konstrukcja urządzenia. Na korpusie stawiane są słupy. Na nich zainstalowany zostanie suwak, do którego montowany jest stół górny. Całość jest uzbrajana. Przygotowywane są elementy wyposażenia prasy. Montowany jest siłownik hydrauliczny. Część pras wyposażona jest także w siłownik dolny, który służy do wypychania wytwarzanych detali.
    W górnej części prasy montowany jest agregat hydrauliczny ze zbiornikiem na olej o pojemności kilkuset litrów, a także połączenia hydrauliczne.
    Dalej odbywa się montaż instalacji elektrycznej. Automatycy zaś integrują urządzenie z systemem sterowania.
    Na koniec odbywa się rozruch. Wykonywane są pierwsze ruchy maszyny, sprawdzane są parametry, którymi prasa się charakteryzuje. Po odbiorze u klienta montowane jest narzędzie i można wykonać pierwsze detale.
    W zakładzie Hydrapress wykonywane są także urządzenia pomocnicze, jak wszelkiego rodzaju manipulatory służące do odbierania detali z prasy. Część realizowanych projektów to całe linie produkcyjne, wyposażone w roboty i inne urządzenia peryferyjne. W ciągu roku firma produkuje kilkanaście pras hydraulicznych. Największe z nich wytwarzają siłę nacisku 7000 tysięcy ton.
    --
    Portal : fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    Fabryki w Polsce to podróż po zakładach produkcyjnych znajdujących się na terenie Polski. Można więc śmiało powiedzieć, że zwiedzamy przemysł w Polsce. Inspirowaliśmy się popularnym programem „Jak to jest zrobione?”, znanym z telewizyjnego kanału Discovery. Co tydzień wspólnie z naszymi widzami odwiedzamy zakład produkcyjny, żeby sprawdzić jak przebiega wybrany proces produkcji. Co tydzień na nasz kanał trafia bowiem film dokumentalny, z którego dowiadujecie się jak produkowane są m.in. maszyny, zawiesia linowe, jachty, druty, okna, rozjazdy kolejowe, grzejniki, styropian itd. Pewnie interesuje was też, jak powstaje jedzenie? Na naszym kanale pokazaliśmy m.in. parówki, Pepsi, Prince Polo, paluszki, musztardy, keczup, majonez, sery i wiele innych. To niesamowite jak pasjonująca potrafi być produkcja. Tak wiele interesujących informacji niesie z sobą nauka i technika. Co tydzień bowiem poznajecie z nami ciekawostki, jakie kryją w sobie fabryki. Przed nami fabryka nie ma żadnych tajemnic.
    A jeśli chcielibyście się dowiedzieć jak to działa, jak pracuje dana maszyna, jak funkcjonuje park rozrywki, jak uwarzyć piwo z popularnym browarem, śledźcie Fabryki w Polsce Extra. Nasz nowy format, który co jakiś czas publikujemy na kanale.
    Odkrywajcie z nami nowe fabryki, w które obfituje cała Polska.
    --
    Sprawdź również nasze inne filmy, polecamy :
    Jak przebiega TERMOFORMOWANIE? - Fabryki w Polsce
    Jak powstają gwintowniki? - Fabryki w Polsce

Komentáře • 42

  • @fabryki
    @fabryki  Před 3 lety

    Zastanawiasz się nad udziałem w programie Fabryki w Polsce? Podpowiemy i pokażemy przykłady, jak może wyglądać film o Twojej firmie.
    Prześlij dane kontaktowe na adres 👉piotr.kupiec@fabrykiwpolsce.pl👈
    Piotr skontaktuje się z Tobą i opowie, jak wygląda realizacja materiału.
    Zobacz, co u nas słychać 👇
    Facebook: bit.ly/2ur7xLQ
    LinkedIn: bit.ly/3m4NlKH
    Portal: fabrykiwpolsce.pl
    Subskrybuj kanał: bit.ly/2trnVPE

  • @lukaszluk1232
    @lukaszluk1232 Před 5 lety

    Fajna technologia, jako świeży mechatronik uczyłem się w szkole programować na właśnie tych siemensach :)

  • @ozone9473
    @ozone9473 Před 5 lety +1

    Podzespoly sa produkowane na miejscu przez firme. To mi sie podoba

  • @buteks102
    @buteks102 Před 5 lety +1

    Ja na schulerach zapierdalałem po kilka tyś detali to byly czasy.
    Pozdrawiam preserów tłoczarzy.

  • @karolsass7098
    @karolsass7098 Před 5 lety +5

    ciekawe co było po prawej stronie w tych maszynach że zostały zakryte 4:32

    • @Fiertoo
      @Fiertoo Před 5 lety

      Pewnie jakieś prototypy

    • @HydrapressTV
      @HydrapressTV Před 5 lety +7

      Narzędzia klienta, które nie mogą być pokazane, klauzula poufności. Pozdrawiamy, Hydrapress.

  • @kazikkulih
    @kazikkulih Před 5 lety +1

    Nie wiedziałem na filmie moich sensorów 😁

  • @honorowybiorca1511
    @honorowybiorca1511 Před 5 lety

    Panowie z Hydrapress do odświeżenia znajomość normy 60204-1 ten czerwony i zielony przycisk (pompa start/stop) to niezgodnie z norma. Dla autora agregat hydrauliczny nie wytwarza ciśnienia !!!

  • @_mateus_x3613
    @_mateus_x3613 Před 5 lety

    Odwiedź fabrykę maszyn górniczych KGHM ZANAM

  • @dominikj.5095
    @dominikj.5095 Před 5 lety +7

    Bez sensu, najgorszy filmik jak do tej pory. Pokazane jakieś frezarki CNC które są na zakładzie, robią 3 czy 4 elementy gotowej prasy, a reszta skąd się bierze? Ani jak zrobione, ani jak zmontowane...

    • @HydrapressTV
      @HydrapressTV Před 5 lety +5

      Szanowny Panie Dominiku, jeśli wyrazi Pan zainteresowanie to zapraszamy do naszej siedziby, z miłą chęcią pokażemy w stopniu wyczerpującym proces budowy maszyn. Z racji ograniczeń formatu programów "Fabryki w Polsce" nie byliśmy w stanie przekazać więcej treści, jako że budowa prasy jak na filmie to 2-3 miesiące pracy. Pozdrawiamy, Hydrapress.

  • @piotrlenarczyk5803
    @piotrlenarczyk5803 Před 5 lety

    Takich płaszczyzn rozporu mogłoby być więcej i tyle razy szybciej prasa by pracowała kosztem dokładności. Prosto chyba byłoby podnosić stół dolny, co równo podwoiłoby wydajność. Najważniejsza chyba jest żeliwna/odlewana zbrojona rama, a najbardziej wydajne są drogie w eksploatacji silniki cieplne na wspólnej osi z pompą.
    Post Scriptum: prasowane elementy powinny być wygrzane celem odprężenia, a przy okazji można-by je hartować. Symulacje komputerowe są spoko, ale raczej należy je weryfikować empirycznie.

    • @honorowybiorca1511
      @honorowybiorca1511 Před 5 lety

      Mam wrażenie ze nie ma Pan pojęcia jak działa prasa hydrauliczna :)

    • @piotrlenarczyk5803
      @piotrlenarczyk5803 Před 5 lety

      @@honorowybiorca1511 Pewnie, że nie! - tak sobie zgaduję:) Sporo z moich zgadywanek pracuje bezawaryjnie od lat, ale to tylko nieopłacalne amatorskie projekty z dużym narzutem.

  • @CHUCKNORRIS-fs3rp
    @CHUCKNORRIS-fs3rp Před 5 lety +2

    7000 ton !?!

    • @LoginusLagonow
      @LoginusLagonow Před 5 lety +1

      Może to być prawidłowa wartość - bez trudu znalazłem w necie prase o nacisku 200 ton , która jest dosyć mała - a więc większa o jeden rząd wielkości jest całkiem prawdopodobna . 7000 ton wydaje się duża wartością ale zapewne taki nacisk będzie stosowany tylko na elementy mające duża powierzchnie . Wtedy nacisk na cm kwadratowy już nie jest tak imponujący i powiedzmy spada do jednej tony .

    • @STACHUrka
      @STACHUrka Před 5 lety +3

      A czemu by nie? "Najpotężniejsza prasa kuźnicza na świecie - 80 000 ton. Znajduje się w Deyang, koszt około 205 000 000 USD, siła 800 MN, pomaga m. in. w produkcji części do chińskich myśliwców Shenyang j-11."

    • @CHUCKNORRIS-fs3rp
      @CHUCKNORRIS-fs3rp Před 5 lety

      @@LoginusLagonow ja w domyśle zakładałem że 7000 na 1cm^2

    • @Bialy_1
      @Bialy_1 Před 5 lety

      @@CHUCKNORRIS-fs3rp W domyśle z czego to niby miałoby być zrobione żeby wytrzymać takie kosmiczne siły? Dobra stal wytrzyma jedną tysięczną tego...

    • @Bialy_1
      @Bialy_1 Před 5 lety

      @@STACHUrka wszystko pięknie tylko że zapomniałeś dodać że to technologia z czasów drugiej wojny światowej i Niemcy ją wymyślili, a w USA prasy 50 000 ton budowali zaraz po wojnie i nadal działają mimo upływu parudziesięciu lat. Natomiast obecnie to te same elementy lotnicze zrobisz z włókien węglowych i będą lżejsze i wytrzymalsze od tych stopów z gigantycznej prasy. Pomijając już że te maszyny są wielkości sporego budynku więc z jakiej paki porównujesz je z takim maleństwem...

  • @mariuszzahl609
    @mariuszzahl609 Před 5 lety +1

    Ale bzdety

  • @STACHUrka
    @STACHUrka Před 5 lety

    Niby fajnie, Polski producent ale, większość elementów składowych z tego co widać nie jest podukowana u nas tylko u Niemca.

    • @IGBTxMLS
      @IGBTxMLS Před 5 lety

      No właśnie,hmmmm, to kolejna składakownia.

    • @xmajewskix
      @xmajewskix Před 5 lety

      skoro główną ramę robią w Polsce to to nie jest tylko montownia

    • @Toorek100
      @Toorek100 Před 5 lety +1

      Jakby było 50% to byś się cieszył czy nie? A jakby było 99% to już można mówić że całkowicie polskie czy musi być na 100% bo inaczej to jest tylko montownia?

    • @STACHUrka
      @STACHUrka Před 5 lety +2

      @@Toorek100 Mnie to tam rybka, tylko tak mi trochę przykro że nawet niby taka technologiczna firma to jednk montowania gównie Niemieckich podzespołów. Fajnie by było jakby na tych wszystkich komponentach zamiast SIEMENS, REXROTH było napisane JANUSZ, STEFAN :-)

    • @Bialy_1
      @Bialy_1 Před 5 lety +3

      @@STACHUrka Musiałbyś najpierw odstawić od koryta PiS, PO, PSL, SLD i inne partie pełne ludzi którzy żyją z polityki i im pasuje rozwijanie swojej władzy kosztem podatnika i narzuconych mu coraz to większych podatków. Na początku poprzedniego wieku to paręnaście procent podatku dochodowego to było ździerstwo... obecnie to w TV się mogłeś dowiedzieć że Gérard Depardieu to głupio robił że chciał uciec przed 75% podatkiem dochodowym(nie licząc innych podatków do tych pozostałych 25% jak np VAT itp).

  • @TheAdriano0218
    @TheAdriano0218 Před 5 lety +1

    2:30 ale to za komuny bylo ja pierdole jakie sredniowiedze dzisiejsze maszyny nie rusza nawet ta rama bezpieczenstwa:D