ZE 40 - Magnetický obvod

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 10. 2021
  • Veličiny popisující elektrický obvod jako proud, napětí a odpor jsou poměrně známe, ale jaké veličiny popisují obvod magnetický? Jsou to veličiny analogické k výše zmíněným. Tedy magnetické napětí, magnetický odpor a magnetický tok. V tomto díle si vysvětlíme, čím jsou tyto magnetické veličiny dány a jak je dohromady svazuje Hopkinsonův zákon.
    Achievement list se všemi veličinami z magnetismu
    bit.ly/2XlzSr4
    ______________
    facebook: www. nazornaelektrotechn...

Komentáře • 18

  • @nazornaelektrotechnika

    9:38 - přeřek ... tak jste si schopni dopočítat intenzitu MAGNETICKÉHO pole
    Díky Vladimír Kindl

  • @user-vn9ld2ce1s
    @user-vn9ld2ce1s Před 2 lety +3

    No nic, je na čase nakrmit algoritmus, tenhle kanál je neskutečně underrated.

  • @vladimirkindl4802
    @vladimirkindl4802 Před 2 lety +5

    Super kanál, fandím a hltám! Každý student elektro škol by měl pravidelně navštěvovat:) ... BTW: pozor na přeřeknutí 9:38, jde o intenzitu magnetického pole :)

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 2 lety

      Dekuju 🙂 a tyhle vypadky mozku jsou uz jen tresinka na dortu k tomu jaka bolest je pro me namlouvat videa 😀

  • @filipbeblavy6889
    @filipbeblavy6889 Před 8 měsíci

    Perfektné videá. Ďakujem

  • @jakubslovak5832
    @jakubslovak5832 Před 2 lety +2

    luxus, pokračuj dál prosím...

  • @mrdavi5064
    @mrdavi5064 Před 2 lety

    Nevěděl jsem, že platí analogie Ohmova zákona pro magnety, díky. :)

  • @milankresl6209
    @milankresl6209 Před 2 lety +1

    Ahoj,
    Vysvětlil bys proč když pustíš motor tak bere hodně proudu (až 8x) a pak spadne?

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 2 lety +1

      Ahoj, asynchronní motor s klecí nakrátko když stojí, je jako transformátor, který má sekundární vinutí spojené nakrátko. Tzn. na sekundárním vinutí není žádný odpor. Když je malý odpor tak podle Ohmova zákona musí týct velkej proud. U motoru je to těch až 8x, ale viděl jsem si 9x-10x, což je pořád nižší hodnota než u transformátoru nakrátko tam je proud nakrátko třeba 11x vyšší než jmenovitý, u motoru to omezuje reaktance vzduchové mezery.
      Když se motor roztáčí už se na něj nedá dívat úplně jako na klasický transformátor. Napětí se indukuje když se mění magnetický tok, změna toku je dána frekvencí napájecího napětí (50 Hz) To platí i u motoru, ale jak se rotor začně roztáčet ve směru točivého magnetického pole, rotor nevidí magnetické pole jako 50Hz, ale menší. Kdyby se motor točil synchronně, tak točivé pole statoru neprotíná tyče rotoru takže se v rotoru nemůže nic indukovat, proud tekoucí do motoru by kryl pouze ztráty naprázdno.
      Když tak se zkus ještě doptat, podívám se do knížek, bude se to hodit až se vrhneme na motory.

  • @kamilhorensky7697
    @kamilhorensky7697 Před 2 lety

    Rádo se stalo 🐨

  • @onosendai2323
    @onosendai2323 Před 2 lety

    Je potřeba popíchnout algorytmus nějakou diskusí :) Ad motory: já sem třeba až o vánocích zjistil, že Tesla už nepoužívá asynchronní motory, ale speciální druh reluktančního motoru (o kterým jsem nevěděl, že se používá :D). Má ten motor nějaký nevýhody, kromě nutnosti používat drahý magnety a regulaci?

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 2 lety +1

      Díky za krmení algoritmů i za dobrej dotaz, nevěděl jsem jak na tom Tesla je, tak jsem musel včera trochu studovat :)
      V první řadě by měl být reluktanční motor účinější, ale měl jsem to štěstí vidět srovnání asynchornního motoru s měničem a reluktančního (bez magnetů) s měničem a zase taková hitparáda to nebyla. Asynchronní motory malé a střední osovky se vyrábí vstřikováním hliníku, kterej dělá různý bubliny a je to někdy náročný vyvážit, věřím, že ten reluktanční jde vyrábět přesněji a pak může s menším namáháním pracovat na vyšších otáčkách. Kolega co dělal ve firmě kde používali synchroní stroje s permanetníma magnetama, tak říkal ,že s tím dělat je opruz. Inženýrka v německu se spletla, dělníci špatně vložili magnety a rotor šel do hajzlu, protože ´jak se přilepí tak už je konec. V jednom videu o Tesle říkali, že ten noý Tesla motor je schopen oproti asnychroňáku držet konstantní moment ve vyšších otáčkách, tak je pak člověk lepší závodník do kopců :)

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 2 lety +1

      Možná trochu zajímavost o přístupu k elektromobilitě. Bavil jsem se s kolegou v Norsku, kde přece jen je počasí mrazivější než tady, takže elektro auta dostávaj víc na prdel, ale měl k tomu přístup, který člověk z česka nečeká nebo mě to překvapilo. Že oni počítají s tím, že elektroauta auta nejsou tak dobrý jako spalovací, ale berou to jako evoluční krok, který pokud chtějí překonat tak musí se smířit se současnou technologií. U nich jsou tuším elektroauta slušně dotovaný, tak cenou konkurují spalovoacím, což u nás zatím nehrozí.

    • @onosendai2323
      @onosendai2323 Před 2 lety +1

      @@nazornaelektrotechnika Norové mají i obrovskou výhodu v levný elektrice. Já jsem rozhodně pro elektroauta a je mi jasný, že v tuhle chvíli lepší než ICE nejsou - hlavně kvůli bateriím. Co mě vadí, je narativ raženej ideologama, kterej tvrdí, že jsou prakticky bezchybný.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  Před 2 lety +1

      chápu, proto jsem byl překvapenej pragmatičností norů, že to berou jako evoluci i když to má svoje mouchy a ne ideologicky