Bojíte sa rozprávať v cudzom jazyku? Skúste toto 😉

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 06. 2024
  • Písanie je ideálne pre všetkých, ktorí sa ešte boja rozprávať v cudzom jazyku. Máme pri ňom viac času na premyslenie si toho, čo chceme vyjadriť, a menej stresu. O čom všetkom môžete písať vám prezradím vo videu 😉 Ďalšie námety, spomenuté denníky a žurnály, aj videá k ostatným podobám Písania nájdete vo videokurze Majster jazykov 👉bit.ly/3ZkMIk2
    ⏱️ Vo videu sa dozviete:
    00:00 Úvod
    00:23 4 podoby Písania pri učení sa cudzieho jazyka
    02:15 Písanie cvičných textov
    02:41 Písanie vlastných krátkych textov
    03:16 O čom písať v cudzom jazyku?
    03:21 Denník
    03:40 Zhrnutie deja podcastu alebo epizódy seriálu
    04:07 Váš názor na nejakú tému
    04:33 Zhrnutie udalostí posledných dní (zo správ)
    04:58 Krátky príbeh s použitím minulých časov/konkrétnej slovnej zásoby/idiómov
    06:23 Fiktívny list kamarátovi
    06:39 Poznámky z knihy, ktorú čítate
    07:13 Výhody písania cvičných textov
    09:31 Spojte zlepšovanie svojich jazykových zručností aj so svojím osobným rozvojom
    09:45 Denníky a žurnály v cudzích jazykoch
    11:25 Ukážka Lýdiinho denníka v angličtine
    Keď sa povie písať v cudzom jazyku, veľa z nás si spomenie na všetky tie slohy, eseje, motivačné listy, či listy kamarátovi, ktoré sme museli písať v škole alebo jazykovke. To ale zďaleka nie je jediná podoba Písania. Existuje množstvo ďalších metód a aktivít na precvičovanie si písania pre samoukov.
    My rozlišujeme 4 podoby písania pri učení sa cudzieho jazyka:
    1️⃣ Písomný prejav - sem patria spomínané eseje, motivačné listy a pod.
    2️⃣ Písaná forma jazyka - ako sa niečo píše. Sem patrí abeceda, ktorá je v niektorých jazykoch iná (napr. v ruštine sa musíme naučiť písať v azbuke), aj pravopis. To znamená, ako sa naučíme napr., že keď v angličtine povieme "inaf", píše sa to "enough".
    3️⃣ Písanie cvičných textov (na precvičenie iných zručností)
    Písanie nemusí byť len cieľ, ale aj prostriedok na precvičenie si iných zručností v cudzom jazyku. Môžete písať rôzne typy krátkych textov, prípadne si ich aj dať opraviť.
    4️⃣ Interaktívne písanie (četovanie a fóra)
    Nepíšeme si texty len sami pre seba, ale komunikujeme s niekým iným. Tu už využívame jazyk ako nástroj na komunikáciu a dorozumenie sa, vyjadrenie názoru a pod.
    Veľa ľudí sa bojí rozprávať v cudzom jazyku, lebo sa boja toho nepríjemného pocitu, že ten druhý čaká na ich odpoveď a oni si nevedenia spomenúť na slovíčko alebo si nie sú istí gramatikou. Písanie je skvelé v tom, že si vieme predstaviť konkrétnu situáciu alebo tému, premyslieť si, ako by sme na ňu chceli zareagovať a napísať si to. Sme teda v oveľa menšom strese a čokoľvek, čím si nie sme istí, si vieme zistiť alebo overiť.
    Písanie sa tiež dá kombinovať s inými zručnosťami v cudzom jazyku - napríklad s počúvaním podcastov, pozeraním seriálov či správ, čítaním kníh alebo článkov, dokonca aj s gramatickými cvičeniami.
    Tému aj formát si vieme ľahko prispôsobiť svojim záujmom a vieme ho spojiť dokonca aj so svojím osobným rozvojom a písať si denník alebo žurnál po anglicky, nemecky, rusky, francúzsky, španielsky či taliansky.
    Myslíte si, že učenie sa jazykov je ťažké a navyše ani nemáte čas chodiť do jazykoviek? Ide to jednoduchšie, ako si myslíte! Prezradím vám 3 prekvapivo jednoduché metódy, ako sa naučíte cudzí jazyk za dva roky, aj popri práci na plný úväzok, na BEZPLATNOM webinári 👉 bit.ly/3y7Zq9M
    Volám sa Lýdia Hric Machová a som jazyková mentorka. Sama som sa naučila 9 jazykov a pomohla som už tisícom ľudí naučiť sa cudzie jazyky inak ako tradičnými školskými metódami, rýchlejšie a hlavne s lepšími výsledkami. Vystúpila som aj na prestížnej konferencii TED v New Yorku, na viacerých medzinárodných podujatiach, a sama som na Slovensku zorganizovala jednu zo svetovo najväčších konferencií pre polyglotov.
    Prihláste sa na odber môjho kanála a zapnite si upozornenia, aby ste nezmeškali ďalšie videá o tom, ako sa jazyky učiť efektívnejšie, systematickejšie a hlavne zábavnejšie! 😉
    Web: www.jazykovymentoring.sk
    Instagram: jazykovymentoring
    Facebook: jazykovymentoring

Komentáře • 7

  • @Jazykovymentoring
    @Jazykovymentoring  Před rokem

    Ďalšie námety, spomenuté denníky a žurnály, aj videá k ostatným podobám Písania nájdete vo videokurze Majster jazykov 👉bit.ly/3ZkMIk2

  • @eriksutriepka15
    @eriksutriepka15 Před rokem +2

    Ďakujem za video, konečne som našiel spôsob ako sa zlepšiť v jazyku, určite sa budem inšpirovať. 😀

    • @Jazykovymentoring
      @Jazykovymentoring  Před rokem +2

      Tak to sme veľmi radi, že sme takto inšpirovali 🙂 A ktorý spôsob plánuješ vyskúšať, Erik? Barbara z JM

    • @eriksutriepka15
      @eriksutriepka15 Před rokem

      @@Jazykovymentoring z každého rožku trošku

  • @Jazykovymentoring
    @Jazykovymentoring  Před rokem +1

    Venujete sa písaniu v cudzom jazyku alebo s ním plánujete začať? Aká forma vás zaujala?

  • @turosss247
    @turosss247 Před 7 měsíci

    Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aký je podľa Vás najlepší spôsob kontroly pravopisu, pri písanom prejave v cudzom jazyku tak aby to bolo aj gramaticky správne, ďakujem za odpoveď

    • @Jazykovymentoring
      @Jazykovymentoring  Před 7 měsíci

      Jednou z možností sú aplikácie ako napríklad Grammarly, DeepL alebo Ludwig - aplikácie pracujú s umelou inteligenciou, ktorá je čím ďalej, tým na vyššej úrovni, ale stále treba rátať s tým, že majú svoje limity. Ďalšou možnosťou je nájsť si rodeného hovoriaceho (napríklad lektora cez platformu italki.com), ktorý by texty skontroloval a opravil prípadné chyby. (Michala z Jazykového mentoringu)