Odcinek szyjny - jak o niego zadbać?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 13. 01. 2021
  • Problemy z odcinkiem szyjnym, występują najczęściej w momencie, kiedy jeden z odcinków znajdujących się poniżej wychodzi poza swoją oś.
    Powoduje to kompensacje, które najczęściej wysuwają głowę w przód doprowadzając do dolegliwości bólowych w odcinku szyjnym.
    Aby kontrolować ustawienie głowy podczas wykonywania ćwiczeń, należy zastosować zasadę "dwóch dłoni", która kontroluje ustawienie podbródka względem klatki piersiowej.
    Jak powinny wyglądać ruchy zgięcia i wyprostu w odcinku szyjnym oraz jakie błędy zostają najczęściej popełniane, dowiecie się w dzisiejszym odcinku.
    Zapraszamy do oglądania oraz odwiedzania Naszych stron:
    Rehabilitacja: biernat.co/
    Szkolenia: rozumcialo.pl/
    Facebook: / rozumcialo
    Instagram: / biernat.sportirehabili...

Komentáře • 17

  • @Lechu4sila
    @Lechu4sila Před 3 lety +4

    Jak zawsze świetny materiał z ogromną dawka wiedzy merytorycznej. Mam jednak parę pytań. Jak według Pana Doktora powinno łączyć się mobilność oraz stabilność w ćwiczeniach prewencyjnych kręgosłupa. Czy któreś odgrywa większą rolę. Jaki jest wpływ tych dwóch poszczególnych czynników na zdrowie oraz sprawność naszego kręgosłupa? Jak zaimplementować to w ćwiczeniach? Pozdrawiam

  • @piti1543
    @piti1543 Před 3 lety +3

    Może coś o zaniku naturalnych krzywizn kręgosłupa? W szczególności lordozy lędźwiowej. Tego tematu jeszcze chyba Pan doktor nie omawiał. Pozdro! :)

  • @roolon6604
    @roolon6604 Před 3 lety +2

    Świetny materiał, jak zwykle. Czekałem na ten odcinek kręgosłupa. Merytoryczny, konkret i bez wodolania. Może coś o paśmie biodorowo piszczelowym i naprężaczu powięzi szerokiej, czworobocznym lędźwi? Czy napięte jednostronnie mogą powodować ból w okolicy L4-L5? Dziękuję.

  • @kosmo5552
    @kosmo5552 Před 3 lety +3

    @Rozum|Ciało Super film. Ile sekund trzymać daną pozycję i jaka powinna być ilość powtórzeń danego ćwiczenia?

  • @sawekk.4136
    @sawekk.4136 Před 3 lety +1

    👍👍👍

  • @konrado9842
    @konrado9842 Před 3 lety +1

    Bardzo merytoryczne, wręcz często mam wrażenie skomplikowane filmy jak dla studentów początkowych lat fizjoterapii, ale mam pytanie. Co uważa Pan doktor o studiach z fizjoterapii w kontekście porównania ich z pracą zawodową? Wiedza z poziomu akademickiego ma '' odbicie '' w porównaniu z wiedzą zawodową, czyli jak bardzo jest przydatna, to dopiero początek? Czy już kawałek wiedzy? Jest Pan doktor bardzo doświadczonym człowiekiem, który świetnie przekazuje wiedzę, więc prosiłbym o odpowiedź:)

  • @PolishChallenger
    @PolishChallenger Před 3 lety +1

    A co Pan myśli o ćwiczeniach na kark. Np leżę na ławeczce na plecach kładę sobie na czoło Talarek 10 kg i zginam szyję ku górze. Lub są takie kaski z łańcuchem ze wieszam ciężar i w pozycji stojac odginam szyję ku tyłowi. Czy takie ćwiczenia szkodzą?

  • @mateushh1564
    @mateushh1564 Před 3 lety

    Prostowniki grzbietu niby u większości skrócone, ale i osłabione więc rozbijać i rozciągać czy wzmacniać, a może to i to? Podobnie jeżeli chodzi o mięsień biodrowo-lędźwiowy. Oczywiście dziękujęmy za kolejną porcję merytorycznej wiedzy :)
    Ps. Może coś o mięśniu pośladkowym małym funkcje i ćwiczenia

  • @piotrjaku9731
    @piotrjaku9731 Před 3 lety +1

    Dzień dobry! Mam bardzo trudne pytanie.... Czy są jakieś popularne/powtarzające się przyczyny skręcania kolana(zerwania ACL)? Oczywiście mówię o przypadkach kiedy następuje to bez udziału sił zewnętrznych. Ostatnio niestety zdarzyło mi się po raz drugi i zastanawiam się czy są może testy, ćwiczenia, którymi można by było określić szanse na takie skręcenia? W moim przypadku był to start skrętny, a za pierwszym razem lądowanie na jednej nodze. I dodatkowe pytanie co Pan sądzi o powrocie do sportu, w tym przypadku piłki nożnej?

  • @krisskriss1507
    @krisskriss1507 Před 3 lety +1

    Czy z dyskopatia kręgosłupa szyjnego można to robić ?

  • @claw9681
    @claw9681 Před 3 lety +2

    Zdaję sobie sprawe, że ciężko jest wskazać konkretną przyczyne dolegliwości, ale mimo to spróbuję, i zapytam o MOŻLIWE OPCJE. Cierpie na codzienne bóle odcinka piersiowego. Wzmagają się przy nawet dość krotkiej pozycji siedzącej. Przechodzą natychmiastowo gdy wykonam nacisk na bolące msce gdzieś w okolicy T5 przy pomocy ściany, podłogi, piłki, rolera, innej osoby. Po przestaniu nacisku, ból od razu wraca. Po manipulacji fizjoterapeuty w pozycji leżącej, zakończonej bardzo ładnym chrząknieciem, ból przechodzi na jakiś czas. Czy to sztywność tych stuktur powoduje ból? Jakimi ćwiczeniami można sobie z tym poradzić? Jakie są inne możliwe powody tej dolegliwości? Pozdrawiam. 🙂

    • @Qrasek
      @Qrasek Před 3 lety +1

      moze zbyt duzy dysbalans miedzy przodem a tylem ?

    • @claw9681
      @claw9681 Před 3 lety

      @@Qrasek Wydaje mi się, że jest to jedna z możliwości, ale teoretycznie została sprawdzona przez fizjoterapeute. A dokładniej mówiąc, sam i z pomocą, robiłem ćwiczenia mające rozluźnić moje spięte czwórki i proste brzucha, ale nie dawało to rezultatu. A to tylko jeden z moich nierozwiązanych problemów. Czasami zdaję mi się, że jestem prawdziwą Enigmą medycyny.

  • @mateuszjesionek8665
    @mateuszjesionek8665 Před 3 lety

    Panie Doktorze myślę,że zrobienie filmiku o ''butt wink'u'' ,czyli podwijaniu miednicy podczas przysiadu byłoby dobrym pomysłem,Znów trwa walka pomiędzy wyznawcami,że jest to normalne i nie trzeba tego korygować,a ludźmi ,którzy twierdzą,że trzeba to naprawiać.

  • @arkadiuszsobanski6470
    @arkadiuszsobanski6470 Před 3 lety

    Można prosić o temat przodopochylenia miednicy jakie ćwiczenia wykonywać?

  • @Petlurapilsudski
    @Petlurapilsudski Před 3 lety +1

    Pracuje wiele lat jako malarz tapeciarz szpachlarz. Od patrzenia w sufit po tylu latach strasznie szyja mnie boli. Co mam zrobić. Wiem. Najlepiej pracę zmienić.. a jeśli w najbliższym czasie nie da się to co mam robić

    • @buK_aJ
      @buK_aJ Před 3 lety

      Najlepiej to idź do dobrego fizjoterapeuty