🦕 Jak asteroid zahubil dinosaury? | Poslední den vlády dinosaurů!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 26. 03. 2022
  • Vladimír Socha, spisovatel, učitel a popularizátor vědy z Hradce Králové.
    Odkaz na web: ► dinosaurusblog.com
    Laramidie - jednoho z tehdejších kontinentů, který dnes tvoří západ Severní Ameriky. Na zdejších pláních se klidně pasou stáda Triceratopsů, z nichž mnozí posloužili za krmení obřím Tyranosaurům. Žádný ze zdejších obyvatel však svoji poslední večeři už nestihne strávit, neboť oblohou právě prolétává obří koule, jasnější než slunce. Asteroid Chicxulub o průměru asi 15 km se právě rychlostí přes 20 kilometrů za sekundu prodírá atmosférou, zatím uplně tiše. Po chvili zmizí za obzorem a zdálivě se nic neděje. Po pár vteřinách se však rozpourá skutečné peklo a obloha na jihozápadě se rozzáří jasněji, než v pravé poledne. Obrovská světelná koule se rozpíná do děsivých rozměrů, dokud nezaplní celou jižní stranu oblohy. Konec éry dinosaurů právě nadešel.
    Asteroid dopadl do oblasti mexického zálivu, epicentrum zásahu bylo zřejmě tam, kde dnes leží město Chicxulub [čikšulub] podle kterého je pojmenován. Právě z rozměrů dodnes dochovaného kráteru byly odhadnuty rozměry a rychlost asteroidu. Z nich se dá jednoduše spočítat jeho pohybová energie a výsledek je šokující - [jeden kvadrilion džaulů]! Pro srovnání - kdyby se všechna tato energie přeměnila na elektřinu, pokrylo by to celosvětovou spotřebu na více než 10 tisíc let. Uvolnění takového množství energie okamžitě devastuje vše, co stojí v cestě. Voda v místě dopadu se ve zlomku vteřiny vypaří a zemětřesné vlny dosahují takové síly, že zem pod nohama kmitá s výchylkou až několika desítek metrů. Další ránou je nepředstavitelně silný akustický třesk vlivem stlačení vzduchu před letícím asteroidem, v dalším okamžiku pak přijde odezva samotného dopadu. Tyto zvukové vlny mají podobu obřích tornád, komprese vzduchu pak způsobí zvýšení teploty až na několik set °C. Všechno v okolí je doslova roztrháno a jakýkoliv hořlavý materiál v okruhu 4 tisíc km okamžitě vzplane. Živým tvorům se doslova odpaří tělní tekutiny a následně i kůže.
    Pokud bychom se tedy skutečně v tuto chvíli nacházeli na jihu Laramidie, už bychom byli dávno mrtví, stejně jako všichni ostatní živočichové v okolí stovek kilometrů. Na mořské hladině se vzedmou stovky metrů vysoké vlny tsunami, které za několik hodin zpustoší všechna blízká pobřeží do hloubky desítek kilometrů. Obloha se mezitím začne stmívat vlivem prachového mračna které blokuje sluneční paprsky.Trvá asi dvě hodiny, než tato smrtící temnota zahalí celou zemi, čímž postupně ustává fotosyntéza a rostliny přestávají vytvářet kyslík. Pak přichází déšť, neskutečně silný. Voda je ale kyselá a obsahuje síru, zničená krajina se tak zakrátko obaluje tmavým páchnoucím bahnem. Teplota v té době už i na opačné straně Země dosahuje asi 70 °C, jedinou možnou ochranou je dostatečně hluboká voda, jeskyně nebo podzemní úkryty. Prakticky všichni živočichové s tělesnou hmotností nad 25 kilogramů, kteří takový úkryt včas nenalezli, nemají šanci na přežití.
    A jaké je riziko něčeho takového? Kolem země sice každou chvíli nějaký ten kosmický balvan proletí, většinou jsou ale výrazně menší než Chicxulub . K dosud největší srážce kosmického tělesa s naší planetou v moderních dějinách došlo v roce 1908 nedaleko řeky Podkamenná Tunguska na Sibiři. Tento objekt měřil průměru asi 50 - 100 metrů, v případě dopadu do civilizované části světa by ale byl schopem vymazat z mapy město o velikosti Londýna. Podle odborníků se podobné asteroidy střetávají se Zemí v průměru jednou za několik století. To nezní příliš optimisticky, astronomové však dnes umějí riziko předem odhalit a mají k dispozici technologii schopnou případnou kolizi odvrátit.
    Jeden z objektů, kterému se dnes věnuje pozornost má název Bennu a má průměr asi půl kilometru. Tento asteroid by se měl podle propočtů k Zemi přiblížit v září 2135. Pravděpodobnost, že naši planetu zasáhne, je asi jen 0,04%, americká NASA ale už teď preventivně zkoumá, jak případnou hrozbu eliminovat. Čím blíž totiž bude asteroid k Zemi, tím větší síla na jeho odvrácení bude potřeba. V současnosti se počítá se dvěma možnosti jak zemi ochránit. První je termonukleární úder, který by mohl letící těleso odklonit z dráhy a při dostatečné síle i zničit. Druhou variantou je použití takzvaného impaktoru, tedy několikatunového nákladu, který by do asteroidu vrazil a vychýlil ho z kurzu.
    Jak se tedy zdá, máme větší šanci na přežití, než dinosuři. Ale sílu přírody - nebo chcete-li boha - není radno podceňovat. Dnes to ale vypadá, že spíš než nebezpečí z vnějšku nám hrozí globální katastrofa od nás samotných. Jaderná válka, která může už třičtvrtě století vypuknout v podstatě každým okamžikem, by měla nepochybně dost podobné zdrcující následky. Ale jak říkal Ian Malcolm v Jurském Parku “Život si najde cestu”. A i kdyby nás podobná katastrofa potkala a ukončila vládu lidstva nad svetěm, stejně jako na konci druhohor by to nebyl konec veškerého života na naší planetě.
    #‎Protiproudu #Druhohory #Konecdinosaurů
  • Zábava

Komentáře • 31

  • @rupy2205
    @rupy2205 Před 2 lety +14

    Nádhera, to by se dalo používat i jako školní materiál

  • @realdawe9583
    @realdawe9583 Před 2 lety +9

    super video o dinosaurech

  • @Qolpolos
    @Qolpolos Před 2 lety +1

    Super video

  • @tomasnepras1905
    @tomasnepras1905 Před 2 lety +5

    Dinosauři měli prostě špatný den. Kdyby je to zasáhlo o pět minut později tak by tady nejspíš pobíhaly dino sapiens. Protože kdy to spadlo do oceánu. Tak podle nejnovějších výzkumů a simulaci. By to sice byla katastrofa. Ale né taková globální katastrofa! Protože kdyby to spadlo do hlubokého oceánu. Tak by se do atmosféry dostalo minimum síry a popela. A Sice by to spusobilio mega cunami. Ale to by mělo kvůli kontinentálním švů. ( Nebo jak se jmenuje ten jako by Schod mezi totálním dnem a pevninou.) Prostě v důsledku toho nepatrného zvedání kontinentu by to mega cunami mělo přijít o veškerou svoji ničivou energii! A to na tolik že na pobřeží by nebylo nic poznat že měla přijít ňáka pohroma. (Podstatě jako když hodíte velký a těžký kámen do vody. Tak po chvíli se ty vlny vzniklé po nárazu samy zaniknou.)

    • @MatesMika
      @MatesMika Před 2 lety +1

      Ano, podle japonských vědců je u takového asteroidu dokonce šance, že dopadne a přitom nevyvolá hromadné vymírání, celých 87 %, jenže tenhle trefil právě těch 13 zbývajících procent povrchu. Tomu se říká pořádnej pech. 😆
      S pozdravem Mates - spoluautor videa

    • @tomasnepras1905
      @tomasnepras1905 Před 2 lety

      @@MatesMika jj, asi tak ňak. Pořádný Pech 😅. Přitom pokud by spadl o pouhých pět minut později tak by byl scénář úplně jiný.

  • @lukaspilar1765
    @lukaspilar1765 Před 2 lety +1

    Dobré video

  • @its.tomiiik
    @its.tomiiik Před 2 lety +3

    Super video a 1:22 tak tolik mi je:D

  • @lukaspilar1765
    @lukaspilar1765 Před 2 lety

    🙏🏼

  • @burger10033
    @burger10033 Před 2 lety +1

    Bolo by možné naklonovat v dnešnej dobe dinosaury?

    • @MatesMika
      @MatesMika Před 2 lety +1

      To je rozhodně zajímavá otázka, na kterou není jednoznačná odpověď. Možná v nějakém dalším videu se na to podíváme 😉
      S pozdravem Mates - spoluautor kanálu

  • @craftingoutofscratch2980

    Smím se zeptat co je to za film jak tam byl ten černoch s tím hrníčkem

    • @alexandrapokorna528
      @alexandrapokorna528 Před rokem +1

      K zemi hled

    • @craftingoutofscratch2980
      @craftingoutofscratch2980 Před rokem

      @@alexandrapokorna528 není to ten katastrofický jak tam hraje i nicolas cage a jak se na konci objeví 2 děti který běží ke stromu a musejí znovu zalidnit svět? něco jako apokalipsa ve kterou věří křesťané a dožene to i normální nevěřící lidi?

  • @martinzuda
    @martinzuda Před rokem +1

    Já se zajímán o dinosaury

  • @marekbily4955
    @marekbily4955 Před rokem

    super lez jako vez....preber si to

  • @zdendakridlo7561
    @zdendakridlo7561 Před 2 lety

    Dobrý

  • @Adam-ru7me
    @Adam-ru7me Před 2 lety +1

    Ahooooooj

  • @vaclavvapenka5304
    @vaclavvapenka5304 Před rokem +1

    1:50 z jakého je to filmu ?

  • @v.pokorny4095
    @v.pokorny4095 Před 2 lety +2

    Pravděpodobnost včasného odhalení takového projektilu není dostatečně velká a šance na jeho zničení, nebo vychýlení z dráhy letu je mizivá.

  • @Slinastro
    @Slinastro Před 2 měsíci

    6:50 ten asteroid znám v tom roce už nebudu žít né mě hořel před 1000 000 000 000 lety barák😂

  • @lukascerny1802
    @lukascerny1802 Před rokem

    A co potopa světa asteroid dopadl do moře a vyspělé civilizace to spláchlo a proč vyspělá ůdajně noe měl 100 let k postavení archi šlo o genetyku a atlanťane to věděli díky nim tu máme zvířata po době ledové jen jiné geneticky příbuzné zajímavá myšlenka ne?

  •  Před rokem

    a ne jen dinosaury další zasáhl v tí době Mars a proto vypadá tak jak vypadá jen se narozdíl od Země nevzpamatoval a ten co zabil dinosaury tak se rozlomil na 2 půlky 1 do Mexika bo kde je kráter a druhá půlka tam kde našli stejný jako tam ten někam do oceánu bo kam že mám pocit mám svý informace vlastní

    •  Před rokem

      ale nedovolil bych tomu dokud bych žil

  • @patrikbrindzak8839
    @patrikbrindzak8839 Před rokem

    ☹️😓

  • @andrejzelenak2837
    @andrejzelenak2837 Před 10 měsíci

    škoda dinosaurov