Jaké KVH hranoly použít při stavbě dřevostavby?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 01. 2024
  • Sledujte nás i na X: / drevostavbasvep
    Velmi často se mě lidé ptají, jakou tloušťku KVH hranolů zvolit na stavbu dřevostavby a tak myslím, že je na čase si o tom něco říci.
    Pro více informací nebo při zájmu o Tiny House nebo Dřevostavbu RD nebo o mentoring v případě, že plánujete stavět dřevostavbu svépomocí, nám napište na:
    tinyhouse@stavoramax.cz
    info@stavoramax.cz
    web: www.stavoramax.cz/
    Pokud se vám toto video líbilo, tak nás můžete aktivně podpořit formou "Díky" - ikona srdíčka pod videem
    Nezapomeňte na LIKE a přihlásit se k odběru a zakliknout ikonu zvonečku, abyste nepřišli o další zajímavá videa.
    Dotazy pište prosím do komentářů.
    Mějte se a smějte se :-)
    ___________________________________________________________________________________
    Zřeknutí se odpovědnosti:
    Účelem těchto videí je poskytnout pouze informace a inspiraci. Pokud se rozhodnete napodobit, duplikovat nebo kopírovat vše, co jste v těchto videích pozorovali, činíte tak na své vlastní riziko. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoli kroky přijaté v důsledku informací nebo rad na tomto kanálu CZcams a neneseme žádnou odpovědnost za případná zranění nebo škody, které by mohly vzniknout.
  • Jak na to + styl

Komentáře • 66

  • @adamprucha1232
    @adamprucha1232 Před 5 měsíci +9

    Líbí se mi, jak jsme tady v česku ve všem "unikátní" v USA se sice stáví výhradně 2byX, což mimochodem je ještě míň než 40 mm (38 mm) a opláští se to OSB 7/16 (11,1 mm) a takto se staví i mnohapatrové budovy. Ale né, my si to tady musíme udělat vše spešl. Miluju tu argumentaci "unikátní trh", takhle si tady akorát všichni obhajují nehorentní ceny, ať už jsou to podnikatelé nebo politici. Ale což, pokud nám to nevadí, dobře nám tak.

    • @kotoucek89
      @kotoucek89 Před 5 měsíci +1

      Tak to je jak zemní vruty vs. beton, taky můžeš mít dat tři kýble, že ty vruty vydrží, ale pro českého starého mistra existuje jen beton :)

    • @michalfuksa258
      @michalfuksa258 Před 5 měsíci +1

      Jen poznámka - pokud se nepletu 2byX je v palcích. A 2 palce jsou cca 50mm.

    • @adamprucha1232
      @adamprucha1232 Před 5 měsíci

      Pletete, to je nominální velikost, dnes mají vše hoblované na cca 38 mm. @@michalfuksa258

    • @evopainterevo4271
      @evopainterevo4271 Před 5 měsíci

      2x je jenom pozustatek nazvu z dob kdy se opravdu pouzivalo drevo ktere merilo 2 palce krat treba 4,6,8 atd. Dnes meri skutecny 2x4 = 1.5x 3.5 palce takze 38mmx101mm.
      60mm jsem vzivote nevidel v konstrukci😂.
      Moralka pribehu ale je ze 99% vsech drevostaveb je stavena na 2x4 a 2x6.

    • @miroslavhrebicek3448
      @miroslavhrebicek3448 Před 3 měsíci +1

      ehm nechci rýpat, ale ten výpočet 1,5 x 3,5 palce = 38 x 101mm nějak nesedí :) jinak myšlence samozřejmě rozumím, jen pokulhává to obecné povedomí, protože když přijdu na pilu nebo do dřevoporodeje a řeknu, že chci stavět 2by4 tak ti automaticky vrazí 50x100mm :)

  • @kotoucek89
    @kotoucek89 Před 5 měsíci +15

    EDIT: Nechci být ofenzivní, mám rád tvoje videa, dost věcí umíš vysvětlit dobře a jsou to užitečné informace. Takže konstruktivní kritika: Tady to vypadá, jako video vyrobené pro video, jen aby bylo. Polovina těch věcí v tabulce možná dává smysl, hlavně co se týká hlavní myšlenky toho, že 60mm KVH je zbytečné. Ale ve 2/3 bodů vyloženě vaříš z vody, tak buď jsi do toho neměl "zabrušovat, abys z toho nemusel vybrušovat", a nebo si dát tu práci a najít si konkrétní čísla. Takhle je to dost zavádějící tlachání, kde prostě předem víš, že 60ky jsou k hovnu, tak čísla, které by ti to vyvrátily záměrně vypustíš. Což je zrovna statika, požární odolnost a ekologie(vše vychází lépe pro 60mm profil). Takhle ti to zbytečně bere kredit, který pracně získáváš.

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +3

      Tak když už sedíte u PC a píšete mi ten koment, tak by nebylo od mi s tím trochu pomoci a najít mi ty konkrétní čísla. Můžeme takto spolu dělat všechny videa, ju? 🙂 Takhle je to jen tlachání.

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +8

      Mě o nějaký kredit nejde, to fakt ne. Nebuduji si kariéru youtubera, to už vůbec ne. Dělám to opravdu proto, že mě baví dřevostavby a pomáhání druhým, ale to neznamená, že budu dělat všechno za ně - tak bohatej nejsem, abych tomu věnoval ještě více času než už tomu věnuji... Ukazuji jen dveře a kdo jimi chce projít, tak musí projít sám...

    • @kotoucek89
      @kotoucek89 Před 5 měsíci

      @@drevostavbasvepomoci Asi nemám potřebu za Vás do Vašich videí doplňovat na co jste se sám vykašlal. Tak jako vy nechodíte a neopravujete zdarma lidem špatné dřevostavby, co si koupili. Vy radíte lidem jak nenaletět, já jsem jen chtěl poradit Vám, to je si myslím fér. Mimochodem, najít první číslo trvalo stejně dlouho, jako napsat "pevnost KVH v tlaku", zmáčknout enter a kliknout na první odkaz...

    • @specialized1full
      @specialized1full Před 5 měsíci +6

      @@drevostavbasvepomociJežíši co si uražený typek ti řekl konstruktivní kritiku a ty tady kopeš okolo sebe jak malé dítě.

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci

      Ale já taky jen konstruktivne kritizuji některé své komentujíci, tak nevysiluj 😉

  • @danieltencl3630
    @danieltencl3630 Před 4 měsíci +1

    Stavěl jsem si sám, takže amatér, a zvolil jsem 60mm - nevěřil jsem si, že se mi vše potká jak je plánované pro odstupy spoje desek. A dobře jsem udělal. Mimoto mám plán kotvit nábytek do stěn tak, aby nebyly potřeba nohy.

  • @lumberjack888
    @lumberjack888 Před 5 měsíci

    Dneska super video Marťas. Jo a ten Twitter byl super nápad. Akorát ho nemáš v CZcams profilu. 👍

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci

      Díky za připomenutí a za pochvalu 🙂 Jdu to tam hned hodit 👍🙂

  • @jantampir5737
    @jantampir5737 Před 5 měsíci

    Díky za srovnání 40 vs 60. Měl bych jednu otázku ohledně předsazení základového prahu vnější stěny. Podle projektanta lze vnější stěna předsadit o 1/3 směrem ven, tzn, že 2/3 leží na základové desce či stropu sklepa. Hledal jsem k tomu tématu nějaké informace a krom pár obrázků jsem nic nenašel.
    Díky

  • @lubomirrichter7137
    @lubomirrichter7137 Před 5 měsíci +6

    Doporučení většiny výrobců plošných desek, např. OSB desky, je kotvení minimálně 20mm od okraje desky, mají to spočítané a otestované. V případě, že máte profil o tloušťce 40mm, tak ve při styku 2 plošných desek na sloupku toto nedodržíte, což je špatně. Nepomůže vám, že to dáte zešikma. P.S. Jen uvádím - jsem z praxe😉

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci

      Zase je to problém, který je jen v ČR a nebo to zbytek světa dělá špatně... tak já nevím.

    • @lubomirrichter7137
      @lubomirrichter7137 Před 5 měsíci +3

      Ne, není to jen v ČR, podívejte se např. na podklady celosvětové firmy Egger.
      V tomto nemáte pravdu.
      Ale jinak se mi Vaše videa líbí, že se snažíte osvětlovat dřevostavitelství. @@drevostavbasvepomoci

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci

      Nechápu právě ale, jakto, že se teda v USA a v Kanadě používají ty tenčí profily.. A navíc, když vezmu v potaz to nejběžnější opláštění OSB 12mm (1/2 inch) a přiložím to na půlku šířky stojky, tj. tedy 20mm a hřebíkovačku příložím lehce přes 20mm od hrany a dám to do šikma, tak to vychází a splní se 20mm na obou stranách OSB. Teď jsem to kreslil v autocadu.

    • @kotoucek89
      @kotoucek89 Před 5 měsíci +1

      @@drevostavbasvepomoci tak jestli to nebude tím, že 40mm nerovná se 2", které používají na západě?

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +2

      zadej do Google vyhledávače toto: "two by four actual dimensions" a dozvíš se, že to je jen obecné označení, ale skutečné rozměry jsou 1.5″ x 3.5″. A kolik je 1.5" x 2.54? 38.1mm ....

  • @radekpaclt8956
    @radekpaclt8956 Před 5 měsíci

    Díky!

  • @lukaskrizan3260
    @lukaskrizan3260 Před 5 měsíci +3

    Myslienka videa 👍, skoda toho nedotiahnuteho obsahu. Vy vychadzate z urcitych vlastnych skusenosti. Bolo by dobre ist viacej do hlbky, aby tie argumenty stali na faktoch, nie Vasom nazore.
    Napr. poziarna odolnost. Pri klasickej murovanej stavbe sa tento parameter pre statikov neodhaduje lahko, casto je to taka trochu alchymia. Pretoze betonarska ocel pri teplote 300 °C zacina maknut a tym sa zacinaju stracat staticke vlastnosti. Pri drevostavbach vieme vypocitat dobu prehorenia, resp. na zaklade poziadavky, ze poziarna odolnost ma byt napr. 60 minut, vieme celkom presne navrhnut konstrukciu a jednotlive nosne prvky. KVH-40 budu stacit kludne pri tiny house. Ale urcite nie pri napr. 2-podlaznej materskej skolke. Vzdy to zavisi od urcenia stavby a samotneho projektu ako je navrhnuty. Takto sa to porovnavat neda, je to na vode.
    K dlzke klincov a uchytavaniu plosneho materialu ako je OSB uz tu podstatne veci napisal aj @Tesarskeokenko. Neviem, ci mate osobne skusenosti zo zahranicia iba z UK alebo aj inde. Ale ano, je pravda, ze v USA sa vela veci robi tak ako popisujete. Ale velmi pochybujem, ze Slovak alebo Cech by taku stavbu chcel. My sme zvyknuti na murovane, kde nic nevrzga, nebucha... Neviem ci ste boli v USA, ale tie drevostavby nemaju taku tuhost aku my pozadujeme. Im to nevadi, su na to zvyknuti. Ale keby som zobral Slovaka do USA a povodil ho po 20-rocnych drevostavbach, tak mi pekde podakuje za vylet a za to, ze som mu spravil osvetu. Vysledok? Postavi si murovanu. Preto argument, ze ked v USA a Kanade je to OK, tak aj u nas to tak musi byt, neobstoji.
    A urcite je to aj v hlave. Pretoze v USA tiez vedia postavit velmi kvalitnu drevostavbu, aj velmi kvalitny murovany dom. Problem je, ze malokto si ho kvoli cene dovoli. U nas je mentalita ina. Radsej nech splacam uver do 70, ale nech ta stavba prezije aj moje vnucata.

  • @LadaXL
    @LadaXL Před 5 měsíci +1

    🪵 u nás všude okolo Prahy západ 13-14,5 tisice KVH za m3 bez DPH - což je stále až dost i když je to základ bez nějaké množstevní slevy.

  •  Před 5 měsíci +15

    Zdravím. Měl bych několik připomínek k Vašemu videu. Jak tam hovoříte o 40/60 mm tak já osobně si myslím, že to není tak jednoznačné, jak to tam popisujete. Tím myslím statiku. Záleží na výšce domu, sněhu a podobně. Dovedu si představit, že u větší poloviny těch 40 mm stačí, ale rozhodně né všude. Ale to je pouze můj názor a nejspíš i několika statiků, protože už jsem měl několik plánů v ruce. Co se týče SDK, ty jsou všechny nehořlavé. Asi jste myslel protipožární. Ale teď, proč Vám vlastně píši. Neurčujem délku hřebíků podle toho, jakou máme hřebíkovačku (nebo jak dlouhé hřebíky do ní můžeme dát), ale podle toho, jak tlustý materiál přitloukáme. Přesně řečeno délka hřebíku má být nejméně 2,5 x tloušťka připojovaného prvku. To znamená, když máte 40 mm fošnu, tak 40x2,5=100. Takže zde by měla být délka hřebíku minimálně 100mm a ne 90mm Jelikož jak hřebík tak vrut mají špatnou držitelnost na tah ve dřevě po vláknech (do čela sloupku) tak se dávají vruty i hřebíky ze šikma, aby se zvýšila pevnost spoje a proto by se měli dát ještě delší. Takže argumentovat tím, že používat 60mm materiál je nesmysl, protože máte hřebíkovačku na 90mm je docela směšné. Takže pro 60mm materiál je potřeba min 150mm. Tesař Pepa

    • @MrDallboy
      @MrDallboy Před 5 měsíci +1

      Tak to bych nechtěl zatloukat tisice hřebíků 150mm ručně. Protože hrebikovačka se dela jen do max 90mm co vím :D

    • @abchanscba
      @abchanscba Před 5 měsíci

      Hrebikovacky mame i 120 i 140 pasnici 60 se jede 120 a 40 pasnice 90 nevim kde jste byl na 2,5 nasobku je to dvakrat tloušťka připojovaneho materialu.

    •  Před 5 měsíci

      @@MrDallboy Hřebíkovačka se dělá i na delší hřebíky.

    •  Před 5 měsíci +1

      @@qizosvk Já netvrdím, že se nemá používat hřebíkovačka. Jen poukazuji, jak se určuje délka hřebíků a že to co on popisuje, je vlastně nesmysl. Jinak jestli sis všiml, tak on dává 40mm taky po 62,5 cm

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci

      To jistě máme - dělal jsi vůbec někdy s hřebíkovačkou celý den? Na štaflích, střeše atd.? I ta na 90mm je těžká. A cena jednoho hřebíku 90mm cca 0.45,-Kč a 140mm cca 1.25,-Kč.

  • @jankrupicka7993
    @jankrupicka7993 Před 5 měsíci

    Pěkné !!!

  • @radekpaclt8956
    @radekpaclt8956 Před 5 měsíci +3

    Pekne video jako vzdy. Je mozne udelat video o detailech jako roztece stojek, druhy rohu a jejich rozdily, framing otvoru pro okna, stojky v miste napojeni vnitrni pricky? Takove ty detaily, ktere na netu potkavam v palcich, ale v CR jsou potreba v cm pri sile hranolu 40mm.

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +3

      Udělám, díky moc :-)

    • @radekpaclt8956
      @radekpaclt8956 Před 5 měsíci +1

      @@drevostavbasvepomoci z toho by mohla byt i pekna serie 😀

    • @kotoucek89
      @kotoucek89 Před 5 měsíci

      Tak zrovna ty rozteče zůstávají stejné, ať je to 4é, 50, nebo 60mm tloušťka. Ale spíš mi vrtá hlavou, že když se ten systém jmenuje v originále two by four, tak se ty KVh nedělají v 50mm, což by vyřešilo všechny hádky:) Jimak já stavím z mokrého řeziva, tak používám 50mm, ale to má ve finále stejnou pevnost, jako KVH 40, tak možná proto.

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +2

      zadej do Google vyhledávače toto: "two by four actual dimensions" a dozvíš se, že to je jen obecné označení, ale skutečné rozměry jsou 1.5″ x 3.5″. A kolik je 1.5" x 2.54? 38.1mm ....

    • @frantisekvisek6727
      @frantisekvisek6727 Před 5 měsíci

      Prostě rovnou udělat video stylem Larry Haun.

  • @dominikondovcak7832
    @dominikondovcak7832 Před 27 dny

    Ahoj, chcem stavať prístavbu k domu 9m x 8m a neviem sa rozhodnúť akú hrúbku osb dosiek použiť na oplotenie
    Ďakujem za odpoveď

  • @jiribartos2079
    @jiribartos2079 Před 5 měsíci

    Trochu mimo téma ale kdyby jsi poradil byl bych vděčný - řeším prostup větracího potrubí. Existuje nějaký trik co se zateplení a odhlučnění týče? Ventilátor jsem vzal s automatickou žaluzií + klapku do trubky ale víc mě už nenapadlo a mám obavy jestli to nebude málo...

  • @junacik2
    @junacik2 Před 5 měsíci

    Toto sa týka iba obvodových stien ? Vnútorne priečky môžu bit aj 40/100 alebo 120 .?

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci

      Na příčky stačí 40/100 se správnou roztečí, ale vždy záleží na statikovi co spočítá.

    • @nikdoznamej7698
      @nikdoznamej7698 Před 5 měsíci

      na příčky stačí i latě 60x40 :D nebo sdk příčky z profilů. zaleží jestli maj plnit funkci stabilizovat vnější stěny nebo jestli jenom rozdělují prostor

  • @abchanscba
    @abchanscba Před 5 měsíci +1

    No ta cena je o tretinu ne o polovinu. Spojovat na 4 je zakazano v technickych listech z duvodu nedostatecneho odstupu od okraje jak u stabilu tak u fermacellu tak u sdk takze jak uvnitr? Strilet pod uhlem jo fajn u sadrovlakna 👍👍👍 to je blbost ano OSB LEDA

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +1

      Tak počítejme spolu, jo? Máš 40mm (2 díly) a 60mm (3 díly). Takže pokud bereme cenu ze 40mm na 60mm tak je to skutečně o polovinu dražší. Pokud to bereme z 60mm na 40mm tak je to o třetinu levnější. Tohle jsou zlomky prvního stupně základní školy... A sádrovlákno používat jako strukturální zavětrování - no, minimálně to nedává smysl - pevnost oproti OSB mizerná... ale co já vím...

    • @abchanscba
      @abchanscba Před 5 měsíci +6

      @@drevostavbasvepomoci takze do interieru tak na steny osb a pak teda sdk? Hmm ekonomicke vazne. A nevim ze by stabil nebo fermacell mel spatnou funkci na ztuzeni konstrukce… no a jinak 60/160 je prurezem 0,0096 a 40/160 je 0,0064 tak kolik je rozdil protoze pocet stojek i pasnic je stejny jen se meni prurez profilu tzn ze i pocet m3 bude rozdil procentualni mezi nimi coz je svete div se 1/3 ,me to je jedno ja drevostavby navrhuju uz 19 roku tim myslim konstrukce ne nejakej drblej projektant co si nakresli neco co je blbost. Skoda mam Vase videa rad ale tohle bylo uplne mimo 40 by jsem pouzil ob jednu stojku max pro odlehceni kce a tam kde je spoj desek tam 60 to ano.

  • @petrpexa1653
    @petrpexa1653 Před 5 měsíci

    Poslat prosím všem projektantům v republice...je to hrůza se stále dohadovst

  • @josefjuricka5287
    @josefjuricka5287 Před 5 měsíci +1

    Jak jsi přišel na to ze stavba z 60 mm profilu vytvoří tepelný most tepelny most vzniká špatnou venkovni izolací pres kterou se dostane chlad do konstrukce a tam teprve muzeme hovorit o tepelnym mostu .Takže i kdybych postavil drevostavbu s trámů nikdy prece nemůžu silou materiálu udělat tepelný most .Dokážu te presvedcit o tom že nemáš pravdu ppdivej se teď v zimě na zasnezenou střechu v místě krovu ppdle tebe bude snich roztaty protože je tam krov o sile treba 80x180 ?⁷

    • @drevostavbasvepomoci
      @drevostavbasvepomoci  Před 5 měsíci +1

      Nech si vypracovat PENB. Jeden s 60mm a druhý s 40mm stojkami a uvidíš ten rozdíl. A s thermokamerou uvidíš, že stojky jsou vždy "studenější" i když je z venku zatepleno.... Když je zasněženo, tak to vidět není, ale jinovatka to ukáže absolutně krásně - samozřejmě jen když je tam vytápěné podkroví - pokud je to studená půda, tak se rozdíl neukáže.

    • @josefjuricka5287
      @josefjuricka5287 Před 5 měsíci +1

      Nechci být nepříjemný ale není hanba si přiznat že sem něco řekl špatně ale u tebe řekl bych že si protirecich video o tinihausu a kde tvrdší to co ti teď tady píšu

    • @michalfischer4598
      @michalfischer4598 Před 5 měsíci +1

      Pane jurička asi by se chtělo dovzdelat v teto problematice stojky v dřevostavbě se nachazi v tepelně izolačni vrstvě to znamená že jejich velikost ovlivnuje tepelné ztraty stavby

    • @martinbaus9995
      @martinbaus9995 Před 3 měsíci

      dřevo není tak dobrý izolant, jako např. vata mezi trámy. U běžné střechy, která má laťování a provětrávanou mezeru se samozřejmě toto odtávání neprojeví. Ale viděl jsem střechu s kanadským šindelem na prkenném záklopu, s jinovatkou a každý 1m byl odtátý pruh-podkroví bylo očividně zateplené mezi krokvemi, ale přes krokve odcházelo teplo. Řeší se to pak tak, že v podhledu se dává spojitá izolace pod krokve nebo na fasádě klasicky KZS s dostatečnou tloušťkou izolace kvůli rosnému bodu. A pak už to tolik není o tloušťce dřeva, ale o izolantu.