Finanční plán - rodinné finance v richtiku

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 06. 2022
  • Co je to finanční plán? Co vše by měl obsahovat? Jak ho sestavit? Jakým chybám se vyhnout? Jak často se k němu vracet?
    Frankieho finanční podcast najdete také v audio podobě na:
    🎵 Apple podcasts: podcasts.apple.com/us/podcast...
    🎵 Spotify podcasts: open.spotify.com/show/1jeVNOb...
    Více na:
    👉 www.lukasfrank.cz​
    👉 / lukasfrank.cz
    👉 / lukasfrank.cz
    👉 / lukasfrankcz

Komentáře • 7

  • @Hrozen31
    @Hrozen31 Před rokem +2

    Super, toto by se mělo vyučovat na základních školách, protože finanční gramotnost lidem v ČR chybí. To co vylézá ze škol je maras. Hned napráskat děti, hned se zadlužit a nejlépe tu hypotéku napálit do stropu co to jde a pak celý život brečet a stěžovat si. Takových lidí kolem sebe znám hromady. Pak se není čemu divit, že půlka domácností má přítok do rodinného rozpočtu menší než odtok.

  • @petrbauer5789
    @petrbauer5789 Před 6 měsíci

    Ahoj, díky za super video. Mohl bych se zeptat trochu konkrétněji? Sestavuji si finanční strategii, kde mám za cíl zajištění důchodu. Snažím si tam namodelovat konkrétní částky, které budu vkládat a částky, které budu v důchodu vybírat. Peníze si posílám na Portu portfolio 10. Zajímalo by mě, s jakým zhodnocením a inflací je rozumné počítat. Cíl portfolia je pokrýt celý trh, takže bych počítal s hodnotou výnosu, který historicky dosahoval index MSCI World - ta by měla být 8,16%. Průměrná inflace v ČR od roku 1995 vychází 3,8 %. To by znamenalo reálné zhodnocení 4,36 % (+ samozřejmě ještě musím odečíst roční poplatek 0,6%). Můžu takhle uvažovat a tedy počítat s ročním reálným zhodnocením 4,36%?

    • @lukasvojtek1350
      @lukasvojtek1350 Před 6 měsíci

      Neodpovídám na dotaz, ale přidám radu... koukáte sám na tahle videa, "modelujete" si něco do budoucna... není důvod držet prostředky na portu. Najděte si brokera, XTB, nebo jakéhokoliv jiného a nakupte MSCI world napřímo. Rozdíl těch Několik desetin poplatku na portu vs setiny u brokera udělají do důchodu obrovský rozdíl :)

    • @FrankiehoFinancniPodcast
      @FrankiehoFinancniPodcast  Před 6 měsíci

      Ano, přesně takto bych uvažoval.

    • @FrankiehoFinancniPodcast
      @FrankiehoFinancniPodcast  Před 6 měsíci

      @@lukasvojtek1350 Souhlasím s tím, že to může udělat velký rozdíl, ale je potřeba se na to podívat i z druhé stránky. U portu nebo jiných platforem člověk platí za pohodlí a ušetřený čas. Buď budu každý měsíc nebo častěji trávit 1-2 hodinky nákupem a veškeré informace k investování si získávat sám a dle nich se pak i řídit... nebo si zaplatím službu/člověka, která toto zařídí za mě a já ušetřený čas věnuji rozvoji svého podnikání / svých dovedností a ve finále mohu vydělat ještě více.
      Mám spoustu klientů, kteří jednoduše investováním nechtějí trávit svůj čas, ale vědí, že investovat potřebuji. Takže si zaplatí službu a nastaví trvalák.

    • @lukasvojtek1350
      @lukasvojtek1350 Před 6 měsíci

      @@FrankiehoFinancniPodcast ano, například svojí mamce jsem založil portu. Pokud ale ten člověk už teď "modeluje" předpovědi do budoucna a sestavuje si finanční strategii, není to někdo, kdo by předával tyto věci na někoho jiného.
      Navíc pokud se bavíme ne o stockpickingu, ale o ETF, je argument o ušetření času lichý. Ano, trvalák je trvalák, nadruhou stanu nákup 1 ETF trvá člověku 2-3 minuty. Pokud to takto udělá každý měsíc, má to do hodiny času dohromady. Myslím že se na tohle video nebude dívat moc lidí, kteří budou mít "hodinovku" vyšší, než úsporu za toto 1 % z celého portfolia, které ušetří.