7 ★ Příprava zdiva před omítáním // Jak se v minulosti stavělo s vápnem

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 11. 2020
  • Na webu netusene-souvislosti.npu.cz/cs a Facebooku / netusenesouvislosti najdete aktuální informace k letním školám práce s vápnem. Tyto školy pořádá Národní památkový ústav www.npu.cz/cs v rámci popularizačního cyklu s názvem „(Ne)tušené souvislosti“. O technologické laboratoři NPÚ se více dovíte na webu technologicka-laborator.npu.c....
    7. díl cyklu „Jak se v minulosti stavělo s vápnem“ představuje základní pracovní postupy při přípravě historického zdiva před vlastním omítáním. Tak jako příprava podkladu obecně rozhoduje o trvanlivosti výsledku, tak i příprava historického zdiva před omítáním má jeden ze zásadních dopadů na kvalitu a trvanlivost vápenné omítky. Téma je v rozšířené podobě rozvedeno v publikaci autorů videí D. Michoinoé a V. Girsy „Tradiční vápenné omítky - poznání a praktické postupy“.

Komentáře • 8

  • @utrejch-9389
    @utrejch-9389 Před 2 lety +2

    Pan profesor je nejen vzdělaný (dle titulů), ale evidentně i moc šikovný. Toto video jsem objevil omylem, ale rozhodně mě zaujalo. Tak mrknu i na další... Mám chuť koupit si hrad, nechat ho zchátrat, a znovu zomítat. Nebo moment! Koupím ho už zchátralý, a ušetřím zhruba 458 let. 😁 Ale vážně, moc sympatické, praktické, koukatelné... Děkuji.

  • @milosfrancisci4989
    @milosfrancisci4989 Před 6 měsíci

    Pozdravujem. Mam kamenny dom lepeny kamen hlinou.Chcel by som zafixovat spodny pas muru v interieri ktory som odhalil pri odstranení starej drevenej podlahy lebo mi uz pomali vypadavaju obcas kamene. Mozem to robit sposobom ako vo videu?

  • @dacandacanovic4799
    @dacandacanovic4799 Před 2 lety +1

    Jakože dobrý...ale čekal sem míň vědy a víc práce 🤘😜👊

    • @luxushop
      @luxushop Před 2 lety +1

      chudák památkář ,porazí ho i rychlá mluva a oni ho nechají ještě házet :-D

    • @jakubhruby6633
      @jakubhruby6633 Před 8 měsíci

      Vzdyt se podivej na ty tituli..

  • @iwoskramlik1290
    @iwoskramlik1290 Před 2 lety

    Tak předně zeď se oplachuje shora dolů. Obráceně to moc nemá smysl, to jenom splaví prach na mokré místo níže, kde zůstane .-)
    Pokud nejsou sousedi doma a povrch je opravdu hodně navětralý -- jsem líný a strhnu to drátěným kartáčem na flexe, ale to potom už prach je na drhnutí za ustavičného polévání.
    A do třetice, protože chci, aby malta fakt držela na co největší ploše, nejprve "fackuji" první vrstvu, špric, fakt silou, aby se zahryzla. :_)