FI relé avagy az életvédelmi relé! Kell ez nekem? | Green Cottage DIY

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 06. 2020
  • Beszélünk egy kicsit a Fi reléről mire és miért jó?
    hu.wikipedia.org/wiki/%C3%81r...
    Facebook: / greencottagediy
    Facebook csoport (Fórum): / 1174463859354427
    Instagram: / greencottagediy
    Blog oldalunk: greencottagediy.reblog.hu/
    Videa oldalunk: videa.hu/csatornak/green-cott...
    Weboldalunk: greencottagediy.hu/
    Üzleti megkeresések:
    greencottagediy@gmail.com
  • Jak na to + styl

Komentáře • 92

  • @Karesz76
    @Karesz76 Před 4 lety +61

    Na ez, így jó volt!
    Azért pár apróság:
    1: ma már minden új építésű házban kötelező a használata, és bizonyos mértékű felújításnál is kötelező beépíteni.
    2: A méretezése, azért nem úgy megy, hogy mindenki olyat válaszon ami tetszik neki. Az életvédelmet a 30mA-ig tudja "garantáltan" ellátni, a 100mA-s áramütés már halálos lehet. (10mA-t igazából "nedves" környezetbe használnak (persze nem a relé van nedves helyen) medencéknél, fürdőszobáknál. mivel nedves helyen sokkal kisebb áramerősség is halálos lehet, mint száraz helyen. Nedves bőrfelületen (mezítláb), már akár 25V is elég lehet a halálos áramütéshez.
    3: Az életvédelmi relé, csak akkor véd meg, ha fázis - föld zárlatot csinálsz. Ha fázis nulla zárlatot csinálsz, akkor jó eséllyel meghalsz. (azt csak a kismegszakító fogja lekapcsolni)
    4: A működése röviden: A bejövő (fázis) is a kimenő (nulla) áramok egy tekercsen haladnak keresztül, és mivel normál esetben a bejövő és a kimenő áramok eredője nulla, ezért nem indukál áramot, viszont amint a bejövő és a kimenő áramok között különbség lép fel, az a tekercsben áramot indukál, ami egy bizonyos érték felett aktivál egy kioldó szerkezetet, és megszakítja az áramot.
    5: továbbra sem javaslom, hogy otthon bárki maga álljon neki átalakítani a házát, a régen teljesen más volt a szabvány, pl: a Nullát közvetlenül a nulla sínre kötötték, a földelést meg a PE sínre. Viszont ez igy nem jó, mivel 99% hogy TN-C-S hálózat van kialakítva, amit a kismegszakítónál a TN-C ből TN-S be kell alakítani. Ha ott valaki rosszul köt valamit, akkor a fi relét is ki tudja iktatni.
    Sok régi háznál össze vissza kötözgették a nullát és a földelést, főleg ott ahol a tulaj is belenyúlt, mivel gyakorlatilag mindkét vezeték egy földelés (viszont mindkét vezetéknek teljesen más a funkciója!) Amíg nincs Fi relé beépítve, ez sokszor nem is derül ki, beépítés után viszont sokszor rögtön megszakítja az áramot, és ilyenkor jöhet a kutatómunka megtalálni, hogy hol van összekötve, felcserélve a vezeték.
    6: Régi házban áramot szerelni sok esetben veszélyesebb! Pont múlthéten szereltem egy régi házban, az első dolog megállapítani, hogy melyik fázis mit kapcsol, ezért ugye lekötök minden vezetéket (sok helyen a kismegszakító alá 3-4 vezeték van bekötve), és csak egyesével adom rá a fázist. Na ebben a házban gyakorlatilag minden vezeték össze volt kötve mindenhol! Azaz 1 vezetékre adtam fázist, de az összes bekötetlen vezeték áram alá került. ne mondjam ez mennyire életveszélyes, egy véletlen érintés, és annyi. Az előző tulaj vagy szerelő, minden egyes kötődobozba, összekötötte az összes kábelt, és még meg is forrasztotta (szintén szabálytalan)!

    • @tamast4603
      @tamast4603 Před 3 lety +7

      Szuper összefoglaló, csak a pontosság kedvéért: áram sosem indukálódik. Feszültség indukálódik, melynek hatására kezd folyni az áram.

    • @norbe211111
      @norbe211111 Před 3 lety +1

      Köszi az infót. Át fogom nézetni a házat.

  • @ricsike2231
    @ricsike2231 Před 4 lety

    Köszönöm hogy megosztottátok.
    Nagyon hasznos videó

  • @farkasferenc9166
    @farkasferenc9166 Před rokem +1

    Nagyon köszönöm sokat segített a videó.

  •  Před 4 lety +12

    Újra a darázsfészekbe nyúkál a csatorna!
    Ez a Wikipédiás rész nagyon jó volt 😁😁😁
    Én személy szerint kötelezővé tenném mindenhol a Fi relét.
    Ja még annyit érdemes lenne elmondani, hogy időnként tesztelni kell.
    Van rajta egy nyomógomb.

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety

      @@kamarton Hát pontosan, havonta 2x kellene és a két teszt között el kell telnie legalább 12/24 órának, de igazából a havi 1x teszt is nagyon jó lenne. Mivel az emberek többsége szinte sose tesztel....

    • @nzoli02
      @nzoli02 Před 4 lety +1

      Rendben is van hogy kötelezövé tennéd az mszt is igy gondolta még 2009 ben igy kötelezö is azóta minden új épitésü ingatlan illetve meglévö házaknál ha 20%-ot meg haladja egy elektromos átalakitás.

    • @ajtonybarnabas629
      @ajtonybarnabas629 Před 4 lety +3

      @@robertbusku5159 Ezt nem tudom hol hallottad. A tesztelésről a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1.4.10 ad útmutatást, miszerint havonta egyszer a próbagomb lenyomásával tesztelni kell. Egyes gyártók szigorúbbak(pl GE), ők a havi egyszeri, egymás után három tesztet kérik.

    • @pinterzoltan6890
      @pinterzoltan6890 Před 4 lety +1

      Sziasztok. És mi van a többi háztartási géppel? Úgy tudom azok.nem igazán szerezik az áramszünetet. Főként ha sűrűn van. Vagy ezt rosszul tudom?

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety

      @@ajtonybarnabas629 2017 előtt szereztem meg a képesítést, akkor még azt tanították és olvastam is valahol ( tételben vagy könyvben), hogy havonta 2x ajánlott tesztelni. Egyébként, amit leírtál az nem cáfolja meg, amit én írtam. Korábbi rendeletben, akár szabványban is lehet szó hasonló ajánlásról ( mivel nyilvánvalóan 2017 előtt is szereltek fel ÁVK-t ).

  • @elektrosokkk
    @elektrosokkk Před 4 lety +10

    Én úgy fogalmaznám meg, a fázis és a nulla egyensúlyban van, mint egy piaci mérleg, mert a kimenő és bemenő áram ugyan akkora. De amint sulyt teszünk valamelyik tányérjára, vagy elveszünk róla, akkor egyből kibillen a középpontból. Az, hogy hány mA-eset választunk, azt jelenti, hogy mekkora kibillenésnél oldjon le. Minél kisebb, annál kevesebb a megengedett kibillenési határérték. Azonban ha a zárlat a fázis és a nulla között következik be, (akár direktben, akár emberi testen keresztül), az ellen az érintésvédelmi relé túrót sem ér, mert akkor az történik, hogy a mérleg mindd két tányérjára helyezünk jóval nagyobb súlyt egy időben, és az egyensúly megmarad. Tehát nem helyettesíti az egyéb védelmi eazközöket, hanem kiegéazíti azokat. Ez nagyon fontos!!! Direkt annyira konyha nyelven próbaltam megfogalmazni, amennyire csak lehetett.

    • @mekkmester7789
      @mekkmester7789 Před 3 lety +1

      elektrosokkk. Azért én vitába szállnék veled,mert egykor villanyszerelőként,most nyögdíjasként különböző háztartási berendezések javitása közben bizony előfordul,hogy fázis-nulla zárlatkor is lekapcsol.Viszont nem létezik olyan berendezés,ami megvédene a testen áthaladó nagyobb,életveszélyes fázis-nulla áramtol.Ja,még annyit,hogy az álltalam kb. 50 éve felújitott kb.90 éves házamban védőföldelés nincs, soha nem is volt. Én (mi) a 60-asévek második felében nem is tudtam róla.

    • @elektrosokkk
      @elektrosokkk Před 3 lety +2

      @@mekkmester7789 az érintévsédelmi relé old le, vagy a zárlati áramok kivédésére szolgáló kis megszakító/olvadóbiztosíék? Nem mindegy. Ha mégis az érintésvéelmi relé teszi ezt, akkor abban gyanítom, van túláram védő elektronika is. Apámnál sincs földelés a házban, de nem egészséges főleg a fürdőszobában. Ahova költöztünk, ott se volt földelés, (egyetlen konnektort kivéve, de azt is csak akkor tudtam meg, amikor újravezetékeztem a házat) így hát fogtam magam és a nem rég lerakott kerítés egyik vascsövébe bekötöttem egy földelő vezetéket. Muszály volt az átfolyó vizet melegítő csaptelep miatt. Földelés nélkül ráz, mint az állat. Miután ez meglett, semmi baj sincs vele.(később a másik földelést is bekötöttem a rendszerbe, amikor megtaláltam. Több földelési pont, stabilabb földelés. A kerítés amúgy is kicsit messzebb van, szóval tiszta haszon. :)

    • @petersimon978
      @petersimon978 Před rokem

      @@elektrosokkk Kerítést és egyéb útban lévő fémtárgyakat ne használj földelésnek, mert egyrészt nem olyan kis földelési ellenállású, mint gondolod, másrészt hiba vagy rossz kialakítás miatt veszélyes potenciálra is kerülhet és te okozol bajt másoknak.
      Legalább a helyi földelést alakítsd ki megfelelően és onnan indíthatod az EPH összekötéseket is.
      Egy érintésvédelmis szakember nem ártana ha körbenézne mert a rázó csaptelep nem csak a kósza töltések miatt lehet, hanem már meglévő, észre nem vett szigetelési hiba, zárlat miatt is!

  • @leninposta
    @leninposta Před 4 lety

    Köszönöm!

  • @tatvarek
    @tatvarek Před 4 lety +5

    Sziasztok! Én kb 15-20 évvel ezelőtt egy gazdag pasinál építettem ki a villamos hálózatot a szuper zuhanyzójához(többféle zuhanymód, rádió, telefon,fényterápia stb!!!)! A garázsban volt az elosztó én onnan vittem az áramot a fürdőbe, persze a garázsba tettem a fi-relét és a kismegszakítót is! Amikor beüzemelték a tust levágta a f-t, de rájöttek hogy ők hibáztak és utána működött!!! Miután elmentek a tulaj kérdőre vont hogy miért a garázsba tettem a fi-relét mert ha zuhanyzás közben lekapcsol akkor neki vizesen fürdőruhában kell kimenni a garázsba visszakapcsolni!!!

    • @erlakijeno3456
      @erlakijeno3456 Před 4 lety +8

      "...hogy miért a garázsba tettem a fi-relét..." Mert így nagy valószínűség szerint még él a tudatlanja...

  • @gsandor73
    @gsandor73 Před 4 lety +29

    Szerintem továbbra is jobban át kellene gondolni a videóitokat. 3.11 mi az, hogy ilyen helyekre nagyobb reléket kell használni. Lakossági max 30 ma. Továbbá mi az, hogy nem jó irányban folyik az áram. Ha pontosak akarnátok lenni, akkor tudni kellene a működését. Nem az áram irányát figyeli , hanem a két szolenoid tekercsen átfolyó áram összegét. Olvassátok el Kirchhoff csomóponti törvényét. Következő nem alkalmas zárlati áram lekapcsolására. Valamint előtte vagy utána korlátozni kell a rajta átfolyó áramot. Továbbá nem valószínű, hogy régebbi szereléseknél működni fog. Ez a videó kicsit jobb lett mint az eddigi, ilyen jellegű , de még mindig nagyon pontatlanok vagytok. Aki villanyszerelő akar lenni annak azért ez a tudás ige kevés. Nem mondtátok el a típusait. Sem azt, hogy vannak kombinált típusai. Sem azt, hogy villámcsapás hatására ami akár több száz méterre történik akár le s oldhat. Vannak amik maguktól visszakapcsolnak. Vannak lakossági és üzemi kivitelűek. Nem akarlak piszkálni titeket de ne haragudjatok ezek az infók nagyon felületesek.

    • @kino_studio
      @kino_studio Před 3 lety +3

      Az egész rögtönzött, összedobott. Le kellene ülni, kutatómunkát végezni, egyeztetni szakemberrel, gyakorolni az előadást, akár súgógépet használni. De hát ez csak egy vlog, amiben valami elhangzik valamiről. 😅 Legalább jól kereshető, és hamar megvan az infó. 🙂 A kommentszekció meg kb mint a szoftwarefrissítések. Javítják a hibákat 🤣

  • @lestat3305
    @lestat3305 Před 4 lety +3

    Jó vidi srácok! Csak hogy egy villanyász is áldását adja!

  • @ateszz5963
    @ateszz5963 Před 4 lety +1

    Nagyon érdekes és hasznos videó

  • @elektrosokkk
    @elektrosokkk Před 4 lety +5

    Ja, és még egy dolog: a videóban bemutatott erintéyvedelmi relé csak 1 fazisú rendszereknél hasznalható. Vannak 3 fázisú rendszerek is. Olyanok is, ahol a nulla vezető ki is hagyható,mert az áram a fázisok között folyik. Ott teljesen más érintésvédelmi berendezések szükségesek.

  • @csopi2881
    @csopi2881 Před 4 lety +4

    Sziasztok! Igen hasznos szerkezet. Nekem akkor kapcsolt le mikor zárlatos lett egy hosszabbító. Egy poci sercenést hallottam, nem volt nagy pukkanaás, ami a hagyományos kismegszakítónál. Az is jó, hogy befele megvédte kétszer is a hálózatot a túláramtól, csak megviccelt mert nem tudtam, hogy lekapcsolt, kellett kis idő mire rájöttem, hogy az áram nem ment el....

    • @zsomborsipos3329
      @zsomborsipos3329 Před 4 lety +1

      Nálunk 2016-ban belecsapott a házunkba a villám. Szétvert mindent. Fi relét, fáziskapcsolókat, kismegszakítókat (mármint tönkretette őket. (És persze további háztartási cikkeket is.))

    • @kftcoolmaker7555
      @kftcoolmaker7555 Před 4 lety +4

      Az normál ÁVK sem túlterhelésre nem old le, sem villámvédelmi (túlfeszültség elleni védekezés) céljára nem alkalmas!

    • @zsomborsipos3329
      @zsomborsipos3329 Před 4 lety +1

      @@kftcoolmaker7555 tapasztaltam...

    • @csopi2881
      @csopi2881 Před 4 lety

      @@kftcoolmaker7555 Akkor miért kapcsol le mikor visszakapcsolják az áramot?????

  • @a94185
    @a94185 Před 4 lety +7

    Esetleg megemlíthették volna, hogy tényleg nagyon hasznos dolog a fi-relé, viszont olyan típusú áramütéstől nem véd meg, amikor egyszerre érintjük meg a fázist és a nullát.

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety +8

      Ez csak abban az esetben igaz, ha olyan anyagon állsz, ami valamennyire szigetel ( pl. gumi lap ). Tehát ha pl. bokáig vízben állsz és megfogod a fázis és a nullát, garantáltan le fog oldani.

  • @ati68100
    @ati68100 Před 4 lety +3

    Nagyon jo csatorna en villanyszerelonek tanulok

  • @TUNYUKA
    @TUNYUKA Před 4 lety +1

    Van mind a 3 fázisra, de még nem volt szükség rá hogy lekapcsoljon és remélem jó sokáig nem is lesz

  • @adryeslaller
    @adryeslaller Před 4 lety +2

    nálunk apámmal és öcsémmel ugy oldotuk meg hogy a régi alu vezetéket kicseréltűk 2,5rézre és minden helység kűlőn relével van ellátva apám villanyszerelő volt öcsém akkor még tanuló én is tanuló voltan középsuliba de nagyon királyúl meg lett csinálva a legkissebb bajra leold ha meg valahol szerelni kell valamit ott kűlőn le lehet oldani az áramot praktikus dolog csak ajánlani tudom mindenkinek

  • @vnorbi90
    @vnorbi90 Před 4 lety +1

    Sziasztok.
    Egy dolog érdekelne. A kettős szigetelèsű dolgoknál is működik? Mondjuk akvárium szűrőnèl?
    Köszi.

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  Před 4 lety +1

      Igen akkor ha hibás irányba folyik az áram.

    • @vnorbi90
      @vnorbi90 Před 4 lety

      @@GreenCottageDIY Köszönöm!

    • @henrikrajnai9527
      @henrikrajnai9527 Před 4 lety +1

      A Fi relé működésének feltétele egy stabil földelt (esetleg + EPH) hálózat. Tehát a kettős szigetelésű fogyasztók esetén is ott kell lennie a földelt rendszernek (TN-S) Amennyiben a földelés felé folyna el a 30mA feletti (különbségi) hibaáram, vagyis te kerülsz valamilyen módon az áramkörbe azzal, hogy megérinted a fázis vezetéket, függetlenül attól, hogy a fogyasztód, (ez esetben az akvárium szűrő) kettős szigetelésű rendszer volt, le kell oldania a Fi relének.

    • @vnorbi90
      @vnorbi90 Před 4 lety

      @@henrikrajnai9527 Köszi.
      Annyit tudok hogy a teszt módra lekapcsol. Földelès az elvileg megvan. Vagyis az akvárium résznél nincs. De pl a konyhában megvan.

  • @kissp79
    @kissp79 Před 4 lety +2

    Nekem ebből az jött le, hogy fúrni akarok kicsit nagyobb fordulatszámmal, akkor lever a firelé :D

  • @TheOgrepapa
    @TheOgrepapa Před rokem

    Lakàson sajnos nincs bekötve mert valahol gond van àlandoan leoldott ..àtnézetni villanyszerelövel és àtvezetékelésre még nincs pénz de a kismühely mikor felujitàsra került ujj vezetékelést kapott akkor oda is lett véve s bekötve megéri rakatni sok bajtol megvéd értem itt az àram ütés veszélyeit hiszen borzasztó nehéz elengedni

  • @alfae-lab8289
    @alfae-lab8289 Před 4 lety +1

    A villanyszerelő nézők már fenik a bökőt. Engem az érdekelne hogy ez a relé működik inverteren is? Az teljesen el van választva a földponttól.

    • @heekeleknoel6952
      @heekeleknoel6952 Před 4 lety +2

      A Fí relé úgy működik leegyszerűsítve hogy be kell kötni a L-t és az N-t (fázis és nulla) és ha több fázis megy el mint nulla visszajön akkor levágja. (ergó mérleg effektus)

    • @istvanrinocerosz8170
      @istvanrinocerosz8170 Před 4 lety +5

      Aki itt feni a bökőt annak nincs munkája, vagy igen kevés. Aki affinitást érzett magában már nem itthon van. Én 16 éve vezetékeltem be a házam, mert nem volt pénzem alkoholistákat itatni. Azóta sem égett ki semmi.

  • @jungakaroly6911
    @jungakaroly6911 Před 4 lety +4

    Hasznos dolog, nekem három is van. Komplett ház (kivéve konyha-fürdő), konyha, fürdőszoba. És mostmár annyira olcsók hogy mindenhová érdemes szerelni pl. udvari konektohoz.

  • @janosszekelyfoldi9641
    @janosszekelyfoldi9641 Před 3 lety

    Családi háznál mijen fi- relét ajánlasz? Nekem van 30 ma és 300ma vagy mindketőt előre is köszönöm válaszodat

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  Před 3 lety

      A 30 ma a szokásos azt hiszem, de a boltban kérdezz rá.

    • @LVP-
      @LVP- Před 3 lety +3

      A szabvány lakóépületekre 30mA- est követel.

    • @user-zq4bi3ji1d
      @user-zq4bi3ji1d Před 3 měsíci

      @@LVP- Az a baj aki ilyen hülyeségeket kérdez, az szerelgeti is a villanyt !!!
      Az a még nagyobb baj, hogy nem is érti amit kérdez ...😬 Bélám tedd be
      a 300 mA es izzét az biztos jobb mert többet tud ...😆

  • @thombaz
    @thombaz Před 2 lety

    Fi relébol panellakasba érdemes A-nal magasabb kategoriat válsztani? Ha igen milyet? Es esetleg milyen tipust, markat javasoltok ami az annak csak a 3x-osa es nem a 10x-100x ara van? Mielott valaki felreertene, nem a javslata alapjan fogok egybol vasarolni, csak szeretnem átlatni a kinalatot, mert nagy árkulonbsegek vannak es tudnek rá kicsivel tobbet kolteni ha megeri, de nem 500ezret egy relere. Ugyan ez a kerdesem az AFDD-vel kapcsolatban, mondjuk ha azt koronként kell bekotni akkor felejtos.

    • @GreenCottageDIY
      @GreenCottageDIY  Před 2 lety +1

      A Fi rellék közötti valódi külömbség az, hogy hány miliamper amikor leold. Erre vannak szabályok hová melyiket érdemes. Lakásba a legérzékenyebb is beépíthető, kertbe már nem ajánlott.

    • @zsolta1639
      @zsolta1639 Před 2 lety +1

      Szia, hát nem csak a hibaáram mértéke között van különbség. Valszeg elég az A változat (AC semmiképp, de ezt tudod). A magasabb védelmi fokú relék beépítése kompromisszum a védelmi fok és a pénztárca között. Itt egy leírás, szépen összefoglalja a tudnivalókat: megaohm.hu/aram-vedokapcsolo/fi-rele-tipusok Az AFDD legjobb tudásom szerint nem a lakókörnyezethez tervezték, hanem ipari alkalmazásra ( A Schneidernek nincs is resi9-es AFDD-je csak az acti9 (ipari) családban van)

  • @istvanrinocerosz8170
    @istvanrinocerosz8170 Před 4 lety +1

    Tökéletes a műsor! Nekem 780 ezerért tett fel az alkoholista(egyébként ez van már itthon csak, vagy "precíz-tóbiás") villanyszerelő(?) egy 30A-es lakásatumatát a 20A-s fogyasztásmérő mögé, mert ótómata az "kell" hisz a tsz-ben is valami automatát kellett felrakni. Nos mi házilag átvezetékeltük az egész házat, a fürdőszobába 10mA-es
    Fi relé van téve, persze a helyi villamossági árús azt mondta "ilyen nincs, mert az levágna, meg minden". Körbe is röhögtek ott a a vásárolgató villanyszerelők, hogy nincs olyan meg "lebasz". Nem basz le, ha nincs gőz ergo elszívó van, és a bojler nem zárlatos. 5 éve használjuk a fürdőszobát így. Azért köszönet a srácoknak, hogy ezt bemutatták. Talán egy földelés elklészítését is bemutathatnák mert az is súlyos anyagi megterhelés, pedig pár vödör víz meg egy 6 méteres betonvas kell hozzá, ami pár perc alatt eltüntethető a földben.

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety +1

      Sajnos az ilyen "olcsójános"-ok miatt nincs már normális villanyszerelő itthon ( tehát kár ezért siránkozni), aki inkább megcsinálja maga ( és vagy jó lesz vagy nem) vagy inkább az olcsó még rendszerváltás előtt valamit is szerelt a TSZ-ben, alkesz villanyszerelőt választja vagy ukrán, szlovák "szakembert", mert hogy sokkal olcsóbb ( és a végeredmény ugyan az, vagy jó lesz vagy nem ).

    • @tiborszeles4345
      @tiborszeles4345 Před 4 lety +3

      Hát azért nem feltétlenül buzdítanék mindenkit arra, h csinálja meg maga. Rendszeresen kell hibát javítanom a "a majd megcsinálom magamnak" emberek miatt. Túl sokan gondolják, h értenek hozzá és rendkívül baleset veszélyesek azok a szerelések amiket végeznek. Nyilván egy kiégett alkoholistát nem kell oda hívni. Több ajánlatot kell kérni, mert sokan túlárazzák a munkát, mondván, h ha kifizeti az ő baja. (Mondhatni kihasználják a laikusokat) A földelés vasbetonnal való megoldását se javasolnám másnak. Nem véletlen használnak horganyzott, rozsda álló földelő szondákat a földelés kialakítására/megerősítésére. Pár év és a vasad nem fogja ellátni a funkcióját.

    • @cabalistiquecampo739
      @cabalistiquecampo739 Před 3 lety

      Te is aztán akkor “sztár” vagy, legalábbis annak hiszed magad.. ilyne hülyeséget, hogy 6 méteres vasbetont kell leütni, az életben nem hallottam még, te jó isten...AZ ILYEN EMBEREKNEK CSENBEN KELLENE MARADNI.

  • @zsoltcsikja2550
    @zsoltcsikja2550 Před 3 lety +1

    Kicsit olyan itt mint egy fantasy kártya játékban... mindenki leírja az erősségeit, képessègeit, de a gyengesègek.....:-))) hogy mennyi időt tanult Tibetben mint villanyszerelő, és meditáción keresztül micsoda tudást szívott magába.... vagy értessz hozzá vagy nem! Ennyi!

  • @TheDavidking94
    @TheDavidking94 Před 4 lety +7

    Villanyszerelőként!
    Teljesen jó amit mondtok, annyi kiegészítésként, hogy ez nem egy önálló védelmi berendezés, ennek az alapja egy jól kiépített földelt nullázott (TN) rendszer.
    Az meg hogy ki mire esküszik-mire sem hogy mit s hogyan védjünk, csak egy személyes vélemyény. Minden áramkört kétpólusú kismegszakítóval védeni, és egy kissebb méretű családi házba lazán berakni 3-4 darabot, és egyre erőltetni a 10mA-est.

    • @79kary83
      @79kary83 Před 4 lety +1

      Ja hogy minden kis szarra leoldjon 10mA egy nap 10 kapcsolnád fel

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety +4

      :D:D:D " Minden áramkört kétpólusú kismegszakítóval védeni," Ha tényleg villanyszerelő vagy akkor, nem hiszem, hogy sok munkád lehet, ilyen szakértelemmel. Azért van szinte mindenhol 30mA ÁVK, mert egy egészséges, átlagos ember 50mA feletti áramütés esetén szenved maradandó károsodást.

    • @istvanrinocerosz8170
      @istvanrinocerosz8170 Před 4 lety

      @@79kary83 Az enyém sem old le 10 szer, mondjuk nem alkoholista villanyszerelő mókolták a vezetékelést, hanem én

  • @istvancsapo65
    @istvancsapo65 Před 4 lety +1

    ha már lakosságnak készül a videó érdemes lett volna megemlíteni, hogy ezek a készülékek nem örök életűek és évente egyszer kétszer érdemes megnyomni rajta a teszt gombot, hogy még egyáltalán működik-e a beszerelt relé. Szerintem ez fontos információ lett volna.

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety +2

      Jó lesz az havonta kétszeri tesznek is. Ha már ilyen fontos infó nem kellene rosszul leírni.

    • @frikkdr.9476
      @frikkdr.9476 Před 4 lety +1

      @@robertbusku5159 Az áram-védőkapcsoló tesztelésének gyakorisága és az 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet:
      Mivel igen fontos részét képezi a berendezésnek érintésvédelmi szempontból, ezért működését rendszeresen szükséges ellenőrizni. A rendszeres ellenőrzést a rendelet 1.4.10. pontja írja elő minden olyan háztartás esetében, ahol a berendezést áram-védőkapcsoló is védi. Háztartások esetében ez egész pontosan azt jeleni, hogy az üzemeltetőnek, legalább félévente kötelező az ÁVK funkcionális működését ellenőrizni a tesztgomb megnyomásával. Sajnos a próbáról az emberek egy része megfeledkezik, de a többségnek egyáltalán nincs is tudomása a szükségességéről.

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety

      @@frikkdr.9476 2017 előtt szereztem meg a képesítést, akkor még azt tanították és olvastam is valahol ( tételben vagy könyvben), hogy havonta 2x ajánlott tesztelni. Egyébként, amit leírtál az nem cáfolja meg, amit én írtam. Korábbi rendeletben, akár szabványban is lehet szó hasonló ajánlásról ( mivel nyilvánvalóan 2017 előtt is szereltek fel ÁVK-t ). Egyébként valaki korábban itt írta: "A tesztelésről a 40/2017. (XII. 4.) NGM rendelet 1.4.10 ad útmutatást, miszerint havonta egyszer a próbagomb lenyomásával tesztelni kell. Egyes gyártók szigorúbbak(pl GE), ők a havi egyszeri, egymás után három tesztet kérik." Hát ha valaki fél évente teszteli sok sikert neki, mert lehet már 5 hónapja rossz az ÁVK, ami az olcsóbb árkategóriáknál simán elfordulhat.

  • @gabortandari5136
    @gabortandari5136 Před 4 lety +1

    Áram-védőkapcsoló

  • @sandorgombos3924
    @sandorgombos3924 Před 4 lety

    Van fi relém ilyen 30as ennek ellenére ugyan úgy megvágott már áram mint nélküle. :) De mint a videóból kiderül ez normális. Amúgy nem is kapcsolt le, de tényleg csak egy pillanat volt. Ezek szerint annyi a relé szerint belefér, sőt kis mértékben orvosság :D

    • @tothjozsi96
      @tothjozsi96 Před 4 lety

      Van rajta egy "Test" gomb, nyomd meg. Hogyha nem vágja le a Fi-relét, akkor nem működik. Havonta érdemes tesztelni.

    • @sandorgombos3924
      @sandorgombos3924 Před 4 lety

      @@tothjozsi96 Igen utána egyből meg is néztem. Azzal nem volt gond. De annyira nem nyugtatott meg az se :)

    • @robertbusku5159
      @robertbusku5159 Před 4 lety

      @@sandorgombos3924 Az ÁVK ( Fi-relé) lényege, hogy ne szenvedj maradandó károsodást. Ezért van 30mA-re tervezve, mivel egy egészséges, átlagos ember 50mA feletti áramütés esetén szenved maradandó károsodást. + Általában az olcsó, gagyi márkáknál jobban előfordul, hogy nem tudják a 30mA oldást, van amelyik 50mA-nél old csak le. ( Nem véletlenül kerül fele annyiba, mint egy normális márka ).

    • @gaborbelkovics9931
      @gaborbelkovics9931 Před 4 lety +2

      @István Kertész Az zárlati áram. Te mivel a földön álsz és megfogod a fázist máris folyik hibaáram. Attól függ milyen lábbeliben a bőröd nedvessége stb dönti el mekkora ellenállást képviselsz. Kialakul-e 30mA meghaladó hibaáram. A videóban is rosszul mondják...

  • @sandor7594
    @sandor7594 Před rokem

    Az FI relé valóban véd, és igazából nemcsak az áramütés ellen, de akkor is. ha testzárlatos készüléket dugnak a konnektorba, már lekapcsol mielőtt valaki megfogná. Szerintem kötelezővé kellene tenni mindenhol az utólagos beépítést.

    • @petersimon978
      @petersimon978 Před rokem

      Egy megfelelően kiépített hálózaton (értsd: kenőpénz nélkül bármikor átmegy egy szabványossági felülvizsgálaton) a testzárlatos készülékre már a túláramvédelmi szervnek le kell kapcsolnia, még ÁVK sem kell hozzá. A probléma akkor van, ha az inkább szigetelési hiba és nem fémes zárlat. Ilyen és a fázisérintés esetére nincs is olcsóbb és jobb megoldás, mint az ÁVK jelenleg. Igaz manapság elterjedőben van az ívhiba érzékelés is, ami egy bővített funkciójú ÁVK-nak felel meg, 5-10 év és lehet hogy már az lesz kötelező a háztartásokban.

  • @atti812
    @atti812 Před 2 lety +1

    Sok a hablaty és semmit sem látni ilyen távolról a videóban.....😩

  • @laszlokiss4119
    @laszlokiss4119 Před rokem +1

    Ez sajnos nagyon amatőr bemutató volt.

  • @desza72
    @desza72 Před 4 lety

    Teljes ház esetén milyet ajánlat van

  • @Neroumaru
    @Neroumaru Před 4 lety +9

    Dühös villanyszerelő kommentek 3...2...1... XD

    • @tatvarek
      @tatvarek Před 4 lety

      Szia! Miért?

    • @MazLitE
      @MazLitE Před 4 lety

      @@tatvarek Azért, mert korábban már belenyúltak a darázsfészekbe ezzel.

    • @tatvarek
      @tatvarek Před 4 lety

      @@MazLitE Szia, de hogy???

    • @MazLitE
      @MazLitE Před 4 lety

      @@tatvarek czcams.com/video/tiNcNFaR5_E/video.html

    • @tatvarek
      @tatvarek Před 4 lety

      @@MazLitE Szia! Én nem nézek más videókat, bocs! Azt reméltem elmondod a Te nézetedet!!!

  • @balazsseres2302
    @balazsseres2302 Před 4 lety +10

    Ez nem játék!
    Ha valamihez nem értesz, kérdezz szakembert!
    Életveszélyes dolgokra buzdítjátok az embereket az összes villanyszerelős videóitokban, felelőtlenek vagytok.
    😡

    • @henrikrajnai9527
      @henrikrajnai9527 Před 4 lety +4

      Azért nagyjából ügyesen magyarázták el a működést. Szerintem pusztán arra akarják buzdítani az embereket, hogy építessenek be Fi relét villanyszerelő segítségével. Ez a mondat egyébként a vége felé el is hangzik. Inkább az a hibája az ismertetőnek, hogy nem hívja fel a figyelmet arra, hogy a Fi relé egy jó földelő hálózat nélkül nem működik. Rendszerint a régebbi rendszerekben, ennek a kiépítése a legköltségesebb. Továbbá az is fontos, hogy egy ilyen átalakítás után érintésvédelmi mérést is kötelező tenni.

    • @andraspongracz2204
      @andraspongracz2204 Před 4 lety +2

      7:58 "Ha nincs a házunkba, akkor érdemes villanyszerelővel beépíttetni." Kaphatott volna nagyobb hangsúlyt ez a mondat, de azért elhangzott. Azt még édemes mehemlíteni, hogy a szakemberek nagy része nem ért jobban a villanyszereléshez mint egy intelligens átlag ember. Elnépszerűtlenedett a szakma. Most már bárkit felvesznek a szakképzésre, és akinek van türelme három évig megülni a seggén, az kap egy papírt, hogy villanyszerelő lett. A vizsgákat én inkább csak színjátéknak hívnám. Szó szerint senkit nem hajlandóak megbuktatni. (lehet, hogy csak az én volt iskolámban) Az idősebbeknél kissebb arányban vannak az alkalmatlanok, de azért ott is láttam már, illetve remélem, hogy az új generáció is idővel "kitisztul". Ez hosszúra sikerült, de talán nem tértem el indokolatlanul a témától.

    • @cabalistiquecampo739
      @cabalistiquecampo739 Před 3 lety

      @@andraspongracz2204 ezen most jót nevettem 😂
      Intelligens átlag ember egy keresztváltót sem tudna megcsinálni full nulla tudással😂 és akkor nem mondtam túl nagy dolgot. Na ennyit az értelmetlen hozzászólásodról.
      Egyvalamit azért hozzáfűznék, csak, h ne legyek ennyire negatív: abban igazad van, hogy sok szakemberhez képest az intelligens átlagember ugyanazt tudja!
      Ez így is van, kiegészítve azzal a rendkívül fontos megjegyzéssel, hogy úgyanugy a “semmit nem tud” kategóriába tartoznak! Tehát ha így nézzük, akkor tényleg egy szinten vannak. Nyugodtan hidd el, hogy 100 emberből 98 nagyon nagyon csekély tudással rendelkezik villanyszerelés terén.

    • @andraspongracz2204
      @andraspongracz2204 Před 3 lety

      @@cabalistiquecampo739 Örülök, hogy jót mulattál. Én sem azt mondtam, hogy szívesen odaadnám a nagyanyámnak a multimétert, meg a szerszámosládát, hogy "Akkor most szereld meg a lakásom, nagyi!" Arra akartam utalni, hogy elővigyázatosnak kell lenni, ha valaki villanyszerelőt keres. Félreérthetően fogalmaztam. Előzetes tudás nélkül senki ne kezdjen el mókolni. Egy3bként az előző kommentem azért lett ilyen, mert beleírtam az érzelmeimet. Baromira dühít, hogy az a három év csak így, haszontalanul elrepült az életemből, de ez már magánügy. Egyébként az előző kommentemmel még mindig egyetértek, de ki kell egészítenem a fentiekkel.