Jak na cello - co dělat PŘED a PO hraní

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 28. 03. 2023
  • Ahoj, díky moc za veškeré kladné ohlasy! Pokud byste rádi video na konkrétní téma, které jsme tu ještě neměli, napište klidně do komentářů.
    Pokud chcete tento kanál podpořit, nestyďte se dát lajk nebo video okomentovat. :-)
    Podpořit lajčíky a komentíky mne můžete i skrz můj umělecký účet Auri Forda, kde najdete covery skladeb (z filmů a her) a písní, vlastní tvorbu (mám i copyright-free hudbu, kterou můžete využít ve svých projektech) a sheet music videa, kde si spolu zahrajeme známé skladby přímo z not!
    Pro nejvetší fajnšmekry nabízím i možnost stát se mým Patreonem na webu / auriforda
    Děkuji moc a ahoj zase příště! 🤗

Komentáře • 5

  • @makovypanacek2089
    @makovypanacek2089 Před rokem +2

    K péči o struny/dřevo - před vlastním hraním je dobrý návyk umýt si ruce, podobně jako před jídlem. Smyjete z rukou nečistoty a hlavně agresivní pot.
    Pokud máte doma parkety nebo linoleum, tak určitě koupit nebo vyrobit destičku pro bodec. Děti asi neuhlídáte, tam by se mohla navíc k destičce hodit ještě i nějaká podložka na ochranu podlahy, třeba KOLON z obchodního domu IKEA.
    V ZUŠ kde jsem začínal měli koberec, ten mi přijde pro začátečníka asi nejvhodnější. Než si zažijete správný posed u violoncella, vhodnou délku bodce, tak si po koberci svobodně popichujete dokud to není to pravé a cítíte se pohodlně :)
    Problém je bydlení v panelových domech s ústředním topením, kde v zimě relativní vlhkost klesá k 20%. Za těchto podmínek nějaké riziko prasknutí desky může být, častěji u nového nástroje. Takto suchý vzduch není zdravý ani pro člověka. Přirozené větrání ani obyčejné zvlhčovače (volný odpar z nádobky na topení) nepomáhají. Prodávají se elektronické/ultrazvukové zvlhčovače, ale nemám vyzkoušené.
    Přes zimu tak ponechávám v bytě violoncello v pevném obalu nebo častěji v práci, ve starém domě, kde máme po celý rok stabilní RV 50-55%. Aktuálně na konci března mám v bytě již přijatelnějších 35-40% RV. V létě neponechávejte violoncello přímo pod výdechem klimatizace.
    Jednou za čas otírám hadrem kalafunu i ze strun a struny pak očistím alkoholem (rozpouští kalafunu, mastnotu), můžete použít technický lih nebo slivovici... S rozpouštědly ale opatrně! jen lehce na hadřík očistit struny, dejte pozor na horní desku, ať si nenarušíte lak, případně neodbarvíte hmatník, pokud se jedná o nějaké levnější školní cello.
    Pro samouky by se možná hodilo video jak vyměnit strunu. Dříve nebo později praskne struna každému...
    A taky video věnované tuningu! xD Pokud vám něco nevyhovuje, tak se nebojte to změnit... od hledání vhodného odvlkovače po uřezání kolíků, které vás dloubají do krku (stringvision keypegs).

  • @lucax5557
    @lucax5557 Před rokem +2

    děkuji za video🥰.....tohle je za krásných 9 panáků 🤣.....někdy musím spočítat i to video přímo o kalafuně 🤣

  • @iokarii
    @iokarii Před 9 měsíci

    Čelo ma snad nejlepsi zvuk.. Nenabral jsem odvahu.. Šel jsem do houslí.. Ale je to už moc vysoko.. Asi z praktických důvodů. Přenášení, cena..