Lektorka upozorňuje na nejčastější chyby v mluveném projevu. Děláte je taky?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 05. 2018
  • Že mluvit přece umí každý? Je to složitější. A jedno je jisté: tváří v tvář hlasové lektorce a herečce Janě Postlerové vás sebevědomí zřejmě přejde. „Říct, kolik lidí mluví bezchybně, se nedá. Jednodušší je říct, kolik lidí dělá při mluvení chyby,“ zdůrazňuje hlasová lektorka v rozhovoru s Lucií Výbornou.
    Odebírejte kanál Českého rozhlasu Radiožurnál: rozhl.as/odebirej?
    Webové stránky Radiožurnálu: www.rozhlas.cz/radiozurnal

Komentáře • 189

  • @michalkubjat8783
    @michalkubjat8783 Před 25 dny +2

    paní má tak krásný mluvený projev, to je nádhera poslouchat

  • @veronikahanusova3035
    @veronikahanusova3035 Před 4 lety +52

    Báječná energie. Velmi se mi rozhovor líbil. A za pedagogy můžu určitě souhlasit, že je velká škoda, že na fakultách nekladou větší důraz na hlasovou výchovu, v praxi to skutečně pak chybí.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety

      Nevím, proč by měli na ped.fakultách učit , jak používat bránici při mluvení do mikrofonu, při zpěvu ( pokud není předmětem zpěv) , při jevištním projevu atd. , což je technika hlasové výchovy pro jistá povolání , kdy ale ped fakulty nejsou konzervatoř, AMU, DAMU, Jamu . Nevím, jestli jste pochopila, že Postlerová učí právě této technice a vlastně to dělá na základě svých zkušeností dabérky. A jsou to její výstřely na někdy střílí na slepo! Např. mně ten pohřební rozhovor vůbec nepřipadl hrozný, jí ano ! Ona není pro mě arbitrem co až tak je OK a co ne, protože to bere podle sebe. To si račte zde všichni uvědomit! Nic jiného to není.
      Nevím, jak kultivovaně s vámi na fakultě profesoři hovořili, ale předpokládá se, že kultivovaným slovníkem a totéž požadují od studentů VŠ. Nevím tedy , čemu by vás měli učit mluvit, když říkáte, že se tomu nevěnují .. Na fakultách se snad zásady výuky probírají a mj. i tedy dbát na to ( a trestat ) , aby budoucí učitel nepardonoval sprosté výrazy, aby opravoval nedokonalost slovníku , aby se zaměřil se na kulturní projev dítěte.To je samozřejmostí..Kromě toho snad se bere jako samozřejmost výchova společenské etikety např., že nemají zívat na lidi s otevřenou pusou a vydejchávat lidem v tramvaji a metru a i jinde žaludek do obličeke, což je nový fenomén, kdy např. i bankovní úředník u přepážky na vás otevře dokořán hubu, protože je z generace Y a Z a ve škole mu neřekli, že je to společenské faux pas ! atd. atd. A tohle ze škol tedy ven rozhodně neproudí !

  • @romyhell1
    @romyhell1 Před 11 měsíci +1

    Děkuji, miluji krásnou mluvu a váš rozhovor byl fantastický. Děkuji

  • @mirekskop242
    @mirekskop242 Před 6 lety +80

    Moc pěkný rozhovor.Užil jsem si té energie ,která slovům dala pohyb.:)))

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +1

      Jaký pohyb slovům ?
      Víte, já si zase NE-užívám frází, které jsou tak pitomé, že jim málokdo rozumí a z důvodu, aby nebyl za hloupého dává lakjky.Fráze, fráze , moudra a za nimi VATA , VATA, nic!
      Osobně žádnou energii, která by slovům dala pohyb jsem nezaznamenala.Zaznamenala jsem povídání dabérky, které se některé projevy líbí a některé ne a kterou naučili v rádiu a TV mluvit.
      Bohužel ona neříká ( kapacita chybí), že člověk by se měl vyjadřovat ( pokud chce něco sdělit )slovně, písemně tak, aby mu rozuměl každý .( míněno běžný normální člověk).Pokud to neumí , není chytrý.Chytrý chce předat , nikoli oslňovat.Jo, chytří to mají těžké, leckdy neskutečně namáhavé přizpůsobit svou úroveň na nižší tak, aby jim bylo rozuměno a okolí sgtrávilo o co vlastně jde, ale to není případ pí. Postlerové .

  • @Zuziknike
    @Zuziknike Před 4 lety +47

    Perfektní rozhovor. Jazykového lektora do každé školy. A proč? Abychom si uvědomili, co to ten jazyk znamená. Jazyk je nástroj. Je to nástroj myšlení, a proto by ho měl každý z nás pilovat.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +1

      Vy ve škole dejcháte do mikrofonu ?Prosím ¨vás, dyť vy tady mícháte hrušky s jabkama.Já když koukám na to, jak velebí tady každý Postlerovou, která sama má snad jen gympl a mluví za pomalu Ústav pro jazyk český, tak si říkám, že tady vlastně jsou všichni na její úrovni , tudíž ten podivný obdiv! Ach jo ! :-(

    • @antoninmatejka1166
      @antoninmatejka1166 Před 4 lety +3

      Proč by měli být ve školách jazykoví lektoři - vždyť tam jsou učitelé, kantoři. Kteří se mají vyjadřovat spisovně a tomu také učit (a nutit) děti. Za mých "časů" to tak bylo a nejen ve škole.

    • @Zuziknike
      @Zuziknike Před 4 lety +3

      @@antoninmatejka1166 Vážený pane, jste již, bez jakékoliv urážky, delší dobu pryč ze školních lavic. Nejspíš se za tu dobu také změnil i režim našeho státu. A přesto, že jste nepoložil otázku (nikde nevidím otazník za větou), tak Vás odkáži, aby jste se podíval opět na můj komentář, na který jste reagoval. Já si kladla také otázku, 'A proč?' A také jsem si na ni hned odpověděla.
      Hádám, že máme oba jinou představu, jak by takový jazykový lektor ve školách fungoval. Proč by děti nemohly mít zpestřenou výuku? Já bych ho viděla jako externistu například v rámci školy v přírodě, kde se také pár hodin věnují i klasickým předmětům (čeština, matematika,...) a pak jiným činnostem. Takže proč by se nemohl přidat i jazykový lektor?
      Všichni víme, jak by všechno mělo být, ale není vše tak, jak si přejeme. Myslím si, že naši učitelé jsou báječní, ale nemusí umět vše, jsou to nakonec jen lidé.
      A neshoduji se s tím, že by učitel měl kohokoliv k něčemu nutit. Protože si nemyslím, že by to měl byť dělat jakýkoliv člověk jinému člověku. Dítě má být vedeno ať už rodiči, rodinou, učitelem či celou společností. A dítětem v přeneseném významu slova jsme a snad i zůstáváme na celý život. Já vždy budu dítětem své matky, ať mi bude 60 nebo 10 let.
      S uctivým pozdravem Zuzana Grosmanová

    • @antoninmatejka1166
      @antoninmatejka1166 Před 4 lety +4

      @@Zuziknike Vážená paní Grosmanová, nevím, proč máte podrážděný tón odpovědi a navíc nějak nelogické závěry. Vy jste napsala a proč? a dodala jste něco o významu řeči, jazyka. nemám nic proti tomu. Pokud se domníváte, že za hodinu dvě týdně s lektorem se dítě (nebo kdokoliv jiný) naučí správně vyjadřovat - jste idealistka. Ale rozhodující roli mají sehrát kantoři (a také četba knih, což je úplně bída). Ze školních lavic, ač už je mi přes šedesát, zase tak dlouho nejsem - když jsem ještě před 12 lety dokončoval další PGS (celkem školní a studijní léta včetně PGS a doktoranda asi 26 let) a navíc mám většinu příbuzných kantorkami :-). Nutit se děti mnohdy musí - ať se jedná o jazyk, mluvu nebo matematiku. Fazit: Já s Vámi v podstatě souhlasím, nejsme ve sporu. P.S.: cit.: "...aby jste se podíval opět na můj komentář" - ta zvratná zájmena dělají většině problém, že? "abyste" Přeji pěkný večer.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety

      @@antoninmatejka1166 První co mě praštilo do očí bylo ... "aby jste se " . Ani sebelepší lektor dabování a dejchání do mikrofonu tohle neodsupluje :-)
      Souhlasím s Vámi, ale to je na reformu školství.
      Dnes jsem zaslechla rozpravu rodičů, co vedli žáka (syna) do školky a kteří říkali cit . " ..je děsně, ale děsně super, že ten učitel chce, ať mu tykaj. "
      Tak a Postlerová a Grosmanová raďte !
      Tyto převratné školní metody po 1989 pohltily Česko, lekor nelektor , abyste, neaby jste :-) :-)
      Je to v autoritě a projevu učitele.

  • @michaelahavrlentova2601
    @michaelahavrlentova2601 Před rokem +1

    Krásny rozhovor. Z pani ide úžasná energia a dostávame veľmi dôležité informácie o tom, ako sa pri komunikácii prejavovať. Výborné.

  • @silviapaulusova3902
    @silviapaulusova3902 Před 4 lety +4

    Ďakujem za tento klenot, rada som sa dozvedela niečo viac. Čo sa týka tréningu, mali sme na VŠ Fonetiku a fonológiu a v rámci nej sme mali jedno ortoepické cvičenie... Učili sme sa správne vyslovovať tri slová, ktoré začínajú na "ô": ôs, ôk, ôstie. A to sme študovali slovenčinu...

  • @Alue
    @Alue Před 4 lety +27

    Moc pěkná milá paní :) udělejte pokračování.

  • @johnblanco2201
    @johnblanco2201 Před 4 lety +2

    Moc příjemná a taky energická paní. Dávat důraz na první slabiku slov mi přijde jako nejlepší rada.

  • @MariaMaria-ek8dc
    @MariaMaria-ek8dc Před 4 lety +2

    Veľmi kvalitný príspevok a rozhovor. Rétorika by sa mala vrátiť do škôl a správne učiť deti vyslovovať a rozprávať. Je veľa reportáží, keď je potrebné televízor vypnúť, lebo začnú uši bolieť od nesprávnosti reči a vyjadrovania sa.

  • @jeronymnavratil6354
    @jeronymnavratil6354 Před rokem +2

    Ta je chytrá, až to bolí.

  • @lenaadamcova4749
    @lenaadamcova4749 Před 3 lety

    Skvělý rozhovor, snad se mi jako simultánní tlumočnici povede (navzdory stresu při tlumočení) aplikovat základní postuláty, aby posluchači dostali do sluchátek nejen přesné formulace obsahu ale i v příjemném podání... Děkuji !

  • @jarkaklein
    @jarkaklein Před 4 lety +6

    jůůůů, tohle bylo opravdu něco, co ve mě zanechá stopu-asi i na delší dobu. Děkuji.

  • @treme3511
    @treme3511 Před 3 lety +5

    Bohužel úroveň moderátorů televizí a rádií jde dolů, týká se to i herců... V těchto profesích byla dříve daleko přísnější měřítka na hlasový projev... Paní je velice sympatická....

  • @cioccolateriaveneziana
    @cioccolateriaveneziana Před 5 lety +23

    Chtěl bych se zastat hlasatelů z 60. a 70. let. Nejsem odborník na výslovnost, ale jsem češtinář a podle mého skromného názoru měli ti lidé krásnou, jasnou artikulaci. Některé manýry ("a" přecházející do "e") se sice dají vysledovat, ale vcelku jde o mnohem kultivovanější výslovnost a dikci, než jakou pozorujeme v dnešních médiích. Nemluvě o striktním užívání spisovné češtiny.

    • @RavenArgoni
      @RavenArgoni Před 4 lety +4

      Naprostý souhlas

    • @antoninmatejka1166
      @antoninmatejka1166 Před 4 lety +5

      Také vyjadřuji souhlas. A od Výborné to byl "ideologický výběr". a divím se, že Postlerová to nekritizovala. Vybrala totiž nesouměřitelné komentáře, navíc spisovná čeština byla i v tom hlášení o regulačních stupních. ale komentovat nějakou výstavu a oznámit(!) regulační stupně nebo smrt M.L. Kinga jsou zcela rozdílné věci. Proč ta Výborná nepustila ty mektající "reportéry", kteří každĚ! eeeee slovO! ééééé zakončí ééééé vykřičníkeM! , neumí vůbec dýchat a navíc většina z nich ani neví kdo to byl M.L. King. Poslouchat ty přihlouplé a mrčící "redaktory/kyně" je opravdu utrpení.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +8

      Postlerová jde s proudem a většinou vše co bylo komunistickéje pro ni špatné.Mě dostala tím, že prfý pohřební řeč.Bože, dle mého soudu není moc chytrá, ale hraje si na arbitra způsobu užívání českého jazyka

  • @alice2280
    @alice2280 Před 4 lety +5

    Tak to je skvělá dáma! Velká čest ji poznat a slyšet hovořit … Krásný český jazyk!

    • @zdeneklovecky6948
      @zdeneklovecky6948 Před rokem

      Když pomáhá Babišovi, tak tam bych s tou skvělostí šetřil. Ale bohužel není sama, kdo volí voly.

  • @marekmarbbydzovsky6516
    @marekmarbbydzovsky6516 Před 3 lety +2

    No jo Lucinka Výborná to je prostě nejlepší :)

  • @petrikallio_cz
    @petrikallio_cz Před 6 lety +2

    Skvělý rozhovor. Díky.

  • @klenotslovenska3808
    @klenotslovenska3808 Před 4 lety +5

    Požičajte túto milú a. múdru pani do našich SLOVENSKÝCH MÉDIÍ. U nás moderátori používajú min. čas... boly, prišly, urobily.. afektované trúby.

    • @archeopterixneuroza4715
      @archeopterixneuroza4715 Před 4 lety +1

      A jak je to ve slovenštině správně?

    • @epikar
      @epikar Před 4 lety +4

      @@archeopterixneuroza4715 S měkkým ľ. Ve slovenštině se rozlišuje měkké ľ a běžné l. Přitom platí, že před "i" nebo "e" se l čte měkce (stejně jako se čtou měkce slabiky di, ti, ni, de, te, ne). Před "y" se to čte zásadně tvrdě, proto to asi Slováci v této diskusi takto píšou (stejně jako my bychom označili chybnou výslovnost denýk, nýzký apod.).

    • @archeopterixneuroza4715
      @archeopterixneuroza4715 Před 4 lety +1

      @@epikar Děkuji

    • @adordorath3823
      @adordorath3823 Před 3 lety

      Vyhľadajte a prečítajte si najprv, čo táto Premúdra vypotila v interview na iDnes. Nech radšej zostane doma.

  • @Ewittaable
    @Ewittaable Před 4 lety +1

    skvělá a neuvěřitelná práce ... u obou dam, jak jazykové lektorky p. Postlerové, tak moderátorky p. Výborné :)) ... jste (ve čteném ste) skvělé! ))

  • @marekjanda287
    @marekjanda287 Před 10 měsíci

    Paní Postlerová řekla: "ono je to o kontaktu". To je snad taky nějaký produkt dnešní doby. A vo čem to je? Bydlím ale už 12 let v cizině, tak se mohu plést, jen se mi to nějak nezdá.

  • @alice2280
    @alice2280 Před 4 lety +3

    pokračování? Další rozhovor s touto dámou ??

  • @Bryony9
    @Bryony9 Před 4 lety +10

    Na pedagogických fakultách se rétorika neučí. Vůbec. Studovala jsem anglický jazyk a dějepis. V rámci AJ máte fonetiku a fonologii, kde se nacvičuje intonace. Ale abychom měli povinnou rétoriku v rámci dějepisu, tak to ani omylem. Jinými slovy, pokud studujete obory, které se pak učí v češtině, nikoho nezajímá jak mluvíte. Přesto že bylo k přihlášce na VŠ nutné dodat potvrzení z logopedie, dostali se tam i lidé, kteří mluvili tak hrozně, že byste je jako učitelé fakt mít nechtěli. Koktání, zadrhávání, ráčkování, brebtavost...atd...

    • @archeopterixneuroza4715
      @archeopterixneuroza4715 Před 4 lety +1

      Na ZSV jsme měli jednoho zajímavého praktikanta, byl velice milý, ale zněl jako stereotypní homosexuál z komedií (a větami typu "zlatíčka, nehlučte" tomu dodával korunu). Dále měl problémy s "r" a sykavkami. Byl však příjemný a určitě to neubralo jeho odbornosti, ale prostě nechápu, proč s tím na škole něco neudělali.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety

      Milá Ronjo, ráčkování atd. není na překážku správné češtině, co do úrovně projevu.výuka n e n í rétorika a n e n í dabigme. Postlerová má do rétoriky taky hodně daleko. Bože, na které fakultě jste?Snad ne na UK ?

    • @epikar
      @epikar Před 4 lety

      Spolužačce odmítli dát potvrzení z logopedie k přihlášce na český jazyk pro střední školy, protože prý šišlá (jenom si toho nikdo jiný nevšiml). Pro vyučování ruského jazyka to prý nevadí (chtěla na kombinaci čeština + ruština). Pochybuji, že si někdo osvojuje výslovnost češtiny podle učitele na střední, že by to nějak mělo zásadně vadit. Hlavně by ty vady řeči neměly rušit.

    • @Bryony9
      @Bryony9 Před 4 lety +3

      @@epikar Tam jde o ten rušivý efekt. Ten můj spolužák na dějepisu brebtal pro sebe takovým způsobem, že i když jsem seděla vedle něj, dost často jsem netušila, co vlastně říká. Takoví lidé by opravdu neměli učit.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety

      @@epikar no tak ! Učitel je vzor a že by neovlivňoval výslovnost a kulturu projevu je blbost!Ovlivňuje a je to po něm přímo z popisu práce žádáno.Pokud ráčkuje, tak má v cizích jazycích smůlu. Pokud šišlá, tak taky.Je mi líto, ale je to tak.Nikdo nechce, aby jeho dítě bylo učeno někým tak, že poté co dítě ztratí mnoho let učením se jazyku zjistí, že se španělsky, francouzsky, anglicky nedomluví, nebo působí trapně. Potvrzení z logopedie je sice jedna věc, ale snad ústní přijímačky zkušeným profesorům napoví víc.A Postlerová , to je dabing, to není výuka jazyka!!!!!

  • @fantomasferatofanta7916

    Pani je opravdu sympaticka i jeji ceny kurzu jsou sympaticke......tak budu muset zustat hlasove pozadu.

  • @czTrixl
    @czTrixl Před 4 lety +3

    úžasná paní, dá se hodně i takto pochytit

  • @AsohoVidaho
    @AsohoVidaho Před 6 lety +13

    A to si ze stredni skoly pamatuji, jak to do nas cestinarka doslova busila: bychom bychom bychom ;-)

    • @jarkaklein
      @jarkaklein Před 4 lety

      jo a my jsme vymysleli-bychme, bychme....chachacha, fakt.Ale to-my bychom mohli.... si pamatuji také

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +1

      Do nás od základky-A taky vyslovovat slovo demokracie s K, nikoli demogracie atd atd.

  • @veraperinova7297
    @veraperinova7297 Před 4 lety +4

    Problém špatné mluvy se netýká jen profesionálů v rádiu...při poslechu reportérů v televizi se mi ježí kolikrát všechny chlupy po těle...namátkou paní z počasí na ČT1 nebo krajové zprávařky a zprávaři. Výjimku aby pohledal. Tam by měli přijít ke slovu jejich zaměstnavatelé a nějakou odbornou pomoc jim naordinovat.

    • @antoninmatejka1166
      @antoninmatejka1166 Před 4 lety +3

      naprostý souhlas - je to hrůza a nedá se to poslouchat. a to nemluvíme o znalostech

  • @pavelv.3976
    @pavelv.3976 Před 4 lety +29

    Pravdou je, ze i když v dobách minulých se všude učila ruština, na jazyk to nemělo tak devastující vliv, jako angličtina... Mám ji rád, ale nelíbí se mně to, jak vytlacila spoustu českých slov... Když v rádiu slyším, že zpěvák jde na "stejdž" (stage), nechápu, proč musi moderátor použít tohle slovo, když může říct, ze jde na scénu (i když, ani tohle neni zrovna české slovo), na jeviště....Někteří zase po zakoupení zboží provedou "unboxing". Proboha, proč prostě nenapíšou, že zboží rozbalí? Spočívá zdánlivá světovost v tom, že budu prznit mateřský jazyk? Nedávno mně jedno malé dítě řeklo, že mělo s kamarády "čelendž". Jistě, že jsem porozuměl, ale v tu chvíli jsem si řekl, že se se naši buditelé musí v hrobě obracet... Naproti tomu, dneska se uz nikdo nepozastavuje nad slovem "tramvaj", za první republiky psáno dokonce "tramway", dále "hokej", "bazén" ... Tak nevím. Buď jsem už starý a nemoderní, nebo se za pár let starší člověk, který anglicky neumí, nedomluví...

    • @dejffjed
      @dejffjed Před 4 lety +6

      Já vůbec nerozporuju 2 věci: 1) Že čeština z hlediska svého historického vývoje prošla obdobím, kdy prostě musela nasát cizí slova, protože to pod dlouhou nadvládou Habsburků jinak skoro ani nešlo... 2) Mou oblibu angličtiny. Ten jazyk mám rád, zajímám se i o různé akcenty, idiomy atd.... Ale ani jedno z toho nemá co do činění s BEZDŮVODNÝM a NEPŘIROZENÝM vytlačováním češtiny. Jsme suverénní stát, jehož národ se svého jazyka takto nemusí vzdávat na úkor jazyka národu, kterému bychom byli podrobeni. Ono to všechno souvisí s něčím jako národní hrdostí, to zase s výchovou a tak dále. A to my, zjevně, nemáme. Člověk si podle mě nemůže vážit země, ve které žije a své role v ní, když si nebude vážit jazyka. Tam to tak nějak začíná. A v době internetu je role rodičů o to víc náročná a zavazující a důležitá. No... takže tak.

    • @AndrewDeer1
      @AndrewDeer1 Před 4 lety +10

      Zdravím. Nová slova vznikají, protože vznikají nové skutečnosti, které je třeba pojmenovat. Může se jednat o maličké odstíny ve významu, ale pro youtubového influencera jsou unboxing a challenge „žánry“ videí, které se na CZcams objevují, jako takové mají samozřejmě svá specifika, tedy: challenge je výzva, ale ne každá výzva je challenge. Ostatně, v češtině jsme na tom ještě „dobře“. Kolik slov asi tak musí každý rok přijmout angličtina, jakožto univerzální jazyk kultur celého světa, aby dokázala pojmenovat skutečnosti kultur celého světa?
      Máte-li nějakou depresi, že čeština strádá pod nákladem anglicismů a že to povede k jejímu zániku, podívejte se, jak s těmito slovy nakládá. Většina z nich se normálně skloňuje podle českých pravidel pravopisu, všechna vyjadřují nějaký rod, většinou podle zakončení a dále se pak skloňují podle vzorů, tedy: zpěvák jde na ['stejdž], stojí na ['stejdži], ze ['stejdže] vidí posluchače a má radost, jaký je čeština jazyk pevný a jen těžko otřesitelný v základech.

    • @dejffjed
      @dejffjed Před 4 lety +11

      ​@@AndrewDeer1 Díky za příspěvek. Kvůli jaké nové skutečnosti se nevyhnutelně musí používat "challenge"? Mám k tomu 2 argumenty.
      1) Mám pocit, že na světě existuje pramálo věcí, které třebas před 30 lety nebyly. Internet vynechme, spíš jde o jeho obsah; krabice se zbožím se otevíraly před 200 lety, před 100 lety a otevírají se dodnes. Nevidím jediný (racionální) důvod, proč by se otevírání krabice mělo říkat jinak. Tady jde jen o módu, protože používat anglická slova prostě letí a nemá to moc co do činění s nutností, s tím, že by čeština byla v úzkých se svou slovní zásobou. A tady se oslím můstkem dostávám k dalšímu bodu. 2) Čeština je velmi bohatý jazyk, který dokáže najít výrazy i pro nově vzniklé věci, vyskytnou-li se takové. A pokud se bavíme o oněch odstínech a že "ne každá výzva je challenge" - existuje kupa výrazů, kterými lze onen odstín lépe najít. V tomhle má čeština náskok. Má zásobu pro pojmenovávání a odlišování malých rozdílů, nepotřebuje tolik kontext jako například angličtina. Největší úlet je, když se někoho zeptám, proč to či ono pojmenoval anglicky a ne česky. A dostanu odpověď, že český překlad nezní moderně. Třeba pořad "Newsroom" na ČT. Že prý název "Zpravodajská místnost" není příliš elegantní. To je přece naprostá myšlenková úchylárna! Že nejdřív vymyslím anglický název a pak ho překládám. To je jako kdybych opačným způsobem překládal "párek milenců" jako "sausage of lovers".
      Proč čeština nemá tolik pevné základy je to, že anglická slova nejsou používána jako synonyma, ale česká slova nahrazují. Jen za posledních 10 letech je to pozorovatelné. A nejen u dětí - ty to ostatně odnáší nejvíc a svým dětem už předají slovní zásobu zase o kus chudší. A protože z lenosti nikdo nečte, není kde se ten jazyk pořádně naučit. A kdyby jen slova...! Způsob vyjadřování, výslovnosti, to je tepve pecka...

    • @pavelv.3976
      @pavelv.3976 Před 4 lety +5

      @@dejffjed Děkuji za názor, se kterým 100% souhlasím.

    • @pavelv.3976
      @pavelv.3976 Před 4 lety +8

      @@AndrewDeer1 Já nemám depresi, ze náš jazyk zanikne. Mám spíš trochu obavy z toho, co se z něho stane. V tomhle případě, jsem asi spíš zastánce jazykového purismu, který ctí v Norsku, Finsku a dalších zemích a rozhodně nemají problém s tím, že by nedokázali vyjádřit nové skutečnosti. Dle mého názoru je to opravdu jen módní záležitost,ale uznávám, že je to věc názoru... Youtubový influencer je slovní spojení i výraz, ze kterého me mrazí...

  • @PetrTesarTomcat
    @PetrTesarTomcat Před 4 lety +1

    Lucie Výborná je opravdu výborná. Rád Vás poslouchám. Máte velmi kultivovaný a příjemný projev.

  • @conangreen6938
    @conangreen6938 Před 5 lety +12

    Já jsem v pytli. Když začnu mluvit, každej hned pozná, že jsem hloupej, nevzdělanej a funim.

    • @dejffjed
      @dejffjed Před 5 lety +2

      Však to je dobře, když tě člověk pozná.

    • @nikkigrzesnski6760
      @nikkigrzesnski6760 Před 4 lety +2

      Ale uprimnej

    • @SindyNov
      @SindyNov Před 4 lety +3

      Na všem jde pracovat a už jen to, čemu věnujeme čas nás může posouvat (například i sledování českého rozhlasu)😊👍

  • @jankajanickova5799
    @jankajanickova5799 Před 6 lety +7

    Fajn rozhovor...teta má veľa energie :D

  • @lucielinde2013
    @lucielinde2013 Před 5 lety +8

    Tak rychle mluví proto, ze bylo málo času? Nebo je to zvyk ? Čeština je krásná i kladeny důraz atd.,ale trosku pomaleji mluvit by bylo fajn :) každopádně lituji, ze jsem neměla přesně takovou učitelku češtiny. Bohuzel žák vzhlíží k učiteli. Zasmála jsem se, ale také priucila,dekuji mockrát.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +3

      Češtinu by vás nenaučila, nemá na to vzdělání.Leda tak přednes do mikrofonu ( a i to jen v jejím podání !)

  • @bozenastranakova6573
    @bozenastranakova6573 Před 5 lety +9

    Slová STRAŠNE, HROZNE.. No neviem, či sú správne, ktoré sama stále používa 😉

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana Před 5 lety

      Jsou v pořádku.

    • @antoninmatejka1166
      @antoninmatejka1166 Před 4 lety

      používat slova strašně, hrozně - to není chyba, ale používat je ve špatném spojení - to je chyba. nic jste nepochopil

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +1

      Jste Slovenka, češtinu neznáte, ale dávám za 1.protože přesně tohle se učí na fakultě, že se nemá, zejména to spojení, které ona užívá. Kromě toho některé výrazy nadužívá a vůbec je to takový češtinářský popleta! nevím, proč jí tady taky všichni hodnotí , jako že češtinu umí.Ta ženská je dabérka a ne češtinářka!!!Vzdělání má pouze jedenáctiletku ! Glejt na češtinu nemá.Glejt na to povídání o češtině taky NE.Jsou to její osobní názory a neshodují se např. s mými. .A nikdy nepochopím, jak mohla veřejně chválit unylý projev Gottové a přitom se navážet do projevů hlasatelů za komunismu, které jí připadají " pohřební " a kdy se dbalo na kulturu projevu a spisovnou , max. slušnou hovorovou češtinu.Postlerová si tím v mládí taky prošla, tedy ve vzpomínkách to oprášila, na něco klade důraz, něco jí uniká.
      Ona se praxí naučila dejchat do mikrofonu a dabovat tzv. aby to šlo do huby '( není můj výraz, tak to v dabingu užívají).Jinak je to jen její pohled na věc a čeština jí lítá jaksi mimo a kolem.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety

      @@antoninmatejka1166 Postletrová by i tak měla šetřit na maltě!

    • @MattMurdockCZ
      @MattMurdockCZ Před 3 lety +1

      @@dona5578 To je vtipné, jak řešíte něčí češtinu, zatímco sama píšete jako hotentot.

  • @dagmarklimesova928
    @dagmarklimesova928 Před 4 lety

    Před mnoha lety jsem paní Postlerovou viděla v televizní inscenaci Dáma s kaméliemi

  • @panter9282
    @panter9282 Před 3 lety +2

    Na první slabice to má ještě slovenština, obě lužické srbštiny, lotyština, a ugrofinské jazyky.

  • @TheDeniss2004
    @TheDeniss2004 Před 4 lety

    19:00

  • @jiriv.7630
    @jiriv.7630 Před 2 lety +1

    ...milé vystoupení - akorát to avizované Babišovo zlepšení v mluvě je asi v nedohlednu.

  • @wetatonce
    @wetatonce Před 6 lety +10

    Podle mě sama paní lektorka mluví hrozně, byť je to očividně velmi sympatická dáma.

    • @johankakolbe107
      @johankakolbe107 Před 6 lety +1

      Nevím čím, ale je mi hrozně nesympatická. A z hlediska jazyka českého, ačkoliv to sama nesnáším, tak "diskutovat něco" je zcela správně.

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana Před 5 lety +7

      @@johankakolbe107 "Diskutovat něco" zcela jistě NENÍ správně. Je to anglicismus z "to discuss something", stejně jako "zmínit něco" je z "mention something".

    • @johankakolbe107
      @johankakolbe107 Před 5 lety +4

      @@cioccolateriaveneziana Chápu Vás, ale jako bohemistka vycházím z Internetové jazykové příručky Akademie věd, tedy autorů Pravidel českého pravopisu a dalších kodifikačních příruček - a ta bohužel tenhle "paskvil" uznává. Zatím není, což jsem ráda, uznáno - Mějte hezký den - což mi rve uši, ale bojím se, že nakonec lingvisté udělají i v tomto ústupek. (Ad diskutovat něco - tato vazba je už v PSJČ, tedy slovníku češtiny z 1935-1957). Pravidla narušuje, ale snaží se určovat i Český národní korpus, ale ten je velmi progresivní, takže ani ten není proti tomuto spojení. Jinak nikdo tzv. kodifikační pravomoc nemá, nebo o tom aspoň nevím. Bohužel tak každý, kdo tuto vazbu nemá rád, ji musí akceptovat - nicméně mě nikdo nepřinutí ji používat:)) Takže Vás musím opravit - vazba není z angličtiny - alespoň podle AV ČR....Pěkný den

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana Před 5 lety

      @@johankakolbe107 Máte pravdu, je to tam: "Oxfordmani diskutují nejpalčivější denní otázky. Ve veřejnosti diskutovány byly v poslední době projevy o příčinách krise."

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana Před 5 lety +1

      @@johankakolbe107 "Zmíniti se" je v PSJČ nicméně pouze s vazbou "o něčem" a zastarale s genitivem, "zmíniti" s akuzativem je charakterizováno jako "poněkud zastaralé" a uvedené příklady pocházejí vesměs od obrozenců. Nemyslím si, že by v případě dnešního "zmínit něco" šlo o nějaký obrozenský revival, spíš opravdu o vliv angličtiny, a je tedy možné - je to jen mé tušení -, že ani "diskutovat něco" nemá kontinuitu od dob PSJČ, ale spíš bylo paralelně k němu převzato z angličtiny.

  • @dejffjed
    @dejffjed Před 5 lety +24

    Tohle je velmi důležité. Umět svůj jazyk a umět mluvit. Obojí jde bez skrupulí naprosto do prdele. Je to také dáno okolím (merketing, televize...), které na Čechy nepochopitelně mluví anglicky. Nedávno jsem si v českém obchodě koupil "banana bread" české výroby. Když jsem řekl, že chci ten banánový chlebík, tak na mě koukali... Sere mě to a uráží. Odmítám s Čechy komunikovat v cizím jazyce. Je to nedůstojné, hnusné a zcela stupidní. A budoucnost našeho jazyka ohrožující. Upřímně mě sere i "ňůsrům" ze začátku tohoto rozhovoru.

    • @tatanabaudisova1056
      @tatanabaudisova1056 Před 4 lety +7

      Chápu vaše pohnutí, ale je vtipné číst, jak se rozčilujete nad úrovní vyjadřování a nadáváte u toho jako dlaždič...

    • @dejffjed
      @dejffjed Před 4 lety +6

      @@tatanabaudisova1056 Nevidím v tom zásadnější souvislost. Nelamentuju nad vulgarismy, ale nad ztrátou a nepoužívání českách slov. Zlaté hovno! - i to už se dneska říká anglicky...

    • @silvr94
      @silvr94 Před 4 lety +4

      @@dejffjed Ať má každy svůr názor o jazykové estetice anglicismů. Budoucnost českého jazyka však není ohrožená.
      A jenom abyste věděl - ani slovo "banán" ani slovo "chléb" nejsou původně slova česká, nýbrž obě byla přejata z jiných (ba neslovánských) jazyků.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety

      na TV nekoukám, ale prý český pořadmoderuje nějaká moderátorka národností Slovena slovensky.To je taky hodně blbý!

    • @silviapaulusova3902
      @silviapaulusova3902 Před 4 lety +2

      Ja sa s Vami stopercentne stotožňujem. V slovenčine máme tiež podobné "skvosty". Som síce anglofil, ale pokiaľ na to máme výraz v materinskom jazyku, prečo ho nepoužiť.

  • @TheVerkor
    @TheVerkor Před 4 lety +9

    Paní nepřišla na rozhovor, spíš si z toho udělala vlastní estrádu, škoda....

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +2

      Cose týče odborných znalostí, takm BINGO!Estráda to byla , zvládl by ji každý, kdo by dělal dabing 50 let jako ona.Nic, než zkušenosti a leckdy pálený od boku.Navíc její "rozbory " hlasatelů komunistické éra jsou hodně, hodně podivný ! :-)

  • @pfztube
    @pfztube Před rokem

    Jsem se neříká, říká se správně SU.Nejlepší dikce je Fialova. vemlouvavá s gesty větrného mlýna.

  • @evablahova7519
    @evablahova7519 Před 4 lety

    Hodně mě zvedá ze židle spojení dvou slov "volnočasové" např. oblečení. Opravdu se mně z toho dělá až špatně. Má to taky někdo tak jako já ?

  • @1976Vlada
    @1976Vlada Před 5 lety +14

    Slovenština má taky přízvuk na první slabice, maďarština, lotyština, estonština, finština. Nejen čeština.

    • @klenotslovenska3808
      @klenotslovenska3808 Před 4 lety +2

      Máte pravdu, aj slovenčina má prízvuk.. ale mnohí naši speváci, moderátori zabudli, že máme v slovenčine slabiku "li", pretože v rádiách, TV nehovoria:boli, mali, dali.. teda minulý čas, ale boly, maly, daly...a na Slovensku máme aj od speváčky Katy Knechtovej.. lýstok spiatočný, polýciu, malyny.. už máme aj Žilynu a Lyptov..hrôza.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +1

      @@klenotslovenska3808 nerozumím tomu, mluvíte o výslovnosti měkkého i , tedy že foneticky ho vyslovují tvrdě, nebo pravopisně , že si pletou i/y ? Pokud pravopisně, pak v Čechách je to s VIP podobné.Ivana Gottová tak dllouho zápasila s i/y, čárkami a s/z až jí ten projev začal někdo kontrolovat a např. u Agáty Prachařové nemá cenu sledovat.Ta to sází stylem Sazka x Sportka a další taky.

    • @bedrichsmetana7022
      @bedrichsmetana7022 Před 3 lety

      X PLANET Ale ve slovenštině je snad vždy v přísudku minulém měkké i, ne?

    • @vladimirkocour5424
      @vladimirkocour5424 Před 3 lety

      @@bedrichsmetana7022 Ano, slovenština má v příčestí minulém u sloves pouze tvary -l, -la, -lo, -li. První tři tvary jsou pro číslo jednotné, poslední tvar je pro číslo množné. Čeština má tvarů šest: -l, -la, -lo, -li, -ly, -la - tři pro jednotné číslo a tři pro množné číslo. V tom je čeština složitější než ostatní slovanské jazyky.

    • @bedrichsmetana7022
      @bedrichsmetana7022 Před 3 lety

      @@vladimirkocour5424 A právě proto mě zaráží, jak si někdo může myslet, že se u přísudků sloves množného čísla píše y, když tedy existují pouze tvary -li (-l, -la, -lo,). To si snad lze zapamatovat, nebo tuto chybu dělá snad většina Slováků?

  • @pavelbludovsky7076
    @pavelbludovsky7076 Před 3 lety

    […hroznej nešvar je Jsem, a to už sem taky v rozhlase slyšela, v televizi už je to běžný, to se neřiká, řiká se sem a sme, prže to Jsem je hyperkorektní, je to takový vyvyšování…] […a jak se mám podle toho učit, když nemohu zkontrolovat, jesi je to správný, jesi to Á je oprvdu Á, né AÉ. Jo? Takže takle. ] […já mám ráda i archaická nějaká slova, sem tam i nějaké slovenské mám třeba ráda, že to ten člověk drží na chrbtě, mně se to prostě líbí, né na zádech, ale na chrbtě, čili používat cokoliv, co najdete…] Takže, pokud někdo touží mluvit jako pan Babiš, dejte se do učení k paní Postlerové :D

  • @annavesely5404
    @annavesely5404 Před 4 lety +7

    Ziji uz od r. 1968 v cizine, v ruznych zemich, umim 6 jazyku aktivne a 2 pasivne, ale cestinu miluji nade vse.
    Doufala jsem, ze se dozvim hodne zajimavych veci od teto pani lektorky.
    Bohuzel jsem se nedozvedela temer nic. Je sice velice energicka a upovidana, ale bohuzel chaoticka a nerekla skoro nic zajimaveho.
    Zadna systematika, zadna analyza vyvoje cestiny, priklady jen okrajove......skoda.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +3

      Jak můžete chtít od dabérky a herečky vědomosti jazykového vědce z Ústavu pro jazyk český ?Mimochodem- dnes jsou ale dabingy některé tak odfláknuté, že se to nedá poslouchat a i překlady jsou leckdy na palici.Kromě toho kdysi byli zvukoví mistři, dnes je zvuk takový, že když si dají pusu ve filmu, tak mlaskají a lepí se to, že se člověku zvedá žaludek.

    • @panter9282
      @panter9282 Před 3 lety

      Tak zkuste si poslechnout rozhovory s Karlem Olivou.

    • @annavesely5404
      @annavesely5404 Před 3 lety

      @@panter9282 Pan Oliva je skvělý, všechny jeho starší rozhovory na CZcams jsme si poslechli, ale jeho nové rozhovory či články jsou zde v cizině bohužel nedostupné (bez abo či plateb v Kč už např. jen kvůli jinému formátu pošt. kódu).

    • @zdeneklovecky6948
      @zdeneklovecky6948 Před rokem

      Ale to je přeci Český rozhlas..... Bohužel i tam je čím dál víc nic.

  • @SantaMarian
    @SantaMarian Před 5 lety +8

    Slovencina nema doraz na prvej slabike? Urcite ano.

    • @epikar
      @epikar Před 4 lety +4

      Samozřejmě, že má. Takových jazyků je víc. Maďarština má také přízvuk na první slabice, ale nevím, jestli tam nejsou nějaké výjimky (podobně jako v němčině). Polština má přízvuk na předposlední slabice (nikoli na druhé), francouzština na poslední, takže je také pravidelná (i když je pravidlo jiné).

  • @mamalolololo8518
    @mamalolololo8518 Před 4 lety

    Praci sa mi Vas roshovor

  • @ivetaduskova5539
    @ivetaduskova5539 Před 4 lety +2

    Úžasná paní... Máme být na co pyšní... Obě dámy výborne...

  • @adordorath3823
    @adordorath3823 Před 3 lety +1

    A kamže sa mi podel môj trefný príspevok? Nedali ste si ho za klobúk?

  • @AsohoVidaho
    @AsohoVidaho Před 6 lety +11

    Dokoukal jsem to k sedme minute 🤕

  • @pavlinagolatova6130
    @pavlinagolatova6130 Před 7 měsíci

    Lidi z páté cenové skupiny . To je sranda. Podle konta to nelze škatulkovat , zřejmě byl ten člověk omezený nebo neznalý.

  • @nadezdanemeckova4662
    @nadezdanemeckova4662 Před 6 lety +1

    Proč, už neslyšíme ,hlasatele Tomáše Černého? Při jeho vstupu se vždy rozjasnilo!!

  • @ivanakaubek4875
    @ivanakaubek4875 Před 4 lety +3

    Je tam ne mě moc techniky, chybi uvolnenost a spontanost - svoboda projevu. Vsemi temihle pravidly se clovek pouze blokuje. Mluveni by melo jit ze srdce - tak jak to clovek citi. Vyjadruje tim svoji jedinecnost a originalitu. Papouskovani nejakych technik je neautenticke. Proto vsichni moderatori mluvi naprosto stejne. Jaka nuda.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +3

      Ale dyt to není o češtině, co Postlerová vykládá!jsou to její zkušenosti, jak nefunět do mikrofon u, co špatně zní a co do češtiny, říká jen to, co všichni starší lidé, kteří mají ještě školy, kdy se ve školách nenadávalo, mluvilo slušně.A bylo jednpo, jestli někdo ráčkoval atd.Tady se furt míchají jabka s hruškami.Výuka češtiny a vůbec ve škole je něco jinýho, než dabovat Belmonda ( třeba ! :-) )

  • @miroslavsoukup3020
    @miroslavsoukup3020 Před 2 lety

    9999

  • @May04bwu
    @May04bwu Před 4 lety +1

    "Jsem" slýchávám léta ve studentských divadlech naprosto pravidelně a vždycky nad tím jenom kroutím hlavou.

    • @jarkaklein
      @jarkaklein Před 4 lety +3

      jsem.. nějak nevím, jsem tady-to je naprosto normální, přišel jsem-a ne přišel SEM...někdy je to o kontextu věty, ale hlavně v psané formě asi dále budu používat JSEM-ovšem, ano, záleží na tom, o čem mluvím, komu to píšu...je holt ten náš mateřský jazyk opravdu složitý-pro cizince asi absolutně nepochopitelný.. ale je opravdu krásný, barevný a když si jen řeknu-kytka,kytička,květinka,květ a to mě teď už nenapadají další výrazy...v porovnání s angličtinou-URČITĚ.

    • @epikar
      @epikar Před 4 lety

      Není "jsem" přepjatá výslovnost, která se do určitých situací hodí? Třeba právě do divadla. Do normálního spisovného projevu ale nepatří.

  • @jarobary
    @jarobary Před 6 lety

    úžasná žena...

  • @anastaziakormanova421
    @anastaziakormanova421 Před 4 lety

    V

  • @tanjahalikova3281
    @tanjahalikova3281 Před 4 lety +6

    Lektorka a říká " za tejden" ?

    • @jarkaklein
      @jarkaklein Před 4 lety +1

      ale no tak, my tak mluvíme taky, ne?

    • @antoninmatejka1166
      @antoninmatejka1166 Před 4 lety +2

      @@jarkaklein jak kdo, třeba na Moravě se tak nemluví - tedy ti starší. a jazyková lektorka tak vůbec nemá mluvit.

    • @dona5578
      @dona5578 Před 4 lety +2

      Tanja Halíková
      Kristepane, Tanjo!Ona je instruktorka na to, jak se mluví dabing! Ona není slovník spisovné češtiny, ani není učitelka češtiny !!! Ona neučí češtinu, nepřednáší.Hlavně a zejména je na to, aby předávala svoje zkušenosti , jak mluvit do mikrofonu, co jak v něm zní atd. atd.
      Je bída, že si nechá říkat lektorka, jakoby měla extra na to vzdělání.Ona má jen ty zkušenosti!!Když budete herečka, k dabingu se tak, jak ona dostanete.Ostatní vás naučí co a jak.No a když si po 40 letech praxe uděláte kurz, kde zhodnotíte to co znáte, za kurz si zaplatíte, bude z vás lektorka.Budete mít na papíře nic víc, nic míň, než co se např. Postlůerová naučila od kolegů. Jako mnohem zdatnější dabérku já beru Zlatu Adamovskou a ta si žádný kurz, jak učit mluvit jiné do mikrofonu nedělala.
      No a Postlerová nepřednáší spisovný jazyk český na VŠ , mluví hovorovou až obecnou češtinou .Je na ní, jak si mluví v debatách. Tím ona n e v y u č u j e jazyk !!
      Dost mě štve, jak ze sebe Postlerová přes Gotta udělala séélebritu a jak dokáže zrovna jemu a Gottové podlejzat!

  • @kochenmit7359
    @kochenmit7359 Před 6 lety

    Mila babicka to je vsetko pekne ale dnes kopec ludi mladich hlavne uprednostni anglictinu , nemcinu...... ako cestinu tomu ver.....

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana Před 5 lety +10

      Vy jste asi také jeden z těch "mladích ludí". Povězte, dokázal byste svůj příspěvek napsat s diakritikou a správnou interpunkcí?

    • @May04bwu
      @May04bwu Před 4 lety +5

      Já taky upřednostňuju angličtinu, ale to neznamená, že budu česky mluvit a psát jako prase.

    • @epikar
      @epikar Před 4 lety +5

      To bych chtěl vidět ty kopce mladých germanofilů. :D