Czy istnieją granice sztuki? Jerzy Stelmach

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 02. 2014
  • Wykład „czy sztuka ma granice?" to zbiór refleksji i przemyśleń kolekcjonera, pasjonata i miłośnika sztuki a także prawnika i filozofa - profesora Jerzego Stelmacha. Profesor Stelmach opowiada o swoim stosunku do sztuki ponowoczesnej, o tym, jak żyje się pośród dzieł sztuki i jak zacząć je kolekcjonować oraz o swojej książce:
    www.bosz.com.pl/books/380/Upor...
    Wykład odbył się w ramach III serii wykładów otwartych "Granice Nauki" zatytułowanej "Stawiamy pytania". Komentarz organizatorów:
    Mówi się o tak zwanych Wielkich Pytaniach, które ludzie być może zadają sobie, od kiedy zdobyli język i samoświadomość: Dlaczego istnieje coś, a nie nic? Jak to wszystko powstało? Czy śmierć jest kresem istnienia? Czy realizujemy gotowy scenariusz naszego życia -- czy nasza przyszłość jest gdzieś zapisana, czy raczej jesteśmy w pełni wolni? I wiele innych, podobnych.
    2500 lat temu Grecy odważyli się rzucić przyrodzie wyzwanie -- zapragnęli opanować świat swoim umysłem. Uznali, że za wszystkimi zjawiskami w przyrodzie kryje się coś znacznie głębszego niż kaprysy przekupnych bogów Olimpu, że świat daje się badać racjonalnie. Od tego momentu ludzkość stawia sobie kolejne pytania: jakie zjawiska są przyczynami innych zjawisk? Czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie? Czy prawa matematyki są niezależne od człowieka i czy obowiązują przed ich udowodnieniem?
    Wraz z powstaniem i rozwojem nauki otrzymaliśmy część odpowiedzi na niektóre z tych pytań, ale liczba pytań wcale nie zmalała -- nowe, specjalistyczne nauki umożliwiły postawienie nowych, wielu bardzo szczegółowych pytań: jak powstała moralność? Skąd wzięły się religie? Czy język narzuca nam rozumienie świata? Jak wyglądał Wszechświat przed erą Plancka? W jaki sposób mózg tworzy dla nas świat? Co się z tym światem stanie, jeżeli mózg zostanie uszkodzony? Czy istnieje wiele Wszechświatów? Czy model standardowy cząstek elementarnych wymienia faktyczne elementy struktury świat? Co pozwoliło ludziom stworzyć kulturę i zbudować cywilizację? Od kiedy w ogóle ludzie zdają sobie Wielkie Pytania?
    W trzeciej edycji wykładów „Granice nauki" zastanowimy się nad niektórymi z tego rodzaju pytań. Czasami będziemy wychodzić od pytań szczegółowych, możliwych do postawienia dzięki najnowszym naukom. Czasami będziemy wracać do pytań, które nurtowały już Greków, a współczesne nauki dostarczają na nie coraz bardziej zadziwiających odpowiedzi. Nie zabraknie pytań o relacje nauki z innymi aspektami ludzkiej kultury i innymi wymiarami życia człowieka. A w tle wszystkich rozważań zawsze pobrzmiewać będą Wielkie Pytania. Dlatego każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia i zainteresowań, powinien znaleźć coś dla siebie.

Komentáře • 22

  • @lub-czasopisma
    @lub-czasopisma Před 4 lety +7

    Bardzo lubię wypowiedzi pana profesora! Dystans i cudowne poczucie humoru :)

  • @maciekmadry9696
    @maciekmadry9696 Před 4 lety +4

    dzięki za wykład panie profesorze - fajnie Pan opowiada - dzięki !!!

  • @charlesvanderhuman3692
    @charlesvanderhuman3692 Před 4 lety +8

    Świetny wykład.

  • @digitalsimplyworld
    @digitalsimplyworld Před 5 lety +11

    Genialny Umysł 👍

  • @alicjakiedrowska2825
    @alicjakiedrowska2825 Před rokem +1

    Pieknie, madrze i z humorem 😅🤗🇵🇱💞🍀 Dziekuje.

  • @legalajzdat5184
    @legalajzdat5184 Před rokem

    Super Osobowosc.

  • @Baguette666
    @Baguette666 Před 6 lety +10

    diss na obecną sztukę :D
    ciekawy wykład

  • @panikrystyna1
    @panikrystyna1 Před 3 lety +1

    Świetnie kiedy człowiek ma dystans do siebie ale i do innych.

  • @gimauarich.2753
    @gimauarich.2753 Před 3 lety +4

    Na szcescie istnieja tacy ludzi jak J. Stelmach , bo jak by nie oni utonelibysmy w bagnie blichtru i pozoranctwa

  • @Mieczywsad
    @Mieczywsad Před 2 lety

    Sztuka jest jaka jest, bo jest Internet. Jest tyle opinii na temat rzeczywistości z całego świata, tak łatwo dostępnych - i to w mgnieniu oka, że zawsze znajdą się jacyś odbiorcy. Opinie te, gdy są przekute w sztukę, łatwo mogą być teraz prezentowane. Teraz to ja mam prawo oceniać, bez względu na mój poziom wrażliwości, wykształcenia czy jakichkolwiek innych predyspozycji do rozumienia pojęć abstrakcyjnych. Z tego powodu promuje się chłam na tak szeroką skalę. Ale raczej znacząco zaczynam odbiegać od tematu więc zaprzestane na tych kilku zdaniach.

  • @okwil
    @okwil Před 4 lety +1

    Czerwiec 1977
    Co to jest intuicja?
    Intuicja nie bierze się z niczego. Czy jest to połączenie atawizmów, instynktów wynikających z doświadczeń gatunku i jego pokoleń z doświadczeniem i przemyśleniami jednostki? Czy może jest rezultatem procesu myślowego, jest wypracowaną, przechowywaną, odłożoną, zawieszoną w czasie oceną zjawisk, potencjałem zdolności dokonania ocen, który w jakimś momencie zostaje wykorzystany? Jest to jeszcze niezwerbalizowana inteligencja?
    Intuicja zawiera doświadczenia i przemyślenia z przeszłości i wspiera myślenie dokonujące się na bieżąco pod wpływem aktualnych bodźców.

  • @joannabalcerak5172
    @joannabalcerak5172 Před 5 lety +9

    Racjonalne spojrzenie, bez zbednych egzaltacji, czego w sztuce tzw."ponowoczesnej" brakuje.

  • @mariaapoleika6121
    @mariaapoleika6121 Před 4 lety +1

    hihi

  • @jaroslawstoch4837
    @jaroslawstoch4837 Před 2 lety +2

    Artyści współcześni opowiadają głupoty o fizyce kwantowej, a filozofowie wyszydzają sztukę aktualną... Znak czasu.

  • @introgreen587
    @introgreen587 Před 4 lety +1

    bruh

  • @marekfiksek1179
    @marekfiksek1179 Před 3 lety

    Ciekawy temat, polecam czcams.com/video/SggDzKOTRAA/video.html

  • @zeit9216
    @zeit9216 Před 4 lety +7

    wykład o tym, że starszy koleś nie umie czegoś zrozumieć i zaakceptować.

    • @marekfiksek1179
      @marekfiksek1179 Před 3 lety +1

      A ty młody rozumiesz i akceptujesz każde gówno, które ci wcisną..
      Polecam.
      czcams.com/video/MRgo1phznHk/video.html

    • @zeit9216
      @zeit9216 Před 3 lety +3

      @@marekfiksek1179 nie znasz mnie to się nie wypowiadaj. Nie wiesz jakie gowno akceptuje i jakie rozumiem. Każdy ma prawo do własnej twórczości i interpretacji dzieła. A tacy ludzie jak typek wyżej i Ty zapewne, macie problem i wciskacie pierdoly i farmazony innym bo sami nie możecie się pogodzić z tym, ze wszystko włącznie ze sztuka rozwija się i idzie do przodu, a nie stoi w miejscu jak wasz twórczy rozwój. Siedzicie tylko w swoim środowisku i tylko takie życie znacie. Nie torujecie nowych ścieżek, tylko lecicie po drogach ludzi, którzy utorowali je dawno temu i te drogi przestają być odpowiednie do naszych czasów. Nie mam nic do tego, ze chcecie tworzyć takie rzeczy ale nie stawiajcie się w roli Jarosława Kaczyńskiego w sztuce - „to można, a to nie można” „to jest sztuka, a to nie”...

  • @veronicaczarna2981
    @veronicaczarna2981 Před 9 měsíci +1

    Hasło „normalna sztuka” hahahhaha albo „ja myślę racjonalnie” eccchhhh czas odejsc na emeryture.

  • @LIBERTAGO
    @LIBERTAGO Před 4 lety +5

    filozof prawa p... o sztuce jak u cioci na imieninach. Czysta strata czasu.