Věky a jejich smysl - Pán prstenů | Loremasters

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 2. 11. 2020
  • Krátké vysvětlení toho, co to jsou věky, jak se používají, co je dělí atd...
    Kanál můžete podpořit na Patreonu: / loremasterscz
    pro pravidelnou dávku meme sledujte fb a ig:
    / loremasterscz
    / loremasters_
    pro kontakt se připojte na discord: / discord
    Pro serioznější věci mě prosim kontaktuje na emailu v popisu kanálu.
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 39

  • @mystery9985
    @mystery9985 Před 3 lety +35

    Nejlepší lore kanál, zasloužíš si víc diváků za svoji tvorbu.

  • @branislavbalasic5173
    @branislavbalasic5173 Před 3 lety +11

    Iba pre doplnenie, z pozostalých z Arnoru sa neskôr stali hraničiari Eriadoru, medzi ktorých patril aj Aragorn. 😁

  • @honza5495
    @honza5495 Před 3 lety +10

    Udělej video o gundabadu a temném království angmar

  • @samd3302
    @samd3302 Před 3 lety +2

    Ja milujem tento kanál, a ešte viacej jeho komunitu. Nikdo není v komentároch toxický, nikto sa neháda a vzdy by ste z informácii v komentároch spravili aj dalšie video. Som strasne rád ze som jej súčasťou. A koňas díky za tie roky tých vydeí ktoré mi objasnú lore z LOTRA, Hier o tróný a čohokolvek iného (A kedysi dávno aj z subnautiky).

  • @josefvlcek3510
    @josefvlcek3510 Před 3 lety +10

    Tolkien vymyslel úžasný svět a perfektní lore a všechno. Nevím proč to celé zkazil tím, že je to náš svět v minulosti. :(
    Asi jako kdybych řekl, že daleká galaxie je vlastně na měsíci.

    • @CrazyStarSuga
      @CrazyStarSuga Před 3 lety +3

      Taky si říkám, že je to děsná píčovina už od doby, co jsem se to dozvěděl.

    • @tomasnesvadba4555
      @tomasnesvadba4555 Před 3 lety +8

      Vymyslel to, protože mu přišlo, že Angličané mají poměrně slabou mytologii oproti např. Keltům, Seveřanům, Egypťanům, Řekům atd., proto vymyslel vlastní mytologii. Detailněji je to popsáno v Knize ztracených pověstí, což je vlastně i původní podoba Silmarillionu, kterou vytvořil během první světové války a v meziválečném období. Samotný příběh je o námořníkovi jménem Eriol, který dopluje na Tol Eresseä, kde mu elfové začnou povídat svoje dějiny. Kniha měla končit tím, že čtenář zjistí, že Tol Eresseä je Británie. Jinak mně se líbí, že Tolkienův svět je náš svět, pokud to prozkoumáš do hloubky, tak je to poměrně zajímavé. A Tolkien není jediný, kdo svůj fantastický svět umístil do dávnověku našeho světa, např. Robert Ervin Howard, autor Barbara Conana, taky umístil svůj fantasy svět do našeho světa. A pokud prozkoumáš pozorně knihy od G. R. R. Martina, tak zjistíš, že svět Písně a ledu je jen jednou z planet vesmíru. A do Zaklínačova světa se lidé dostáli z našeho světa po neurčené katastrofě.

    • @janjanicek4958
      @janjanicek4958 Před 3 lety +2

      @@tomasnesvadba4555 až na to že Tolkien žádnou mytologii nevymyslel. Tolkien čerpal ze skutečné mytologie, která byla součástí našeho světa. Jen si to trošku upravil a sepsal v příběh.
      Proto bych řekl že jeho svět měl být minulosti toho našeho

    • @tomasnesvadba4555
      @tomasnesvadba4555 Před 3 lety +2

      @@janjanicek4958 Samozřejmě, že čerpal z jiných mytologií, ovšem mytologie mají spoustu podobností a některé příběhy jsou si v jednotlivých mytologiích napříč Evropou dost podobné, protože se jednotlivé mytologie navzájem inspirovali nebo se jiným způsobem promítal vliv jedné do druhé, a proto není nic špatného na tom, že Tolkien čerpal z mytologie jiných pro svojí vlastní mytologii. Jinak to, že chtěl stvořit mytologii pro Anglii viz např. Dům ztracených her str. 25 - 26: "Od počátku jsem se rmoutil nad chudobou své vlastní milované země; nemá vlastní příběhy, spojené se svou řečí a půdou, které by měly kvalitu, jakou hledám a nalézám (jako příchuť) v legendách jiných zemí. Jsou řecké, keltské, románské, germánské, skandinávské a finské (které mě velmi ovlivnily) - ale ne anglické, s výjimkou chudičkých lidových pověstí." A ano Středozem je spíše Evropa, takže vlastně vytvořil mytologii Evropy, ale protože Anglosasové jsou původně z pevninské Evropy, tak proč ne.

    • @maximiliankutliak8774
      @maximiliankutliak8774 Před 3 lety +3

      Ja si tiež myslím, že to vsadzovanie akože ďalších vekov do nášho sveta je nešťastné. Podľa mňa to Tolkienovmu príbehu škodí, ja to budem radšej ignorovať. To porovnávanie je podľa mňa mimo.

  • @janrysanek1165
    @janrysanek1165 Před 3 lety +2

    Opět perfektní video, děkuju :)

  • @martinnozicka843
    @martinnozicka843 Před 3 lety +1

    Opět pěkné a zajímavé video. :-) jen tak dál :-)

  • @crixus4976
    @crixus4976 Před 3 lety +7

    Historia Iron Hills prosím.

  • @RaskenJunior
    @RaskenJunior Před 3 lety +4

    Díky za video :)

  • @wolverint6937
    @wolverint6937 Před 3 lety +20

    Hrozně ale šíleně moc by mě zajímalo jak se z mapy světa jakou známe z 3. věku stala naše současná mapa světa. A vůbec jak se ten svět přetvořil v náš svět. Prosím video.

    • @caifothiazz
      @caifothiazz Před 3 lety +7

      otázka jestli to vůbec Tolkien popsal. Já Silmarillion nečetl, tak nevím. Ale co prostě Tolkien nenapsal, to nevíme.

    • @fraancek1
      @fraancek1 Před 3 lety +5

      @@caifothiazz Já si teda "budoucnost" ze Silmarillionu nevybavuju (popravdě vlastně nevím, jestli jsem ho dočetl :O :D ), tohle bych ale spíš čekal v nějakých dopisech nebo dodatcích...
      Jinak změna mapy je "maličkost", podíváme-li se na změnu mezi 1. a 2. věkem ;-)

    • @frosty1219
      @frosty1219 Před 3 lety +12

      Jak sou ty hory kolem mordoru tak bych řekl že z toho je teď ČR 😃

    • @michaelavesela697
      @michaelavesela697 Před 3 lety +1

      @@frosty1219 Tam má být Bulharsko.

    • @b_lea
      @b_lea Před 3 lety +3

      @@fraancek1 jakoby změna mapy by samo o sobě problém nebyl... Jen nám chybí ta velká událost, kdy se někdo fakt naštve a zničí kus světa 😂. A Silmarillion skončil krátkou rekapitulací pána prstenů. Tam o budoucnosti nic moc není, až na narážku že na konci světa bude osvobozen Melkor, bude poslední bitva, kde všichni "dobří" budou na "dobré" straně. Melkor reálně zemře, bude přetvořena Arda a tak podobně, ale to nás ještě čeká 😎

  • @punkmed8840
    @punkmed8840 Před 3 lety +7

    Co byla občanská válka v Gondoru?

    • @ondrejhofer8338
      @ondrejhofer8338 Před 3 lety +5

      Tahle událost je trochu složitější, ale pokusím se to vysvětlit jednoduše.
      V té době, kdy k tomu došlo, zabíralo království Gondor celou oblast mezi Horami stínu, Mlžnými horami a Temným hvozdem; zkrátka Rohan ještě neexistoval, jeho území bylo součástí Gondoru. Mezi řekou Anduinou a Temným hvozdem (tedy severně od Gondoru) však už tehdy žil národ Seveřanů, tzv. "Menších lidí", kteří nepocházeli z Númenoru a oproti obyvatelům Gondoru byli méně vzdělaní a nedožívali se tak vysokého věku. Tito Seveřané byli dávnými předky pozdějších Rohirů. Už tenkrát ale byli spojenci Gondoru a jeho dobrými přáteli. K největšímu vzájemnému sblížení došlo k okamžiku, kdy si gondorský následník trůnu vzal za ženu dceru severského náčelníka. To bylo už tenkrát v Gondoru cosi neslýchaného, ale skutečné následky tohoto svazku se měly teprve dostavit.
      A tady se konečně dostáváme k občanské válce. Gondorský trůn totiž samozřejmě měli zdědit potomci krále. Problém ovšem byl, že tito potomci byli napůl Seveřané. To se nelíbilo mnohým šlechticům, kteří byli vzdálenými příbuznými královského rodu. Ti prohlašovali, že pokrevně mají na trůn mnohem větší právo než dědici "polo Seveřané".
      To samozřejmě vedlo k velkému konfliktu. Gondorský lid se rozdělil; jedna část hájila zájmy následníka trůnu, druhá podporovala jeho vzdálené příbuzné. V této zuřivých bojích o moc bylo mimo jiné zničeno a vypáleno hlavní gondorské město Osgiliath a palantír, který tam byl zchraňován spadl do řeky Anduiny a navždy se ztratil.
      Nechci zabíhat do dalších detailů, podstatné je, že po mnoha letech bojů (během nichž se uzurpátoři trůnu na nějakou dobu skutečně zmocnili vlády) nakonec prosadil své právo (i díky pomoci Seveřanů) právoplatný dědic trůnu.
      I to však nakonec přispělo k celkovému úpadku gondorské královské linie. Královští potomci se smíšenou krví Seveřanů se totiž nedožívaly bohatých let svých Númenorských předků a už nikdy nedokázali postavit Gondor zcela na nohy.
      Omlouvám se za to, jak je text dlouhý, ale snad se mi aspoň podařilo odpovědět na otázku :)
      Dějiny Gondoru jsou velice zajímavé a určitě doporučuji si o nich něco přečíst. Člověk se dozví třeba o tom, jak vlastně nakonec došlo k přerušení královské linie a nástupu Vládnoucích správců nebo o tom, jak vzniklo království Rohan.

  • @skeligushd9762
    @skeligushd9762 Před 3 lety +1

    Neudělali byste prosím lore video na Oceiros and Baby Ocelotte z DS3. Jinak super video!

  • @CrazyStarSuga
    @CrazyStarSuga Před 3 lety +2

    Letopočty a čas celkově v LOTR mě vždycky hrozně jako téma sralo :D I když jsem četl první dvě knihy, bylo to neuvěřitelně rušivé a celkově se mi systém, jaký je v LOTR nelíbí. Mnohem lepší mi přijde vymyšlenej čas v ASoIaF kde je Před Dobytím a Po Dobytí, nebo případě Příchod Andalů, Prvních lidí a Rhoynů :D Ale i tak, musím říct, že zase vynikající video a osvětlil jsi mi nějaké drobnosti, které jsem nechápal.

    • @SlavYuriy
      @SlavYuriy Před 3 lety +3

      To nejspíš proto že před dobytím a po dobytí je stejný systém jako naše před Kristem a po Kristu.

  • @jaroslavkarel9592
    @jaroslavkarel9592 Před 3 lety +1

    Zdravím, díky za výklad.
    Jenom si nemůžu vzpomenout, kde se Tolkien zmiňuje o návaznosti na naše dějiny. Určitě to není v knihách, které mám vč. Silmarilionu. Napadají mě snad jenom Nedokončené příběhy. Na druhé straně se pamatuji, že naprosto odmítal souvislost jeho příběhů s politikou své doby (což je, uznávám, trochu něco jiného).
    Každopádně mi to nápadně připomíná R.E Howarda.

  • @DrZaius-vr7to
    @DrZaius-vr7to Před 3 lety +1

    Odkud je ta hudba, která v pozadí podmalovává vyprávění? Perfektně k tomu sedí.
    PS: Jaký donate bych musel poslat (nebo několik z nás dohromady) aby bylo možné udělat video s tématem na objednávku? Zajímalo by mě třeba ve světě Hry o trůny co je na nejvýchodnější části essosu (některé mapy dostupné na netu se vzájemně dost liší) a zda je jejich svět kulatý, nebo placka a zda ho lze obeplout? Něco je třeba v tomto videu czcams.com/video/awB-isTpWrU/video.html ... Ale ...

  • @lank310
    @lank310 Před 3 lety +2

    Takže, když ve filmu Elrond říkal, že byl před 10 000 lety u poslední bitvy spojenců a padl Sauron, tak to je hovadina? protože ten svět těch 10 000 let není ani tak starý? Popřípadě kolik let je starý svět pána prstenu?

    • @samd3302
      @samd3302 Před 3 lety +2

      Svet bude asi starší ako 10 000 rokov lebo sak len Legolas ma mat asi 3000 rokov a to je dosť mladý elf, ale dobrý postrech.

    • @michaelavesela697
      @michaelavesela697 Před 3 lety +3

      Elrond říkal 3 000 let a ne 10 000.

  • @kubamaty5375
    @kubamaty5375 Před 3 lety

    Máš tam chybu. Elfové se probudili mnohem dřív na počátku hvězdných věků (byli asi čtyři) během niž byl Melkor zajat Valar a držen podobu 3 věků (zajímalo by mě jak dlouho ty věky trvalo když se v té době nestalo nic coby se dostalo do Simarillionu :D) teprve s prvním východem slunce, začal věky lidí a současná datace věků.

  • @djvolder
    @djvolder Před 2 lety

    Nějak jsem ale nepochopil, jak si Tolkien poradil s dinosaury nebo Dobou ledovou.

  • @samuel_franek
    @samuel_franek Před 3 lety

    mohol by si robiť príbehy aj zo Skyrimu

  • @Parkos1
    @Parkos1 Před 3 lety +2

    První

    • @majkee2594
      @majkee2594 Před 3 lety +3

      Kurňa, těsně.....

    • @matouskrecek1280
      @matouskrecek1280 Před 3 lety +2

      děvetsetdevadesátýdevátý triliontý devětsetdevadesátýdruhý biliontý devětsetdevadesátýdruhý miliardtý devětsetdevadesátýdruhý miliontý devětsetdevadesátýdruhý tisícátý devětsetdevadesátýdruhý