Tesla Orava 128U

Sdílet
Vložit

Komentáře • 15

  • @MaximGalik
    @MaximGalik Před 10 dny +1

    Znova super video 😊 😁, keď ste na začiatku nemali preskok na prísavke nemusí to ešte znamenať vadné vynutie ak teda na čiapočke dy bol preskok, vadná môže byť samotná elektronka dy. Alebo žhaviace vynutie pre ňu ktoré tvorí teda jedna slučka káblu s hrubšiou izoláciou okolo primárneho vynutia trafa, pri jej nahrádzaní je nutné dodržať hrúbku izolácie,. Pri týchto testoch odporúčam merať záporné napätie na elektronke pl500. V prípade že tam záporné napätie není sa elektonka teda spáli pokiaľ má pipojenú čiapočku, tú ste odpojili a to bolo správne 👍. A pri teste preskoku není moc dobré priamo si uzemnit šrobovák, trpia elektronky, starý majstri si obmotali okolo samotneho plastu kabel a plast držali vraj v ruke a testovali tým káblom preskok, ale to radšej neskúšajme nikto 😅. Tak to boli také moje odporúčania amaterské moc sa do tv nerozumiem to len tak trošku. Viac by vám povedal xsc1000. Tak nech sa darí👍
    S pozdravom (radio tesla dnes)

  • @tajtrlik1111
    @tajtrlik1111 Před 11 dny +2

    Takže, najprv ti chcem poďakovať za toto video, pri ktorom som sa aj naobedoval 😀 (obedujem až o 16-tej hodine kvôli liekom, ale to by bolo na dlhší popis). Čo sa týka vyložene televíznych záležitostí, tak tam už to čo treba napísal xsc1000, on má oveľa viac skúseností s touto technikou ako ja, ja nemám s týmto praktické skúsenosti dá sa povedať žiadne, len to, čo som si naštudoval z kníh a videí (napríklad od Teslu Rádio).
    Mal by som ale dve bezpečnostné pripomienky, všimol som si, že u tej 128U máš tie žlté svitkové kondenzátory, ktoré sú pripojené priamo na sieť, 100nF na 250V, ale týchto 250V je myslené jednosmerná alebo špičková hodnota (špičková v prípade striedavého napätia, ktoré práve na týchto kondenzátoroch je prítomné), sieť má ale v špičkách viac ako 250V, 230V sieťových je myslené efektívna hodnota a špičková hodnota je až 320V (sieťové napätie kolíše medzi -320 a +320V okolo nuly, to je jeho okamžitá hodnota, polarita sa stále mení), preto sú tieto dva kondenzátory poddimenzované a mohli by sa za nejakú dobu preraziť a spôsobiť skrat, na tomto mieste je nutné použiť bezpečnostné kondenzátory X2 (to sú tiež svitkové) 100nF na napätie 275V striedavých, čo som si všimol, tak také máš práve v Oliverovi (pokiaľ som si to všimol správne, ale myslím že som tam videl napísané X2 a 275V striedavých), tak takéto je nutné použiť aj tu.
    Ďalej by som mal poznámku k tým veľkým elektrolytickým kondenzátorom (tie kombinované 2x100uF, v kovovom šroubovacom puzdre), rozhodne by som aj tie vymenil za nové, dal by som tam kondenzátoy 100uF/400V, lebo tieto staré kondenzátory môžu mať zvod (môže nimi tiecť nezanedbateľný prúd, ktorý ich ohrieva) a tento zvod sa nemusí prejaviť pri meraní multimetrom, čiže aj keď si nameral kapacitu ako má byť, tak stále tam môže byť zvod, ktorý sa prejaví až pri vyšších napätiach (pri zapnutom televízore) a mohol by dôjsť po čase k prehriatiu kondenzátorov a mohol by napríklad vytiecť elektrolyt a spôsobiť škody v televízori, čiže tu rozhodne nešetriť a nahradiť ich novými, aj keď sa zdajú pri meraní v poriadku, myslím že takýto názor zastáva aj Tesla Rádio, nech sa prípadne vyjadrí aj on, ak videl toto video.
    To by bolo odo mňa všetko, budem ti držať palce, aby ti to vyšlo aspoň s Oliverom, taktiež aj tam treba okrem starých svitkových kondenzátorov vymeniť aj tieto elektrolytické, možno tam zožneš väčší úspech a rozchodíš ho, čo ti samozrejme prajem. Toto bol dlhší komentár, ale považoval som za nutné toto objasniť, takže vďaka už len za, to ak si ho dočítal do konca.

    • @teslaretro
      @teslaretro  Před 11 dny +1

      Diky moc. Tie X2 musim kupit a elyty som mal zamer menit ale ked som zistil ze to trafo nejde tak ako ma tak som zatial od toho upustil posluzia mi na Olivera.

  • @mirilisanik
    @mirilisanik Před 11 dny +1

    Na této TV jsem se vlastně učil. Dostal jsem ji někdy v roce 1980, když mi bylo 13. let s tím, že je vadné VN trafo a že je slabá obrazovka - rodina si koupila novou tv. Hlavní závada byla ve studeném spoji na VN trafu pro žhavení vn diody DY 87 a nějakém kondenzátoru - už si nepamatuju kterém... Tak at se ti to podaří opravit... Nehrály na tu dobu špatně a nebyly ani moc poruchové...

    • @teslaretro
      @teslaretro  Před 11 dny +1

      Dakujem za radu skusim to este snad sa mi podari najst chybu.

  • @xsc1000
    @xsc1000 Před 12 dny +3

    V tomhle dílu je hodně dotazů, tak zkusím nějaké odpovědět.
    Jednak si nemyslím, že chyba bude v trafu. To se obvykle projevuje i přetížením PL a dalšími efekty, většinou sršením nebo rovnou kouřem. Tady to vypadá, že VN vůbec neběží. Při zkoušení rozhodně nepoužívej natvrdo uzemněný šroubovák. Tím při dotyku na čepičku proháníš proud ze zdroje přímo přes vinutí trafa, vlastně vybíjíš zdrojový elyt. Tím lze něco odpálit, PY88 se to rozhodně nelíbí 🙂
    K termistorům - termistor je v TV jen jeden, to je ten pro žhavení elektronek. V současnosti náhradu neseženeš, ale jde tam skoro každý z teslácké TV. Jeho hlavním účelem je klást nějaký odpor při zapnutí a pak se ohřát tak, aby jeho odpor byl minimální při procházejícím proudu 0,3A, což je standardní proud žhavení. S tím souvisí i ta změna, kterou jsi ve žhavicím obvodu našel. Buď je tam odpor vyšší hodnoty a žádná dioda, nebo je tam nižší odpor + dioda KY705 pólovaná obráceně než ve zdroji. Ta varianta s diodou je lepší, protože se tínm ušetří příkon a tím i teplo.
    Další dva divné odpory v TV jsou varistory, ne termistory. Jsou to odpory závislé na napětí. I ty už dneska nekoupíš. V nouzi to běží i bez nich. Jeden umístěný na vertikálním trafu snižuje impulzní zátěž, druhý v horizontálu pomáhá stabilizovat rozměr.
    Označení U neznamená variantu pro Maďarsko, ale univerzál - tedy napájení spojené se sítí. Varianta pro Maďarsko měla podle Kottka na konci označení U-2
    Malé magnety na vychylovačkách slouží k doladění svislých linií, to je až to poslední, co je třeba řešit :-)
    Pamatuji se, že někde pod krytem u zdrojových elytů byly 2 velké hovňáky M1/1000V, bez kterých neběží horizontál. Nenastala nějaká chyba při výměně? Protože podle mě ten horizontál vůbec nejede. Nabíhá záporné napětí na g1 PL500. Vzniká 800V na těch M1 kondenzátorech?
    Jinak Oliver a Orava 128 jsou v podstatě stejné TV, Oliver má navíc regulaci kontrastu podle jasu okolí.

    • @teslaretro
      @teslaretro  Před 12 dny +1

      Ďakujem za vysvetlenie. Mať tak Vase vedomosti. Tie bustre som dával nové skúsim to ešte pozrieť. Tak snáď Oliver dopadne lepšie.

    • @xsc1000
      @xsc1000 Před 11 dny

      @@teslaretro Rozhodně bych se snažil to zprovoznit a nerozebítral bych to na součástky. Ta Orava 128 vypadá ve velmi dobrém stavu, takových se moc nevidí.

    • @teslaretro
      @teslaretro  Před 11 dny

      @@xsc1000 Tiez by mi to bolo luto skusim snad na nieco casom dojdem ,tiez si musim kupit multimeter do 1000v ten co mam je len do 600v a bojim sa ze si ho odpalim.

    • @xsc1000
      @xsc1000 Před 11 dny +1

      @@teslaretro Ten multimetr ti stačí. 600V je bezpečnostní omezení. V TV je normální napájení 300V. Jedině boost je 850V a ten tím změříš. No a ty kV na DY nebo PL měřit nemůžeš žádným multimetrem, to jde jen s VN sondou.

    • @xsc1000
      @xsc1000 Před 11 dny

      A ještě poznámka k té omezovací žárovce a proč přes ní elektronky nežhaví. Žárovka se musí volit podle odběru TV. Ta TV má celkový příkon 150W, samotné žhavení má příkon 66W (220*0,3). Takže když použiju 60W žárovku, rozdělí se napětí asi 1/2 na 1/2 mezi žhavení a žárovku. Žárovka na poloviční napětí ještě svítit bude, ale žhavení už nebude vidět. 100W bude tak na hraně viditelnosti. Kdyby přes žárovku měla TV naběhnout, musela by být mnohem výkonější - tak 300W. A to není nic, co má člověk běžně doma, z běžných žárovek to lze udělat paralelním spojením 100W žárovek. Ale na kontrolu při prvním spuštění je to velice dobré, ten vypínač by se jinak odpařil.