Video není dostupné.
Omlouváme se.

Гъдулка - представяне

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 04. 2017
  • gerganov.eu
    ..............................................................................
    gerganov.org

Komentáře • 5

  • @heavynov
    @heavynov Před 7 lety

    Уважаеми господин Герганов, много ви благодаря за това видео и всички учебни материали който качвате тук!
    Отдавна имам въпрос, който до сега не бях в способност да си отговоря, но се надявам, че вие можете да ми го поясните.
    Забелязал съм, че повечето записи на гъдулка който съм чувал са много бързи и дори виртуозни и че до сега не съм чул 'много бавна" музика изсвирена на този прекрасен инструмент. Коя е причината за това? Не мисля че скоростта улеснява интонацията или пък воденето на лъка и заради това не разбирам защо гъдулката все се свири в бързо темпо.

    • @gerganof
      @gerganof  Před 7 lety +1

      Здравейте.В старо време Гъдулката се е използвала в три музикално-фолклорни области, които са описани от фолклористите ни. Това са Тракия, Добруджа и Шоплука. От тях най-бързо като темпо се е свирило в Шоплука. От своите наблюдения на изпълнения извън фестивалната програма на съборите в Копривщица съм забелязал тенденция за Стремеж за свирене в по-бързо темпо. В повечето случаи това е свързано с надсвирване чрез импровизации между музиканти. При импровизациите основно се използват ретмично-мелодични фигури, мотиви от тракийски и шопски хора и мелодии. Който успее да изсвири в бързо темпо сложна виртуозна мелодия с възможно най-много орнаменти и щрихи вплетени в нея. Според мен записите на Гъдулари са доказателство от кога точно е започнало това съревнование. Отдавна гъдулката не се използва само за съпровод на певци или солов инструмент на игроорци.

    • @heavynov
      @heavynov Před 7 lety +1

      Много благодаря за детайлния отговор!

  • @milanmilanov4773
    @milanmilanov4773 Před 7 lety

    Благодаря за урока. Има ли съществени прилики на гъдулката и сарангито в техниките на свирене и в техниката на изработка? И 2та инструмента имат 3 основни струни и допълнителни хармонични.

    • @gerganof
      @gerganof  Před 7 lety

      Много интересен въпрос! Благодаря Ви за него! Саранги е от същата група - струнно лъкови. При него натиска с лявата ръка върху струните е странично, както при гъдулката на 1-ва струна. Изхождайки от ладовете и техническите похвати в индийската музика, при саранги достигане до тон е чрез глисандо/приплъзване на пръста до мястото на тона/
      czcams.com/video/m_yMf_Ra9XM/video.html