Jak zrobić i przechowywać zakwas do wypieku domowego chleba

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 7. 09. 2024
  • Cześć
    Dziś chcę pokazać jak zrobiłem zakwas do wypieku domowego chleba.
    Przepis na taki zakwas jest prosty ale wymaga trochę cierpliwości:
    1. Do umytego i wyparzonego słoika dodajemy równą ilość mąki żytniej pełnoziarnistej (np typ 2000) i letniej przegotowanej wody oraz mieszamy
    2. Dodawanie mąki i wody powtarzamy przez 5 dni, dodatkowo w trakcie dnia mieszamy miksturę.
    3. Po 5 dniach zakwas jest gotowy, po dokarmieniu można już na nim piec chleb
    4. Zakwas można przechowywać w formie aktywnej w lodówce dokarmiając raz w tygodniu lub przygotować go w formie suchej, sproszkowanej, która lepiej i dłużej się przechowuje i nie wymaga częstego dokarmiania.
    W razie wątpliwości lub pytać proszę o info w komentarzach
    Pozdrawiam!
    #zakwas #żytni #chleb #chlebnazakwasie

Komentáře • 11

  • @mariawojcik2468
    @mariawojcik2468 Před 4 měsíci +2

    Super Kuba

    • @qiubick
      @qiubick  Před 4 měsíci

      Dzięki:) Pozdrawiam

  • @slavekr5134
    @slavekr5134 Před 3 měsíci +3

    Czy takie przechowywanie zakwasu nie szkodzi bakterią mlekowym ? No właśnie. W starszej literaturze piekarskiej nie znajdziemy przechowywania zakwasu w lodówce. Są inne metody konserwacji - też w temperaturze lodówkowej ale znacznie krócej i jako zaczątek z którego później musimy wyprowadzić właściwy zakwas.

    • @qiubick
      @qiubick  Před 3 měsíci +1

      Witam. Tak, słyszałem że zakwasu nie powinno się przechowywać w lodówce, ponieważ niska temperatura może szkodzić bakteriom kwasu mlekowego. Ale z moich doświadczeń wynika, że chyba jednak nie szkodzi, bo moje chleby po dłuższej fermentacji mają wyraźnie kwaskowaty smak, co oznacza że te bakterii są nadal żywe. Z drugiej strony, ze względu na wygodę użycia obecnie i tak coraz częściej przechowuję zakwas w formie sproszkowanej, a dzięki wysuszeniu nie trzeba go przechowywać w lodówce. Pozdrawiam

    • @barbaralewinska9503
      @barbaralewinska9503 Před 2 měsíci

      moja mama robiąc majonez kapała wręcz olej, żeby majonez się nie zważył, co nie zawsze się udawało :D Ja wrzucam wszystkie składniki (2 jaja i do smaku: musztarda, pieprz, sól, sok z limonki, sól, łyżeczkę miodu) do litrowego słoika uzupełniam olejem rzepakowym do samego brzegu ślimaka na słoiku, wkładam blender dotykając dna i na średnich obrotach powoli unoszę go do samej góry, od czasu do czasu cofając się, aż zniknie olej z powierzchni. Jak widzisz czasem nowe jest lepsze od starego... :)

    • @slavekr5134
      @slavekr5134 Před 2 měsíci

      @@barbaralewinska9503 tylko ja nie odnoszę się do powierzchownych zabiegów ale do tego, co dzieje się w środku fermentacji. Fermentacja mlekowa ma wpływ na nasze zdrowie. Bakterie mlekowe potrzebują odpowiedniej temperatury do rozmnażania. Niektórzy kupują chleb w markecie i mówią, że im smakuje.

  • @barbaralewinska9503
    @barbaralewinska9503 Před 3 měsíci +1

    Ja przykrywam ściereczkami z rolki, mają lepsze dziurki niż gaza. Zakwas od lat trzymam w lodòwce i chlebki są super. W innym filmie widziałam jak zrobiłeś zakwas pszenno żytni więc też taki nastawię, bo żytni wydaje mi za ciężki. Twoje chleby mają piękne dziury... 😊 Dzięki na filmiki i pozdrawiam z Poznania.

    • @qiubick
      @qiubick  Před 3 měsíci +1

      Zakwas z mąk mieszanych pszennej i żytniej też się sprawdza, najważniejsze by były to mąki pełnoziarniste, by drożdże i bakterie z zakwasu miały wszystko czego im potrzeba. Dziury w chlebach różnie wychodzą, raz mniejsze raz większe, najważniejsze że chleby są zdrowe i smaczne😀 Pozdrawiam z Lublina, życzę udanych wypieków!

    • @eubulinia
      @eubulinia Před 2 měsíci +1

      A czy po wyjęciu zakwasu z lodówki można go od razu użyć do pieczenia chleba? Czy trzeba go wcześniej ogrzać ? Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam 😊

    • @qiubick
      @qiubick  Před 2 měsíci +1

      @@eubulinia Moim zdaniem, jeśli zakwas był dokarmiony dzień wcześniej i jest w nim dużo pęcherzyków powietrza więc jest aktywny to spokojnie można zrobić z niego zaczyn z letnią wodą i odstawić na kilka godzin. Pozdrawiam!

    • @barbaralewinska9503
      @barbaralewinska9503 Před 2 měsíci +1

      @@eubulinia ja wyjmuję 2 dni wcześniej i po ogrzaniu w temp. pokojowej dokarmiam. Najczęściej rusza w połowie pierwszego dnia. Używam go gdy widzę, że ma w środku i na powierzchni ładne bąbelki. Ale ostatnio spotkałam się z opinią zawodowego piekarza, że nie powinno się go schładzać w lodówce ale zasuszać...