Dużo wyższy rachunek niż zwykle to nie zawsze może być przeciek

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 09. 2024
  • Przepływ zwrotny może spowodować, że w przewodach wodociągowych pojawi się woda skażona. By temu zapobiec, należy zgodnie z obowiązującymi przepisami stosować urządzenia lub zespoły zapobiegające przepływom zwrotnym. Obowiązek ten dotyczy również zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym przyłączy wodociągowych budynków wielorodzinnych.
    Wymagania względem zabezpieczenia przed wtórnym zanieczyszczeniem wody reguluje norma PN-EN 1712. Ten dokument zawiera dodatkowo wymagania, które dotyczą urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniom w wyniku przepływu zwrotnego.
    Różnice pomiędzy zaworem antyskażeniowym a tradycyjnym zaworem zwrotnym można dostrzec od razu. Przede wszystkim w budowie. Zawór zwrotny ma na korpusie dwie wkręcone zaślepki. Służą one do kontroli prawidłowej pracy urządzenia. Zasada działania obu zaworów jest jednak taka sama. Zarówno zwrotny, jak i antyskażeniowy nie pozwalają na cofanie się wody w instalacjach wodociągowych. Istotną różnicą jest jednak to, że od zaworów antyskażeniowych wymaga się więcej. Zanieczyszczona woda może stanowić bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego zawory antyskażeniowe muszą być niezawodne i wysoce trwałe. Powinny posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające spełnione odpowiednie wymagania techniczne.
    Zawór antyskażeniowy lub zawór zwrotny zabezpieczą również przed zawyżonymi rachunkami za wodę. Zdarzają się przypadki gdy po zainstalowaniu nowego wodomierza (zwykle bardziej czułego) właściciele domów otrzymują dużo wyższe rachunki wskazujące na wystąpienie nieszczelności instalacji. Po sprawdzeniu domu pod kątem wystąpienia oznak zawilgoceń i zamoczeń warto sprawdzić, czy w domowej instalacji wodociągowej jest zainstalowany zawór zwrotny lub antyskażeniowy oraz co również ważne czy zainstalowany już zawór jest sprawny i pracuje prawidłowo, np. jego zanieczyszczenie może spowodować jego awarię.
    W przypadku na filmie właściciel domu po prawie trzytygodniowym wyjeździe wakacyjnym (niestety nie zamknął zaworu głównego na czas swojej nieobecności) otrzymał rachunek o prawie 20 m3 większy niż zwykle. Wizyta pracownika wodociągów jeszcze bardziej go zaniepokoiła. Człowiek ten zamiast zwrócić uwagę na brak zaworu zwrotnego roztoczył przed zmartwionym właścicielem wizję gigantycznej nieszczelności instalacji wodnej.
    Po badaniu szczelności instalacji wodnej oraz zauważeniu działania wodomierza mimo braku poboru wody zaleciłem montaż zaworu zwrotnego. Właściciel domu mimo sceptycznego nastawienia do sposobu rozwiązania problemu zamówił u hydraulika wpięcie za wodomierzem zaworu zwrotnego. Ku zaskoczeniu hydraulika oraz właściciela domu rozwiązanie zadziałało.
    Podstawy prawne stosowania zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym
    W paragrafie 113 ust. 7 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zapisano, że „Instalacja wodociągowa powinna mieć zabezpieczenie uniemożliwiające wtórne zanieczyszczenie wody, zgodnie z wymaganiami dla przepływów zwrotnych, określonymi w polskiej normie dotyczącej projektowania instalacji wodociągowych”. Urządzenie to należy zainstalować za każdym zestawem wodomierza głównego od strony instalacji (par. 115 ust. 2).
    Sposób realizacji oraz szczegółowe wymagania dla tych zabezpieczeń zawarte są w polskich normach i piśmiennictwie branżowym. Rozporządzenie z 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, w załączniku 1 przywołuje normę PN-EN 1717:2003 Ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem wody w instalacjach wodociągowych i ogólne wymagania dotyczące urządzeń zapobiegających zanieczyszczeniu przez przepływ zwrotny, czyniąc ją integralną częścią rozporządzenia, a więc obowiązującym przepisem normatywnym.
    Oferujemy następujące usługi:
    - wykrywanie i lokalizacja wycieków wody z instalacji centralnego ogrzewania,
    - wykrywanie uszkodzeń i wycieków w instalacji podłogowego ogrzewania (podłogówki),
    - lokalizacja nieszczelności i wycieków w instalacji ciepłej wody użytkowej (c.w.u.),
    - Wykrywanie i lokalizacja źródeł wycieku w lokalach mieszkalnych i budynkach,
    - lokalizacja przebiegu i ułożenia rur w ścianach, stropach i posadzkach,
    - lokalizacja nieszczelności stropodachów i stropów,
    - wykrywanie i lokalizacja przyczyn występowania wilgoci w mieszkaniach i budynkach,
    - detekcja mostków cieplnych (mostki termiczne) w lokalu mieszkalnym lub budynku,
    - wyszukiwanie infrastruktury podziemnej,
    - inspekcje kanalizacji,
    - sprawdzanie szczelności budynku metodą blower door,
    - wyznaczanie rzeczywistego współczynnika przenikania ciepła U ściany budynku metodą zgodną z normą ISO 9869-1:2014,
    - kontrola i sprawdzenie ocieplenia budynku.
    www.przecieki.rzeszow.pl
    www.wycieki.rzeszow.pl
    www.grochala.eu
    www.termowizja.rzeszow.pl
    www.termografia.rzeszow.pl
    www.audyt.rzeszow.pl
    www.termowizja.co
    www.termowizja.org
    www.termowizja.org.pl
    www.termowizyjny.pl
    www.termowizja.net.pl

Komentáře • 14

  • @grech66
    @grech66 Před 2 lety +2

    Zaskoczony hydraulik no to tylko mówi o jego doświadczeniu.

  • @Kompociano1972
    @Kompociano1972 Před 2 měsíci

    Witam, mam trudny temat, wymieniono mi wodomierz , po wymianie rachunki wzrosły o 1/3. Mimo że nie ma żadnych widocznych oznak wycieków , znika na sobie około 35 litrów . Wodomierz jest w studzience, zawór główny w domu. Po zakręceniu zaworu nie mam oznak ruchu wodomierza ale po otwarciu mimo wyłączonych wszyskich źródeł kręci, czy może być uszkodzony wodomierz? Nigdzie nie ma oznak wycieku .

    • @grochala_eu
      @grochala_eu  Před 2 měsíci

      Oznaki wskazują z dum prawdopodobieństwem, że z instalacji wycieka woda.

    • @Kompociano1972
      @Kompociano1972 Před 2 měsíci

      @@grochala_eu a czy uszkodzony zbiornik przeponowy na kolektorach, który jest pełny może powodować nadmierny pobór wody?

  • @hamann1241
    @hamann1241 Před rokem +1

    Właśnie mam taki problem z sąsiadem - wyśli nam duże rachunki po rozliczeniu wody. Na to wychodzi że za 7 miesięcy zużywane było 22 metrów sześciennych na osobę na miesiąc!!!!! (Kiedy 1 raz się kąpa, nie posiadamy łazienki oraz zmywarkę też się używa!!!).Jak takie coś jest możliwe?!!!

    • @grochala_eu
      @grochala_eu  Před rokem

      Albo nieszczelność (przeciek z instalacji), albo nieprawidłowo zamontowany wodomierz (np. bez zaworu zwrotnego, ewentualnie zawór zwrotny zabrudził się i nie pracuje prawidłowo).

  • @sowa501
    @sowa501 Před rokem +2

    No ale co daje zawor zwrotny ? Woda cofa się krąży przy liczniku ze cały czas nabija na licznik ?

    • @grochala_eu
      @grochala_eu  Před rokem +3

      Współcześnie produkowane wodomierze naliczają przepływ tylko w kierunku do sieci, jeśli ciśnienie na zewnątrz sieci jest mniejsze woda się cofa przez wodomierz. Problem w tym, że nie zostaje ta ilość odliczona przez wodomierz. Następnie przy wzroście ciśnienia woda wtłaczana jest do sieci, wodomierz się kręci, później ciśnienie na zewnątrz znowu jest mniejsze i woda wypływa i cykle się powtarzają.

    • @grochala_eu
      @grochala_eu  Před rokem +2

      A zawór zwrotny zapobiega cofaniu się wody z sieci.

    • @sowa501
      @sowa501 Před rokem +1

      @@grochala_eu no i tego brakowało w filmiku ja właśnie buduje dom z tego co wodociągi mi zainstalowały to mam już zawór antyskarzeniowy wiec nie muszę montować zaworu zwrotnego .

    • @grochala_eu
      @grochala_eu  Před rokem +3

      @@sowa501 Warto zamontować reduktor ciśnienia, który ochroni domową sieć przed niebezpiecznymi wzrostami ciśnienia.

    • @sowa501
      @sowa501 Před rokem

      @@grochala_eu no tak u nas ciśnienie jest chyba 6 bar