A kapcsolat - Spoileres kibeszélő / Hitvita

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 10. 2020
  • ► Discord: bit.ly/3r1XnAa
    ► Twitch: bit.ly/34yQlvl
    ► Instagram: bit.ly/3zA5RTa
    ► Patreon: bit.ly/3f3UHfY
    ► Facebook: bit.ly/34yl8sc
    No Copyright Motion Graphics Motion Graphics provided by youtubestock.com CZcams Channel: goo.gl/aayJRf
    Jou Beats: joeybeats.bandcamp.com
    Music from Soundcloud Music provided by RFM: • Video
    #Akapcsolatbemutató #Akapcsolatkritika
  • Krátké a kreslené filmy

Komentáře • 265

  • @robinpinter6830
    @robinpinter6830 Před 3 lety +92

    Jó érzés azt tapasztalni, hogy erősen ateista és egy erősen vallásos/hívő ember ilyen jó barátok tudnak lenni.

    • @martonterestyenyi2660
      @martonterestyenyi2660 Před 3 lety +7

      ....és értelmes vitát képesek folytatni észérvekkel! Köszi!

    • @buek14
      @buek14 Před 3 lety +4

      Az a baj csak egyszer lehet likeolni a hozzászólásodat. :D

    • @rubinakiss-ladjanszky2917
      @rubinakiss-ladjanszky2917 Před 3 lety +2

      Nagyon igazad van! :) Szívmelengető :)

    • @wlacsilbalazs
      @wlacsilbalazs Před 3 lety

      Én mindkettő fajtát utálom. Rohadjon meg a minden! ÁÁÁÁ!! ;)

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 Před 2 lety +1

      erősen agnosztikus inkább. nem zár ki semmit, ez nem ateista. Az ateizmus apoteózisa c. írást ajánlom inkább.

  • @tomsaros7793
    @tomsaros7793 Před 3 lety +24

    Ebben a videóban minden benne van, amiért ezt a csatornát tartom az egyik legkiemelkedőbbnek a youtubeon. Értelmes, őszinte beszélgetés, mindenféle színjáték, forgatókönyv nélkül.

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +2

      Köszönjük szépen!

    • @rga7482
      @rga7482 Před 2 měsíci

      MILYEN SZINJÁTÉK LEHETNE EGY BESZÉLGETÉSBEN MÁR NE HARAGUDJ? EGY FILMRŐL!

  • @feldir78
    @feldir78 Před 3 lety +19

    Kb. ezt érzem mikor hallgatom a vitájukat:
    Gyuri:Ábel, mi a boldogság titka?
    Ábel:Ne vitatkozz hülyékkel.,
    Gyuri: Én nem hiszek ebben.
    Ábel: Igazad van. :D

    • @wirthmart
      @wirthmart Před 3 lety +2

      :) ez olyan,
      mint egy koan.

    • @feldir78
      @feldir78 Před 3 lety

      @@wirthmart Onnan nyúltam, kicsit átírva :).

  • @DopaminShot
    @DopaminShot Před 3 lety +14

    Kezdtem egy like-al, majd elkezdtem nézni. Királyok vagytok, végre a kedvenc filmem:)
    Jodie Foster ezért az alakításért minimum egy Oscart érdemelt volna, elképesztő amit játszik. A másik kedvencem benne pedig James Woods. A végén a bíróságon..atya ég..

  • @DopaminShot
    @DopaminShot Před 3 lety +16

    Ez az adás olyan volt mint a film. 95% vallás, 5% sci-fi 😃

  • @sz4bolcs
    @sz4bolcs Před 3 lety +15

    Ilyen jó hangulatú és izgalmas vitát nagyon régen láttam ebben a témában. Gratula!

    • @tesz-vesz1985
      @tesz-vesz1985 Před 2 lety

      ez izgalmas? megfájdul a fejem ábeltől..... szegény pára, nem véletlen hogy fideszes

  • @gaborlaufer8640
    @gaborlaufer8640 Před 3 lety +4

    A második fele:
    Gyuri azt is felhozza, hogy miért létezhet megannyi különböző vallás a világon. Azért, mert nem vagyunk sem szellemi, sem lelki rabszolgák. Isten nekünk adta a szabad akaratot az első pillanattól kezdve, így a világon minden, amit egyénként, vagy egy közösség részeként hiszünk, teszünk, azt szabadon tesszük. Megint csak ott van Ádám, Éva, a Paradicsom és az alma. Isten kérte, hogy ne együnk belőle. Kérte és nem parancsolta. Nem tartottuk be, meglett a következménye. Az ember a világon, szabad akaratú lényként szabadon cselekszik, így a Paradicsomból kiűzetve, megannyi civilizációt és kultúrát létrehozva szabadon, a saját módján értelmezte nem csak a kézzelfoghatót, de az istenit is. Isten, csakúgy mint gyermeknek a szülő idővel elengedi a kezét. Nem azért, mert már nem szereti, hanem mert járnia kell a maga útját.
    Szóba kerül itt olyan dolog is, hogy Gyurit zavarja a "vallásos neveltetés". Tehát, hogy valaki azért vallásos, mert annak nevelték. Ez sem ilyen egyszerű. Mert nevelkedhet valaki vallásos családban, de idővel, mikor kialakul a felnőtt személyisége már lehet, hogy nem lesz az. Megannyi példa van erre. Ahogy az ellenkezőjére is, lásd az én esetemet: a nagyszüleim vallásosak voltak, a szüleim egyáltalán nem, nem kaptam semmiféle vallásos nevelést. Nem jártam hittanra és egyetlen egyszer voltam kisgyerekként misén. Később, 18 éves korom körül lettem vallásos a saját, szabad akaratomból. A másik, hogy mi a probléma azzal, ha mondjuk vallásos emberek a gyereküket is vallásosnak nevelik. Ez olyan, mintha probléma lenne az, ha a család-centrikus ember a gyerekét is úgy nevelné. Mindenki az általa fontosnak tartott értékeket kívánja továbbadni az utódainak. Ez tök normális.
    Aztán azt is mondja Gyuri, hogy ha Ábel mondjuk a Közel-keletre születik, akkor most muszlim lenne, nem keresztény. Ez sem törvényszerű, mert ott, megannyi muzulmán között is él nem kevés kopt keresztény és utalva az előző részre, nem mind azért az, mert annak született, hanem mert úgy döntött, hogy az lesz.
    Szóba kerül a teremtés, meg, hogy a kereszténység csak 2000 éves. Egyrészt a Biblia sokkal régebbi dolgokat is leír (Ábel is említi, hogy Jézus és az evangéliumok 2000 évesek, de a világ teremtése sokkal, de sokkal régebbi). Ez pl. mivel mond ellent a vallásnak, vagy a Bibliának. Ismétlem önmagam. A szentírás azt tartalmazza, amire az embernek szüksége van. Van aki a hozzászólásokban jött a jó öreg dinoszauruszokkal is. Nos, feltenném a kérdést: most attól, hogy tudjuk voltak dinoszauruszok a Földön, az életünk, jobb, komplexebb, értékesebb? Nem az. Ezt azért hozom fel, mert annyiszor hánytorgatják fel, hogy a világ teremtésénél nem írnak erről. Mert ha vallásos szemmel nézzük, ahogy említettem, nem is lényeges. Hát maga az Isten is "rebootolta" a teremtést, emlékezzünk csak az özönvízre. Isten hat nap alatt teremtette a világot. Azt a világot, amit nekünk szánt, benne azokkal a dolgokkal, amikkel majd együtt élünk. Én itt sem látom az ellentmondást.
    Egyébként érdekességként itt említenék meg egy embert, a paleontológia tudományának egyik legnagyobb szaktekintélyét, Dr. Robert T. Bakkert, aki amellett, hogy tudós, egyben ökumenikus keresztény lelkész is. Ő mondta, hogy nincs igazi ellentmondás hit és tudomány között, valamint, hogy a fajok evolúciója és a földtörténet összeegyeztethetőek a vallásos hittel. És nem csak ő, hanem megannyi tudós van még, aki hasonlóan gondolkodik.
    Aztán vagy a videóban, vagy a hozzászólások között szóba jön az, hogy a vallás csak "humbug", meg "agymosás". Most amellett, hogy szerintem ezek megint csak ilyen klisészavak, amiket bedob valaki valódi tartalom nélkül, de hadd kérdezzem már meg, pusztán a bibliai vallásoknál maradva: az mitől agymosás, hogy ne lopj, ne csalj, ne hazudj, ne kívánd meg felebarátod feleségét, ne ölj, stb.? Ha valaki e szerint él, az mitől is agymosás? Ezt olyan emberek találták ki, akik soha nem voltak sem erkölcsösek, sem gerincesek és zavarta őket, hogy a világ nem is látja annak őket, így megideologizálták, hogy ez nem is fontos. Nagyjából mint mikor a mindennapi életben valaki azt mondja, hogy a világon nincs fehér és fekete, csak szürke. Mekkora hazugság.
    És akkor pár szó a tudományról is: furcsa, hogy ezzel szemben az emberek (főként ateista emberek) mennyivel kevesebb kritikát fogalmaznak meg, pedig a tudomány megannyi területén a mai napig csak feltevések, feltételezések vannak, aszerint, hogy az adott területet kutató tudós mennyire hisz benne (milyen érdekes szóhasználat). Hát az evolúciós elmélet is máig tele van lyukakkal, hogy mást ne mondjak. De beszélhetnénk arról is, hogy miközben a tudományt valami kritika nélküli fantasztikus dolognak tartja megannyi ember, mégis a tudománynak és nem az egyháznak, vagy papoknak köszönhetünk olyan dolgokat, mint az állatkísérletek, az emberkísérletek, a biológiai fegyverek, a vegyi fegyverek, a nukleáris fegyverek, stb. De beszélhetnénk arról is, hogy XIX. század végén, a XX. század elején az orvostudomány milyen barbarisztikus eszközökkel "kezelt" pl. pszichológiailag sérült embereket: elektrosokk, lobotómia és hasonlók. A tudomány arrogánsabb, felelőtlenebb és veszélyesebb mint szinte bármelyik vallás a világon. Mégsem vagyok ellene, mert megfelelő emberek kezében, megfelelően használva az emberiség javát szolgálhatja. Épp úgy, mint a vallások és az Istenben való hit.
    Gyuri érvelése: mindenféle bántás nélkül, de úgy érzem, hogy Gyuri érvelése messzemenően elméleti és a "mi lenne, ha" elvére épül, miközben folyton a tudomány és a tényszerűség fontosságát hangoztatja. Mi lenne ha leszállnának az idegenek, mi lenne ha elküldenének egy vallásos embert, az idegenek meg pragmatikusan gondolkodnának. És akkor mi lenne ha Isten szállna le az égből és mi lenne ha elküldünk egy embert az idegenekhez, azok meg még nálunk is vallásosabbak. Csupa mi lenne ha. Egyiket sem tudjuk. Kicsit úgy érzem, hogy Gyuri a rengeteg film- és könyvélménye alapján ítéli meg az emberiséget vagy az emberek gondolkodását (lásd, miszerint a Mátrixban Smith ügynök vírusnak nevezi az embert és akkor az úgy is van. Nincs úgy.) és ez rányomja a bélyegét az egészre. A beszélgetés során inkább éreztem, hogy egy sci-fi forgatókönyvét próbálja Ábelnek előadni.
    Végszóként annyit, hogy én nem kívántam sem a Gyurit, sem egyetlen ateistát sem megkérdőjelezni a világnézete miatt. Ők úgy látják önmagukat és a világot, ahogy, mások meg máshogy. Ellentétben bizonyos ateisták vélekedésével, a vallásos ember nem kívánja mindig mindenben megmondani a tutit, ahogyan nem is húzza rá a hitét mindenre és mindenkire. A videó témájával kapcsolatban elmondanám még, hogy érdekes és értékes dolog a hitvita, főleg ha nélkülözi a fárasztó és demagóg kliséket, amik közül a hozzászólásokban nem keveset találhatunk, Gyuri erénye, hogy ezeknek 99%-át eszébe sem jutott pufogtatni. Én igyekeztem amennyire lehet összeszedett lenni, de nehéz egy 75 perc körüli videóra és néhány hozzászólásra egyben reagálni, azért remélem sikerült.

    • @rga7482
      @rga7482 Před 2 měsíci

      UTOLSÓ BEKEZDÉSHEZ
      nem igy van. Igenis sok vallásos veti meg a nem hivőket azért, mert nem hisznek! EZ forditva is sacc azonos arányban igaz, úgyhogy ne ird ezt.
      KORÁBBI BEKEZDÉS
      a tudomány feltevéek sora, de a vallás nem? az faktum? ne vicceljünk! az mese, ami a ÍBiblián alapszik, valóban semmi konkrét alapja nincs.
      De szerintem feleslegesen irogatok itt, úgyhogy abba is hagyom

  •  Před 3 lety +5

    A tudomány is fejlődik és mindig az aktuális tudásra támaszkodik. Ezért kár fixnek venni azt amit ma mond mert tegnap mást mondott és holnap is mást fog mondani attól függően hogy milyen felfedezést tesznek. Amire meg Ábel azt mondta hogy hülyeség, hogy egy idegen lény teremt egy bolygót: ha kicseréled az idegen lény elnevezést Istenre, akkor meg is kaptad a teremtés történetet 🙂

  • @randommen214
    @randommen214 Před 3 lety +4

    Zseniális videó (és maga a film is, habár arról nem sok szó esett) :D Szerettem hallgatni az érveket mindkét oldalról és habár Gyuri mondott kifejezetten erős és jól megfogalmazott érveket én mindig is inkább az Ábel véleményével tudtam inkább azonosulni. Jó volt visszahallani azt, amit egyszer már vagy 10 éve elmondott nekünk a suliban a "földön kívüliek és a vallásosság témában", akkor is nagyon megfogott már a dolog :)
    Szó ami szó, nagyon király lett ismét! Várom a következőt :D

  • @davidcsizmadia961
    @davidcsizmadia961 Před 3 lety +9

    Sziasztok!
    Nagyon jó lett ez a videó (is), nekem először fel se tűnt, hogy több mint 1 órája nézem.
    Szerintem nem egy embert kellene kiküldeni, hanem a Pimp Thy Mind-ot, hogy az idegenek megismerjék az emberi fajt, mert ez a LEGŐSZINTÉBB csatorna. :)
    Köszi pajtik! csak így tovább!

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety

      Ez egy nagyon szép felkérés, köszönjük szépen:)

  • @gyulagrof2844
    @gyulagrof2844 Před 3 lety +9

    Sziasztok! Javasolnék ebben a szellemben filmeket: Isten nem halott 1.- 2. és az Őslakó. Szerintem nézzétek meg ezen filmeket,érdemes már csak a beszélgetésetekre reflektálva.

    • @Viktooria.
      @Viktooria. Před 3 lety +2

      Az őslakóra még egy szavazat!

    • @AmingusRel
      @AmingusRel Před 3 lety

      csatlakozom az őslakós szavazathoz ;)

  • @mazsorking6250
    @mazsorking6250 Před rokem

    Rég hallgattam ilyen jó hitvitát, fontos ez is, köszönjük. 👍 Hajrá srácok, igy tovább!

  • @sandorguth
    @sandorguth Před 3 lety +1

    Egy örök klasszikus Sci-Fi Carl Sagan regény feldolgozás. Köszi srácok a mai videót! :) Tinédzserként meghatározó filmélmény volt az eredeti regény olvasása után.

  • @adam_dorner
    @adam_dorner Před 3 lety +4

    "nem szenved a világ olyan vitáktól mint Galileo idején" JELENLEG a nyugati világ nem tudja eldönteni hogy akinek kuki van a lába között az fiú e vagy lány, szóval sokkal szánalmasabb viták vannak mint akkoriban teljesen jogos vitás voltak.

    • @attilakovacs2231
      @attilakovacs2231 Před 3 lety +2

      Úgy-úgy! Jöttek a fő ostobák sorban: Darwin, Marx, Lenin és elmerülünk a tudatlanság mocskában. A kultúr-Marxizmus, vagy modern kori liberalizmus pedig tocsog az Istentelenségben. Van baj a fejekben rendesen.

    • @NisiCaloponis
      @NisiCaloponis Před 3 lety +1

      @@attilakovacs2231 Az egy dolog, hogy a liberalizmus és kultúrmarxizmus tocsog az istentelenségben. Ami még riasztóbb, hogy a tudománytalanságban és tényszerűtlenségben is nyakig tocsog, és ami még botrányosabb, hogy mindenkit próbál magával rántani. Egyelőre elég sikeres ebben, sajnos.

  • @stamas
    @stamas Před 3 lety +12

    Bírom Gyuri gondolkodását, ilyen gondolkodással vitába lehet keveredni hívőkkel és tudósokkal egyaránt, ezért vélem azt hogy ez a középállás!

  • @sandorschweitzer6903
    @sandorschweitzer6903 Před 3 lety +3

    Ti két gyöngyszem vagytok az emberiség többségéből kivételes értelmi szinttel. Ez kivételesen jó beszélgetés volt kivételesen érdekesen. Két ember akikkel bármikor szivesen beszélgetnék és mint embert nagyon becsülök és szeretek. Érték amit csináltok kivételesen magas szinvonal gondolkodás szinten. Imádlak titeket.

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety

      Nagyon köszönjük a szép szavakat és a követést!

    • @rga7482
      @rga7482 Před 2 měsíci

      :DDDD SZOMORÚ HA A TE MÉRCÉDBEN ŐK KIMAGASLÓ ÉRTELMI SZINTŰEK :DDD

    • @sandorschweitzer6903
      @sandorschweitzer6903 Před 2 měsíci

      @@rga7482 Lehet túloztam kicsit! De szeretem azt a telibevert mocskos pofájukat mert annyira nagy barmok, hogy szórakoztatnak. Inkább fogyatékosok. De mosolyt csalnak az arcomra sokszor mondanak értelmes dolgokat amihez kell értelmi szint. De mondanak ők mindent amin röhögni lehet és szeretem őket. Jó arcok.

  • @peterborbas4830
    @peterborbas4830 Před 3 lety

    Remek adás volt. Persze, nem várható el minden egyes résznél ilyen hosszú beszélgetés, de jó volt hallgatni.

  • @narcisz33
    @narcisz33 Před 3 lety +5

    Naaa, ez tök jó volt. Szívesen odaültem volna én is közétek, mert szeretek ilyenekről beszélgetni vitázni ilyen szinten, mint Ti. Tök jó, hogy van ilyen páros és nem csak a gyűlölködő vita megy mindenhol, mert az borzasztó.
    Érdekes az amiért kialakult az a viselkedés, hogy "ha nem értesz velem egyet, akkot az ellenségem vagy". Vannak elképzeleseim, hogy miért van ez, de valahogy jó lenne visszirányítani az embereket a normális útra, mert régen letértek már és a közösségi oldalak egyre nagyobb térnyerésével ez csak fokozódik folyamatosan és burva lesz a vége szerintem.
    Nagyon félrement már minden. Az emberek nem értik mit jelent az elfogadás (nem azt, hogy egyet értek vele, hanem hogy nem zavar és nem gátolom) nem értik mit jelent a vita (nem meggyőzni a másikat mert nekem van igazam és ő téved és győznöm kell) stb stb.
    Szomorú helyzet van, de jó látni, hogy vannak még értelmes emberek.
    Amúgy lehet az emberiség újra fiatalkorba került, azért van ez :)

    • @rga7482
      @rga7482 Před 2 měsíci

      BARÁTOK KÖZT EGY VIDEOBAN BAROMI GYAKORI ÁM A GYŰLÖLKÖDŐ VITA :DDD

  • @random_arc
    @random_arc Před 3 lety +6

    26:29 itt én is felnevettem! :D Hatalmas! Egyébként én is hittanos voltam ált. iskolában. Három másik osztálytársunkkal mentünk hétfő délutánonként. Érdekes, hogy az évek alatt mindannyian ledobtuk magunkról. Mindig egy bölcs tanárom jut eszembe a vallásról (és a hitről): "A hit szubjektív biztonságérzet." Szerintem ez rengeteg mindent elmond anélkül, hogy bárkit megbántana, minősítene.

    • @attilakovacs2231
      @attilakovacs2231 Před 3 lety

      Az ateizmus a tudatlanság vallása. Ez is sokat elmond.

  • @laurapapai5605
    @laurapapai5605 Před 3 lety +1

    Jaj, végre! Imádlak benneteket! 😀😀

  • @random_arc
    @random_arc Před 3 lety

    Egyik kedvenc filmem gyerekkoromból. Egyébként szerintem összesen 3x láttam és a harmadik vetítést pont idén tartottam az "első hullám" idején. El sem hiszem, hogy ilyen beszélgetés született róla!

  • @janosantal6715
    @janosantal6715 Před 3 lety +3

    A Puzsér idézetről: Azt nem ő mondta, hanem Hamvastól olvasta, embernek lenni a legmagasabb kozmikus rang, valahogy így hangzik és ezt az emberi értelemre értette.

  • @brian82x
    @brian82x Před 3 lety +2

    Kiváló volt, mint mindig. 🤘

  • @Redneck026
    @Redneck026 Před rokem

    Ez egy nagyon érdekes, és több világot felölelő beszélgetés volt. Ugyan a filmről keveset tudtunk meg, de a vita miatt megérte, nagyon tetszett.

  • @istvanszokolai7594
    @istvanszokolai7594 Před 3 lety +5

    Nagyon jó videó lett! Gyuri nagyon jól érvelt, 100% ig egyetértek vele. Még több ilyen videót :)

    • @PimpThyMind
      @PimpThyMind  Před 3 lety +3

      Még csak 40 perce van fönt a videó és a hossza 1 óra 15 perc de azért örülök hogy két lábbal állsz az én oldalamon :D

    • @istvanszokolai7594
      @istvanszokolai7594 Před 3 lety +1

      @@PimpThyMind körülbelül a csatorna indulàsa óta itt vagyok így videó nélkül is tudom ki hogy àll a vallàshoz nàlatok :) de befejezem màris :D

    • @robertbotos507
      @robertbotos507 Před 2 lety

      @@PimpThyMind Nekem csak mostanra sikerült a végére érnem. :-P

  • @miklos-szilardbucsi7925
    @miklos-szilardbucsi7925 Před 3 lety +3

    Az egyik legélvezetesebb rész, imádtam.

  • @Movimento333
    @Movimento333 Před 3 lety +1

    Az egyik legjobb Pimp Thy Mind videó volt. Pedig meg se akartam nézni a film miatt. Ez olyan jó vélemény kifejtős fókuszcsoport videó féle volt

  • @1988fearfactory
    @1988fearfactory Před 3 lety +1

    Nagyon jó beszélgetés volt, látszik hogy jól működtök mint barátok :)

  • @zoltantoplak6254
    @zoltantoplak6254 Před rokem +1

    A hit nagyon sokban benső élményekre támaszkodik. Nem csak, de alapvetően igen. Ez bizonyíthatatlan.

  • @attilajuhasz2543
    @attilajuhasz2543 Před 3 lety +7

    Nagyon jó ez a vita srácok. Akinek van hite, annak nem kell bizonyíték. Akinek nincs hite, annak semmi sem bizonyíték. Nekem van hitem. Ez a kettőnk dolga Istennel. Nem gondolom, hogy másnak kellene megmondania, hogyan kell hinnem.
    Jártam gyermekkoromban hittanra, sokakkal együtt. Azt gondolom, akkoriban mit sem értettünk az egészből. Azok közül nem mindenki hívő a mai napig, és nem mindenki templomba járó, és a két halmaz egyáltalán nincs teljes fedésben egymással. A hithez bizonyos fokú intelligencia, leginkább érzelmi intelligencia szükséges. Azt hiszem Newton mondta, a tudós megkérdőjelezi a hitet, és a végletekig elmegy hogy megtalálja a válaszokat, és ha elég messzire megy, megtalálja Istent.
    Hitem szerint az Isten az egy. Függetlenül attól, hogy mely vallások hogyan nevezik, ugyanabban az Istenben hisznek.

    • @attilakovacs2231
      @attilakovacs2231 Před 3 lety

      ....Ha tudós vagy, és nincs tudomásod Istenről, még nem vagy elég jó tudós.

  • @rubinakiss-ladjanszky2917

    Sziasztok srácok! Már nagyon rég vártam egy ilyen jellegű videót, amiben a két oldal szépen érvelve állást foglal és kultúrált módon megvitatja a hit kérdést. Én őszintén ebben a vitában Gyuri mellett vagyok, és úgy érzem, nagyon hasonló módon állunk ezekhez a kérdésekhez. Én a mai napig megdöbbenve állok az előtt a kérdés előtt, hogy a vallásoknak még mindig ilyen nagy szerepe van a mai modern világban (sajnos).
    A vallások sikerét napjainkban annak tudom leginkább be, hogy sokaknak "megnyugvást és reményt" kínál a vallás, úgymond "értelmet ad" az életüknek, hiszen egy egyszerűen értelmezhető keretrendszert biztosít: azt állítja, hogy "Én adok számodra megoldást és választ minden kérdésedre, és boldogságot, hitet, társaságot'!! (nagyon fontos, mert sok ember magányos a mai világban is és a problémáival egyedül van, és nem tudja kihez forduljon - és hirtelen jön valaki, aki azt mondja, én segítek neked, ingyen, sőt!) és biztonságot, mindaddig, amíg úgy éled az életed, ahogy a szabályokban meg van fogalmazva."
    Sajnos úgy érzem, hogy nagyon sok ember vevő arra, hogy egy külső erő úgyhogy megoldást biztosítson a saját problémáira, így neki nem kell erőfeszítést tennie direkt módon. Rábízza magát és az életét egy iylen "felsőbb hatalom" ígéreteire, amit bizonyítani nem tud, de nem is kell, hiszen ez az alapja: a hit. Sok naiv, és könnyen befolyásolható ember van, akik megelégszenek azzal, hogy valaki megmagyarázza minden kérdésüket egy vallással, amit csak el kell tudni fogadni, és betartani pár szabály, amik elemükben lehetnek jók: pl szeressük embertársainkat, ne öljünk, stb. És még olyat is ígér, hogy ha így élsz, akkor majd egyszer a halál után feltámadhatsz, láthatod újra a szeretteidet, nem lesz betegség, örökké fogunk élni, stb stb. Ki ne akarná ezeket? De sajnos ezek nem reálisak, és ilyen ígéretekkel meg lehet szédíteni azt, aki sok problémával küszködik, vagy csak társaságra vágyik... És megkapja ezt akár a gyülekezetben, akár csak az olvasgatás alatt.
    Az ember alapvetően kíváncsi természetű és fél az ismeretlentől. Félünk a haláltól, a betegségtől, mert elemi ösztönünk a túlélés. Senki nem akar megbetegedni vagy meghalni, megöregedni. De sajnos ez az életünk természetes része, amit el kell fogadnunk majd mindannyiunknak egy napon. A vallás ezt az alapvető félelmet semmissé teszi, mert azt mondja, ha jól betartottad a szabályokat életedben, lehet h ebben az életedben szenvedtél is, de meg lesz a gyümölcse, MEGKAPOD AZ ÖRÖK ÉLETET halálod után stb... Sajnos ez egy olyan ígéret, amire senki nem tudja bebizonyítani, h megkaphatja, ha hiszi ezt, ha nem.
    Én pl ezt a hit és nem hit vitát pont a "Raised by Wolves" sorozat részeképp tudtam volna a leginkább elképzelni, hiszen ott pont erről van szó, hogy a vallás konkrétan tönkretette az emberek világát, és egy "ateista" pont ezért szeretne új emberkolóniát kezdeni, hogy az ember végre "magában higgyen" ne pedig bizonyíthatatlan akár képtelen dolgokban. Úgy érzem, mi emberek az életünkben a mindennapi döntéseinkkel kell befolyásolnunk az életünk menetét, és magunknak kell megteremtenünk az életet, amit élni szeretnénk. Nem azért mert úgy van megírva valahol, hanem mert így érezzük jónak, és számunkra megfelelőnek. Akárhogyis, az ember abban a testben amiben épp él, egy életetet kap, nem többet, és ezzel kell gazdálkodnunk. Ebből kell a legtöbbet kihoznunk, ebből kell értelmet nyernünk, és jobbá tennünk a saját és körülöttünk élők életét.
    Sajnálom, hogy hosszú lett, de már rég kikívánkozott belőlem. :) A családomban voltak akik nagyon vallásosak voltak, és voltak akik nagyon nem, így mind2 oldalt láttam gyerek koromtól kezdve. Örülök, hogy így felvállaljátok ezt mind2-en srácok, nagyon nagy dolog erről így nyíltan beszélni, köszönöm, hogy megnézhettem a váleményeteket. :)

    • @PimpThyMind
      @PimpThyMind  Před 3 lety +3

      Köszönjük ezt a kimerítő kommentet kedves Ruby :D Szerintem az emberbe bele van kódolva a vallás iránti vágy, illetve az is hogy kiemeljen maga közül embereket akiket követhet, szóval nem hiszem hogy a vallást fel lehet számolni. Ha máról holnapra a vallás minden emléke kiveszne az emberiségből akkor rövid időn belül megjelennének új szekták, új guruk és új vallások és ezeknek a gyorsan szaporodó híveik. Lehet hogy így volt a Sollal is, ez megmagyarázná hova lettek onnan a földi vallások, mert az ateista csaj többször is mondja hogy Jézusom, szóval mégiscsak ugyanaz az univerzum az a sorozat is mint a miénk.

    • @rubinakiss-ladjanszky2917
      @rubinakiss-ladjanszky2917 Před 3 lety +1

      @@PimpThyMind Igazad van, Gyuri, ez is nagyon benne van a dologban. Az emberek szeretnének hinni a csodákban, a lehetetlenben, a mesékben, és mindig kell egy "karizmatikus vezető" akit csodálni lehet, aki megígéri, hogy "minden jó lesz, ha engem követtek".
      Én nagyon vágynék arra, hogy megérhessem azt, hogy esetleg lássak egy "vallás-mentes" világot, de sajnos úgy érzem, hogy ha megérném a 100 éves kort akár, még akkor is lenne pár ember, akiknek egyszerűbb lenne hinni valami megfoghatatlanban, semmint önmagában, az emberiségben vagy a tudományban. (És persze, mindig lesz valamilyen "körbemagyarázás", hogy ezt képletesen kell érteni, vagy miért is részletezte volna a Biblia a teremtés összes részletét, stb. stb.)
      Én egyébként abszolút elfogadom, hogy mindenki abban hisz, amiben szeretne, hiszen ez mindenkinek a maga döntése, hogy mit csinál a saját életével. :) Mindenesetre, nagyon jó volt látni, hogy felvettétek ezt videóra, és megosztottátok a nagyvilággal! :) Csak így tovább! :)

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +4

      Én nem megyek bele mindenbe amit írtok, hosszú lenne:) plusz olyan szép egyetértésben vagytok, hogy szinte sajnálom ezt az ateista idillt megzavarni:D mindazonáltal engedjetek meg 2-3 dolgot, csak így septében. Elhangzott, hogy bárcsak megélhetnénk a vallás mentes világot... azt hiszem, ez megtörtént, kommunizmusnak hívták, és belehalt usque 100 millió ember... Szóval én ezt szkippelném ha nem baj. Elhangzott egy ilyen is, hogy a problémákkal elő vagy magányos ember az, aki a vallás iránt fogékony. Én egyik sem vagyok, mégis hiszek. Miért? Nézzétek, mindketten egyértelműen degradáltatok magát a hitét és a vallást egy ilyen bugyuta, önigazoló, gurukban hìvő nevetséges emberek szenvelgésévé, gyülekezetévé. Ettől válik egy kicsit bosszantóan pökhendivé különben az ilyen jellegű ateizmus. Egyrészt, miért fáj a nem hívőnek, ha valaki hisz. Nekem például nem fáj, hogy nem hisztek. Másrészt, miért kell automatikusan infantilisnek és félősnek nézni azt, aki hisz? Ti ugyanazt állítjátok, mint Marx, miszerint a vallás a nép ópiuma. Na most, szeretném kérdezni, hogy egy spirituális lelkiség, egy lelki fogékonyság, egy eszmevilág az miért ópium? Kinek árt? (Nyilván, igen, volt keresztes háború és van vallási fanatizmus, fundamentalizmus, és? Ettől akkor rögtön minden vallás és a hit általában egy ártalmas dolog? Ne már. Teréz anya hívő vallásos életét kompletten arra tette fel, hogy másoknak segített, embereket mentett, gyógyított. Ő, a nagy lelki ópium függő, mit ártott a világnak? És vajon tényleg ilyen lesajnálóan kell nézni rá? Vagy bárkire aki hisz? Kedves ateista felebarátaim, több alázatot, légyszi. Megférünk itt jól a bolygón, azért nem miattunk fog kihalni az élet, úgy hiszem. Zárszónak itthagyom Jézus fő parancsát, ezt a rettenetesen ártalmas mondatot, ami megfertőzte a világot és egyszer biztos kiirtja az emberiséget a földről: "szeressétek egymást, ahogy én szerettelek titeket!" Ez minden, ez a vallás fő bűne, ugye? Na. Tényleg ennyit mára:)

    • @alexandra30s97
      @alexandra30s97 Před 3 lety +3

      Vallásos (főleg keresztény) emberek gyakran felhozzák az ateizmus ellen azt az érvet, hogy a kommunista államok ateista államok voltak, tehát az általuk elkövetett bűnök az ateizmus bűnösségét, barbarizmusát stb. bizonyítják. Ami a valóságot illeti, ez az érvelési trükk a történelmi tények és az ateizmus leegyszerűsítésén alapszik (szalmabáb érvelés), mert a kommunizmus mint komplex politikai programot csak egy konkrétum révén (vallásosság hiánya) magyaráz. Ezt a szelektív érvelést azzal magyarázzák az Ábel félék, hogy a kereszténység értékeli az emberi életet, és ha az ember nem hisz, akkor ez az értékrend hiányzik, tehát az ateizmus egy életellenes elképzelés, amelyet a kommunizmus bűnei támasztanak alá. Továbbá a személyi kultusz diktatórikus kiépítése és a vallások felsőbb hatalom által való kényszerített elnyomása és a militarista hatalom által véghezvitt tömeges népírtás semmilyen korrelációban nincs az ateizmussal.

    • @rubinakiss-ladjanszky2917
      @rubinakiss-ladjanszky2917 Před 3 lety

      @@csendler Ábel, semmilyen bántást nem akartam neked címezni, hiszen én elfogadom, hogy mindenki abban hisz amiben szeretne, ugyanis szabad választásunk van. :)
      Azzal nem értek egyet, hogy "vallásmentes" világ már létezett, hiszen attól, hogy egy időszakban meg volt tiltva valami, nem jelenti azt, hogy ténylegesen nem is volt jelen. Nem érzem azt, hogy az én általam elképzelt vallásmentes világ egyezne a "szocialista", "kommunista" "Marxista" világképpel. Én pl. ismertem olyanokat, akik a "kommunista" időben is erősen gyakorolták a hitüket, persze titokban, de ez csak közelebb hozta a gyülekezetük tagjait egymáshoz. :)
      Mint mindennek, úgy érzem a vallásoknak is megvan a pozitív és a negatív oldala (mindenben van fény és sötétség). Míg nagyon sokaknak pozitív értelemben segített a vallás, addig bőven volt annyi áldozata is a hitnek (teljesen mindegy melyik vallásról beszélünk).
      Az hogy voltak önfeláldozó személyek, mint pl. Teréz anya, ez mind nagyon szép és jó, de én szerintem annak, hogy segítünk másokon nem a hitből kéne erednie. Ezzel azt akarom mondani, hogy attól függetlenül h hiszünk vagy nem hiszünk, mindannyian lehetünk jó emberek. :) Én így érzem.

  • @BOTICSELLI
    @BOTICSELLI Před 3 lety +3

    45.-ik életévemben járok, és 2 évvel ezelőtt találkoztam először Istennel.
    Azelőtt voltam totál anarchista és ateista egyben. 🤣
    Nagyot fordult velem a világ. 🙂
    Tehát nem kell valakit Istenhitre nevelni ahhoz, hogy hívő legyen valakiből...

    • @attilakovacs2231
      @attilakovacs2231 Před 3 lety +2

      Szinte ugyanez. 45 vagyok, született ateista. Aztán tudományosan meggyőződtem Isten létéről. Kb. másfél éve találkoztam vele, illetve (minden bizonnyal) az ő egy Fiával. Megmosolyogtató, hogy az ateisták mindig a tudomány nevében viaskodnak az Istenhit ellen, miközben nevetségesen tudománytalan elméletekben hisznek.

  • @manosantoro7601
    @manosantoro7601 Před 3 lety +1

    Anno moziban láttam és aztán még rengetegszer megnéztem. Én szeretem.

  • @spurgren7685
    @spurgren7685 Před 3 lety +1

    Zseniális eloadas! :D meg több teista ateista vitát! Mi is ezt csin itthon xd

  • @ClarissaBczky
    @ClarissaBczky Před 3 lety +1

    Azt hiszem 7 éves kislány voltam, amikor először láttam nagymamámékkal. Azóta az egyik nagy kedvencem sci-fi témában. Már gyerekként elvarázsolt. ☄💫

  • @laszlonekiss1647
    @laszlonekiss1647 Před 3 lety +5

    Ajánlom figyelmetekbe Kiss László csillagász Hol van mindenki? c. előadását czcams.com/video/yB5eswRIJvw/video.html 25:00 -től van a lényeg :)

  • @zoltanszabina7397
    @zoltanszabina7397 Před 3 lety +3

    Soha többé nem lesznek ilyen filmek
    Hihetetlenül igényes
    A részletekig kidolgozott
    Egy nagyon jó történettel
    Ami a 20ik nézés után is leköt
    Sirok hogy ma bossúállók foson kell "szórakozni"

    • @hellorodgeryoung9658
      @hellorodgeryoung9658 Před 3 lety

      Ezen azért jót nevettem. A Kapcsolat azért eléggé másodvonalas sci-fi volt már 1997-ben is. Egyáltalán nem volt nagy siker és semmiképp se tenném előre egy olyan évben amikor kijött a Jurassic Park 2, a Csillagközi invázió, Az ötödik elem, az Alien 4, a Halálhajó és a Gattaca is. Érdekes témákat feszeget a film, de azért kezeljük helyükön a dolgokat még akkor is ha nem vagyunk egy korosztály. Nem egy hasonló stílusú sci-fi készül manapság is csak szimplán keresni kell őket és nem a Bosszúállókhoz méregetni őket. Például ott volt a Brad Pittes Ad Astra, ami hasonló stílusú volt.

  • @gaborlaufer8640
    @gaborlaufer8640 Před 3 lety +2

    A szöveget két részben rakom be, mert a youtube jelezte, hogy túl hosszú.
    Robert Zemeckis egyike az abszolút kedvenc rendezőimnek, megannyi legendás alkotás fűződik a nevéhez, az 1997-es Kapcsolat pedig számomra legjobb, legnagyszerűbb filmje. A Carl Sagan csillagász regénye alapján készült mozi bár több ponton is eltér az írott alapanyagtól, mégis remekül ragadja meg annak lényegét és valami egészen csodálatos mozgóképes alkotássá válik. Egyike azon filmeknek, ahol tulajdonképpen nincs semmi, amibe bele tudnék kötni. A látvány (értem ezalatt nem csak a film fináléját, hanem az egész produkció fényképezését, a képi világ monumentalitását), Alan Silvestri varázslatos zenéje, valamennyi színész, élükön a csodálatos Jodie Fosterrel és persze maga a rendezés, mind-mind kivételes minőséget képvisel. A film mondanivalója pedig, miszerint hit és tudomány nem ellenség, nem csak fontos és értékes tartalma ennek az alkotásnak, de mindkét oldal tisztelettel és alázattal is van kezelve. A racionálisan gondolkodó tudós, Ellie Arroway (Jodie Foster) és a Isten alázatos szolgája, Palmer Joss atya (Matthew McConaughey) az első perctől kezdve kölcsönösen kötődik a másikhoz nézeteik dacára és rajtuk keresztül a két világnézet viszonyát láthatjuk: vannak néha konfliktusok, vannak különbségek, de ahogy a legvégén Ellie megfogja Palmer Joss kezét, úgy fogja meg a végén hit és tudomány is egymás kezét. Létezni és előre jutni az ember csak e kettővel együtt, közösen tud. Nálam ez a film masszív 10/10 és ott a helye Stanley Kubrick 2001: Űrodüsszeia és Christopher Nolan Csillagok Között című mesterművei mellett.
    Kialakult aztán itt egyfajta "hitvita" a vallásról, meg Istenről: nos, anélkül, hogy ezt támadásnak intézném akár Gyuri, akár más, hasonlóan gondolkodó ember ellen, azonban mindenekelőtt valamit le kell szögezni. Ahogy ebben a videóban, úgy az életben is, amikor vallás és ateizmus szóba kerül, miért van az, hogy az ateista embert zavarja ha valaki vallásos és nem fordítva? Itt sem Ábel nem érti (vagy fogadja el) Gyuri világnézetét, hanem éppen ellenkezőleg. Sokan dobálóztak a hozzászólások között is a vallás kapcsán a "fanatizmus" szóval (na nem mintha a fanatizmus önmagában negatív dolog lenne), de erre az "engem felháborít, ha te vallásos vagy" nézetre inkább jellemző a fanatizmus.
    Gyuri ilyesmikkel próbál érvelni, hogy ha holnap leszállna egy idegen űrhajó, akkor azt hogyan lehetne összeegyeztetni Ábel hitével. Nos, először is ez egy feltevés, semmi több. Az intelligens földönkívüli életre ugyanannyira nincs bizonyíték, mint egy ateista szerint Istenére. Az, hogy feltételeznek tudósok (vagy egyszerű emberek) valamit, az még nem bizonyíték. A másik, hogy Gyuri felhozza azt is, hogy Isten az embert saját képmására teremtette, akkor mit szólnánk egy idegen faj láttán. Erre azt tudom válaszolni, hogy ha elfogadunk egy felsőbb teremtő erőt, akkor miért ne hozhatott volna létre életet máshol, más formában, szintúgy a maga képére? 8 milliárd ember él a Földön és mind máshogy nézünk ki, már ez önmagában sokatmondó, ha Isten maga képmására teremtett minket. Ha elfogadjuk a mindenhatót, akkor elfogadhatjuk azt is, hogy megannyi "képmása" lehet. Egyébiránt a Biblia szövegeit nem szó szerint kell értelmezni.
    Aztán ott van az a kérdés is, hogy ha holnap itt leszállnak az idegenek, akkor megint csak mi a helyzet a vallásokkal és a szentírásokkal, miként lennének összeegyeztethetőek velük. Ha a szent szövegeket elfogadjuk Isteni kinyilatkoztatásként, vagy az embernek szánt intelemként, akkor azt is el kell fogadni, hogy az Istentől kapott szentírás azt tartalmazza, ami az emberre vonatkozik és nem többet. Hogy mást ne mondjak ott van Ádám meg az alma esete ugyebár. Már ott meg lett kérve az ember, hogy ne piszkálja azt, amihez nincs feltétlenül köze, de csak nem bírtuk ki.
    Egyébként visszakérdeznék: ha holnap Isten szállna le az égből, bizonyítva létét, akkor Gyuri és a többi ateista mit tenne? Elkezdene hinni? Csak az a baj, hogy akkor te nem hiszed, hanem csak tudod és az nagy különbség. Ehhez kapcsolódik az, amikor Gyuri azt mondja, hogy milyen kifizetődő Ábelnek kereszténynek lenni, mert akkor ő megy a Mennybe, mindenki másnak meg ott a pokol. Ez azért nem így működik. A mennybe akkor juthatsz be, akkor lesz tiéd az örökkévalóság, ha te úgy is éltél. Ha alázattal, szerénységgel, az isteni törvények betartásával élted az életed. Egyébiránt ezt jelenti a "hiszek Istenben".
    folyt. köv.

  • @karolyszanto7803
    @karolyszanto7803 Před 3 lety

    Ez az egyik legjobb/legérdekesebb adásotok (Y)

  • @kingkongmari4011
    @kingkongmari4011 Před 3 lety +2

    A Harmadik típusú találkozások-ban van ilyen izgalmas rész; hogy már landoltak a kis szürkék, de a pap még megáldja az embereket, akik majd elutaznának a földönkívüliekkel.

  • @berenikeveronika
    @berenikeveronika Před rokem

    "Isten országa bennetek van, és körülöttetek. Nem fából és kőből épült házakban. Hasítsd szét a fát és én ott leszek, emeld fel a követ és megtalálsz." Köszi srácok, remek volt! 😊

  • @szabomate5245
    @szabomate5245 Před 3 lety +3

    Sziasztok nekem az volna a kérdésem, hogy fogtok még videójátékokról kibeszélő kritikát csinálni például: God of War, Ghost of Tsushima, Uncharted széria stb... Ha már szeretitek a videójátékokat egyébként a film nagyon tetszett és természetesen a videótok is srácok :D

    • @PimpThyMind
      @PimpThyMind  Před 3 lety +2

      Szia nem játszottuk ki ezeket az új gameket sajnos, de szerdán indul egy új végigjátszás a csatornán a The Forest talán az kárpótól majd :D

    • @bistronauta
      @bistronauta Před 3 lety

      @@PimpThyMind A Greek Hell-t mindenképp futtasd meg, egész jó a sztorija és nincsenek benne démonok sem 😌🙏

  • @tontofromtheloneranger1526

    Ilyen témáknál kötelező a békepipa. Csak így tovább, a minőséget bármelyik prérin megbecsülik ! Ábelnek adok igazat, de Gyuri okosan érvel.

  • @SebiCsabi88
    @SebiCsabi88 Před 3 lety +1

    Nagyon jó vita volt! Tetszett Ábel higgadt hozzáállása, és véleménye. Bár én inkább Gyurival értek egyet. Én magam néha ateistának néha agnosztikusnak gondolom magam, de ha egyszer lesz Pimp Thy Mind vallás, lehet hívő leszek :D Amúgy a film ajánló is jó volt. újrafogom nézni a filmet. Nem bírom ki hogy nem említsem meg ismét, az én egyik új kedvenc filmemet, ami a vallásról is szól. Ez a Tyrannosaur. Főleg Gyurinak ajánlom.

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +1

      Köszönjük a követést és a kommentet:) nekem (Ábel) külön öröm, hogy van Aki ilyen intelligensen meg tudja fogalmazni az egyet nem értését is. Üdítően hatott rám a sok vagdalkozás közepette. És támogatom a pimp-vallásodat:)

  • @wlacsilbalazs
    @wlacsilbalazs Před 3 lety

    55:00 Nem érdekel hogy vette tovább a mikrofon. Hanem csak az hogy a 1 percen keresztül rögzítette...

  • @istvanbernat3542
    @istvanbernat3542 Před 3 lety +1

    Sziasztok. Huhuuuu de megörültem, amikor megláttam, hogy 1:14:00-es a videó :) ! A téma meg remek, szeretem ezt a filmet, rengetegszer láttam. Amúgy én is sokáig vallásos neveltetésben részesültem és tényleg rengeteg mindent köszönhetek annak, hogy abba a katolikus közösségbe jártam, attól vagyok az aki, nem sajnalom azt a 15 évet, de visszagondolva sok volt és tömény. Mostmár inkább nyitottabban nézem a dolgokat, inkább szertnék hinni a reinkarnációban, mint abban, hogy halálom után egy felhőn lógatom a lábam, vagy a pokolban fortyogok egy üstben, többed magammal. Csábitóbb az, hogy ez az egesz élet vezet valami vátozás felé, amivel jobbak lehetünk, mint most vagyunk. Nem lettem ettől budhista, csak keresem az utam és igyekszem nyitott lenni masok hite felé, mert talán a boldogság mások megértésében, elfogadásában rejlik. Szép napot! :)

  • @LordWeakness
    @LordWeakness Před 11 měsíci

    Én csak azt nem értettem, és a filmben senki nem tette fel a kérdést, hogy miért üzenetet küldtek a gépről, és miért nem jöttek ide a saját gépükkel?

  • @vgyongyver
    @vgyongyver Před 3 lety +1

    Nagyon izgalmas beszélgetés, köszi! 🥰 (Múlt héten jött ki egy interjú Sárhegyi István űrjogásszal az űrkutatás és a keresztény hit összeegyeztethetőségével, a világegyetem tudatos tervezettségével kapcsolatban. A hazai űrkutatás jelenéről is szó esik, de ami megfogott, hogy van egy pont, ami után sok évtizedes tapasztalattal rendelkező űrkutatók egyszercsak széttárják a karjukat és elkezdenek hinni. Mert vannak még jelenségek, amiket nem lehet észérvekkel magyarázni... :) ). (Az interjúval kapcsolatban kicsit elfogult vagyok, ezért elnézést kérek :)) pestitv.pestisracok.hu/2020/10/10/urbanyaszat-urhaboru-ez-a-jovo-k-e-m/?fbclid=IwAR2rVoO158RR4hd0g9aMp9NdMRSquNzTvReVD5KCaWnJr46l0Uqe0be4TAQ

    • @vgyongyver
      @vgyongyver Před 3 lety

      Érdemes egyébként a tudomány vs. hit kérdést - ezt most talán inkább Gyurinak dedikálva :) - a témát megillető alázattal körüljárni. Az ateizmus a maga önhittségébenlassan elavul 🤷‍♀️, talán mert túl nagyra értékeli az embert, kizárja azt, amiről még nincs logikus magyarázata, ami túlnyúlik az emberi elméleteken. Azt kételyt, vagy megismerés vágyát, ami nem zárja ki azt sem, hogy létezik megmagyarázhatatlan, vagy inkább rajtunk kívülálló, szubjektív, felsőbbrendű tudatosság. ;)

  • @kopfersuzbergenisaberger7388

    Következő filmnek a COPLAND ?

  • @davidkiss6624
    @davidkiss6624 Před 3 lety +6

    Ábel, egy mindenható lény képes akkora követ teremteni amit ő maga sem bír el?
    Egyik válasz esetén sem lehet mindenható!!

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +7

      Hűha, akkor most sikerült bebizonyítanod a hit és a vallások értelmetlenségét:) gratulálok, túljártál az eszemen. Most nem is tudom, mit csináljak:) máris érzem, hogy kezd elhagyni a hitem

    • @rolandmagola5761
      @rolandmagola5761 Před 3 lety +1

      Mit értünk azon, hogy "mindenható"? Ha úgy értjük, hogy minden lehetséges hatalom birtoklása, akkor nincs probléma, mert fel sem merül a felemelhetetlen kő teremthetőségének kérdése: a számonkért objektum lehetetlen, a létrehozásának képessége pedig nem tartozik a "minden lehetséges hatalom" körébe. A mindenhatóságot pedig tipikusan így értelmezték a klasszikus kereszténységben, nem ad hoc megoldás a kérdés megválaszolására.
      Ha viszont a mindenhatóságot úgy értelmezzük, hogy az akármilyen értelemben vett logika érvényessége is Istentől függ, akkor pedig logikára épülő érvek nem hozhatóak fel a mindenhatóság ellen, hiszen ezeknek az érvényessége feltételezi, hogy az éppen felhasznált logika Istent is korlátozná.

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +1

      @@gergelyb1409 nézd én itt azért ki vagyok téve támadásoknak sokszor, de ez benne van ebben az iparban, és nem is baj. A kijelentés, amiből ez a beszélgetés indult, egy kicsit felpaprikázott, meg hát egy viccesen támadó választ próbáltam adni. A videóban is látszik, igyekszek elfogadó lenni, közelíteni az álláspontokat, ha egyáltalán lehet itt ilyet. Nézd, nálam pont nem zéró tolerancia ez, éppen azt állapítottam meg, hogy a nem vallásost zavarja jobban a vallásos, mint fordítva. Szóval kérlek ne vegyél magadra semmit, és ne gondold, hogy van itt bármilyen magas ló. Ha valaki támad, visszatámadok, de ne hidd kérlek, hogy bárkit lenéznék emiatt. Gyuri álláspontját is teljesen respektálom, függetlenül attól, hogy az enyémmel ellentétes, és hát végülis a világom alapjait támadja mégis csak.

  • @bebaegy
    @bebaegy Před 4 měsíci

    A Kapcsolat egy csodalatos film: csodálatosan érdekes dolgokról szól. Egyvalamit kivéve: a bornirt (keresztény) vallási dilemma. Ezek után a filmről szóló beszélgetésben mit szeretnék a legkevésbé visszahallani...? ;)

  • @attilav2316
    @attilav2316 Před rokem

    Nagyon jó ilyen értelmes vitát látni/hallani értelmes emberektől. Én ,mint felnőttként vallásossá váló személy (remélem olvasod Gyuri! :) ), nyilván Ábel szemszögéből hallgattam inkább a vitát és abszolút az ő hozzáállása áll hozzám a legközelebb, a mindennapokban is: vagyis hívő emberként nyitottnak lenni a világra, világegyetemre. Ezek az emberek tudnának lenni a mérleg nyelve a két szélsőség között, szerintem. Nem gondolom például, sőt nem is értem, azt hogy ha megnézitek az elmúlt 20 év tudományos fantasztikus filmjeit, akkor nagyon elenyésző az olyan tudós-ábrázolás, ami hívőként ábrázolja őket, vagy akár csak karaktert. Nem hiszem hogy a kettő kizárja egymást. Valószínűleg ezért is kedveli Ábel a Prometheust, hiszen az foglalkozik ezzel a témával.
    Sajnálom hogy a vitában az ateista oldalt képviselő Gyuri tűnt folyamatosan a támadó félnek és Ábelnek gyakorlatilag védekeznie kellett a dobókésszerűen tálalt kérdésekkel szemben. Próbált ateistaként belépni a hívő világba (ateistaként mondom még egyszer) és kirántani Ábelt onnan az általa elképzel világba. Például azzal a kérdéssel hogyha találkozna egy földönkívüli értelmes lénnyel, akkor azt el tudná-e helyezni az ő világképében, vélelmezve ugye azt az ateista gondolatot hogy nem férne ez bele a keresztény hitbe.
    Akkor visszakérdeznék neked Gyuri! A Te kérdésedben ott volt az óriási "HA". Mi viszont keresztényként pont nem feltételezve, hanem tényként tudunk visszakérdezni: Nem ingatja meg az ateista hitedet, hogy nemcsak a Naprendszerben, hanem az ismert világegyetemben, amikor ellátunk, elhallunk 15-16 milliárd fényévre, galaxisok, bolygók milliárdjairól tudunk és mégsem hallunk más értelmes lényről? Csak mert ha pusztán abban hiszünk amit látunk, akkor tudományos alapon nemhogy fényév milliókra/fényév ezredekre láthattunk/hallhattunk volna már valakiket, idejöhettek volna tegnap vagy 500 éve, de mondjuk akár a Holdon vagy a Marson is lehetne élet/civilizáció. Még sincs. Még egyszer mondom: nincs. Akkor melyik hit megalapozottabb?
    A teológiai részbe bele se menjünk, hogy például miért kellett volna 2000 évvel ezelőtt - feltéve de nem megengedve hogy léteznek - földönkívüliekről szólnia Istennek/Jézusnak, akkor amikor azt próbálta beleverni az emberbe, hogy talán ne öld meg minden sz@rért a szomszédod, ne lopj és tiszteld a szüleid? Vagy úgy gondolod, hogy a Tíz parancsolat után jöhetett volna egy mondjuk 2500 év technikai evolúciós ugrása és akkor "Zsoltárok: szeresd a proxyima centaury-belieket ahogy te magadat szereted." Vagy hogy gondoltad? :D

  • @whitewolf7507
    @whitewolf7507 Před 3 lety +1

    Tök jó hogy vasárnaponként ilyen hosszú videók vannak. Pár dolog ami így az eszembe jutott.
    Ha Isten bizonyítaná a létezését akkor az emberek hívők lennének. De nem a hit által elmondott tanítás miatt hanem azért mer tudnák hogy létezik és félnének a következményektől. De ez valóban így van? A Trónok Harcában a fényura többször is bizonyítja a létezését. Myr Thoros többször is megmenti a barátját Beric Dondarrion-t. És ez nem mágia volt. Elmondta a szavakat mert csak ezeket ismerte. És a fényura meghallgatta. Hinni akarta hogy megmentheti a barátját és sikerült. Mégsem mindenki a fényurának követője.
    Az első Star Trek filmben tehát a 79-es ben (spoiler) Egy elképesztő erejű legyőzhetetlen entitás jelenik meg ami a Föld felé tart és a teremtőjét keresi. Később kiderül hogy egy nagyon fejlett faj és egy Földi műhold keveréke. A „V ger” nevű mesterséges intelligencia és egy embernek talán sikerül létrehoznia 1 teljesen új életformát.
    És végül ami az eszembe jutott de már sokszor volt róla szó. Az ember alkothat tökéletes robotokat. Tökéletes mozgás intelligencia stb stb. De lelke soha nem lesz. Csak a programja szerint válaszol és reagál. Az ember nem képes ilyen módon életet teremteni. Csak hagyományos úton. Ezt mi megszoktuk pedig csodálatos. Csodákra vagyunk képesek mégsem vesszük észre. Talán nem véletlen hogy az ember ez a konstrukció az ami kiemelkedett az állatvilágból. Van bennük valami.

    • @ellipszilon
      @ellipszilon Před 3 lety

      Ha isten bizonyítaná a létezését, akkor az emberek (még az esemény előtt hívők is) hitetlenekké válnának, mert nem hinnék, hanem tudnák azt, hogy van isten.

  • @vonyisz7205
    @vonyisz7205 Před 3 lety

    Azért ez a film/könyv a hittémában elég egyértelmű: "A világegyetemet nem vaktában alkották, tudatta a kör. Bármelyik galaxisban éljen is valaki, ha a kör
    kerületét nagyon pontosan elosztja az átmérőjével, csodát fog látni - kilométerekre rúgó számjegysorral a
    tizedespont után egy másik kört. Még tovább haladva a soron, újabb, egyre érdekesebb üzenetek rejlenek. Mit
    sem számít, aki az üzenetet megfejti, hogyan néz ki, miből van vagy honnan jött. Aki ebben az univerzumban él,
    és csak egy kevéske érzéke is van a matematikához, előbb vagy utóbb rálel. Itt van. Mindenben benne van. Nem
    kell elhagyni a bolygót hozzá, hogy rábukkanjunk. Az űr szövetében, a dolgok természetében, minden nagy
    műalkotásban, apró betűkkel ott a művész kézjegye. Emberi lények, istenek és démonok, Gondnokok és
    Alagútépítők fölött van egy értelem. Ez volt mindenek előtt. A világegyetem csak utána keletkezett.
    A kör bezárult.
    Ellie megtalálta, amit keresett."

  • @kisatom
    @kisatom Před 3 lety

    Ez meg az enyém :D Szerintem meg van isten, de azok mi vagyunk (akihez imádkozunk, ettől még lehet valami ami felettünk is áll, csak nem érdekli, hogy mit csinálunk). A felsőbb énünk, aki meg van világosodva és rendelkezik minden életünk tapasztalatával, azzal ami most még nincs, az azzal is ami volt. És hozzá térünk vissza amikor meghalunk. Miért várjuk hogy az az EGY egyengesse mineki útját? Mindenki egyengeti a magáét, meg együtt az egymásét odaátról. Kicsit buddhista is ez, ahol az ember célja hogy jobbá váljon, és hogy ne kelljen többet leszületnie, megvilágosodjon az életben, és továbbáljon. Szerintem ez egy játszótér amit azért hoztak létre, vagy hoztunk létre, mi magunknak, hogy fejlődjünk. Részben ezt támasztja alá a kvantumfizika is, miszerint a világunk a tudatos megfigyelőre, azaz ránk reagál. Nekünk történik itt minden. Bár ez elég egoista, nyilván nem minden, pl az ötmilliomodik galaxis létezőihez nincs sok közünk, de ők meg ott játszanak :D
    Kicsit olyan ez mint amikor a mesterséges inteligenciákat tanítják arra, hogy hogyan oldjanak meg egy problémát. Pl hogyan legyenek a legjobbak egy bújócska játékban. Van a főprogram (ez a megvilágosodott énünk) és fut belőle egyszerre, vagy egymás utánn több tízezer verzió (ez a mostani, előző és következő életeink), ami folyamatosan tanul, hibázik, próbál a legjobb lenni, vagy totál elbukik. Ha vége a játéknak átadja a tudását a főprogramnak, aki leszűri a tapasztalatokat, integrálja, majd futtat még 100 ezer verziót ez alapján, hogy még tökéletesebb legyen. Ezek pedig egyszerre futnak megint, de mindegyik azt hiszi (hinné ha tudatában lenne) hogy ami vele történik csak az létezik és az itt és most van, az előre emghatározott fizikai rendszerben, egy előre begbeszélt és beállított problémával (karma). Majd meghal, átadja a tudásának eszenciáját a főprogramnak, és újra "leszületik", hogy megoldja a promát. Sokan mondják hogy halálunk után nicns idő, odaát másképp telik, meg hogy rálátásuk volt minden tapasztaltukra és életükre. Szerintem ez ennek az alapja. Mi is tartunk valami felé, önmagunk legjobb verziói felé. És ha egyszer majd elérjük, utána ki tudja mi lesz, fel se foghatjuk jelenleg. :)

  • @rga7482
    @rga7482 Před 2 měsíci

    A vallás valóban emberi szükséglet, félelem, a dolgok megmagyarázása, az élet értelmének keresése stb stb motiválja. A hit egy baromi jó dolog, biztonságot ad az embernek, a halál utáni életet adja. De fel nem fpgpm, hogy a 21. században hogy tudnak emberek hinni. Mondjuk én műszaki végzettségű vagyok, ennek folytán nagyon materialistán látom a világot, de egy lirai alkattól se fogom fel hogyan képes hinni, hogy tudják mégi elképzelni mondjuk a halál utáni létet, mert nem létezik, hogy soha egyik hivő se gondol bele, hogy mi lesz vele a halál után. Ott lebeg a lelke a felhők fölött vagy mi? Szóval nem világos ez nekem, még akkor se tudom elfogadni a hitet, ha egyébként irigylem a hivőket

  • @MrCORVIN888
    @MrCORVIN888 Před 3 lety +3

    Kb. a feléig jutottam, de már annyi mindent mondtatok, amire szeretnék reagálni, hogy félbe kellett hagynom a videot. :) Szóóóóóóval, a filmről csak annyit, hogy milyen érdekes a film végén senki nem akarja elhinni a J.Fosternek, hogy ő tényleg utazott és kapcsolatba lépett idegenekkel. Mutatnak neki egy felvételt, amin tisztán látszik, hogy az a valami csak szépen beleesett a tengerbe, ennyi történt. Szerintük! De ő viszont megtapasztalta! Érdekes görbe tükröt állított így a film végén a tudomány-hit párharcában, mert egyik tudós sem tudott hinni a nőnek, ők abban hittek, amit láttak!
    Ami a hosszúra nyúló hitvitát illeti. Teljesen jó lenne, ha Gyuri napi 1 órát Bibliát olvasna és utána ülnétek le erről beszélgetni. Ne értsetek félre! Ez nem támadás akar lenni ellened Gyuri! De Istenről vitatkozni a Biblia átfogó ismerete nélkül... Persze, van fogalmad a vallásról! De Istenről, hitről, Bibliáról... kb. annyi, hogy az első ember pár neve: Ádám és Éva, illetve a könyv második fele Jézus körül forog... Mintha úgy vitatnának meg egy könyvet emberek, hogy az egyik elolvasta, tanulmányozta, közben a másik meg csak itt-ott egy két elemzést a könyvről, apró részleteket, (mondhatni spolieres verziókat) és ugyanúgy alkotna véleményt róla, mint aki tényleg olvasta és értelmezte is az olvasottakat. Gondoljunk bele! Milyen nevetséges lenne, ha idejönne egy idegen lény és elkezdenénk vele vitatkozni - jelenlegi ismereteinkkel - a világegyetemről.
    Az önmagában is humoros jelenet, amikor Ábel próbálja Isten létezését bizonygatni... mert hát nem láthatod, így hinned kell benne. Miközben földönkívüli életre sincs bizonyíték, de azt teljesen készpénzként kezelitek, hisztek benne. Pedig arra sincs kézzelfogható bizonyíték.
    Az, hogy adott esetben egy egyház - nemcsak a katolikus - hogyan vélekedik Istenről, Isten akaratáról, nem jelenti azt, hogy tényleg az az Isten akarata.
    A Biblia miért fogalmaz sokszor szűkszavúan? Miért nem ír erről arról? Javarészt az ókorban íródott. Nem az volt a célja, hogy leírást adjon egy űrhajóhoz, amivel elmehetünk innen a francba. Viszont minden benne van, hogy egy szebb világot építhessünk általa.
    Az ember Isten képmására teremtetett. Nem arra utal, hogy 2 kéz, 2 láb stb. stb. A szabad akarat. Enyém a döntés. Az ember adhatott nevet a föld teremtményeinek. Tudunk alkotni, pusztítani és mi döntjük el, hogy melyiket választjuk. Akárcsak Isten.
    Csak pár válasz gyorsban. Nézem tovább a videot. Szuperek vagytok csak így tovább!!!!!!!! :)

  • @Szeklicefiam
    @Szeklicefiam Před 3 lety

    Ahogy Ábel mondta: a hívöt nem lehet megygyözni arról, hohy ne higgyen!
    ...egyébként imádom a tudomány vs. hit vitákat. Baromi érdekesek, tanulságosak.

  • @attilahefler
    @attilahefler Před 3 lety +5

    Gyuri VS Puzsért !

    • @kalmarandrewjr.5179
      @kalmarandrewjr.5179 Před 3 lety +7

      Én csípem Gyurit és többször megszorongatta Ábel tökeit ebben a vitában, de Ábel heréi híresen sikamlósak és rendre kicsúsztak a markából. Namármost ezt a vitát látva szerintem Puzsér azért 100 ból 99-szer elkenné Gyuri száját. Ábelt viszont max saját magán tudná szétkenni mert ő feloldódna a közös nevezőkben és ezzel a gyere testvérem mi mind ugyanazt akarjuk dumájával tapadna Robira mint légy a szarra míg végül elsüllyedne a mélyenszántó gondolataiban mint meggymag a híg tehénfosban :-DD

  • @verestamas3920
    @verestamas3920 Před 7 měsíci

    30:45 "Ráhelyezte" az.. :D Vak hit.

  • @laszlogacsi8632
    @laszlogacsi8632 Před 3 lety +1

    Elképesztőek voltatok!
    A TOP PTM videoim közé kerül!

  • @hbernadett78
    @hbernadett78 Před 3 lety +1

    Az erkezes , az ad astra es a tobbi ilyen sci fi is alapvetoen drama csak egy sci fi kornyezetben jatszodik. Nekem ezekkel sincs bajom, mert ott vannak a speci urhorrorok vagy ur scifik amik a scifi igenyeket elegetik ki.

  • @annamariaparnicsan5458
    @annamariaparnicsan5458 Před 3 lety +1

    Még nem volt időm végig nézni a videót. De a kommenteket olvasva izgalmas beszélgetés elé nézek!

  • @janosendre6510
    @janosendre6510 Před 3 lety +2

    Mikor indul a videó már nyomom a lájkot :D Jó a videó, elgondolkodtató a téma. Talán csak - úgy általában - nem szerencsés vallásról, azon belül hitről vitázni. Itt arra gondolok, hogy Gyuri egy racionális, logikai álláspontból beszél, Ábel pedig egy irracionálisból. Itt nem azt értem, hogy ez hülyeség lenne, én is Ábel székében ülnék. Hogy ki mit szeret, miben hisz, mik a preferenciái az mind-mind irracionális kategóriába tartozik. Ez olyan, mintha arról vitáznánk, hogy milyen ostobaság, hogy a másik ember kolbásszal szereti a rántottát, és erre tudományos érveket hoznánk.

  • @Hunfootball
    @Hunfootball Před 3 lety

    Nagyszerű film, a Mars-mentőakció is jó. Egyetértek Gyurival. Régen a villámlást, természeti eseményeket magyarázták Istennel, azt, aminek az okát nem tudták. A gond az, hogy sok vallás van, és csak egynek lehet igaza elméleti síkon is... Az Ősrobbanás okát egyelőre nem ismeri a tudomány, még nem tart ott (csak az első milliomod másodpercnél, és már tudjuk a Föld, a bolygók, a csillagok, a villámlás okát), de sok elmélet van rá. Sok magyarázat lehet, pl. több univerzum is lehet.
    Abban azonban egyetértek, hogy másvilág valószínűleg van, rengeteg ember megtapasztalta már, halál utáni részletes beszámolók, szellemek, távolba látás, megérzés, stb. Tényleg rossz lenne, ha nem lenne, de ehhez nem kell a keresztény Isten...

  • @sz4bolcs
    @sz4bolcs Před 3 lety +1

    Amúgy a csaj nem megy sehova azzal az eszközzel, csak kommunikál rajta keresztül az idegenekkel. Nem járművet építtettek, hanem telefont. Emiatt mondta az idegen, hogy ez még csak a kezdet. Legalábbis én így értelmeztem, miután közölték vele, hogy egy pillanatra sem hagyta el a Földet.
    Amúgy csodálatos film, sajnos egyre kevesebb ilyet fogunk látni.
    Puzsérnak igaza van abban, hogy a szellem folyamatosan szorul ki a világból, ahogy a kultúrából, úgy a tudományból is.
    2001 szimbolikus fordulópontja volt ennek: A monolit kőtábla és a Jupiter helyett jött a magányos terrorista és a WTC. Két évre rá a Columbia katasztrófa, ami végleg elfordította az emberek tekintetét a csillagokról, és a nagy álmokról. Rájöttünk, hogy egyedül vagyunk, de ha mégis van egy csepp remény, előbb fogjuk elpusztítani a Földet, mint hogy energiát fektessünk a nagyon alacsony valószínűségbe. Ez a tudományra is rányomja a bélyegét, ahogy a filmben is szemlélteti az a jelenet, amikor a csaj szembesíti a szponzorokat magukkal. A bölcsészek megbecsültsége is emiatt csökken folyamatosan, ha nem termel profitot, mihaszna. De ez a szemlélet nem áll meg a bölcsészetnél, a tudomány ugyanúgy elszenvedi a következményeit.
    És a filmezés.
    Az ilyen filmeket váltja le a Raised by wolves..

    • @gregor_man
      @gregor_man Před 11 měsíci

      "Nem járművet építtettek, hanem telefont."
      A film legvégén halljuk, hogy a nő kamerája több (14?) órányi üres felvételt rögzített. Ugyanakkor a kabinja látszólag folyamatosan esett lefelé, mintha nem történt volna semmi. Ha csak "telefon" lett volna, akkor hogyan tartott órákig a pillanat? Mit akartak volna álcázni a zuhanás folyamatossá tételével? Miért látott volna a nő olyan képeket, amelyek intergalaktikus utazásnak néztek ki? Szerintem ez jármű, teleportáló, "fényposta", és ténylegesen utazott.

  • @andrasbere5768
    @andrasbere5768 Před rokem

    Az elmúlt pár napban nagyjából 1 napnyi PTM videot néztem és hallgattam meg. Minden elismerésem az őszinteségért, gondolom sok feljelentést kaptok. :)
    Hatalom gyűrűi kapcsán keveredtem valahogy hozzátok és azóta nem bírok 'leállni' az élményekkel. Érdekes, hogy a vallás(ok) vs ateista gondolatok és 1 órás eszme-csörte itt bontakozik ki, holott direkt megnéztem a prometheus, farkas gyermekei (bár ott nincs Ábel) videokat is, bőven lehetne ott is ütköztetni erről gondolatokat - el van nyomva a vallás, tehát kifejlődik 'csakazértis' - és erre van kódolva szerintem az emberiség. Ezért gondolom azt, hogy Gyuri is hisz 'valamiben' - cáfolj meg, ha valóban nem - ami nem okvetlen vallás, de nem tudod megmagyarázni, mégis jól eső érzés és onnantól szerintem az már 'hit'.
    Arra a részre, hogy nincs bizonyíték semmire Ábel reakciója zseniális, erről mindig a S.T. Sötétségben első pár perce jut eszembe, amikor a tengerből kijön az űrhajó, amit pár tucat helyi 'ember' lát, eldobják az addigi tekercseiket és lerajzolják a földbe, amit láttak és onnantól azt imádják...látták páran, ott voltak páran, a többiek utánuk, generációkon át csak annyit fognak tudni, amit az őseik láttak és sok generációt követően -mivel nincs egyéb bizonyíték- már kételkednek. Jogos a kételkedés, ez is olyan emberi. (nincs ez máshogy nálunk sem, volt a több isten hit -görögök, rómaik- páran láttak valamit (vagy valakit) és azóta eltelt 2 ezer év után ebben sokan kételkednek...nincs ezzel szerintem baj. És a Mátrix óta tudom, hogy aminek kezdete van, egyszer véget is ér...de miért ne lehetne az a vég egy új kezdet - és itt most nem a reinkarnációra gondolok - hanem a természetre például. A tetem humusza miatt tud életre kelni mondjuk egy növény, ez annyira túlmutat rajtunk, embereken, a világ körforgása, hogy nem tudjuk felfogni (magyarázni igen). És szerintem emiatt van a Gyuri 'örök' problémája a scifivel is, hogy nagy kérdésekre keressük a válaszokat és mégis mindig az emberekhez az azt képviselő 'földhöz ragadt' gondolatok maradnak, kanyarodunk vissza, mert mi ennyit vagyunk képesek ebből felfogni. És ez így szép, én remekül alszom emiatt és nagyon tudom élvezni a filmeket, még inkább, ha ebbe még beledobunk egy kis MI-t, mint David, akinél külön vita, hogy akkor most Ő teremtő-e például, hogy akkor Álmodnak-e az androidok elektronikus bárányokkal vagy sem? Zseniális.
    Azért jó ez itt, mert ez egy szuper jó film (bár erről pont nem beszéltek) 11 éves voltam, amikor kijött és meghatározó volt a későbbi/idáigi világ látásomban és valamilyen szinten az emberekhez való viszonyulásomban is az, hogy az 'utazás' a golyó átesése volt - mondjuk 5 sec kb, legalábbis ennyit látunk, de azt 16 órán keresztül rögzítette a kamera.
    Miért ne lehetne, hogy a világ 6 nap alatt készült...kinek a mércéjével? De tényleg annyi ilyen film van, ami (kicsit játékosan néha) foglalkozik ezzel a gondolattal, mint például a MIB, amikor kinyit 1 random ajtót és mögötte még ezer van, meg hogy üveg golyóznak a galaxisokkal az űrlények.
    Mindegy is, annyit akartam még hogy tisztelem ezt a tudást, ami nálatok van -elhangzik 1 film, benne tudjátok a színészeket, illetve másik művet kötni hozzá kapásból, esetleg idézni, óriási - és csak így tovább!

  • @BLNSMC
    @BLNSMC Před 3 lety +1

    Èn is jártam hittanra, egyedül az egèsz osztályból. Mindent megtanultam, és szerintem a Biblia tanulságos törtènetek gyüjtemènye, ami próbálja összetartani emberek egy csoportját. És ez az egyènnek egyébként egy pozitív élmèny, mert alapvetően szociális lények vagyunk.
    Egy másik videótokban elhangzott kapcsolódóan egy fontos idézet: "Ki tudásàt öregbíti, az bánatát öregbíti!"
    Véleményem szerint az embereknek fogalmuk nem volt arról, hogy pontosan, hogy kèpzeljèk el Istent. Ha megnèzitek az összes kèpen a felhők között ábrázolták az angyalokat ès az Istent, azért, mert, akkor még ezeket nem érték el. Majd elértük. Majd magyarázkodott az egyház. Majd megtaláltuk a dinoszaurusz csontokat, majd magyarázkoddott az egyház. Amennyiben Isten bármilyen kapcsolatban volt az emberrel Jézuson keresztül ezekről már 2000 ève tudnunk kellene.
    Ilyen dolgokról is olvashatnánk a Bibliàban:
    - A Föld gömb alakú ès a Nap körül kering, ne öljetek miatta embereket a következő 2000 évben
    - mossatok kezet a műtés előtt, hogy ne betegedjenek meg az emberek a kis bacilusoktól, ne szenvedjenek az emberek
    Stb.

  • @fradika84
    @fradika84 Před 3 lety

    "legmagasabb kozmikus rang" - azért ezt ennél sokkal komplexebben gondolja Róbert, mint ahogy itt hivatkozol rá :)

  • @janosantal6715
    @janosantal6715 Před 3 lety

    Szerintem a lélek az elmének az a része amit a legnehezebben tudunk értelmezni, hiszen az egyetemes és nem tapasztalati úton bővül. Az én véleményem szerint Isten pedig mindaz amit az ember nem tud megteremteni, de mégis létezik. Ehhez még hozzátartozik, hogy az ember valójában semmit nem tud megteremteni, talán csak a tudatát tudja bővíteni. A vallások pedig értelmezési elméletek csupán, de mind egy helyre vezetnek, mintha különböző utakról indulva egy cél megértése felé haladnánk. Úgy gondolom a hit csak arra jó, hogy legyen egy kifejezésünk amit elképzelni sem tudunk és soha nem is fogjuk azt látni, vagy megtapasztalni. A tudomány sem lesz képes soha bizonyítani vagy igazolni Isten létezését mert a felfogható valóságon kívül áll Isten, vagy nevezhetjük sorsnak, univerzumnak vagy evolúciónak igazából bárminek. A vallást szerintem kár jobban értelmezni mert az csak az első lépcsőfok, az érthető a legkönnyebben. (Egyébként nem vagyok hívő, de az én gondolataimban ez így értelmezhető.) Egyébként Gyurinak üzenem, hogy, ha nem szó szerint értelmezi a Bibliát, hanem úgy mintha egy vers lenne tele költői eszközökkel akkor a tudománynak sem mond ellent. Pl. Isten 6 nap alatt teremtette a világot, ez simán megfeleltethető az ősrobbanásnak is. Egy borzasztóan komplex összetartozó hirtelen létrejön. A tudomány és a vallás inkább kiegészítik egymást mintsem élesen ellentmondanának egymásnak.

  • @zoltannagy8677
    @zoltannagy8677 Před 3 lety

    Ha elpusztítjátok a szárnyashagyát, az hadüzenet a hangyabolygónak és borítékolható a föld teljes pusztulása.

  • @gabigelo1504
    @gabigelo1504 Před 3 lety

    "Az ember, mint legnagyobb kozmikus rang" témát Hamvas Bélától vette, legalábbis rá szokott hivatkozni, mint példaképre, és ő foglalkozott ezzel sokat. (Amúgy vallási/filozófia eredetű, azt hiszem a kabbalában szerepelt előszőr.) Semmi köze az emberiséghez, és annak bűneihez, az egyénre és az emberi lélekre vonatkozik.

  • @jameschambers1101
    @jameschambers1101 Před 4 měsíci

    Én, mint antivallásos ember nagyon jókat nevetek ezeken a hitvitákon. hajrá Gyuri.

  • @Asti89
    @Asti89 Před 2 lety

    All respect for Soma!

  • @BLNSMC
    @BLNSMC Před 3 lety

    vallás mindig úgy követi a tudományt hogy jó legyen neki :)

    • @NisiCaloponis
      @NisiCaloponis Před 3 lety +1

      Tévedés, ami a tudománytörténeti tények iránti teljes tudatlanságon alapul. Valójában a tudományt eleve a vallás hozta létre. A leghardcore-abb tudományos korszakok, pl. a Babilóniai csillagászat vagy a reneszánsz és újkori felvilágosodás, egyenes következménye a vallásos gondolkodásnak és intézményrendszernek. Talán az egyetlen kivétel a hellenizmus korszaka. De az európai civilizáció és tudomány kétségkívül egy az egyben a katolikus egyház kreatúrája. Nézzük csak: az egyetemeket. A szerzetesrendek hozták létre az ingyenes közoktatást és mellesleg az ingyenes közegészségügyet (kórházak). A reneszánsz korában fedezték fel a természeti törvény fogalmát (Galilei, később Newton), amire az egész modern természettudomány épül. Nos, mindkét alapgondolata a természettudománynak - az, hogy a világ egyáltalán megismerhető, illetve hogy törvények kormányozzák - az ábrahámita vallások törvényalkotó és teremtő istenének fogalmára épül, nélküle értelmetlen. Az araboknál és a távol-keleten nagyjából ugyanez. Nem véletlen, hogy a vallástalan tudományos korszakokban, pl. hellenizmus, a modern felfedezések helyett egy idő után szkepticizmusba, sztoicizmusba és babonákba fulladt a tudományos gondolkodás (asztrológia, neoplatonizmus, alkímia stb.). Az európai tudománynak volt egy rövid ateista korszaka, a darwini evolúcióelmélet diadala. Ennek ateista túlhajtásának köszönhető a két leggyilkosabb babona, a szociáldarwinizmusra épülő nácizmus és faji szuprematizmus, illetve a másfajta értelemben a szociáldarwinizmusra épülő bolsevizmus. A relativitáselmélet felfedezése azonban a materializmus lassú haldoklását hozta. Ez a jelenség napjainkban egyre inkább megfigyelhető. Öszességében megállapíthatjuk, hogy a tudomány, amikor párosult a vallás irányításával, akkor jól teljesített, amikor az ateista ideológia hatása alá került, akkor viszont mindig elhajlott a babonák irányába. Ez alól egyetlen rövid korszak volt kivétel: a nagy felfedezések kora az inkvizcióval és boszorkányüldözésekkel. Tehát azt sem mondhatjuk, hogy egyedül a vallás tudja üdvözítően vezetni a tudományt. Viszont egyiket sem szabad túlhajtani a másik rovására: a tények tisztelete, a józan ész és a hit együtt kell, hogy járjanak és egyensúlybvan kell, hogy legyenek. Erre önmagában sem a vallás, sem az ateizmus nem biztosíték. Viszont önmagában a tudomány sem teszi jobbá a világot, erkölcsi vezetés kell neki. Különben jön az atombomba meg az élő magzatok, emberi lények széttrancsírozása őssejtkutatás címén. Nem szabad olyan binárisan látni a világot, ahogy a fundamentalista ateisták és a fundamentalista keresztények teszik, akik ellenkező előjelekkel ugyan, de ugyanazt mondják.

    • @BLNSMC
      @BLNSMC Před 3 lety

      igen kicsit elhamarkodott komment volt. egyetértek, hogy a vallás nélkül nem lenne tudomány sem

  • @Botrytis18
    @Botrytis18 Před 3 měsíci

    A világuniverzum egyik legjobb filmje, örökzöld.

  • @BLNSMC
    @BLNSMC Před 2 lety

    Szerintem Ádám találta meg az első pulzárt amikor Éva lehajolt az almáért

  • @istvanbraun7285
    @istvanbraun7285 Před 3 lety

    Nekem a hithez kapcsolatban egy kérdésem lenne... Miért a keresztények Istene az egy igaz Isten? Mi van a többi vallás istenével, a több isten hitű vallásokról meg ne is beszéljünk...

    • @gaborlaufer8640
      @gaborlaufer8640 Před 3 lety +1

      Minden vallás a magáét tartja igaznak. Sőt, egyes vallásokon belül vannak leágazások, melyek a másikat sem fogadják el. Ez teljesen normális és természetes. Ezért hívják vallásnak. Mert hiszed és követed azokat a szabályokat és törvényeket, melyeket az adott hitrendszer magáénak vall.

    • @NisiCaloponis
      @NisiCaloponis Před 3 lety

      István Braun: Ha fellapozod a(z angol) Wikipédiát a "gravitáció" c. résznél, akkor kb. 5-9 rivális és lényegesen eltérő, sőt esetenként egymást tagadó fizikai elméletet találsz. Ez tehát azt jelenti, hogy egyik elmélet sem igaz, sőt gravitáció sem létezik, és az egész fizika marhaság?

  • @crash2448
    @crash2448 Před 3 lety

    Légyszíves, írjátok le mi lenne Ábel konkrét válasza az idegennek. Azon túl, hogy a felvetés sci-fi, egy elméleti felvetésként kezelve, mi lenne a válasz egy ilyen találkozásra? Szükségszerűen azt a lényt is Istennek kellett teremtenie vagy nem?

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +4

      Nem tudom pontosan, mire gondolsz. Hogyhogy mi lenne az üzenet? Én örülnék a találkozásnak, és sok kérdésem lenne nyilván. Az nekem nem lenne probléma, hogy oket is Isten teremtményének gondoljam. Ahogy a videóban is mondtam, a teremtett világ végtelennek tűnően nagy, nem tudom, hány és milyen fajta élet van benne, de egyetlen élet sem okozna bennem azt a traumát, hogy akkor most nincs Isten. Én őszintén nem értettem a Gyurival való -beszélgetésben sem és sok kommentben sem, hogy ez miért okozna krízist bárkiben.

    • @crash2448
      @crash2448 Před 3 lety +1

      @@csendler Köszönöm a választ. Igen, kicsit félreérthető volt a kérdés, de értem az álláspontod. Ha jól értem, ez egy olyasfajta keresztényi szemlélet, amely nyitott az ismeretlenre, de abból nem enged, hogy Isten egy és oszthatatlan.

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +3

      @@crash2448 hát, fogalmazhatunk így, igen. Szerintem a kereszténység (nem feltétlenül az egyház) alapvetően nyitott dolog, akár az idegen életre. Szerintem nincs semmi, ami a teremtést cáfolni tudná.

  • @ezilyen
    @ezilyen Před 2 lety

    Szerintem a szociális fejlődés kérdése itt a legizgalmasabb, és szerteágazóbb. Hiszen felvet egy rakás filózófiai kérdést. Mit tekintünk szociálisan fejlettnek? Ki kell-e terjesztenünk a "társadalom" fogalmát - ha már emberiség léptékben gondolkozunk - a bolygó minden élőlényére? Mikor, és hogyan került az ember a többi élőlény fölé? Biztos hogy pusztán a tudásunk volt ami erre az útra terelt, vagy inkább a kapzsiság, a mohóság, a "ragadozó gén"? Vajon ki lehet-e nevelni, vagy irtani az emberből az önzést?

  • @jorgancarth5008
    @jorgancarth5008 Před 3 lety +1

    Sziasztok Gyuri én veled értek egyet és szerintem a vallás csak visszahúzza és szétválasztja az emberiséget és én minden olyan irányzatot gyűlölők ami elválasztja az embereket és a vallások 90 % - a pontosan ezt teszi . És személy szerint azt gondolom hogy a testünkben lévő energia vagyis a lélek azok vagyunk mi ez az energia amikor meghal a testünk akkor kiszabadul belőle és ez az energia nem vész el csak átalakul azt nem tudom mi lesz belőle . Még azt is gondolom hogy mi itt a Terrán mi emberek semmik vagyunk csak porszemek a világmindenségben ez talán majd egyszer megváltozik mondjuk 2000 év múlva amikor már nem lesznek vallások mivel felnő a fajunk és az univerzumban rengeteg helyen leszünk jelen mert a vándorlási és a felfedezési vágy mindig is bennünk volt és bennünk lesz .

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +3

      Hát ez kemény? Szóval amíg vannak vallások, addig az emberiség gyermek? Szép. Amúgy mondd csak, ilyen százalékos arányokat, hogy 90, honnan veszel? És miért választaná el egymástól az embereket a vallások bárahány százaléka? Épp, hogy a vallások nagy része beszél empátiáról, együttérzésről, felebaráti szeretetről, megértésről, elfogadásról, önfeláldozó szeretetről. Te egy materialista marxista vagy, legalábbis óvakodnod kellene, nehogy arra az útra lépj.

  • @Hazardteam
    @Hazardteam Před 3 lety

    *41:03* Bocs, de ilyet csak olyanok mondanak, akik vallásosak, de nem olvasták el a bibliát. Én se hivő, se vallásos nem vagyok, de kiváncsiságból végigolvastam anno 2x és ott biza eléggé kemény retorziók vannak, ha "nem jössz". Én többek között ezért nem vagyok hivő. Nem tudok hinni abban, hogy ha létezik egy annyira intelligens lény, istenség, erő, akármi, amely képes volt létrehivni az univerzumot, szadistább és igazságtalanabb lehet, mint a.legeltorzultabb ember a világtörténelemben. A film amúgy egyik *nagy* kedvencem.

  • @rcarlosk3497
    @rcarlosk3497 Před 3 lety +1

    Közel 10 éve láttam eme művet, szóval homályosak az emlékeim a részleteit illetően. Újra is nézem, hála érte hogy eszembe juttattátok! Visszatérve a homályos emlékeimhez, nem rémlik pontosan mi volt a Hitleres téma amit vissza küldtek. Amennyiben az olimpiai beszéd volt az, akkor feltehetőleg abból indultak ki a készítők, hogy a történelmünk során az első világűrbe rádióhullám által sugárzott tv adás, a fentebb említett olimpiai beszéd volt. Ezért ha kellő időben fogják a rádióhullámjainkat akkor ez fog elsőként oda érni.
    Továbbá nem vallásos mivoltomból adódóan főleg Gyurival kell egyet értsek a vallási témában. Bár tisztelem Ábel szemléletét is! Én nagyon más kontextusból tudom csak megközelíteni a vallások alapjainak valóságosságát, amennyiben próbálnék a saját látásmódomnak megfelelően 'hinni' benne. Sajnálom olykor hogy nem tudok a témákat illetően véleményt ütköztetni, kivesézni veletek közösen. Élvezet volt ismét hallgatni ezt a színvonalú kommunikációt és gondolatmenetet melynek így is részese lehettem!

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +1

      Köszönjük szépen, én nagyon örülök az ilyen hozzászólásoknak, igazi gyöngyszem, hogy sértegetés nélkül is lehet állást foglalni, irányt választani. És annak is örülök, hogy tetszett a film neked is.

  • @adam_dorner
    @adam_dorner Před 3 lety

    "aszteroidák hozták az életet" = pánspermia elmélet

  • @zz9poti
    @zz9poti Před 2 lety

    Hívő emberként, azt kell mondjam, hogy Gyuri ott veszti el bármely vitáját ebben a témában, hogy a hívőknek van egy Joker kártyájuk. A Biblia következő mondata: "Emberi szem nem láthatja, emberi ész fel nem fogja."
    Mindemellett a hit kapcsán hangzott el az a mondat, hogy " Ha meg tudod cáfolni a hitemet, akkor keresek magamnak egy másikat"
    A hit az hit. Ha a nagy zöld tüsszentő órából estünk ki és várjuk a nagy fehér zsebkendő eljövetelét az is egy hit és ráépülhet egy vallás.
    Gyuri a hitet terveze cáfolni, de a vallásokat cáfolta.
    A vita egyébként jó volt.
    Ja és Ábel for president!!! :D

  • @Berse093
    @Berse093 Před 3 lety +2

    Sztem Ábel hobbi keresztény, imádlak titeket de Ábelnél azt érzem hogy ő a saját személyiségéhez formálta a vallást, amivel nincs baj tetszik. De alapvetően ez a vallás nem így működik és Gyurinak kell igazat adnom hogy az itt elhangzott dolgok nem össze egyeztethető egy keresztény felfogással. A vallás olyan mint egy MLM cég, mindig jött a történelem során egy ami jobb mint az előző, amúgy Ábel érvelésn végig menve nyugodtan kijelenthetem hogy én Odinba hiszek 🤷

    • @csendler
      @csendler Před 3 lety +2

      Örülök, hogy Odinban hiszel :D én a hobbi keresztény dolgot visszautasítanám tisztelettel. A vita kedvéért és a hídépítés jegyében igyekeztem közelíteni az álláspontokat, emellett nem akartam kirekesztő kereszténynek tűnni. Semmiképp sem olyan kirekesztőnek, mint ez az ateista áradat ami ellepte itt a kommentszekciót. De ez mindegy is. Annyit állítottam, hogy lehet máshol élet, hogy a tudomány nem blokkolja a vallást és fordítva. Ennyi. Nem több.

    • @alexandra30s97
      @alexandra30s97 Před 3 lety

      Ne magyarázkodj légy oly szíves. Rendesen kihúztad a gyufát a főnöködnél ezzel a blaszfémikus hídépítéseddel. Hidat akkor építs, ha erre megkért a mindenható. A kontárkodásra nincs szükség! A felvett nyájaskodásra meg végképp...

    • @Berse093
      @Berse093 Před 3 lety

      @@csendler jó én értem a törekvéseid, és becsülöm is, hogy tudsz hinni. Én csak nem értem hogyan? És főleg a kereszténységet nem a szeretet hatotta át, vassal és vérrel vitték el a világ minden részére, és erőszak útján térítették át az embereket, vagy ez vagy a halál, milliókat mészároltak le Isten nevében, utána pedig bűnbocsánatot kaptak. Mindig a kornak megfelelőnek alakították ennek a vallásnak a kritériumait, hogy mi az ami belefér még és mi az a mi nem. Az egyetlen amit adott számunkra, és nem csak ez, hanem minden vasllás az a megosztottság a világnan, nem egy könyvből kell tudni h nem ölünk meg mást, hanem erkölcsi alapon, empátia. De még inkább feldűhít az amikor keresztény papok nyiltakozták le hogy a pedofilia nem bűn, vagy korántsem akkora bűn mint egy abortusz, és magukat mosdatták. Istennek egyetlen elfogadható magyarázata van arra ami a világban zajlik, mégpedig az h nem léteik. vagy ha még is létezik, a legbetegebb és szadistább entitás ami ebbe a világba létezhet, hogy a saját fiát küldi a kínokkal teli halálba, mint valami régi áldozatíi rítusnál akár az inkáknál, de nyugodt szívvel nézett végig már nem egy népírtást is. És még hányat fog... És még hány gyereket fognak majd megerőszakolni úgy h közben a fülükbe azt suttogja majd a pap, hogy ez isten akarata, gyomorforgató. De ismét mondom, elképesztő h ezek ellenére, te képes vagy ebben hinni, és főleg a keresztény egyházhoz sorolni magad, amikor aztán ő rájuk tökéletes a mondás, h vizet prédikálnak, és bort isznak...

    • @deje92dombi58
      @deje92dombi58 Před 3 lety +1

      @@Berse093 Ugye röpködtek itt a Sztálinos analógiák Ábelbától, aki közben bagatelizálja a Kereszténység áldozatait, de ha csak azt nézzük amikor a Keresztény egyházfő zöld utat adott az Amerikai indánok kiirtására mondván hogy azokért nem kár mert azoknak úgysincs lelke csak akkor több millió szerencsétlen indiánt mészároltak le a kereszténység nevében. És Sztálin legalább egy eszelős őrült volt aki nem csak vallási alapon diszkriminált hanem osztály meg rassz alapon is addig nem tudom a Keresztény egyháznak milyen mentsége van a rémtetteire. Gyakorlatilag összeült a sok beteg agyú vallásos marha és eldöntötték hogy ezeknek nincsen lelke akkor ezekért nem kár.

    • @randommen214
      @randommen214 Před 3 lety +1

      @@deje92dombi58 Ebben van igazság, nem kevés. De azt ne felejtsük el, hogy a kereszténység nevében lekövetett szörnyűségek mind mind emberi parancsra történtek. A pápa parancsára, királyok parancsára, püspökök parancsára. De hogy egy számomra nagyon kedves idézettel szemléltessem a dolot:
      "- Azok ott templomosok, arabokat öltek - mutat az akasztófák felé.
      - Meghalnak mert teljesítették a pápa parancsát?
      - Az nem Isten parancsa. Sem pedig Krisztusé"
      /Mennyei királyág, 2007/
      Igen, a kereszténység nagyon sokszor egy nagyon kegyetlen eszközként funkcionált a múltban, DE az amit krisztus hírdetett, amin a vallás alapul, pontosan az ellenkezője volt annak, amit a vallás nevében tettek, így nem lehet azt mondani, hogy a kereszténység gonosz. A hatalomban lévők gonoszak és azok, akik követik a parancsaikat. Az emberek gonoszak.

  • @pilotapiskotataller5949
    @pilotapiskotataller5949 Před 3 lety +2

    Ábel kicsit fanatikusba tolja :D de azért jó lett a videó ismét :)

  • @matezeleznyik1416
    @matezeleznyik1416 Před 3 lety

    Hard Talkra keressétek meg Robit, biztos vitázzhattok vele.

  • @TMilli82
    @TMilli82 Před 3 lety

    Én azt gondolom, hogy:
    Szerelem úgy viszonyul a vágyhoz,
    Mint Isten a hithez.
    Mi a szerelem? Mi isten?
    Én el tudom fogadni, ha nincs szerelem csak vágy és szeretet létezik, úgy hogy voltam szerelmes. És azt is ha hit és remény létezik csak, úgy hogy inkább ateista vagy inkább úgy mondanám pragmatikus vagyok. De az ellenkezőjét is hogy létezik isten és kb úgy képzelem el mint az Ábel vagy a Puzsér. És érdekes mert ahogy korosodtam tudtam megfogalmazni a szerelemnek hitt korábbi kapcsolatom, hogy az elsősorban vágyakozás volt nem az amit szerelmként értelmezünk. Ezért hajlok a realista gondolkodás felé. Ugyanakkor megmagyarázhatatlan hogy a számok alapján nem találkoztunk még idegen civilizációval. Sőt hogy egyáltalán ilyen áthághatatlan fizikai távolságok léteznek. Olyan mintha tényleg egy "mátrixban" léteznénk. Ezért viszont hajlok "isten", teremtő felé is.

    • @NisiCaloponis
      @NisiCaloponis Před 3 lety

      Bocs, igazad van, de miért gondolja mindenki, hogy ha idegenek léteznek, szeretnek bennünket? Én, ha idegen lény lennék, nem szeretném az embereket, sőt elkerülném ezeket az ön-és közveszélyes majmokat olyan messzire, amennyire csak lehetséges.

  • @zoltantoplak6254
    @zoltantoplak6254 Před rokem

    Hitvita???? Ez érdekes lesz.

  • @kovaratis
    @kovaratis Před 6 měsíci

    "Bizonyíték van rá hogy a föld nem teremtődött, vagy növesztették" száll vitába a vallásos az ateistával. :D

  • @gezaigmandy9766
    @gezaigmandy9766 Před 3 lety +2

    Gyuri, tényleg el kellene hívni Puzsért a műsorba. Annyit beszéltetek róla (főleg te), hogy akár a címbe is berakhattátok volna. "Kapcsolat - Hitvita és Puzsér". :-)
    Az, hogy félreérted, amiket mond és azzal foglalkozol, ahogyan mondja, megér egy beszélgetést. Én úgy emlékszem, hogy nem azt mondta, hogy "egy és az a mindenható", hanem azt mondja, hogy két dolog biztos a világon, akár tudományosan, akár vallás alapon is, hogy:
    1. VALAMI van.
    2. Ez a valami: EGY.
    Ebben a két pontban nem lehet vita az emberek között, legyen az ember akár ateista, akár vallásos. Ez a nemtudásunk kölcsönös elismerése is, ha úgy tetszik.
    Az, hogy könnyű félreérteni Puzsért (csak egy kicsit akarni is kell), ehhez jó illusztráció az itteni egyik kommentelő, aki téged is pökhendinek írt le a valláshoz állásoddal kapcsolatban. Ha valaki nem ért egyet azzal, amit mondasz, már röpködnek is ám a jelzők. Na meg a "milyen jogon..." kezdetű gondolatok. Ahogy népszerűbb lesz ez a csatorna, annál több ilyennel fogtok találkozni, ideje felkészülni rá!
    Ja, Puzsért meg hívjátok el!

    • @Hunfootball
      @Hunfootball Před 3 lety

      A Puzsér-témával is egyetértek. Egy idevágó jelenség lehet: Dunning-Kruger-hatás. Ez is szocializáció kérdése (is lehet). Általában a tudatlanok a leghangosabbak. Nem tudják, mit nem tudnak. Puzsér stílusa tetszik, a tudása már kevésbé.

  • @Sin0TPG
    @Sin0TPG Před 3 lety +1

    Gondoltam megnézem. Erre: 666 views... Ez vajon jelent valamit? :O

    • @godzsy
      @godzsy Před 3 lety +1

      Nem jelent semmit, mert Te már 667. néző vagy. Annak, akinek a hatszázhatvanötödik volt írva, annak viszont igen. :D

  • @rga7482
    @rga7482 Před 2 měsíci

    Hát.... Meghallgatva ezt a baromi érdekes beszélgetést, ezt még akár kétszer is végighallgatnám, de a filmet semmi pénzért nem nézném meg. Tipikus amerikai marhaság, olyam, amitől én sacc 15 éve csak felhúzom magam ahelyett, hogy szórakoznék.
    Ha már fantasztikum, akkor néhány éve a MARS c filmmel jártam igy, baromi mérges voltam sacc a közepétől fogva

  • @MorliHolect
    @MorliHolect Před 3 lety +2

    Elnézést, ha hosszú leszek, de mostanában olvasom újra José Rodrigues dos Santos könyveit, azok közül is főleg az Isteni formula című regényben igyekszik körüljárni Isten kérdését, mégpedig a természettudományok jelenlegi ismereteinek fényében.
    Ő egy portugál újságíró, aki ponyvába csomagolva igyekszik feldolgozni, a nagyközönség számára érthetővé, befogadhatóvá tenni általa érdekesnek ítélt valós dolgokat a kvantumfizikától a gazdasági világválság közgazdaságtanán keresztül a vatikáni bank simlijeiig. És ezeket nem az ujjából szopja, hanem a könyvei végén mindig megad egy jó hosszú szakirodalmat,amiket elolvasott hozzá és az interjúiban elmondja, hogy a könyveit leellenőrizteti az adott terület szakértőivel is, hogy az ismeretterjesztő részben ne írjon hülyeségeket (a ponyva része, az akció, nyomozások, rejtvényfejtések, amit a fogyaszthatóság és az eladhatóság miatt kerít köré, az számomra megmosolyogtatóan naiv és túlzó, de már hozzászoktam és elnézem neki :D ).
    Nos , az Isteni formulában azt vizsgálja, hogy a tudomány szempontjából lehet-e bizonyítékot találni Isten létezésére. És a válasz az, hogy igen! Persze nem a Biblia által leírt Istenre, az egy ember által kreált valami, a valóságban nem létezik. De mégiscsak ara a következtetésre jut, hogy a világot teremtették. Ennek a bizonyítására két dolgot vizsgál: az intelligenciát és a szándékosságot. Intelligens-e az univerzum? Erre egy karóra példáját hozza, amit egy civilizációt soha nem látott dzsungellakó véletlenül megtalál a földön: ha nem is tudja pontosan, hogy mi a funkciója, azt azért sejti, hogy valaki valamilyen célból azt létrehozta. Az Univerzum pedig sokkal bonyolultabb és összetettebb mint egy karóra, elég csak egy emberre vagy bármilyen élőlényre gondolni, az anyagnak milyen bonyolultságú szervezettsége ez, ami a Nap által termelt energiából és élettelen atomokból egy gondolkodó lényt hoz létre.
    A másik kérdés a szándékosság. Szándékosan, előre megtervezetten vagy véletlenül ilyen az Univerzum? Erre már jóval nehezebb cáfolhatatlanul igent mondani, hiszen ugyanez a nehézség a jogban is: bebizonyítani, hogy valaki szándékosan követte el a bűncselekményt (ami súlyosbító tényező), csak közvetett bizonyítékok alapján lehet, 100%-os bizonyossággal kizárólag az elkövető tudja, hogy szándékosan tette-e vagy sem. De vannak erre utaló jelek, amik nagyon valószínűvé teszik. A természeti törvényeket és állandókat hozza fel példának, amik az Ősrobbanáskor a tér és az idő megszületésével létrejöttek. Azt állítja, hogy ezek az állandók, mint a gravitáció nagysága, az atommagok energiája és még sok más természeti állandó, ha ezek értékében csak minimális, milliomod méretű eltérés lenne, már nem lennének csillagok, nem szerveződhetnének molekulákká az atomok, nem létezne élet. Az hogy ez a rengeteg állandó és természeti törvény ilyen pontossággal állítódott be a kezdetekkor, annyi az esély rá, mint ha a Föld minden országában vennénk egy lottószelvényt és mind telitalálatos lenne. Csak kétféle magyarázat lehetséges: vagy végtelen számú univerzum keletkezett, amiben a nagy számok törvénye alapján ebben az egyben véletlenül így alakultak a dolgok, a többiben mind mások ezek az értékek és ott csak protonok és elektronok szálldosnak a teljes sötétségben. De jelenleg csak a mi univerzumunkat ismerjük, nincs bizonyíték más univerzumok létezésére. A másik magyarázat, hogy a lottóhúzás "meg volt bundázva", a természeti értékeket valaki ilyen hajszálpontosan beállította az ősrobbanásnál, hogy a matematikai, fizikai, kémiai és biológiai törvények alapján úgy szerveződjön az anyag ami idővel intelligens életet szül. Szó esik még arról, hogy az ősrobbanástól kezdve mostanáig, sőt az univerzum végéig minden determinált, de a káoszelmélet, a matematikai nemteljességi tételek, a kvantumrészecskék viselkedésének meghatározhatatlansága miatt általunk soha nem lesz determinálható. De az Univerzum története a kezdetektől a végéig előre meg van írva, ha ismernénk a világegyetem összes részecskéjének a múltbeli és jelenlegi helyzetét, akkor abból kiszámíthatnánk minden jövőbeni történést is.
    Az általunk ismert világ, az atomok, molekulák, bolygók, csillagok, minden anyag, ami létezik és a tudomány által megfigyelhető csak a hardver, ezen pedig fut egy szoftver, de azt nem tudjuk, hogy mi ez a szoftver, mi az egész értelme és célja.
    Persze az író megpróbált egy lehetséges magyarázattal szolgálni, de ez már csak színtiszta sci-fi. Az, hogy az Ősrobbanással volt kezdete az Univerzumnak, az azt jelenti, hogy nem örökkévaló és lesz vége is: vagy a teljes kihűlés az entrópiának megfelelően, vagy az összehúzódás és a Nagy Reccs, amikor minden újra egyetlen pontba sűrűsödik és megszűnik. De az még soká lesz, és addigra a biológiai intelligencia létrehozza a mesterséges intelligenciát, a mesterséges élet már nem függ a csillagok energiájától, szabadon terjeszkedhet és fejlesztheti önmagát, egészen addig amíg egy mindent behálózó, mindentudó szuperszámítógép lesz. Olyan hatalmas, hogy amikor elérkezik az Univerzum vége, megalkot egy végtelen bonyolultságú programot,ami alapján egy újabb Big Bang keretében minden újrakezdődhet. Isten tehát a miénket megelőző Univerzum szuperintelligenciája, ami a mi Ősrobbanásunkba belekódolta saját maga újjászületését.

  • @zoltantoplak6254
    @zoltantoplak6254 Před rokem

    Engem csoda ért úgy tértem meg 20 évesen

  • @szyszabolcs4
    @szyszabolcs4 Před 3 lety

    Ábel, szép ahogy tiszteled a barátod ateista hitét, ezt a kört vitted..

  • @hallernorbi
    @hallernorbi Před 3 lety

    A vallási téma belekeverését én sem értettem film közben. Egy ilyen tudományos felfedezésnél ma már tojnak a papok véleménye. De a film vége értelmet adott ennek is. Fricskát kapott Jodie Foster. Röhögött a hívő embereken (ha nincs bizonyíték, akkor hogyan képesek hinni valamiben), és a végén ő is ezt kérte a bizottságtól. És persze ezt a bizalmat nem kapta meg a sajátjaitól, viszont amikor kijönnek a tárgyalásról, a laikus tömegben sokan jelzik, hogy hisznek neki, mert "érzik", hogy igaz lehet a története. Istenről: az általunk gyártott M.I. is fel fogja tenni magának a kérdést, hogy ki alkotta, mikor az ember már sehol nem lesz. Mert őket küldjük el többmillió éves felfedező útra a galaxisba.
    Istenek leszünk számukra. És bennük is felmerül majd az igény, hogy alkossanak valamit, ami istenként tekint rájuk. Ezt egy gép csak úgy teheti meg, ha biológiai életet teremt. Aminek az élete nem fullad unalomba az öröklét miatt. Visszahozzák az idő értelmét. Ha velünk ez történt, akkor csakis globálisan tudom elképzelni. Nem az embert teremtették, hanem az életet a Földön. Az emberi agyat (mint hardvert) nem gondolom magasabbrendűnek egy kutya, majom agyáénál. Reménykedek benne, hogy a tenyésztők az intelligencia felé is elindulnak. Többéves tanítás, majd csak ez után szaporítás. (ezt az ember is megfontolhatná, mert nem véletlen, hogy a munka világát nem tapasztaló fiatal szülő utódjának is gondja van a monotonitástűréssel, vagy a tanulással) Esetleg alkotni az állatok számára egy chipet, ami beszéddé alakít pár alapgondolatot. És azt valahogy a faj részévé tenni. Így nem a gazdik lennének a privát "jeltolmácsok", akiknek persze nem hisszük el, hogy a kutya néha kérdez, vagy dühös, amikor valamit nem tud elmagyarázni.

  • @louislegrognard3558
    @louislegrognard3558 Před 3 lety +1

    Ezért is kedvelem a csatornát,mert a könnyed szórakoztató tartalmakra mindig jut valami fajsúlyosabb elgondolkodtató téma...Hívőként vallásosként,ugyanúgy lehet valaki rongy ember ,mint ahogy ateistaként krisztusi tanításokra hajazó jámbor életet élő.Hívő,vallásos ember bármikor kiábrándulhat és megátalkodott"pogányok" is villámcsapás szerűen rátalálhatnak Istenre...szerencsére a modern civilizált világban már nem megyünk ölre hitbéli kérdések miatt.Ahol meg igen,azok értelemszerűen se nem modernek se nem civilizáltak..ergo,van még hova fejlődniük.

  • @funkfuture1506
    @funkfuture1506 Před 3 lety

    Uránia ✌️😌