Expedice Bismarck ( dokument ) nejdokonaleji vybavená bitevní loď

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 09. 2013
  • Bismarck - nejdokonaleji vybavená bitevní loď na světě - byl spatřen, jak vyplouvá z norského přístavu Bergen na volné moře. Největší britská válečná loď Hood se připojila k horečnému pronásledování. Majestátní britské plavidlo však skončilo tragicky. V následné bitvě jej Bismarck potopil. Avšak anglická pomsta měla teprve přijít. Bitevní lodě Rodney a King George se blížily spolu se stovkou dalších plavidel. Tato flotila dostihla Bismarck po více než třech a půl tisících kilometrech přibližně 700 kilometrů západně od francouzského Brestu. Nakonec to byl Dorsetshire, který dal mohutné německé bitevní lodi ránu z milosti. Pouze 100 členů její posádky bylo zachráněno. Při 60. výročí potopení Bismarcku se sešla hrstka těch, kdo přežili, aby společně zavzpomínali na minulost.
    Tento rok učinili mimořádné gesto a pozvali také muže z anglických lodí, které je potopily. Tehdy se střetli jako nepřátelé. Teď, o 60 let později, v úplně jiné situaci.
  • Věda a technologie

Komentáře • 253

  • @honzikzrokycan6305
    @honzikzrokycan6305 Před rokem +6

    Mě vždycky dostane konec, kdy položí na loď plaketu a Karl mluví o kamarádech ,kteří zahynuli ,to je ,aspoň pro mě , obrovské gesto a obrovský projev úcty .Za tento dokument moc díky

    • @jaroslavsmejda7424
      @jaroslavsmejda7424 Před 3 měsíci

      Je to srdce rvoucí a upřímné gesto a vzpomínka na kamarády

    • @josephbalsamo9471
      @josephbalsamo9471 Před 2 dny

      Já jsem z toho taky naměkko,jak řekl Walter,ten námořník z Bismarcku "Nie wieder krieg"

  • @SAsitko020
    @SAsitko020 Před 10 lety +26

    Hodně luxusní dokument o monumentální lodi!

  • @josefgasparik3688
    @josefgasparik3688 Před 2 lety +4

    opravdu tento dokument stojí za to.diky

  • @lubosjanecka559
    @lubosjanecka559 Před 2 lety +10

    opravdu asi nejlepší dokument Bismarcku co jsem kdy viděl

  • @themaxmili
    @themaxmili Před 3 lety +1

    Super👏

  • @milanmokricka3165
    @milanmokricka3165 Před 3 lety +3

    Zajímavý dokument 👍

  • @vartan60
    @vartan60 Před 10 lety +15

    Super dokument.

  • @mijibanakashi6226
    @mijibanakashi6226 Před 9 lety +14

    díky za tento dokument, emotivní.

  • @Panzermeier44
    @Panzermeier44 Před 9 lety +28

    Prý se lidské ostatky nezachovaly. Jen zpracovaná kůže jako například bota. Ale podívejte se na lebku v hangáru v 48:29 .

    • @Juklitz282
      @Juklitz282 Před 8 lety +6

      Panzermeier44 Lidské kosti se vlivem slané vody opravdu poměrně rychle rozpadají.

    • @radekvalecko3433
      @radekvalecko3433 Před 8 lety

      +Panzermeier44 aha tak to jsem si vůbec nevšiml

    • @arbiratka
      @arbiratka Před 10 měsíci

      zdá sa, že vážne áno

  • @MAHABO
    @MAHABO Před rokem +11

    Skvělý dokument :)
    Byla to "hezká" (technicky zajímavá) éra kdy muselo být všechno největší a nejtěžší ale v "moderní" válce se to vše ukázalo jako zbytečné, a na obtíž.

  • @HROSCHAN1
    @HROSCHAN1 Před 2 lety +4

    super dokument, díky... MJen jsem si kolikrát říkal, že ani Britové ani Němci si nepozvali letadla... Obzvláště osamocenému Bismarcku by hodně pomohli... Ostatně některé z těch lodí byly o pár let později potopeny Japonskými letadly, zcela bez šance...

    • @martinnovotny3148
      @martinnovotny3148 Před 2 lety

      ?

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem +1

      Potopen Japonskými letadly byl akorát Dorsetshire, ale to je úplně jiná kapitola námořních dějin.

  • @michalherout8274
    @michalherout8274 Před 2 lety +15

    Bismarck byla a stále je pro mě jedna z nejlepších lodi minulosti a přítomnosti na tu dobu to byla dost strašidelná a mohutná loď

    • @patkogulka352
      @patkogulka352 Před rokem +2

      Trepes ceceriny amigo!! Ak by Bismark bol skutocne tak vymakany ako mu pripisuje pochybna propaganda-nikto by ho nedokazal potopit!!!si uvedom,ze v bojovej akcii bola tato lod jeden jediny den! a isla do hlbin,,takze co tu treba riesit?!?

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      @@patkogulka352 Bohužel jsi to ty, kdo třepe hovadiny. A za hanlivé výrazy mi nestojíš. Bismarck byl jedna z nejlepších lodí v době, kdy vznikl -tedy na začátku války. Samozřejmě že byl po svém potopení výrazně překonán plavidly jako byla třída Iowa, nebo Yamato. Ale to je osudem každé zbraně.
      Co se týká jeho potopení, tak každá loď jde potopit. Což ostatně dokázali i Američani, když potopili Yamato, nebo Japonci když potopili Yorktown. Takže samotné potopení o lodi moc nevypovídá, obzvlášť když to bylo proti drtivé přesile.
      Jo a bojová mise Bismarcku trvala 8 dní, ne jeden. Pátého dne potopil Hood a osmého dne byl sám potopen.
      Co tu třeba řešit? Třeba to, že tu se svou útočnou náturou šíříte bludy.

  • @doktormudrc2213
    @doktormudrc2213 Před 2 lety +4

    Tak že, v dokumentu je uvedena spousta informací o kterých jde minimálně s úspěchem polemizovat. Už v době vzniku nebyl rozhodně nejšpičkovější zbraní,sám nemohl nic .Stál spoustu pěněz a úsilí které mohlo německo využít účelněji. Fungoval jako drahá, plovoucí, výkladní skříň která měla spíš zastrašit něž reálně bojovat. U spojenců jistě vzbuzoval obavy ale rozhodně se z něj nepo... nakonec ho ochromilo obstarožní letadlo a zbytek dokončili lodě které neměli být soupeřem. Příěh je sice zajímavý nicméně válečná realita byla úplně jiná.

    • @Bulifon111
      @Bulifon111 Před rokem +1

      Souhlasím, i koncepce čtyř dělových věží po dvou hlavních byla zastaralá. A to i přesto, že Kruppovy 381 byly velmi výkonné. Loď krásná, ale s nástupem námořního letectva vlastně nepoužitelná.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem +1

      @@Bulifon111 V době svého vzniku sice nebyl zdaleka nejlepší, ale i tak se řadil mezi nejlepší (byl zcela porovnatelný s Italskou třídou Littorio, Francouzskou Richelieu a Britským King George V). V některých směrech je i překonával, v jiných zase zaostával.
      Co se týká protiletecké baterie, tak ta nebyla slabinou obecně všech bitevních lodí. Jen na Bismarcku měla značné mezery. Za prvé kanóny střední ráže (37mm) měly nízkou kadenci. A kanóny větší ráže (105mm) nešly zaměřit na příliš pomalu letící letouny (jako byl třeba Swordfish), neboť na to nebyly uzpůsobeny directory (ty 4 báně, po dvou na obou stranách nástaveb). Při vychytání těchto chyb (což by rozhodně bylo v možnostech Německa, kdyby na to nezapomněli) by byla ochrana proti letadlům postačující. Jednalo se tedy spíš o omyly během stavby než o vadu celého designu.

    • @Bulifon111
      @Bulifon111 Před rokem +1

      @@pavelslama5543 to je i Váš omyl. Žádné kosmetické změny by na zastaralé koncepci nic nezměnily. Dělostřeleckým soubojům velkých lodí dávno odzvonilo a využití takové lodi již během války nebylo. I kdyby se Bismarcku podařilo do Brestu dostat, bylo by jen otázkou času, kdy ho letectvo zlikviduje. A to zcela pomíjím ten ekonomický propadák při každém jeho vyplutí. I jen jeden pomocný křižník byl v potopené tonáži výkonnější.

    • @mbr3209
      @mbr3209 Před rokem +1

      @@Bulifon111 To je úplne jasné!!!

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      @@Bulifon111 V době výstavby neexistovaly zkušenosti s leteckými útoky na bitevní lodě, obzvlášť na moři. Bylo teda více než logické, že se pokračovalo v jejich stavbě (viz i třídu North Carolina, South Dakota, Iowa, King George V, Vanguard, Littorio, Richelieu a Yamato).

  • @pavelbenda5934
    @pavelbenda5934 Před 9 lety +10

    Koukám, že je to tady samý odborník-historik a znalec. V kosce: admirál Tovey nedal pokyn k odplutí z důvodu pomsty, ale z důvodu velké koncentrace lodí na malém prostoru z obav ponorkového útoku (Bismarcku skutečně ponorky pluly na pomoc) a z nedostatku paliva, což by bránilo úspěšnému manévrování při torpédovém útoku. Stejně jak unikl Bismarck z Baltu, nejspíše by unikl i z Brestu nebo jiné základny. V operaci Rheinübung plul s těžkým křižníkem Princ Eugen, což byla loď v podstatě vyrovnaná z Tirpitzem, ovšem jak se ukázalo v tichomoří, samostatným bitevním lodím, benz patřičné ochrany již zvonil umíráček. Bitevní pole i na moři začali pomalu ovládat letadla. Tyto lodě jsou těžké a těžkopádné a i přes spustu protiletadlových zbraní nelze ochranu 100% zajistit. I po opravě by nejspíše stejně efektivní ve smyslu záměru vrchního veleni Kriegsmarine nebyl.

    • @vratislavzapletal2979
      @vratislavzapletal2979 Před 8 lety +9

      +Pavel Benda Bismarck a Tirpitr byla jedna třída lodí. těžký křižník Princ Eugen byl proti nim hračka z lega. Měl jen 8 děl ráže 203 mm a výtlak 15/18,4 kt , mimo ty menší ráže. Bismarck/Tirpizt měl 8× 380 mm a výtlak 41,7/50,9 kt. Úplně jiná liga.

    • @stepanslouka4168
      @stepanslouka4168 Před 4 lety +1

      @@vratislavzapletal2979 Nebavím se o tom, že Tirpitz měl bonus torpédomety... Úplně jinde...

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem +1

      Jak popisují jiné komentáře výše, Prinz Eugen byl i přes svou vizuální podobnost zcela odlišnou lodí než Bismarck. Kdyby stál v boji 1 VS 1 proti Bismarcku, tak by nevyhrál ani nejmenším omylem. Když už tu kážete o odbornících a znalcích, tak si prosím nastudujte rozdíly mezi kategoriemi "těžký křižník" a "bitevní loď", což vám doporučuji jako historik.

  • @simonanovakova2439
    @simonanovakova2439 Před 7 měsíci

    Super

  • @Stanislavek
    @Stanislavek Před 3 lety +9

    Pěkný :-) a proč byli za války nepřáteli a nyní jsou přáteli ? No jedna odpověď by asi byla,existuje tlupa psychopatů lačnících po moci a bohatství,ti pro sve cíle zblbnou lidi aby se obrátili proti sobě,řeklo by se tak ať si to vyřizují sami mezi sebou no ale to neklapne nato jsou už moc bohatí a mocní a tak nás využívají jako sve hrací figurky,takže asi jediná možnost jak se jich zbavit je vyhladit je a nejlepe až do páteho kolene aby nezbyl nikdo kdo by si chtěl nárokovat jak jsou oni přesvědčeni jejich boží právo všem vládnout :-)

  • @derreckmalmort6662
    @derreckmalmort6662 Před 8 lety +29

    V dokumentu se praví, že Bismarck byl zasažen jedním jediným torpédem, které zablokovalo kormidlo, ale co jsem četl, tak ještě předtím jeden Swordfish dokázal zasáhnout trup lodi zhruba v jejím středu, ovšem pancéřování zde bylo natolik silné, že Bismarck to prakticky nikterak nepoznamenalo.

    • @petrjirkovsky3084
      @petrjirkovsky3084 Před 2 lety +1

      Chudáku 💯

    • @vojta223
      @vojta223 Před rokem

      Derreck to je pravda

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      Bismarck byl zasažen postupně pěti torpédy. Ale významný efekt mělo jen jedno.

  • @jardasejba1552
    @jardasejba1552 Před 2 lety +2

    Smutne ale dokument krásný Hrozná smrt Do dnes tam jsou

  • @jiriotcenasek929
    @jiriotcenasek929 Před 8 lety +7

    Kapitola sama o sobě bylo, že Bismarck byl potopen, protože zapomněl natankovat. Jinak by opět unikl, ale neplul maximalní, ale ekonomockou rychlostí a tím poskytl potřebný čas na nalezení.

    • @mandisashabalala6466
      @mandisashabalala6466 Před 7 lety

      ɷ I Havee Watcheddd Thiss Movie Leakedddd Version Heree : - t.co/RlKbv1hghK

    • @TomasMisura
      @TomasMisura Před 3 lety +6

      Nezabudol natankovat, ale pri bitke dostal zasah do palivovej casti a prisiel o velke mnozstvo paliva.

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 3 lety +1

      @@TomasMisura ano paliva v prednych nadrziach, tie dalsie uz bolo totiz uz prazdnejsie, lebo nedotankoval.

    • @blitzmaniak4336
      @blitzmaniak4336 Před 3 lety +4

      A kde chceš natankovat takou obří loď uprostřed Atlantiku

    • @Excavator258
      @Excavator258 Před 2 lety +3

      @@blitzmaniak4336 Na to slúžia tankovacie lode.Bismarck mal možnosť natankovať ešte v norsku plnú nádž ale lutjens to odmietol.

  • @ZeleznyFenix
    @ZeleznyFenix Před 7 lety +5

    Fajn, ale predsa mám nejaký výhrady. Necítim sa síce, že rozumiem námorníctvu z kníh a dokumentov viac, než námorníci, ale nie so všetkým súhlasím, pár veci, ktoré som postrehol: // „Každá loď, ktorá prišla po Bismarcku, nás mala za vzor.“ Ako mohla? Bola to posledná trieda nemeckých bojových lodí, k tomu ostatné posledné projekty tohto typu plavidiel vo svete (okrem Vanguard) boli dokončené skoro paralelne. Obecná konštrukcia tiež nebola až tak pokroková, v podstate vylepšené Bayern a Baden. // Dokáže zničiť loď na 25 km - Väčšina typov projektilov ráže 381 mm dokázali letieť z diel Bismarcku do 35.6 km. // 33 cm pancierovanie? - Skôr chcete povedať pancierový pás, v skutočnosti mal 32 cm. // „Keď sa Hood potápal, posádka predného dela vystrelila poslednú salvu“ Nevie sa, či to bola práca posádky, alebo len náhodný výstrel z poškodenia. // 2x zásah od Prince of Wales? Bismarck zasiahla 3-krát. // A nemuseli by zaokrúhľovať hodnoty ráží diel (bežne sa udáva ale v mm, Nemci však používali cm): pre triedu Bismarck nie 38 cm, 38.1, pre triedu Nelson nie 40 cm, ale 40.6 cm, pre triedu King George V nie 36 cm, ale 35.6 cm.

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 4 lety

      Ty si tam snad byl

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem +1

      Ty ráže děl bych klidně prominul. Ale ten komentář o tom, že všechny další lodě měly Bismarck za vzor bylo, jak se říká v angličtině "wishful thinking", tedy přání otcem myšlenky.

  • @ondrejguga2683
    @ondrejguga2683 Před 7 lety +2

    Připadá mi, jako by si ty historické fotografie nastudovali dopředu (ono je to logické - příprava), ale připadá mi, jako by viděli na tom vraku přesně to, co viděli na fotkách nebo to co vidět chtěli. nechápu, jak na té přídi mohl vidět ten hákový křiž.

    • @ZeleznyFenix
      @ZeleznyFenix Před 7 lety +4

      :D Bola to mesiace pripravovaná výprava, tie fotografie (obecne sú aj známe) museli mať naštudované dopodrobna, to by bola teda výprava ako predobedom za dedinu...

  • @ggquartz7171
    @ggquartz7171 Před 5 lety +13

    to rule the waves across the seeeeeven seaaaaaaaaaaas

  • @GiWiK
    @GiWiK Před 10 lety +16

    Bez toho obrovského štěstí by ho nedostali... No škoda ho. Mohl být úžasnou atrakcí.

    • @jirikoukol7678
      @jirikoukol7678 Před 9 lety

      Tirpitz se nepotopil, atrakce z něho není a byl téměř stejný. Také se o něm ani nemluví jako o Bismarcku.

    • @RobinBudik
      @RobinBudik Před 9 lety +6

      Jiří Koukol Tirpitz se samozrejme daaavno potopil.... Operace Catechism

    • @jirikoukol7678
      @jirikoukol7678 Před 9 lety +2

      Pravda, v tomto jsem napsal hloupost. Omluva

    • @vojtechrada5743
      @vojtechrada5743 Před 7 lety +2

      No bez svého štěstí by se ale ani nedostal tak daleko, štěstí je ve válce vratké, občas dává, občas bere hodněkrát byl velmi blízko Bristkému průzkumu a o pár km se minuli. Jinak bismarc mi přijde docela přeceňovaná loď, teda ve srovnání s podceňovanou Royal navy, která zatím nezklamala v žádné válce kde byla nasazena.

    • @vladimirliska1726
      @vladimirliska1726 Před 5 lety +7

      @@vojtechrada5743 mnoho psů = zajícova smrt, platí vždy a když je ten zajíc chromej na zadní tak to že ho ti psi udolají se nedá brát jako úspěch

  • @zdenekbilek9513
    @zdenekbilek9513 Před 2 lety

    48:30 To je lebka?

  • @lenochod1313
    @lenochod1313 Před 10 lety +23

    2600 delostreleckych granatov a majestatna lod stale plavala...je to skoro neuveritelne.., ale je to Nemecka Technika..

    • @wali_gamesl7160
      @wali_gamesl7160 Před 6 lety +2

      Julian Elekanic. - nojo britove bi také takovydle monsturm bi postavili jen že jen jenom jednu a ne stovky ! Proto britove vyhrali a mohli ostrelovat stat vevice technikách!.

    • @martinkovac6325
      @martinkovac6325 Před 6 lety +1

      To bolo novým pancierom ktorý bol lepší ako britský 60mm nemeckého sa rovnako cca 100 mm britského

    • @jaroslavhoral6837
      @jaroslavhoral6837 Před 4 lety +5

      A dostal ho dvouplošník to fakt nasere ten nepoměr

    • @m81copper85
      @m81copper85 Před 4 lety

      2600 děl granatu :) střílely od pasu jak jinak :))))

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 4 lety

      @@wali_gamesl7160 Britové vyhráli díky spojencům a letectvu a taky byli námořní velmoc dávno před válkou.Je to obdivuhodná loď

  • @jarekfisnar
    @jarekfisnar Před 9 lety +7

    v průběhu záchrany trosečníků adm. Tovey rozkázal toto přerušit a opustit op. prostor pro ponorkové nebezpečí, jenže žádná ponorka v dohledu nebyla, pravým důvodem byla pomsta za HMS Hood

    • @jarksrc5910
      @jarksrc5910 Před 9 lety +6

      Blbost.

    • @vratislavzapletal2979
      @vratislavzapletal2979 Před 8 lety +1

      +Jaroslav Fisnar na to bych moc nesázel

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 4 lety +2

      Věřím mohlo to tak být jak znám anglány

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      Lžete. Německé ponorky byly poblíž. U-556 míříla na Ark Royal těsně před vypuštěním letadel, ale neměla už žádná torpéda, kterými by mohla zaútočit. U-74 byla přímo v místě potopení Bismarcku a identifikovala Britské bitevní lodě. Po odplutí Britských válečných lodí prohledávala místo potopení, ale kromě 3 přeživších našla jen těla.

  • @boriskovarik7276
    @boriskovarik7276 Před rokem +1

    super sláva vítězům čest poraženým

  • @milanwolfi7202
    @milanwolfi7202 Před 4 lety

    Good dokument o postrachu oceánů.

    • @corvusvoncorax5616
      @corvusvoncorax5616 Před 3 lety +1

      Nic proti, ale ta loď vyjela jednou a za týden jí sami raději potopili :-D To už byly hrozivějšími postrachy německé ponorky...

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 2 lety

      @@corvusvoncorax5616 Ano ale já píšu o lodi:)))

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      @@corvusvoncorax5616 Co se týká postrachu oceánů, tak bych s pánem souhlasil. Technicky na to sice neměla, ale ty emoce skutečně vyvolávala.

  • @janjudl153
    @janjudl153 Před 2 lety +1

    Poznamenalo, poškodil se katapult letounu Arado a ten potom už nemohl vzlétnout.

  • @jurodkcorf
    @jurodkcorf Před 4 lety

    Ako sa vola daber komentov?

  • @miki535ie39
    @miki535ie39 Před 4 lety +5

    z celeho dokumentu je najkrajsia posledna veta.........z casov kedy svet zosalel.....az zamrazilo a zda sa ze dodnes sa akosi nevie svet vzpamatat a fungovat normalne,stale su tu sily ktore maju zvratene chute ovladnut naprosto vsetkych a vsetko,nechcu sa poucit z minulosti ze to nieje mozne a jediny zivot ak to ma byt zivot je iba ten v naprostej rovnovahe a porozumeni....nechcu pochopit ze v skutocnosti tu nakoniec nezostane nic a nikto na zive ak neprestanu s tym co robia......oni si fakt myslia ze ze ked budu vypalene atomovky tak spalia atmosferu a nepreziju ani oni....a zivot kdesi pod zemou zo zasobami ,elektrikou a pristrojmi na udrzanie cisteho vzduchu nieje zivot .....ale asi to staci ze si niekto pomasiruje ego a povie si ze ja este zijem a zbytok sveta je fuc.....

  • @mbr3209
    @mbr3209 Před rokem +1

    A to nám ozaj nám hrozí!!!

  • @jarekcimrman8382
    @jarekcimrman8382 Před 3 lety

    Impressive

  • @milanveselka3352
    @milanveselka3352 Před 3 lety +2

    ...smutný osud této velkolepé válečné lodě. Blázen byl kdo ji vyslal na tu osudnou plavbu bez dostatečného doprovodu.

    • @kirkhammett1638
      @kirkhammett1638 Před 3 lety +1

      to je přesné!!!titanic šel taky ke dnu zbytečně.je vidět že ochrana kýlu proti torpedum je nedostatečná...

    • @zdenekkuzelka5622
      @zdenekkuzelka5622 Před 2 lety +1

      @@kirkhammett1638 A co má Titanic společného s Bismarckem ? Navíc Bismarck neměl šanci moře začali ovládat letadlové lodě a dřív nebo později by ho dostali :-)

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      Co se týká doprovodu, tak je třeba brát v úvahu to, že Německé torpédoborce neměly dost paliva na takovou cestu, lehké křižníky byly příliš choulostivé konstrukce na takovou cestu, a těžký křižník jako třeba Prinz Eugen nemá valnou hodnotu proti Bitevním lodím. Jediná loď, která by bývala měla význam, byla Graf Zeppelin, která mohla být vybavena stíhačkami Bf-109-T pro vzdušnou obranu. Ale to je jen teorie, ta loď nikdy nebyla připravena na takovou plavbu.

  • @user-qi7db2hh3c
    @user-qi7db2hh3c Před 4 měsíci

    Best

  • @maniac_hippo2569
    @maniac_hippo2569 Před 6 lety +2

    Lindenmann chtel dorazit Prince of Wales a vratit se zpet do pristavu ale Lutjens to zavrhl a pak to taky tak dopadlo ....

    • @josefmarous6121
      @josefmarous6121 Před 2 lety +1

      Pravda je taková, že nějaké dorážení Prince of Wales mohlo být jen zbožným přáním. Lodě třídy King George V byly stavěny s důrazem na odolnost a pancéřování dimenzováno aby odolalo ráži 406mm až do vzdálenosti 8000m. Proto pás měl tloušťku až 40cm, paluba 30cm a přepážky 15-40cm. Německá děla 381mm byla méně výkonná než britská, jelikož problémy s jejich konstrukcí musely být kompenzovány snížením výkonu. Při takové šarvátce by Bismarck zcela jistě utrpěl velmi vážná poškození a bylo v daný okamžik mnohem rozumnější se odpoutat z boje.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      @@josefmarous6121 Německá 38cm děla (mimochodem, bylo to skutečně "jen" metrických 380mm) neměla žádné závažné problémy s výkonností. Podle balistických tabulek měly stejnou průraznost na 27km jako Britská 15inch Mark1 na 13,5km.
      Ano, Prince of Wales byl velmi dobře pancéřovaný. Dokonce bych řekl že i lépe než Bismarck (ačkoli tloušťka boků není zdaleka jediným faktorem). Nicméně při ústupu by kvůli poruše čtyřhlavňové věže nemohl klást žádný odpor, takže by ho Bismarck postupně rozkuchal.

    • @josefmarous6121
      @josefmarous6121 Před 8 měsíci

      @@pavelslama5543 pár balistických tabulek pro Bismarck jsem viděl (všechny pozdějšího data) a větsina z nich měla velký nedostatek v podobě vstupních dat (velmi často se počítá s L52, někdy dokonce i s L55), jenže co máme dochované kusy, tak ty mají "jen" 48ráží, takže jejich výkonnostní hodnoty jsou nižší.
      Do toho tu máme rozdílnou filozofii ohledně děl a munice. Němci upřednostňovali lehčí projektily o vyšší rychlosti s menší balistickou křivkou a větší odrazivostí. Britové dávali přednost těžkým pomalejším projektilům s výraznou křivkou a výrazným účinkem proti palubám (mk.I by dokázalo bezpečně probít paluby Bismarcka ještě na 7km), zatím co Bismarck měl teoreticky průbojnost proti 5cm palubám až od 15km dále).
      Právě průbojnost palub je to co usvědčuje většinu balistických tabulek k německým dělům jako nepravdivé. Hood byl zasažen do muničního skladiště přes palubu na vzdálenost 9mil. Jenže v místě zásahu byly paluby 100mm silné ( hlavní paluba 25mm, pancéřová paluba 75mm), podle balistických tabulek na danou vzdálenost 32mm nad schopnost projektilu. Do toho by dle tabulek byl úhel dopadu kolem 15° a tudíž mimo úhlové možnosti zásahu muničního skladiště.
      Dále pronásledování nebylo v možnostech Bismarcku, Prince of Wales měl sice některá děla vyřazená, ale stále nebyl bezbranný (mimo akci byla přesně polovina děl, druhá polovina mohla pálit). Sám Bismarck měl navíc svých problémů dost, tři zásahy z PoW mu způsobily nemalé škody (ztráta 1000t paliva, vyřazení čerpadel, poškozená příď, nabrání 2000t vody). Navíc boj s Hoodem ukázal chyby v konstrukci podávání munice kdy se zasekávaly podávací kladky a Bismarck tak průměrně vypálil méně než 1x za minutu.

  • @petrjanacek6781
    @petrjanacek6781 Před 10 lety +23

    Užasná lod měla touhu plout i pod vodou.

    • @Mario.M.71
      @Mario.M.71 Před 8 měsíci

      Spytaj sa Robert Ballarda nasiel ho s otvorenymmi kohutmi nemci ho potopili,mimochodom objavil aj Titanic

  • @lubosstransky2149
    @lubosstransky2149 Před rokem

    British style of "Fair play".... Ruhe in Frieden

  • @helmud79
    @helmud79 Před 9 lety +4

    Jak tam můžou ukázat že chudáky dva starý němce aby to vyznělo tak že zemřít pro vlst je vlastně hanba.Pomiňme hrůzi a ublížení,které bylo rozpoutáno,ale tohle je moc i na mě...

    • @ctihodnymuz72
      @ctihodnymuz72 Před 8 lety +5

      +helmud79 Oni nezemřeli pro vlast. Německo nebylo nijak ohroženo. V roce 1938 a 1939 jim šel celý svět na ruku a byli plně respektováni, dostali vše, o co si řekli. Ale jim to nestačilo. Každý v Německu věděl, že se podílí nejprve na zločinech proti lidskosti (celá třicátá léta) a později i na válečných zločinech (čtyřicátá léta).

    • @m81copper85
      @m81copper85 Před 4 lety

      spíše si naučít pravdu o historii :) v roce 36 a 39 napadlo polsko nemecké uzemi ! zabraly menší čast , pak polaci zabraly tešínsko , takže kdo prvni někoho napadal ? stačí trochu přemýšlet , tim nehajim nemecko ! jen nemám rad když se hystorie překrucuje !

    • @m81copper85
      @m81copper85 Před 4 lety

      @@milanwolfi7202 ha ha ha mně se fakt libi převraceni hystorie :) pokud se nepletu tak mezi roky 1936 až 1940 polaci dvakrát napadly nemecko a zabraly čast nemeckého uzemi kolem polsko německé hranice a pokud vím tak polaci zabraly tešinsko až za orlovou, přesný rok nevím ! podle tebe ted si nemci zbarlaly svoje uzemi jo :) to by mně tedy zajimalo ja se to dělá :)

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 4 lety +1

      @@m81copper85 nejseš asi spravnej Cooper když nevíš jak začala druhá světová a jestli tu někdo převrací historii jsi to ty pokud vím tak Němci Polsko napadli roku 1939a rychle je rozdrtily takže nevím jak by byli schopní v roce 1940až :-)zabírat komukoli jakýkoliv území mezi roky kdy tu řádili Heinleinovci se Poláci s Němcema dohadovali o tom že si nás rozdělí ale k tomu nikdy nedošlo až po mnichovským diktátu si Němci vzali Sudety a pak celou ČR.Nemam čas se dohadovat vím že Těšínsko sme zabrali až k moři Polsku my takže si ho brali zas zpátky nevim co tam přesně bylo ale tipuju že sami Těšináci se chtěli připojit k Polsku ale to bych kecal jinak jedu na vodu 😀užívej si CZcams.

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 4 lety

      @@m81copper85 hledat nebudu to bys měl ty přeci:-))))

  • @cikonianiggra1415
    @cikonianiggra1415 Před rokem +5

    Mládí si neuvědomuje žádné nebezpečí. Pravě proto mladí kluci jsou vždy nejlepšími vojáky. Mladé lidí totiž nic nebolí, myslí si, že budou žít věčně. Což již o záložnících majicích 40 roků i více se říct nedá - ty obvykle i něco občas bolí, již si nemyslí, že budou žít věčně.

    • @jurajhanak4599
      @jurajhanak4599 Před rokem +2

      Úplne presne koľko krát si poviem že keď som bol na vojne a mal 19r ..všetko super pohoda ....dneska 43....a dojebany jak syrota zdravotne ....aj to uvedomenie si nebezpečenstva ...je úplne niekde inde ...

    • @mbr3209
      @mbr3209 Před rokem +1

      @@jurajhanak4599Ver , že nie si sám!!!!

  • @jindradivis152
    @jindradivis152 Před 3 lety

    Potrebuju pomoct ma byt .naboj zavolej vojky hou pe to snama .

  • @rkolarsky
    @rkolarsky Před 2 lety +1

    Rozhodujícím momentem v honbě za Bismarckem hrálo právě námořní letectvo a letadlová loď Ark Royal. Za nějakého půl roku potom přišel útok na námořní základnu Pearl Harbor. Hned potom útok japonských letadel na HMS Prince of Wales a HMS Repulse poblíž Singapuru a potopení obou. Pak bitva u Midway. Ale už tady se začalo ukazovat, že éra bitevních lodi konci, a že v následujících dekádách budou oporovou každého válečného námořnictva letadlové lodě a námořní letectvo. Bismarckovu sesterskou loď Tirpitz potopily bomby, Gneisenau potopily bomby, Yamato a Musashi potopilo námořní letectvo bombami a torpédy.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      Konec éry bitevních lodí způsobily peníze a později rakety. Například Spojené státy neváhaly provozovat bitevní lodě až do válek v Iráku (včetně). Během druhé světové války byla naprostá většina bitevních lodí potopených letadly zničena kvůli absenci vlastního doprovodu, tedy v nevyrovnaných bitvách. A ty jako takové nemají výpovědní hodnotu. Možná proto si ani typicky pragmatičtí Američani nemysleli, že bitevní lodě je nutné vyřazovat, dokud jsou peníze na jejich provoz.

  • @stanobe1
    @stanobe1 Před 4 lety

    V bezpečí..
    A aj inde.
    2315 zahynulo
    A teraz čo?
    Mám sa poskladať?
    Viem že to bolo ťažké

  • @fallenrevan5031
    @fallenrevan5031 Před 3 lety

    ony každy státy meli nejake zbrane(letadla,tanky,lode) pred kterymi se ostatni trasli strachy

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 2 lety

      @Mersfitz Ten ji nepotřebuje ten si zaplatí jakoukoliv armádu:))

  • @NacchiCZ
    @NacchiCZ Před rokem

    28minuta at je mir.... hezky, ale valci se stale

  • @ladislavdemcak1070
    @ladislavdemcak1070 Před 2 lety

    Nech poliyici si uvedomia že aj Bizmark sa potopil.

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek9680 Před 2 lety +4

    To je nepochopitelné. Tak dokonalá loď, a oni jí dají jen jedno kormidlo.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem +1

      Bismarck měl dvě kormidla. Co se týká onoho zásahu, tak jedno kormidlo bylo úplně zkrouceno a propleteno se středovým šroubem a druhé bylo zasaklé v krajní poloze. Možná by s ním šlo pohnout manuálně z kormidelny, která se nacházela přímo nad kormidly, ale ta byla při zásahu též proražena a v rozbouřeném moři do ní nebyl přístup ani s pomocí potápěčské výbavy.

    • @mireknovacek9680
      @mireknovacek9680 Před rokem

      @@pavelslama5543 dobře, tak 2, a ještě k tomu obě na jednom místě. To je pořád dost málo.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      @@mireknovacek9680 Dobře, ale která loď má víc? Já vím jen o Yamatu, které technicky vzato mělo 3 kormidla, jedno hlavní a dvě malá vedlejší. Jinak třeba všechny Britské bitevní lodě měly jedno kormidlo. Americké a Francouzské taky. Kormidlo bylo prostě považováno za přijatelnou ztrátu vzhledem k velmi malému riziku poškození. V případě jeho absence (ustřelení) se loď měla řídit rozdílnými otáčkami levých a pravých šroubů. Nikdo však nepočítal s tím, že místo ustřelení bude kormidlo zablokováno v úplně krajní poloze.

    • @mireknovacek9680
      @mireknovacek9680 Před rokem

      @@pavelslama5543 já bych dal ještě jedno dopředu lodě, nebo doprostřed trupu. Jakto že je velmi malé riziko poškození? Každá mechanická pohyblivá věc se taky může porouchat, zadřít atd.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      @@mireknovacek9680 Kormidla se na příď nedávají. Prvním důvodem by bylo, že by bylo třeba zřídit další strojovnu pro jeho pohon. Další by bylo riziko poškození na mělčinách. Uprostřed trupu kormidlo umístit nelze. Každá mechanická věc se skutečně může poškodit, jenže u lodí je vždy potřeba balancovat riziko poškození a celkovou komplikovanost konstrukce.
      Potěším vás ale v jedné věci - Italské bitevní lodě Littorio měly kormidla 3. Jedno za každým šroubem. Poměrně daleko (25 metrů) od sebe. Když byla její sesterská loď Vittorio Veneto v březnu 41 (2 měsíce před potopením Bismarcku) zasažena britským leteckým torpédem do osy levoboční hřidele, došlo k ustřelení levého šroubu a levého kormidla. Loď ale byla dál snadno ovladatelná a na rozdíl od Bismarcku se v pohodě vrátila do přístavu.

  • @petrpechota9754
    @petrpechota9754 Před 4 lety +4

    Je až komické jaký jsou to všechno najednou kamarádi???!
    Ale kdo tohle všechno zavinil???!!
    To by se nemělo NIKDY ZAPOMENOUT!!!!!!

    • @fanda789
      @fanda789 Před 3 lety +4

      Rozumní to nikdy nezapomenou,stejně tak jako nezapomenou a neodpustí Němci porážku.

  • @achab4107
    @achab4107 Před 5 lety +6

    Bismarck měl fakt smůlu....a zbytek udělal Lutjens..

  • @adamneuwirth9704
    @adamneuwirth9704 Před 4 lety +2

    King george v zničil mustek ne rednei

  • @sebastianfurjes9923
    @sebastianfurjes9923 Před 3 lety

    Omg ♥️💜🖤💕💓💓❤️🧡💛😭😭😭😭😭😭😭🇩🇪🇩🇪. Ajem goni 150000

  • @Hody83
    @Hody83 Před 3 lety

    dokument fajn ale ten obraz je katastrofa

  • @liborrybar8517
    @liborrybar8517 Před 4 lety +4

    Já někde slyšel,že ten Kapitán Bismarcu tu lod nechal sám potopit,než aby se to dostalo spojencům do rukou,protože byla vlastně nezničitelná!

    • @mungo7136
      @mungo7136 Před 3 lety +3

      Kapitan Bismarcku bol davno mrtvy. Niekde zaciatkom posledneho boja prebil projektil z Rodney pancier velitelskeho mostika a kompletne vyhladil vrchne velenie lode. Bismarck samotny sa na konci naklanal, cize uz naberal vodu a casom by siel ku dnu. Vyjde to na rovnako - ci ho Royal Navy potopila priamo, alebo donutila k sebadestrukcii. Overit sa to dost dobre neda (torpeda vs. demolicne naloze), spodok vraku je prilis hlboko zaryty v sedimentoch, obzriet sa da teda len cast

    • @petrtruksa7097
      @petrtruksa7097 Před 3 lety +2

      Nespletl sis to s kapesní bitevní lodi Graaf Spee? Tu nechal jeji kapitan potopit pote co ji zahnali do neutrálniho přistavu

    • @mungo7136
      @mungo7136 Před 3 lety +3

      @@petrtruksa7097 Graf Spee, tam je to bez debaty.
      V pripade Bismarcku je stale diskusia, ci coup-de-grace prisla od vlastnej posadky, alebo od Royal Navy. Z jednej strany je to aj ista snaha drzat sa pribehu o najdokonalejsej neznicitelnej lodi, ktoru musela potopit az vlastna posadka napriek neuveritelnej presile. Fakt je, Bismarck uz zjavne naberal vodu, takze casom by siel ku dnu tak ako tak. Prezivsi zase tvrdia, ze rozkaz k zniceniu lode bol naozaj vydany (otazkou je, ci vzhladom na situaciu v lodi ho bolo mozne dorucit a mal ho kto vykonat).

    • @jabc3979
      @jabc3979 Před 2 lety

      Ano, mate zcela urcite pravdu. Byla opravdu predlouhych 9 dnu neznicitelna a nepotopitelna. Pluje tam nekde urcite dodnes. I ten upoceny stary dvouplosnik s torpedem byl jen vymyslem anglicke propagandy...

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      Nezničitelné není nic, ani protiatomový kryt (a ten vydrží násobně víc než jakákoli loď). Byla dost dobře chráněna, její vnitřní paluba zajišťovala, že střely zasahující loď zblízka se po průstřelu hlavního bočního pancéřování odrazí směrem vzhůru a opustí loď. Jenže zároveň tato výstuha loď zatěžovala tak, že ji ani nebylo třeba prostřelit. Stačilo prostřílet slabou příď a záď, po jejichž zatopení loď ztratila vztlak a začala se velmi pomalu potápět. Němci jí patrně ještě pomohli otevřením vyrovnávacích ventilů. Ale to už jen urychlilo neodvratitelný konec.

  • @achab4107
    @achab4107 Před 5 lety +2

    50 procent průseru má na triku Lutjens , stroj.důstojník Bismarku nvrhoval zaseklá kormidla odstelit trhavinou ale nepovolili to protoze by se mohly poškodit šrouby!!!! To je výběr , šrouby nebo lod.......

    • @atlanko1
      @atlanko1 Před 3 lety

      Keby natankoval, nemusel riesit dilemu, sruby alebo kormidlo. Navyse to odstrelenie by nemuselo pomoct.

    • @achab4107
      @achab4107 Před 3 lety +1

      @@atlanko1 no nemuselo, ale mohl jenom získat , pár lidí z Bismarka ho za to obviňovali....

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      @@achab4107 Ono odstřelení kormidla má jeden předpoklad - musíte se k němu dostat. Což naráží na stejný problém jako pokus o vstup do zatopené kormidelny, tedy to, že na rozbouřeném moři to bývá nemožné i v potápěčském vybavení.

  • @tienovlas
    @tienovlas Před 2 lety +4

    Británia mala len štastie už ani vtedy nebola námorná veľmoc. Japonsko a USA boli na tom lepšie. Hooda vlastne potopil jeho kapitán,pretože to bol namyslený hlupák. Mal čas naplánovať útok,ale zvolil stratégiu aj taktiku vo svojom boji proti Bicmarku zle. HOOD nebola bitevná lod ale bitevný križník velký ale slabo pancierovaný na svojej vrchnej palube. Vzdialenost delostreleckého súboja rozhodla o jeho osude. Nemci sústredili strelbu na Hooda .Briti strielali jedno na jedneho .Keby bojoval na vzdialenost 10 000 metrov mohol boj prebiehať možno inak. Granáty totiž dopadali na Hooda pod veľkým uhlom a preto prerazili jeho slabo pancierovanú palubu .Mohli použit aj torpedoborce no hrali sa na delostrelecký súboj.Tieto dokumenty sú o emociách nie o pravde.Doporučujem si zohnať knihu námorné bitky-učí sa na vojenskej námornej akademi v Polsku. Bicmark kludne mohol dokonciť a zničit aj prince of wales a vrátiť sa domov s fanfárami.Bicmarkov admirál nebol ale veľký frajer a držal sa rozkazov. Briti mali nakoniec len štastie nič viac. Jedna Nemecká lod zamestnala celú flotilu. Bicmark je legenda,ktorá ukázala ,že aj keď bola naozaj skvelá bola to už zastaralá taktika vedenia námorných bitiek.Zničila ju vlastne lietadlová loď s dvojplošníkmi. Dnes su paradoxne na tom podobne ako vtedy bitevné lode lode lietadlové .Jedina raketa ich vyradí z boja. :) USA a ich lietadlové lode sú minulosť.Sú drahé a zranitelné.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      1) Británie měla tehdy druhou největší flotilu světa (po USA). Kdyby nebylo Německa a Itálie, tak by si s Japonskem poradila. Její bitevní flotila byla silnější, její flotila bitevních křižníků a letadlových lodí byla zhruba stejná, její flotila těžkých a lehkých křižníků byla výrazně silnější a její flotila eskortních lodí (torpédoborce, torpédovky, fregaty, korvety) byla mnohonásobně větší.
      2) Kapitán Hoodu přijímal rozkazy od admirála Lancelota Hollanda (který též zemřel při explozi).
      3) Britové neměli šanci se více přiblížit. Jejich lodě byly pomalejší (29kts u Hoodu, 28kts u Prince of Wales, v porovnání s 30kts u Německých lodí).
      4) 38cm granáty dopadaly na Hood pod úhlem 10,5 stupně. Pokud by tedy probily pancéřovou palubu, tak by nezasáhly nízko položené skladiště munice.
      5) Hood byl potopen přímým zásahem do záďového skladiště munice. Tento zásah musel přijít skrz prohlubeň vlny, díky které podlétl pancéřový pás. Hlavní pancéřový pás by neprobil a při průletu palubou by zásobník munice minul (nadlétl).
      6) Dokument vychází z výpovědí lidí, kteří mají přirozenou tendenci kvůli svým zkušenostem prosazovat určitý názorový proud. Balistické a materiálové tabulky občas mluví o něčem jiném.
      7) Bismarck teoreticky mohl Prince of Wales pronásledovat (ačkoli poškození Bismarcku - zejména zásah kotelny, vyústilo v nižší maximální rychlost než jaké mohl dosáhnout Prince of Wales). Nicméně Briti mohli Prince of Wales nahradit (což taky později udělali pomocí sesterských lodí Duke of York, Anson a Howe). Nebyl by tak splněn cíl mise. Bismarck by tak jen zastával tutéž roli co později Tirpitz.
      8) Němci měli štěstí zásah do Hoodu, Briti zase do Bismarcku. Bylo to 1:1.
      9) Letadlové lodě nejsou v pozici tehdejších bitevních. Tehdejší bitevní lodě nebyly dostatečně chráněné proti letadlům. Jejich AA flak nepředstavoval stoprocentní ochranu. Moderní letadlové lodě však mají ochranu co si s raketami hravě poradí. To už je větší riziko že přijdou v bitvě o letadla než že by byly přímo potopené.

  • @peterparker5484
    @peterparker5484 Před 10 dny

    Nebolo nahodou Yamato este vacsie ??? Ne ze by o to slo ….

  • @borisivana1853
    @borisivana1853 Před 2 lety +1

    ja viem že pilot lietadla čo trafil kormidlo Bismarku bol pilot Slovak ,,,,,,

  • @stanislavmacko4965
    @stanislavmacko4965 Před 6 lety

    nemohl natankovat plne nadrze ,mel s nimi problém

    • @blitzmaniak4336
      @blitzmaniak4336 Před 3 lety +2

      Nemoh je natankovat Bo přední byly prostrelene a z nich palivo a zadní byly prázdné a navíc kde chceš natankovat takovou obrovskou krávu uprostřed atlantiku

    • @stanislavmacko4965
      @stanislavmacko4965 Před 3 lety

      @@blitzmaniak4336 Bohužel se mylite pane.Ty nádrže nenatankovaly plne už v v pristavu a při jejich opravě zemřely polští dělníci ale i tak s nimi byl problém. Kdyby je totiž měl plne mohl hned na začátku stíhání plout vyšší rychlosti a plachnout dříve než utrpěl takové škody. Vytrvahate věci z kontextu pane a pak napíšete takový nesmysl

    • @stanislavmacko4965
      @stanislavmacko4965 Před 3 lety +1

      A ten palec nahoru jste si tam dál určitě sam

  • @karolkarman1314
    @karolkarman1314 Před 2 lety

    😎😎😎😎😎😎

  • @VlastimilProkes-pj3qo
    @VlastimilProkes-pj3qo Před 7 měsíci

    O
    No TV yup

  • @ivanzaludek6307
    @ivanzaludek6307 Před 2 lety

    Tak ve mě potopení Bismarku stejné emoce jako Titanik nevyvolává. Zatímco na Titaniku zemřeli nevínní lidé, u Bismarku lituji pouze námořníků, kteří jím byli zabiti. To byli hrdinové. Respekt k technice se dá akceptovat, ale jinak je super že je ten nacistický krám na dně moře....

    • @FehnChriss
      @FehnChriss Před 2 lety +2

      Myslíš že na to takhle ti námořníci, co to přežili nahlížejí? NE! Dej si facku a dospěj trochu.

    • @ivanzaludek6307
      @ivanzaludek6307 Před 2 lety

      @@FehnChriss kdo chce ať si zkuhrá po nacistech, nám zabili dva členy rodiny a jiná část utekla to USA... fackuj se sám.

    • @ivanzaludek6307
      @ivanzaludek6307 Před 2 lety

      @@FehnChriss Jsem z 1/8 Žid....

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem +1

      @@ivanzaludek6307 Dobře, který z těch námořníků ti nějak ublížil? Který z nich nějak ublížil tvým předkům. Pokud na ně chceš použít princip kolektivní viny, tak jsi s nacisty tak říkajíc na jedné lodi ;)
      No a ještě dodám, že kdyby všichni uvažovali tak jako ty, tak by prostě po skončení války celý Německý národ vyhladili a bylo by... Jenže, takhle to v civilizovaném světě jaksi nefunguje.

    • @yodyyody4006
      @yodyyody4006 Před 9 měsíci

      @@pavelslama5543hodně dobré 👏🏽👏🏽👏🏽

  • @wekyobj.6966
    @wekyobj.6966 Před 6 lety

    Zapne toho přej neví neho naCISTU.

  • @stanobe1
    @stanobe1 Před 4 lety

    Neverím.

  • @davidbrno2538
    @davidbrno2538 Před 6 lety +1

    Najlepšia nebola.

    • @milanwolfi7202
      @milanwolfi7202 Před 4 lety

      A proč ?

    • @miroslavkonecny9861
      @miroslavkonecny9861 Před 3 lety

      @@milanwolfi7202 nedal odpoveď lebo sám nevie prečo!?

    • @vojtech1586
      @vojtech1586 Před 2 lety +2

      protože Iowa nebo Jamato byly lepší

    • @Daniel-fn3gp
      @Daniel-fn3gp Před 2 lety

      @@vojtech1586 hej boli...ale neboli by kebyže nemci dokončia projekt H

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      @@vojtech1586 Iowa a Yamato bylo dokončené až dlouho potom, co se Bismarck potopil. Iowa dokonce ještě nebyla ani spuštěna na vodu. Stejně tak můžete říct že jaderná letadlová loď Gerald R Ford je lepší než Bismarck, protože ani ta není jeho současníkem.

  • @Mario.M.71
    @Mario.M.71 Před 4 lety +3

    ...vsetko fajn ten dokument, ale samotni nemci potopili Bismarck aby sa nedostal do ruk nepriatela.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      Britové měli rozkaz ho potopit. Do jejich rukou by se jen tak sám od sebe nedostal a na potápějící se loď by ani Britové přes svou agresivní taktiku nikoho neposlali.

    • @Mario.M.71
      @Mario.M.71 Před rokem

      @@pavelslama5543 tá loď sa nepotapala aj keď do nej búšili,nemci otvorili kohúty a potopili ju ..Sú na to svedkovia. A Briti chceli silou mocou tu loď dostať. Išlo predsa o veľkú vojenskú propagandu,všade to vyhlasovali .

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      @@Mario.M.71 Ano, chtěli Bismarck dostat. Ale na dno. Nidko z nich nebyl takový blázen aby se vyloďoval na hořící vrak.

    • @Mario.M.71
      @Mario.M.71 Před 8 měsíci

      Anglani potrebovali ziskat tu lod technologiu na pancier Wotan nieco prevratne v tej dobe...pockali by az by dohorela a potom sup na nu...@@pavelslama5543

  • @martinpaulen7472
    @martinpaulen7472 Před 4 lety

    Týto cesi tuším milujú nemcov..

  • @vedskisturmovik3005
    @vedskisturmovik3005 Před 3 lety

    feyk prediktora temne matrice . voine ne bilo .,

  • @besiktas6261
    @besiktas6261 Před rokem

    Yamato byla větší s silnější

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      To Iowa taky, ale v době kdy Bismarck klesal do hlubin byly obě jen rozestavěné trupy v doku.

    • @peterparker5484
      @peterparker5484 Před 10 dny

      @@pavelslama5543nebolo yamato a bismarck bajocko rovnaka doba ?

  • @kubko45
    @kubko45 Před rokem

    nebyt tej vody romaci by mali radost toto nech ani nekukaju heh

  • @adampsurny4309
    @adampsurny4309 Před 9 lety

    Kopirejt

  • @josephseed2719
    @josephseed2719 Před 3 lety +4

    Sláva britskému námořnictvu že tuhle nacistickou loď potopili.

    • @fanda789
      @fanda789 Před 3 lety +1

      A sláva Sovětům,že náckům dali na prdel.Ale pozor,Němci nikdy nezapomenou a neodpustí porážku.Hitlerova varianta prohry je tady.

    • @FehnChriss
      @FehnChriss Před 2 lety +2

      Jste si u toho psaní navzájem leštilo lofasy, ne? :-D

    • @pavolnovak7194
      @pavolnovak7194 Před 2 lety

      bohuzel

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před rokem

      nacistickou loď? Zajímavé, já nevěděl že si ta loď podala přihlášku do strany :D

  • @stanobe1
    @stanobe1 Před 4 lety +3

    Klamú, klamú a zavádzajú

    • @fanda789
      @fanda789 Před 3 lety +1

      Ano,lžou i po letech, nabubřelost v nich zůstala a nikdy se nesrovnají s porážkou,ani jejich potomci.Toužili porobit svět a pobrat majetek.

    • @pavelslama5543
      @pavelslama5543 Před 8 měsíci

      Například?

  • @michaelakmotrikova6356
    @michaelakmotrikova6356 Před 4 lety +1

    Absolútne rušivé hudobné podfarbenie. Ostatne je to tak u skoro všetkých podobných dokumentov z dielne českej televízie. Asi tam majú nahluchlého zvukára. Vadí mi aj to, ako je dokument režijne poňatý. V podstate film oslavuje chudákov "hrdinských" fašistov. Je mi z podobných dokumentov českej televízie na grcanie. (je mi jedno či môj koment vymažete, môj názor mi nezoberiete.)

    • @toyena8290
      @toyena8290 Před 2 lety +3

      co to melete, jedime, co je cesky, je dabing, tak si cumte na svoje dokumennty!

  • @ggquartz7171
    @ggquartz7171 Před 5 lety +3

    to rule the waves across the seeeeeven seaaaaaaaaaaas

  • @ggquartz7171
    @ggquartz7171 Před 5 lety +3

    to rule the waves across the seeeeeven seaaaaaaaaaaas

  • @ggquartz7171
    @ggquartz7171 Před 5 lety +3

    to rule the waves across the seeeeeven seaaaaaaaaaaas

  • @ggquartz7171
    @ggquartz7171 Před 5 lety +3

    to rule the waves across the seeeeeven seaaaaaaaaaaas

  • @ggquartz7171
    @ggquartz7171 Před 5 lety +4

    to rule the waves across the seeeeeven seaaaaaaaaaaas