Dostali jste špatnou známku z hudebky nebo výtvarky?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 05. 2023
  • Dobrý učitel nedá špatnou známku z kreativního předmětu.
    -----------------------------------------------------
    Jsem učitelka, tiktokerka. Po 15 letech praxe v téměř všech typech vzdělávacích institucí jsem se rozhodla upozornit na škodlivé praktiky v českém státním školství.
    Další videa najdete na Tiktoku Štěkánka the Učitelka
    tiktok.com/@stekaanka
    Více na stekanka.cz/
  • Zábava

Komentáře • 23

  • @alesmuron8613
    @alesmuron8613 Před 6 měsíci +1

    Hele já to říkám pořád. České školství je prolezlé komoušským myšlením. Díky této slečně už vím, proč mně vyhodili. Byl jsem moc progresivní.

  • @1976Vlada
    @1976Vlada Před 11 měsíci +1

    Učitel s inteligencí laserového čidla :-)))) To je výstižné. Všechny 3 výchovy: tělesná, hudební a výtvarná mají ten problém, že nejsou organizovány jako vyučovací předměty - učitel neučí, pouze zkouší. Úspěšnost žáka je založena na jeho nadání (které se u všech dětí projevuje už ve velmi nízkém věku - a nebo neprojevuje, když ho žák nemá), a nebo je projevem toho, že se žák něco nebo všechno naučil někde mimo školu. Aspoň tak to fungovalo, když jsem do školy chodil já. Pracovní vyučování je trochu jiný případ, v tomto předmětě má žák získat základy manuální zručnosti a jakéhosi propojení formálního technického vzdělání s manuální činností - "nepoužívá se jenom mozek".

    • @tomascernak6112
      @tomascernak6112 Před 11 měsíci

      A co chceš na tom učit? Svalová paměť je jedna z nejpomalejších. Takže zatímco na pochopení výpočtu diskriminantu stačí průměrně inteligentnímu žákovi pár hodin, k vycvičení ruky, aby táhla štětec s potřebnou přesností a přítlakem potřebuje průměrný žák stovky hodin opakování. Samozřejmě talent dokáže významně snížit časovou náročnost, ale nehodnotit, protože někdo může mít talent a jiný ne, je liché. Stejně ta má někdo talent na matematiku a na co potřebuje průměrný žák hodiny, on zvládne za minuty. Nikdo soudný přitom nevolá po nehodnocení v matematice.
      Učitel výtvarky tak může fakanům vysvětlit, jak namíchat azurovou temperu, ale to je tak vše, zbytek je o talentu a ten je třeba také hodnotit, protože předmět bez hodnocení je zcela zbytečný.
      A ano, umělecké předměty jsou hodně subjektivní, ovšem objektivně, za to zelenohovno ve videu je trojka tak akorát.

    • @1976Vlada
      @1976Vlada Před 11 měsíci

      @@tomascernak6112 Dobrá otázka- co chci učit? Chci, aby učitel nejdřív učil látku L, a potom teprve zkoušel látku L. Pokud učitel jenom zkouší, ale před tím neučí, hodnotí nějaký stav, na jehož vzniku nemá žádnou zásluhu, a který mohl vzniknout jakkoli (často předchozí soukromou výukou mimo školu, a to se týká zejména tělesné výchovy, protože některé dítě jeho rodiče přihlásí na sportovní kroužek, jiné ne, některé dítě rodiče naučí doma to či ono (tělocvikáři tomu říkají "základ z rodiny"), jiné ne - totéž platí i pro hudební a výtvarnou výchovu, samozřejmě).
      Velký (vedlejší) problém, který vzniká důsledkem tohoto stavu, je také to, že takováto "výuka" nejenže neutužuje třídní kolektiv, ale naopak ho rozbíjí. Nemít žádné kamarády - poznal jste to? Já ano.

    • @tomascernak6112
      @tomascernak6112 Před 11 měsíci

      @@1976Vlada Ale to není pravda. Tělocvikář pracuje s nějakým průměrným stavem pohybových schopností dětí. Na tom staví speciality, jako je například kotoul, šplh, výmyk, skok daleký, vysoký, běh atd... Každý učitel nejprve dětem ten kotoul ukáže a pak hodnotí objektivní provedení. Samozřejmě, když je žáček soudek, tak kotoul nedá. Měl by mít jedničku za to, že se na žíněnce rozplácne?
      Stejně tak spatný je předpoklad, že co kantor nenaučí, nesmí hodnotit. Mluvit rodnou řečí, tě kantor nenaučil, ale pokud mumláš, tak tě ohodnotí i za to mumlání. A tak to je správné.

    • @1976Vlada
      @1976Vlada Před 11 měsíci

      @@tomascernak6112 Je to pravda, ne, že není. Rozhodně není pravda, že každý učitel nejprve dětem cvik ukáže. Zpravidla neukáže. A i kdyby ukázal, tak ukázat přece není naučit. A že je "žáček soudek"? Proto přece chodí do školy, aby se tam naučil, co neumí!
      Tak to teda správně je! Mumlání je jedna z vad výslovnosti, je to něco, co je třeba řešit za pomoci logopedie. Učitel na to může upozornit, ale pokud to neumí řešit (jako že neumí), má to řešit zdravotnictví. Ze škol mají vycházet děti, které něco umějí - a ne jen tak něco, ale to, co mají umět (neboli co je v osnovách/školních vzdělávacích programech).
      Jediným výsledkem toho Vašeho přístupu je, že učitel hodnotí děti za něco, co 1. není výsledkem jeho práce, 2. je výsledkem něčeho (a my ani nevíme, čeho), 3. co často ani nemohou děti ovlivnit, A HLAVNĚ výsledkem tohoto přístupu je, že se děti nic nenaučí.

    • @dobryden.6241
      @dobryden.6241 Před 8 měsíci +1

      @@tomascernak6112 Zatímco všechy předměty lze naučit, tak výchovy nikoliv. To co píšete je hloupost, protože hodnotit žáky např. za falešný zpěv je dekadentní a ve výsledku to nijak nepomáhá ani neovlivňuje výkony, naopak, žák se ještě víc zatvrdí ve svém a tím víc mu to nepůjde.

  • @user-yk4qo2ll3d
    @user-yk4qo2ll3d Před 6 měsíci

    Mě dala jednou učitelka na pracovní činnosti 4 protože jsem jako by udělala stejnou práci jako moje sousedka, i když jsme to chtěli mít stejné. Zajímavé že jí nedala 4 jelikož jsem to měla jako první a ona to jen zopakovala.

  • @KrimipribehyFAN
    @KrimipribehyFAN Před měsícem +1

    A telesna ?

  • @stojednastolicek8827
    @stojednastolicek8827 Před 9 měsíci +1

    Trojka není špatná známka, to je 4 nebo 5 a pokud žák "špatně" poskládá výrobek tak by měl dostat také odpovídající známku, také jsem měl špatné známky z pracovek🤷 nu co

  • @-TL-15
    @-TL-15 Před 7 měsíci

    Já jsem dostal 3 z výtvarky protože neumím vyrábět

  • @eli_music7962
    @eli_music7962 Před 8 měsíci

    🤔 ona ta špatná známka spíš vznikla z nedodržení postupu, když v matematice se nedodrží třeba priority, dojde se k úplně jinému výsledku.
    Na druhou stranu souhlasím, že za výtvarku, hudebku..... ve chvíli kdy je to rozvíjející činnost, kde nejsou třeba i zkušenosti a nebo se spíš může použít kreativita. By se to nemělo hodnotit špatnou známkou.
    Možná by spíš bylo lepší kdyby učitelé kreativitu ocenili, ale vysvětli, že řešení mělo být něco jiného. Přinejmenším pokud se Trvá, jak přesně to má vypadat. Mělo by to být vysvětleno a upozorněno na začátku.

  • @Sirandrin_mistr_Astorisu
    @Sirandrin_mistr_Astorisu Před 5 měsíci

    Jednou málem z hv protože jsem chyběl a nevěděl jsem že máme umět pisničku protože byl supl a učitelka co nás na hv měla neměla přístup k učebně a nepsala úkoly takže jsem nevěděl

  • @janpetro6155
    @janpetro6155 Před 6 měsíci

    Na hudebku jedině do Ostravy :-)! czcams.com/video/DUTJNCWJxQg/video.html

  • @Leo-Mazurak-official
    @Leo-Mazurak-official Před 11 měsíci

    Já z HV dostal 5 psal jsem test :(

  • @jajapaja6623
    @jajapaja6623 Před 11 měsíci +3

    Máte velmi zvláštní názory a přirovnání. Ne každému vše jde dobře a ne každý dokáže pracovat bezchybně. Až budete pracovat v továrně a budete zastávat stejný názor, neuspějete. Každý výrobek musí totiž odpovídat nějaké kvalitě. Tzn. že pokud žák není schopen splnit požadovaný úkol v nějaké kvalitě musí být také patřičně ohodnocen. Pokud by tomu tak nebylo, není třeba škol a nějaké výuky. Každý si přeci může vyrábět co chce a jak chce. Takhle to ale v životě nefunguje. Jinak to laserové čidlo vyrovnává nedokonalosti člověka. Je tam pro zefektivnění kontroly a učitel je ve škole snad od toho, aby děti něco naučil a ne od toho, aby jim uděloval dobré známky již jen za přítomnost. Kam to spějete? Je třeba oddělovat žáky podle jejich schopností ( mám na mysli známkovat) a ne z nich dělat za pomoci dobrých známek něco čím nejsou. Jen se podívejte co dokázaly postavit či vybudovat děti, které prošly dnešním školstvím s mnohem lepšími technickými možnostmi a děti , které vyšly ze škol před 40,50 či šedesáti lety. Školství a kvalita výuky se u nás jednoznačně díky učebním postupům a snižováním nároků na žáky jednoznačně zhoršuje.

    • @tomascernak6112
      @tomascernak6112 Před 11 měsíci

      Ta afektovaná osoba je typickým důvodem, proč jde školství po hlavě do zadele.

    • @ondrejpolenda8603
      @ondrejpolenda8603 Před 8 měsíci +2

      A výrobky v továrně taky slouží k rozvíjení kreativity dělníků? Já myslel, že to dělají kvůli zisku, aha…

    • @SimonBartonicek
      @SimonBartonicek Před 7 měsíci

      No právě, dítě které bude pracovat v továrně asi musí něco umět ohledně toho co vyrábí od toho jsou pohovory, logicky dítě co kterému nejde malování nebude malíř

    • @jajapaja6623
      @jajapaja6623 Před 7 měsíci

      @@SimonBartonicek Realita je ale taková, že dítě je přesvědčováno a podporováno v tom, že mu jde absolutně vše a ostatní jsou ti hloupější, když tvrdí opak.

    • @alesmuron8613
      @alesmuron8613 Před 6 měsíci

      Co to meleš ? Tahle má naprosto normální
      názory.