Już nie Matoł tylko Nauczyciel regulacja rekuperacji system fi 75. Zrobisz to sam jest to banalne

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 03. 2024
  • Zajmujemy się produkcją rekuperacji central wentylacyjnych rekuperatorów

Komentáře • 44

  • @przemolinko1
    @przemolinko1 Před 3 měsíci +4

    Jaki najlepiej wyposażony rekuperator u Pana kupić ~300m3 króćce od góry. Entalp, wentylatory EC, Bypass automatyczny, Pomiar CO2 i automatyczna regulacja przepływu.

  • @onomatopejaB
    @onomatopejaB Před 3 měsíci

    Doceniam prace, przekazaną wiedzę i poświęcony czas, ale czemu nagrywane ziemniakiem? :) Są aparaty lub telefony z wbudowaną stabilizacją i wszystko się tak nie trzęsie. Np. polecam iPhone 15 pro, bo ma bardzo dobrą stabilizacje, a do tego mały mikrofon Röde z kotem taki dla telefonów. W porównaniu z nową formą wtryskową to grosze ;)

  • @wujobak
    @wujobak Před 3 měsíci

    Czy 2 wyloty 2 x 75 dla wywiewu z kuchni długość kanałów 12 metrów da radę dobrze działać?

    • @malmooze
      @malmooze Před 3 měsíci

      Nie.

    • @malmooze
      @malmooze Před 3 měsíci

      @@marekgrys Jeśli faktycznie ta instalacja ma 200Pa oporu, to myślę że NIKT tak nie potrafi... poza Piotrem.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci

      jak dobrze będzie zrobiona w lini prostej to da rady,, sam widziałeś na pomiarach

    • @malmooze
      @malmooze Před 3 měsíci +3

      @@marekgrys Jesteśmy po lekturze tego docinka. Jeśli w szeregu na 1 przewodzie, uzyskaliśmy 60m3/h, to jest już grubo :)

    • @malmooze
      @malmooze Před 3 měsíci +1

      @@marekgrys jak już mamy wymyślać, na podstawie wydatku na 1 rurze z szeregu, to zieloni dają 416 Pa, kto da więcej?

  • @jeziorskim
    @jeziorskim Před 3 měsíci +2

    Dobry pomysł z tym przelotem ..można zrobić łazienkę i obok spiżarka na minimum. Dziękuję. A jak zrobić samodzielnie pomiary bez tak drogiego i specjalistycznego urządzenia.jakim pań robił?

    • @bartlomiejmocior
      @bartlomiejmocior Před 3 měsíci +1

      Wypożyczyć przez internet testo 417

    • @malmooze
      @malmooze Před 3 měsíci +2

      To się nazywa połączenie szeregowe i stosujemy je od paru lat. Specjalnie nie pokazujemy go na filmach, bo można nim nabroić.

    • @malmooze
      @malmooze Před 3 měsíci +1

      @@marekgrys Tak jak napisałem. Jeszcze nie widziałem tego filmu... jednak nic się nie zmienia. Połączenia szeregowe trzeba umieć robić. W OGÓLE instalację trzeba umieć zrobić...

    • @misior444
      @misior444 Před 3 měsíci +1

      ⁠@@malmoozeto polecam zobaczyć, na pierwszej ze skrzynek było niecale 40m3/h po wyregulowaniu calej instalacji wzrosło do ponad 60. Pan Piotr twierdzi a o 10 wiecej to mozna sobie na nowo przejść jeszcze raz po skrzynkach.. ale sam tego nie robi z jakiegos powodu. Wydatku wentylatora przed regulacja oraz po rowniez nie pokazuje. Skrzynke wentylacyjna posiadam z tej firmy i nie powiem złego słowa bo działa juz rok i wszystko jest ok ale to co widze na tych filmach to dobrze ze tak instalacji niewykonałem u siebie .....

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci

      nie jest to filozofia co widać

  • @Mich-vc1je
    @Mich-vc1je Před 3 měsíci +1

    No dziś już przemęczyłem ten film, ale może jak dla mnie tych podobnych odcinków jest za wiele…
    Pozdrawiam

    • @MrRatpaw
      @MrRatpaw Před 3 měsíci

      @@marekgrysMarek, jak należy regulować Twoim zdaniem?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci

      tak przepraszam za nudne filmy,,, już niedługo pojawią się ciekawsze i poważniejsze a do tej tematyki wrócę z pełną prof..

  • @bartlomiejmocior
    @bartlomiejmocior Před 3 měsíci +1

    Panie Piotrze, tą instalację nawet na najdłuższych (najbardziej oporowych) odcinkach musi Pan bardzo tłumić piankami, które są prawie zamknięte, czyli jak rozumiem wprowadza Pan bardzo duże opory, bo tam leci za dużo powietrza.
    Czy przypadkiem nie dzieje się to z tego powodu, że użył Pan skrzynki przelotowej, w której to ze względu na budowę, większość powietrza leci na drugi poziom i po to żeby to powietrze poleciało na 1 poziom, musi Pan WSZĘDZIE na anemostatach na "na górze" wkładać pianki czyli wprowadzać b. duże opory?
    Czy gdyby Pan zamiast skrzynki przelotowej zastosował zwykły trójnik, który by mniej więcej po równo rozdzielał powietrze na góra/dół, to by takiego problemu nie było? Nie trzeba by wtedy "ratować instalacji" wprowadzając opory nawet na najdalszych odcinkach?
    Może to jest cały clue problemu, użycie skrzynki przelotowej zamiast trójnika?
    Czy zgodzi się Pan, że instalacja wykonana na trójniku byłaby mniej oporowa, bo by nie trzeba było tłumić najdalszych odcinków - więc i bardziej oszczędna i łatwiejsza do wyregulowania?

  • @PrzezPryzmat
    @PrzezPryzmat Před 3 měsíci

    Ja to widzę tak. Instalacja powinna być zmierzona najpierw bez kryzowania skrzynek. Powiedzmy że wyszła wydajność 300 m3/h a projektowa jest 250, wiec zmiejszam wydajność rekuperatora do momętu aż uzyskam projektowe 250. Dopiero wtedy wkladam tłumiki i reguluje je tak aby miały projektowe wydajności, na najdalszym anemostacie była projektowa wydajność bez tłumienia strumienia powietrza i wtedy nie męczymy rekuperatora.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci +1

      DOKŁADNIE ALE DO TEGO DOJDZIEMY PÓZNIEJ TO JEST SZKOLENIE

    • @sonioq
      @sonioq Před 3 měsíci +1

      @@piotrparuszewski-o3ozon Czy to jest szkolenie przez Pana innych ludzi, czy jednak jest to szkolenie Pana przez innych ludzi? XD Widzę drobne postępy pomiędzy poprzednim filmem, a tym. W tym tempie może coś z tego będzie XD Pytanie czy jeszcze w tym roku czy jakimś innym.

    • @sonioq
      @sonioq Před 3 měsíci

      @@marekgrys podejrzewam, że nigdy nie dojdzie do ideału w swojej "nauce", bo musiałby obalić kilka rzeczy, które były tu nauczane i może nawet działają jako tako u niektórych w domu. Więc sądzę, że będzie postęp (skoro już jest większy niż mogłem sobie wyobrazić), ale pewnej granicy nie przekroczymy.

    • @PrzezPryzmat
      @PrzezPryzmat Před 3 měsíci

      @@marekgrys No tak. Projektowa wydajność powiedzmy na 60% mocy i później ustawiamna 25%, to jest wystarczające do zachowania komfortu.

  • @aw8640
    @aw8640 Před 3 měsíci +1

    No to teraz gwóźdź programu, którego nikt nie zauważył (przynajmniej nie ma tego w komentarzach). Spójrzcie sobie na to w którą stronę obracają się łopatki balometru. Te "nawiewy" od skrzynki przelotowej nie pchają powietrza lecz je zasysają. Widać to wyraźnie po przyłożeniu przyrządu do króćca anemostatu skrzynki rozprężnej. Łopatki powoli zwalniają, po czym zaczynają się kręcić w drugą stronę. Dlatego skrzynki rozdzielcze przelotowe w tym pokazie nie działają bo powietrze z rekuperatora, które przelatuje przez tę skrzynkę "porywa" powietrze z kanałów, zamiast je do nich pchać. W zależności od oporów, raz skrzynka nawiewa, a raz zasysa, widać to na filmie.

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci +1

      nie zupełnie użyje innego sprzętu, sam sie nad tym zastanawiałem , POŻNIEJ ZROBIE INNY FILM NA INNYM SPRZĘCIE A TE ZJAWISKO WYTŁUMACZE

    • @bartlomiejmocior
      @bartlomiejmocior Před 3 měsíci +1

      Ja to widziałem, ale wytłumaczyłem sobie, że jest to efekt stroboskopowy, który często widać na filmach np. przy obrocie śmigieł helikoptera, efekt spowodowany tym, że częstotliwość klatek (fps) kamery jest niezsynchronizowana z prędkością obrotową. A tutaj chyba faktycznie coś takiego miało miejsce :)
      To dobitnie pokazuje, że wybranie miejsca eksperymentu (na zewnątrz zamiast w budynku) całkowicie zafałszowało wyniki i nie można tutaj niestety żadnych wniosków wyciągnąć.
      :(

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci +1

      SUPER ŻE MYŚLICIE,, to jest największa radość dla nauczyciela jak ma grono myślących PROBLEM JEST W CZYMŚ INNYM MUSICIE POCZEKAC NA NASTEPNE FILMY ... PO ŚWIĘTACH TAK 2-3 TYGODNIE ZROBIMY I WSZYSTKO WYTŁUMACZYMY

    • @jacobblaak9979
      @jacobblaak9979 Před 3 měsíci

      ​@piotrparuszewski-o3ozon ty nie jesteś zadnym nauczycielem tylko bezmozgiem.

  • @sebek6543210
    @sebek6543210 Před 3 měsíci

    Nie lepiej byłoby obniżyć moc nawiewu i wtedy mniej blokować przepływ. Spadnie wtedy zużycie prądu

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci

      nie rozumiesz poczekaj

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci +1

      do tego dojdziemy po woli to jest edukacja,, to będzie w następnym odcinku

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 Před 3 měsíci

      @@piotrparuszewski-o3ozon W mojej opinii lepiej by było od razu pokazać nagranie z w pełni poprawną metodą. Zmniejsza to potencjalne pole do hejtu. Ludzie dziś są mocno niecierpliwi, a w dodatku nie wspomniał pan nic na nagraniu, o tym że potem pokaże pan jak można poprawić taką instalację

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci +1

      TO JEST MARKETING , A ZRESZTĄ CHCIAŁEM POBUDZIĆ HEJTERÓW @@sebek6543210

    • @romanb2036
      @romanb2036 Před 3 měsíci +2

      No właśnie sam zrobiłem parę instalacji na 90mm i przeciez jest oczywiste że potrzeba mniej energi na przetłoczenie np. 400m3 przez rury fi 90 jak przez fi 75 przecież wiadomo że rura fi 90 dajie Ok 45m3 a fi75 Ok 25 m3 mam anemometr i mierzyłem przepustnice dawałem tylko do wiatrołapu i spizarki bo tam potrzeba Ok 15m3 nie rozumiem po co Pan Piotr ładuje wszędzie przepustnice wystarczy tylko do dwuch może trzech anemostatow i wystarczy zmniejszyć moc wentylatorów.

  • @bartlomiejmocior
    @bartlomiejmocior Před 3 měsíci

    Panie Piotrze, a nie lepiej zaprojektować instalację tak, żeby nie trzeba jej było na końcu tłumić? Te przepustnice na filmie są prawie zamknięte, a dalej leci bardzo dużo powietrza, to wprowadza wielkie opory. Może widzi Pan jakaś możliwość, żeby nie wprowadzać zbędnych oporów. Jeżeli nasza instalacja ma chodzić przez kolejne 10,a może 20 lat, to powinna być tak ZOPTYMALIZOWANA, żeby była ekonomiczna, tania w utrzymaniu, tj. niskooporowa. Każdy nadmiarowy opór to pieniądze wyrzucane codziennie przez 365 dni w roku przez następne 20 lat.
    Gdy wentylator jest bardziej obciążony, na przykład z powodu większego oporu powietrza w systemie wentylacyjnym, musi pracować ciężej, aby utrzymać żądaną prędkość obrotową, co skutkuje wyższym poborem prądu.
    Co można zrobić, żeby jednak układ był optymalny i oszczędny?

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci +1

      nie zupełnie bo trzeba ją wyregulować .. nogdy nie zaprojektujesz tak żeby jej nie tłumić , niektórzy to robia anemostatami,, odcinkami kanałów itd.. najlepiej jest tak abt 300wychodziło z centrali i 300 poszło na instalacje .. do tego dojdziemy.. to są filmy szkoleniowe .. proszę poczekać

    • @piotrparuszewski-o3ozon
      @piotrparuszewski-o3ozon  Před 3 měsíci

      JESTEŚ ZAPATRZONY w instalatora który na kanały wentylacyjne mówi rurki, który jeądzi wymienia instalacje chociaż można je naprawić minimalnym kosztem itd.. .. nie rozumiesz idei tworzenia wentylacji rekuperacji itd... to jest film edukacyjny ty wyciągasz wnioski.. ale pamiętaj jesteśmy w nowej "erze" jest to era powstawania czujników bakterii i wirusów , one pojawią się za twojego życia .. instalacja od fachowca od rurek tego nie obsłuży, ale moja tak