Jaki rekuperator wybrać i na co zwracać uwagę? (Wszystko o rekuperacji odc. 2)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 08. 2024
  • W drugim odcinku serii poświęconej wentylacji mechanicznej, Artur koncentruje się na kwestii doboru rekuperatora. Centrala wentylacyjna ma największy wpływ na cenę całego systemu. Przekłada się również na komfort pracy i użytkowania, dlatego postanowiliśmy poświęcić tej kwestii cały odcinek.
    Spis najważniejszych tematów poruszonych w filmie:
    00:01 - Intro
    00:08 - Sprawność rekuperatora
    01:03 - Moc rekuperatora
    02:01 - Najważniejsze elementy rekuperatora
    03:01 - Wymiennik
    04:17 - Wymiennik entalpiczny
    05:18 - Równoważenie strumieni
    07:17 - Głośność
    08:48 - Nagrzewnica
    10:00 - Sterowanie
    12:00 - Serwis
    13:31 - Kształt i wymiary
    14:27 - Kraj produkcji
    15:33 - Praktyczna porada i podsumowanie
    Na temat doboru najlepszego rekuperatora do własnej instalacji opowiada Artur Anyszewski, współwłaściciel firmy budowlanej BCS oraz autor bloga o rekuperacji reqpero.pl. W przypadku jakichkolwiek pytań zapraszamy do komentowania lub bezpośredniego kontaktu z Arturem.
    #rekuperacja #wentylacja #budowanie
    0DREK2NVVPYBR33I
    QA8X418G8MFQQHPD

Komentáře • 32

  • @stencilm
    @stencilm Před rokem +2

    z tym mieszaniem to jest śmiech na sali bo rekuperator, który za Panem stoi i tak go pan chwali także miesza powietrze. W nowoczesnych rekuperatorach obrotowych i przeciwprądowych ten procent mieszania powietrza jest na niemal identycznym poziomie.

  • @piotrwisniewski5784
    @piotrwisniewski5784 Před rokem +1

    Szczelność rekuperatora (mieszanie strumieni powietrza), to przecieki wewnętrzne. A to nie jest kwestia rodzaju wymiennika odzysku ciepła, lecz precyzji i technologii wykonania urządzenia. Niektóre rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi mają większe przecieki wewnętrzne (mieszanie strumieni powietrza) niż rekuperatory z wymiennikiem obrotowym. Najlepiej pokazują to badania i certyfikaty niemieckiego instytutu Passive House. Polecam zweryfikować wiedzę techniczną.

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem

      To co Pan napisał też jest prawdą. NIEKTÓRE mogą być wykonane gorzej, ale obrotowy każdy miesza strumienie, do tego obrotowy ma dodatkowy element mechaniczny wprowadzający go w ruch, który może się z czasem popsuć.

    • @piotrwisniewski5784
      @piotrwisniewski5784 Před rokem +1

      @@bcsbudownictwo To uświadomię Pana, że rekuperator Thessla Green, który Pan prezentuje, ma przecieki wewnętrzne na poziomie ponad 2%. Taki wynik osiągają właśnie rekuperatory z wymiennikami obrotowymi. Czy to znaczy, że poleca Pan te gorzej wykonane reku przeciwprądowe? Ważne, żeby być świadomym, że KAŻDY rekuperator miesza strumienie powietrza. Niezależnie od zastosowanego rodzaju wymiennika odzysku ciepła.
      Wymiennik obrotowy potrzebuje paska oraz silnika napędowego. To prawda. Ale rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi również potrzebują dodatkowych elementów, np.: zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego (najczęściej nagrzewnicy wstępniej elektrycznej), by-passu wymiennika (siłownik). Czy te elementy nie mogą się zepsuć? Od razu podpowiem, że reku z wymiennikiem obrotowym ich nie potrzebuje.

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem

      Panie Piotrze nie doktoryzuje się w budowie wszystkich rozwiązań rekuperatorów na rynku ani ich badaniem. Prowadzę firmę montująca rekuperację oraz jestem jej użytkownikiem. W materiale przedstawiam moje doświadczenia i dzielę się nimi. Każdy może sam zweryfikować dokładnie parametry. VW też przeszedł testy, ale później okazało się, że w rzeczywistości nie mogli tego osiągniąć.

  • @leszeklecki4323
    @leszeklecki4323 Před rokem +1

    Fajny materiał niby wszystko wiedziałem ale miło się słuchało

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem

      Bardzo się cieszę, dzięki za miłe słowa 🙂

    • @leszeklecki4323
      @leszeklecki4323 Před rokem

      @@bcsbudownictwo rekuperator mam theslle grenn400 trochę przewymiarowany, wybór rekuperatora to jedno a filtr to plus, paytanie pozostaje

  • @user-of9bs4xf8n
    @user-of9bs4xf8n Před 6 měsíci +1

    Co Pan sądzi o rekuperatorach Duco (Daikin)? Czy są na rynku inne rekuperatory oferujące dwie niezależne strefy?

  • @patrykf4993
    @patrykf4993 Před rokem

    No nie do konca tylko na montazu. Na niektorych centralach mozecie miec wieksze lub mniejsze rabaty które zostają u was 😉

  • @bartomiejkos370
    @bartomiejkos370 Před rokem

    Czy gwc jest w stanie zabezpieczyć rekuperator przed zamarzaniem? Czy właściwym jest wyłączanie rekuperatora na czas nieobecności domowników, bo słyszałem że nie, a nie jest to dla mnie logiczne.

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem +1

      Tak GWC dobrze wykonane jest w stanie zabezpieczyć req. Też uważam że nie powinno się wyłączać wentylacji nawet do paru dni braku ludzi w budynku. Proszę pamiętać ,że req usuwa również zapachy, a te jakby pozostawione same się produkują. Osobiście zmniejszałem kiedyś wydatek centrali w czasie jak byliśmy w pracy, teraz chodzi cały czas na stały nastawie i przy sprawności 90% mała strata a duży komfort.

    • @bartomiejkos370
      @bartomiejkos370 Před rokem

      @@bcsbudownictwo myślałem w przypadku GWC i dużego mrozu o włączaniu np na kilka godzin by GWC zregenerowało się energetycznie (tak do przemyślenia) ;)

  • @mesqueunrm
    @mesqueunrm Před rokem

    Dzień Dobry. Co Pan myśli o centrali wentylacyjnej firmy Frapol Onyx Premium 500. Posiada on wymiennik periodyczny z częściowym odzyskiem wilgoci. Na podstawie Pana doświadczenia chciałem się dowiedzieć czy są z nim jakieś problemy natury technicznej jak np wycofany już nieszczęsny Onyx Dream

  • @piotrwilk7105
    @piotrwilk7105 Před rokem

    Dzień dobry,
    Pytanie laika czy połączenie: Pompa ciepła, rekuperator i kominek (z płaszczem wodnym) ma jakiś sens?

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem +1

      Tak jak najbardziej. Zawsze kominek odciąży pompę. Niższe rachunki a na pewno dłuższą żywotność pompy która mniej kotłuje sprężarkę w czasie palenia w kominku. Req to niezbędne urządzenie w nowym domu.

  • @piotrmlynski2279
    @piotrmlynski2279 Před rokem

    Jakie są najmniejsze rekuperatory??? Jakie kubatury domów??? Będę budował mały dom i zastanawiam się czy jest taka możliwość montażu rekuperatora

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 Před rokem

      Maly dom nie oznacza ze dasz maly rekuperator...

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem

      200m3, ale pełną wydajność nawet większych wykorzystuje się chwilowo. 90%pracują na 30-40% mocy.

    • @piotrmlynski2279
      @piotrmlynski2279 Před rokem

      @@bcsbudownictwo ale jak 30% mocy wezmę z najmniejszego reku to nie będzie mój maks czyli włącz i wyłącz??? Albo huragan???

    • @piotrmlynski2279
      @piotrmlynski2279 Před rokem

      @@bcsbudownictwo jak doradzisz zgodnie z tym co faktycznie spełni moje oczekiwania to kupię u was i będę polecał tym wokół którzy nie mają.... ale się nie znam więc proszę o pomoc

    • @patrykf4993
      @patrykf4993 Před rokem

      @@piotrmlynski2279 masz sam parter? Ile sypialni? Ile osob w domu?

  • @forpit3120
    @forpit3120 Před rokem

    Z doświadczenia dodam że rekuperator Karina nieźle działa

  • @leszeklecki4323
    @leszeklecki4323 Před rokem

    Moje pytanie jakie zdanie ma pan na temat oczyszcAcza kanałowego mam ogromny dylemat czy particle+ który mega kosztuje z produktem podomaxa który niby ma 3 filtry bez wentylatora(nikt nie zna nawet producent jaki robi opór na instalacji, zaletą dużo mniejsza cena

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem

      Witam, ustosunkuje się najpierw do kwestii oczyszczacza kanałowego, sam rekuperator ma tak dokładne filtry, że nie widzę ja potrzeby dokładniejszego filtrowania powietrza. Jeśli jednak ktoś ma takową, particle+ jest fajnym rozwiązaniem, nie stawia oporów i filtruje z intensywnością występowania zabrudzenia, czyli przy wzmożonym zapyleniu mocniej pracuje z to w czasie czystego powietrza nie generuje kosztów, co przy innych rozwiązaniach zawsze daje jakiś opór.

  • @BartoszBielecki
    @BartoszBielecki Před rokem

    A koszt filtrów w Thesli? Czy mam już od razu szukać zamienników?

    • @bcsbudownictwo
      @bcsbudownictwo  Před rokem +1

      Thesla rozpozna nie oryginalne a gorzej wykonane (jeśli takie wstawimy) ale będzie działała, skracając czas pomiędzy wymianami.