Tester autobaterií Kaiweets KVB01 + dost důležitých rad pro vás

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 06. 2024
  • V dnešním videu si povíme dost důležitých informací o problematice kolem autobaterií. Povíme si o různých druzích, čím se liší, jak si po koupi rychle zkusit stav autobaterie, jak předejít sulfataci, případně jak řešit měkkou nebo tvrdou sulfataci, nebo jak změřit kapacitu. Také si v praxi předvedeme 3 testery autobaterií, a to na dvou autech s autobateriemi napůl off.
    Odkaz ke koupi testeru z oficiálních stránek:
    bit.ly/KaiweetsKVB01
    Slevový kód na slevu 2 dolary na Aliexpress:
    Y2F15H1LF1WN
    Odkaz ke koupi z Aliexpressu:
    a.aliexpress.com/_Ew46MmR
    Kapitoly:
    0:00 Úvod
    3:16 Sulfatace
    7:33 Napětí je směrodatné
    13:57 Typy olověných baterií
    25:12 Desulfatace
    36:40 Měření kapacity
    41:44 Startovací proud
    49:43 Měření v praxi
    1:02:24 Závěr
  • Věda a technologie

Komentáře • 183

  • @tech-pro3733
    @tech-pro3733 Před 19 dny +1

    Naprosto skvělé video. Jedno z (pro mě) nejpřínosnější co jsem kdy o bateriích viděl. Děkuji za něj, tester objednán...mám 5 vozidel včetně TIR a se sebevraždami PB mám dlouholeté zkušenosti. Nyní kupuji jen baterie Deepcycle....zatím od jara osazeny v TIR a MB Sprinter 3.0 V6..

  • @ondrejmarek5138
    @ondrejmarek5138 Před 21 dnem

    Super informace seš první kdo to řekl ,jak ale i proč.
    dotaz: mám taky mazlíčka, jede 1x za měsíc a přez zimu vůbec . Mám nabíječku Naco 5 aby baterku udržoval ,prý to umí. Auto má agm .
    PS v autu do práce byla agm z výroby 2008 dál sem ji pryč protože mi přišla stará i když fungovala jaká je teoretická životnost agm

  • @Cernozraky.
    @Cernozraky. Před měsícem +2

    Poděkování za předání informací a vědomostí, posláno přímo na váš účet, doufám že při mé šikovnosti to došlo správně😅

  • @matejpatrman2287
    @matejpatrman2287 Před měsícem +3

    Díky jirko opět za super video, zase velice naučné

  • @Nasetraktory.
    @Nasetraktory. Před měsícem +4

    Ahoj Jirko parádní video jako obvykle a měřáček též suprový. Dovolím si doplnit něco k té sulfataci. Ty to jistě víš, ale ve videu to nepadlo.
    Při sulfataci se vytvoří na elektrodách/deskách/ v akumulátoru vrstva síranu olovnatého tato vrstva zmenšuje činnou plochu elektrod a tím stoupá vnitřní odpor akumulátoru a klesá kapacita. Je to v podstatě nevodivá vrstva, která brání styku elektrolytu s deskama.

    • @maxipesfik5522
      @maxipesfik5522 Před měsícem

      Kdyby vnitřní odpor klesal, to by bylo fajn.

    • @Nasetraktory.
      @Nasetraktory. Před měsícem +1

      @@maxipesfik5522 ježiš díky za upozornění je toto možné...opravím to

  • @avfbvdfbv
    @avfbvdfbv Před měsícem

    Super. Mam AG baterku v BMW E90. Od roku 2008. Baterka naštartuje aj pri 11.8V v zime. Aktualne hodnota je cca 12.3V . Alternator nabija cca 14.7V dynamik 15V mam podozrenie na alternator regulaciu. Odpaluje mi ziarovky. Stretavacie dialkove spatecky 😅

  • @petrstojan
    @petrstojan Před měsícem +2

    Super Jirko,, díky za video

  • @zoli10
    @zoli10 Před měsícem

    Ahoj Jirko,pěkné video.Jen upřesním,pokud jezdím každý den dlouhé trasy,tak baterii neřeším a pokud vyjedu s autem 2-3× za měsíc,tak během měsíce,max dvou, baterii vyndám a je dva dny na nabíječce na oživení.

  • @ladislavplachetka01

    Jako vždy perfektní-děkuji!

  • @zdenekzalis5916
    @zdenekzalis5916 Před měsícem +5

    Díky za zajímavé video. Mám dva testery BT360 a Micro 200 Pro. Stačí vzít zátěžový tester Carbon pile 1000AMP a je jasné, že kecaj oba. Akumulátory kupuji zásadně se zátkami. Zvážím je a zapíši si jejich hmotnost. Na jaře a na podzim akumulátory servisně dobíjím až na hustotu elektrolytu 1,28 g/cm3. Kontroluji všechny články. Z toho vím že můj CTEK stojí za prd. Ani náhodou je nenabije na plnou hustotu a nedokáže články akumulátoru vyrovnat. Používám nabíječku Kulon 912. Dovoluje podrobné nastavení Ah akumulátoru, typ nabíjení pulzní s vybíjením, nebo obyčejné, vybití a na jaké napětí, změří kolik Ah bylo dobito, kolik Ah poskytne akumulátor při vybíjení, pokud chcete zapnete udržovací napětí, nabíjecí křivky jdou nastavit podle libosti. Z toho vím že na nabíjení se nedá dát univerzální návod. Některý akumulátor potřebuje pro nabití na plnou hustotu 15,7V a jiný právě podobně nakopnutý, jako zde ve videu Banner až 16,25 V. Po nabití akumulátor zvážím a případně úbytku doplním destilovanou vodu. Vím mají dostatečný zásobní prostor, ale zbytečně by houstla kyselina. Ubastlený desulfátor používám také, ale nemám ho silný. Změřené pulzy osciloskopem jsou pouze 55A. Pokud bude nějaký lepší desulfátor coby stavebnice k mání určitě ho rád použiji. Mějte se krásně.

    • @MartinCucka
      @MartinCucka Před měsícem +4

      Já používám Victron Energy a taky dobré zkušenosti a hustota je pak stejná. Jsou i návody, jak nastavit konkrétní baterky (stará nová, AGM vs kapalina, .....) a jak dosáhnout 100% nabití baterie

    • @lohbergerpavel3855
      @lohbergerpavel3855 Před měsícem +2

      Taky jsem měl Ctek 5.0 a také jsem zjistil ,že stojí za .....

    • @MartinCucka
      @MartinCucka Před měsícem

      @@lohbergerpavel3855 Bohužel nedokáže nabít na 100%. Ze začátku to lidem nedojde, ale postupně ta baterka odejde, protože se ne úplně rozpustí sulfatace. Ta se rozpouští až při 100% nabití. 80% je prostě málo.

    • @Adam-di6hl
      @Adam-di6hl Před měsícem

      Proboha je to jenom baterka a ne atomový reaktor. Já s baterkou nedělám nic a vždycky vydrží alespoň 10 let. Tajemství netkví v šamanských rituálech s nabijeckami a hustoměry, ale aby bylo v pořádku dobíjení v autě, nejlépe konstantním napětím, tj. Vyřadit z provozu jakoukoliv chytristiku. Pak vydrží každá baterka

    • @MartinCucka
      @MartinCucka Před měsícem

      @@Adam-di6hl asi byste se divil.... doporučuji v polsku mr akumulator. Je to celkem věda. Samozřejmě ne atomová, ale celkem je. Plus současné technologie alternátorů, kdy začně nabíjet baterie u aut až mnohdy dost pozdě.... divil byste se.
      A že vydrží každá baterka taky nesouhlasím. Dle výroby se totiž dělají různé poměry desek a některá má vyšší proud, ale nižší výdrž. Jiná zase menší proud, ale vydrží nesmysl. Je dobré vědět, co každý kupuje za své peníze.

  • @petr.slupka8049
    @petr.slupka8049 Před měsícem

    Opět skvělé video, palec hore a díky. Že sulfatace je pro baterku smrtelná, to je všeobecně známo, ale že baterka sulfatuje i při cyklování (0% - 100%), kdy se baterka ihned znovu nabije, to je pro mě nová informace. Doposud jsem měl za to, že sulfatace se projeví až tehdy, když baterka ve vybitém stavu nějakou dobu leží, protože dochází k tomu, že jemné krystalky síranu olovnatého, který vzniká při vybíjení, se spojují ve větší, které pak už při nabíjení nelze zpětně rozpustit. Faktem je, že startovací baterky vlastně necyklují, protože ihned po nastartování jsou dobíjeny, takže jejich relativně dlouhá životnost má tento důvod.
    Za mlada jsem experimentoval s dobíjením alkalických článků, aby článek neplynoval a nevytekl, zároveň to nejspíš omezovalo tvorbu dendritů, používal jsem střídavý proud z transformátoru a diodu přemostěnou odporem, takže do článku šla i část vybíjecího pulzu. Prý takto lze i desulfatovat.

  • @babic-matus
    @babic-matus Před měsícem +1

    Áno prosím🙏🏻, keby sa podarila tá stavebnica užívateľsky sprístupniť bolo by to super. Už som sa po nej pozeral, no písalo tam už aj že aktuálne nemajú skladom žiadne PCB ani MCU. Teda predpokladám, že ani teraz sa to nedá kúpiť v takej polostavebnici. Ďakujem každopádne veľmi pekne za video, za poznatky.❤️ Sledujem tiež p. Čepeka, ktorý priamo predáva a “servisuje” olovené baterky. Je to zaujímavá problematika o ktorej si každý myslí, že vie všetko a keď si pozrie nejaké takéto video napríklad od Vás zistí, že vlastne nevie vôbec nič.😀

  • @alfik1980
    @alfik1980 Před měsícem +1

    Velice užitečné video,super práce jako vždy.

  • @frantisekhrabovsky7362
    @frantisekhrabovsky7362 Před měsícem

    Opět užitečné video. Jiří jen tak dál

  • @petrkoubek1735
    @petrkoubek1735 Před měsícem +3

    Díky!

  • @tomaskrasa5429
    @tomaskrasa5429 Před měsícem

    Díky za pěkné video a hromadu zajímavých informací, které jste pěkně shrnul v úvodní teorii 👍. Jinak ty EFB baterie se běžně dávají i do aut co mají jak start stop tak "inteligentní nabíjení" (mám Scalu 2020 a je to tam:-)). Co si myslíte o odpojení konektoru (řídící jednotky kontroly akumulátoru) u záporné svorky? Tím se vypne "inteligentni nabíjení" - nabíjí to standartně konstantně cca 13,8 - 14,5V a zarověň se tím deaktivuje startstop. Myslím, že minimálně na životnost akumulátoru to má příznivý dopad. To inteligentní nabíjení by asi nebylo tak špatné, kdyby nebyla spodní mez dobíjení nastavena tak nízko. Pokud nebrzdíte motorem, tak altík dobíjí při poklasu napětí pod 12V (což se mi zdá sakra málo) a potom tam pere bomby 15V a víc. Máte zkušenosti z odběrem novějších vozů? Mě se totiž zdá, že už od novoty po vypnutí zapalování klesá napětí na baterce sakra rychle (i když mám deaktivované inteligentní nabíjení odpojením konektoru a auto dobíjí celou dobu jízdy)a to i po nabíjení akumulátoru nabíječkou. Díky za odpověď Tomáš

  • @ladislavplachetka01
    @ladislavplachetka01 Před měsícem

    děkuji super video

  • @pavelvencl7624
    @pavelvencl7624 Před měsícem +2

    Casto se mi osvedcila, v situaci kdy za ctvrt hodiny musim odjet a mam prazdnou baterii, - svarecka. Pripojim se spravnou polaritou, merim napeti, posloucham vareni v akumulatoru a zvysuji (reguluji) proud. Napeti udrzuji kolem 14V, varit by to taky nemelo moc a deset minut obvykle staci abych odjel. Je super ze mohu vyuzit hafo proudu, treba 40A. Ovsem musim pocitat s tim, ze po kratke jizde bude vecer zase problem. Je dobre vzit s sebou klasickou nabijecku a akus dobit.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      No to je fakt dobrý nápad. Vždyť vlastně každý druhý má doma velmi rychlou nabíječku autobaterií, vlastně i zároveň pomocný startovací zdroj, a ani o tom neví ! :)
      Jen bych asi byl opatrný u střídavých trafosvářeček :D

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem

      @@jiribekr U starších baterií bych se i bál případného zkratu mezi články. Obzvlášť pokud je svářečka s nějakým tím anti-stickem a hot startem. Přeci jenom nabíječka dá jen pár ampér, ale svářečka si v takovém případě vzpomene k čemu je určená 😀

    • @pavelvencl7624
      @pavelvencl7624 Před měsícem +1

      Mam štěstí, ze všechny ty anti a hot veci mohu vypínačem vypnout a pak je to jen tvrdý proudový zdroj. A ze altik dává devadesat amper? Svarecka taky. :-)

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem

      @@pavelvencl7624 Tak ono vlastně ty články jsou navíc v sérii, takže i kdyby měl jeden zkrat, tak by se to snad celé nerozsvítilo.😀

    • @MrJandysss
      @MrJandysss Před měsícem +1

      @@MK-007.odpovím ti jako automechanik, který se setkal jak se měkkým zkratem (krystal propíchl separátor a desky se při startu dotkly), tak s tvrdým zkratem. Začnu tou lepší variantou, tvrdý zkrat. Velmi jednoduše řečeno, baterka přijde o jeden článek a je o 2V nižší napětí. Pro laika, baterka má nanejvýš 10.75V. Horší varianta… Nejméně častá, leč existující je měkký zkrat. Ten udělá krystal, který propíchne separátor (běžné PVC). Teď trošku zajímavější data, jen se nachystat na nesmyslné číslo. Při startu ten prvotní impulz (cca 20ms) se startér tváří jako tvrdý zkrat. Pokud je vedení zdravé a startér nominální, je tam odpor kolem 0.01ohm. Jednoduchým počtem si vypočítáme, že tam poteče cca 1200A. Měřením jsem zjistil, že tam jde i víc jak 1200A. Dovedeš si představit, jak se rozsvítí drátek sotva 1mm2, když přes něj pošleš víc než 1kA? Co se stane s vodou, když tam dochází k mrtě drsnému svařování? No rozpadne se na vodík a kyslík, tihle dva kamarádi se velmi rádi znovu spojí. Jen to “trošku” bouchne. Někdy to trošku je jen decentní rána, která rozmete ten zkratovaný článek. Jindy, hlavně vyvařený článek, dokáže rozmetat celou baterku a udělat do kapoty minimálně bouli. V extrému (velké akumulátory v náklaďákách, ty co mají nad 120Ah) to dokáže roztrhat i bateriový box a ustřelit kabely. Ale to se bavíme o více než dvojnásobném odběru (v práci Renault Truck D s 4.9L vezme špičkově 2.7kA).

  • @petrstojan
    @petrstojan Před měsícem +1

    Jirko díéy za supewr video

  • @dr-zelenka
    @dr-zelenka Před měsícem +1

    Video mi jde do rány, zrovna mi tu v jednom autě exnula baterka Exide Premium. 🙂

  • @brano2yt
    @brano2yt Před měsícem

    Ďakujem za kvalitnú teóriu a prax ku olovu.
    Mám sám skúsenosť kedy druhá batéria v aute vydržala necelé 2 roky (banner). Mala skrat článku a v lete sa uvarila. Tretia batéria už ťahá vyše 8 rokov a v zime dostáva v garáži občas dobitie, keď jazdím po 2 a viac týždňoch.
    Informácie o napätiach a topingu použijem.
    Že sa olovo samo vybije a po vybití rado porúča potvrdzujem, ako človek čo vyhodil cca 15 batérii z UPS (7Ah) ktoré boli pred uskladnením v pivnici funkčné. Niekedy sa naučí dobre na vlastnom.

  • @jan007smrcek
    @jan007smrcek Před měsícem

    Ahoj,
    Mám na ostrováku klasiku olovo, vím že to není dobré, ale jedu z toho co mám levno dostupné. Přes zimu to mám na nabíječe, která mi udržuje napětím na 13.1V jinak používám hlídač akumulátor, který ne spína nabíječku při 12,5v a vypíná při 13,4v když vyleze sluníčko, jedu se slunce a takhle pořád dokola. Když je potřeba, jedu až na 12,2v pokud bude sluníčko, jedu takhle.
    Ano, je to vražda pro akumulator těch 12,2v ale to je při zátěží, jinak po odpojení zátěže, napětí stoupne na 12,4-6. Takže jsem jako by asi na 60%.
    Používám měřící prvek Juntek V/A metr a podle toho čerpam vždy max 30% kapacity akumulátor, odpovídalo i když jsem akumulátor zpět dobíjel.
    Akumulator mám na ostrovaku už dva a pul roku a podle testů zátěžáku drží kapacitu i kdyby odhadem na 90-95% jedná se o akumulator 12V 180Ah 1000A štítek na akumulátor 😅 STARLINE.
    Nedávno jsem měřil hustotu a byl jsem na hodnotě 1.27-1,28 a při te kontrole hustotě elektrolytu a koukal jsem na desky, nebyly známky sulfatace.
    Za mě, asi kus od kusu který se povedl.
    Dávám ji ještě tak rok max dva.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Takhle ti to vskutku chvilku pojede, ale jak jsem říkal, olovo do FVE opravdu nepatří. Vem si jak se o to musíš starat a zajímat.
      Lithium můžeš cyklovat z 0 na 100%, a ničemu nevadí když by zůstalo někde měsíc ležet na třeba 20%.
      Navíc z lithia můžeš využít celou kapacitu, z olova bezpečně jen třetinu a krátkodobě neškodně polovinu.
      Ono lithium se v konečný kalkulaci vyplatí i finančně. Kromě většího procenta skutečně využitelný kapacity tu máme životnost rozhodně přes 10 let.

  • @csabioravecz9843
    @csabioravecz9843 Před měsícem

    Skvelé díky

  • @SKpetter
    @SKpetter Před měsícem

    No, si borec! O Tvojom vzdelaní niet pochýb, tým pádom ani o Tvojich dogmách! Ale musím Ťa počúvať na 1,5 násobku rýchlosti... si skrátka "dlhý", príliš dlhý borec. 😜

  • @fotrikcz9505
    @fotrikcz9505 Před měsícem

    Parádní video, díky 👍
    Co se týká držáků do auta. Znamej shání něco co udrží Unihertz Tank2 což je mobil co váží půl kila.. Maj tam něco na něj?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Ulefone PA19T má asi 400g a unese ho to s přehledem. Může zkusit sunnysoftu napsat, ať jim dá rozměry telefonu (ten telefon není běžný model), a třeba něco vymyslí.

  • @Peterrrpn
    @Peterrrpn Před měsícem

    Cudujem sa ty si fakt šikovný clovek elektrikar a favorit to by som si doma na dvore vymenil tesnenie to nieje ziadny 12 valec nabuchany.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      No nevím, nandávání hlavy je celkem oříšek a pro uživatele to není nic moc. Navíc člověk pak mlůže mít problémy s tím že tu hlavu může potřebovat nechat obrousit, problémy jsou s přesahem vložek válců, tloušťkou těsnění, a při finální montáži ještě správný postup - krouťák, otočka a postup mezi šrouby.
      Já bych si to nelajsnul.

  • @tech-pro3733
    @tech-pro3733 Před 19 dny

    Dotaz, jak by jsi doporučil nabíjet 2ks TIR baterie deep cycle (každá 220Ah/ peak 1860A start)? každou solo, nebo koupit nabíječku na 24V? dokazala by taková nabíječka obě baterie identifikovat seriové zapojení (vnitřní odpor)?. Zaručilo by se tím vybalancování baterií? Každopádně jsem právě objednal nabíječku Deca FL 3713D (věřím, že bude chytřejší a šetrnější než ta top z Lidlu - trafobastl co prodávali). Cena za takovou nabíječku by byla akceptovatelná kolem 15k +dph. Umíš, pokud máš zkušenost, byt teoretickou nějakou doporučit? Děkuji za odpověd.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 19 dny +1

      Zdravím, pokud jsou provozovaný spolu, jde je tak i nabíjet. Pokud někde někdy běžely odděleně, nabíjet samostatně.
      Nabijecku bohužel doporučit nemohu, nemám TIR 😁

  • @lohbergerpavel3855
    @lohbergerpavel3855 Před měsícem

    Mám v motorce novou LiFepol4. Rozdíl ve váze jsou -3 kila oproti olověné. Doufám, že vydrží více ,než ta olověná. A hlavně ,doufám,že mi pod zadkem nebouchne.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      LiFePO4 jsou velmi stabilní baterie, ty opravdu nevybuchují. To spíš je větší riziko že začne vařit a křáchne olovo, a to za rozlití kyseliny sírové všude po nohách. LiFePO4 maximálně hoří, ale i to se nestává.

  • @MiroP-he4eg
    @MiroP-he4eg Před měsícem +2

    Super video Jirko.Desulfátor z ElektroLabu je super nápad ale pokiaľ mám zháňať súčiastky a plošák tak to aj pri tom nápade skončí.😉

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +2

      Aj toto som Markovi povedal, uvidíme jak to dopadne. Třeba to bude jednou jako all in one stavebnice.

  • @juraj_redeky
    @juraj_redeky Před měsícem

    Jiří pecka! Jako vždy ;-)

  • @Kamenec952
    @Kamenec952 Před měsícem +2

    Jirko máš odběr a like

  • @michaldusekpow
    @michaldusekpow Před měsícem

    Ahoj , super video. Chtěl bych se zeptat, dodělával jsem si do Multivana solární dobíjení (flexi panel EcoFlow a MPPT Victron) k zástavbové trakční olověné zaplavené aku Banner 100Ah (kód 957 51). Ten regulátor nabízí poměrně širokou možnost nejrůznějšího nastavení ale mě se jedná o hodnoty U absorp, float a equal. Mám nastaveno absorb na 14,4V ... float na 13,8V a equal na 14,8V ... parametry mi doporučil kolega který se ve firmě věnuje UPS atd ... Jsem už dlouho mimo elekto obor, tak bych se rád zeptal jestli jsou hodnoty nastaveny řekněme rozumně, nebo by si něco upravil. Předem moc díky za odpověď.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      Zdravím, každá baterie to má trochu jiný, a bylo by lepší si to u toho svého modelu vysledovat, ale jinak ano, tyhle parametry by měly být univerzálně asi nejlepší.

    • @michaldusekpow
      @michaldusekpow Před měsícem

      @@jiribekr super, díky moc. At se daří 👍

  • @karelkotes
    @karelkotes Před měsícem

    Ahoj Jirko, se zkušenostmi o olovu mluvíme absolutně stejně, prostě hrůza. Lithium, lážo plážo.

  • @moze-theonlyone
    @moze-theonlyone Před měsícem

    Ja mám síce oslovený akumulátor na fotovoltiku, ibaže jediné čo to napája je jeden led pás v kuchyni a ešte aj tak už ten akumulátor bol ,,vadný" a mal som ho zadara keď bol švagor vymeniť svoj v aute :D
    nabíja ho len taký mini panel z Číny, ktorému som akosi odpálil elektroniku a odvtedy vyrába tak 10x viac, akurát som tam dal len poistky,
    Maká to už cez dva roky a bez problémov, mám tam aj zásuvku na nabíjačku do auta, ale moc to nepoužívam

  • @jimmyconway8442
    @jimmyconway8442 Před měsícem

    Ahoj Jirko, mas skusenost s hybridmi od toyoty? Resp. co si o nich myslis? 12V akumulator sa vraj pouziva iba na zopnutie palubnej elektroniky a samotny motor startuje iny, cca 200V akumulator. Zivotnost oboch akumulatorov je vraj velmi dlha..

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Ahoj, to nemám. Toyota u mně skončila s dojmem, který jsem si odnesl z jejího řízení a následnýho zjištění, že zadní náprava je jen jekl mezi zadníma kolama. A pak (hybridní) RAV4, která vypadá jako SUV vlastně jako SUV jen a pouze vypadá...
      mimochodem, nemá ani otáčkoměr :D

    • @jimmyconway8442
      @jimmyconway8442 Před měsícem

      @@jiribekr myslim, ze u poslednych generacii sa uz otackomer objavil :) alebo sa aspon da zvolit... ja mam skusenost s hybridnym aurisom taku, ze aj pri takmer -30 st. C hybrid startuje ako lusk...

    • @Honza1p
      @Honza1p Před měsícem

      Mám zkušenosti s CHR hybridem 1 gen. a ten startuje na klasickou 12V.

    • @jimmyconway8442
      @jimmyconway8442 Před měsícem

      kazdy hybrid funguje inac, kazdy vyrobca si ide svoje, a preto sa auta tak vyrazne lisia co sa tyka miery vyuzitia elektrickeho pohonu - mild hybridy, full hybridy, plugin hybridy...ale ako som pisal vyssie u hybridnych toyotach s akumulatormi nebyvaju problemy... +tam nie su dalsie potencialne problemove komponenty (spojka, turbo, klinovy remen, starter, alternator, dvojhmota, hydr. posilnovac) vdaka rekuperacnemu brzdeniu klasicke brzdy vydrzia velmi velmi dlho...

  • @stanleybanley1171
    @stanleybanley1171 Před měsícem

    Zdravim, moze sa dat do moderneho auta (ktore ma st-st) vacsia EFB bateria ( t.j. vacsia kapacita a start. prud), nez bola originalna? .. moze to niecomu ublizit ak sa zvacsi kapacita napr. o 10% alebo je to v pohode?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Kapacita sama o sobě vliv nemá téměř vůbec, ale problém může být s nakódováním řídící jednotky. Ta totiž dost často potřebuje vědět kdy už došlo k výměně baterie a za jaký typ, aby se přizpůsobila.

    • @stanleybanley1171
      @stanleybanley1171 Před měsícem

      @@jiribekr BMS som po vymene resetol, ale nove parmetre v riad. jednotke som nenastavoval. Povodne tam bola 60Ah a vymenil som ju za 65Ah, tak som teraz trochu neisty, ci to nemoze mat nejaky zly vplyv na zivotnost baterie prip. nabijacej sustavy.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      To by nemělo mít na funkci rostlináře vliv :)

    • @milanv9767
      @milanv9767 Před měsícem

      Ano můžeš, pokud se tam prostorově vejde, ničemu to nevadí, ale nezapomeň že to auto si ukládá profil baterie, takže po výměně co nejrychleji do servisu na reset a zápis nové baterie do řídící jednotky, jinak ti ji auto rychlé degraduje.

  • @janmeca8768
    @janmeca8768 Před měsícem

    Ahoj, jen pro zajímavost. Asi 4x mi vybilo auto baterku na 2.3 V, než jsem přišel na to čím to je. Poprvé ta baterka byla na 2.3 V asi 14 dní. Potom týden. Pak jen několik dní. Baterku jsem vždy nabil a je pořád funkcni. Je z roku 2017 a výrobce Exide Premium. Incident se stal před 2.5 rokem. Startují s ní 2.0 TDCI. Vypovídá to o kvalitě baterie?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      no vidíš, mně ta samá vydržela asi dvě vybití na cca 9V a pak šla totálně do kopru. Exide premium carbon boost 64Ah. Teď mi dělá zátěž když něco vratkýho vrtám :)

    • @janmeca8768
      @janmeca8768 Před měsícem

      @@jiribekr Nevím čím to je ze tak drží, ale jsem za to rád. Zajímal by mě její stav. Léto určitě vydrží.

  • @Luknys
    @Luknys Před měsícem

    Zdravím Jiří, chci se jen optat, ve videu jste zmínil, že, když Li-Ion baterie (články chcete-li) nemají žádný odběr, tak se dá zhruba říci, že když budou stát, "plácnu" 3 roky, neubyde z nich ani %, jak to je s Ni-Mh ? Mám baterie LADDA z IKEI (dle vaší recenze) a momentálně je nepoužívám, nerad bych je dostal do fáze podbití, chovají se více či méně stejně jako Li-Ion ? Možná je to zcestná otázka, i tak ji podávám, děkuji.

    • @bednaedna4580
      @bednaedna4580 Před 22 dny

      NiMH baterky rozhodně trpí na samovybíjení, ale hodně záleží na značce a kusu. Mizerné NiMH budou po roce na nule, špičkové můžou mít po 10 letech skladování třeba 70 %, což pro většinu lidí znamená, že se prakticky nevybíjí.

  • @milanv9767
    @milanv9767 Před měsícem +1

    Máš tam nepřesnost, EFB se běžně používají do start-stop zejména u koncernu. A je to ještě horší, ta auta baterie zcela úmyslné drží na nízkém napětí, není nic neobvyklé že po 400 km, zastavíš a baterie má 12,2 -12,4 V. Takže v zimě je úplně normální že přijedeš necháš venku 4 dny a již nenastartuješ :) Navíc když ji vyměníš musíš do servisu na reset bateriového profilu, ale to je již jíně téma :)

    • @novomestannm1992
      @novomestannm1992 Před měsícem

      Ten reset BMS u EFB a potreba servisu, asi ako u ktorej znacky. U mojej znacky auta je k tomu oficialne zverejneny kratky postup typu "stlac toto, stlac tamto, zapni hento", cize si majitell moze vykonat sam.

    • @milanv9767
      @milanv9767 Před měsícem

      @@novomestannm1992 psal jsem o koncernu (wagen). To máš super, já musím kupovat předraženou EFB v servisu a navíc ještě zaplatit 1500 za reset...

  • @1981Marias
    @1981Marias Před měsícem

    jak si zmiňoval že ve fabrice zrovna vypadli z linky baterie tj 17 : 48 hod. tak sem se ve sledování trefil na minutu přesně :D

  •  Před měsícem

    Na nabíjení olova používám modelářskou historickou iCharger 106B+ (taky už pomalu koukám po náhradě) a startovací kabely jsem si dělal se svařovacích šňůr. Nebyl pak problém z Feldy natočit 6ti válcového naftového Patrola s 2,8L

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      Tak to je klasická RC nabíječka jako Turnigy, a všechny tyhle nabíječky vychází koncepčně z legendární SkyRC IMAX B6.
      Bohužel, RC nabíječky se stále ještě nenaučily pořádně pracovat s olovem 😕

    • @spac1565
      @spac1565 Před měsícem

      Jaký průřez jste použil na startovací kabely?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      Obecně do 3m na osobák 25mm2

  • @miroslavgargulak5005
    @miroslavgargulak5005 Před měsícem

    Tak nevím, ale ten ANCEL BST100 stojí zhruba stejně, tak by mě zajímalo v čem je lepší a v čem je horší(mimo těch delších kabelech).
    Přemýšlím, který si koupit a nejsem ještě rozhodnutý.

  • @TheDiscovera
    @TheDiscovera Před měsícem

    Klobouk dolů před tvými znalostmi...ale měl bych v tom případě otázku. Do svého Dodge Duranga r.v. 2005 tedy stařeček v top stavu V8 4,7L chci od tohoto roku už na zimu krmit teplem před startem...takže vodní bufík klon čínské Webasto 5kW (cca 35min poběží na teplotu 88st.C a vypíná). Dá se říct, že takto mi bude ohřívat motor každý den (ráno a odpoledne před cestou domů). Jak jsou na tomhle teda olověné baterie, když budu používat tohoto malého prcka...když to cpou normláně do osobáků? Alternátor je 160A a cesta z domu do dílny je 23Km.
    Díky za osvětu k této problematice.

    •  Před měsícem

      Pustit pri nastartovanem motoru jinak baterka cykluje = opotrebovava se

  • @David-Kopecky
    @David-Kopecky Před 29 dny

    Zdravím. Všiml jsem si lucerny Sofirn LT1. Poprosil bych o graf spektra světla při nejteplejší a naopak při nejchladnější teplotě chromatičnosti. Bylo by to možné? Děkuji.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 29 dny +1

      Zdravím, tohle jsem ještě neměřil, se spektrometrií budu pokračovat až dokončím lumeny. Můžete se podívat na spektra Samsung LH351D ve stanovených CCT. LH351D mají DUV obvykle trochu nazelenalejší, a mívají mezi 90-92 Ra jestli se nepletu.

    • @David-Kopecky
      @David-Kopecky Před 28 dny

      @@jiribekr Díky. Vypadá to, že tam má pořád dost modré složky. Líbilo by se mi kdyby byla bez modré.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 28 dny

      Bez modré nejde udělat bílé světlo.
      Co se týče agresivity modrého peaku, tak se podívejte po něčem s Luminus SST-20 (95Ra verze, obyčejný mají 65Ra a jsou na pozvracení) , případně Nichia 519a (ta je běžnější)

    • @David-Kopecky
      @David-Kopecky Před 28 dny

      @@jiribekr Samotnou LEDku jako PC Amber koupím, to jo. Chtěl jsem ideálně nějakou lucernu jako hotové řešení bez modré složky světla. Ano petrolejku sice mám, ale ta není vždy praktická. 😁

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 27 dny

      Proč bez modré složky? Vždyť to pak mate oči. Pokud chcete něco na večer, bohatě postačí 3000K-3500L LED s trochu vyšším CRI.
      Ale světlo absolutně bez modré složky bych být vama fakt radši nechtěl.

  • @Jarec96
    @Jarec96 Před měsícem +1

    Když to slyším, tak jsem rád, že mám v autě 12v lifepo baterku

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Blahoslaveno budiž lithium

    • @karelkotes
      @karelkotes Před měsícem

      A já ji mám taky, ale jako powerbanku pro kondenzátory, kterým startuju.

  • @Peterrrpn
    @Peterrrpn Před měsícem

    Ja som kupil exide bateriu lebo moja dozivala nechal som ju pri 20 stupnoch asi 2-3 mesiace dal som ju lreventivne na nabijacku bola totalne vybita pouzivam c-tek nabijacku.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Bohužel, chce to po převzetí a pak dva dny po převzetí zkontrolovat.
      Mně 2x přivezla PPL kurýrka baterii otočenou a elektrolyt byl v jejím autě vylitý na podlaze. Ještě si stěžovala že nemá otisky prstů a že má seschlou kůži. Přitom na baterii bylo všude "neklopit" ....

    • @Peterrrpn
      @Peterrrpn Před měsícem

      @@jiribekr ja som ju regeneroval snad 14h a teraz som ju zmeral ma 12,72V v klude

  • @liborkratochvil5834
    @liborkratochvil5834 Před měsícem +1

    Čekat půl roku je ještě v pohodě, před vypuknutím covidu jsem si dal zrepasovat hlavu na své TDI se slovy, že to nespěchá protože hlava v autě už zrepasovaná je, ........ dodnes tu hlavu nemám.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Neztrácej hlavu, použij to co máš na krku a zavolej jim, protože tohle už mi hlava nebere jak je to dlouho, to musí mít každý kdo má trochu pod čepicí přeci dááávno hotový. Spíš to někam zašantročili a doufaj že se na to zapomene.

    • @milanzizka4636
      @milanzizka4636 Před měsícem +1

      S tím servisem a nedobíjením během pobytu mám stejnou zkušenost!

  • @SarkovaSarkova
    @SarkovaSarkova Před měsícem

    Ahoj Jirko, prosím o přímý odkaz na fakt pořádný desulfátor (stavebnici). Ve videu se o něm zmiňuješ. Už jsem vyzkoušel 4 z Alíku. Podle osciloskopu něco dávají, hlavně ten s napájením. Cena do 500 kc.
    Kdybys chtěl nový obal s el. od baterky Parkside 20V, 2Ah, je tvůj.
    Jinak, pořídil jsem z Alíku laser 3 v 1, tak kdyby tě něco zajímalo.
    Tvůj fanda Marťas.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Ten desulfátor je na elektrolabu, ale aktuálně je myslím nedostupný. Řeší se ona modernizace.

    • @SarkovaSarkova
      @SarkovaSarkova Před 21 dnem

      A víme, kolik dává teď a kolik by mohl dávat po modernizaci? Ten z Alíku dává špičky cca 20A. Má smysl připojit na jednu baterku 2 nebo 3 desulfátory? M.

  • @miroslavivanovici2705
    @miroslavivanovici2705 Před měsícem

    Jsem si neposlechl celé video před dotazem. Jináč, používáš baterie exide a mají dobré recenze. Co ty na to ?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      Z exide jsem právě zkusil přejít na banner.
      Ale Jak to tak vypadá, tak můj další krok bude nějaký AGM od baterie Čepek, protože už chci mít od olova pokoj a klid.

  •  Před měsícem

    Já měl za to, že Exide Premium má zátky na dolejvání. Akorát má přes ně polep, kterej se musí strhnout.

  • @CZ-PCT
    @CZ-PCT Před měsícem

    EFB je i ve fungl novych BMW, takze stale jeste jsou v kurzu ...

  • @michalmazgal
    @michalmazgal Před měsícem

    Stačí nalepit na kapotu FV panel a k baterce dát PWM. Tím se vyřeší sulfatace nejlevnějším možným způsobem! 😉

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Zkoušel jsem to, celkem OK, ale nefunguje to v zimě, kdy je to nejvíc potřeba :D

    • @michalmazgal
      @michalmazgal Před měsícem

      @@jiribekr za sklo, na zadní sedačky, z obou stran?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      Jen za čelním sklem, zevnitř. 10Wp, Vmpp asi 18V

  • @frantisekhrabovsky7362
    @frantisekhrabovsky7362 Před měsícem

    Platí to i pro gelové baterie?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      S gelovými akumulátory nemám vlastní zkušenosti.

    • @moze-theonlyone
      @moze-theonlyone Před měsícem +1

      Ak tie menšie, čo sa používajú aj do svietidiel a detských autíčok, štvorkoliek tak mám ešte horšie skúsenosti, ak sa raz nenabiju včas, je po nich, pochybujem, že pri väčších by to bolo inak

  • @bateriecepek
    @bateriecepek Před 4 dny

    Ahoj, škoda, že ses neozval. Mohli jsme se domluvit na baterii od nás, případně vymyslet nebo natočit společné video.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 4 dny

      Ahoj, příště beru od tebe.
      A vzhledem ke stavu to asi nebude trvat dlouho. Favorit naskočí snad i z devítivoltovky, ale s oktávkou to bude horší 😁

  • @Lukas-ss9gw
    @Lukas-ss9gw Před měsícem +3

    upřesnil bych, EFB se použije u start-stop auta, kde prostor umístění baterie dosahuje 45°C+, což není pro AGM vhodné, u které by došlo k odpaření elektrolitu
    Brodit používám 3 roky bez problémů, jen ta cena

  • @stefankohary8953
    @stefankohary8953 Před měsícem

    Super video 👍👍👍

  • @martinbearplacek
    @martinbearplacek Před měsícem

    Pochopil jsem tedy dobře, že když koupím i do obyčejného auta AGM baterii, tak nic nezkazím, spíše naopak?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Ve favoritu, který je ve videu sloužila Bosch silver S5 celkem asi 15 let 🙂
      Byla tam originální od prodejce z Reichu. Od ty doby favorit vystřídal další 3 baterie. Asi tam pak zas prdnu AGM abych měl svatý klid.

    • @martinbearplacek
      @martinbearplacek Před měsícem

      @@jiribekr Díky za užitečnou odpověď. Už jsem nad tím přemýšlel i dříve, ale mátlo mi, že v konfigurátoru se mi AGM nikdy nenabídly.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Konfiguratory jsou jen odrazový můstek. Taky na oktavky pasujou zrcátka z Audi, ale Konfiguratory to neví.
      Nebo v konfigurátoru zadam typ motoru a vyhodí mi to nekompatibilní lambda sondy...
      Pokud je dobíjení s AGM kompatibilní (dokáže ho nabít naplno), neměl by být problém. Ale ruku do ohně za to nedám.

    • @spac1565
      @spac1565 Před měsícem

      Ano, AGM můžeš dát i do obyčejného auta s klasickým dobíjením, jenom AGM autobaterie jsou náchylnější na vysoké teploty, než zaplvanené, nebo EFB.

  • @petrcifka
    @petrcifka Před měsícem

    Co se stane když připojím paralelně k olověné baterii o 12.8 V plně nabité a zapojené v stojící motorce další akumulátor akupack z NiMH článků klidovým napětím nepatrně vyšším třeba 12.9 V? Myšlenka je taková že by udržoval na olověném napětí a sám by se přitom mohl vybít třeba na 20%. Pak už by olověný přestal dobíjet. Navzájem by si jakoby udržovaly napětí. Je to při teplotách -10°C až 40°C možné nebo je to úplné sci-fi??

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Ten NiMH akupack tomu téměř nepomůže, možná tak na 3 hodinky, pak už to zas bude klesat

    • @petrcifka
      @petrcifka Před měsícem

      @@jiribekr Nešlo by přidat obvod s DC/DC měničem nastavený na 12.8V pro výstup na olovo aby ho jakoby pulsně udržoval v kondici? Nemohu mít moto baterii stále na 220V nabíječce s pulsnim udržováním, takže mne napadlo zda existuje něco co by dokázalo pulsně dobíjet/udržovat cca12.8V a napájet se z Li-ion nebo NiMh.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Už jsem s tím kdysi experimentoval, asi 0,5kWh lithiový akupack takhle vydrží jen pár dní

    • @petrcifka
      @petrcifka Před měsícem

      @@jiribekr to sežere ten měnič?

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      spíš ta autobaterka

  • @jekyll_cz
    @jekyll_cz Před měsícem

    1:06:40 ...dlouhý jak... např. 'týden před výplatou' 😉

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      To mě taky napadlo jako první, ale vzhledem k více motoristickému tématu tohoto videa jsem radši zvolil nekonečný průjezd lovosicemi 😁

  • @miroslavivanovici2705
    @miroslavivanovici2705 Před měsícem

    Tak po zkouknutí viidea nechápu, jak mi mohla banerka vydržet na několik aut a několik let , cca 10 a bez péče🫣

  • @janmorphe00101001
    @janmorphe00101001 Před měsícem

    Jirko paráda, díky (opět) za rozšíření obzorů ohledně olověných aku 😉

  • @michalsedy547
    @michalsedy547 Před měsícem

    Ahoj, mam Octavii 2, TDI 2.0, 2008 kupovana 2013 napodzim. Od zacatku me trapi klidovej odber. Prvni zimu nova baterka taky z importu a kdyz jsem ji tam po 14 dnech vezl zpet, ze jsem opet nenastartoval v zime (stribrna varta s Ca tusim), rekli me, ze to neni spatna baterka, jen mi ji poradne nabijou. Ale neduvera byla zaseta. Long story short, baterka nevydrzela ani dve sezony. Pak zkusmo bannerka o max Ah co dostanu do baterioveho boxu oktavky. A tehda pouceni, ze 12,2V je vybita baterie od jeziska koupena Ctek nabijecka a co 14dni pres zimu baterka napojena primo v aute na nabijecce pres vecer do rana, ci o vikendech na den a pul. Pres leto nebyval problem, ale teploty kolem nuly a mraziky = jistota te 3 den clovek nenastartuje.
    Aktualne v aute mam 4 baterku od koupe, poprve AMG a musim rict, ze zatim jsem nad miru prekvapen. Myslel jsem si, ze maji snad nizsi vnitrni odpor a dokazi se tak rychleji dobit, kdyz maji zvladat srartstopy, ale zatim teda drzi. Ma za sebou prvni zimu, tak doufam v osviceni😊
    Diky za pouceni

  • @miroslavcerny474
    @miroslavcerny474 Před měsícem

    Dobrý den. Rád se na váš kanál dívám, ale tohle o baterkách se moc nepovedlo. Informace o dynamech a účelu vápníku v baterkách. Startstopu, rekuperaci a jiných byly tak trochu "nepřesné". Máte dobrá videa, ale tohle se nepovedlo.

  • @4h5433w2g
    @4h5433w2g Před měsícem +2

    si mimo reality.tvoje videá sú síce zaujimave. ALE FEST ZAVÁDZAJÚCE

    • @-COBRA
      @-COBRA Před měsícem +5

      nechceš to viac rozviesť?

  • @dusanvreba4892
    @dusanvreba4892 Před měsícem

    Ahoj. Pred časom som sa o desulfatáciu trochu zaujímal a dozvedel som sa, že je vhodné striedať nabíjací impulz so slabším, alebo veľmi silným a veľmi úzkym, vybíjacím impulzom. Najprimitívnejší desulfátor je trafo, jedna dióda a paralelne k nej vhodne dimenzovaná žiarovka a vraj je to patent VARTA. Nedávno som našiel staré trafo, asi určené do nejakého zosilňovača, zdalo sa mi vhodné k stavbe nabíjačky. Urobil som to najjednoduchšie, len s jednou diódou. Operatívne ma napadlo paralelne k tej dióde pripojiť kondenzátor. Kapacita najprv 47uF a k nej potom paralelne 220uF, lebo 47uF sa mi zdalo málo. Ako hodnotíš môj improvizovaný "desulfátor"?

  • @paveltater1618
    @paveltater1618 Před měsícem

    Dovolím si trochu odporovat, výdrž baterií v nových autech s "inteligentním" dobíjením a start-stop je tak 3-4 roky. Baterie tam dostává hodně zabrat.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      To vyřiďte našemu autu s inteligentním dobíjením, kde ta baterka je už asi 6-7 let

    • @Jarec96
      @Jarec96 Před měsícem +1

      I u BMW F11 i u mercedesu W213, což obě mají inteligentní nabíjení vydrželi 6let v pohodě. Dál bohužel nevím, pak jsem je jako staré pekáče prodal… Každopádně 3-4 roky nemohu ani zdaleka potvrdit.

  • @kosvix
    @kosvix Před měsícem

    Mě by zajímalo, proč sundáváš přísavkáče, já jsem nic lepšího než přísavkáč neměl.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Přísavkáče jsou jen na pár let, klepou se, časem se povolují, na STK se musí sundat atd.
      Ten brodit je fakt jinde.

  • @MK-007.
    @MK-007. Před měsícem +1

    Trvalé sulfataci je lepší spíše předcházet úplným dobíjením, než ji následně řešit desulfátorem. Nepraktická je i nutnost cca týden auto odstavit a odpojovat autobaterii. Nabíječku můžete připojit rychle a kdykoli, dobít se to dá rychle přes noc nebo ideálně přes víkend. S desulfátory jsem si kdysi hodně hrál, ale je to k ničemu. Cenově se to nevyplatí, neprodlouží to životnost baterie tak, aby se investice splatila. Resp. já jsem nepozoroval efekt vůbec žádný, je to placebo. Je lepší peníze za desulfátory, powerbanky, měřáky a další hračky ušetřit a smířit se s nákupem nové baterie. Mě se naštěstí do auta vlezla baterie s větší kapacitou i vybíjecím proudem než v originále. Podle mě je to nejlepší řešení, protože to je předimezované a je to na životnosti dost znát.

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem +1

      Jinak díky za video. Skvělé a precizně zpracované jako vždy!

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +1

      Samozřejmě že sulfataci je třeba předcházet, o tom to video také dost je. Ale bohužel praxe je taková, že olověné baterie jsou při svých pokusech o sebevraždu natolik horlivé, že ani běžný dohled a běžné podmínky na to nemusí stačit, což tak v praxi bývá.
      Desulfátory obecně fungují výborně, a jejich efekt se mi vždy dostavil. Jen samozřejmě člověk musí vědět co dělá, co má za desulfátor, a jestli to vůbec je desulfátor. Což je i téma tohoto videa.

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem

      ​@@jiribekr Jasně. Ovšem myslím, že řada lidí dělá takové pokusy až začne mít první problémy se startováním. U mě bylo po 6-ti letech viditelné souvislé pokrytí elektrod krystalky sulfátu. To už je pro baterku prostě konečná. Desulfátor jsem měl vlastní výroby a dával pulzy jak měl. Nic však už nezachránil. Průběžná údržba je to nejlepší řešení, které navíc nic nestojí.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Tak desulfatace se dělá při problémech. Nikoho by snad nenapadlo řešit problém když ani neví jestli nějaký problém existuje :D

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem

      @@jiribekr OK, takže jak vidno o desulfátorech, jejich typech, účinnosti a způsobech použití by mohl být samostatný díl. Myslím, že by to byla pecka 😀 Budu se těšit.

  • @tonogtube
    @tonogtube Před měsícem

    Kolegovi v autoservise zničili novú baterku tak, že s ňou štartovali omnoho silnejšie autá.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      No to snad ne, každý správný servis má na tohle starovací vozíky. Achjo...

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem

      Já jsem zase na vlastní oči viděl, jak večer technik autorizovaného servisu "uklízel" nepojízdné auto z parkoviště do garáže tím, že zařadil jedničku a jel na startér dobrých 20m.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      To byl patrně elektromobil z nouze :)

    • @tonogtube
      @tonogtube Před měsícem

      @@jiribekr Načo sa naťahovať s vozíkom, keď je hneď vedľa funkčná baterka 🤐 Kolega keď tam prišiel, ešte tam viseli pripojené káble.

  • @TomasKulbaga
    @TomasKulbaga Před 13 dny

    Kámo. Máš staré informácie o olovených batériách. Existuje olovená batéria s uhlikovou Elektrodou s 3500 cyklami. Stojí 100ah cca 220€

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před 13 dny

      Takovou baterii bych rád viděl aby vydržela 3500 cyklů při 100% DoD
      Máte prosím odkaz ?

  • @slovakjakpica
    @slovakjakpica Před měsícem +2

    Stačí mať smart alternátor v novom eko aute a tie baterky originálne nové neprežijú 5 rokov nikdy a druhovýroba ešte horšie. Ja baterky cez eshopy nikdy neobjednavam, vždy v lokalných autodieloch, kde majú len pár ks skladom a davajú pozor aby sa nevybili. Zároveň mi zoberú starú na recykláciu a dajú zato zľavu a vychádza to rovnako ako na nete cenovo..

  • @MartinCucka
    @MartinCucka Před měsícem +1

    CTEK nebrat! Exide již taky ne. Kvalita šla brutálně dolů a je na ně mnoho reklamací. Navíc jsou těžce nedostupné. Exide se jimi prostě nezabývá.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem

      Vážně? Co teda lidem doporučíte?

    • @MartinCucka
      @MartinCucka Před měsícem +2

      @@jiribekr Ano, vážně.
      Já osobně mám Victron energy Blue smart IP22 15A a nějakou ruskou, starou, teď si za boha nemohu vzpomenout na název. Špatná není značka DEFA dle testů nabití na hustotu, což beru jako důležitý faktor nabití. Noco genius taky není špatné.
      Samozřemě, ač mám rád lidl a jejich výrobky, tak ani lidl nabíječka stojí za... víte co.
      Sleduju poláky a jednoho čecha a sám se o to zajímám cca 12 let. Ti poláci jsou mega našlapaní vědomostmi o baterkách.

    • @spac1565
      @spac1565 Před měsícem +2

      @@jiribekr Pan Čepek z Bateriecepek aktuálně doporučuje DEFA.

  • @majkyrs5448
    @majkyrs5448 Před měsícem

    Osobne jsem spokojen s Victronem. V rezimu store udrzuje na 13,2V a kdyz mi vratili baterku ze servisu, ktera mela 0V, tak ji dokazala v ramci moznosti ozivit - CTEK si ani neprdnul....

  • @tomascernak6112
    @tomascernak6112 Před měsícem

    Pulzní desulfátory nefungují. Zkoušel jsem jich několik a všechny selhaly na dvou bateriích z různým stupněm sulfatace. Imho je pouze chemická případně mechanická cesta.

  • @JohnGin.
    @JohnGin. Před měsícem

    Ahoj, já bych tedy nehejtoval firmu za to, že baterie na skladu nedobijí. Maximálně za to, že prodává starší nové baterie. Přijde mi jako něco naprosto nereálného, aby firma, která točí hromady baterií se mohla zabývat jejich průběžnému dobijení. To je imho prostě neproveditelné. Na druhou stranu by mohli lépe plánovat skladové zásoby, aby se jim toto nestávalo. Tvá kritika té firmy mi přijde trochu nefér.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +7

      Za nefér považuji to, že mi firma pošle zmetek, který sice byl původně funkční a nový, ale vlivem nesprávného skladování byl znehodnocen. Každý výrobek má svá skladovací specifika, a zatímco nůžky lze skladovat po 50 let v teplotách od -50 do +80°c, tak například maso lze skladovat jen v chlaďáku, a to ochráněné před bakteriemi, viry a plísněmi, a to jen po nějakou dobu, po kterou musí být maso monitorováno. Stejně je to s autobateriemi. Kupuju si nový a funkční produkt a očekávám, že dostanu nový a funkční produkt. Pokud dostanu produkt vadný, pak je to na reklamaci. Zde konkrétně se stal produkt vadným nevhodným skladováním.
      Kdybyste na zapadlé jezeďácké benzince natankoval 5 let starý benzín, taky byste si řekl že "noco, sice mi auto cuká a chcípe, ale skladování benzínu po 5 let je přeci neproveditelné" ? Myslím že ne.

    • @JohnGin.
      @JohnGin. Před měsícem

      @@jiribekr Chápu rozhořčení nad tímhle konkrétním případem. A ano, je to na reklamaci. To Tvé přirovnání ale kulhá na obě nohy. Skladovat a hlavně prodávat 5 let starý benzín by byl exemplární případ naprostého šmejdství, protože o tom prodejce musí vědět. V případě té baterie ale chyba ani nemusí být (ale může) na straně prodejce, ale kdekoliv v dodavatelském řetězci.
      Mně subjektivně to od tebe přišlo jako přehnaný flame, jak jsi musel X krát na začátku videa jméno té firmy opakovat. V kontextu toho, že Tvůj kanál a Ty máte velku sledovanost a nezanebatelný dosah (naprosto oprávněně, obecně palec nahoru za Tvou tvorbu) mi prostě tahle statisticky nevýznamná zkušenost přišla jako slabý důvod pro tak silný hejt.

    • @jiribekr
      @jiribekr  Před měsícem +3

      Šlo to to, že pokud ten prodejce prodá podvybitou baterii, tak to znamená že je prostě nekontroluje a nenabíjí, což by každý prodejce měl dělat, jinak mu "shnije tovar".
      Podobné zkušenosti mám i s jinými prodejci, například velkoobchod s elektromateriálem, kde máme milionové obraty, tak ten nám taky už xkrát dodal baterie, které jsme druhý den zasílali zpět na reklamaci.
      Prodejci se musí prostě naučit, že pokud prodávají olověné baterie, tak se o ně musí zajímat a starat. Olověné baterie strašně rády páchají sebevraždy, a to jsem v tomto videu taky mnohokrát zdůrazňoval, a to proto, aby se do povědomí lidí dostala ta potřeba se o stav olova zajímat.
      Lithiovka, tu jak ji odložím, tak ji za 5 let najdu. Ale olovo ne, olovo vyžaduje údržbu i při skladování.

    • @MK-007.
      @MK-007. Před měsícem +3

      Mě to naopak přijde naprosto ok. Zahradník taky musí zalévat květiny než je prodá. Pokud si koupíte sáček chipsů a půlka bude sežraná od myší, tak vám to taky bude vadit. Je to specifické zboží a obchodník se o něj musí náležitě starat, ne jen kasírovat.

    • @JohnGin.
      @JohnGin. Před měsícem

      @@jiribekr Takhle, měli by té baterii před prodejem/zabalením změřit napětí a podvybitou neprodat. Průběžné dobijení baterií na skladě by bylo moc hezké, ale imho opravdu v praxi neproveditelné. Resp. proveditelné, ale za cenu znatelného zvšení nákladů (především personálních) celé firmy. Což by nutně nemuselo vadit, spousta lidí si rádo připlatí za jistotu kvality. Jde ale o to, jestli ta firma prodává 50% podvybitých baterií nebo ses trefil do kusu, kdy jim to uteklo a dalších 100 prodaných kusů zas bude v pohodě. Já to nevím a Ty patrně také ne a proto bych na Tvém místě byl s takovouto kritikou opatrnější.

  • @ladislavplachetka01
    @ladislavplachetka01 Před dnem +1

    Díky!

  • @zdenekrak912
    @zdenekrak912 Před měsícem +1

    Díky!

  • @martinstuchlik7528
    @martinstuchlik7528 Před měsícem +1

    Díky!

  • @Bgr4130
    @Bgr4130 Před měsícem +1

    Díky!