Pozor na nekvalitní kabely!

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 20. 11. 2020
  • V čem se liší běžné kabely se stejným průřezem vodičů, že jeden zvládne 16 A, zatímco druhý jen 10 A? Omlouvám se za šusťákovou bundu. A zuby si nebělím. 😂
    Pro příklad jde o porovnání těchto produktů:
    bit.ly/36XUpmj a bit.ly/36ZftsC
  • Jak na to + styl

Komentáře • 544

  • @dělejteněco
    @dělejteněco  Před 3 lety +29

    Asi jsem se špatně vyjádřil... JAK NA OZNAČENÍ KABELU PRO POHYBLIVÝ PŘÍVOD S PRŮŘEZEM 3x1,5 qmm POZNÁM, ZDA PŘENESE 16, NEBO JEN 10 A? Děkuji.

    • @R.l.P.
      @R.l.P. Před 3 lety +54

      Jinak mimo můj komentář níže : pro 16A jedině 3x2.5.. V 3x1.5 jen do 10A, a to bez výjimky

    • @Lachout100
      @Lachout100 Před 3 lety +38

      orientačne se dá spočítat cca 7-8A/mm^2 vodiče a při dimenzování pojistky počítám 6A na mm. Na prodlužovák dopručím jedině kabel H05RR-F 3G2,5 je to guma, 2,5mm^2 snese v pohodě těch 16-20A a hlavně při delší prodlužce tam nejsou takové úbytky jak na nějaké 1,5 nebo nejebože 0,75tce z baumaxu. navíc Gumový kabel má tu výhodu, že nemá takovou "pamět" a když ho smotáte a pak dobře rozmotáte, tak není zmuchlaný, jak PVC. při připojování koncovek konce vodičů buď pocínovat, nebo nalisovat dutinky, pod šroubkem by neměl být měkký vodič, hrozí vykroucení z podšroubku a ztráta funkce, nebo zvýšení přechodového odporu a následně požár.
      kabel doporučuji nekupovat někde v hobby marketu, ale zajeďte si přímo do nějakého velkoskladu elektra, kde vám odmotají na míru a stojí to polovinu ceny.

    • @danielhelebrant4207
      @danielhelebrant4207 Před 3 lety +9

      Dobrý den, kabel aby zvládl zatížení 16A musí mít žíly o průřezu 2,5mm2. Základní věc co nás učili bylo kabel 3x1,5 mm2 snese max proud 10A A kabel 3x2,5mm2 snese max proud 16A
      Samozřejmě materiál vodiče musí být měď.

    • @jankindl915
      @jankindl915 Před 3 lety +11

      pokud je na kabelu napsáno 3x1,5, musí přenést 16A. Na to jsou vyhlášky, pokud nepřenese, není to 3x1,5

    • @MerloNCZ
      @MerloNCZ Před 3 lety +3

      A tenhle má nějaké označení na sobě?
      Třeba cgsg 3x1,5?

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 Před 3 lety +75

    1. Zkuste měděnou žílu poškrábat třeba nožem - jestli nezmění barvu (poměděný hliník)
    2. Kabe může mít nějakou toleranci průřezu - může to být trošku míň než 1.5mm2
    3.Jednotlivé drátky v kabelu se mohou časem trochu polámat - vyšší odpor
    4. Pokud je to měď, nemusí být čistá - vyšší odpor
    5.Ano, elektrikáři bývají nerudní

    • @pavelboucek9304
      @pavelboucek9304 Před 3 lety +6

      Njn, je vidět, že sleduješ killeroze. :D

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +5

      Davide, vyzkoušeno, výsledky popsány na kartě Komunita. Díky. 👍

    • @FenzZyph
      @FenzZyph Před 3 lety +3

      Takže elektrikáři nejsou nerudní!
      Kabel o průřezu 3x2,5qmm je určen pro zásuvkové okruhy jištěné 16A. Pro prodlužovací kabely se používá kabel pohyblivý, aby padl na buben a nedělal neplechu.
      Kabel 3x1,5qmm je určený především pro světelné okruhy a jištěný musí být nejvýše jističem 10A.
      Proč prodlužovačka hoří:
      Kabel má malý průřez, proto se při odběru většího proudu zahřívá.
      Kabel je navinutý na buben tudíž vzniká cívka ve které jednotlivé otáčky kabelu zahřívají sebe i okolní. Pro tento případ by měl mít buben vlastní tepelnou pojistku.
      Vznikl velký přechodový odpor například pod šroubkem v koncovce.
      Kabel má porušenou izolaci.
      Teorie typu poměděný hliník prosím aby autor podložil například fotografií z praxe.
      Jinak obecně je třeba kupovat buben kvalitní a přečíst si návod.

    • @eraser2ktube
      @eraser2ktube Před 3 lety

      @@FenzZyph : Lankové vodiče majú väčší priemer jadra pri rovnakom účinnom priereze ako pevné jadrá. Pozor na to.

    • @JosefProrok
      @JosefProrok Před 3 lety +1

      @@FenzZyph Nemáte úplně pravdu - je rozdíl v uložení, ty typy jištění jsou samozřejmě doporučené, ale pro uložení ve zdi! Pro volný flexibilní kabely uložené na vzduchu je to jinak (myslíte si, že by si výrobci dovolili vyrábět něco proti normám? myslím že ne, běžná praxe výrobců 1,5mm2 je pro 3680W čili 16A samozřejmě v rozmotaném stavu - hliník taky nepřichází v úvahu - to by každý druhý buben byl reklamován s tím, že by byly dráty přelámány). Ano kabel se zahřívá, ale ne tím, že by fungoval jako cívka, magnetické pole v jednotlivých žílách se vyruší, tudíž výsledné magnetické pole je rovno nule! Zahřívá se protože i měděný drát má nějaký odpor (sice malý) tudíž se procházejícím proudem zahřívá a s rostoucí teplotou roste i odpor, proto když je navinutý čím dál více roste odpor teplota i odpor a tím pádem výkon, ale není to cívka :-)

  • @Killeroz
    @Killeroz Před 3 lety +89

    Ahoj je to kvalitou materiálu a určitě to nebude přesně 1,5. Jinak naprosto souhlasím s těma elektrikářema :)

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +21

      Ahoj, díky. Není, je to 1,36, ale vypadá to na měď. Elektrikáře už chápu. 😀 A speciálně pro tebe: jak to můžeš vydržet?! 😜 Jedno tvoje moudro mám stále na mysli: komentáře nejsou diskuse, nemusím na ně odpovídat. 😂

    • @jimstreet1994
      @jimstreet1994 Před 3 lety +1

      @@dělejteněco 1,36 je ale průměr průřez je tedy 1,5 a u 1.5 by mělo bít maximální zatížení 13A co si tedy pamatuji ze školy

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +4

      @@jimstreet1994 Vy jste to měřil? Protože já ano: každá licna je z 48 drátků o průměru 0,19 mm, tedy dohromady o průřezu 1,36 qmm. Ještě si myslíte, že si pletu průměr s průřezem? 😀

    • @jimstreet1994
      @jimstreet1994 Před 3 lety +3

      @@dělejteněco ok beru z5 beru ze své zkušenosti kdy mi někteří říkaly že to není 1,5 ale 1,3.... nakonec to byl přesně moment průměr vs průřez :D

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@jimstreet1994 To se cení! 👍

  • @jiribekr
    @jiribekr Před 3 lety +6

    Jako nerudný elektrikář mohu poradit zkusit na drátky navlíknout 1, 1,5 a 2,5mm2 dutinky (jednoduchý, ne pro dva vodiče).
    Další a neinvazivní možnost je změření odporu vodiče nepřímo. Před začátek a za konec prodlužovačky dát zásuvkový volt ampér metr. Na začátku prodlužky bude 230V, na konci 224V a proud 16A. Výkonová ztráta by v tomto případě byla 90W. Po vydělení rozdílu napětí proudem získáme celkový odpor vedení (včetně koncovek, které lze zanedbat).
    Na tohle je velmi šikovná aplikace electrodoc (dříve electrodroid). Deset metrů 0,75mm2 vedení by mělo ztráty 120W, deset metrů 1mm2 pak 90W. Oboje už se bude zapejkat. 1,5ka by měla 60W a to by mohla ustát. Každopádně to nic nemění na ultra nekvalitním kabelu a provozovat takovou špuli navinutou pro napájení rádia by se rovnalo žhářství.

  • @jboss007
    @jboss007 Před 3 lety +30

    Nejvíc pobavila ta nerudnost elektrikářů, je to tak! Vždy žasnu nad těma kecama na jejich fórech kdo ty tři dráty dokáže líp přišroubvat :)

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +8

      Mám přesně stejnou zkušenost. Holt kdo nemá "padesátku", není člověk. 😁 Ale jsou i výjimky.

    • @vaclavvidner3086
      @vaclavvidner3086 Před 3 lety +2

      @@dělejteněco ono to není jen pro nic za nic jedná se o energii, kterou nevidíš, necítíš, neslyšíš a musíš s tím tak pracovat, mnohdy stačí i zdravému člověku jeden špatný dotek, nebo špatné změření a může to být fatální... Kup 3x2.5 a neřeš nic.. doma nemám jediný prodlužovák 1.5, protože na co?

    • @DajaSlovakia421
      @DajaSlovakia421 Před 3 lety +1

      @@vaclavvidner3086 - že budeš ďalší z toho fóra :D :D :D

  • @FerdisTV
    @FerdisTV Před 3 lety +3

    Tome, opět kvalitní a hlavně lidsky zpracovaný video, bohužel nemůžu poradit, taky bych asi dopadl jako ty

  • @davidhirka
    @davidhirka Před 3 lety +8

    Podle DIN VDE 0100 by 3kW mělo lanko bez problémů zvládnout. Osobně si myslím, že bude problém v nekvalitním jádru vodiče (asi hliník). Taky jsi myslím říkal, že délku prodlužky máš 25m. To bude při nekvalitním jádru kabelu důvod proč se zahřívá. Pokud při zátěži změříš napětí na konci prodlužovačky můžeš zjistit jaký proud tam skutečně teče. Věřím, že napětí tam spadne i klidně pod 200V což při 3kW zátěži zvedne proud přes 15A a to už je opravdu pro 1,5mm průřez hraniční.

  • @pepajodhe9662
    @pepajodhe9662 Před 3 lety

    Díky za video. S něčím podobným jsem se setkal. Zaujalo mě, při bližším porovnáním s normálně koupeným lankem, že u prodlužky, byly jakoby jednotlivé žíly pokryté lakem. Což by to mohlo vysvětlovat. Asi půjde o úpravu pro bůh ví co... Jinými slovy smotají lakované dráty dohromady. Ale je to jen moje amatérské zkoumání. Vzít lupu a nožík a zkusit jednu žílu oškrábat. A pak koupený normální lanko - z toho nic neoškrábete... Ať se daří, přeji pevné zdraví.

  • @DemonPhobos
    @DemonPhobos Před 3 lety +12

    S těma nerudnejma elektrikářema se mě to osobně dotklo... I když, ne za tak moc. :-D
    Ad1) Pokud by si měl DIY prodlužovačku někde na stavbě, tak ti může bezpečák dělat problémy a bude se odkazovat na to, že to nemá revizi nebo kusovou zkoušku. Blbej revizák se zachová úplně stejně. Dobrej revizák ti takovou prodlužovačku odměří a pokud vyjde dobře na izolační stavy, tak ti na to možná dá i papír...
    Ad2) Pokud se přece jen rozhodneš dělat DIY prodlužovačku, je dobré si koupit v elektroshopu kabel CYSY 3x2,5 (slaněná třížílová měď), lisovací dutinky na oholené konce a kvalitní koncovky. Takový kabel pak bez problému přenese i 25A bez toho aby se zahříval.
    Ad3) Nikdy nevěř ničemu na čem je napsáno Made in PRC nebo Made in China. Pravděpodobně to na něčem ošulili.
    Ad4) Pozor na prodlužovačky s přepěťovkou z Lidlu... Neprochází revizema, protože jsou uvnitř už od výroby unavený varistory - neprojdou na měření izolace.
    Ad5) 3kW zátěž už je docela dost. Pokud je někde více spotřebičů a je možnost je pověsit na různé fáze, tak to udělej. Prospíváš tím nejenom domovní elektroinstalaci, ale zmenšuješ i vliv do distribuční sítě, kdy takovou docela velkou zátěží můžeš snižovat napětí ve fázi sousedům na stejném trafu a způsobovat fázovou nesymetrii napětí v síti. Nepsal bych o tomto, kdybych to už párkrát na vlasní oči neviděl...
    .
    .
    P.S.: Hlavně opatrně a s rozvahou. Elektrika je dobrý sluha, ale překvapivě zlý pán.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Danieli, to rád slyším, že máš smysl pro humor. Ad all) nešlo o výrobu prodlužky, ale o porovnání dvou zdánlivě stejných kabelů, z nichž jeden má deklarovanou zatížitelnost 10 a druhý 16 A. A přece jen ještě k těm fázím bych měl jeden dotaz, a podle tvých odpovědí bych věřil, že bys znal odpověď.

    • @robmar9575
      @robmar9575 Před 3 lety +1

      To už po tobě chce asi moc . Chtěl by klešťákem změřit proudy na fázích a připojit na nejmenší zátěž.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      @@robmar9575 S tím nemám problém a mám to tak v dílně zapojené. 😁

  • @habrrecords8698
    @habrrecords8698 Před 3 lety +9

    Chce to větší průřez vodiče. Na 16A použít 2,5mm, na 10A používat 1,5mm. Na koncovkach může být napsáno klidně 100A(teď přeháním), důležité je jaky je průřez vodiče. :)

    • @davpav7180
      @davpav7180 Před 3 lety

      Toto je správná odpověď!

    • @igorspitz
      @igorspitz Před 3 lety

      Ja myslel ze to je obecna znalost ze 2,5mm2 je pro 16A. To jsou zasuvkove kabely, 1,5mm2 je pro svetla.

  • @martinbelica4652
    @martinbelica4652 Před 3 lety +44

    Ak je to lacný kábel, viem si predstaviť, že tie žily nie sú medené, ale iba pomedené a preto nezvládnu tak vysoký prúd.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 3 lety

      Spis to bude slitina medi - takzvane naredena med plus jeste ten prurez bude o dost snizeny :-)
      Hlinik pomedeny se prece nemuze pouzivat na bubinek, jak dlouho by asi vydrzel? Na startovaci kabely v pohode, on hlinik zase nema kdovijak vetsi odpor proti medi!

    • @Cloyster1
      @Cloyster1 Před 3 lety

      @@dadazizala5271 To je pravda, odpor hliníku je o 60 % horší oproti mědi.

    • @martinbelica4652
      @martinbelica4652 Před 3 lety +1

      @@dadazizala5271 Njn, nemůže, ale kto to vysvetlí tomu výrobcovi :D ... ktovie z čoho je to reálne vyrobené, viem si predstaviť, že sú tie žily z ocele alebo železa a na tom je iba vrstva medi, druhá vec je ako ohybný by bol takýto kábel ...

  • @RadecekZ
    @RadecekZ Před 3 lety +1

    Na tohle bych dával CGSG 3x2,5. Jednak kvůli zátěži a taky by mě zajímalo, jaké bylo napětí na konci?

  • @davidsiegel9289
    @davidsiegel9289 Před 3 lety +4

    Dobrý deň, ako už bolo spomenuté niekde v komentároch, môže ísť o hliník potiahnutý meďou a v takom prípade kábel nezvládne takú záťaž.
    Alebo má kábel nekvalitnú izoláciu, ktorá nie je stavaná na viac ako 10A.
    Prajem pekný deň.

  • @jirizika7613
    @jirizika7613 Před 3 lety +4

    Jedna věc jsou papírové hodnoty a pak ty reálné... Stačí malá oxidace na jednotlivých lankách a vodiče se při 3kW budou hřát. Na lanko 1.5mm2 bych se už bál připojit cokoliv přes 10A. Řešením by byla plná měď 1.5mm2, ale to nedává smysl jako prodlužovak. Každopádně 2.5mm2 lanko je jistota.

  • @romanverner515
    @romanverner515 Před 3 lety +2

    Dobrý den Tome,
    chtěl bych se zeptat jestli by jste měl nějaké typy co na výrobu jakýchkoliv výrobků. Je to velice obsáhlá otázka,ale chodím do prvního ročníku obor strojírenství. Rad se doma pohybuji mezi manuální práce. Nástroje základní i některé pokročilé mám. Jde mi o ten nápad,když mám cíl a představu. Dokážu se do toho poradně zažrat. Děkuji předem za odpověď 😄

    • @mariansmolik
      @mariansmolik Před 3 lety +1

      Sem to teda určite nepatrí, ale dám vám tip. Mám rádiátor s odzvušňovacím ventilom, ktorý sa otvára obyčajným plochým skrutkovačom (šroubovák). Lenže je umiestnený v kúte izby, tak, že pred ventilom je len asi 2 cm priestoru, potom je tam už stena. Taký krátky skrutkovač neexistuje. Najkratšia možnosť je račňa s príslušným bitom, ale aj tá je priveľká. Úloha: zostrojiť lacný skrutkovač, ktorý mi dokáže otvoriť ten ventil. Nekúpim ho od vás, ale je to reálne užitočná vec, na ktorej sa môžete pocvičiť.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@mariansmolik Mariane, díky za záskok, nějak se nemůžu utrhnout od záplavy komentářů k prodlužováku. 😀

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      Dobrý den, Romane, to je vážně tak jednoduchá otázka, až je složitá. Já se třeba chystám na výrobu podvozku pod těžké dřevoobráběcí stroje. Ne že by se nedaly koupit, ale nechci nic univerzálního a potřebuju trénovat svařování metodou TIG. Tak nevím, jestli vás zrovna tohle inspirovalo. Jinak třeba pěticípá hvězda třeba z překližky 150×150 mm je taky docela dobrý úkol. Jasně, vytisknete si skicu z počítače, nalepíte a vyříznete. Ale čím, aby to trochu vypadalo, a hlavně jich chcete třeba dvacet...

  • @rtknives3401
    @rtknives3401 Před 3 lety +21

    Zdravím, skús si odizolovať jednu žilu a vopchať ju do dutinky 1.5mm či ten prierez skutočne sedí. Ak to vojde na presno tak máš skutočne 1.5mm, ak to bude navoľno tak pravdepodobne iba 1mm, prípadne menej. Avšak kábel 1,5mm je určený iba na 10A. Treba si všímať údajov na kábloch, nie na koncovkách. Ale občas sa aj stane že údaje kábloch reálne neodpovedajú realite. Príjemný večer.

    • @edgarkoterle
      @edgarkoterle Před 3 lety

      1,5 mm² má tabuľkové istenie max. 13A, zaťažiteľnosť ešte väčšiu...

    • @hadraplana
      @hadraplana Před 3 lety

      Mám svářečku CO2 200A s kabelem cysy 3x2,5 a zástrčkou 16A. Max příkon 6,6KW. A takové přístroje dostaly homologaci.

    • @vitezslavstyskala8047
      @vitezslavstyskala8047 Před 3 lety

      Souhlasím, je třeba vždy akceptovat tzv. výkonový štítek a návod k použití celého EZ a ne údaj na koncovce) tedy v tomto případě max. 10A a taky to, jak je kabel provozován (navinutý, roztažený zcela atd.). Základní roli samozřejmě hraje proudová zatížitelnost materiálu vodiče dle průřezu, uloženi atd.). Lze dohledat v ČSN i literatuře. Prodlužování přívod NN je z hlediska legislativy vyhrazený elektrickým zařízením (EZ).

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 3 lety +2

      @Dex blbost, pevne jadro snese vic jak slaneny :-) Ale 1,5 se v PEVNYCH INSTALACICH jisti 10, resp. max. 13A prave z duvodu, ze muze byt tepelne namahan anebo ve dreve atd. Je to z bezpecnostniho duvodu.

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 3 lety

      Jinak zkušenost: 2x0,75 slaněný se používá k 2kW i přímotopným ventilátorům, hřeje se, ale nesmrdí, pokud má těch max.1,5 metrů, tak je to v pohodě.
      Dali jsme na něj i 2,2 kW, lehce se hřeje, ale v pohodě.
      Pro účel co popisuješ ve videu : kup si flexo šňůru 2 metry 3x1,5 + zásuvku a vyjde to okolo 100 Kč nebo v OBI asi 150,-
      Podle videa je jasný, že jde o podřadný kabel, zřejmě nemá plných 1,5mm2 (jde změřit) anebo je to směs FeCu :-)
      To musí dost topit i na 10A, pokud se ti na 13A (3kW) pálí a smrdí! To asi není normální.
      Co je to za výrobce bubnu / kde koupeno? Štítkové údaje jsou závazné.

  • @jirkasvarc6523
    @jirkasvarc6523 Před 3 lety +1

    Ahoj, líbil by se mi od Tebe videonávod, jak správně smotat prodlužovák (když ho nemáme na bubínku). Já to teda docela umím, ale to i držet vrtačku :D

  • @radeksima2608
    @radeksima2608 Před 3 lety +2

    Věčný téma :) Prodlužku by si měl člověk udělat sám, nebo to hodit na hrb známýmu elektrikáři. Když koupím 30 metrů flexošńůry 3x2,5mm2, tak to sice poleze do peněz, ale zase to bude prodlužovačka na všechno a na furt. Že tenhle oranžovej drek začne při větší zátěži vonět, není divu. 1,5mm2 (a ještě kdoví jestli to tam je) se podle normy jistí na 10A, vyšší proudy ten kabel těžko snáší a začíná hřát... :)

  • @tomaskytnar8950
    @tomaskytnar8950 Před 3 lety +7

    Zajímavé téma

  • @milanv9767
    @milanv9767 Před 3 lety +2

    Tady je ale odborníku :D Nejdřív pro ujasnění, prodlužovačka není pohyblivý přívod ale šňůrové vedení. Matikou nikoho zatěžovat nebudu, tak pouze obecně nezávazně a zříkám se jakékoliv odpovědnosti :) Cu kabelem o průřezu 1,5 sice lze vést 16A ale pouze za určitých okolností které obvykle nikdy nesplníte. Co se týče prodlužovacího kabelu tak na 16A používáme minimálně 2,5mm, pokud chceme připojit zařízení s dlouhodobě vysokým příkonem jako například topení volíme raději 4mm a pracoviště máme stále pod dohledem. Dále bych připomněl že prodlužovací kabel je pouze dočasná instalace, velice riziková při nesprávném použití, a je téměř pravidlem že 90% je používá naprosto špatně, opravdu :D Na vše co je možné volíme pevnou instalaci zásuvky obzvlášť pokud připojujeme zařízení s vysokým příkonem volíme taky samostatné jištění. A vždy čteme co říká o kabelu a koncovkách výrobce. No a nerudní elektrikáři.. poměrně častý jev, většinou se jedná o jedince co si myslí že umí vše jelikož odpověděli správně na pár otázek ale to co dokážou vytvořit je občas peklo, pokud je nerudný najděte si jiného :D

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      Děkuju, to já všechno sice vím, ale překvapil mě ten rozdíl mezi "stejnými" výrobky.

    • @milanv9767
      @milanv9767 Před 3 lety

      @@dělejteněco V Sencor jsou buď to šílenci nebo má CZC špatný popisek :) 1,5mm kabel pro 230V/16A je nebezpečný i na dva metry ne to ještě na 25m nebo 50metrů, teoreticky to lze pokud je k tomu kabel výrobcem uzpůsoben a provozovatel dodrží provozní podmínky... stejně to ale považuji za rizikové . Jak jsem psal minimálně 2,5mm. Ale co, jde jenom o majetek a občas o život :) Doplním, pokud se chcete vyhnout nákupu nevhodného materiálu každý slušný výrobce a prodejce poskytuje specifikaci svého výrobku, pokud ne utíkejte jinam :)

  • @teslapavel
    @teslapavel Před 3 lety +4

    já bych raději volil pro přímotop 3x2,5mm2 a nestaráš se jestli to hoří nebo ne :)

  •  Před 3 lety +95

    komentáře typu: nemáš na to papír tak se do toho neser :D za 3 2 1 .. :D

  • @davidpolacek4902
    @davidpolacek4902 Před 3 lety +21

    Stačí ponořit prodlužovačku do vody a není třeba ji rozmotávat - jen vtip samozřejmě že do oleje - ten je nevodivý :-D

    • @lynx321
      @lynx321 Před 3 lety +2

      A nejlépe minerálního. Ten tomu plášti vyložene prospěje.

  • @tommyquestionmark301
    @tommyquestionmark301 Před 3 lety +3

    Proudová zatížitelnost je stanovena výrobcem. Ono i záleží na tom, jak ta měď je sama o sobě kvalitní, izolace atd.

  • @zdenekkyncl8032
    @zdenekkyncl8032 Před 3 lety +2

    Dobry den
    elektrikarem vyucen nejsem, ale jako konstrukter stroju podobne veci resim prakticky denne
    pro prurez 1,5mm2 u 3 vodicoveho vedeni je povoleno zatizeni (dle prislusne ČSN normy) u rozmotaneho kabelu 13A a to za techto podminek : material kabelu je měď, teplota vzduchu max 30st C a teplota kabelu v jadru zily max 70st C a pak dalsich par podminek
    a protoze zatizeni bylo kolem limitnich 13A /230V tak lze predpokladat ze kabel mel na povrchu teplotu kolem 60st C, kdy mekcene PVC jiz zacina meknout a smrdet
    jinak vyrobce udava max. zatizeni 10A nejen aby se kabel prilis neohral a nesmrdel, ale tez z duvodu ze existuje jista zakladni rada nominalnich hodnot jisticu a tam je 10A a pak az 16A, takze logicky nejblizsi nizsi k 13A je 10A
    jinak pro pracovni prodluzku bych vzdy pouzil 3x2,5 mm2 a izolaci pak podle predpokladane minimalni teploty pouziti a dalsich parametru prostredi (vlhlost, ...)
    jinak super kanal a jen tak dal
    Zd.

  • @petrptacek
    @petrptacek Před 3 lety

    Zdravím, osobně si myslím že použití prodlužovacky pro připojení přímotopu takovéhoto příkonu (cca 3500W) nebude dovoleno výrobcem přímotopu. Takovýto spotřebič patří přímo do zásuvky. Jinak je riziko požáru. Prodlužovacky obecně jsou pro krátkodobé připojení spotřebičů do 2000W. 3500 by měl být připojen NAPEVNO...stejně jako boiler. Materiály Cu a plastů nechme stranou. I pračka připojena přes prodlužovací kabel je risk! Nehledě na mokré prostředí....takže asi tak.
    Zdraví Petr.

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek9680 Před 3 lety +1

    je to zajímavé, já jsem jednou dělal pokus, vyrobil sem prodlužovačku z tenoučkého káblíku od starých sluchátek, tam byly drátky jak vlas, připojil sem k tomu topidlo co bere 2kW, a čekal sem kdy se káblík přepálí. Kamínka normálně topily, po 5 minutách sem to vypnul, a káblík byl jenom trochu teplý, a nestalo se vůbec nic. Jak je to možné?

  • @brkoviny
    @brkoviny Před 3 lety +1

    Trochu OT, ale před časem udělal nějaký časopis test startovacích kabelů pro auta. Jelikož všichni čekají, že čím hrubší, tím lepší, tak výrobci se přizpůsobili, aby se to líp prodávalo. Tenoučké kovové jádro obalili extrémně tlustou izolací, aby ten kabel působil poctivě.

  • @nijhkn
    @nijhkn Před 3 lety +1

    Zdravím, vyrábím kabely. Sice se u nás vyrábí telekomunikační kabely, ale měď bereme stejnou jako jiné kabelovny. A strašně záleží opravdu na kvalitě směsi mědi. Občas bereme měď z Polska a při měření stejného průřezu, má měď z Polska o něco větší odpor.

    • @moze-theonlyone
      @moze-theonlyone Před 3 lety

      U nás berieme z Turecka dokonca, ale požadovaný priemer si ťaháme sami, takže to celkom ujde, aj keď ju natiahne pri izolovani, ( o cca 0,005mm), tak vychádza odporovo v poriadku,

    • @nijhkn
      @nijhkn Před 3 lety

      @@moze-theonlyone samozřejmě si konečný průměr děláme také sami, ale jde poznat měď z Polska a nebo například z Německa.

  • @SudcaDredd
    @SudcaDredd Před 3 lety +2

    Aj ja vidím problém v tom, že nie je meď ako meď, vyrobil som si 4m štartovacie káble sám, ale viem, že s tým môžem štartovať aj tank ... u predlžovačky to isté, kúpiť overený medený kábel ale neviem či to tu niekto spomínal, ale záleží aj na dĺžke kábla, nie len priereze

  • @zivnymichal
    @zivnymichal Před 3 lety +1

    Když je měděný, snese roztočený kabel 1,5mm² i 16A, ale je to přetěžování a úbytek napětí je při takovémto výkonu značný.

  • @akarad7509
    @akarad7509 Před 3 lety +1

    tyhle 1,5mm kabely se hodí tak k sekačce nebo pro vrtačku a když je potřeba zapojit něco s větším odběrem to chce kvalitní kabel.Já jsem na to narazil když jsem potřeboval prodlužovák ke svářečce ,a ono to na 1,5mm nevařilo.Tak jsem si koupil v elektru gumový kabel 2,5mm h07rn-f a je parádní.

  • @fantomasox6234
    @fantomasox6234 Před 3 lety +4

    presne, v praci zavolam elektrikare ze mam elektrickou poruchu na lince a to je kecu , hrabou se tam pul dne a pak mi reknou abych si takovou prkotinu priste opravil sam

  • @pavelrohlinek2463
    @pavelrohlinek2463 Před 3 lety

    Zdravím. Přesně jak napsal Jirka Otáhal - 1,5 mm2 je na 10A. Kvalita se dá změřit docela jednoduše: vezmu samotný kabel a na koncích spojím tak, aby byl do serie. Při délce prodlužovačky 25m mám délku kabelu 75 m a to má mít odpor cca 0,9 ohm. Potom už stačí nějaký zdroj např auto baterie a multimetr. Při 12V baterii je proud vodičem (odporem) 13,33A.

    • @bretislavgraf1120
      @bretislavgraf1120 Před 3 lety

      Ochranný vodič bych z hlediska zatížitelnosti do měření nezahrnoval, pouze fázový a nulák. (2 x 25 m)

  • @drahomirhavlicek7430
    @drahomirhavlicek7430 Před 2 lety +1

    Pokud potřebujete prodlužovák na 3000W, určitě použijte 3x2,5mm2.
    Jednak je to o tom jestli se 1,5mm2 (poud to vůbec opravdu tolik má) uchladí (stačí třeba použití na silném slunci, a může shořet), ale důležitý je i úbytek napětí při větších délkách, takže potom spotřebič ztrácí výkon (to co hřeje kabel chybí potom na spotřebiči). Poruchu způsobí i přechodový odpor na koncovkách.
    Když kvalitní prodlužovák na větší zátěž, tak koncovky ABL, a kabel CGSG, lépe CGTG.

  • @ladapaycz1954
    @ladapaycz1954 Před 3 lety +1

    za 1) prodlužovací kabel je k dočastnému propojení (vrtačka,halogen apod.) 2) průměr 1,5mm2 je pro maximální proud 10A což už je vypínací proud takže reálně max 9A když hodně 3) zařízení jako je přímotop apod. mají vetšinou kabel o maximální délce na kterou lze připojit určitě v manuálu je napsáno že nesmí být připojen do rozdělovače napájení nebo prodlužovacího vedení, protože standardní prodlužovače mají jmenovitý proud 10A a zásuvkové jištění 16A ve většině případů nemají zhášecí vlastnost. Pokud tedy je nutné připojit přímotop provizorně na dobu nezbytně nutnou (stavba sušení omítek) použít kabel minimálně 3x2,5mm2 nebo větší. Jako alternativu lze použít třífázový prodlužovák se zásuvkou na jednu fázi www.datart.cz/kabel-prodluzovaci-na-bubnu-emos-3x-zasuvka-25m-380v-cerny.html?gclid=Cj0KCQiAwf39BRCCARIsALXWETy0UIIpfZ8W3a9bR4O1TnspFmWcbKhvIKE87w2p_3ZSZJCoa27uLZQaAuPOEALw_wcB . rozhodně bez papíru je to o hubu a nepouštěl bych se do těchto akcí, stáčí poprosit elektrikáře a on vám rád udělá ideální kabel za cenu materiálu. v případě zájmu SZ

  • @FlashesCZkvk
    @FlashesCZkvk Před 3 lety

    K přímotopu a jinému zařízení s takhle velkým odběrem bych nikdy 1,5 nedal natož z prodlužovací kabelu. Tam ty kabely bývají dost často šizené, jak už někdo psal. Osobně bych použil 2,5mm2 v gumě h07rn. Je to kabel se zesílenou izolací, který je určen i pro trvalé ponoření pod vodu a pro průmyslové použití na pohyblivé přívody. Doma mám z něj udělanou prodlužovačku.

  • @matysta11
    @matysta11 Před 3 lety

    Zdravím, nedávno jsem byl v elektroobchodě a našel jsem tam na prodej zbytky kabelů různých průřezů a izolací z cívek. Podařilo se mi najít asi 5m 3x2,5 s gum. izolací za "pár korun". K tomu jsem si koupil kvalitní vidlici+zástrčku stejného typu jako na vašem oranžovém prodlužováku. Je pravdou, že cena byla vyšší. Díky tomu jsem si udělal prodlužovák vhodný nejen do dílny ale i na stavbu.
    K průřezům:
    Určitě jak píší ostatní.
    1,5mm2 = 10A
    2,5mm2= 16A
    Pokud ale chcete "repasovat" nový prodlužovák (nové vidlice a zástrčky), nedoporučoval bych. Prodlužováky jsou dle normy jen na dočasné připojení a jsou tak i izolačně (mechanicky) dimenzovány. Nejméně nákladná část je zpravidla samotný kabel, takže není důvod ho znovu použít a tedy ušetřit pár korun za případné riziko.

  • @viktorjedinak7368
    @viktorjedinak7368 Před 3 lety +4

    Troska mimo temu .... Super Vetrovka 👍🪚

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +2

      Díky, strašně mi vyhovuje, i když už je rozdrbaná, dostal jsem ji kdysi jako prezent, ale už jsem zjistil, kdo to vyrábí (sice bez toho potisku, zato v různých barvách). 😉

    • @David-zf1hy
      @David-zf1hy Před 3 lety +1

      @@dělejteněco ahoj Tomáši kdo tu větrovku vyrábí ?

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      @@David-zf1hy Roly (zevnitř je to jako ta hliníková fólie z první pomoci, takže to odráží teplo zpět).

  • @1986fallout
    @1986fallout Před 3 lety

    Zdravím, info prosím berte z rezervou - je to z doslechu - ale teda od elektrikáře. Samotné vodiče mužou mít velmi rozdílnou kvalitu. Prý se i setkal s čímsi neidentifikovatelným, co bylo smotáno, jaksi poměděno a hurá s tím do kabelu. A prý i na první pohled normální žíla v kabelu nemusí být měď, respektive muže být nejen měď. To by mohlo vysvětlovat vaši "záhadu". Když jsem se ho já ptal na metráž - prodlužka na zahradu - tak prý metráž i v normálním hobymarketu by neměla být šlápnutím vedle. Ale přece jen od jednoho který je ted v Polských rukou mne odrazoval. Já koupil v Hornb..... a no problém.

  • @PontiacCZ
    @PontiacCZ Před 3 lety +1

    Připojuješ na to přímotop, tzn. chceš měnit elektrickou energii na tepelnou. Díky tomuto skvělému kabelu máš tedy o další topný vodič navíc, což nemůže vadit. ;-) Dobře, trochu to smrdí, ale klasické rčení stejně říká "smrádek, ale teploučko". :-)
    Jinak díky za všechna videa, jsou moc užitečná! :-)

  • @lukasjurasek4393
    @lukasjurasek4393 Před 3 lety

    řešil jsem toto u svářečky a pracovního 3 zásuvkového prodlužováku na práci. Na svářece mám 10m dlouhý a má vodiče 3x3mm2. na pracovní prodlužovák mám 3x2,5mm a na všem jsou koncovky na 3600W o dté doby se mi sváří lépe :)

  • @DopravniPoradce
    @DopravniPoradce Před 3 lety +1

    K tématu nic, ale připomnělo mi to, jak jsme zkoušeli v MPB startovat 745 startovacíma kabelama dimenzovanýma na 100A a stekla nám z toho izolace... :-D

  • @patlocarat
    @patlocarat Před 3 lety +1

    V elektrikařině platí, že na 16A je potřeba Cu vodič min. 2,5mm². 1,5mm² se běžně jistí 10A jističem, tuším, že se dá jako maximum použít 13ampérový. Takže na prodlužováku je správně uvedeno 10A. Ne, že by 1,5ka měď nepřenesla víc, ale počítá se i s uložením kabelu, aby se neohříval víc než je zdrávo.

  • @danpro.u
    @danpro.u Před 3 lety +2

    Jako první možnost bych hledal ve skutečném průřezu a pak asi v izolaci. Jestli existují mědi různé kvality netuším. Počkáme, třeba se tu objeví nějaký ten nerudný odborník, který ti dá školení z padesátky. To umí náramně a pak je třeba zabije elektrika, když se neodborně hrabou v rozvaděči. To už tady také bylo.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Uff, Dane, už jsem myslel, že tě to koplo. 😁 Myslím, že to bude materiálem. Uvidíme.

    • @moze-theonlyone
      @moze-theonlyone Před 3 lety +2

      Zdravím, s tou nekvalitnou meďou môžete mať pravdu, v práci keď vyrábame vodiče tak síce meriame aj primer a počet laniek, ale to je len orientačné, dôležité je, aký prechodový odpor má

  • @MerloNCZ
    @MerloNCZ Před 3 lety +11

    Zdravím všechny...
    Tak po přečtení všech aktuálních komentářů je to tu...
    Do elektriky bez vyhl. 50/78 (alespoň §6) by nikdo sám neměl sahat, případně by mu to měl někdo způsobylí zkontrolovat před uvedením do provozu
    ... Tak to povinné jsme si odbyli 😉
    1) zkontrolovat přůřez kabelu (pokud je kabel symetrický mohlo by stačit pro základní odhad změřit 1 žílu, přepočítat na plochu a vynásobit počtem žil)
    2) materiál může být šizený ale pochybuji o hliníku který bude po celé ploše zalitý v mědi, to je technologi náročné a tím pádem drahé a navíc by se lámal
    Spíš tipuju slitinu mědi s hliníkem nebo cínem
    3) tolerance pro přůřez bývají až 10% a samozřejmě že vírobce půjde raději do mínusu
    4) možná mají vliv i přechodové odpory na koncovkách, ideálně použít dutinky a krimpovací kleště v případě licen (existují i bezdutinkové koncovky ale u nich je to od vírobce předdefinováno)
    5) délka celé smyčky hraje roli, záleží jaký je úbytek (přechody atd.)
    6) záleží na provedení izolace jednotlivých licen a celého kabelu tam se dá taky hodně ušetřit
    PS: bacha na impedance celé smyčky...
    Všichni,, neelekteikáři,, a značná část elektrykářů řeší jen jednoduše 16A dám tam 2,5mmq měď ale i když je to zjednodušeně správná tak jistič nemusí vyčinit

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 3 lety

      Odpor na koncovkach nezpusobi topeni do kabelu pri pouhych 3kW, ze ne :-)

  • @janturcan6784
    @janturcan6784 Před 3 lety

    Zdravim,pre objasnenie,prierez 1,0 medi je vodivost 6 A,a treba ratat zatazetilnost obvodu a to je vykon=napätie×prúd,pre vysvetlenie 230V×10A=2300W,cize na kabel 1.5 je maximalna zatazetilnost 2300W a treba pocitat aj s dlzkou kabla,na ktorom vznika ubytok napätia,vdaka odporu vedenia,

  • @Lpkacko
    @Lpkacko Před 3 lety

    U průřezu vodiče nejde jen o jeho jištění, jde taky o jeho uložení (ve zdi, na vzduchu nebo na perforovaných lávkách spolu s jinými kabely atd.), jde taky o délku vodiče (kvůli úbytku napětí) a impedance smyčky. V rodinných domech apod. se na 16A vývody(zásuvky) běžně tahá vodič 3(5)x2,5 mm_2 a vodič 3(5)x1,5 mm_2 se tahá na 10A vývody (světla). U takové prodlužky je důležité si zkontrolovat typ kabelu a zásuvkové koncovky.

  • @ibarinka
    @ibarinka Před 3 lety +1

    Dobrý den Tomáši. Předně chci poděkovat za Vaše videa. A s tím kabelem, prvně mě taky napadlo, jestli to nemůže být poměděný hliník, ale jak to tady čtu v komenářích, těch faktorů může být víc, nedodržený průřez, nekvalitní měď nebo spíš bych řek kombinace obého. Jinak ale prodlužovák 1,5 mm2, ikdyž by na 16 A měl být v pohodě je dle mně, při délce 50 i 25 m zkrátka moc dlouhý. I v knize ŠTECH, Karel. Elektroinstalace doma a na chatě. 2. rozš. vyd. Praha: Grada, 2000. Profi & hobby. ISBN 80-247-9036-x. na straně 95 je o šňůrových přívodech (takže i prodlužovák) uvedeno následující: "V praxi se doporučuje, aby délka v metrech nebyla větší než desetinásobek průřezu v milimetrech." a netvdím, že zrovna tímto se řídím, ale prodlužovák doporučuji používat vždy co nejkratší, samozřejmě s nějakou tou rezervou, např. třeba z jedné místnosti do druhé, pokud mě stačí 5 m nepoužívat 20 m atd. Jinak při výrobě prodlužováku ke svářečce jsem se řídil hlavně zdravým selským rozumem. V návodu bylo uvedeno průřez min. 2,5 mm2 a délka max. 30 m (svářečka na 16k A jistič). Takže, když jsem si změřil od kud kam povede + připočítal nějakou rezervu, vyšlo mě 13 m mědi 3x 2,5 mm2 s těžkou gumovou izolací (přesné označení si už nepamatuju) a vodiče v koncovkách pěkně zakrimpovat do dutinek a zem nechat samozřejmě o kousek delší ;-). Jinak, od doby, kdy jsem si musel na českém eshopu koupený polský lustr kompletně doma předrátovat, aby nebyl životu nebezpečný (ta značka CE se tam asi musela dostat omylem) jsem se zařekl, že silovou elektriku si budu dělat sám. Po zkušenosti s tímto lustrem doporučuji také, jakmile ze spotřebiče vede žlutozelený vodič, nebo je vybaven třívodičovou zásuvkou, okamžitě propípat kostru oproti zemi na vidlici, respektive žlutozelenému vodiči. Ti poláci, těžko říct, jestli zrovna bylo ten den v polském kalendáři Leszka, nebo co je k tomu vedlo, ale dokázali ten žlutozelený drátek zapojit pod šroubek za izolaci. Přiznám se, že jsem se tomu tenkrát dost nasmál a když jsem to na fotce ukazoval v práci našemu elektrikářovi, tak šel taky do kolen:-).
    Ale chci se zeptat. Co to máte na videu za koncovku? Vypadá fakt pěkně. Podobné, pogumované, jsem používal na ten prodlužovák ke svářečce, ale tyto vypadají ještě o trochu masivněji.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Dobrý večer, se vším souhlas, mám tam teď desetimetr 3x1,5, který jsem v nouzi koupil v OBI (na IČO mě tam pustili). Rovnou jsem na vyzkoušení koupil ten žlutý, je to sice PVC, ale mrazuvzdorné, zesílený plášť H07 a koncovky to má shodou okolností ty, co ukazuju ve videu! Po odečtení jejich ceny ten kabel nebyl vůbec drahý. Jsou to výrobky PCE, a za výrazně lepší cenu než jinde, je mají v Hornbachu. Teď změnili trochu design, dřív byly celé černé. Mám je všude. Vidlice se zásuvkou jsou vzájemně spojeny s krytím IP54.

    • @ibarinka
      @ibarinka Před 3 lety +1

      @@dělejteněco Děkuji za odpověď. Ty koncovky musím pohledat, protože vypadají fakt skvěle. Možná by nebylo od věci si je předělat i na nářadí používané venku.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@ibarinka Rádo se stalo. Já to tak u spousty strojů mám a krásně mi to pak sedí do těch zásuvek od stejného výrobce. Dělají i méně hluboké zásuvky bez funkce toho vzájemného utěsnění, ale zase mají krytku. Vidlice bit.ly/35T4mlV, zásuvka bit.ly/3kNa6li. Jak říkám, dnes mají už jiný design, takže ty obrázky neodpovídají. Pak mají ještě oranžové provedení bit.ly/2UOFogX o něco dražší, ale podle popisu je to to samé - gumová zásuvka.

  • @KuldasGG
    @KuldasGG Před 3 lety +2

    co sem koukal na ten odkaz na prodlužku u MTF tak tam je přimo dotaz na výkon, kde je odpoved 2200w rozmotanej/1100w smotanej, takže si myslím že to na štitku musí byt uvedeno.
    jinak ten kabel kterej tam je uveden by měl 16A zvladnout, takže to někde ojebali....
    ale jinak prodlužku vždycky z 2,5 , spoléhat na to že by to mělo vydržet se u elektriky nevyplácí a nikdy nevíš kdy si tu 1,5 nějak přiskřípneš = snížíš průmer a problem je na světě...
    a taky u kabelu kterej má laněné vodiče (cysy) použivej vždycky na připojeni dutinku, aby se to netřepilo a aby nezůstalo vodivě připojených jen několik drátků.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Ano, je to tam uvedené, přece to říkám ve videu. Proč já to vlastně točím, když mě nikdo neposlouchá_ 🤣

  • @rsaf2680
    @rsaf2680 Před 3 lety +1

    Prodlužovák je nářadí jako každé jiné. Někde skvěle poslouží hračka z Lidlu, jindy se ale vyplatí koupit drahý značkový výrobek. Levný čínský prodlužovák bude vyrobený na hraně použitelnosti - málo kvalitní plášť, ne úplně čistá měď a ošizený průřez. Na druhou stranu zahřívání kabelu je celkem běžný provozní stav a pokud nepřekročí určitou mez, ničemu to vlastně nevadí. Provoz s topidlem je, bohužel, docela extrémní případ ve kterém se kabel na hraně zatěžuje dlouhodobě. Stejně jako u nářadí je potřeba při použití prodlužováku přemýšlet a zvolit si ten vhodný. K topení, výkonnému čerpadlu nebo velké nabíječce sáhnu po vyrobeném prodlužováká z 2.5ky a vyberu co nejkratší kus. K nářadí, které je v provozu vždy jen pár minut a pak dlouho stojí vezmu klidně tenhle čínsý buben a ani se nebudu zdržovat rozmotáváním.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Hezky řečeno, a tak to i dělám. Nicméně většina lidí sáhne s důvěrou po takovém krumplu, tak jsem chtěl spíš varovat.

  • @mirokaso
    @mirokaso Před 3 lety +1

    investícia do káblov je na začiatku veľká, ale potom sa to vyplatí.....aj "Hifi-sti" by asi dali za pravdu :-) .....ja som si všetky pohyblivé káble porobil 3x2.5mm s H05RR-F a zatiaľ mám svätý pokoj

  • @lukashlavaty7536
    @lukashlavaty7536 Před 3 lety +1

    1. počítá se na průřez 1mm² +-10A, že to snese, což znamená že 1,5 16A přenese, ale už se tím tak trochu zatěžuje, právě kvůli materiálu, kdyby to byla čistá měď tak by to snesla, i víc
    2. na zásuvku nebo kolík moc nekoukat, oni právě můžou být stavěny na větší proud, ale je to hodnota pouze té zásuvky, ale nemělo by se to míchat, kvůli přehlednosti
    3. a jak to poznat, je to dost těžký, protože nikdo Vqqám neřekne je to tak trochu šmejd nekupujte to, ale třeba bych zkusil tipovat podle ceny kabelu

  • @irrevesibledeath9207
    @irrevesibledeath9207 Před 3 lety +1

    Ahoj na takú záťaž kúp kvalitný medený kábel 3x2.5mm z hrubou izoláciou určenou na takú zátaž bude to dobre, koncovky máš dobre. Už si nepamätám kde som kúpil kábel ja ale je poriadny hrubý a pekne sa ohýba takže ho mam na bubne a bezproblémovou zvládne aparatúru aj reálnych 4kW .

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Ahoj, díky, to já všechno vím, prostě jsem dělal s tím, co jsem měl skladem, a zaujalo mě, že jeden kabel se zahřívá víc než jiný kabel se stejným průřezem vodičů.

    • @irrevesibledeath9207
      @irrevesibledeath9207 Před 3 lety +1

      @@dělejteněco záleží aj od toho koľko percentná med to je aj od materiálu izolácie

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@irrevesibledeath9207 Hmm, teorie dobrá, ale mě zajímalo, jak to zjistím v praxi.

  • @jirkaotahal1252
    @jirkaotahal1252 Před 3 lety +41

    jednapůlka - 10A
    dvapůlka - 16A
    jednoduchá matika

    • @tommyquestionmark301
      @tommyquestionmark301 Před 3 lety +2

      To fakt ne. Proudová zátěž je určena výrobcem a většinou 1,5 je právě na 16 A.

    • @jankindl915
      @jankindl915 Před 3 lety +3

      ne, tak to opravdu není. Ano, zásuvky se tahají dvaapulkou a jistí se 16A, ale jen proto, aby byl kabel předimenzován. takže dvaapulka snese větší proud než 16A

    • @MartinProavis
      @MartinProavis Před 3 lety +3

      Ano. Tak jsem se to já učil na průmce.
      Jenže to neplatí pro pohyblivý přívod. Teda pokud si to dobře pamatuju😁
      Tam platí 1mm² - 10A a 1,5mm² - (15A)16A...

    • @jankindl915
      @jankindl915 Před 3 lety +1

      @@MartinProavis přesně tak to je. Na pohyblivý přívod jak píšeš.

    • @hadraplana
      @hadraplana Před 3 lety +2

      CYSY: Dle výrobce max zatížení
      1,5mm = 17A
      2,5mm = 24A
      CYKY:
      1,5mm = 18,5A na vzduchu
      2,5mm = 25A na vzduchu

  • @martinhradocky
    @martinhradocky Před 3 lety

    Predlžovačka vyzerá dosť lacno, nekvalitne, preto by som nebral tých 16A na veľkú váhu.
    Ak máš základné znalosti z elektrotechniky, tak si kúp 30-40m (aby sa ti to vošlo na ten bubon) kvalitného ohybného 3x2,5mm2 káblu a si to prerob.
    Alebo kúp si kvalitnú predlžovačku na 16A, tie najkvalitnejšie sú predimenzované, (je tam použitá 2,5mm) ale výrobca deklaruje prúdovú zaťažitelnosť 16A, a môžeš si byť 100% istý že vydrží.
    Snáď som poradil👍👍

  • @lukassmolik4579
    @lukassmolik4579 Před 3 lety +6

    Na bubnu je údaj zatížení při rozmotaném a smotaném kabelu.

  • @mireknovacek9680
    @mireknovacek9680 Před 3 lety +1

    ahoj, proč říkáš že kabel s PVC pláštěm je do vnitřního prostředí? Já mám taky tu stejnou šňůru, akorát že bez té namotávací cívky, a používám ji venku. Na doma nechávám šňůry s hadrovou izolací.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Protože to tak je. 😉 Kvůli nižší odolnosti, než má pryž nebo chloropren. Výjimkou jsou žluté PVC, které jsou mrazuvzdorné (nekřehnou) a dělají se v odolnějším provedení 07, takže snesou střední až velké namáhání a jsou určeny do venkovního prostředí.

    • @mireknovacek9680
      @mireknovacek9680 Před 3 lety +1

      ​@@dělejteněco aha, tak já to nepoužívám v mrazu, jenom občas že sem ji na chatě hodil do trávy. Ale pořídil sem si ji proto, že je celá na pohled vodotěsná, i koncovky jsou zatavené, ta co sem používal předtím tak byla napojovaná z několika šňůr a bál sem se, že když do těch spojů třeba naprší tak to bude probíjet.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@mireknovacek9680 Však já taky. 😁

  • @martinjurik9768
    @martinjurik9768 Před 3 lety +1

    Kedysi sme v robote riešili niečo podobné. Mali sme kábel cyky 3x1,5mm2. V skratke - mikrometer, jednoduchý prepočet a výsledok?
    0,9mm2. Fakt nekecám. 0,9 namiesto 1,5. Až neuveriteľná drzosť výrobcu

  • @paveldostal3615
    @paveldostal3615 Před 3 lety

    Nemá licna z více drátků, přestože má součet plochy průřezu stejný, jiné vlastnosti než plný drát bez vláken?

  • @chruscof1
    @chruscof1 Před 3 lety

    Ja dám takú malú odveci radu od mojho predajcu. Nekupovať oranžové predlžovačky ale iba čierne .
    Vysvetlil mi to tak že iba čierne predlžovačky majú ako izoláciu gumu a tak vydržia väčšie zaťaženie.
    Možno je to blbosť ale funguje to. Ani náš skladnik v robote po mojom vysvetlení iné nekupuje.
    Jednu oranžovú sme hodili do odpadu ako pevnú cievku po tom čo ju rozbalili iba na poly.

  • @michallaurindirontuma9493

    Dobrý den Tomaší, byť je má otázka maličko mimo téma, týká se to navíjecích bubnů na kabel.
    Nejsem asi jediný koho to rozčiluje a vlastně nikde jsem nenašel odpověď. Kdo "kličku" na bubnu má, ani ho nenapadne nad tím přemýšlet.
    Nejednou jsem se setkal, že prodávají bubny bez navíjecí kličky (kolečka) které vám napomáhá při navíjení kabelu (samostatně jsem také nenašel, že by se prodávali).
    A pak, což nechápu k čemu je, u toho bubnu byl jakýsi plastový "klíček s účkem" no každopádně to není věc, která by se dala použít jako ta klička.
    Možná je to hloupost, ale už mi vrtá poměrně dlouho v hlavě, proč někteři prodejci to prodávají bez kličky + co je ten plastový "klíček s účkem "?
    Děkuji aspoň nad zamyšlením se nad daným problémem od výrobce, popřípadě za vysvětlení ohledně navíjecí kličky k bubnu.
    Přeji hezké dny
    Michal T.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před rokem

      Dobrý den, Michale, z popisu jsem to nepochopil. Nicméně kvůli prostorové nenáročnosti má většina bubnů jen takové výstupky. Některé se protáčejí, ale často jsou na pevno. Ale funkční jsou. Spíš mi u bubnů, ze kterých kouká kus pohyblivého přívodu, vadí, že nemají dobře vymyšlené jeho zajištění, takže pak při točení bubnem vypadávají, nebo aspoň bouchají do ruky.

  • @marekkolbaba2217
    @marekkolbaba2217 Před 3 lety +1

    čím větší příkon spotřebiče ,tím větší průřez vodiče při stejné vzdálenosti v metrech....tudíž 50m prodlužovák 10A 30m prodlužovák 16A dovolitelného zatížení při stejném průřezu.
    Protože potom by ti také nemuselo fungovat jištění, také ztráta při 16A na 50m v průřezu 1.5 je už tak velká ,že zařízení citlivější na správné napětí by fungovat nemuselo vůbec.

  • @LYLJAful
    @LYLJAful Před 3 lety +1

    Na prodlužovačku bych ti doporučil kabel s označením H07RN-F 3G1,5 to v klídku zvládne:) každý tu mluví o tvrdým vodiči protože zvládnou míň než měkkým drátem s tím to označení

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Jo, díky. Nejde o to, že by zvládly míň, ale jistič musí vybavit dřív, než ten vodič bude horký.

    • @pavelrohlinek2463
      @pavelrohlinek2463 Před 3 lety

      @@dělejteněco Jistič nevybaví při jmenovitém proudu nikdy, až při násobcích cs.wikipedia.org/wiki/Elektrický_jistič#/media/Soubor:Standard_Trip_Characteristic_of_a_Thermomagnetic_Circuit_Breaker.svg
      Proto se teď propagují další ochrany AFDD tzv. obloukové, které dokáží uhlídat i nekvalitní spoje. U Vás to zkrátka byl jen takový normální "topný kabel"

  • @DragonLugiak
    @DragonLugiak Před 3 lety +1

    Dost často je tam místo mědi jen poměděný hliník (pro neznalé: hliník je horší vodič než měď, ale o dost levnější). Stačí nožíkem trošku oškrábat žíly a bude to vidět. A to že tam číňaň dá místo normálního průřezu tkaničku od bot je pomalu klasika.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      To mě napadlo, vím, že se dává do transformátorů, ale "licna" by se lámala, ne?

    • @DragonLugiak
      @DragonLugiak Před 3 lety

      @@dělejteněconějaký čas to jako licna vydrží. A pak kdo by šel reklamovat přehořelí kabel? I kdyby náhodou přišel obchodník ho odbude s tim že to to přetížil a je po žížalách. Většina lidí nerozumí elektrice natolik aby se s ním jakkoliv hádala a těch pár stovek jim za to ani nestojí.

    • @martinleska4292
      @martinleska4292 Před 3 lety

      @@dělejteněco Na predlzovacky sa hlinik nedava, to by sa za chvilu rozpadlo. To skor byva pri zvaracich kabloch, kde potom machruju ze je tam 25mm2 a pritom je to pomedeny hlinik. A ono to naozaj staci, ved 120A 25mm2 hliniku nic neurobi. Elektricky to nerobi ziaden problem zo zaciatku. Kludne by sa to dalo nahradit 16mm2 Cu, ale tak ako Tomas napisal za to lamanie, zvaraci kabel sa postupne poodlamuje na koncoch a potom sa tvari stale ako tensi a tensi kym neodhori koniec. Ale stale to moze byt nejaky podivny kabel z cinskej ziliatiny niecoho zahadneho. Ak si clovek kupi metraz tak to bude u nas len med ale ak si to nechavaju dodavatelia robit v cine ako hotovy predlzovak, tak sa tam dostanu k zaujimavym veciam za ucelom setrenia. Volakedy sme mali v robote cinske poulicne svietidla a bol k tomu prilozeny 2m kabel, ktory bol po odblankovani strieborny, nebolo to zelezo, urcite to nebol hlinik, lebo to bolo dost pevne ale pocinovat sa to proste nedalo ani za pouzitia roznych kvapalin. A na vlastne oci som videl a mal rozrezany a odblankovany kabel od pocitaca, ktory zahadne hrial pri asi 500W zatazi. Nasli sme ho nahodou, ked sme po firme blbli s termokamerou a tento bol o 5 stupnov teplejsi ako ostatne pohadzane kable po zemi. Po vyparani sa tvaril ako medeny , po oskrabani bol strieborny a bol zo ZELEZA - bol magneticky!

    • @davidpolacek4902
      @davidpolacek4902 Před 3 lety

      @@dělejteněco U nekvalitních startovacích kabelů, nebo svářečských kabelů býva hodně často poměděná Al licna

  • @voda1580
    @voda1580 Před 3 lety +1

    Pokud kabel nebyl ve svazku přikláněl bych se k variantě nekvalitní izolace + nižší reálný průřez než udávaný. Nebo taky výrobce přimotopu kecal s příkonem.

  • @petrchama3302
    @petrchama3302 Před 3 lety +2

    1,5mm to musí dle normy vydržet..... Ale s pořádnou měďí. Samozřejmě tomu nikdy nevěřím a všechny mé prodlužovací kabely jsou 3G2,5 a v gumě. PVC je opravdu jen na vnitřní použití. Dále bych chtěl upozornit u těchto 1,5mm kabelů a délky 50m na jištění. Většina lidí asi bude mít jističe 16A charakteristiky C. By mě zajímalo jak včas vybaví těmi 160A při zkratu. To se dřív přetaví.

  • @Sadr13
    @Sadr13 Před 3 lety

    běžně prodávané prodlužky mají pruřez 1,5 někdy ještě menší ale na 16A jedině 3x2,5 a při delším přívodu jak 10m jedině 3x2,5. Pokud ale chci skutečně kvalitní prodlužku na kterou se lze spolehnout v každém případě tak si připlatit za H05RR-F 3x2,5 Pryžový

  • @tomassalzer1913
    @tomassalzer1913 Před 3 lety

    Je to jednoduchý... Lidi už se naučily sledovat průřez vodiče takže když je tam napsáno 1mm2 nikdo to nekupuje a tak výrobce udělá sice 1,5 nekvalitní mědi nebo čehosi a na štítek napíše 10A. Hold papír snese všechno... Když už prodlužovak tak prostě guma a jak dovnitř tak ven... Aspoň to jde dobře smotat.😉

  • @Hyenyx
    @Hyenyx Před 3 lety

    Průřez 1,5mm Cu je stavěný do 10A
    Pro vyšší zátěž-proud je potřeba použít větší průřez vodičů
    Při rostoucí vzdáleností prodlužovaku je zároveň opět třeba zvýšit průřez
    Konkrétně pro přenos na 50m a víc už nemusí stačit 2,5mm měď ale spíš 4mm
    Konkrétní hodnoty se dají dopočítat z tabulek pomocí základních fyzikálních zákonů ohledně elektro kapitoly 🙂

  • @igorspitz
    @igorspitz Před 3 lety +1

    Umi nejaky elektrikar vysvetlit, proc je v kabelu PE zila stejneho prumeru jako fazova zila?

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      To by mě zajímalo spíš u 3f kabelu.

    • @marekseidl4703
      @marekseidl4703 Před 3 lety

      @@dělejteněco Je to kvůli impedanci ochranné smyčky. Jde o to, aby jistič spolehlivě vypadnul. Protože jistič má zkratovou a tepelnou spoušť. Jistič při zkratu vypadne při charakteristice B při petinásobku jmenovitého proudu. Tzn. při 16A je to 80 A krátkodobě. Proto se jistí vedení, ne spotřebič. Co se týká toho prodlužováku, tak se nedivim, že Ti to hořelo, protože takhle malý průřez při takové délce kabelu dělá velký úbytek napětí. Tzn, že na konci drátu bude při zatížení podstatně menší napětí než je jmenovité a zbytek se podle vztahu UI=P přemění na teplo.. Na jistič 16 A můžeš teoreticky pověsit 3680 VA. Ale na to bys potřeboval alespoň 2,5 drát. Ještě se vrátím k ochrannému drátu. U průřezů nad 16 mm2 se to řídí normou asi mysím 33 2000-5-54. Asi. tam je to vysvětleno.

    • @marekseidl4703
      @marekseidl4703 Před 3 lety

      @@dělejteněco Přečetl jsem si tady tu diskuzi. Vždycky se volí jištění podle ochranné smyčky. Pokud by i na 2,5 drátu revizák naměřil, že to na 16 A nevypadne ani při zkratu, tak je něco špatně. obvykle se volí 10A pro 1,5 a 16A pro 2,5. Ale je to složitější. Udává se zatěžovatel kabelu. A ten je jiný při uložení do zdi nebo volně. Nepamatuji si to z hlavy, ale je to menší než jedna. Ten drát při průřezu 1,5 to vydrži, ale je třeba brát v úvahu délku, která se připočte k odporu spotřebiče. A hlavně delší pohyblivé přívody než 50m nejsou přípustné.

    • @juras8854
      @juras8854 Před 3 lety +1

      @@dělejteněco Protože PE vodič musí být schopen přenést plný poruchový proud. Zjednosušeně řečeno, když to prošlehne na kostru, teče tam krátkodobě proud v řádu kA, kdyby byl PE slabší, než fázový, může se upálit a přeruší se tak cesta poruchového proudu k jistícímu prvku.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@juras8854 Ale já nemám problém s tím, že je moc tlustý, naopak se z toho důvodu, který píšete, divím, že není trojnásobný.

  • @janovickakolotocarska
    @janovickakolotocarska Před 3 lety

    Díky za varování
    Je to kvalitou daného kabelu (průřez , izolace , zpracování ) ..Většinou se tyhle prodlužováky doporučujou používat chvíli a pouze do 1kw ..přímotop sežere klidně i více PS: neuznávám výrobce jako jsou Emos ,Solight ..Výrobce si píše na štítky co chce ,realita je vždy jiná (Marketing).Pokud to chcete do budoucna vyřešit doporučuji zainvestovat do ověřené kvality .Málo kdy věřím štítkům na výrobcích.Ptám se profesionálních řemesliníku co používají.

  • @euroovca25
    @euroovca25 Před 3 lety

    ide o to ze je tam velka metraz namotana na tom kolese. kabel sa nema moznost chladit a naopak sa zahrieva. je totiz velky rozdiel v uvadzani tepelnej zataze vodica volne ulozeneho alebo v kablovom zlabe, v tomto pripade sa uvazuje ako kablovy zlab a tam sa pocita aj mnozstvo vodicov v tomto pripade okruhov na kolese. teda tepelna zataz ide RAPIDNE dolu, inak zataz pre cyky 1.5mm je do 16A vratane, ale za predpokladu volneho ulozenia alebo ulozenia v stene.

  • @viliamd.8121
    @viliamd.8121 Před 3 lety

    kedysi davnejšie som si v istej spoločnosti kupil kosačku elektrickú bola akcia bola v zlave a ktej kosačke my pribalili aj darček 25m predĺžovak. 3 alebo 4 krat som kosil a použil som aj ten predlžovak dokonca boli na ňom aj hodnoty záťaže a všetky tie značky. Zrazu kosačka prestala fungovať. Nakoniec chyba bola v kábli prehorel vodič v jednej koncovke.jedna vec je prepočty na priemer a počet žíl alebo kvalita izolácie, ja mám taky zvik že ich odvtedy zaťažujem len na polovicu z menovytého napýsaného výkonu a dajú sa potom použiť aj takéto nekvalitne. a aj ja ho mám aj tento ktorý tu prezentuješ. Ku zváračke k miešačke a podobným výkonným strojom som si počikoval predlžovak ako si to tu popisoval zo 16a koncovkamy a vodiče o priemere 2,5mm.Ten my šlape a ani sa mi nedarý vyhadzovať poistky ako predtým.

  • @MartasW
    @MartasW Před 3 lety

    Ok budu hodný elektrikář :) Průřez vodiče 1,5mm je vhodný pro zatížení na MAX 2300 Watů neboli 10A tudíž na vrtačku nebo jinačí drobné nářadí stačí ale pokud by chtěl člověk opravdu kvalitní prodlužovací kabel tak by měl mít 2.5mm průřez vodiče ten už dokáže snést zatížení MAX 3600 Watů neboli 16A. Ale spotřebiče které mají už tak velký příkon by se neměli vůbec přes prodlužováky připojovat :D A další věc hraje roli délka takže jestli jsou vodiče tenkého průřezu a kabel má například 50m a je v zásuvce která je někde v půlce zahrady daleko od rozváděče tak výsledný odpor celého vedení už je pěkně velký a zákonitě klesá i napětí. No jo ale český člověk je nepoučitelný a pak se diví když přes takovou prodlužku zapnou svářečku a nechají ji namotanou na bubnu že se z toho bubnu kouří :D :D Rada závěrem jestli máte známého kvalitního elektrikáře tak mu řekněte ať vám prodlužky vyrobí ano vyjdou dráž než v hobby marketu ale budou kvalitní a vydrží x let a spotřebiče které mají velký příkon tak raději zapínat do zásuvek bez prodlužek. P.S kolegové nekamenujte mě prosím je to napsané schválně takovým způsobem aby to pochopil i lajk :D :D s impedancí smyčky atd nechci plést hlavu děkuji :)

  • @Vladynko1
    @Vladynko1 Před 3 lety

    Ak sa predlžovačka v celej dĺžke roztiahne, a nenechá namotaná na cievke, tak neverím že kábel 3x1,5 sa pri 15-16 A prepáli aj keď samozrejme oteplenie tam nejaké bude. Najskorej asi vyhorí len koncovka vidlica alebo zásuvka a to je už potom o samotnej kvalite kontaktov . A aby bol poctivý medený kábel, to asi poznať ide. Stačí kus odizolovať a skúsiť pocínovať. Ak to je poctivá meď, tak to pocínovať pôjde pekne krásne bez problému. Ak to bude pomedený hliník alebo nejaká podivná čínska zliatina , tak sa v cíne povrchová medená vrstvička rozpustí a následne na ten povrch už cín nebude chytať .Pretože v cínovej pájke sa meď rozpúšťa , kto používa pravidelne pájkovačku s medeným hrotom tak to vidí ako to postupne ubúda tej medi na hrote. Inak osobne by som na trvalé alebo dlhodobé16A cez predlžovačku použil 3x 1,5 mm kábel ozaj len na pár metrov . Max možno do 5-6 max 10M . Treba si odmerať úbytok napätia a z toho vyhodnotiť tepelnú stratu na celej dĺžke káblu. Pri celkovom
    5V úbytku to je 80W tepla , a na meter dĺžky kábla cca 8W . Dosť si myslím . Samozrejme preto aj norma predpokladá že predlžovačky sa nebudú používať na trvalé pripojenie na také silné výkony a na návodoch to je zvyčajne napísané.

  • @robmar9575
    @robmar9575 Před 3 lety +9

    Pravda je, že poctivá 1,5mm v mědi s dobrou izolací to musí zvládnout. Čína šidí co může. Prostě si koupil šmejd.

  • @tomasg.333
    @tomasg.333 Před 3 lety +2

    Prierez vodicu 1,5 je max na 10A. Na 16A je potrebne aspon vodic 2,5.. zohnat taky predlzovak je celkom problem. Vyrobit si ho bude asi najjednoduchsia cesta. ema-elektro.sk/files/kable/Prudove_zatazenie_kablov-CYKY_AYKY_CY.pdf

    • @patrez1313
      @patrez1313 Před 3 lety

      ale to plati pre pevne vodice, on ta ma lankove vodice a tam je to o niecom uplne inom,

    • @martinleska4292
      @martinleska4292 Před 3 lety

      Vsak nechces robit ten predlzovak z pevnej CYKY... :) Pohyblive privody su uplne ina kategoria a ak si pozries vodic na zehlicke alebo rychlovarnej konvici s prikonom 2,2kW tak tam castokrat najdes iba 0,75ku z toho dovodu ze pri takej kratkej snure 1-2m nedochadza k nebezpecnemu otepleniu a odpor slucky stale postacuje k bezpecnemu vybaveniu istica. Samozrejme, ze sa neda spravit 50m predlzovak z 0,75ky a pripojit k nemu zvaracka...

  • @Zouhy2011
    @Zouhy2011 Před 3 lety

    Zdravim...
    Rozdíl je v kvalitě měděného drátu, marketing(tyhle krámy prodlužky maji měděné jádro 1.1-1.2 cos ses na skoro na 100% využití kabelu . dle tabulek by měl kabel 3X1.5 utáhnout pohodě 16 A.. Ale určitě bych nedoporučoval používat pokud mate připojení něco nad 3kW déle jak 3min zbytečně kabel vyhříváte a jste nad 70% výkonu kabeláže .. :)
    Já bych se držel toho, že vrtačky brusky a tyhle nástroje pohodě 3x1.5...
    Jak se budeš přibližovat ke 3kW použi 3x2.5 prodlužku
    to mate jak v kuchyň taky nemate na stejném jističi myčku s troubou i když se nedostanete na hodnotu aby padl :) ale všechno trpí zbytečně :)

  • @danschni100
    @danschni100 Před 3 lety +1

    Můžu se zeptat, bude video, jak to celé dopadlo? Tedy vrátane mouder z komentářů

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Čím dál víc o tom přemýšlím. Ale jak to udělat, aby to nemělo dvacet hodin? 🤣

    • @danschni100
      @danschni100 Před 3 lety

      @@dělejteněco 😄

    • @quilendar1604
      @quilendar1604 Před 3 lety +1

      Udělat úvod do problematiky, vynechat obsah, poděkovat za sledování a poslat nás něco dělat. 🤓

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@quilendar1604 No vida, už vím, co vás donutí se rozepsat. 😂

  • @1234Marklar
    @1234Marklar Před 3 lety +1

    Dobrý den, měl jste při zapojení prodlužováku na přímotop rozmotaný kompletně celý kabel? Pokud se už 2 kabely o sebe vzájemně ohřívají a nemají možnost se ochlazovat vzduchem tak to může začít pěkně smrdět/hořet.

  • @quilendar1604
    @quilendar1604 Před 3 lety

    👍

  • @HONZIKADA
    @HONZIKADA Před 3 lety +2

    Hlavně že ve firmách, které si dělají ISO, musí tyto oranžové ISO prodlužováky mít a nesmí mít jiné. Taky jeden mám, 30m... už je natolik zkroucený že je nepoužitelný... a použitý jen na občasné řezání flexou... Dnes už mám prodlužováky z flexikabelu 3x2,5 (30m a 15m) a jeden 3x3,5 mm2 (10m). A v černé barvě. Na nějaké oranžové prodlužováky z vysoka.... víte co...

  • @alexanderkopal2368
    @alexanderkopal2368 Před 3 lety +1

    👍🏾👍🏾👍🏾

  • @janturcan6784
    @janturcan6784 Před 3 lety

    A pri kupe predlzovačiek treba hladieť aj na prierez,nie len na cenu,kaźdy vyrobca musi udavat aj prierez,rozdielna je cena,kedze med v cine je ina ako v eu,čo rozhoduje pri konečnej cene predlžovačiek,a na kábli býva vytisknute parametre,len to treba riadne poobzerať,na niektorych je skoro každy meter,hlave tie,ktore sa kupuju na metráž

  • @Mrvolfx
    @Mrvolfx Před 3 lety +1

    Jsem byvali elektrikar tudiz uz neskodny:D staci se podivat na normu co se pouziva 1,5 a ano myslim ze to mate celomedeny je 16A az moc nahrane protože ma vedle sebe ještě další kabel celou situaci pouze zuzujes, takze kabel to vydrzi ale tak tak lepší jit o rad vys odkaz na zatizelnost posilam, nemusíte hledat smejdsky kabely atd staci si najít proud a uvolit tloustku
    www.kabelyvodice.cz/technicka-podpora/tech_proud_zat.php

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      Bývalý elektrikář, tudíž už neškodný! 🤣 Děkuji za pobavení a samozřejmě i za radu. 👍

  • @vlastimilmayer5843
    @vlastimilmayer5843 Před 3 lety

    Pokud má přímotop 3kw musíš vzít vodič o průměru 2,5mm.prodluzovak o průměru 1,5mm by měl stačit do 2kw

  • @smokey2
    @smokey2 Před 3 lety +10

    Jak již někdo napsal níže, na 16A jistič se připojuje i ve skříni CYKY, což znamená 2,5mm2, na 10A jistič 1,5mm2.
    10A - 1,5mm2
    16A - 2,5mm2
    bavíme se samozřejmě o mědi 😅

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 3 lety +1

      U prodluzovaku (pohyblivy privod) to neplati, tam plati 1,5mm2 do 16A a 1,0mm2 do 10A.
      Ale kdyz je na bubnu, funguje jako civka, takze 10A.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      @@dadazizala5271 Díky, snad to někoho trkne. Jinak o navinutí na bubnu nebyla řeč, jde pouze o kabel z bubnu. A tento buben má navinutý jen 4,8 a rozvinutý 10 A. S tou cívkou bacha, doporučuju kanál @KUBA64, vysvětluje to tam bezvadně a argumentuje tak, že nemám důvod mu nevěřit. Nebo snad znáte cívku navinutou z vodiče 3×1,5?

    • @maty7230
      @maty7230 Před 3 lety +1

      @@dadazizala5271 Jako cívka rozhodně nefunguje, je to bifilární vinutí. Problém je pouze v odvodu tepelných ztrát.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@maty7230 Ondřeji, jste můj člověk. 👍

  • @pavelboucek9304
    @pavelboucek9304 Před 3 lety +3

    Hele je to jednoduchý.... nebo není, ale není to tak složitý.
    1,5 se používá běžně na 10A, ale vydrží okolo 16A
    2,5 se používá na 16A, ale vydrží okolo 23A
    Tohle přetěžování rád využívá číňan a dělá prodlužky v podstatě snad už jen v 1,5mm. Kvalitní 2,5mm se shání blbě.
    Pokud budeš mít přímotop na metrový prodlužce 1,5mm, bude to jedno. Pokud ale budeš mít prodlužku 50m, tak už to může být problém. S rostoucí délkou kabelu ti totiž vzniká větší ztráta na vedení a tato ztráta ti způsobí nižší napětí na konci prodlužky. To může zničit některá zařízení. I proto je lepší na delší prodlužky používat větší průřez. Taky záleží na izolaci, někdy to, že to bude topit výrobce bere v úvahu a dělá izolaci z odolnějšího plastu. Taky záleží na druhu zátěže. Pokud tam bude indukční zátěž je to větší problém, než pokud tam bude odporová zátěž. Souvisí to s účiníkem (Cosφ, čím menší, tím hůř), můžeš si to zkusit načíst, ale je to už trochu...trochu složitější. :D
    1,5 bych na 16 A používal klidně i na 5 metrů.... ale lépe by bylo použít 2,5
    2,5 bych na 16 A používal klidně i na 20-30M
    No a na větší délku už by bylo vhodné použít 4mm :)
    Ale pozor tohle platí pro nový kabel a samozřejmě musí být měděný (bohužel ne každá měď je stejná a někteří výrobci mají měď s větší rezistivitou, pravděpodobně je s nějakou příměsí). U starého kabelu dochází k lámání a jeho proudová zatížitelnost časem klesá. A taky bych nevěřil těm oranžovejm prodlužkám, to nebývá 1,5, ale běžně 1, nebo i 0,75mm. Poznáš to už od oka. :) Asi bych šel do černých gumových kabelů, potom do šedých plastů, do bílých plastů a nakonec do oranžových, ale je to jen takový nástřel. ;)
    Nejlepší je dělat si prodlužky sám. Ideální je kabel H07RN-3G2,5, je to gumový kabel s nehořlavou izolací a samoshášecím tmelem který vydrží velké mechanické namáhání a může se klidně i docela zahřívat, pokud nevadí, že na druhém konci bude nižší napětí. Důležité je, aby hnědej (fáze L) byl v levo, modrej (nulák N) byl v pravo a žlutozelenej (zem PE) na kolíku. Taky by měl být ten žlutozelený vodič delší než ty ostatní, kvůli bezpečnosti. Doporučil bych ještě vidlice ABL sursum elamid, páč jsou neuvěřitelně odolné.
    A já, že jsem nerudnej? :D

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Pavle, tohle všechno já vím a doufal jsem, že to mezi řádky lze číst i ve videu. Jen jsem se prostě ptal, proč se stejně dlouhý vodič o stejném deklarovaném průřezu v jednom případě zahřívá víc než druhý.

    • @pavelboucek9304
      @pavelboucek9304 Před 3 lety +1

      @@dělejteněco Aha, tak to jsem z videa nevyčetl. :D Otázka je, jestli opravdu ten kabel má průřez 1,5mm. Pokud ano bude se pravděpodobně jednat o měď s vyšším obsahem přímesi a tudíž s vyšší rezistivitou. V elektrotechnice se rozlišují dva druhy mědi, tak možná výrobce sáhl po tom levnějším, a nebo prostě použili měď s nižší kvalitou, než je pro použití v elektrotechnice a nějak to dostali na náš trh. Nebylo by to nic zvláštního, že se tady prodává něco, co nesplňuje požadované normy. :)
      www.feropol.cz/cz/product/med/22/0/

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@pavelboucek9304 A takhle vznikají války. 😀 Je tenčí - 1,36 qmm - a možná i horší měď, ale měď to je. Vtipný na tom je, že Mountfield to prodává za více než 2000 Kč, přitom prodlužováky stejné konstrukce s deklarovaným zatížením 16 A (třeba pod značkou Sencor) prodávají jinde za polovinu. Všechno jsem to do videa nakecal, a pak mi to přišlo dlouhý a zbytečný...

    • @pavelboucek9304
      @pavelboucek9304 Před 3 lety

      @@dělejteněco Njn, dneska je na trhu tolik produktů, že není čas u všech kontrolovat jestli odpovídají platným normám. Někdy bývají i dost nebezpečné. Hlavně, že EU prosazuje, aby neobsahovali olovo atd a byly ekologické ale, že to bejvaj šmejdy, co můžou člověka i ohrozit na životě, to už se jim vyřešit nepodaří. ;)

    • @dadazizala5271
      @dadazizala5271 Před 3 lety

      @@pavelboucek9304 výrobce omezil proud štítkem a stříhat si z toho kabel pro vlastní bastl? Tak to by laik neměl. Ten crap kabel se přece někde sdělat musí, když už se vyrobil. Výrobce bubnu taky nemůže na buben napsat 3x1,0 když na kabelu je napsané 3x1,5 - to by byl faux pass - takže všechno dle norem sedí, a zapadá do toho i fakt, že třeba Marimex patří Mountfieldu a Mountfield patří Číňanovi a Číňan vydělává >80% a hlu... a že Čech jim to baští :-( Kdo znalý nakupuje v MF? Leda v jejich slevě 70%+, což odpovídá normální hodnotě crapů, co tam mají!

  • @haxorcica
    @haxorcica Před 3 lety +1

    prosím nevíš náhodou kde se hřál a jaký má průměr vidlice viděl jsem kombinaci úzkých kontaktů vidlice a širokých kontaktů zásuvky. Takže mi jde o to odkud se ti to hřeje jestli od kabelu a nebo od zásuvek. máš-li infra teploměr bylo by zajímavé zjistit odkud to je a jestli tam není problém. Může tam být i zmáčknutý nebo jinak poškozený kabel. Už jsem zažil případ kdy kabel se upekl a z venčí to nebylo vidět(teda kabel na 600V 100A) a nevodil kolega si dal tu práci že to hledal a pohmatem našel výrazně měkčí místo a v tom místě normálně chyběl kus kabelu. Vypadalo to že tam kousek kdysi byl(takže měření ohmmetrem nic nenašlo než ten kousek odtekl) ale zůstala tam už dutina docela překvápko.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Hřál se v celé délce, přechodovým odporem to nebylo, koncovky kupuji ty nejlepší a zapojuji je předpisově.

    • @haxorcica
      @haxorcica Před 3 lety +1

      @@dělejteněco no dle mých zkušeností to nemusí být celý i když se to zdá měď je dobrý tepelný vodič.
      A to zapojování předpisově to by mě zajímalo jaký je na to předpis :D

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@haxorcica V tom případě se to zahřívalo jen na vidlici a od tohoto místa se to ohřálo v celé délce 25 m pocitově na stejnou teplotu. No... předpisově je něco jako vzorně. Když se chovám vzorně, také se mě nikdo neptá, podle jakého vzoru, ale chápe, že podle tzv. dobrých mravů (používá se i v judikátech). Takže pro lepší pochopení a vyloučení pochybností (což stejně nikdy není zcela možné) jsem to zapojil poctivě. 😁

    • @haxorcica
      @haxorcica Před 3 lety +1

      @@dělejteněco Dobře jen mě rozesmálo když jsem četl předpisově. Doufám že chápeš :-). Ale absolutně tě chápu lidi tě tu určitě rádi chytají za slovo, doufám že jsem nenaštval myslel jsem to spíše ironicky.
      No on může být problém když vidlice nemá dostatečný kontakt s kontakty uvnitř zástrčky. Překvapivě častý problém který se projeví jen při vysokých výkonech. Tento problém nastává když jsou kolíky vidlice buď úzcí nebo široké či vytahané planžety zástrčky. Z toho důvodu vždy doporučuji hlídat každý spotřebič který má příkon nad 1KW. Výše zmíněné věci se špatně hlídají musel by jsi mít procesuální revizní přístroje.
      PS: jestli jsi živnostník tak by jsi měl mít správně revizi na všechny spotřebiče včetně prodlužovaček, aby pak nebyl problém který případný nedostatky způsobí na tebe.

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      @@haxorcica Nenaštval, ale tep se mi maličko zvýšil. 🤣 Dělám to ostatním taky, takže jen do mě, ať vím, jaké to je. Já si ze sebe srandu dělám pořád, ironii a sarkazmus miluju. Zajímavé je, že někdo to nechápe vůbec, což ale taky respektuju, protože každý jsem jiný. Jo, s přechodovým odporem mám "dobré" zkušenosti. Narval jsem starý hliník do waggovky a ta se krásně roztekla. Naštěstí ty plasty nehoří, jen hezky smrdí, takže jsem šel po čuchu. Na waggo jsem nezanevřel, sle když to jde, raději šroubuju. Ale chápu, že spojky s pružinou mají výhodu, že se nepovolují. ŽL mám, ale provozovnu ne. Raději to prověřím, díky. 👍

  • @KlikarTV
    @KlikarTV Před 3 lety

    Kdyby prodlužka měla jen 25m "utáhla" by i těch 16 Ampér, ale při takové vzdálenosti 50m stoupá odpor proto se zahřívá a nejspíše by se při těch 3000W cca 13Ampér roztekla. Maximální proud u takové prodlužky bych neviděl větší než 8Ampér krátkodobě možná i těch 10Amepér ale určitě bych dlouhodobě do takové prodlužky nepouštěl tolik Ampér.
    Jak už zde by bylo řečeno, ideální je koupit kabel CYSY 3x2,5 zalisovat dutinky a dát na to samici a samce.

  • @SirEdie123
    @SirEdie123 Před 3 lety +1

    na kupované metráži kabelů to bývá vyraženou na plášti (po hmatu zjistit, kde to vlastně je, blbě se to hledá pohledem) měla by tam být vyražena i maximální zátěž

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety

      Vytlačené to bývá v PVC plášti, na gumě či neoprenu to bývá natištěné. Ale z např. H05RR-F 3G1,5 mm2 proudovou zátěž nezjistím. Jiné značení jsem zatím neviděl. ☹️

    • @SirEdie123
      @SirEdie123 Před 3 lety

      @@dělejteněco ah, děkuji za upřesnění... sám nejsem elektrikář, ale ajťák :D

  • @janturcan6784
    @janturcan6784 Před 3 lety

    A doplnil by som este, vodic 2,5 znesie max 16 A a ked berieme v uvahe napätie 240V tam maximalny vykon na obvod,ktory ktory je 3x2.5 je 3840w maximum,a daju sa kupit aj ohybne káble s takymto prierezom,2 vodice uzatváraju obvod,fáza a pracovný nulák a 3 vodič slúži ako ochranný nulák,

  • @TumekSNV
    @TumekSNV Před 3 lety +1

    je také veľmi veľmi laické pravidlo že ak nechce niekto veľa počítať tak napríklad na zásuvkové obvody sa používajú najčastejšie ističe 16A a vodiče 2,5mm2 preto aj predlžovák by mal byť tohoto prierezu, napríklad spomínaný prierez vo videu 1,5mm2 sa väčšinou používa na svetelné obvody s ističmi 10A samozrejme že to je veľmi veľmi zjednodušene napísané, aj 2,5mm2 by teoreticky mohol byť problém ak daná izolácia vodiča by nebola stavaná na prislúchajúcu teplotu, ktorá bude vznikať prietokom prúdu 16A

  • @tubevideo2000
    @tubevideo2000 Před 3 lety +4

    Ten průřez jsi měřil, že má opravdu 1,5mm2 ? Jestli to není opravdu nějaká šizená čína ....

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +2

      Je to šizená Čína (prodává Mountfield), ale průřez sedí, takže to bude materiálem.

    • @borec326
      @borec326 Před 3 lety

      @@dělejteněco vodič na predlžovačke musí mať viacej ako 2,5mm2, jadrový vodič je plný a teda jeho prierez je skutočne 2,5mm2 nakoľko vodič vlasový musí mať väčší objem čiže opticky sa môže zdať aj 1,5mm2 vodič ako 2,5mm2

    • @eraser2ktube
      @eraser2ktube Před 3 lety

      @@borec326 : Presne, lebo ten rozdiel je len 0.4 mm.

  • @FilipSzmek
    @FilipSzmek Před 3 lety

    Nepopulární názor, za který nebudou revizáci rádi:
    Lepší 2,5mm dvojlinka, než 1,5mm trojlinka :D.
    Já mám udělané prodlužováky podle zatížení a délky. Něco jen 1mm, něco 1,5 a něco pořádné 2,5mm. Něco oldschool dvojlinka, něco tlusté trojžilové kablisko.
    1,5mm na bubínek je nesmysl, ztráty budou vysoké. Na přímotopy, motory s vysokým příkonem a prodlužky nad 10m určitě vzít 2,5mm. Koncovky ideálně Legrand, žádné šunty. Nekvalitní koncovky mohou způsobit požár díky přechodovému odporu - docela častý jev na stavbách, kdy je i přetížena zásuvka prodlužováku nějakou rozdvojkou, pak plasty tečou :D.

  •  Před 3 lety +1

    Mě by zajímalo, proč v případě kabelu se mluví o jeho průřezu a ne o jeho průměru.
    Průměr vždy změřím, průřez ne..?

    • @Tomas_Stec
      @Tomas_Stec Před 3 lety

      Prúd na nízkej frekvencii tečie v celej ploche vodiča, tj. záleží hlavne na ploche rezu (a vodivosti, nech sa zahráme aj trochu s prevrátenou hodnotou). Samozrejme, keď sa začneme baviť o vysokých frekvenciách (MHz), potom už sa začne prejavovať skin effect a všetká energia sa vedie len povrchom, takže na vysoké frekvencie sa používajú duté vodiče - trubky - vlnovody. Ale bežných sieťových 50 Hz (alebo 60 Hz pre zámorských) je v priamom vodiči prakticky ako jednosmerný prúd.

    • @bretislavgraf1120
      @bretislavgraf1120 Před 3 lety +1

      Protože odpor vodiče je nepřímo úměrný jeho průřezu a ne průměru. A u vodičů, které nemají plný kruhový průřez průměr neříká vůbec nic. A to ani u lanka ne.

    • @mariansmolik
      @mariansmolik Před 3 lety +1

      Asi sa počíta s tým, že kto sa púšťa do takýchto prác, si to pí er na druhú dokáže spočítať. Okrem toho prierez nemusí byť vždy kruhový.

  • @janpolasek8754
    @janpolasek8754 Před 3 lety

    1,5mm se dá používat max do 10A není dostatečně silný aby přenesl větší proudy mohla by se izolace roztect a přepalit se jednotlivé vodiče na 16A se používá 2.5mm a nedával bych izolaci z pvc ale pryžovou je méně náchylná na zlomení při nižších teplotách

    • @eraser2ktube
      @eraser2ktube Před 3 lety

      Ak ide o lankový káble, stačí 1.0 mm2, mám tu zrovna pri sebe H05VV-F 3G 1.0mm2, zaujímavosťou je, že zásuvka je 10A a kolík je 16A. Výrobca udáva zaťaženie max. 10A pri max. dĺžke kábla 15 metrov a max. 70'C.

  • @martinmcz
    @martinmcz Před 3 lety +6

    jediný ten správny kabel na 230V prodlužku je H07RN-F 3x2,5

    • @dělejteněco
      @dělejteněco  Před 3 lety +1

      Ano, to mám taky rád, ale na malé proudy a malou mechanickou zátěž stačí klidně H03 a průřez třeba jen 0,5 qmm. 😁

    • @martinleska4292
      @martinleska4292 Před 3 lety +1

      Dufam, ze to je ten hruby, tazky, gumeny. To hej, krasny luxus, ale 50m predlzovak je potom akurat tak na furiku, lebo na bezny bubon z lacnej 50m predlzky sa ho zmesti ledva 20m. :) Mam z takeho asi 7m predlzovak na zvaracku ale ked ho ozaj nepotrebujem tak ho nechcem ani videt. Ale je perfektny, odolny, da sa po nom chodit, brusi sa nad nim, zvara a podobne.

    • @VaclavHlobil
      @VaclavHlobil Před 3 lety +2

      @@dělejteněco Jenže u prodlužky nikdy nevíš, kdo ji odpojí a použije někde jinde. Předvídat a pojistit si to silnějším kabelem bude ideální.

    • @jankindl915
      @jankindl915 Před 3 lety

      prodlužka o přuřezu 2,5 je uplne zbytecna

    • @honzavlcek
      @honzavlcek Před 3 lety +1

      Kamen urazu je v tomto pripade delka kabelu. Uprimne, 1,5mm prurez je znacne nevhodny pro jakoukoliv vetsi a dlouhodobou zatez. Osobne doporucuji pro tyto zateze pouzivat 2,5 prurez.
      Jak se v tom orientovat? Vlastne jednoduse, kazdy vyrobek musi byt oznacen znackou CE, pokud ji ma, soucasti je vzdy navid k pouziti. Vim ze to zni blbe - cist si navod k pouziti na prodluzovak. Ale je to jedina cesta jak nevyhoret nebo nezpusobit zraneni.
      Zaroven, laikove by si nemeli nikdy, NIKDY predelavat ani prodluzku presne z techto duvodu - ze to pak zacne jenom “trochu” smrdet.

  • @jurajkalamen2357
    @jurajkalamen2357 Před 3 lety

    Na 16 amper potrebujes kabel 2,5mm