Researchers’ Night: prof. PhDr. Josef Krob, CSc. (Faculty of Arts MUNI)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 23. 09. 2021
  • Tým Noci vědců na Masarykově univerzitě připravil video projevy z celé řady oborů světa přírodních, humanitních i sociálních věd. Představí vám téma Čas z různých vědeckých pohledů.
    Josef Krob zkoumá čas z pohledu filozofie: “Je čas součástí fyzického světa nebo je jen v našich hlavách? Měříme jej pohybem nebo naším dojmem? Hledám odpovědí na tyto otázky od Aristotela a Augustina, přes Newtona, Einsteina až po teorii chaosu. Od fyziky k prožívání a jejich možnému spojení.”
    Více na: www.nocvedcu.cz/muni
    #nocvedcu #nocvedcubrno #nocvedcu2021 #brno #věda #science #vědavbrně #masarykovauniverzita #scienceslammuni
  • Věda a technologie

Komentáře • 4

  • @SuperStailer
    @SuperStailer Před 2 lety +7

    Určitě pan Krob vynaložil nemálo času na to, aby v titulkách nebyla ani jedna pravopisná chyba!

    • @jokrs
      @jokrs Před 2 lety +6

      Nikoli. Máme tak dobrý tým, že jsem to jenom zkouknul při první projekci.

  • @paveljawis
    @paveljawis Před 7 měsíci +1

    Čas je jedna velká záhada. Ale podle mě, čas, jako takový, prostě neexistuje. Není to přirozená veličina, ale veličina uměle vytvořená člověkem, jako pomocná matematická veličina. Čas doplňuje trojici dráha-rychlost-čas. Když budete sledovat hodiny, neuvidíte čas. Uvidíte jen pohyb ručiček, které délkou uražené vzdálenosti prezentují čas, protože se pohybují konstantní rychlostí (alespoň tedy v rámci našich pozorovacích schopností). Stejně tak ve vesmíru, můžete sledovat pohyb planet a vůbec všeho, co se tam pohybuje. Má to svůj řád. Ikdyž leckterý astronom by mohl namítnout, že ona ta přesnost pohybu vesmírných těles taky není až tak úplně striktní. Cestovat časem, by zřejmě asi vyžadovalo přeskupit věškeré částice hmoty do stavu, který by odpovídal požadované době. Ten posun by zahrnoval i ty nejmenší částice hmoty obsažené v našem mozku, aby i stav našeho vědomí odpovídal dané situaci. To by mělo ten následek, že bysme si nejspíš nebyli vědomi faktu, že jsme cestovali časem. Což vyvolává otázku, zda si můžeme být jisti, že k něčemu podobnému nedošlo, či opakovaně nedochází. Koneckonců, kde je napsáno, že náš čas plyne přímočaře? Může se pohybovat podobně, jako když běží počítačový program. Ten se přeci taky pohybuje ve smyčkách, různých krocích a opakujících se cyklech.... Sem se zas rozpovídal...

  • @lindafribertova1187
    @lindafribertova1187 Před 2 lety

    B