2023-2024: Linux tévhitek, mit tud a modern Linux? [Magyar összefoglaló]

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 3. 07. 2024
  • Sajnos sok tévhit, vagy mára elavultnak számító információ kering az interneten az asztali Linux operációs rendszerről - úgy mint "nem lehet játszani", vagy "nincsenek driverek". Szeretném összefoglalni ezeket.
    Én arch linuxot használok, ezért a videó többségében azt fogom mutatni, de megmutatom hogy nagyon sokféleképp nézhet ki a rendszer annak függvényében, hogy milyen "ablakkezelőt" (az a program, ami a programok kirajzolásáért felel és lecserélhető) tesztek fel, illetve megnézünk pár "hagyományosabb" grafikus felülettel más rendszert is az online kipróbálással.
    Gaming is lesz, illetve ez lényegében egy reaction videó valakinek a megjegyzésére. Termésetesen ezek az én saját véleményeim, ha valakinek valamely más linuxok vagy más beállítások tetszenek az engem nem zavar, csak attól még akarok jó tanácsokat és egy viszonylag jó összképet adni.
    00:00 Intro
    00:37 Tévhitek
    02:27 Libreoffice
    04:15 Ha szétesik: font hiányzik!
    05:30 webcamwatch_flip
    05:56 Onlyoffice (desktopeditors)
    09:44 Grafikus programok
    12:38 Drivererk kérdése
    15:42 Jellemző driver problémák
    19:32 Hatákony fájlkezelés
    22:36 Void Linux kipróbálás
    27:48 Mi az a "disztró"?
    30:27 Pró disztók
    30:42 Kezdő disztrók
    31:40 Egyéb tanácsok
    32:10 "Distro-hopping"
    34:58 Pop!_OS kipróbálás
    37:26 Rolling release vagy nem?
    38:18 Protondb - játékleírások
    39:18 Linux gaming helyzete
    41:45 Dragonball Z játék
    43:37 Steampage-em
    45:56 Összefoglaló tanácsok
    #uncut
    #linux
    #linuxgaming
    #vágatlan
    #magyar
    #oktatóvideó
    #bemutató
    #tevhit
    #számítástechnika
    #modern
    #2023
    #2024
  • Věda a technologie

Komentáře • 204

  • @u9vata
    @u9vata  Před 6 měsíci +5

    Fontos: Ha pedig valaki arra panaszkodik mit NEM tud mégsem Linuxon - arra is gondoljon azért, hogy ez nem futóverseny ahol valaki előrébb vagy hátrébb van, hanem egyszerűen más rendszerek - tehát ellenben nagyon sok olyan dolog van, amit meg CSAK A LINUX TUD (vagy tud jól) és ez nem csak szerverekre, embeddedre, szuperszámítógépekre igaz, de desktopra is.
    Ez mondjuk igaz bármely két nem-triviális méretű dolog összehasonlításakor. A lényeg nem az, hogy találsz-e olyat amit nem tud (mert naphosszat találok amit a win nem tud pl. és engem zavar napi szinten), hanem hogy a mai világban igen is működő alternatíva a legtöbb embernek - ha pedig még fejlesztő is vagy, tényleg csak ajánlani tudom. A gaming pedig brutálisat fejlődött és igazából a többi dolog kb. kifogás volt csak mindig, de ez azért anno nem - és most azért lényegében meg van oldva.

    • @SteelSpectre
      @SteelSpectre Před 5 měsíci +1

      Elnézést, és bocsánatot kérek amiért elrontottam a szép kerek számú 666 feliratkozódat. Most már 667 van... 😞

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 5 měsíci

      Én mondok egy olyat, amit sajnos nem tud: MS Paint alternatívát. Ennek igénye még nem merült fel a Linux fejlesztői számára, pedig a felhszanálók részéről lenne rá igény. Találkozom ilyen kérdésekkel.
      Sosem hiányoltam semmit Windowsra. Ha valami kell, az van a neten. De én nem üzemeltetek szervert. :)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci

      @@illegalquantity > Én mondok egy olyat, amit sajnos nem tud: MS Paint alternatívát.
      Remélem nem viccnek szántad, mert annak elég pocsék 🙂. Egyébként szerintem az ezermillió éves KDE-s Kolorpaint-re gondolsz, de megint csak sok ilyen van ha körbenézel kicsit az ökoszisztémában...
      > Sosem hiányoltam semmit Windowsra. Ha valami kell, az van a neten.
      Eleve az is sokat elmond, hogy a "hiányolás" alatt te azonnal "egy programban" gondolkozol - nem pedig használati esetekben, funkciókban, képességekben - például miután eltöltök évtizedeket úgy, hogy akkor frissítek amikor ÉN szeretnék, nem kell hozzá reboot, közben dolgozhatok és még gyorsabb is... Akkor a winfos alternatíva baromi körülményes. Ha használtál valaha valóban hatékonyságra kényelmesen testreszabott programokat, akkor a winfos kényelmetlenül baromi lassú lesz (és UX élmény, használhat(atlan)ság szinten lesz lassú).
      Egyébként most dobtam fel egy videót arról, hogyan lehet Linuxon a fájlokat megjegyzésekkel ellátni és a fájrendszerben ilyen címkékre és megjegyzésekre keresni. Aki ihlette az windows-ra 5-10 éve keres ilyen megoldást - ha tudsz, akkor kommentáld alá mi a megoldás, mert ezzel neki segítesz és továbbítom. Könnyen lehet, hogy az internet rejtett bugyraiban van valami dolog erre. A lényeg, hogy a fájl mozgatásakor (akár támogatott fájlrendszerekig bezárólag) tartalmazza ezeket a mozgás után / áthelyezéskor is, illetve lehessen rá hatékonyan keresni.
      Nekem erre például baromira nem volt szükségem, de akkor már utána néztem és a Linux tudja. Egy tök random példa.
      > De én nem üzemeltetek szervert. :)
      Mint ahogy én sem 🙂. Desktop használok linuxot, meg embeddedre. Ha be kell lépni egy linux szerverre, hát be tudok lépni, nyilván tudok egyet "üzemeltetni", de pont nem ilyen irányból jövök - nálam ez mindig desktop-first történet volt 🙂

  • @ZoltanHoppar
    @ZoltanHoppar Před 6 měsíci +2

    Köszi a ranger tippet.

  • @Rigoba89
    @Rigoba89 Před 6 měsíci +19

    2023 decemberében már ott járunk hogy a Linux minden szempontból kenterbe verte nálam a Windowst

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +4

      Nálam is! Van ez a 3dsmax pluginos fejlesztés ami miatt a cégembe még kell egy winfos gép, de azon is dual boot van. És amikor meglátom a logo-t már elfog egyfajta elszomorodás, undor és kényelmetlen érzés, hogy "jajj, megint a lassú és körülményes rendszert kell használni?" A Megint kb. elég ritkán - konkrétan a kódbázis 80-90%-át leválasztottam, hogy Linuxról is tudjam tesztelni és csak ilyen "integrációs teszthez" kelljen a max. Amúgy szerencsére az ügyféllel kapcsolódó felhasználók is már szoknak le a maxról, most egy egész csapatot blenderre oktattak már ki szerencsére.
      Ja és a videóban nem tértek ki rá, de öcsémnek kb. pont ugyanilyen laptop van mint nekem, csak az övében jobb a proci és 2x ennyi a ram... Winen olyan bajai vannak, hogy ha fülhallgatót dug be, akkor 1 másodpercig szól, majd kikapcsol - de ha úgy indul el a gép, hogy be van dugva (vagy semmiképp nincs semmi?) akkor működik...
      Mindent megpróbáltunk, az összes hangerőbizbasz összes dolgát.... és nem ment sehogy, csak az ilyen ki-be húzkálás.
      Ez úgy hallom sok embernek valamilyen formában előjön az új winfoson....

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 5 měsíci +1

      @@u9vata Vagy AMD laptopja van, vagy windows 11, ami még kiforratlan, mivel derék m$-nak újabban kell vagy öt év, amíg használható is lesz a kiadott OS. Rakjon fel win10-et, azzal jó lesz. Ha nem lehet, mert már olyan új laptop, az szívás. De az sem kizárt, hogy a csilivili fejhallgató a ludas.. Most nem azért, de közismert, hogy a Linuxra nincs jó hangrendszer, a windosé sokkal jobb. Linuxra egyik rosszabb, mint a másik. Windows sokal szebben szól ugyanazzal a hangchippel.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci +1

      @@illegalquantity Ez a hiba mind win10-en, mind 11-en előjött neki (mert mindkettő volt már azon a gépen). Egyébként AMD procis, nvidia GPU-s laptop - aminek megint csak kérdezném mégis mi köze kéne legyen a fejhallgató kimenethez? De tegyük fel, hogy köze van és a Linux lesajnált open source driverei nem cseszik el, mint a fizetősek ezek szerint ;-)
      > Most nem azért, de közismert, hogy a Linuxra nincs jó hangrendszer
      Közismert? Nem tájékoztattak - sőt a felmerült baj ugye nem egy linuxos probléma, akármennyire szeretnéd oda kivetíteni!
      Én egyedül a pulseaudio-t nem igazán csípem. A full alsa híve vagyok ameddig lehet, vagy ha pró dolgokat akarsz, akkor jack.
      > Windows sokal szebben szól ugyanazzal a hangchippel.
      Nem tudom mit szívsz, de jó anyag lehet :D

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 4 měsíci +1

      @@u9vata Ha AMD procis, akkor AMD a chipset is és annak azért van köze a hanghoz. Én arra gondolnék. Nekem pont az Alsa egy kalap x4r. A hangzás nem csak a hangchipen múlik, az OS hangrendszerén, mixerén és persze a driveren is. A Windows ilyen szempontból egy kicsit kiforrottabb.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 4 měsíci +1

      @@illegalquantity Figyelj, fogalmam sincs miről beszélsz, eleve ott kezdődik, hogy csak alsa-val is úgy szoktam megjáratni, hogy egy kisebb hifinek való hangfalakkal használom, vagy nagyon jó fülessel. Semmiféle különbséget nem érzékelek pl. etekintetben egy winfos és Linux gép között - sőt fenn öcsémnél van egy külső hangkártya is - ott megint csak annyi volt a különbség, hogy winfoson baromi macerás volt működőre megcsinálni Linuxon meg nem.... De mindkettőn jó hangot ad (bár inkább felvételre akartuk azt).
      Sokkal inkább elképzelem, hogy felvételnél jönnek ki különbségek, mert őszinte leszek a hangkártyák csúcsa sajnos nem épp ma van hardver tekintetben a consumer részen. Ezt már jó ideje megfigyeltem, hogy nincs az a driver ami a silányabb hardvert kijavítja, maximum tol neked bele több mélyet és akkor "azt hiszed". Igazából a rendes hangminőséghez én szó szerint inkább lemezjátszózok. Nekem is van egy közepesen jó - apámnál egy NAD típusú van egy régi siemens erősítővel és két orion hangfallal -olyan kialakításban, ahol nem külön leválasztott cuccról jön a közép és mély csatorna, hanem egy-azon hangfal tányérből - mint manapság már csak gitár erősítő / hangfalnál szokás.
      Igazából szerintem ahogy a gépeken a hang kinéz, jobban jár az ember, ha vesz külső preamp-ot, vagy külső hangkártyát ha ez tényleg érdekli. A felvételnél meg nem próbáltam még a jack-et, de elvileg ott sem a minőségben van extra, hanem inkább a latency-ben. Eleve a minőségen felvételnél inkább az javít, hogy tudnám használni a DAW-t meg a programokat - de nem tudom 🙂. Végül öcsémék inkább eljárkáltak azért rendes stúdióba. De amúgy van aki linux-al stúdiózik - csak a hanghoz IS érteni felvétel szinten az külön kis tudomány akkor is...Úgy vettem észre akkor jack-et inkább használnak, mint alsa, de napi használatra sokkal jobb az alsa.
      Ja amúgy a pulse szerinted mit használ maga alatt? Pontosan: alsa-t használ, de mivel manapság nincs hardveres hangkeverés, hacsak nem külön hangkártyát veszel (talán sokszor ott sem) ugye ő csinálja a hangkeverést szoftverből. A régi gépemen az alsa úgy van beállítva nekem, hogy egyáltalán nincs csak az a minimális keverés amit a kártya tényleg tud: a programok között már nincs, csak egy programban a hangok között annyi amit a hardver tud. Ettől hogy nincs keverés egyrészt az a gyengébb gép erőforrásai felszabadulnak (CPU) a játékoknál - másrészt egyébként pont így hangzik jobban ám. Hátránya, hogy ha beraksz egy játék közben egy youtube zenét és átváltasz a játékra - akkor csak a játék megkapja a hangkártyát és a zene nem fog szólni... De ami szól az meg jobban szól és nyersen ahogy van.
      Mindenesetre szerintem minőségben csak a pulse hagy kivánni valót: Pró dolgokra ott a jack, csak kicsit szívásosabb beállítani, ha meg nem kell csak amit hardverből tudsz pár csatornát keverni a kártyán, akkor nyers alsa-val is jobb kell legyen minden szoftver mixing nélkül (vagyis akkor csak a kártyád minőségétől fog függeni a dolog). Mind a kettővel király minőséget lehet csinálni és igazából felvételnél ezen kettővel kisebb latency-t is, mint sok winfos dologgal - de nagyon speciális cuccok, nagyon spéci driverrel biztos be tudják előzni (?vagy nem?) ezt a kombót... De amúgy a direkt felvételre jó külső behringernek is winfoson is akkora latency-je van, hogy engem az zavar már...
      De amúgy könnyen lehet hogy nem egy-azon dologról beszélünk. Ugyanis vannak ilyen "full szoftver" megoldások, mint az EAX ugyebár. Fogják a zenét / hangot pl. a játékban és "feljavítják". De ezek igazából csak toldozzák-foldozzák a source material hiányossággait és kicsit filozófiai kérdés, hogy "ettől jobb-e a hangzás", mert ha pl. az a célod, hogy kikeresd a hibákat akkor ezek csak elrejtik pl. előled (jó ez erőltetett példa - de érted, ez egy más dolog).

  • @sziauram52
    @sziauram52 Před 3 měsíci +2

    openSUSE használó vagyok, korábban Linux mint elkötelezettje, jelenleg teljesen kiváltottam a windowst, minden megvan rajta ami kell, nem telepítgettem drivereket, nem mókoltam parancssorban, és minden játékom és programom futtatja a Linux, amire jelenleg szükségem van, plug n play probléma nélkül.
    Gyönyörűen testreszabható kde felülettel. 😅 Imádom.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 3 měsíci

      Örülök, hogy jó élményed van vele ;-)
      Én személy szerint jobban szeretem a parancssort, de sokféle Linux van sokféle igényű embernek ;-)

    • @sziauram52
      @sziauram52 Před 3 měsíci

      @@u9vata Szoktam néha használni, közel 20 éves tapasztalatom van linuxban, ezt annak írom aki nem mer váltani, hogy nyugodtan megteheti, nem hogy csalódni nem fog, hanem még tetszeni is fog neki szerintem.
      Mostanság jött el az idő, hogy konkrétan mindent linuxon intézek, és végleg töröltem a Windowst. Évekig vártam erre a lehetőségre, mert bár eddig is jó volt, de valami mindíg hiányzott, mostanában már nem érzem ezt, bármit elintézek linuxon.

  • @repecs
    @repecs Před 3 měsíci

    Érdekes videó. Óriásialap zajjal.

  • @ViktorRacz
    @ViktorRacz Před 6 měsíci +4

    Dragon Ball zene nagyon megy a háttérbe👍

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Amúgy a game is jó - nekem nagyon bejött és újra át lehet vele élni a Z storiline-t elég hűen. ;-)

  • @ThotTee
    @ThotTee Před 6 měsíci +4

    Windowsról áttérni vágyó kezdő felhasználóknak otthoni desktop célra a Zorin OS-t tudom ajánlani még a felsoroltak mellé. Nekem nagyon tetszik a letisztultsága, és alapvetően igényes, jól működő disztró.

    • @NyooooKaraoke
      @NyooooKaraoke Před 6 měsíci

      A ZorinOS tényleg egy egész jó disztró..

    • @ArnyKasza
      @ArnyKasza Před 6 měsíci

      Használtam én is egy darabig, a gond vele csak az, hogy elég elavult.

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 6 měsíci

      @@ArnyKasza Milyen szempontból elavult? Mit nem tud? Érdekelne, mert pont ez az egyik kiszemeltem.. A másik a Pop OS. Nem a legújabb Libreoffice-t teszi fel? Az nem érdekel, csak legyen hozzá mindig friss Firefox, ennyi az elvárásom.

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 Před 5 měsíci

      @@illegalquantity A Zorin OS elavultságát úgy kell érteni, dióhéjban, hogy az Ubuntu LTS-en alapul, aminek életciklusa van, kb. 3-5 év, tehát kiadják, és ennyi ideig tartják karban, adják ki hozzá a frissítéseket. Na most a Zorin OS kiadásait kb. úgy sikerült eddig ütemezni, hogy mindig akkor van kiadva, amikor az Ubuntu életciklusa, amin alapul, éppen lejár. Ezzel szemben pl. a Linux Mint frissebb kiadása viszont éppen kicsivel később jelenik meg az Ubuntu kiadása után, amin alapul. (Mint-nek van Debian alapú kiadása is)
      Hogy ez miért probléma? Kezdőknek ez nem sokat jelent, de haladó felhasználó már találkozhat ilyen olyan problémákkal, ami "elavultságra" vezethető vissza, azaz nem tud telepíteni egy legújabb verziót valamiből.
      A másik furcsaság az Ubuntu oldalon van, amit ugye profit orientált cég fejleszt. Kb.azt lehet észrevenni, hogy ahogy egy Ubuntu az életciklusa végéhez közeledik, egyre kevesebb figyelemben van része, az egész csapat az újabb Ubuntura koncentrál. Az életciklus végén az elhanyagoltság elég erősen érezhető, függőségi láncolatok felbomlása adott csomagoknál, és hasonlók jelentkeznek. Mindezek viszont egy Linuxszal ismerkedőnek nem lesz az első problémája, a Zorin OS elég jó lehet, nagy munka van mögötte, de ugyanúgy a Mint jó választás lehet, és annak a frissítési ciklusa is jobban átgondolt.

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 4 měsíci

      @@istvantorok4819 Értem, kösz a választ! Akkor a Zorin nem jó, mert lehet, hogy nem kapom meg hozzá mindig a legújabb böngészőt, ami nélkül sok weboldal diszkriminál, azaz nem jelenik meg az oldal. De azóta olvastam más problémáról is a Zorin kapcsán, mégpedig hogy az is kémkedik. Állítólag kikapcsolható benne a "telemetria", de mi rá a biztosíték, hogy ez nem csak egy látszat dolog, és közben vígan folytatja tovább, mint a Windows? Én pont a kémkedés miatt hagyom el a Windowst, és váltanék Linuxra! De olvastam a kémkedést az Ubunturól is. Hát szomorú.. A Mint pedig azért nem jó, mert folyamatosan rendszerképeket ment, és ezzel idő előtt elhasználja az SSD-t, és ugye foglalja, amikor én meg használnám saját célokra. Ez bizony nem elfogadható. Egyelőre úgy néz ki, a Pop OS lesz.

  • @ismerosismerosnek7172
    @ismerosismerosnek7172 Před 6 měsíci +2

    Szia. Köszi a videót. Jó lett. Csinálhatnál videót pl. a NixOS-ről, VanillaOS-ről, esetleg ZorinOS-ről, előnyről-hátrányról. Köszi előre is. B.Ú.É.K.

  • @Apaxp
    @Apaxp Před 6 měsíci +1

    Driver részhez: vezeték nélküli logitech M560 egér linux mint alatt csak alapműködésű. Solaar fent van, de ennek ellenére az egyéb gombokat nem lehet konfigurálni. Egér gomb nyomásra nagyítás/kicsinyítés. Oldal visszalépés. Tudom van billentyűzet, de nekem az egér sokszor kényelmesebb

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +4

      > ogitech M560
      Úgy látom a 4.2-es kernel óta van ennek supportja, de megtaláltam az egér korábbi béta driver-jének github repo-it:
      github.com/kreijack/logitech-m560
      és egy kicsit újabb, ami asszem valami más m5xx egérre való:
      github.com/CzBiX/logitech-m560
      Ezek alapján én azt látom, hogy ez az egér azért (volt) macerás Linuxon, mert nem az egér protokollt használja, hanem bizonyos gombokra egérgomb kódokat küld, más gombokra pedig billentyűzetnek hazudja magát és billentyű gombnyomásokat:
      "has a non conventional behavior: the mouse
      appears as a pair of mouse and keyboard and some buttons
      don't emit the standard mouse button event, but instead a combination
      of keyboard and mouse button. This prevent a "confortable" use of
      this mouse under Linux."
      Azt írják továbbá, hogy:
      "You can use tools(such as `xbindkeys`) to bind button to action."
      Tehát (ha mondjuk nem wayland-ot, hanem x-et használsz) akkor használhatod az xbindkeys-et, hogy ezekre az egeren taláható, billentyűzetnek hazudott gombokra action-öket bind-olják és ez a driverükkel működött. Könnyen lehet hogy a kernelbe bekerült driver is működik ugyan így, ha nem akkor érdemes egy issue-t nyitni valamelyik githubon (vagy mindkettőn) és megkérdezni hogyan tudnád használni az egered eme funkcióját.
      De előbb megpróbálnám ilyen xbindkeys-es módszerekkel ha tudod, mert a sztori elsőre úgy fest, hogy csak azért nem látják azokat a gombokat az ilyen egérgombos cuccok linuxon, mert a hardver maga nem egérnek hazudja azokat, hanem billentyűzetnek, tehát a billentyűzetes cuccok észlelhetik akkor. Ez egy próbát mindenképp megér, ha érdekel a dolog.
      Egyébként az, hogy milyen funkciót csinál az egér gombra az OS az meg ugye majd csak tőled függ - annak az egérnek nincs igazán köze majd...
      Ilyen apróságokra gondoltam a "ledes cuccos" példában, de számomra ez egy kalap alá tartozik.
      > Tudom van billentyűzet, de nekem az egér sokszor kényelmesebb
      Skill issue 🙂.
      Na jó. Viccet félretéve és komolyabbra fordítva: egyébként tényleg az a jó és produktívabb, ha az egeret minimálisan használod csak. Ez alól az lenne kivétel, ha mondjuk game-elés közben akarsz az egér gombjaira valami dolgot rámappolni (mert mondjuk rts / fps game-eléskor ugye alapból használod az egeret), vagy esetleg cad/3d munkáknál...
      Hagyományos, minden más esetben tényleg alapvetően azt javaslom, hogy inkább szokj le az egérről amennyire csak lehet, de azért igyekeztem segíteni. Nem tűnik lehetetlen esetnek ez a konkrét egér ha mindenképp használni akarod az extra funkcióit...

  • @threshholdzero
    @threshholdzero Před 6 měsíci +1

    Köszi. Fedorát illetve a változatait (akinek nem jön be a Gnome) is szerintem illett volna megemlíteni.
    Az Arch nem feltétlenül minimalista (ez kissé félrevezető lehetett), inkább önmagadnak összerakós. Persze aztán rájöttem, hogy a minimalistázást az alap telepítés módjára értetted, de ez csak később derült ki.
    Csak aki nem ismeri, esetleg félreérthette.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      Hát nagyon sok disztró kimaradt, egyszerűen nem lehet teljességet csinálni és mindig lesz akinek hiányzik - de majd mint te is leírja kommentben ;-)

  • @dovahkiin0424
    @dovahkiin0424 Před 6 měsíci +3

    Mióta linuxozom, az idő nagy részében nvidia gpu-m volt, és valahogy sosem találkoztam komoly problémákkal (ettől függetlenül tudom, hogy másoknál előfordulnak, nekem több gondom volt régi amd kártyákkal).
    Gaming terén az anticheat az egyetlen igazi visszatartó erő, de már erre is vannak megoldások (pl EAC támogatja a wine-t, ezáltal kb az összes EAC-os játék fut, amibe implementálva van ez a feature). Illetve én is sokszor szembesültem azzal, hogy linuxon jobban futnak játékok, akár ~15fps különbséggel a linux javára.
    Szintén gaming, de a driver kérdésről is árulkodik, hogy megfogod a ps5 controllert, rácsatlakozol bluetooth-al, és out of the box működik, mintha a konzollal használnád (értelemszerűen ahhoz kell egy program, hogy személyre szabd, de könnyen beszerezhető, és nem kell mókolni vele - ellenben windows-on egy nem hivatalos programot kell letölteni, hogy egyáltalán az alapfunkciók működjenek rajta, és kizárólag usb-n (nem vicc, külső driver nélkül egyáltalán nem tudsz használni egy plug 'n play játékvezérlőt), míg linuxon az összes plusz feature alapból megy.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Hát mezei felhasználásra azért az nvidia sem rossz, csak ha tényleg állítgatom, azért itt-ott idegesítenek dolgok, meg ugye zárt a driver és nem nyílt szóval mindig aggódás van mikor end of life-olják le.
      De igen, az nvidia is egy ideje ad legalább használható zárt drivert, de azzal, hogy ragaszkodtak a zárt blob-okhoz, meg nem adtak ki doksikat kb. addig volt drivered a géphez, amíg hivatalosan nem end of life-olják a kártyát - olyankor ha a linux kernel frissül már bajok vannak mert binárisan nem kompatibilis.
      Ezt kb. ilyen tervezett elavulás részeként (is) csinálták, meg agyonféltett driver IP miatt, meg minden más. És mellé a saját drivereik nem voltak túl magas színvonalúak linuxon akkor se ha működtek (meg pl. wayland-el gyakran 10-20% perf loss-od van X-hez képest a sima loss felett is stb.)
      Azért én nagyon örülök, hogy ez most változni látszik. Ja és persze ugye amit valaki másnak válaszoltam egy hozzászólásban az is játszik itt: hogy a másik (nem-nvidia) gépeimnél a nyílt driver konkrétan már többet és gyorsabbat tud, mint a "'gyári" - tehát konkrétan újabb GL verziókat, több funkciót amit papíron a kártya eredetileg tudott és jobban is van optimalizálva. Erre van példám mind ATI (amikor még ati volt, olyan régi kártya) és intel vonalról is - szóval azért egyáltalán nem baj, hogy végre van elmozdulás.
      Viszont pl. a powersave dolgok nálam most is még rosszak kicsit a zárt driverükkel is az új laptopnál. Ha a képernyő elalszik, akkor felébredve van egy 2-5% esélyed, hogy villogni fog (persze csak ha 120hz-en használom), illetve ha dual monitort akarok, akkor ahhoz a gép belsejének architekturális ismereteit meg kellett tanulnom, hogy a kártyából az integrált karin átvezetve kerül ki a hdmi portra kép, mert máshogy nem lehet (olyankor mindkét gpu "fut" csak az egyik nagyon lazán) és ehhoz ilyen félig-nem-dokumentált xorg-confos trükközésem van. Ha ezt nem használom, akkor az a powersave rendesen működik, hogy a nem kritikus dolgokat az integrált kari rajzolgassa kevesebb energiát használva, míg a "rendes" 3D programokat meg az nvidia - de úgy gondolták "úgyis mindenki kompozíciót használ" és azzal működik csak rendesen ha két monitor is van - szóval nálam kézi powersave stratégia kellett: van egy scriptem, ami asztali módba teszi a gépet és csak az nvidia fut (meg az amd-ati integrált ha hdmi-t dugsz bele csak hogy átmenjen rajta a kép, de ő csak ennyit), ha viszont "on-the-go" módba teszem, akkor csak az amd-ati mindig... Így igazából sokkal powersave-ebb a gépem, de nekem kell állítani és ez így jó - de "mezei" felhasználó ezeket nem csinálta volna meg és csak nem értené mikor mi miért nem történik / mi történik.
      A villogás ellen meg szintén megoldás volt, hogy kézzel kapcsolom ki a screen-t ha akarom és egyébként xset paranccsal tiltom az ilyesmit.
      TL;DR: A lényeg a lényeg: azért értem én, hogy alap felhasznállásra adnak egy nagyjából jó nvidia drivert, de eközben az amd ad egy fullosat ahol minden csak tényleg működik és még nyílt is, tehát csak egyre jobb lesz! Persze ettől még általában véve sokkal jobban működnek az nvidia driverek is manapság, mint ami talán az én videómból, meg a közhangulatból lejön, de azért tényleg jobb az amd és sokkal jobbak a drivereik...

    • @dovahkiin0424
      @dovahkiin0424 Před 6 měsíci

      @@u9vata Az elavulást értem, volt nekem is régi kártyám, amit évekkel end of life után használtam, és a 340-es drivert használtam, amikor már volt 4xx-as verzió, de ez windows-on is így ment, szóval ez nem visszalépés, hanem "nem előrelépés".
      A dual gpu, amiről te is beszélsz a linux egyik talán legnagyobb démona, erről nem tudok nyilatkozni, ezt is látom meg hallom mindenkitől, viszont én kerülöm az ilyeneket, pont emiatt, nekem egy full amd laposom van, és nincs semmiféle negatív tapasztalatom ryzen procival és vega gpu-val (asztali pc szintén ryzen + 1070 TI).
      A szóbanforgó amd laposon hyprland-et használok, ami egy wayland alapú compositor/wm, és ott van hova fejlődni, de ott nem a hardverből fakad a hiba. Személy szerint számomra csak az a hátránya, hogy nem megy a képernyőmegosztás/streamelés pl discordon, bármilyen javasolt megoldást követek nem megy, néha véletlenszerűen működik, és nem jövök rá miért, szóval várok vele, erre a célra tartogatom még az i3-mat, úgy gondolom ezzel még együtt lehet élni.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      ​@@dovahkiin0424 "és a 340-es drivert használtam, amikor már volt 4xx-as verzió, de ez windows-on is így ment, szóval ez nem visszalépés, hanem nem előrelépés."
      - Ez annyiból nem igaz sajnos, hogy könnyen eshet meg az a szitu, hogy a kernel binárisan inkompatibilis lesz. A régi ati GPU a másik laptopban például csak 2.7-es kernelig használható zárt driverrel, utána csak a nyílt maradt. Ez nem probléma, mert addigra a nyílt (r300-as driver egyébként) az már lényegében 100%os volt. Azért mondom, hogy lényegében, mert akkoriban még nem annyira volt top az AMD sem, mint most, de akkor kezdtek éppen segíteni az open source-nak rendesen - szóval perfben a zárt kicsit még jobb és máig tudok nagyon-nagyon ritka bugról, ami a zártban nem volt benne (rome 1 total war hozza ki egyébként, ezért azt trükkösen futtattam ott).
      "A dual gpu, amiről te is beszélsz a linux egyik talán legnagyobb démona"
      - Egyébként amikor megértettem, hogy valójában mi történik - tehát hogy konkrétan a diszkrét GPU-ról "lespórolták" a hdmi portot és ezért az van, hogy futtatódik az integrált, amikor hdmi-re is megy ki kép, de az csak a képet generálja és átveszi a renderelt és kompozitált képet egy-az-egyben az nvidia-mtól..... szóval akkor kicsit elvesztettem mondjuk a reményem az emberiség technikai fejlődésében 🙂Azért ez mekkora gány megoldás már??? FúLY (így elipszilonnal fúLY) 🙂
      Szóval azért megértem, hogy ezt macerás bugok nélkül támogatni és örülök, hogy egyáltalán megy. Azok a setupok amiket mondasz ezerszer jobb dolgok szerintem is! De ugye ott van egy másik korábbi laptopom is, ahol szintén volt két GPU és mindkettőnek volt rendes path-ja a hdmi-hez közvetlenül és ugye nem ilyen gányság volt az egész hardver megoldás.... Szóval valamikor ez jó volt, csak mára elfelejtettük jól csinálni - mint a laptopok billentyűzetei: Valamikor ugye mindenki rendes bill-el szállított amennyira csak tudott, ma már kb. egyedül alienware-ből tudsz értelmes beépített bill-t venni - ami csak azért nem baj, mert a legtöbb ember mobil módon nem is használja a gépet (vagy ha igen, akkor épp nem érdekli a produktivitás).
      > nem megy a képernyőmegosztás/streamelés pl discordon
      A wayland-el nem vagyok megbarátkozva... Tudom, kisebb lesz a kódbázis (reményeik szerint) és kicsit nehezebb lesz globális keyloggert futtatni a gépen, de alapvetően az a bajom, hogy bár az X tényleg nagyra nőtt az évtizedek folyamán, illetve van pár elavult dolog talán, de alapvetően igen okos emberek találták ki az architektúráját még olyan időkben amikor igen is bevett dolog volt még a perfre is figyelni, meg általában az átgondolt architektúrára. Valamilyen szinten ráfért egy kis takarítás, de szerintem túlzások is lettek, meg nem vagyok egyáltalán meggyőzve, hogy az emberanyag képességei egy szinten vannak és nem tudom, hogy az a plusz tapasztalat, hogy "mi rossz a X-ben" elég-e arra, hogy azt is megjósolják "oké, mi LESZ rossz a mienkben ha így/úgy csináljuk?" vagy inkább ez a rész vakon megy.
      Mert az például, hogy minden WM saját kompozitort csináljon az egy ilyen rossz döntés volt - bár annyiból jó, hogy legalább idővel valaki majd csinál egy suckless-ebb kompozitort ami működik is valóban is egyszer. Viszont az olyan döntések, hogy "egyáltalán kötelező hogy legyen kompozitor", vagy hogy "mostantól nincs távoli grafika hálózaton át" (hiszen "úgyis mindenki valami stream-elést csinál majd helyette") és hasonlók na azok nem tetszenek. Alapvetően a kisebb kódbázis és az tetszik csak, hogy nehezebb globális loggereket írni mondjuk, de ehhez nem kellett volna ekkora újragondolás és most ugye még egy törés is van, mert pl. nekem a workflow-m évekig nem lesz wayland kompatibilis most olyan szinten, ahogy szeretném és egy felesleges fragmentációnak élem meg amíg letisztulnak a dolgok kb. egy 10 év alatt...

    • @dovahkiin0424
      @dovahkiin0424 Před 6 měsíci

      @@u9vata "Ez annyiból nem igaz sajnos, hogy könnyen eshet meg az a szitu, hogy a kernel binárisan inkompatibilis lesz."
      Igaz, ebbe este már nem sikerült belegondolnom xD - Pedig láthattunk már ilyet (Azt nem tisztáztam, de a driver verziókból/szövegkörnyezetből talán sejthető, hogy én régi nvidiáról beszéltem, ha jól emlékszem 560TI volt, de ugyanez volt 460SE-nél is)
      A wayland nálam experiment-ből ment fel, láttam a hyprland-et, gyors, fancy, normálisan működnek az animációk, a beépített compositornak hála configolni is egyszerűbb, mint bármilyen xorgos felállást, ez igaz a teljes esztétikai részére, waylanden minden, (legalábbis, amivel eddig találkoztam), natívan támogatja a CSS-t, és CSS-ben személyre lehet szabni.
      TL;DR: Szerintem átlag felhasználásra tökéletes: kényelmes, gyors, szép.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      @@dovahkiin0424 Nna... sikerült megnyomnom az egér oldalán lévő "vissza" gombot amire páran panaszkodtak, hogy nekik nem működik és elvesztettem amit beírtam - ezért rövid verzió jön 🙂
      > láttam a hyprland-et, gyors
      Más a definíciónk a "gyors" fogalmáról így dwm felől nézve a dolgokat (ugye 1000 soros ansi-C kód az egész ablakkezelőm jelenleg és ami csak tud az mind azonnal animációk
      Ebből is gondolom, hogy más a definíciónk a gyorsra... Na nem baj, kell azért ilyen dolog is, mint a hyperland, ne érts félre, csak nem vagyok a célközönsége és nekem baromi nagy visszalépés lenne a mostani dolgaimhoz képest például.
      > beépített compositornak hála...
      ... hát annak hála kb. az, hogy mostantól nem lehet kompozitálás nélkülire beállítani a rendszert és azért nekem sokkal szimpatikusabb úgy. Bár én amikor csak lehet még ilyen pulse jellegű dolgokat se használok pl. audio-ra se és nyersen nyomom az alsa-t, ugye nem használok DS-t hanem magam indítok ablakkezelőt stb. stb.
      > configolni is egyszerűbb, mint bármilyen xorgos felállást
      Én úgy mondanám, hogy az "általános dolgokat" egyszerűbb benne megcsinálni, de próbálj meg custom (nem-szokványos) képfrissítést beállítani (pl. a nem-smart, de nagy TV-mneh, vagy némely projektorhoz), vagy beállítani rendesen a dual GPU-s mágiát vele, amit az xorg-ban is nehéz volt összehekkelni működőre az nvidia hülye ötletei miatt...
      Egyébként ám könnyen lehet, hogy mire az összes ilyen nem-standard esetet újra rendesen támogatják majd végre wayland-al is, addigra a wayland nagyobbra nő méretben és komplexebbre mint az eredeti X....
      És ott van még a "second system effect" is közben, hogy nem csak kicsit felhigult a szakma és más a tudásszint, de ha konkrétan ugyan azok csinálják, akkor is általában a harmadik rendszer szokott jó lenni, nem a második - mert a másodiknál mindenki arra törekszik, hogy ami az elsőben nem tetszik neki az semmiképp ne úgy legyen - de arról lemegy a fókusz, hogy vajon maga az új közben jó irányba megy-e, mert az a fókusz, hogy "ne arra, mint a régi".
      > TL;DR: Szerintem átlag felhasználásra tökéletes: kényelmes, gyors, szép.
      Szerintem:
      - (Kényelmi) ergonómiailag volt már jobb dolog is
      - Szépnek biztos szép, vagy legalábbis nem ocsmány semmiképp
      - Gyorsnak mondjuk winhez képest, vagy még bloated-ebb dolgokhoz képest közepesen gyors.
      Nem tökéletes átlag felhasználásra, de semmi baj nincs vele. Megvan a célcsoportja azok között aki viszonylag kezdő felületet akar, de kicsit szeretne hatékonyabb lenni - viszont egy dwm-et nem tenne mondjuk fel, de ettől még számomra egy nagy visszalépésnek megélt dolog lenne, ha hirtelen a mostani helyett csak ezt tudnám használni.

  • @GrozaAttila
    @GrozaAttila Před 6 měsíci

    Én akkor raktam félre a Linuxot amikor nem tudtam megoldani a több monitor kezelését automatikusan rendszerindulás után kézzel eltudtam indítani a több monitor kezelését de automatikusan nem sikerült mindig összeomlott a Linux grafikus felülete és meguntam a folytonos konzolozást Linux mint két verziójával próbáltam meg

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Valószínűleg ezt könnyű lett volna megoldani. Ha indítás után "kézzel" meg tudtad csinálni, akkor semmiből sem áll automatizálni. De ha nem akarsz konzolozgatni, ilyen esetben azt javaslom tegyél fel egy másik ablakkezelőt ami alapból kezeli a dolgokat (meg nézz rá mondjuk egy Pop!_Os-re).
      A mint-et én nem igazán használtam, számomra nem szimpatikus, de sokan szeretik, vannak hozzá direkt linux mint-es csoportok face-en, vagy pcfórumon meg ilyen helyeken simán segítenek neked szerintem. Jah ezek Magyar csoportok is, szóval még angolozni se kell!

    • @bobibobi896
      @bobibobi896 Před 6 měsíci

      linux mint cinnamon van két gépemen. gond nélkül viszik a két monitort

  • @peterkapas5592
    @peterkapas5592 Před 22 dny

    nagyon régi gépem van . fizikai képtelenség részemre meg találni a linux rendszert. szerintem sok adat van a particionált winyokon . biosban nem találom hogy melyik particio aktiv. . nincs infom hogy rá keressek windoz programokkal . usb és minden aktiv . . elö fizettem particio kezelö programra. Akkor sem találom .

    • @peterkapas5592
      @peterkapas5592 Před 22 dny

      usb portable . usb inditó telepitett valszeg telepitett rendszer . nem tudja. Nem ismeri fel a vinyokat. . Szerintem nem tikosototam.

    • @peterkapas5592
      @peterkapas5592 Před 22 dny

      sajnálom hogy vibnfoson gépelek . probáltam a teljes parancy sort.

    • @peterkapas5592
      @peterkapas5592 Před 22 dny

      csak meg kéne találni a régi történetet.

    • @peterkapas5592
      @peterkapas5592 Před 22 dny

      mi a francért firkáltam. ? ez nem az a csoport. Majd keresek másik megoldást. Ha mentettem a linket akko máshpgy meg érkezik
      már a kötelező helyes irka firkát is el basszák

    • @u9vata
      @u9vata  Před 22 dny

      @@peterkapas5592 Nem tudom követni a gondolatmenetet, ha nekem írod ezeket, akkor nem sikerült jól megfogalmazni a problémádat. Annyit értek, hogy valami régi adatot akarsz kibogozni valahonnan. Van ez a "system restore Linux" amiből tudsz boot-olhatósat csinálni, azt esetleg érdemes megpróbálni.
      A "nagyon régi gép" alatt nem tudom mit értesz, mert a "nagyon régi" számomra ilyen 486-os vagy azelőtti, esetleg korai valamelyik pentium, ha ennél újabb - például mint az én régi 2007-es laptopom egy intel celeron M-el és 1.3Gb rammal, egymagos 32 bites laptop - na az ilyesmi viszont nem hogy nem "nagyon régi" a Linuxnak, de minimalista beállítással még napi lightos használatra is jó. Ennek fényében nem hiszem, hogy a gép "régisége" bármit is befolyásol Linux esetén. Tippre a "nagyon régi" alatt ilyen max 5-10 éves gépet értesz te is - az meg nem tényező itt a kérdésben.
      Van pár gép, ami nem tud USB-ről boot-olni (a kérdésedből nem egyértelmű, hogy nem-e ez a problémád). Ilyenkor esetleg vehetsz ilyen külső HDD dokkolót és egy másik gép azon kersztül nézegetheti a vinyóidat.
      Ez a youtube csatorna alapvetően nem "kérdezz felelek tutorial / helpdesk" szóval nem garantálom, hogy válaszolok az ilyen jellegű kérdésekre - főleg, ha nem is nagyon sikerült Magyarul helyesen megfogalmazni őket érthetően - de azért remélem el tudsz indulni valamerre. Ha nem, akkor esetleg érdemes megkérni valakit, aki "jobban ért a gépekhez" vagy hasonló. Szokott előre mutató lenni a dolog ha van ilyen ismerős - ha nincs akkor érdemes próbálkozni.

  • @Scallyt_
    @Scallyt_ Před 6 měsíci

    Szia engemet érdekelne egy olyan videó hogy hogyan telepítsük az arch linuxot és hogyan setupoljuk fel úgy mint ahogy neked van.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      Erre kicsit többet kell szerintem rákészülni, mert VM-ben talán nem az igazi a történet, szóval kellene hozzá egy gép amire fel is dobom, meg valami capture megoldás amivel látható is. Anno egy barátnőmet érdekelte, ezért privátban streameltem egy ilyet, de azzal amim volt hozzá nehézkesen volt olvasható a szöveg (egyébként próbáltam erről lebeszélni, csak nem tudtam, szóval ki kellett osztanom). A régi laptopra tettem az SSD-re fel az arch-ot.
      Mellesleg én nem egy nap alatt szoktam így beállítani. Általában hamar felteszem az "alap" rendszert és mondjuk az alap hálózatot, aztán sok cucc ilyen "on demand" akkor kerül rá, amikor épp szükségem van arra.
      De lehet hogy lesz ilyen ha sok embert érdekel tényleg.

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 5 měsíci

      @@u9vata Én azt nem értem, ha az Arch olyan jó, és olyan jó épiteni magadnak egy Linuxot, miért nincs olyan Arch , ami úgy lenne megcsinálva, hogy kényelmesen, egyszerűen, grafikus telepítővel mindenből azt rakjál fel hozzá, ami neked tetszik? Tehát egy Arch kezdőknek, ám ugyanúgy a derék Arch lenne, ami jó.. Egy picit többen használnának Archot, gyanítom..

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci

      @@illegalquantity Amit keresel: Manjaro Linux. De egy tonnányi másik Arch-alapú hasonló distro van.
      Az arch egy pró distró, aki akarja használni minimum a scriptes install-t tudja használni - de jobb ha a rendeset az arch wiki alapján. Inkább törekednek arra, hogy a pró dolgokat olyan részletesen és pontosan leírják, hogy aki szeretne tovább lépni egy mélyebb irányba, az a legjobb wiki-vel (az arch wiki) találkozzon. Emiatt van, hogy sokszor minden más linux distro-ról is oda mennek az emberek információért.
      Szóval az arch egy elit distró - és nem akar könnyítésekkel csalogatni, hanem azzal, hogy "bárki lehet pró, ha veszi a fáradtságot". Aki pedig nem veszi, annak sok másik, kényelemre épülő linux van, vagy másra előre telepített.

  • @user-yu2vq8fj4j
    @user-yu2vq8fj4j Před 3 měsíci +1

    Szia! LinuxMInt-el titkosítottam (LUKS) egy merevlemezt. Nincs vele semmi baj, megvan a jelszó stb... Szeretném megszüntetni a merevlemez titkosítását. Már nincs szükségem arra, hogy titkosítva legyen. Nincs kedved csinálni egy videót arról, hogyan kell szabályosan megcsinálni? Sajnos nem olyan egyszerű, mint a bitlocker. :-)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 3 měsíci

      Első aranyszabály: mentés!
      Akár bitlockerrel, akár LUKS-al, akármivel van valami titkosítva, ha vissza akarod csinálni, akkor sokkalta biztonságosabb, ha egy unencrypt helyett egyszerűen egy titkosítatlan lemezre / particióra stb. kimásolod az adatokat, majd megszűnteted / felülírod titkosítatlannal a titkosítottat.
      Ha közben elmegy az áram, kapsz egy túláramot, jön valami gixer - igazából baj nem történt az adatokkal.
      Ha persze akarsz játszani a tűzzel, van lehetőség in-place helyben unencrypt-álni:
      wiki.archlinux.org/title/Removing_system_encryption
      ^^itt lépésről lépésre le van írva. De én személy szerint nem javaslom, hacsak nem érdektelenek az adataid - sem bitlockernél, sem LUKS-nál nem javaslom az inplace kititkosítást...

    • @user-yu2vq8fj4j
      @user-yu2vq8fj4j Před 3 měsíci

      Megnéztem a linket, de ez nekem teljesen érthetetlen. 🙂Ezért lett volna jó egy videó, ahol lépésről lépésre meg tudnám nézni, hogyan kell megcsinálni. 🙂

    • @u9vata
      @u9vata  Před 3 měsíci +1

      @@user-yu2vq8fj4j Igazából őszinte leszek. Ha az érthetetlen, akkor főleg jobban jársz, ha egyszerűen kimásolod egy titkosítatlan helyre, majd megszűnteted a titkosított particiót és utána visszatöltöd. De mint mondtam, igazából akármivel csináltad, akkor is ez a "helyes" megoldás. A helyben kititkosítás közben bármikor félremehet valami - tényleg elég ha van közben egy áramszünet mondjuk a felénél... Biztos lehet ezt tranzakcionálisan, de szerintem 100% biztonság sosincs sehol. De a lépések egyszerű terminálba beírandó parancsok.
      Igazából ebből elég időigényes videót csinálni szerintem és a lépések csak ugyan azok lesznek, mint a leírásban (csak végig nézed amint begépelem őket), de előtte be kell titkosítanom valamit és utána kititkosítani... Lehet hogy csinálok ilyesmit, de erre nem adnék garanciát 🙂

    • @user-yu2vq8fj4j
      @user-yu2vq8fj4j Před 3 měsíci

      Az szuper lenne, ha készítenél egy jól érthető egyszerű oktató videót erről. 🙂Az adatokat már átmásoltam egy másik meghajtóra, biztonságban vannak. De szeretném megtanulni, hogyan kell linux-nál megszüntetni a titkosítást. Bitlockernél pofon egyszerű a visszafejtés, csináltam már párszor. De zavar, hogy Linux-al nem tudom hogyan kell. 🙂

  • @bobibobi896
    @bobibobi896 Před 6 měsíci +2

    "ha könnyebben tudok fájlokat mozgatni" ettől a sírás környékezett

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Engem a röhögés 🙂

    • @brotherhood_of_harkonnen
      @brotherhood_of_harkonnen Před 5 měsíci

      Esetleg arra gondolhatott, hogy a home könyvtáron kívüli könyvtárakban szinte csak rendszergazda jogosultsággal lehet mókolni? Jó, mondjuk azért nem olyan nehéz beírni parancssorba, hogy sudo nautilus &

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci

      @@brotherhood_of_harkonnen Nem mellesleg arra végképp nem panaszkodnék, hogy Linuxon viszonylag értelmes a szoftverbiztonság 🙂
      De ez eszembe se jutott, mert hiszen miért is panaszkodnék ilyenekre? Egyébként terminálból nézve meg észre se veszem, de ha mindent gui-val akar megoldani, lehet hogy ilyen gui-s sudo-jellegű ablakok jönnek neki fel - fogalmam sincs...
      De igazából az feljön winfoson is (sőt szerintem ott kellemetlenebb megoldások vannak, mert pl. most öcsémnél feltettem a Heroes3-hoz a rajongói HoTA kieget és ott ugye direkt le is írják, hogy "jobb ha a játékot nem a program files-ba tetted, mert ez meg az jogosultság miatt nem fog működni" - és akkor újra kellett húzni valami más könyvtárba tényleg. Szóval az, hogy utólagos ilyen könyvtár jogosultság váltások voltak, ami sok ilyen kicsit manuális dolgot eltört, az szerintem ott sokkal rosszabb, mint szimplán Linuxon ha kevesebb helyre tudsz írkálni...
      De amúgy szerintem nem erre gondolt az illető - egyszerűen csak fogalma sincs a Linuxról.

  • @himalaja420
    @himalaja420 Před 6 měsíci +1

    Aki a Photoshopot szereti, annak ott van a PhotoGIMP. Ez a gimp-hez egy "patch" amivel olyan lesz mint a photoshop.

    • @jakabzsolt
      @jakabzsolt Před 6 měsíci +1

      Nem lesz olyan!

    • @brotherhood_of_harkonnen
      @brotherhood_of_harkonnen Před 5 měsíci

      Olyan lesz az átskinelést jelent? Vagy például a layereket lehet ugyanúgy kezelni mint PS-ban?

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 Před 5 měsíci

      Csak az elrendezés lesz olyan, de a funkciók nem fognak úgy működni. Ami azt illeti nem szoktam PhotoGimp-et használni, mert nem okoz gondot a funkciók megtalálása ennek hiányában sem. Aki a Photoshop-t szereti az a Photopea-t keresse. Annak ami mi funkciója van (és elég sok van neki) az úgy működik, mint Photoshop alatt, és úgy is néz ki a felülete, mint a Photoshop-é. Nem tudom elhinni ez az egész Photoshop hisztit, hogy pont ezt hiányolja mindenki, tényleg ennyi gazdag ember van? Azért elég húzós az előfizetési díja, még grafikus vállalkozásnak sem biztos, hogy megéri.

  • @Sharp931
    @Sharp931 Před měsícem

    Hupkóról bannoltak?

    • @u9vata
      @u9vata  Před měsícem

      Nem. A hup totál normális szerintem ilyen tekintetben. Régimódi tech fórum ahol max akkor bannolnak, ha tényleg tahó is lennék vagy valami.
      Nem Magyar helyről bannoltak, már nem is nagyon tudom mi a neve.....

  • @MrLostDavid
    @MrLostDavid Před 6 měsíci +1

    Konzolok évek óta (rétsd generációk óta) AMD-t használnak. nVidia nem jellemző konzolra tudtommal.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Na igen, az üzletpolitikai siker az AMD-nek, de a deck-en a konkrét okok között a Linux is ott van. Amit pedig nem említettem, hogy ugye sok cloud GPU történet is van, amihez ugye megint csak a szerverek is linuxok és ott is emiatt veszített teret már az nvidia a rossz linux viszony miatt - szóval az is tolja őket arra, hogy jobban együttműködjenek a szabad és nyílt szoftver gárdával...

  • @brotherhood_of_harkonnen
    @brotherhood_of_harkonnen Před 5 měsíci

    És hol van a videóban amikor futtatod Linuxon a Photoshopot, a 3D Studiot, a Microsoft Officet, a Microsoft Visual Studiot vagy a League of Legendset? :)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci +3

      Photoszop helyett használ az ember kritát, gimpet, photopea-t akármit, 3D stúdió? Én fejlesztek hozzá plugint ezért belelátok a belsejébe: irgalmatlan ocsmány termék, minden bugos benne - be kéne sóval hinteni egyébként és a blendert tényleg bármilyen OS-en ajánlom helyette - páran megrögzöttségből használják még ezt... VS-t nem tudom minek akarnál használni Linuxon - egyébként egy bloated dolog az összes IDE, de vannak működő IDE-k linuxra ha valaki olyat akar - én nem ajánlom semmilyen OS-re az IDE-t. LoL-ozni én egyáltalán nem szoktam - egyszerűen nem köt le - ámbár az csont nélkül megy linuxon és 25-30%-al gyorsabb. Épp most próbálnak a kínaiak rootkites anticheat-et tenni bele mondjuk ami miatt valószínűleg nem fog menni már Linuxon, de tudomásom szerint ez még nem történt meg.

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 Před 5 měsíci +1

      Én mondjuk nem tudok videót mutatni, mert nem jutottam oda, hogy videókat gyártsak ide, képet viszont tudnék mutatni Linuxon futó Microsoft Office-ről, most éppen könyvet írok a Linux Mint oldalra, abban lesz erről is kép, utolsó fejezetnél tartok, egyszer csak fel fog kerülni. Visual Studio meg van Linuxra is, Vscode a neve, a Microsoft fejleszti. Azt meg nem tudom elképzelni, hogy a méregdrága Photoshop miért játszik, mert Windowson sem használják sokan, de ott van a Photopea, ami tényleg tökre olyan mint a Photoshop, de tényleg, és nem csak úgy néz ki, de működik is benne minden pont úgy. Ugyan nem tud mondjuk kötegelt feldolgozást, de messze többet tud, mint amit a legtöbben használnak a funkciói közül. És mutass egy videót, ahol telepíteni lehet Windowsra! Mert csak a webes változat működik Windows alatt, de Linuxra viszont fel lehet telepíteni offline használatra. A League of Legends esetében nem vagyok otthon, mert nem játszom, nem tudom melyik változatra gondolsz, ám ezek tuti futnak:
      www.protondb.com/search?q=League%20of%20Legends
      A 3D studio esetében pontosítanád mire vonatkozik? Az Autodesk félére? Csak mert annak vannak Linuxos változatai, de ami azt illeti, a Blender sokkal jobb, (ez elérhető Windowsra is)

  • @BuddyHollygan
    @BuddyHollygan Před 6 měsíci +1

    9:54 Tetszett a videó (ment is a like), de az úgynevezett MI/AI előttem leszerepelt kb. 1 óra alatt (képtelen a tények ellenére a logikus "gondolkodásra", főként nem összefüggéseket találni. Lehetetlenség meggyőzni, persze azért lehet használni bizonyos dolgokra, de ha erre szorulok akkor már amúgy is maradok a lokális verzióknál... Képgenerálás, ez most komoly? Akármit csinál, mindig van benne valami gáz. Néha kicsi, néha szarvas nagy - sokszor itt is a logikátlanság dominál. Az Adobe-nak elég sok App-ja van, ebből a két legjobb szerintem a Photoshop és az After Effects. Ezekben a legjobb nem is feltétlenül a filtereik és tudásuk, hanem a feldolgozás "minősége!". A Gimp sajnos nem jó minőségű :(. Itt épp te szolgáltattál erre eklatáns példát: 11:50 Ez ugyebár vacak és ez a grafikábal használhatatlanságot prognosztizál. Azért egyszerűbb dolgokra szupi. Amúgy ez a minőség is alapvetően az "alma" miatt van, mert először arra jött ki. Ez a minőség azóta megváltozott...manapság azért egy iphonetól nem fogok hasra esni, ha megnézem mit fejlesztenek mások. 12:04 Szerintem ez nem megszokás, hanem igényesség kérdése. Mondjuk még ha a Libre nem is, de ez az OnlyOffice jópofa (bevallom nem is ismertem - már ezért megérte megnézni a videót ugyanis Androidra is fenn van ;), ahogyan az is hogy megeszik mindenféle verziójú dokumentumot. Naja, amennyi driver probléma a linux-szal van, annyi Windows-on is (egyiken ilyen, másikon olyan) Linuxon egyszerűbben és általánosabban van megoldva, alapvetőena a chipekre írják! Én bírom a linuxot, de a lényeg a kompromisszum és sajnos a kényszer. Mert ami miatt én számítógépet használok, az 1-2 szoftver ami Linuxra nincsen. Bár gondolkodom az áttérésre, de ahhoz meg kell keresnem a lehetőségeket és az + idő. Valamint ott van még a pro/kontra, ami magát a kommentemet is jellemezte. Sok sikert kívánok!

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Az MI/AI témában itt főleg az art-al kapcsolatban mondtam a dolgokat. Nem is a képgenerálásről beszélek, hanem "AI assisted drawing" - erről van már videóm, de szerintem lesz még egy amivel kicsit jobb eszközöket is megmutogatok. Az, hogy nem nulláról rajzol prompt alapján, hanem egy te általad ecsetelt kép alapján + prompt rajzolja meg, illetve kiválaszthatod a kép melyik területét kéne átdolgozni (és csak azt körülírni hogyan), inpaint-outpaint megoldások... Ezek nagyon közel állnak a termékesítéshez. Sok megoldás még ilyen "van róla paper és ahhoz való példakód" szinten van, de már most látni, hogy ezek nagyon jól működnek.
      > Itt épp te szolgáltattál erre eklatáns példát: 11:50
      Itt én arra szolgáltattam ekletáns példát, hogy egyrészt nem vagyok olyan szinten, hogy értelmes példát csináljak vágatlan, live stream-en, másrészt alapból se top dolog volt jpeg-et választani alanynak. De aki nálam többet gimpezik, ezt bármikor megoldja, csak én nem vagyok grafikus. Ellenben hogy visszaköszönjön az előző érvelés, korábban pont emiatt a legtöbb esetben ha grafikára volt szükségem, akkor valami haverommal lett csinálva - mostanra az AI tool-ok és a kezdetleges kis tudásom elég arra, hogy endresult-ot csináljak (pl. játék grafika, vagy marketing cucchoz anyagok). Azt is látom, hogy az "ai cuccokat" is egyébként meg kell tanulni hatékonyan használni grafikára, meg azért van egy vége meddig tudom elvinni, de most sok ismerősöm van ilyen élményekkel: hogy ahova nem kellett top, csak egy sima grafikus, azt most ők maguk tudják megoldani. Azért ezt alapvetően haladásnak élem meg akkor is, ha biztos joggal hőbölögnek páran a grafikus community-ből (ahelyett, hogy szimplán megdupláznák a termelékenységük a tooling-al mondjuk).
      > 12:04 Szerintem ez nem megszokás, hanem igényesség kérdése.
      Szerintem megszokás kérdése főként - de igényességnek van mondva, mert amikor a másikat használja az ember az (mivel más) elsőre még nem olyan lesz. Ezt láttam pl. godot-nál is. Hogy sok ember úgy volt vele "csak 2D-re jó", de azért mert nem úgy használták 3D-re, mint az erőssége. Aztán kijöttek szépen vidik róla - amellett hogy az eszköz maga is fejlődött persze - amikor valaki tényleg beleássa magát és csinál valami látványosat. Azért aki pró kritás és gimpes az nem ilyen videókat tolna ki, mint én - és amit én csinálok, azzal egyébként photoshop-ban még ehhez képest is sokkal balfasszabb vagyok, mert ahhoz meg nem is értek már.
      Az after effects helyett én úgy látom sokan egyébként blenderben oldanak meg minden effektet és elég gyorsan dolgoznak, hogy ez ne hátrány legyen, hanem egyszerűen csak egy másik workflow. De ahhoz valószínűleg kőblenderesnek kell lenni, mert akinél ezt láttam, az még a videó vágást is a blenderrel csinálja, nem csak ezt...
      Azért az is bejátszik, hogy az "alternatíva" amikor mondjuk van és jó is - akkor is ugye mindig egy "másik" program. Ha egy azon rendszeren belül, két akár tök fizetős program is van, ott is megvan az egyiknek és a másiknak is a fan-tábora jellemzően. Szóval az, hogy ki lehet váltani egyiket a másikkal önmagában még bőven előhozza azt, hogy sok ember mégis kényelmetlennek gondolja akkor is - ugye ez tök természetes, organikus dolog ha belegondolunk. De ettől még vannak eszközök és azt mondom igen is lehet igényesen használni, meg ne ahhoz hasonlítsad, aki minden ilyen tool-al közepesen balfasz szerintem, hanem nézz valami pró krita stream-et meg például érted.
      Örülök, hogy az onlyoffice bejön és nem ismerted előtte. Valszeg a doublecommander-t is fel kellett volna tennem csak a videó miatt, hogy az emberek vizuálisan is lássák - nem csak említeni - mert sok ember ugye tényleg csak nem tud tool-okról úgy, hogy bejönne neki éppen 🙂

  • @MrAvolance
    @MrAvolance Před 6 měsíci +2

    Szerintem mind2 oldalon vannak ferdítések, régen használtam linuxot még tacskó koromban, hibakeresésben, hálózatépítés/üzemeltetés téren, bizonyos fejlesztéseknél még mindig verhetetlen a linux. De modern hardvereknél behozatatlaan hátránya van. De felhozhatnam hátrányként a linux frekventáltságát, továbbra is kell terminálozni ha valamibe komolyabban bele akarsz mászni. És hiába jó a linux ha rengeteg időt emészt fel hogy megtaláld a neked tetsző dolgokat. A window buta, de cserébe mindent készen kapsz, 1db drivert kell telepíteni kézzel az is a vga. A linux szerintem azoknak jó akik rengeteg idővel rendelkeznek,teljesen személyre szabható de az átlag ember nem akar ezzel ennyit mókolni.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +2

      Ez én tényleg azt látom, hogy ma már egyszerűen nem így van. Semmiféle "behozhatatlan hátrányt" nem látok semmiféle hardvernél, a terminált meg nem azért használjuk, mert ne lehetne máshogy megoldani, hanem azért, mert sokkal hatékonyabb begépelni (én tényleg jobban szeretem a parancsokat, mint a kattintgatást).
      Szóval szerintem egyáltalán nem kell hozzá végtelen idő - sőt ha nincs időm még inkább nem win-t használok, mert az egyszerűen feleslegesen rabolja az időmet folyamatosan...

    • @lorantkertesz7183
      @lorantkertesz7183 Před 6 měsíci +3

      1. idő: amíg windowst használtam sokkal több idő ment el a szarakodásra. Rendszeresen összecsinálta magát, és újra telepítettem, mert ugye winen nem elterjedt, hogy újra telepítés helyett máshogy oldjuk meg. Aztán ott volt a sok idegesítő szokása, amit volt, hogy csak a registry turkálással lehetett megoldani. P.l. felugró buborékban közli, hogy szerinte kevés a lemezen a hely. Kilövöm, öt perc múlva újra. Valahányszor kilövöm, öt perc múlva újra feltételezi, hogy annyira agyatlan vagyok, hogy elsőre nem értettem meg.
      2. Terminál: meg kéne már érteni, hogy linuxon a terminál nem bibliai csapás, hanem ajándék, hogy legyen a kezünkben egy hatékony eszköz, egy hatékonyabb, és akkor is működő eszköz, ha a grafikus felület nem működik normálisan. Akik elavultnak hiszik a terminált, azok pont olyanok , mint aki azt hiszi, hogy az autószerelésben elavult a csavarhúzó, a villáskulcs meg a kalapács, és helyette csak rádugom a számítógépet, és az majd mindent megszerel. A terminált nem kötelező használni sem linuxon, sem windowson, de mindkét rendszerben ott van, mint lehetőség, csak míg linuxosok világában ez természetes, és használjuk is, addig a winesek máglyára vetnék, mint eretnekséget.
      Arról nem is beszélve, hogy ha valami grafikusan nem akar működni, akkor dob neked egy kódszámot, vagy valami semmitmondó üzenetet, de ha tényleg tudni szeretnéd, hogy mi a baja, akkor terminálban elindítod, és részletesen leírja, hogy mi a gondja.
      Ami meg azt illeti, hogy windowson egy darab drivert kell telepíteni, az is a vga, mondjuk nekem kellett még hangkártya driver is, hogy legyen hangja, linuxon meg ez sem kellett, csak nvidia drivert telepítettem, de sokáig nélküle ment a gép. Az pedig megint tény, ahogy más is írta, hogy windowson ugyanúgy meg kell keresni a nekünk megfelelő programokat először, így ez természetes, hogy linuxon is ezt teszem az elején.
      17 év windows használat, majd 10 év linux után úgy érzem, hogy jobban jártam, hogy elhagytam a windowst.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      @@lorantkertesz7183 Igen, azt sokan nem értik, hogy nem mazoizmusból használok amire csak lehet terminált, hanem mert baromi hatékony. Igazából ha hatékonyságot akar az ember, az ott kezdődik, hogy az egér felejtős történet. Egyszerűen a gépelés és a "finom-motoros egeres pozícionálás" még akkor se összehasonlítható, ha nagyon jó GUI lenne mellé (ami jellemzően szintén hiányzik). Persze vannak dolgok, amire az egér sokkal jobb: mondjuk blenderben, grafikában nyilván nem megy a keyboard-only történet és arra nem hatékony.
      És igen - nekem is annyira macera-érzetem van, amikor win-t látok.... Semmi köze ahhoz, hogy "csak azért lenne rossz érzete az embernek, mert valami absztrakt dolgok miatt gyűlüli a bilgéc-t vagy ilyesmi" - egyszerűen azért van rossz érzésem, mert én is így több mint 10 év linux-only használat óta egyszerűen körülményesnek érzem és időrablónak a windowst ahogy te is.
      De az a durva, hogy nem tudom te hogy vagy vele, de anno hasonló gondolkozásom volt sokáig, mint itt a megjegyzések közt sokaknak. Tehát tudom mire gondolnak én is gondolkoztam úgy, csak visszatekintve úgy vagyok vele, hogy "bárcsak még hamarabb váltottam volna, fú mennyi macerától kíméltem volna magam meg".

    • @MrAvolance
      @MrAvolance Před 6 měsíci +4

      Én megértem azokat akik linuxot használnak, tényleg. De időről időre mikor rá probálok egy új disztróra még mindig azt érzem hogy:jó, jó de nem kényelmes használni,és még mindig a motorházban kell túrkálnom/tweakelnem hogy valami úgy működjön ahogy elvártam/megszerettem. Terminállal úgy vagyok hogy még az őskorban kezdtem ismerkedni a gépekkel, először basic-el, majd dosos gépeket nyüstöltük, mikor Megjöttek az első gui alapú Os-ek úgy éreztem:na végre! Most 2024-ben (BUÉK!) nem akarok oda vissza térni, nekem elég volt akkor parancsokat gépelni, manapság meghagyom ezt a privilégiumot a programozóknak.De ezek csak saját véleményeim, tudom hogy a Windows jelenleg egy rakás kódhalmaz.... És én lennék a legboldogabb ha a linux végre méltó ellenfele lenne! A verseny mindig jó dolog! Grafika téren már már utol is érte a linux a windowst, bár ennek a vulkan Api térnyerésének is nagy szerepe van.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      @@MrAvolance Én sok emberen látom ezt a "megéltem a terminált az őskorban, megéltem a gui-t, nem akarok őskorba menni" dolgot.
      Szerintem a történet ott siklik kicsit félre, hogy ebben van egy ilyen pszichológiai dolog, ami miatt rosszabbnak látod a helyzetet, mint amilyen. Én a terminált konkrétan szeretem, mert hatékonyabb és gyorsabb - sőt konkrétan a gui meg számomra lenne visszalépés. Például a ranger-hez képest most már a doublecmd visszalépés - meg hát én sokszor a telefonomról tmux-al belépve programozok az izmosabb gépen és ott nagyon jó, hogy tényleg minden a terminálban van. De már feljegyzéseket, pl. a todo list-et, hogy milyen videó ötleteim vannak is csak sima szöveges fájlban tárolok, dokumentációkat doboz rajzoló karakterekkel terminálban írok stb. stb.
      VISZONT! Egy modern terminál, vagy akár egy kevéssé modern, de unix terminál azért sokkal többet tud, mint mondjuk az enterprise128-as gépen az őskorban amit pötyögtem a zöld betűket, vagy akár a DOS-on. Sőt az egyik baj a win-el, hogy egészen a wsl-ig egyáltalán nem is volt értelmezhető terminál az operációs rendszeren (most pedig lényegében azért van, mert futtatnak egy linuxot párhuzamosan az OS mellett).
      Szóval a dos-os, vagy 8bites pötyögést hidd el én se kívánom vissza, de nem is ezt élem meg, amikor terminált használok.
      Valószínűleg te nem csak pszichológiaii képzettársítás miatt éled így meg, hanem azért, mert valószínűleg mivel alapból van ez a képzettársítás, a terminált akkor használod, ha valami "nem megy máshogy" - ez meg így tovább erősíti a dolgokat. Viszont látod én akkor is ezt használom, ha épp (mint általában egyébként) minden tökéletesen megy a gépemen.
      Nem akarlak győzködni, hogy te is mindenre használd - ezt inkább a megértés miatt írtam most le, meg talán más is elolvassa - talán videót is csinálok belőle egy rövidet, mert ez "megér egy misét" (de talán nem terminállal kapcsolatban, hanem egyszerűen így a pro tooling-al kapcsolatban).
      Szerintem amilyen ütemben most a desktop linux megy, simán már méltó ellenfél a win-hez. Egy folyton karbantartott manjaro, vagy egy pop!_OS szerintem simán megadja az embereknek a jó default-ot, ha pedig valami mégse működne azért én úgy látom, hogy a community is sokkal segítőkészebb, ha kérdez az ember valamit.

  • @Venom6070
    @Venom6070 Před 6 měsíci +1

    Vírusvédelem szempontjából milyen a linux?

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Hát még életemben nem kaptam be vírust. Vírusellenőrzőt meg akkor futtatsz csak lényegében valaha is, ha túl sok windows emberrel dolgozol együtt és a mindenféle fájlokban ki akarod a win-re való vírusokat szűrni helyettük is (az ő érdekükben). Szóval kb. soha nem futtatsz.
      Ennek két Magyarázata is van:
      - Egyrészt ez egy olyan rendszer, ahol nem fából vaskarika a jogkezelés és a security (mint winfoson kb. röhejes ez a rész)
      - Másrészt nem is olyan számban targetolják - és ugye nem csak a userbase miatt, hanem a userbase jellege miatt sem, mert nem túl produktív mivel a legtöbb Linuxos nem megetethető egyszerű dolgokkal.

    • @popetworld
      @popetworld Před 6 měsíci

      @@u9vata Azért hozzátenném, hogy ~2014 óta vírusírtó nélkül használom a windowst, sosem szedtem be vírust azóta, és összesen 3x raktam újra, 8-ról 10-re váltáskor, aztán 10-ről 11-re váltáskor, illetve amikor Intelről AMD platformra váltottam (bár akkor is felállt 1 perc alatt a rendszer, de úgy voltam vele az a biztos, ha már alaplapostul cseréltem a fél gépet).

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      @@popetworld Nem vírusírtó nélkül használod, hanem a windows gyári defenderével. A lényeg, hogy erőforrás megy-e erre el vagy sem - legalábbis én így értettem a kérdésnek ezt a részét.
      Én nem raktam újra a gépet, csak a régit. Azt is amikor már az ubuntu elhagyta a 32 bit támogatását. Akkor felment az arch32. Előtte ami volt rajta rendszer az már 2007 óta volt rajta (közben került bele SSD, ram is többször és kikerült egy CD a gépből - de az egy laptop, szóval ennél többet nehéz egy laptopon kusztomizálni, de a GPU cserénél is megoldhatók a dolgok reinstall nélkül azért Linuxon is a CPU meg lényegében még könyebb cucc...
      Remélem most nem tart 1 percig a boot, csak a cserénél tartott, mert azért én még a HDD-s gépemen is másodpercekben mérem a boot időt (és az teljes boot, nem ilyen hibárnációs trükközős, mint win esetében titkon csinálják).
      Egyébként a boot időn azért a winfosnál is sokat javítottak - nem mellesleg pont a linux hatására is részben, mert már mindenki ezzel oltotta őket éveken át, hogy kellett valamit csinálniuk. Szóval ez részben a magamféléknek is köszönhető - szívesen. Biztos észrevetted, hogy változott azért a korábbiakhoz képest. ;-)

    • @popetworld
      @popetworld Před 6 měsíci

      ​@@u9vata Egy mai normális gépen (értsd nem elavult 7-10 éves hardverekből állón) kb észre sem venni, hogy fut a háttérben 1-2 alkalmazás, így a defendert sem. 30 ezer forint alatt lehet venni 32 giga ddr4 ramot, meg kb 40-50 körül 6/12-es procit (2-3 éves, egyel korábbi generációból meg 30 asszem), nehogy már bárki azt mondja, hogy ilyen hardveren legózni kell a háttérben futó folyamatokkal.
      A boot idő meg azért mindenféle alaplap vagy proci csere után hosszabb, és "az eszköz előkészítése" felirat jelenik meg a képernyőn. Amúgy köszöni rendben van, 7-10 másodperc, nem hibernálásból, meg alvásból, azokat mindig egyből kapcsolom ki. És igen, javult a windows is, de manapság az M.2-es SSD is már alap, amiről még a win xp, 7, 8 stb is ugyan úgy 10 másodperc körül indul, mint a 11-es.
      A probléma, hogy a legtöbb ember vagy nem engedhet meg magának 150-200k körül egy normális, modern gépet (300-ból meg már jó középkategóriás gamer gépet lehet összerakni), vagy csak nem akarja elfogadni, hogy az eszköze elavult (mert ugye ilyen az informatikában nagyon ritkán fordul elő... oh wait) és inkább szidja a hdd-ről futó foswindowst a 2. genes i3-al és 4 giga rammal.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      @@popetworld > Egy mai normális gépen (értsd nem elavult 7-10 éves hardverekből állón) kb észre sem venni, hogy fut a háttérben 1-2 alkalmazás, így a defendert sem.
      Üdv a kevesebb FPS világában. Ha épp semmit sem csinál a gép, nem is veszed észre, de ha fullra kijáratnád, akkor kevesebbet tudsz kihozni. Ezt amit meg csinálsz angolul úgy hívják: copium 🙂
      > Amúgy köszöni rendben van, 7-10 másodperc, nem hibernálásból, meg alvásból, azokat mindig egyből kapcsolom ki.
      Arra vigyázz, hogy ezt nem hibernálásnak nevezik, hanem "fast startup" néven fut, hogy összezavarjanak olyan embereket, akik ha tudnák mi az kikapcsolnák 🙂
      help.uaudio.com/hc/en-us/articles/213195423-How-To-Disable-Fast-Startup-in-Windows-10
      (11-ben is van ugyanez)
      Szóval ha ez a checkbox be van kattintva, akkor folyamatosan hibernálsz - csaxólok ;-)
      De most egy jó tippet adtál! Lehet hogy ha öcsémnél kikapcsoljuk ezt a szarságot, akkor helyrejön a winfos-os headset bedugós problémája! Nem lepődnék meg végül is! Látod milyen hasznos beszélgetést csinálunk? 🙂
      > A probléma, hogy a legtöbb ember vagy nem engedhet meg magának 150-200k körül egy normális, modern gépet
      Szerintem meg az a probléma, hogy ha összehasonlítod az adott gép teljesítményét a " a hdd-ről futó foswindowst a 2. genes i3-al és 4 giga rammal.", akkor az utóbbi az elég nagy teljesítmény százalékosan. Szóval gondolj bele, hogy ha olyan gépen üresjáratban elindítod a winfos-t, akkor mi az élményed - na és ebből levonhatod a következtetést, hogy kb. mennyi megy el feleslegesen a drága gépedből csak az OS használatára úgy, hogy közben nem csinálsz semmit.
      Jah és mondok egy pró tippet (mert hogy foglalkozok hiperf, 3D stb. c++ programozással, szóval tudom ezeket): Ha memória van "használatban" az nem csak ott ül, hanem a hatékonyságot is rontja. Mennyi megabyte cache memória van a gépedben? Ugye nem túl sok ahhoz képest, ahány gigát feleslegesen a memóriában tartasz. Na mármost a cache viszont úgynevezett "asszociatív" cache és nem úgy van ám, hogy csak az marad benne amit gyakran használsz és utoljára, hanem a memória címektől függ a memória mely területei mely cache vonalakra kerülnek rá. Amikor "feleslegesen" tartogatsz a ramban dolgokat, ezek ütköznek azokkal a címekkel, amiket mondjuk egy játék tesz nektek oda és tényleg jó lenne ha cache-elve lenne. Szóval baromira nem mindegy, hogy a gép dolgozik-e miközben te épp semmire se használod, mert ez nem csak a memóriát használja, de a cache invalidációkat is növeli, ami a performancia legnagyobb kártevője a modern IT-ban azon túl ha rossz eszközt használnak hiperfre való dolog helyett persze.
      Jah és hasonlókat tudok mondani a windows esetén a folyamatos swapolásról. Most ha megnézem mennyi ramot használok és mennyi swapot, mivel van még memória - linuxon az SSD-hez / HDD-hez a rendszer nem is nyúl. Nyugodtan vedd elő a feladatkezelőt és nézd meg hányszáz megát swapolsz úgy, hogy közben nem csinálsz semmi - lehet hogy gigákat is. Sok szerencsét az SSD-d élettartamához! Gondolom tudod, hogy nem lehet végtelen sokszor ugyan azokat a részeit írkálni - és a swapfájl jellemzően pont ezt teszi. Ha drága "rendes" SSD-d van, akkor a benne lévő elektronika rotálni fogja mondjuk legalább ezt a problémát az üres helyek között, de attól még feleslegesen roncsoltad az élettartamát.
      Egyébként öcsémnek tényleg kellett 32 gigára növelni a laptopjában a ramot (ugyan olyan gépe - vagyis eggyel jobb van neki, csak winfossal), amikor ugyan azokat játszva nekem 8.-al is még jó volt.... Nyugi, ha már megtanultuk a műanyag pöcköket pattintgatósan szétszedni anélkül hogy eltörnénk dolgokat, legynyúltam az ő egyik 8-as modulját, így most pár évtizedig jó vagyok 16 gigával.
      > szidja a hdd-ről futó foswindowst a 2. genes i3-al és 4 giga rammal.
      Van konkrétan pont ilyen gépem és linux-al pont olyan gyors a rendszert használni vele, mint a gamer laptopom. Ez lenne a természetes, hogy ha nem használod a gépet, akkor nemm használódik ugyebár. Abba a PC-be is csak azért tettem ramot, mert azon hagytam egy winfost, hogy release-elni tudjam a 3dsmax pluginom (és bár fizetnek érte hogy adjam ki az újakat, én komolyan elgondolkoztam, hogy elengedem ezt a bevételt, csak hogy ne kelljen windows-t használnom soha már - könnyen lehet, hogy a lelki békém, hogy ne kelljen körülményes rendszert használnom többet ér, mint pár milla plusz bevétel évente).
      Szóval szerintem egyszerűen nem veszed észre, hogy ha egy ilyen gépen a win "baromira mindent megeszik", akkor a te drága cuccodon is feleslegesen eszi a cucc legalább 15%-át meg ugyebár (és hidd el, annál azért sokkal többet, mert csak a ramot számoljuk át, holott ez nem ilyen történet: I/O sávszél, cache, cputime közel nem akkora különbség, mint a ram mérete). Szóval hadd örüljek, hogy nem mindenki annyira kutyaütő perfben mint a winfos ;-)

  • @szolnok123
    @szolnok123 Před 6 měsíci

    A bf2042 megy linuxon ?

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +2

      Nem. Konkrétan kiírja a játék ha megpróbálod, hogy wine/proton is not supported. 😞
      Az ok az, hogy ők is rootkit-et telepítenek a gépedre "anticheat" néven. Tehát konkrétan a windows kernelbe rootkitet tesznek és onnantól mindent látnak a gépeden amit valaha csinálsz és csak rajtuk múlik, hogy mit - ezt a wine nem tudja utánozni, de eleve necces dolog...
      A dice kb. ingyen is adhatná a játékot, annyi adatot gyűjthet így a háttérben - ha akarják a gombnyomásaid is trackelhetnék meg a kereséseid a weben meg bármit, hiszen az OS alá megy be a rootkitjük.
      Az ilyen jellegű rootkit-es anticheat-ek elég aggasztó dolgok egyébként - főleg zárt forrású termékekben, mert ugye ők döntik el mi kerül bele, te meg csak használod a binárist és adtál neki jogot telepítéskor.
      Talán ha a szervereik nem EU-ban vannak baszogtatni lehetne őket valami gdpr hülyeséggel, hogy hagyják ezt abba, de valószínűleg, csak eu-n belülre hoznák a szervert / megoldanák, hogy másikra véletlenül se tudjon adat átmenni....

    • @FADRUS7_.
      @FADRUS7_. Před 6 měsíci

      @@u9vata anticheat programmal nem a felhasználok gépeiben akarnak turkálni az illetéktelenek hanem ki akarják szűrni a VALÓS csalókat.
      Értelmes ember vagy de az ilyen gondolatmenettől a falra tudnék mászni,(ezek után jönnek az olyan mély titkos összeesküvések miszerint vannak földönkívüliek, a NSA megfigyel mindenkit). Mégis egy mezei felhasználónak vagy a játékosok 99.9%-nak mitől kéne tartania? (SEMMITŐL) ha megtudná egy számára ismeretlen Anjo - Indiából, hogy mit tartogatsz a gépeden avagy milyen weboldalakat látogatsz?
      Ne paráztasd már az UFO hívókét! Nincs baj a Anticheat -al, még talán a Windows -al sem ha ki lehetne kapcsolni a háttérben futó: letöltött, települő frissítéseket és lelehetne törölni az Edge-et!

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      @@FADRUS7_. > anticheat programmal nem a felhasználok gépeiben akarnak turkálni az illetéktelenek hanem ki akarják szűrni a VALÓS csalókat.
      Amíg zárt forrású a rendszer, addig amögött, hogy mit csinálnak papíron bármit be lehet tenni. Egyébként tudod hogy van a mondás: ha kinyitják a lehetőségét hogy valaki megtegye, az meg lesz téve.
      Egyébként lehet hogy lesz olyan videó, amiben kicsit belemegyünk ilyen jellegű ügyekbe, hogy "papíron" mit csinált a szoftver és mi volt beleírva kis titokban valójában 🙂
      > mély titkos összeesküvések miszerint az NSA megfigyel mindenkit
      Mindenki nyugodjon le - meg is figyel mindenkit. 🙂
      Ebben semmi összeesküvés nincs, ez lényegében publikus történet. Az is hogy Torvald-ot meg akarták kérni, hogy tegyen be backdoor-t, csak felállt és visszautasította, de nem mindenki ilyen faszagyerek. Egyébként az NSA konkrétan még olyat is csinál, hogy bitang nagy szervereken a titkosított üzenetváltásokat is eltárolja és 7-13 éven át törik szépen sorban őket, mert még az visszamenőleg úgy is hasznos nekik.
      > Mégis egy mezei felhasználónak vagy a játékosok 99.9%-nak mitől kéne tartania?
      Tipikus rossz érvelés, mert abból indulsz ki, hogy az ilyen gyűjtött adatnak csak akkor van értéke, ha bármi top-secret titkos dolgot csinálsz. Nem ezért végeznek adatgyűjtést, hanem az adatokat tömegében értékesítik. A leggyakoribb cél a profilalkotás - ezt eladhatják politikai vagy hatalmi szervezeteknek, a titkosszolgálatok tudják hol milyen közhangulatok vannak, mivel lehet beavatkozni más országok dolgaiba, a marketing cuccok jobban nyomják a célzott marketinget, nem-kormányzati szervek ugye adatbázisból tudhatnák, hogy kivel szabad és "nem szabad" együttműködni, amivel lesz egy kisebb social score jellegű kis pecséted és politikai szereplők is kihasználják ezeket az adatokat (ebből is csak akkor lett botrány, amikor pl. a Cambridge analytica nem szelektíven, hanem mindenkinek aki kifizette feldolgozta ezeket az adatokat).
      Ez sokkal rosszabb, mint gondolnád, mert azzal, hogy mondjuk ÉN nem használok ilyen dolgokat, ezt még csak meg se akadályozom - ahhoz az kell, hogy az adott vizsgálat tárgyaként szolgáló dologban mindenki a szubkultúrában így tegyen, mert onnantól statisztikailag tévednek akik feldolgozzák az adatot.
      De ha akarsz példát ami közvetlenül is érinthet éls közvetlenül láttam is ilyen adatbázist: Biztosítások.
      Konkrétan olyan adatbázis volt, hogy egy adott utcában két egymás melletti házra, azonos vagyoni helyzettel mást ad ki a rendszer, mert "a plusz adatok azt mondják nekik drágább". Azt meg lényegében három ember kezelni azt hogy ez utóbbi mi alapján számolódik, abba én bele se láttam - bár lehet hogy a belsős dolgozók belelátnak és ugye mivel külsős voltam ezért volt ott egy kis virtuálus függöny, de ugye egy biztosítónak nagyon is jó pl. a címekkel összefüggő egészségügyi adatokról adatbázist vásárolni, vagy akár csak korábbi munkákkak kapcsolatosat, vagy akár valami olyat, hogy egyszerűen csak van-e az illetőnek hajlama függőségekre bármi téren... Mert ugye ezek erősen befolyásolják mennyiért vállalod be a személyi, vagy életbiztosításuk mondjuk.
      Nagyon nagy a naivitás azzal kapcsolatban, hogy mennyit érnek az ilyen adataid, vagy hogy mennyire pontosak az ilyen profilalkotások. Persze igazából lehet mondani azt, hogy ha guglit használsz, win-t és fb-t akkor lényegében mindezeket valaki valahol már úgyis legyűjtötte, de jó azért minimalizálni hányfele folyik ki tőled az összes ilyen történet.
      Szóval nem: az, hogy rootkitként települ egy program, aminek a forrása zárt és nem tudod megnézni, de mindent lát a gépeden, az nem intézhető el úgy, hogy "jajj hát ők azt mondják, hogy nem csinálnak rosszat, csak ki akarják szűrni a hacker-eket". Főleg az a gyanús, hogy pl. többször felmerült, hogy akart a community olyan szervert és olyan változatot, ahol ez nincs benne a történetbe és nem engedték, hogy "ne támogassák a cheatereket". Pedig ha belegondolsz ez csak annyit jelentene, hogy a hivatalos szerókról "őszerintük" akkor minden cheater lelépne ilyen kis lokál szerverekre - ez mindenkinek jó volna csak nem? Vagy inkább csak arról van szó, hogy gyűjtik az adatokat?
      Megjegyzem ez nem csak anticheat-re igaz. A unity amit módosításokat bejelentett arról, hogy aszerint lenne az árazás, hogy hányszor telepítették a játékot (visszamenőleg már kiadott játékra is) az is olyan történet volt, hogy már ilyen "na vajon mivel tudják ezt jogszerűen adatgyűjtés nélkül megcsinálni egyáltalán?" téma is előkerült! Ez nem játék. Az AI-val meg sok plusz árnyoldala lesz még ennek a jó oldala mellett.
      Hasonló ehhez még az is, amikor olyan tűzfalat tettek fel, ami middle man-ként felnyitotta a titkosított üzeneteket, ott a tűzfalon plain text olvasható volt (windows-ra alapból kimentek a kulcsok, hogy elfogadta middle-man-nek mert lezsírozták az MS-el), majd erre a tűzfalra volt egy hack és az annyit jelentett, hogy mivel minden titkosítatlanul egy ponton összpontosult a hackernek annak ez egyetlen gép törésével mindenhez volt teljes hozzáférése és minden jelszót plaintext látott - nagy blama volt pár éve, hogy törhető volt az egyik ilyen módon működő tűzfal - én meg már öt éve is megmondtam, hogy "ez már ötlet szinten is rossz".
      Jah és a cheatinget a rootkit nem akadályozza meg ellenben erre az adatgyűjtésre lehetőséget ad ellenőrízetlenül. Sok sikert pl. az olyan cheat ellen, amivel hardvernek hazudja be magát a cucc - de az ellen is, ha egyszerűen csak kikeresgélik azokat a kódokat amik ellenőrzik van-e cheat és elküldik, hogy "nincs". Igazából az AI módszerek amik megjelölik "potencionális cheater"-nek a viselkedés alapján a játékost azok hosszú távon sokkal hatékonyabbak és nem kell hozzá rootkit se...

    • @FADRUS7_.
      @FADRUS7_. Před 6 měsíci

      @@u9vata Túl liheged! Az Anticheat nem kíváncsi rád meg a szokásaidra, érdeklődési köreidre. + a gamerek 99.9% sem érdekli az anticheat használókat, őket annyi érdekli, hogy mivel játszol és van-e a gépeden a szerintük gyanús szoftver amivel csalsz és hogy van -e mások játékból rád panasz!
      Amivel tényleg megfigyelik az átlag polgártársakat az a mobiltelefon van már benne GPS, és saját névre regisztrált simkártya így mindig tökéletesen tudják, hogy az adott simkártya tulajdonos hol jár a telefonjával.
      Az okos telefon, autód sokkal több adatot gyűjt rólad mint az anticheat ez is 100%. :)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      @@FADRUS7_. > Az Anticheat nem kíváncsi rád meg a szokásaidra, érdeklődési köreidre.
      Szerintem szimplán vagy túlságosan naív vagy, de lehet hogy csak túl sok ismerősöm dolgozik olyan helyeken, mint a gugli, vagy hasonló más adatgyűjtésből élő cuccok és túl sokat kommunikálok velük🙂
      Amúgy ez néha vicces is - például mondta, hogy külön gyakorlatilag meg van oldva, hogy bár az összes porn dolgodat is tudják, de ha munkában vagy / olyasmit csinálsz hogy not suitable lenne, akkor ne jelenjen hírdetésben meg. Mondta, hogy "na majd amikor valami bug egyszer murphi törvény miatt ebbe becsúszik, aznap lesznek vicces munkahelyi szituk" 🙂
      > Az okos telefon, autód sokkal több adatot gyűjt rólad mint az anticheat ez is 100%
      Nekem mondhatod, mert PinePhone-ozok, tehát Linux telefont használok és nincs is más telóm. De az a különbség, hogy nézd meg például most az apple-ről a napokban derült ki hogyan működik a pegazus-os cucc is és olyan regiszterek vannak az SoC-ban, ami nem dokumentált és a kód abba írkál - ekkor nagyon nagy kérdés, hogy nem-e eleve a titkosszolgálat kérte azt a plusz részt a chipen. De még azzal együtt is egy tök hosszú folyamat megy végbe, amíg kernel access-t kap a cucc. Azért az, hogy felraksz egy anticheat-et ami a windows kernelbe belepiszkít az pont az olyan történet, amibe nagyon triviális kiskapukat tetetni, mert pont erre nem számítanak - ellenben semmi plusz hack nem kell hozzá, simán te userként megadod a jogot rá.
      Semmi se mutatja jobban, hogy ebbe a legjobb a gépedet figyelő cuccot rakatni, mint a reakciód, hogy ebben (bár zárt forrású és fogalmad sincs mi települ) te elképzelni se tudod, konkrétan lehetetlennek tartod, hogy bármi legyen - és ugye nem arról van ám szó, hogy ez csak addig tudna adatot gyűjteni, amíg konkrétan játszol, mert ha már rootkitet telepít, csak bizalmi kérdés mi marad ott állandóra és mi nem.
      Szóval erős naivitást érzek - de majd lehet hogy hozok egy videót, ami ennél sokkal hihetetlenebb helyről mutat problémákat amire aztán tényleg azt hitted volna, hogy összeesküvéses történet, pedig nagyon durva sztori és egy hónapos talán csak a hír, amiről kevesen halltottak szerintem Magyar közegben...

  • @Nlitsalp
    @Nlitsalp Před 6 měsíci +1

    A GIMP vagy a Krita azért nem versenytársa Windows és MacOS alatt futó bármelyik professzionális képfeldolgozóknak (mert nem csak Photoshop létezik), mert képtelenság belőlük általános állományt adni, henem mert képtelenság belőlük általános, a gyártásban elvárt szabványoknak megfelelő állományt adni. Az AI-k létezése pedig, sokadlagos és lényegtelen egyenlőre, a professzionális feladatok esetén.
    És még csak egyetlen, a bitképes grafikai állományokról és a velük való munkafolyamatokról beszéltem...

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Konkrétan milyen formátumok hiánya zavar? Ezt nem kötekedésből mondom, szimplán kíváncsiság, hogy példákat is adj tényleg konkrétat.

    • @Nlitsalp
      @Nlitsalp Před 6 měsíci +1

      ​@@u9vata én pedig nem kötekedésből írom, hogy mindegy milyen formátumról van szó, bitkép vagy vektor, mert open source vonalon, 20+ éve várom a megoldást. Annyira nem jött el, hogy kénytelen voltam megvenni a majdnem semmire sem jó Affinity csomagot, mert alkalmi munkához eszemben sincs fenntartani egy Adobe előfizetést, a COrel-em pedig már korszerűtlenné vált.
      Egyébként néha úgy érzem, hogy a hiretelen bármilyen repóbol levett alkalmazások képességei, szándékosan messziről kerülik, a nem digitális kidolgozáshoz szükséges összes készséget.
      Mondjuk egy legalapabb igény lenne például, hogy CMYK színterű, színhelyes bitképet mentenék, vektor maszk réteggel. Egy tertmékfotóra vagy azt helyettesítő renderre gondoltam, amiből szükség esetén kiemelhetem magát a tárgyat a háttérből, esetleg a fő dekoratív elemet és a logót a termékből, anélkül, hogy bele kelljen nyúlnom vagy szét kelljen kapnom a kapott állományt.
      Tudom, a Krita tud CMYK-ben dolgozni és egy ideje már van vektoros rétege. A GIMP pedig tud vektoros réteget és egy pluginnel, CMY-be exportálni. Viszont komoly bajok vannak mindkettő esetében, mert gyártmánykész kimenet egyikből sem nyerhető. A Krita görbe rétege nem alkalmas arra, amire ehhez szükség van, ugyanis a gyártásban elfogadható exportnál átírja bitképnek a vektor rétegeket. A GIMP-ben lévő CMYK export pedig azért nem alkalmas arra, amire szükség van, mert a színhelyességért felelős eszközei továbbra is RGB tartományabn dolgznak, így a színtelítettséget munka közben nem lehet helyesen megállapítani és beállítani.
      És, hogy igazán csoda szép bajban legyünk, ha a Kritában megoldom a szíhelyességet, amint a GIMP-be behívom, hogy a görbét rátegyem, annak a színhelyességnek azonnal meszeltek. (megjegyzem, az összes szoftverből, amit munkára használunk ebben a térségben, kötelező alapvetés tudni úgy PDF, EPS, TIF, JPG állományt megynyitni és menteni, hogy ezek a lehetőségek benne vannak és benne is maradnak az állományban, ha nem végtelenól balfasz volt az, aki dolgozik vele)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      @@Nlitsalp > A Krita görbe rétege nem alkalmas arra, amire ehhez szükség van, ugyanis a gyártásban elfogadható exportnál átírja bitképnek a vektor rétegeket.
      Egyébként ha vektor dolgokat akarsz akkor ott van az inkscape is - fogalmam sincs használod-e, csak feltűnt, hogy nagyon sok "vektor" szó hangzik el itt a mondataidban és azért alapvetően a gimp/krita nem vektoros fókuszú dolog.
      Egyébként miért baj, hogy átírja exportnál bitképnek? Olyan felbontásokat tudsz csinálni a mai világban, hogy szerintem bőven elég, hogy amíg dolgozol vele, addig dolgozol valamivel vektorosan (sőt ha - mint például én is) a mai világban elkövetnéd azt a béna hibát, hogy túl alacsony felbontásban megcsinálsz valamit, rányomsz egy upscalert és még az is megoldható - de ugye simán dolgozhatsz 10k 20k képekkel, miért kéne bajt okozzon, hogy a végső export elveszti a vektoros tulajdonságait? Mert én úgy érzem itt nem a Linux részével van baj a workflow-nak.
      Jah egyébként elég sokan dolgoznak full RGB-ben és bízzák a printing house-ra a CMYK-el kapcsolatos további történetet. Ez egyáltalán nem ritka dolog azért... A színtér maga nem kisebb RBG-ben, mint a másikban, szóval a grafikai részt nyugodtan lehet ott csinálni ha a lila / világoskék dolgokra figyelve van azért. De itt én azt érzem, hogy inkább arról van szó, hogy egy adott nagyon specifikus munkamódszert akarsz nem pont olyannal helyettesíteni - de ez természetes ha ennyire specifikus dolgot akarsz, hogy macera.
      Amúgy meg igen, a krita tud CMYK-et, ebben a gimpnél jobb, mert a gimbbe talán tavaly (előtt: 2022) jött csak ilyesmi.
      > megjegyzem, az összes szoftverből, amit munkára használunk ebben a térségben, kötelező alapvetés tudni úgy PDF, EPS, TIF, JPG állományt megynyitni és menteni,
      Ezek működő dolgok szerintem. De ha valami nem menne, akkor szerintem az alapvető baj az inkább, hogy nem ilyen egyirányú, pipeline szerű process-t csinálsz, hanem körbe-körbe küldözgetsz olyan fájlokat amik eredménytermékek kéne legyenek és újra forrásként / szerkesztési dologként használod. Szerintem ez egyébként se túl egészséges - inkább jobb abból kiindulni, hogy a módosításokat csak az eredetin csinálja az ember és végig lemegy a pipeline újra, mint ilyesmi.

    • @Nlitsalp
      @Nlitsalp Před 6 měsíci

      @@u9vata Ja, és amit "én akarok", az nem speciális workflow által kívánt valami, hanem elterjedt gyártási szabványok betartása. Ami kvázi globális. A globális szó szerinti értelmében. És a grafikusok legalább harmada-fele, épp azt mondják, amit te: óóó, majd a printshop megoldja. Miközben nekik megtanították a suliban, legalább kétszer az alatt a 3-5 év alatt, hogy nem csak printshop-ok vannak, akik bármit, bárhogy és bármilyen tré minőségben kifosnak magukból, amit ők kitalálnak. Hanem nyomdák, dekrstúdiók is. Akiknek presztízskérdés is, hogy az anyag milyen végeredményként távozik az épületből. A printshop egy óra altt kinyoja a 0/255/0 zöldet, a nyomda szól, hogy valami mérhetetlenül ocsmány szín lesz belőle és küld egy próbát, amit a grafikusnak alá kell írnia, hogy igen, ő azt akarja... vagy át kell alakítsa...
      ui.: Tisztelet a kivételnek, mert a képzőművészetis grafikusoknak nem szükséges ezeket ismerniük... de sokan ismerik.
      A furcsa az, hogy az iparművészetis tervezőgrafkusoknak viszon kötelező ismerniük és pont ők szarják le nagyon magasról. Mondjuk, ahol egy tipográfus (az egyik top vizuális iparművészeti szakirány) úgy kap diplomát, hogy utána ír egy könyvet, amiben a DPI és a PPI definíciója totál fals és nem gyújtják rá az ügynökségét... nna mindegy...

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      ​@@Nlitsalp > a nyomda szól, hogy valami mérhetetlenül ocsmány szín lesz belőle és küld egy próbát, amit a grafikusnak alá kell írnia, hogy igen, ő azt akarja... vagy át kell alakítsa...
      Amikor ilyen plusz extra van, ott még kevésbé kritikus ez a történet, hogy ide-oda a végfájlformátumot módosítgatva küldözgessétek. Mert mi másért baj neked, ha a vektor a végső exportnál bitmapos lesz (mert hacsak nem valami ratyi felbontásban van az egész szerintem semmit nem számít, ha a forrásanyagban megmaradt ugye a krita saját formátumában mondjuk úgy ahogy változtatható).
      > úgy kap diplomát, hogy utána ír egy könyvet, amiben a DPI és a PPI definíciója totál fals
      Én már hozzászoktam, hogy vannak ilyen dolgok mindenféle területen...

  • @brotherhood_of_harkonnen
    @brotherhood_of_harkonnen Před 5 měsíci

    Régi scannerek és régi nyomtatók használata sem annyira nyerő Linuxon.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci

      Én úgy tapasztaltam, hogy minél "közepesen" régebbi valami annál inkább ponthogy működik garantáltan - sőt semmit se kell telepítgetned / állítgatnod általában hozzá.
      Bár a "régi" szó szubjektív. Ha 91'-es cicergős nyomtatóról van szó, fogalmam sincs mik a kilátások, de őszintén nem is próbáltam. Azért mégis az a benyomásom, hogy működne (fogalmam sincs hol van az a tűs nyomtatónk, valahol faternél el van ásva - hasonló régi scennerrel). Ha a "régi" alatt 5-éveset értesz, ott szerintem azok tipikusan működő dolgok - de lehet hogy ezeket a benyomásokat az határozza meg, hogy ki mit tapasztalt: Mert őszinte leszek én nem sok nyomtatóval találkozok, szóval baromira kis mintás megfigyeléseim vannak csak - statisztikákról sem tudok ilyet, az ilyen "ki mit érez" meg ugye erősen befolyásolt abból, hogy milyen közegben vagy éppen / belefutsz-e valamibe.

  • @nemethz555
    @nemethz555 Před 6 měsíci +4

    Hát, nem voltál meggyőző.
    (Linuxon is fejlesztek, csak infó, mielőtt még…)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Érdekelne egyébként "mi nem győz meg" és "mire"? Mármint komolyan érdekel - nyugodtan fejtsd ki 🙂

    • @nemethz555
      @nemethz555 Před 6 měsíci

      @@u9vata Ha nem is szó szerint, de hogy a Linux azért jó, mert a Windows (bocsánat winfos) sz@r, engem eleve riaszt.
      Szerintem valami attól jó, hogy fogod és használod. Nem kell tudnod, hogy milyen a fájlrendszer és miért, a távoli asztal működik, a felbontás magától annyi, amennyinek lennie kell, nem kell sudozni, ha valamit akarsz, miután sikerült a megfelelő kapcsolósort összeraknod a konzolparancshoz.
      Addig, amíg egy feladatra kell OS-t választani, a sok-sok disztro közül, és egy text alkalmazással bizonyítod, hogy mennyire könnyen kezelhető a rendszer, addig nem tudsz meggyőzni.
      Még ha el is fogadnánk, hogy nincs driver probléma, mi a helyzet a frissítésekkel (összeomlás), a komponens verziókkal, a forrásból történő buildelésekkel? A grafikus kezelői felületek erőforrásigényével, a grafikus toolok eklektikusságával?
      Vállalati szintű, központi jogosultságkezelés?
      Szóval na, én adott feladatra összerakott Linuxokat használok, arra elég jók lehetnek.
      Játékra gondolom szintén, bár én sosem játszottam.
      Azzal vitatkoznék, hogy teljes értékű irodai rendszerként használható lenne, mondjuk közepes méretű vállalattól felfele.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +2

      @@nemethz555
      > a Linux azért jó, mert a Windows (bocsánat winfos) sz@r, engem eleve riaszt.
      > Szerintem valami attól jó, hogy fogod és használod.
      Hát a winfost hidd el csak akkor veszed észre, hogy sz@r, ha tényleg használod egy ideje a linuxot - tehát nem arról van szó, hogy választanod kell rossz és rosszabb között, hanem egyszerűen számomra egy jó rendszer után már baromi kényelmetlen windows-ra mennem - ha úgy tetszik ez nem kiváltó ok, hanem következmény.
      Egyébként én sokáig windows-os arc voltam - elmondtam ugyan ezeket a szövegeket amiket most te, csak nem volt igazam már akkor sem ;-)
      > Nem kell tudnod, hogy milyen a fájlrendszer
      Hát igazából ha csak otthoni célra használod a géped Linuxon se kell ezen agyalgatni - felteszed az ext4-el és csőváz. Egyébként az meg egy pozitívum, hogy több fájlrendszert tud az OS-ed majd rájössz - például sokkal értelmesebben megy "csak fogod és használod" jellegű módon mindenféle valódi hálózati fájlrendszer, ami a windows világban mindig ilyen extra hekkelt megoldás volt. Ez is csak akkor kényelmetlen linux-on, ha sambázgatni akarsz winhez (de igazából akkor se kényelmetlen, csak a rendes fájlrendszerekhez képest).
      > a felbontás magától annyi, amennyinek lennie kell
      Azért kíváncsi vagyok, hogy "mennyinek kell lennie" a felbontásnak. Vagy mi a kérdés? Nem akarsz képes lenni arra, hogy váltsad a felbontást? Hát akkor ne váltogasd, de attól még én örülök, hogy tudom mennyi a felbontás a gépen 🙂
      > nem kell sudozni, ha valamit akarsz
      Mintha nem ennek egy rosszabbul átgondolt formáját csinálnád akkor, amikor "futtatás adminisztrátorként" indítasz valamit, vagy megnyomod az a felugró ablakos dolgot ami rendszergazdai jogokat kér. Sőt ahhoz képest egy jól beállított linux-on ponthogy kevesebbet kell "sudo"-kat kiadni, mert nem csak mezei jogú felhasználó és adminisztrátor van, hanem egy rendes és jól átgondolt jogosultságkezelés.
      Mondok egy példát: windows, UWP alkalmazásoknál olyan módon próbáltak "biztonságot" növelni, hogy nem választhatsz ki fájlokat akárhonnan megnyitásra, csak a home könyvtárad alatti pár speciális könyvárból - de a fájl megnyitó dialógus amit az uwp megnyit annak mégis van joga máshova navigálni, csak olvasni nem tudja a fájlokat - ezért egy desktop alkalmazásba amit fejlesztettünk bekerült a kis pdf doksijába, hogy ha "máshonnan kell megnyitnod valamit, navigálj csak oda, move-old a megfelelő home-alatti helyre, nyisd meg, majd ugyan ezzel a dialógussal mozgasd vissza" - ez egy nagy fából vaskarika és ennyit ér a security.
      Egyébként egyáltalán nem vészes ám a Linux / Unix jogkezelés. Viszonylag egy nagyon könnyen elsajátítható dolog. Szerintem kisebb téma, mint mondjuk a fájlrendszer defaultt kialakításában melyik könyvtár pontosan mire szolgál, mert utóbbit mindig, mindenki elfelejti, ez meg ilyen 1-2 órás téma maximum.
      > Még ha el is fogadnánk, hogy nincs driver probléma,
      Nyugodtan elfogadhatjuk a mai világban ezt kb 🙂
      > mi a helyzet a frissítésekkel (összeomlás)
      Hát figyelj egy rolling release arch-ot használok, tehát konkrétan több frissítés érkezhet naponta is és mindenből lényegében a leg-legújabb van fenn. Szóval egy olyan dolgot használok ahol ez az általad leírt "probléma" elvileg a leggyakrabban fordulna elő. No mármost így is konkrétan 1x fordult elő mióta megvan a gép (és olyankor is meg lehet ám oldani a dolgot jellemzően, de ennyit még az is elviselne ha nem lehetne). Ennél pedig a stable release-es disztrók csak még stabilabbak. Mostanában nagyon jól ki vannak tesztelve a verziók - egy kicsit egyébként meg is lep a dolog és nem tudom nem-e arról van szó, hogy egyszerűen a rolling release igazából mégis a ritkábban összeomló talán annak ellenére, hogy azt gondolnád gyakrabban problémásnak? Hiszen végül is abban is van valami jó, hogy ugye "folyamatosan mindig kicsi dolgok változnak", mert így ha valami galiba van is, egyrészt a community hamarabb észleli, másrészt pedig nagy eséllyel állsz simán csak vissza az előzőre és kivárod amíg elkészül (vagy ha értesz hozzá segítesz az elhárításában).
      Ja és az, hogy nagyon sokan mennek rolling release-el mint én is, valószínűleg az is segít abban is, hogy jobban kiteszteltek a release-ek és hamarabb megoldódnak a dolgok, hiszen így gyors a visszacsatolás és ebből a nem rolling release-esek is profitálnak, hogy nagy tömegek csinálják így.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +2

      > a komponens verziókkal, a forrásból történő buildelésekkel?
      Fogalmam sincs mit értesz "komponens verziók" alatt, de megint csak nem szokott probléma lenni mondjuk a többféle library verzió kérdése sem. Amit meg jellemzően forrásból buildelsz az általában olyan eset, ahol windows esetén egyszerűen csak széttárnád a karod és bárnál a sültgalambra, míg itt van még egy plusz ilyen lehetőséged sok esetben valami működőre bírni - általában is igaz, hogy ha valami hiba van, akkor próbálgatás helyett logikusan felgöngyölítve tudsz elindulni (de ha nem értesz hozzá, akkor is azzal tudsz segítséget kérni). Ez számomra fontos. Főleg mikor összehasonlításként volt most öcsémnek ez a problémája a fülhallgatójával windows alatt... A füles jó, minden mással működik (beleértve az én gépemet is, ami ugyanolyan laptop, csak gyengébb procis és kisebb ramos, de másban ugyanaz) és őneki win alatt ha úgy indul el a gép, hogy a füles be van dugva, akkor ki-be húzásnál elkezd "nem működni" - de ez szoftver dolog, mert egy másodpercig bedugás után még működik és utána valami letiltja. Én elhinni se akartam először, hogy ilyen tud lenni, de láthatóan van és egy másik ismerősöm is szenved vele. Egy update óta van ez a probléma, utána egyszer már megszűnt egy másik update után és most visszajött. Már rendesen félnek update-elni.
      Azért nagyon örültem volna, ha valóban lett volna módon valahogyan utána nézni a probléma gyökerének, de erre nincs mód. Már az összes logot kiolvastam volna Linuxon ha valaha valami hasonló lenne és nagyon fontos az a plusz érzés, hogy nem másokra vagy utalva (akiknek így még annyi infójuk sincs a bajról, mint neked akár laikusként volna).
      > Addig, amíg egy feladatra kell OS-t választani, a sok-sok disztro közül
      Mint ahogy azt nem is kell. Amint mondtam konkrétan anno nekem az ubuntu úgy nézett ki teljesen pontosan, mint a mostani arch, mert úgy állítottam be. Megint csak ha infosec-el akarsz foglalkozni akkor sem "kell" feltenni KALI linuxot, mert az lenne az infosec-es linux. Ezek tévhitek és pont ki is tértem rá, hogy igazából csak jellemzően úgy tekints a disztróra, hogy "na mi jön előtelepítve a rendszerrel?" de kb. ennyi. A csomagkezelő eltér jó - de ez annyit jelent, hogy ha olyan disztót választasz ami valami nem populáris csomagkezelőt használ, akkor sok sikert beszerezni a cuccokat, de akkor nem kezdő kérdésről beszélünk. Az, hogy mi a grafika az pedig ugye az ablakkezelő - megint csak semmi köze a disztróhoz. Szóval ha nem találod meg hol van az XYZ és csak grafikusan kattintgatva akarod keresni és véletlenül sem annak a fórumán kérdezed meg ha nem tudod, akik ezzel foglalkoznak - még akkor is felteheted az én DWM-em és akkor adok neked DWM-es tanácsokat - vagy az XFCE-et a videó közepe tájáról és akkor az XFCE-sek adnak tanácsokat.... Ez mind Linux, a disztró nem igazán számít - ezt csak képzeled, hogy annyira kritikus dolog. Egy előkészített csomag, de azt teszel vele amit akarsz és mind linux.
      > A grafikus kezelői felületek erőforrásigényével
      Nem értem a kérdést. Most itt az a probléma, hogy például egy DWM grafikus felületet használva a Linux egy üres desktopon 32 bit pointer width mellett 54 mega ramot eszik üresjáratban és nem gigabyte-okat mint egy windows? Vagy mi egészen pontosan baj az erőforrásigénnyel - mert én úgy látom maximum az, hogy "túl kicsi", de az miért baj? 🙂
      > Vállalati szintű, központi jogosultságkezelés?
      Őő, LDAP, Kerberosz és egyébként is rendes megoldások?
      > Szóval na, én adott feladatra összerakott Linuxokat használok, arra elég jók lehetnek. Meg játékra is biztosan.
      > Azzal vitatkoznék, hogy teljes értékű irodai rendszerként használható lenne, mondjuk közepes méretű vállalattól felfele.
      Pedig tényleg "irodai" használatra aztán az ég egy adta világon tényleg semmi nem korlátoz, hogy használjad. Sőt szerintem erre aztán tényleg negatívumoktól mentesen tényleg csak simán jobb is a történet - most persze feltételezve, hogy a rendszergazda is érti a dolgát, de ugye hadd legyenek azért minimális elvárásaim...
      Mert érted, most azt mondanád, hogy "fú extra furcsa hardverekkel, streamelni valami win-only driver-es hangszettel, vagy egy adott csak win-re elérhető mondjuk ipari szoftver használni kell neked a windows" az kicsit más téma, de tényleg irodai célra? Na az kb. ténykérdés, hogy simán megoldható és méghozzá még elég könnyen is. Anno kórházban is láttam bevezetve - ott pedig azért néha 60+ emberek nyomkodták és sokan "IT analfabéták" szóval nehezen tudom elképzelni, hogy egy "irodai" környezetben ne lehetne. Sokkal valószínűbbnek érzem inkább, hogy ha nincs ezen külön nagy gain (az hogy megy, önmagában nem nagy gain, csak pár licence), akkor szimplán csak azért nem csinálják meg, mert bármiféle transzformációnak az alap transzformációs költségét csak ok nélkül nem teszik bele költségvetésbe. De technikai akadálya semmi nincs - sőt. Főleg hogy a rendszerek amiket üzletmenetben használsz, azok mind kb. webes alapúak a mai világban (akkor is, ha intraneten van és nem felhőbe vagy publikban).

  • @hudumannaia
    @hudumannaia Před 6 měsíci +2

    Egyszer linuxra "fanyarodtam".
    Összefostam magam, de a Dota 2-t jobban vitte mint ugyan az a hardver windoson (905m -nvidia) szóval jah, fura volt.

    • @hudumannaia
      @hudumannaia Před 6 měsíci

      Valorant sajnos felejtős viszont :(

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +5

      @@hudumannaia Hát a valorant az lényegében anticheat néven brutál rootkitet telepít a gépedre - annak még a win verzió se mindegy, mellesleg kicsit hihetetlen, hogy mennyi adat lesz közben az övék. Szerintem a riot csak a gyűjtött adatból megélhetne ezzel kb...

  • @NyooooKaraoke
    @NyooooKaraoke Před 6 měsíci +1

    a 365 -ös officet meg fogják szüntetni... Én is gimpet használom főleg, de azért egy adobe sokkal magasabb szinten van. A linuxon túl sok probléma adódik képszerkesztésnél. Akár egy egyszerű print-screen, minden el van cseszve linuxban. A work-flow -t eltörné teljesen. Nem tudnék áttérni linuxra csak úgy...

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      A print-screen nekem úgy van megcsinálva, hogy win+printscreen az egy png screenshot timestam-el a home könyvtáramba, a win+ctrl+printscreen ugyeanez vágólapra, win+alt+printscreen is vágólapra, de előtte kijelölöm (ilyen snipping tool szerűen - ha winen esetleg használod) mit akarok kitenni a win+shift+printscreen meg ugyanez csak a home könyvtárban fájlt csinál a kijelölt kivágásról.
      ^^Ez nekem így nem elcseszett - bár én állítottam így be. Az előző gépemen volt ezek mellé még "freeform" kijelölés is - tehát amíg nyomvatartottam, addig körberajzolt valamit és egy akkora kép lett átlátszósággal amire ráfért - de ezt mivel nem használtam a gyakorlatban, csak kb. vagizásra de másra sose ide már nem hoztam át.
      Amúgy maga a gimp is tud screenshot-olni, meg snipping-tool szerűen vágni a képernyőről, akár időzítve is. Szóval nem látom ezeket a nevezett problémákat - mellesleg ott van a gimp mellett a Krita is és a kettő szerintem nagyon jól kiegészíti egymást.

    • @lorantkertesz7183
      @lorantkertesz7183 Před 6 měsíci +2

      Én úgy látom ezt, hogy minden el van cseszve windowson.

    • @nyoooooo
      @nyoooooo Před 6 měsíci

      @@u9vata Irfanview.. printscreen, ctrl+v az irfanviewbe, kivágom és beillesztem ahova szeretném. Ezt nem tudja a linux. Az a pár másodperc is számít pluszban, mert frusztrációt okoz az egyszerű műveleteknél. És nem csak EZ nem működik. Nincs rendes videóvágó ami normálisan működne és nem fagyna ki a francba APRÓSÁGOK vágásánál. Igen vannak "ingyenes" videóvágók, annyit is érnek. Nem működnek a programok amiket használok windowsban. Ha működik akkor meg kifagy a legnevetségesebb pillanatban. Szóval nem jó. A win10 jelenleg nekem mindent IS megad ami kell a kreatívkodáshoz. Miért mennék egy olyan platforma ami működöcskézik néha. Szerver célra jó, felhasználásra nem. Olyan mint a VRChat pc -n. Van és jó, de egy quest2 -ben azért érzed a különbséget az immerzió terén.

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 6 měsíci

      @@u9vata És hol a csudában lehet ezt így beállítani? Mert mindenhol ilyeneket írnak, hogy én simán megcsináltam, de ettől aki nem tudja, nem jut előrébb a megoldáshoz. Persze, ha terminálozni kell hozzá, akkor bukta, kösz nem. Én nem vagyok sem kóder, sem rendszergazda, hogy terminálozzak. Egérrel elérhető beállításokat akarok, mert az ugye eleve nem lehet nehéz. Már ha megtalálod..

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      @@illegalquantity Én nem hogy terminálban állítottam be, hanem az ablakkezelőt konkrétan forráskódból fordítom hozzá le - de nem csak így lehet, csak mivel én a minimalista linux-ot kedvelem, a kattintgatósban nem tudok neked segíteni, biztos vannak akik tudnak, de megnyugodhatsz ott is meg lehet oldani.
      Egyébként nem kell sem kódernek, sem rendszergazdának lenni, hogy valaki szeresse a terminált. Vannak elég sokan a community-ben, akik egyszerűen tök mezei emberek (pl. jogász, valaki meg állatfarmot csinál) és tolják így csak mert hatékonyabb és logikusabb. Főleg a mai világban, amikor tele van az internet leírásokkal, szerintem a legjobb mód.

  • @somasamtab8560
    @somasamtab8560 Před 5 měsíci +2

    20 23 20 24 ...

  • @Hazardteam
    @Hazardteam Před 6 měsíci +2

    Hallod de miért nyomsz a beszédhangerőddel közel azonos erősségű fehérzajt a háttérbe'? 2023...

  • @bobibobi896
    @bobibobi896 Před 6 měsíci +1

    Ajándék lónak ne nézd a fogát. Linux ingyen van. windows nem. Linuxot használok 15 éve, nem játszom pécén, nem kell semmi extra program sem, főleg nem a fizetős. (amit gondolom mindenki kifizet becsületesen windowson.) Amennyi pénz van a microsoftnál, azért már csak össze tudnak eszkábálni egy használható rendszert. Amúgy nem szükséges háborúzni a rendszereknek, sem a használóknak. Aki ért dolgokhoz annak meg higgyük már el, hogy tudja miről beszél, főleg úgy, hogy használja is amiről beszél.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Én azért nézem a fogát - és jobban is tetszik a foga, mint a windows-nak ;-)
      Viszont rá kell arra is jönni, hogy ne windows helyettesítésre akarja az ember használni, hanem fogadja el, hogy "ez egy másik rendszer". Azért is, mert amíg csak a helyettesítésben gondolkozik valaki esetleg nem jön rá azokra a részekre, amik hatványozottan jobbak is Linuxon (és nekem nagyon sok ilyen van, ami miatt a win használhatatlanul körülményesnek hat számomra). Ugye ezek többsége azért akkor jön ki, ha előnyére használja valaki a rendszert - nem a másik "utánzására". A Linuxot mondjuk sokkal nehezebb "utánozni" win környezetben, mint fordítva, de az már egy más történet...

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 6 měsíci +2

      Az megvan hogy a Windows kémkedik utánad, megfigyel, és jelentéseket küld rólad a Microsoftnak?? Minden billentyűleütésedet, emailek, mikre keresel rá, hol járkálsz a neten, milyen programokat használsz, mik a vásárlási szokásaid, a tárolt képeidből mintát.. hogy csak a legdurvábbakat említsem. Ezek is benne vannak az ún. "telemetriában". Ha telepíted, ezt elfogadod a szerződésben, így még jogos is. Legalábbis a rendőrség, vagy a kormányszervek nem fogják a Microsoftot elővenni emiatt, cserébe nekik is elküldi, ami kell nekik rólad.

  • @GA-jm6sh
    @GA-jm6sh Před 6 měsíci +1

    Ez a videó bebizonyította, hogy Linuxon minden jobb mint windowson.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci

      Hát mindennek nem minden, de egyébként nekem tényleg szenvedés Linux után win-t használni amikor elé keveredek, mert minden körülményes és kényelmetlen az én kis produktivitásra beállított rendszeremhez képest.

    • @illegalquantity
      @illegalquantity Před 6 měsíci +1

      A fenét.

    • @GA-jm6sh
      @GA-jm6sh Před 6 měsíci

      Látom szereted az élet bluescreen oldalát. Vagy szereted mikor minden beállítás szét esik, azt is szereted, ha egy rendszer hátráltad. Nálunk Linuxosoknál ezek nincsenek meg.@@illegalquantity

    • @popetworld
      @popetworld Před 6 měsíci

      ​​@@GA-jm6sh Vagy ahogy a windowsos nem ért a linuxhoz, ezért neki bonyolult, te nem értesz a windowshoz, és azthiszed szar, mert nagyjából 10-15 éves dolgokból indulsz ki, vagy egyszerűen a legtöbb általad hibának vélt dolog user error.
      ~250 windowsos pc van a cégnél, itthon is 1 meg 2 laptop, plusz másik melóhelyen kb 30 + 20 laptop, bluescreent CSAK hardverhibánál láttam az elmúlt években (ram illetve néha táp a leggyakoribb hibaforrás)

  • @_KRETOSZ_
    @_KRETOSZ_ Před 6 měsíci +1

    windowsba parncsikonnal úgyan úgy oda ugrok ahova akarok XD

    • @u9vata
      @u9vata  Před 6 měsíci +1

      Nem tudom figyelted-e hogyan hozok létre ilyen markert - hát nem úgy, ahogy parancsikont, hanem milliszekundumban mérhető megcsinálnod... Konkrétan használtam egyszerre arra is, hogy ilyen "kedvencek" szerűen ugráljak, ahogy parancsikonnal tudnál, de arra is, hogy "ott helyben új ilyen markert hozzak létre és két-három ilyen között ugráljak". Az egész folyamat, a dolgok mozgatásával együtt volt gyorsabb, mint winen csak a parancsikont megcsinálni...
      Röviden: Hatékonyság - na ez a különbség.

  • @Kempelen360
    @Kempelen360 Před 5 měsíci +1

    Az a baj, hogy az Office365 messze nem a Word, Excel és Powerpoint hármasa. :(
    Jó cucc a Linux a maga dolgaira, de Te is érzékelteted a videóban, hogy igazából mindenre valami alternatív megoldást kell berhelni, ha csak az Office-nál maradunk, akkor nehéz elfogadni a betűtípusos kifogást is, mert üzleti felhasználásban nem az a lényeg, hogy "ez ingyen van", hanem az, hogy "ez működik". Persze ez egy róka fogta csuka az Office helyzetében, mert ha a Microsoft lefejlesztené Linuxra és ott vennék meg a vásárlók, akkor ezzel párhuzamosan valószínűleg Windows vásárlóktól is elesnének. (Vagy ugye nem vennék, mert a linuxos mentalitás, hogy ami nem opensource és amiért fizetni kell, az rossz...)
    Photoshopnak sajnos nincsen versenytársa, nem is lesz, a Gimp-et is csak nyilván a linuxosok merik egy lapon emlegetni vele.
    Cli fájlkezelésnek megvan a saját helye, ahol csak cli van (pl. ssh), oda tökéletes, de ne csináljunk úgy, mintha kényelmesebb lenne, mint a grafikus felület.
    Gaming meg hát, oké, Proton van, de a Dragon Ball-nál komplexebb és szebb játékok vannak már okostelefonra, inkább a Directx és a Vulkan teljesítménye itt a lényeg.
    Az a baj szerintem, hogy amilyen fórum posztra próbáltad ráhúzni, hogy jobb, arra pont, hogy nem az, nyilván a casual felhasználónak nehéz eladni azzal, hogy a bash mennyivel jobb, mint a powershell :)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci +1

      Akkor ha ez a problémád, használj onlyoffice-t. Próbáltad? Ja nem... Gondolom nem.
      "betűtípusos kifogás"
      - Az, hogy bizonyos betűtípusok licence-e olyan, hogy nem engedi meg az open source használatot az nem "kifogás", hanem valóság. Sem az olyan méretékű hasonlóságot nem engedi meg, mint amiről beszélek. De ahogy írtam a licence nem tiltja, hogy feltedd, csak nem jöhet a rendszerrel, mert ha jön az licence díjas - ennyi.
      "a linuxos mentalitás, hogy ami nem opensource és amiért fizetni kell, az rossz.."
      Ez nemhogy nem "linuxos mentalitás" - de még a free software-es GNU-s mentalitás se ilyen - sőt mondom nézz utána a Stallman kifejezetten a saját előadásain is kimondja, hogy azzal hogy pénzt kérsz a dolgokért alapvetően semmi baj nincsen - csak azzal van, ha a sdzabad-szoftver pillérek nem teljesülnek. Egyébként vannak is akik ezt tartják és bizniszt is csinálnak - a pine64 sem non-profit például hogy csak egy példát mondjak.
      > Photoshopnak sajnos nincsen versenytársa, nem is lesz
      Ez szimplán csak szűklátókörűség. Olyan grafikusokat ismerek, akik kritában 3x jobban dolgoznak, mint bármely másik PS kollégájuk - akkor miről beszélünk?
      > Cli fájlkezelésnek megvan a saját helye, ahol csak cli van (pl. ssh), oda tökéletes, de ne csináljunk úgy, mintha kényelmesebb lenne, mint a grafikus felület.
      Objektíven hatékonyabb - a kényelem meg szubjektív dolog, de egyébként ha hatékonyságot akarsz akkor ugyan ilyen hatékonyságot csak kényelmetlenebbül tudsz elérni gui-val...
      > Gaming meg hát, oké, Proton van, de a Dragon Ball-nál komplexebb és szebb játékok vannak már okostelefonra
      Az elite dangerous elég szép? Új doom-ok? Cyberpunk? Az utóbbi amúgy kb. 30-40% megy gyorsabban linuxon ugyan olyan grafikán, mint winen. A csatornán több játékot mutattam - de ez nem egy gaming csatorna alapvetően, bár szoktam online gamelni.
      > Az a baj szerintem, hogy amilyen fórum posztra próbáltad ráhúzni, hogy jobb, arra pont, hogy nem az
      Szerintem arra amit ott felsoroltak nettó jobb a linux - mindenféle shell trükközés nélkül is.

    • @Kempelen360
      @Kempelen360 Před 5 měsíci

      ​@@u9vata ismételem magamat, de az O365 az nem csak Word, Excel és Powerpoint. Sharepoint, Exchange, stb., de látom nem szeretnéd megérteni, de engem kell szűklátókörűzni :DDDDDD
      A Krita rajzoláshoz van a Photoshop ezer más dologhoz.
      Nem azt mondtam, hogy nem hatékonyabb, a cli fájlkezelés, de elvárni a casual usertől, hogy tanulja meg... Letehetek markert, nagy vagy, mintha nem tudna minden fájlkezelő kedvenceket kezelni.
      Elite Dangerous lassan 10 éves, cyberpunk is elmúlt már 3, elfogadom, hogy lehet rajta gámázni, de kényelmetlen, ne próbáljuk tagadni.
      Kényszeresen véded a Linuxot, amikor az egy tök jó dolog, de üzleti felhasználásban nem véletlen nem terjedt el.
      Szimultán használok Debian-t, MacOS Sonoma-t és Windows 11-et (abc sorrendben, nem rangsorolva), és fejlesztek rájuk, de ezzel nem győznél meg, hogy elég nekem csak egy Linux. Linuxosok között sem véletlen terjedt el a distrohopper kifejezés.
      > Szerintem arra amit ott felsoroltak nettó jobb a linux - mindenféle shell trükközés nélkül is.
      Tessék, akkor böngéssz benne úgy .xlsx fájlokat, hogy az automata betekintőben rögtön látod a a tartalmukat, mert ezt a Windows tudja, és erre vállalati használatban szükség van.
      Nem szeretnék vitát nyitni, annyira nem érdekel, csak a véleményemet írtam le.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci +1

      @@Kempelen360 > de az O365 az nem csak Word, Excel és Powerpoint. Sharepoint, Exchange, stb., de látom nem szeretnéd megérteni, de engem kell szűklátókörűzni :DDDDDD
      Azért mondtam az onlyoffice-t példának. Az onlyoffice sem csak az onlyoffice desktopeditors, van benne baromi sok cucc és tudod selfhostolni meg cloud-ból is nyomatni. De a libre vonalon is van hasonló open365 stb, csak az only-t jobban csípem ha valaki tényleg ilyet akar.
      > Nem azt mondtam, hogy nem hatékonyabb, a cli fájlkezelés, de elvárni a casual usertől, hogy tanulja meg... Letehetek markert, nagy vagy, mintha nem tudna minden fájlkezelő kedvenceket kezelni.
      Mintha nem kedvenc volna - láthatnád a videón, hogy a markert ott helyben nagyon könnyű átírni és ezt használom pl. ide-oda ugrálásra három-négy hely között stb. is. Pont az a lényeg, hogy egy "kedvencek" funkcióhoz képest nem körülményes - és ebből kifolyólag FOLYAMATOSAN használod is. Ez olyan mint a vim: Minden "editor" tud regexpet, de mivel ott egyetlen gombnyomás használni, ezért használod is - sőt sokkal több mindenre tudod használni. Ugyanaz a példa - két másik program.
      > Nem azt mondtam, hogy nem hatékonyabb, a cli fájlkezelés, de elvárni a casual usertől, hogy tanulja meg...
      Nem azt mondtad, hogy nem hatékonyabb - csak látom nem esett le, hogy én viszont arról beszéltem, szóval olyat mondattál velem, amit nem mondtam. Egyébkénnt a casual user nem is kell ranger-t használjon - sőt majd hozok egy videót nemsokára arról, hogy pl. milyen jó, hogy tudsz kommentálni fájlokat linuxon, tagelni, tagek között keresni stb. is. Egy hölgy ismerősöm mondta, hogy évek óta akarna ilyet - de mindenféle pluginokat is próbált és semmi sem kényelmes - winfoson keresi vagy 5 éve ezt a funkciót. Egyébként megjegyzem mac-en is van valami formája egyesek szerint. Szóval a "kattintgatós" GUI-ban is vannak bőven sokkal kényelmesebb dolgok a linuxon - de ha még hatékony is akarsz lenni, akkor még sokkal gyorsabbak is.
      Egyébként én azt tapasztalom, hogy akik "casual" user az is simán megtanulja a ranger-t - ez nem igazán képességbeli kérdés, vagy kényelmi, sima kicsinyhitűsét - pl. amit te is árasztasz.
      > Kényszeresen véded a Linuxot, amikor az egy tök jó dolog, de üzleti felhasználásban nem véletlen nem terjedt el.
      Dehogy nem terjedt el - sőt én tudok kórházról is, ami full linux desktoppal megy - az üzleti programok manapság mind web alapúak, akár chromebook-okkal is ellene az egész ügyvitel... De raktárat is tudok ilyet - gondolom "biztos csak balfaszok". Persze könnyen lehet, hogy belterjes körökben mozogsz és nem láttál ilyet, meg én sem azt állítom, hogy gyakori, csak hogy technikailag tényleg semmi akadálya - főleg manapság nincs. Irodai környezetben igazából a win csak hátrány véleményem szerint ma már.
      > cyberpunk is elmúlt már 3
      Lály - szegény három éves játék!!! (És ugye hagyjuk már ezt a dumát, mert máig update-elődik grafikai update-el és csomó effektet most is ott hoznak le először).
      > Tessék, akkor böngéssz benne úgy .xlsx fájlokat, hogy az automata betekintőben rögtön látod a a tartalmukat, mert ezt a Windows tudja, és erre vállalati használatban szükség van.
      Annak a vállalatnak nem erre van szüksége, hanem munkaszervezésre - és ezt én halálosan komolyan mondom...
      Egyébként az csak számomra vicces, hogy hamarabb nyílik meg only-ban egy nagy méretű excel, mint neked ilyen kis auto-betekintőben?
      > Nem szeretnék vitát nyitni, annyira nem érdekel, csak a véleményemet írtam le.
      Nem egyezik a véleményünk 🙂

  • @imbot3804
    @imbot3804 Před 5 měsíci +2

    Miert annyira elrugaszkodot dolog ragaszkodni valamihez amihez egyszeruen nincs jobb alternativa jelenleg?
    Office: Nem. A libre office funkcionalitasban messze elmarad a 365-tol. Ha megis az ellenkezojet allitod akkor csak szimplan nincs meg a tudasod hozza hogy teljesen felfogd a lehetosegeket.
    Photoshop: Nincs jobb kepszerkeszto fogad vagy ne nekem mindegy de mondj butasagokat. Attol meg hogy neked megfelel mas kepszerkeszto (az alacsony elvarasaidnak koszonhetoen) az nem jelenti azt hogy ugyanolyan jo is.
    Gaming: Addig amig nem sajat launchert igenylo jatekkal akarsz jatszani opcio lehet. De ha riot jatekokkal, eft-vel vagy barmivel akarsz jatszani ami nincs fent a nepszeru jakepboltokban. Gyakorlatilag megleszel love.
    Kozosseg: Ha voltal mar cigany kocsmaban este. Akkor ilyesztoen nagy hasonlosagokat fogsz felfedezni a 2 hely kozott es ezt nem jo ertelemben mondom.
    Ezzel nem azt mondom hogy a linux szar. De nem kene hitegetni az embereket arrol hogy kenyelmes alternativaja lenne egy windowsnak. Mert nem lesz az.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci +1

      > Office: Nem. A libre office funkcionalitasban messze elmarad a 365-tol. Ha megis az ellenkezojet allitod akkor csak szimplan nincs meg a tudasod hozza hogy teljesen felfogd a lehetosegeket.
      Próbáltad az only-t is? Egyébként ja. Biztos nincs tudásom hozzá és nem fogom fel :D :D :D
      > Photoshop: Nincs jobb kepszerkeszto fogad vagy ne nekem mindegy de mondj butasagokat.
      Azért egy ai assisted drawingos Krita nem rossz cucc - én személyesen ismerek több embert, aki korábban fotoshoppolt és egyszerűen jobban bejön neki. Én nem vagyok grafikus, de ők igen. Baromi jó game grafikákat csinálnak vele és jól fejlődik is az a cucc. A gimp-et is páran szeretik, de én úgy látom van aki gimpes és van aki kritás - annyira nem vagyok pró, hogy tudjam ez min dől el, de szerintem aki artist-abb az a kritás jellemzően aki meg szerkesztésre használja az inkább gimpes.
      > Gaming: Addig amig nem sajat launchert igenylo jatekkal akarsz jatszani opcio lehet.
      Van több launcher ami működik, de én baromira nem szeretem ezt a szétforgácsolódást és külön nem játszok ilyen cuccokkal ha lehet. Amúgy az elite-nek is van launcherje és a steam-ből protonnal indítom azon át (vagy lehet hogy már nincs, de volt anno eleinte).
      > De ha riot jatekokkal
      A riot inkább macera pár játékának anticheat-je miatt, amik keylogger szintű backdoorokat tesznek a windows kernelbe - lásd az adatbiztonságról szóló videó, hogy az ilyen kernel szintű jogú cuccokat nem csak adathalászatra használják (pl. a kínai tencent), hanem konkrétan hackerek is telepítenek velük ransomware-eket amikor épp meg tudják törni. Ez egy baromi rossz irány. Most a LoL is kap ilyen kernel joggal futó anticheat malware-t a közeljövőben.
      Pár ilyen cucc nem működik, mint a BF2042, Valorant, stb. Jópár multis cucc meg igen - főleg hogy magát a valós cheat-et azért nem ezek fogják meg legjobban, hanem inkább az ai-s fingerprintes anticheat-ek (csak abból nem lehet plusz jövedelemként adatokat halászni ezen a címen).
      > Kozosseg: Ha voltal mar cigany kocsmaban este. Akkor ilyesztoen nagy hasonlosagokat fogsz felfedezni a 2 hely kozott es ezt nem jo ertelemben mondom.
      Ez a te véleményed - sehol nem láttam semmiféle barbár dolgokat. Amúgy voltam egyszer egy cigány borospincében ha már itt tartunk - nagyon khm "érdekes" és egyben egész vidám is volt. Azért, mert az nem az általad leírt sima "késdobálós lebuj", hanem valakiktől örököltek egy borvidéken beházasodás árán egy pincét azok, akik ott ilyen hegedűs muzsikusok voltak - szóval nem ilyen tolvaj-népségre gondolj vagy hasonlók, hanem egy érdekes kombináció volt tényleg, mert a temperamentum még olyan volt, de egyben ilyen civilizáltabb is. Ennek semmi köze a hozzászólásod "szakmai" tartalmához, csak mint érdekes életképet gondoltam megosztom, mert szerintem egyetlen egy ha lehet az egész országban és érdekes volt 🙂
      > Ezzel nem azt mondom hogy a linux szar. De nem kene hitegetni az embereket arrol hogy kenyelmes alternativaja lenne egy windowsnak. Mert nem lesz az.
      Csak én tényleg nem ezt látom - mondom ott van haverom az egy kisgyerekes apuka és semmiféle linux fanboyság nincs benne. Csak elgémelget steam-en (marha ritkán van amúgy is ideje), meg berak pár mesét, vagy nézkéli az FB-t és használja és semmi para. Csomó ember van így. Előtte ugyan ezen a gépén egy update eltörte a win-t, akkor tette fel - főleg hogy a win neki a géppel jött és nem lehetett vissza berhelni. Neki ez volt a kényelmes és gyorsabb és azóta is használja. A legtöbb embernek simán jó - sőt neki mondtam az onlyoffice-t, de még azt se tette fel, mert a sima libre is jó neki pl. Néha grafikázik is, mert pár art-ot is csinál ennek-annak (ja ő pl. szintén nem zavarja, hogy nem PS-ben) és elvan. Miért olyan nehéz ezt elhinni? Főleg, hogy vannak tök baráti community-k akik tényleg a kezdőknek akár magyarul segítenek FB csoportokban? Itt a vidi alatt én is adok néha tippeket ha valakinek valami nem jó - sőt mail-ben is adtam hármat (bár ebből nem csinálok rendszert - ez a csatorna nem erről szól), szóval nem látom.
      Jah és pár csajom is simán használta - akkor meg mivan? Nem voltak kockák - egyik pl. óvónő volt és azért kérte, hogy tegyem rá a régi gépére, hátha jól fut vele, mert látta az "agymenőkben" hogy a seldon valami ubuntut használ. Annyit reagált csak, hogy "fú, ez a régi gép ilyen gyors?". 🙂
      Amennyi baj van manapság a winnel - ahhoz képest a Linux ma elég kényelmes amúgy is...

    • @istvantorok4819
      @istvantorok4819 Před 5 měsíci

      A Gaming témára mondjon már valaki valami értelmeset, mert valamit nem értek, de lehet azért mert nem vagyok éppen egy gémer. Tehát az van, hogy vannak a játékok, tök jók, drágák, de legyen. De! Vannak a játékfejlesztő szoftverek. Amik szintén drágák, ráadásul modulárisan drágák, külön fizetni kell bizonyos pluginekért, opciókért. És van ingyenes, nyílt forráskódú, aminek a neve Godot. Na, ennek amikor kijött a 4-es verziója, akkor az ütős volt, külföldi szaksajtóban sok helyen el voltak hűlve, sokan úgy vélték, ez el fogja vinni a fejlesztőket fizetősektől. Amikor ez nagy hír volt, hogy kijött a 4-es verzió, akkor a hazai szaksajtó (gamer oldalak) tele voltak -mivel is?- Microsoft meg az Activition Blizzard le, meg fel, meg így meg úgy, vég nélkül ezen ment a csámcsogás, még a minap is jelent meg ezzel kapcsolatos hír. Godot-ról vak hang sem: Na, ez vajon miért van?
      Talán szar, vagy nehéz a Godot, gagyi? Nem tudom, de láttam videókat FPS játékmenetekről, olyan játékokról, amit egyetlen ember csinált, ráadásul még a 3-as Godot-al, csak úgy magának, saját szórakozására. És a videó semmiben sem különbözött a többitől, de lehet csak én nem látom a különbséget. A Godot ingyenes, Linuxra, Windowsra, magas képességű, funkcionalítású, vajon miért nem érdemli meg, hogy megemlítse a szaksajtó, miért érdemli meg a Microsoft és az Activition Blizzard, hogy arról viszont vég nélkül jelenjenek meg az újabb és újabb cikkek?

    • @u9vata
      @u9vata  Před 5 měsíci

      @@istvantorok4819 Üdv!
      Én foglalkozok Godot-al, van ezzel kapcsolatban (bár nem konkrétan Godot-al, hanem Linux játékfejlesztési eszközökkel egészben) már fenn egy videó és be van tervezve ha van rá igény rendes Godot sorozat is. Használni használom is, nagyon kényelmes eszköz - szerintem sokkal jobb is és logikusabb is, mint a unity - és a unity-t én használtam egész sokáig úgy, hogy fizettek nekem érte, bár főleg AR/VR témában és egy kicsit játékfejlesztésre.
      Godot-nél nézegesd youtube-on mondjuk "jackie codes"-ot, vagy van ez a "this week in Godot" videó sorozat, ahol hetente lehet a legjobb Godot játékra szavazni és év végén nagy döntő is van - ilyenek jönnek, mint a Casette Beast játék, vagy 3D-ben a "Road To Vostok" ami egy lopakódós-háborús FPS (elég egyszemélyes fejlesztés). Igazából nagyon sok pró Godot játék van ma már és egyre-egyre jön több.
      "A Godot a 3d motorok Blenderje" - ez igazából ma már kimondható. Baromira fejlődik és imádom. Csomó dolog körülményes lenne utána már ha unity-be kéne csinálnom... Akarok majd játékokat is kihozni, de fontos, hogy ez a csatorna nem (nem csak) játékfejlesztésről szól - ámbár vannak ilyen tartalmak is már most is!
      Egy fontos dolgot meg kell említeni: Mind a unity, mind a Godot játékmotorok esetén úgy néz ki a történet, hogy Linuxra NATÍV build-et csinálni lényegében egy indie fejlesztőnek EGYETLEN gombnyomás. Úgy nézd ezt, hogy a menüsorban megmondod mire buildelsz és kell csinálnod egy Linux build-et - és ennyi. Nagyon sokan egyszerűen lusták egyetlen gombnyomásra, pedig nincs külön effort vele igazán ha engine-t használsz. Ha saját magad írod az engine-t az más tészta, de hányan csinálják az AAA-n kívül?
      Jah és az unreal is megy Linuxon. Szóval egyáltalán semmi akadálya az ég egy adta világon, hogy Linuxon valaki játékokat fejlesszen - sem annak, hogy arra kiadja.
      Még egy fontos dolog: aki ezt nem teszi meg - vagy tényleg AAA-s nagy stúdió és saját windows-os engine-je van... Azoknak a valve szépen megcsinálta a proton-t. A steam-en beállíthatod tehát, hogy a windows-ra elkészült játékokat is mutassa, majd ezzel a protonnal futnak. No mármost a proton NEM EMULÁTOR (sem a wine, amire alapul). Annyit csinál, hogy tartalmazza az EXE betöltőt a memóriába, a gépi kód amikor pedig valamilyen windows-os DLL-t szeretne hívni, akkor a hívásokat kicserélgeti a megfelelő linuxos hívásokra - ez lényegében a játék betöltésekor megtörténik. Nagyon sok dolgot (mondjuk egy bizonyos méretű ablak létrehozása) át tudsz alakítani 1:1 megfelelően kb. egy hívásra, van amely hívásból mondjuk két-három másik API hívás lesz (de mondjuk azok kisebbek). A lényeg, hogy így működik - de ez betöltéskor már megvan és onnantól kezdve ugyanúgy natív gépi kód fut - ezért nem megy rendesen a wine / proton például ARM-on, mert ugye nem emulátor.
      No mármost sok esetben a Linux-on, a windows-ra írt játékok is gyorsabban és jobban futnak. Ez manapság akkor történik a leggyakrabban, amikor DX11-es játékról van szó, azt ugyanis ha új a videókártyád, mindenképp Vulkán-os hívásokra alakítja a proton. A vulkán egyszerűen sokkal gyorsabb, mint a directx11 vagy az opengl, tehát emiatt az adott játék sokszor 10-25%-ot is tud gyorsulni. Továbbá ha egy játék eleve Vulkánban van hívva, akkor is sokszor jobban megy Linuxon, mert akkor semmi cserebere nem kell - de a linuxok jellemzően lightosabbak és jobb teljesítményt adnak, mint egy windows (kevesebb kraftot eszik üresjáratban a rendszer: CPU, RAM és I/O terén is). Aminél jellemző, hogy a windows-os játék win-en gyorsabb azok általában DX12-es játékok. Az kb. olyan, mint a vulkán és jó perf-et lehet kihozni, cserében nem lehet 1:1 átforgatni a hívásokat néhány esetben ezért lehet 5-10%-on belüli lassulás esetleg.
      Igazából a proton baromi jó - szinte minden játékot csont nélkül visz, amit pedig MÉG nem visz, azon a steam/valve már erősen dolgozik, vagy a community már erősen keresi a workaround-okat. Szóval szinte az összes játék megy (nézd meg a protondb-n mennyi megy, BAROMI SOK).
      Mi az ami mégsem megy? Néhány úgynevezett "anticheat" rendszer nem működik linuxon. Ez azért van, mert manapság "anticheat" néven rászoktak arra bizonyos cégek, hogy "rootkit"-et telepítenek a kernelbe. Szó szerint a kernel szintjén, a kernel teljes emelt jogosultságával (ez nagyobb windows-on az admin jognál is!) futnak és lényegében védett módú taszkok. Azt csinálják, hogy pl. a valorant ,vagy a BF2042 esetében (ez két eltérő gyártó játéka - egy USA és egy Kínai) az anticheat végig ott fut a gépen - akkor is, ha a játék nem megy - majd konkrétan ez a rootkit látja az összes billentyű leütésed, minden jelszód titkosítatlanul, bármit ami valaha a képernyőn volt, az egérmozgásokat, ha akarja be tudja kapcsolni a kamerád, hogy lássa tényleg te játszol és nem valami botot futtatsz hanem ülsz előtte, stb. stb. stb. Aztán mivel ezek mind zárt forrású megoldások a gyűjtött adatokat meg az anticheat mivel a szervereknek elküldi, ezért lényegében senki nem tudja ellenőrizni se hogy az USA-i, se pedig, hogy a kínai cégek ezzel mit kezdenek. De ha bízol a Kínai és USA államban, hogy nem használják mindenféle adathalászatra az ottani cégek ilyen képességeit... akkor is lehetnek bajok - például a "nincs rejtegetni valód - szerinted!" videómban hozok is egy esetet, hogy valamely hacker-ek pont egy ilyen anticheat-et valahogy ki tudtak arra használni, hogy ransomware-t (ugye ami titkosítja a fájljaid, meg a családi fotóalbumaid és a kulcsért pénzt kér) tudtak winfoson telepíteni a defender elhallgattatása mellett, mert a kernel szintű jog lehetővé tette és bugos volt az anticheat.... Szóval sok ám ebben a veszély!
      Összességében az ilyen anticheat-eket amik minden adatot gyűjtenek kernel joggal ki kéne tiltani mindenhonnan - a játékok amúgy meg más esetben nagyon is jól mennek manapság linuxon. A disztrók és szoftverkönyvtárak userspace visszafele kompatibilitása lehetne jobb és akkor több natív játék készülne (ezt Torvalds is szeretné, ha user szintű könyvtárak erre figyelnének jobban), de amúgy ma a gaming kb. megoldott tényleg - kivéve ha valaki baromira adathalász játékot írt, vagy direkt nem akarja a linuxon engedni a játékot.... Ennyi.