5-6 millió Linux gamer (+1 millió májusban, a windows rossz hónapja)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 07. 2024
  • Egy kis hírcsokor - nagyot nőtt a linux gamerek száma, a windows eközben legrosszabb hónapját hozta le valahogy...
    00:00 Intro
    00:50 Linux steam market share
    04:55 Steam deck és a hatása
    07:52 Microsoft recall még rosszabb, mint hittük
    10:34 Wifi, Audio és update windows bugok
    12:22 Terminálozás windows-on (+scammerek)
    14:13 Új sérülékenységek
    16:48 Adobe és az AI tanítás Licence kérdése
    18:09 Wifi remote code execution sérülékenység
    40:58 Outro
    #linux
    #2024
    #magyar
    #gaming
    #játék
    #statisztika
  • Věda a technologie

Komentáře • 27

  • @akosmarton8339
    @akosmarton8339 Před 15 dny +2

    Pár éve használok linuxot napi szinten. Beragadtam a Manjaroba, illetve használok még MX Linuxot is.
    Azért kezdtem el használni, mert a gyereknek kellett egy gép COVID idején a tanuláshoz, ezért a padlásról előkerült egy régebbi gép, amire Linux Mint került. Aztán végül nekem is lett egy linuxos gépem a windowsos mellé. Egy idő után már játékon kívül nem is használtam a Windowsos gépet. Aztán mikor már új gépet vettem arra már Manjaro került és a Windowsos gép is selejtezve lett.
    Aki Windowsról váltani szeretne annak mindenképpen kellő rugalmassággal kell hozzáállnia a dologhoz. Persze a proton meg a steam, de azért bőven van még játék, ami nem megy linux alatt. Ezt kár lenne tagadni. A protondb-n is azért vannak olyan játékok, amik bár goldnak vannak írva valójában nem mennek. De általános használatra szerintem teljesen vállalható alternatíva lehet, ha valaki hajlandó az Onlyofficet, gimpet, azaz a free alternatívákat tolerálni.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 15 dny

      Nekem a tapasztalatom tényleg az, hogy már meg se nézem protondb-n van-e a játék és néha úgy is megveszem és eddig minden megy - szóval azért elég jó százalékkal megy manapság - kivéve tényleg pár kernel anticheat-es cuccot (ahol persze mag a játék "menne", de ledob a multiból ha bepróbálod). Szerencsére nem igazán játszok ilyen játékokkal, szóval valahogy ez nem érint.
      Ellenben sok olyan játék is van, ami már például modern winen nem megy - ellenben itt csont nélkül: A legjobb példa erre a star trek: starfleet command... Valamikor néztem hozzá tippek/trükkök videót és strategy guide-ot, ahol a videó úgy kezdődik, hogyan kell trükkösen "modern winre" feltenni... Ugyebár én arról se tudtam, hogy ezzel bármi probléma van, mert csak csont nélkül ment.
      Meg igaz, hogy van játék ami nem megy (bár ugye én tényleg nem találkozok nagyon vele), de ami megy, egy minimál linux-al nekem sokszor jobban elfut, mint winen - ami önmagában véve elég érdekes. Gondolom egy bloated windowing környezetben ez talán már nem (vagy nem annyira) igaz, de például azért van az én gépemben fele annyi ram is, mint öcsémébe - mert más az OS, habár ugyan azokkal a játékokkal játszunk vele.
      De egyetértek: kellő rugalmassággal kell állni a dolgokhoz. Én egyszerűen nem akarok olyan terméket használni, ami nem megy linuxon - és ennyi. Sokan nagyon beleszerelmesednek ebbe-abba a termékbe és rugalmatlanok. Olyannal is találkoztam, aki képről background removal-t hiányolt (pedig sok alternatívában is van - sőt pythonban is kb. 20 sor megírni nulláról is), meg hasonlók.... Van ami tényleg nem jobb, de a legtöbb minden egyszerűen csak "más".
      A gaming-nél is azon túlmenően, hogy a legtöbb dolog tényleg csak simán megy... Azért ott is van egy rugalmas / nem rugalmas kérdés. Ugye úgy is hozzá lehet állni a játékokhoz, hogy "konkrétan X és Y érdekel, esetleg minden ami Z[]"- de ez nem biztos hogy annyira kritikus, mint az ember gondolja. Mert úgy is lehet gondolkozni, hogy van minden létező stílushoz (fps, akció, stratégia, autós cucc, gondolkozós játék, kompetitív játék) simán 2-3 amik fullosra élvezhetőek és jó minőségű játékok... Ez pedig csak random az én gépemen van, mert tényleg mindenféle dolog van már fenn és ha a steam library-m ki akarnám fullosra pörgetni úgy, hogy mindennel játszok is... szóval jó fél életig szerintem eltartana, akkor is, ha már mostantól új dolgot nem vennék.
      Ennek fényében még érdekesebb, ha valaki eleve linuxon kezdi a gaminget például - mert akkor az sincs, hogy mondjuk akar mindenáron valorantozni, mert beleszeret "csakabba" mondjuk. De jó fogadjuk el, hogy vannak ezek a kerneles anticheat-es adatlopós játékok, amik azért sokszor jó játékok - sose volt olyan helyzet, hogy egy adott platformon minden futott, tehát veszel egy playstation-t nem lesz rajta minden xbox játék is rajta jellemzően... Etekintetben egyébként a valve szerintem akkor csinálná jól, ha linux exkluzív cuccokat is kihozna, vagy kihozatna fejlesztőkkel - ha megéri deck-re portolni, megérheti (stratégiai célból) ilyet bevállalni és akkor mindjárt más a leányzó fekvése... De én is gondolkozok gamedev-ben folyamatosan is (mármint sajátban is), aztán lehet hogy megpróbálok valami hasonló konstrukciót "csakazértis"... meglátjuk...
      A régi gépre linux feltevéshez meg a legviccesebb élmény, amikor egyik ex kérte, hogy "és fel lehet rá tenni ubuntút esetleg?" - feltettem valami lightosabb ubuntut és első reakciója az volt: "jéé, ez a gép tud ilyen gyors lenni?". Szó szerint kiült a meglepettség az arcára 🙂

    • @akosmarton8339
      @akosmarton8339 Před 15 dny

      @@u9vata Általában azok a játékok neccesek, ahol még valami egyebet is kell indítani: pl. La Noire egy ideig ment aztán jött egy patch a Rockstar SC-be azóta nem indul, végülis megvettem Xboxra. A másik ami nem megy az a TrialsFusion a Connect miatt gondolom, mondjuk ez Windows alatt sem megy LOL, de azért a Steam árulja pénzért, sőt még le is akciózza. Illetve a FarCry5-öt nem sikerült indulásra bírnom. Ez a három, ami kicsit fájó pont számomra. De valóban a játékok döntő többsége megy, néhányhoz kell indítási opciót beállítani, ami nem egy felhasználóbarát megoldás és nem feltétlenül kezdőknek való. A Lutrisról nem volt szó a videóban, pedig megérdemelte volna, elsősorban az olyan játékokhoz, amik nem Steamesek.
      Amúgy ettől a rengetegféle launchertől az ember agya elállítódik lassan: Steam, epic, ubiconnect, wargamingcenter, galaxy, EA SocialClub stb.

  • @marci2575
    @marci2575 Před 10 dny +1

    Én Gentoo Linuxot használok. Szerintem ennél jobb Linux disztribució nem nagyon létezik a csomagkezelō miatt,ugyanis a csomagkezelōje nagyon testreszabbható a use flagekkel.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 10 dny

      Egyébként az első Linux amit középiskolában akkor egy fiatal tanár mutogatott pont gentoo volt - akkor még nem értettem, hogy mennyire hardcore a csávó 🙂
      Szerintem a gentoo királyságos, nem érzek ellentlétet az arch-ommal (se a void felé például) - szóval hajrá!

  • @sksja1981
    @sksja1981 Před 12 dny +1

    Miert jobb az Arch Linux az Ubuntunal jatekokra???

    • @u9vata
      @u9vata  Před 11 dny +1

      Ennek két oka van:
      1.) Alapvetően, ha olyanná rakod össze, mint az ubuntut, akkor nem jobb - de te rakod össze minimalistára a rendszered jó esetben és több kraft marad a game-nek ;-)
      2.) Az ubuntu nem rolling release, tehát ritkábban van nem-security frissítés rá és ez sokszor performanciát frissítő dolgoknál is jelentkezik.
      Én egyébként sokáig használtam olyan ubuntut, ahol konkrétan ugyanígy dwm ablakkezelővel és hasonlókkal ment már és az 1.) pont bár "nagyrészt megoldható", de sose tudtam annyira levinni pl. a mem használatot se, mint arch-on (és ha már itt tartunk, az arch-on se tudnám szerintem annyira levinni a systemd miatt, mint egy void-on stb.) Egyszerűen egy bizonyos hatásfok felé csak úgy tudnám a rendszert hozni, ha már én lennék valami nagyon a mélyébe belelátó pl. egyik állandó fejlesztője és ki-be pakolnám a cuccost.
      De ha ez a kis plusz kraft még kell valakinek, akkor jellemzően egy manjaro elég jó már mindkettőre, szóval akinek tényleg ez kell szívesen ajánlom. Sőt! Ha van egy jól megszokott ubuntud de csak a gaming-re akarsz mást, lehet ám linux-t is dual boot-olni linux-al! Szóval emiatt még csak nagyon a szokványos dolgaid se kell dobni, ha be akarod próbálni.
      Egyébként meg történelmi okai is vannak a dolognak: Például én sok olyan játékot is működésre bírtam már, ami protondb szerint, vagy wine wiki szerint nem megy (pl. Sims 1, vagy az adatbázisok szerint menni menő, de nálam a régi gépen bugos nexust). Régen sokkal több ilyen "macerás" játék volt Linux esetén, nem volt annyira rózsás mint ma, szóval aki már korábban nyomta a gaming-et azok sokszor ilyen extra skillekel rendelkeztek, fejlesztők / programozók is voltak stb. Emiatt nyilván nagy átfedés volt az egyébként a hardcore embereket jobban tömörítő arch vonal és a gaming vonal közt - sőt tényleg ebben a venn-diagramban szerintem, mert az arch inkább a "fiatalabb pró korosztály" volt, mert ugye van sok más hardcore emberes közösség is, mint a gentoo és sok másik. Szóval történelmileg még a kevésbé jó időkből szerintem sokan arch-ra gyűltek a linux gamer-ek közül.

  • @ATAG-yn5pd
    @ATAG-yn5pd Před 14 dny +1

    Ebben benne van az is, hogy a windows verziót játszod linuxon (vagy perverz módon FreeBSD-n), vagy a játék platformját veszik alapul?
    Bár nem pont ide tartozik, én P3 idők óta valamilyen linuxot használok, mert egész egyszerűen jobb mint bármi xD Nagyon régi vágyam volt, hogy tolja már meg a Microsoft az arm vonalat, de hát... amit 'kaptunk' az kiábrándító

    • @u9vata
      @u9vata  Před 14 dny

      Hát annyiból jó, hogy megtolta, hogy az arm chipek az M1-2-4 sorozaton túl is fejlődnek így - más haszna nincs a winfos arm-nak jelenleg csak kára.
      A statban szerintem a steam-et indítók vannak.

    • @ATAG-yn5pd
      @ATAG-yn5pd Před 14 dny

      @@u9vata nagy csalódás, tényleg… végre elhagyhatnánk a 40 éve is halott volt x86 vonalat, de nem… ebből is profitot kell termelni… ez a platform szerintem legalább 20 évvel vetette vissza az informatikai fejlődést

  • @wineisnotanemulator
    @wineisnotanemulator Před 16 dny +1

    Üdv! Évek óta linuxot használok, bár igaz van fent egy windows dual bootba (2 játék miatt) a winfos telemetry és egyéb huncutságok rálátnak az ext4 és a btrfs particiókra? Szóval egy alap windows 11(még a háttérképet se változtattam meg csak AMD drivereket telepítettem és aktiváltam) ügyelve arra hogy ne adjak neki jogot csak a szükséges dolgokra, belelát a linuxos particióimba? Nem szeretném hogyha a kecske pornóimat nézné más 🤣😂

    • @u9vata
      @u9vata  Před 16 dny +2

      Ez egy nagyon-nagyon érdekes kérdés szerintem. Technikailag nincs semmi akadálya, hogy belelásson, hiszen elvileg annak se lenne akadálya, hogy írjanak rendes ext4 (/btrfs, stb) kezelő kódot normál felhasználásra is, hiszen ugye nyílt szabvány a fájlrendszer is.
      Tehát hacsak nincs külön titkosítás alatt, elvileg erre sajnos minden módjuk megvan. Innentől kezdve az a kérdés, hogy élnek-e ezzel. Ez egy elég nehéz kérdés és nem tudom rá a választ: könnyen elképzelhető, hogy ilyen titkosszolgálati backdoor miatt van ilyen funkció (elrejtve), de egyaránt az is könnyen lehet, hogy a viszonylag nem gigászi userbase miatt és a megírandó kód mennyisége miatt "lustasági" okból nincs semmi ilyesmi.
      Szóval ez egy kifejezetten érdekes kérdés - de én nem szeretek a gépemen már nem open source OS-t tartani... Esetleg érdemes megfontolni a virtuális gépes sztorit (csak ugye gondolom az anticheat-es kérdés miatt van ez a problémád - azzal meg ez nem pipa mert a vm-et érzékeli az tuti)...

    • @wineisnotanemulator
      @wineisnotanemulator Před 15 dny +2

      @@u9vata Ha a lol és wuthering waves menne linuxon felszabadulna a windowsos partició a gépemen... Nem is értem hogy miért adnak ki olyan kerneles anti cheates gameket ami nem megy linux/steam deck... Csak abban reménykedem hogy idővel megoldják az ilyen játékoknál az anti cheatet és az új játékoknál már odafigyelnek erre.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 15 dny +1

      @@wineisnotanemulator A LOL egyébként korábban végig ment linuxon - sőt 30-40% gyorsabban is, mint winfoson.... Azóta nem megy csak a közelmúlt óta, hogy bekerült a valorant-féle kerneles anti-cheat... Azokat azért tolják, mert baromi jót lehet adatbányászni, ha mindenhez van joga a gépen, mert kernel szinten fut... Sajnos az anticheat-el adathalászat kicsit biznisz lett mostanában.... Szóval nem úgy néz ki, hogy csökken majd az ilyen probléma - sőt ugye Linuxon ez (jobb esetben) sose lesz támogatva, mert nagy probléma.
      Technikailag a kernel szint totál felesleges - ai-val olyan elemzést lehet játékos mozgáson csinálni ami sokkal jobban szűri, mint ezek a technikák... és annyit már elértek, hogy már a cheat-ek is kernel szintűek emiatt oszt annyi...

    • @domanzana
      @domanzana Před 15 dny +2

      @@u9vata Itt az igazi baj szerintem a játékosbázisokkal van. Két hónapja BF5-el sem tudok játszani linuxon mert bejött az EA csodás kernel AC-je és kb ünnepelték, hogy ez milyen remek dolog, mert nem lesznek csalók. És a probléma a placebó hatással van, mert csalók ugyan úgy vannak, aki egy kicsit élelmes simán kikerüli a kernel AC-t akár külső HW cheatekkel. A placebó alatt meg azt értem, hogy pl van az a városi legenda, hogy Valorantban nem csalnak, mert az AC milyen remek, a valóság meg az hogy mivel annyira bele van beszélve hogy nem csalnak, sokkal több mindent nézel el benne, mert pl CS-ben meg az van elterjedve, hogy "mindenki" csal, és mivel ezzel a gondolattal játszol, ha már valaki jobb kicsit rögtön megfontolod, hogy nem e csal.... Összegezve cégek szeretnek adatot lopni, játékosok szeretik a kamu biztonság érzést, hogy nincsenek lecsalva, mindenki boldog - kár lenne abbahagyni. Sebaj Minecraft + AOE2 fut linuxon.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 15 dny

      @@domanzana Épp kezdek is egy aoe2: DE session-t ;-). Előtte én még a voobly-val is toltam linuxon 🙂. Ha a stratégiai játékokat szereted, akkor esetleg a BAR-t is tudom ajánlani - szerintem az most a legjobb (és online is legaktívabb) open source modern stratégia. Az mondjuk nagyon rámegy arra, hogy kényelmes legyen és ne APM-intenzív - szóval nem csak autofarm-szerű dolgok vannak, hanem nagyon jó quality of life-ok - jó kis játék ;-)

  • @torokmark7402
    @torokmark7402 Před 14 dny +1

    2 éve használok linuxot nincs dualboot semmi main op rendszer a linux. Nos full gamingre használom mert kocka vagyok. Kb minden kedvenc játékom fut pl: wow, Hunt:Sh stb stb. Nagyon imádom, azt se bánom ha picit mokolni kell. Soha nem fogok többet winfoshoz nyúlni

    • @homloklebenyterapia9790
      @homloklebenyterapia9790 Před 12 dny +1

      A winfoson nem kell kicsit mokolni, vagy ha mégis akkor egyáltalán nem azt jelenti a kicsit mokolás mint linux alatt, ezért népszerűbb.

  • @Feriman
    @Feriman Před 14 dny

    Debian :)

    • @u9vata
      @u9vata  Před 14 dny

      Amúgy egy orange pi-n van armbian-om. Jópár arch-féle, alpine, armbian, sxmo.... belegondolva azért sokféle linuxot használok a környezetemben 🙂

  • @homloklebenyterapia9790
    @homloklebenyterapia9790 Před 12 dny +2

    Hát 2.35% az rohadtul nem 0.235 hanem 0.0235. azért így már más a leányzó fekvése.
    Else merem képzelni mennyire pontosak lehetnek azok a statisztikák amiket meg csak úgy megemlítesz hogy nagyjából így van és utána sem számolsz.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 11 dny +3

      🙂Hát... nézzük ki az aki "utána sem számol"...
      Nyugodtan számolj utána: 250 millió x 0.0235..... beüssem helyetted, vagy észreveszed, hogy tényleg 5.8 millió ember jön ki? Az zavar össze, hogy te csak a számológép kimenetét látod, meg ráfókuszáltál arra, hogy mit tettem a szorzóba, holott a nagyságrendet már fejben kiszámoltam én és a számológépet én a "pontosításra" használtam (tehát konkrétan csak a kezdő számjegyek pontos meghatározására).
      Szerintem világos miről beszélek - az egésznek az elején is látszik, hogy ott még 250-et szorzok csak meg például... szerinted miért? Mert ha a nagyságrendet fejből tudod és a kezdő jegyeket jól beírod, akkor nem kell törekedned a teljes összeg végig begépelésébe és így az egész eredmény hamarabb megvan egy uncut videón meg főleg. Szóval hiba nincs benne, amit állítok az a helyes szám a 250-es userbase-t feltételezve 🙂
      Ha nem hiszed el, írd szépen be a gugli főképernyőjébe ezt: "250000000 * 0.0235" - jé kiadja az 5.8 milliót - pont ahogy mondtam.

    • @homloklebenyterapia9790
      @homloklebenyterapia9790 Před 11 dny +2

      @@u9vata tudtam hogy kapni fogok egy regényt mégiscsak kötekedtem.
      Amúgy a valve jót tesz a linuxnak akármennyire is megy a hiszti hogy az nagycég és nem nonprofit. Szerintem kell hogy beálljon mögé valami, azóta ível a linux népszerűsége és tegyük hozzá hogy a használhatósága is (pl:proton) felfelé.

    • @u9vata
      @u9vata  Před 11 dny +2

      @@homloklebenyterapia9790 Nem kötekedésnek éreztem, csak nem tudtam visszafogni a humort abban, hogy nem számoltál utána, hogy igazam van🙂. De egyébként tökre értem, hogy a szorzás jobb feléből rögtön hibának nézted - azért írtam le a gondolatmenetet is, hogy miért így számoltam ott.
      Egyébként nem "kell" (értsd: nem szükségszerű - ilyen értelemben mondom), hogy beálljon bármi cég a Linux mögé, de totál egyetértek a gondolatod alap fonalával. Miért is ütné el a community egy viszonylag korrekt cég kezét azt nem is értem. Tipikus win-win konstrukció jelenleg - ha elmúlik azzá válni egyszer a távoli jövőben, majd lesz újratervezés, de szerintem is nagyon hasznosak Gabe-ek. Meg lehet mondogatni, hogy "fú a steam mekkora százalékokat szed" - jah a többi olyanhoz képest, amik köztudottan mínuszosak és csak addig tudják olcsóbban, amíg a market share meg nem nő, tehát a mézesmadzagot játsszák.... Meg hát mindenki elfelejti a steam előtti időszakot, amikor a kiadók 3x akkora sápokat is letarháltak, mint a steam egy-egy esetben és nem volt más mód csak vagy nagyon niche kevés userbase, vagy kiadózni (vagy persze ha már baromira befutott valami lehettél te magad a kiadója)