Czy psychologia potrzebuje króla

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 19. 01. 2024
  • Czy psychologia potrzebuje monarchy, kogoś kto zaprowadzi porządek, standardy i rozstrzygnie sporne kwestie? A może królem psychologii mogłaby być nie osoba lecz system, paradygmat czy metoda? Co zyskałaby psychologia na bezkrólewiu? A co na archipelagu pełnym królestw?
    W tym odcinku będziemy pytać o autorytety w psychologii. Zastanowimy się nad tym kto dla nas jest wzorcem z Sevres w perspektywie naukowej i terapeutycznej. Przyjrzymy się różnym formą myślenia o psychice człowieka i pokłócimy się o rolę konfliktu w ramach rozwoju psychologii i jej różnych nurtów. Zadamy też sobie odwieczne w psychologii i psychoterapii pytanie czy mój nurt jest lepszy niż twój. Wreszcie przejdziemy do problematycznej kwestii ustawy o zawodzie psychologa.
    LITERATURA:
    Zimbardo, P. G., Gerrig, R. J. (2012). Psychologia i życie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN.
    PSYCHOLOGIA DLA PSYCHOLOGÓW to rozmowy psychologii. Omawiamy teorie, czytamy artykuły i zastanawiamy się nad współczesną psychologią okraszając to refleksjami popkulturowymi. Czy zajmujemy się popularyzacją - raczej nie. Czy to spotkanie eksperckie - wątpię? Przede wszystkim to spotkanie dwojga psychologów, którzy w swojej pracy napotykają na organizacyjne, praktyczne i egzystencjalne problemy. Reprezentujemy refleksję akademicko-barową z drobną nutą frustracji, prywaty i wątków autobiograficznych.
    ZNAJDZIESZ NAS NA:
    Spotify: open.spotify.com/show/1O7a5F6...
    Spotify for podcasters: podcasters.spotify.com/pod/sh...
    Apple Podcasts: podcasts.apple.com/us/podcast...
    Deezer: www.deezer.com/pl/show/5976347
    CZcams: @psychologiadlapsychologow
    ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
    KIM JESTEŚMY:
    Cześć, nazywam się Rafał Węgrzyn i jestem psychologiem, filozofem, nauczycielem akademicki, synem lekarza i położnej. Pracuję między innymi w branży szkoleniowej, a także współpracuję z IT jako UX Designerem. Zajmuję się pomocą w radzeniu sobie z trudnościami zarówno jeśli chodzi o problemy psychiczne, egzystencjalne jak i projektowe.
    📸 Instagram: / najemny_intelektualista
    💬 LinkedIn- / wegrzynrafal
    🔷 Facebook - / najemnyintelektualista
    CZcams - mój drugi kanał - ‪@najemny_intelektualista‬
    Cześć, nazywam się Maciej Jonek i jestem psychologiem, nauczycielem akademicki, synem dwojga filozofów. Pracuję w gabinecie, ale też tam gdzie człowiek spotyka się ze sztuką i społecznością lokalną.
    📸 Instagram: / maciejjonek
    💬 LinkedIn- / maciejjonek
    🔷 Facebook - / maciejjonek
    CZcams - mój drugi kanał - ‪@MaciejJonek_proces‬
    #psychology #psychologia #edukacja #szkolenia #książka #filozofia #terapia #problematyzajapsychologii #etyka #nauka #dylematy #spór #dialog #psychologiadlapsychologow #maciejjonek #maciejjonek_proces #najemnyintelektualista #rafalwegrzyn

Komentáře • 5

  • @ewajonek3468
    @ewajonek3468 Před 5 měsíci +1

    Ja wytatuowałabym sobie Yaloma 😉 dziękuję za super rozmowę.

  • @Bazylamatka
    @Bazylamatka Před 2 měsíci

    Bardzo ciekawa dyskusja, pobudzająca do refleksji, aż chciałoby się coś wtrącić. Jednak ostatecznie sprowadziła mnie do wniosku, że ustanowienie jednego władcy dla psychologii jest niewykonalne. Brak prawnego unormowania zawodu psychologa sprawia, że poszukujemy odpowiedzi w sobie, a następnie usiłujemy odnaleźć ludzi, którzy nasze podejście w jakiś sposób podzielą. Wówczas powstaje kolejne małe królestwo, które może i przynależy do jakiegoś większego, jednak nadal pozostaje inne od reszty. I faktycznie, bez odgórnie narzuconych zasad (nie mam tu na myśli kodeksu etycznego, ale przyjęcie wspólnej perspektywy) sami musimy sobie panować, z tym, że, mam wrażenie, mimo wszystko to nam się podoba. Dzięki tej wolności psychologii psycholodzy nie muszą się ograniczać do jednej, konkretnej formy. I to jest piękne, bo przecież ludzkiej psychice również nie da się nadać wyłącznie jednego kształtu. Zastanawiam się, czy gdyby zamknąć psychologię w sztywnych ramach chronionych ustawą to nadal byłaby to psychologia? Choć nie ukrywam, prawna normalizacja byłaby z pewnością korzystna dla osób korzystających z pomocy psychologicznej.

  • @polandpeters9765
    @polandpeters9765 Před 2 měsíci

    Dobrze, że jednak ten dogmatyzm został wspomniany. Mam wrażenie, że zawsze toczy się w człowieku konflikt pragnień dogmatyzmu i sceptycyzmu.

  • @Wiktoria-gu8bc
    @Wiktoria-gu8bc Před 5 měsíci

    fantastyczne macie te rozmowy, jednak proszę o jedną rzecz - lepsze audio - brakuje mi jakości impoderabiliów żeby zacząć was oglądać nałogowo

    • @MaciejJonek_proces
      @MaciejJonek_proces Před 5 měsíci

      oj do Karola to nam jeszcze trochę sprzętowo brakuje. Ale chętnie przyjmę jakieś konkretniejsze oczekiwania, czego brakuje w audio? Czego za mało/za dużo?