Zawory a LPG | LPG Majster S03E79

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 24. 11. 2022
  • Luz zaworowy o odpowiedniej wartości jest bardzo ważny w każdym 4-suwowym, tłokowym silniku spalinowym, ponieważ zapewnia on właściwe domykanie zaworów. Jest to konieczne dla prawidłowej pracy jednostki napędowej. Głównym elementem jednak całego zamieszania są właśnie zawory, które dzielimy na zawory ssące i wydechowe.
    W dzisiejszym odcinku, dowiecie się więcej na temat zaworów ssących, wydechowych, nagaru i poruszymy również temat luzów zaworowych.
    Sprawdź materiał o luzach zaworowych tu:
    ► • Luzy Zaworowe | LPG Ma...
    W czasie użytkowania każdej jednostki napędowej, także zasilanej LPG, luz zaworowy zmniejsza się (na skutek zużycia mechanicznego).
    Dzieje się tak z uwagi na zużywające się gniazda zaworowe i przylgnie zaworów. Zawory wchodzą w gniazda coraz głębiej, co zmniejsza odległości pomiędzy pozostałymi elementami w mechanizmie rozrządu (zmniejsza się luz w układzie rozrządu - luz zaworowy).
    W związku z tym okresowo należy skontrolować wartości luzów zaworowych i w razie konieczności regulować ich wartości.
    Odpowiedni luz w układzie rozrządu gwarantuje prawidłową pracę jednostki napędowej i dokładne zamykanie zaworów skutkujące ich właściwym chłodzeniem. A trzeba pamiętać, że zawory są najbardziej obciążonymi cieplnie elementami silników.
    Styk zaworu z gniazdem zaworowym w głowicy gwarantuje odbieranie od niego ciepła, ponieważ wokół gniazd w głowicy są wykonane kanały chłodzące.
    Proces spalania w silnikach zasilanych paliwami gazowymi trwa dłużej niż w jednostkach napędowych zasilanych benzyną. Wszystkie elementy komory spalania (w tym zawory i ich gniazda) są narażone na oddziaływanie wysokiej temperatury w znacznie dłuższym czasie
    W związku z tym w silnikach zasilanych gazem obciążenie cieplne zaworów i ich gniazd jest większe. Z tego powodu stosuje się w nich układy lubryfikacji, które dodatkowo zabezpieczają zawory.
    Najważniejsza jest jednak okresowa kontrola i regulacja luzu zaworowego, którego odpowiednia wartość gwarantuje skuteczne odbieranie ciepła od zaworów.
  • Auta a dopravní prostředky

Komentáře • 58

  • @SwPiotrek
    @SwPiotrek Před rokem +4

    Bardzo ciekawy filmik, czekałem na niego.

  • @jareknowak8712
    @jareknowak8712 Před rokem +5

    Pani Barbara 👍 :)

  • @SM-wy7wt
    @SM-wy7wt Před rokem +5

    Jeszcze jeden ważny temat.
    Zawory/gniazda ulegają również i głównie(przy niesprawnych lub źle wystrojonych inst. lpg) przegrzaniu i wypaleniu przez zbyt ubogą mieszankę za czym idzie za dużą tepmeraturę spalania i gazów wydechowych. Katalizatory też ulegają przez to uszkodzeniu.

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym Před 11 měsíci

      niebardzo ta wysoka temperatura do tego trzeba powietrza. W gazie jest opóźnienie zapalania wiec ogien może trafic w zawór. Przegrzewaja sie takze uszczelniacze i lubi kapac olej na zawór i tak zatrzymywać temperaturę

  • @krzysztofrz82
    @krzysztofrz82 Před rokem +2

    Robiłem pomiary egt w silniku F4RT i wbrew obiegowej opinii udało mi się zejść na gazie z temp w pętli otwartej poniżej tempe na samej benzynie. Spotkałem jednak tak wystrojone instalacje, że jedyna opcja naprawy było sciagniecie głowicy, pomimo niedużych przebiegów na gazie. Reasumując drodzy klienci nie oszczędzajcie na montażu i wybierajcie godne polecenia warsztaty.

  • @sylwiam9146
    @sylwiam9146 Před rokem +2

    w niekturych silnikacj np nissan czy renault luz reguluje się poprzez zmianę całych szklanek niestety zabieg jest skomlikowany bo trzeba rwać wałki wkładać mieżyć doświadczenie pokazuje że taniej jest zajechać głowice do reszty i zregenerować,można też podszlifować szklanki nie wymieniając ich za duży luz jest bezpieczniejszy niż za mały.
    a co do samego gazu jest to paliwo alternatywne tańsze więc jadąc na gazie nie należy pałować silnika np na autostradzie zapierdzielasz na benzynie a na gazie za ciężarówkami.

    • @ibizagarage4351
      @ibizagarage4351 Před rokem +1

      W oplu i alfach 159 tez jest silnik 1.8 ktory tak samo sie reguluje uciazliwie i kosztownie

  • @marcinkrolak8753
    @marcinkrolak8753 Před rokem

    Mam czujnik termopara w układzie wydechowym za katalizatorem ceramicznym. Jaki zakres temperatur (olej ponad 70C) powinienem obserwować podczas jazdy? Pozdrawiam

  • @arturmarczewski1603
    @arturmarczewski1603 Před rokem +5

    Super filmik, bardzo wartościowy, zwłaszcza że nie wiele jest jeszcze w internecie na ten temat, szczególnie po polsku. W jaki sposób szlifujecie szklanki zaworowe, takie które nie mają regulacji na płytkach ? Chodzi mi konkretnie o silniki opla, np 1.6 Turbo, A16LET ? Czy zlecacie takie szlifowanie do jakiegoś zakładu obróbki skrawaniem ? A może radzicie sobie na takiej wiertarce stołowej i jest to wystarczające - mierząc oczywiście sukcesywnie mikrometrem ? Widzę w tle wiertarkę z założonym kamieniem i dlatego o to pytam. Pozdro! Fajnie że dzielicie się wiedzą :)

    • @Gazmot_motorsport
      @Gazmot_motorsport Před rokem +2

      Płytki zaworowe zawsze szlifujemy na szlifierce do płaszczyzn z dokładnością do 0,01mm , szlifierka którą widać w tle nie służy do tego typu regulacji .

    • @arturmarczewski1603
      @arturmarczewski1603 Před rokem

      @@Gazmot_motorsport Rozumiem :), a jak ze szklankami które np są w silnikach opla gdzie reguluje się tylko szklanką ? Z tego co wiem to nie powinno się ich szlifować ponieważ są hartowane powierzchniowo i szlifując zdejmiemy utwardzoną warstwę. Czy tylko wymiana na nowe w takim przypadku ?

  • @Robert-vk9nc
    @Robert-vk9nc Před rokem +1

    Po jakim przebiegu serwisant powinien sprawdzić wtryskiwacze? Byłem na dwóch przeglądach 30tyś przejechane na lpg mechanik wymieniał tylko filtry i to cały przegląd, czy nie powinien sprawdzić coś więcej?

    • @lpgmajster6603
      @lpgmajster6603 Před rokem

      Powinien odbyć jazdę próbną z podpiętym laptopem.

    • @jerry-mind-sky
      @jerry-mind-sky Před rokem +1

      Właśnie w tamtym tygodniu musiałem wymienić cztery wtryskiwacze bo jeden padł .
      Przebieg 78 tys km Fiat tipo 1.4 95 km . Instalacja KME .

  • @100of1000
    @100of1000 Před rokem

    5:10

    • @lpgmajster6603
      @lpgmajster6603 Před rokem +1

      Zawór ssący oraz denka tłoków są poddane działaniu gorących spalin przez stosunkowo krótki czas, a podczas suwu ssania silnie stygną będąc omywane zimnym powietrzem bądź mieszanką paliwowo-powietrzną na dużej powierzchni. Zawory wydechowe nie mają takiego komfortu pracy, bo ciepło mogą oddać tylko przez powierzchnię przylegania do gniazda i poprzez trzonek. Lepiej tego wytłumaczyć już nie potrafię! Pozdrawiam!

    • @100of1000
      @100of1000 Před rokem

      @@lpgmajster6603 No teraz to rozumiem doskonale. Dziękuję.

  • @stensin8926
    @stensin8926 Před rokem +4

    Co się dzieje z silnikiem gdy luz zaworowy jest nieprawidłowy?

    • @lpgmajster6603
      @lpgmajster6603 Před rokem +10

      Jeżeli luz będzie zbyt mały to zawory przestaną się domykać i w pierwszej kolejności grzybek zaworu wydechowego zaczyna się przegrzewać ponieważ mając słaby styk z gniazdem zaworowym nie może oddawać ciepła. Zaczyna spadać moc silnika, ponieważ niedomykające się zawory powodują utratę kompresji w silniku. Słabnięcie silnika prowadzi do tego, że kierowca aby jeździć z dotychczasową dynamiką musi mocniej cisnąć pedał gazu, czyli do silnika dochodzi więcej powietrza i paliwa, które nie jest efektywnie wykorzystywane, ponieważ część energii wybuchu mieszanki zamiast pchać tłok do dołu znajduje ujście przez szczelinę niedomkniętego zaworu i z czasem drąży wżery w zaworach. Silnik słabnie coraz bardziej, są kłopoty z jego uruchamianiem.
      Przypadek drugi, czyli kiedy luzy zaworowe są zbyt duże również objawi się spadkiem mocy, ponieważ zawory nie będą się w pełni otwierać, przez co nie będzie pełnego napełnienia cylindra mieszanką lub też spaliny nie będą mogły w całości opuścić komory spalania w suwie wydechu. Po ludzku mówiąc "silnik nie będzie mógł oddychać pełną piersią". Dodatkowym objawem będą stuki i klepanie słyszane w okolicy pokrywy zaworowej szczególnie gdy silnik jest nie rozgrzany.
      Te problemy nie powstają nagle ale narastają z czasem. Wielu kierowców ignoruje przeglądy okresowe instalacji LPG, a potem są ciężko zdziwieni i mówią, że gaz im zepsuł silnik!

    • @stensin8926
      @stensin8926 Před rokem

      @@lpgmajster6603 dziękuję za merytoryczną odpowiedź. Czy kontrola co 40 tyś będzie odpowiednia w przypadku szklanek? ASO zaleca kontrolę z regulacją co 100 tyś w przypadku benzyny.

    • @przemkok6015
      @przemkok6015 Před rokem

      @@stensin8926 zależy od silnika.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL Před rokem

      Na gazie sprawdzalnym co 20-25tus , a regulował wtedy jak bedzie potrzeba nie jest to powiedziane kiedy to będzie

  • @Jabucasidi
    @Jabucasidi Před rokem +5

    Moim zdaniem jeśli silnik nie ma hydraulicznej kasacji luzu zaworowego to nie zakładam LPG. Sprawdzanie luzu i regulacje to nie jest tania sprawa w niektórych silnikach. Do tego dochodzą okresowe kalibracje instalacji, spadek sprawności reduktora, problemy z wtryskami LPG. Przy spalaniu w granicach 6-7 litrów benzyny LPG ma sens tylko przy dużych rocznych przebiegach w samochodach używanych zarobkowo.

    • @olgiert7550
      @olgiert7550 Před rokem +5

      Mi przy takim spalaniu opłaciło się założyć LPG lepiej jest tankować za 80 zł niż za 300

    • @booba747
      @booba747 Před rokem +1

      Bzdura, im droższe paliwa tym szybciej zwraca się instalacja. W moim 1.4 LPG zwrócił się z nawiązką przy 2 wymianie oleju, niecałe 20 tys km

    • @Jabucasidi
      @Jabucasidi Před rokem

      @@booba747 zrobiłem na LPG ponad 200 kkm. Wyrazilem swoje zdanie. Jednemu się kalkuluje a drugiemu nie.

    • @ibizagarage4351
      @ibizagarage4351 Před rokem

      W japońskich autach jest regulacja mechaniczna oczywiscie nie mowie ze we wszystkich i tez ludzie gaz zakładają, najwazniejsze to zeby robic serwis po okreslonym przebiegu a nie jak sie przypomni

    • @jakublaski680
      @jakublaski680 Před rokem +2

      Oczywiście. Ale jeśli ma ktoś trochę pojęcia to można dużo taniej jeździć. Użytkuje Avensis T25 1.8 . Od 4 lat na instalacji gazowej. Przebieg na samym gazie w tym czasie 120tys. Sam miałem obawy przed instalacją tego podtlenku biedy alee jak się okazuje niesłusznie. Po pierwszych 10 tyś sprawdziłem luz zaworów I nic bez zmian. Teraz przy wymianie świec kolejny podgląd na zaworki i nawet tam gdzie było0.23 na wydechu zrobiło się 0.27 . Szklanki można dostać za parę złotych jak się poszuka trochę . Nie trzeba być mechanikiem aby zrzucić dekiel i pobawić się szczelinomierzem.. A nawet zdjęcie wałków i tylko czasem zamiana szklanek to też nie jest filozofia. Oczywiście odradzam silniki typu bokser w Subaru bo to faktycznie wyjęcie silnika do regulacji . Liczę że do 200 tyś nie będzie problemów może dłużej z układem wtrysku gazu. Oszczędności w tym czasie realne nie wyssane z palca to skromne 20zl na 100 km. Przy 200tys da to około 40000 zł. Dla jednych mało dla mnie wystarczajacy argument

  • @tomek6137
    @tomek6137 Před rokem +2

    Fajnie wytłumaczone. Tylko to yyyyyy😞

  • @jareknowak8712
    @jareknowak8712 Před rokem +4

    3:32 - dlaczego w silnikach po downsizingu sprezyny maja byc twardsze?

    • @Gazmot_motorsport
      @Gazmot_motorsport Před rokem +6

      Silniki współczesnych aut z ery tzw downsizingu zazwyczaj są turbodoładowane , ponadto żeby wydobyć potrzebna moc z silnika o tak małej pojemności trzeba zastosować walki rozrządu o wyższym wzniosie i dłuższym czasie otwarcia , proces zamykania zaworu zatem znacznie się skraca i do tego potrzebne są twardsze sprężyny lub tez w niektórych autach stosuje się dwie sprężyny na zawór

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym Před 11 měsíci

      spreżyny sa twardsze w turbo silnikach

  • @Baccgarage
    @Baccgarage Před rokem +3

    Żadnych informacji dlaczego na benzynie nawet po 200tkm nie ma potrzeby regulacji luzu zaworowego, a na LPG ( przy prawidlowej kalibracji AFR itp. ) po 60tkm mamy już do regulacji ?

    • @rcmajster8377
      @rcmajster8377 Před rokem

      A kolega skąd ma takie dane?

    • @Baccgarage
      @Baccgarage Před rokem +2

      @@rcmajster8377 10 lat pracy w ASO Toyoty, przerobione instalcje od Prinsa z ciekłym wtryskiem, vialle, lpgtech, stagi, kme... Pomijając te źle wystrojone to i tak zawsze zawory siadają i wymagają już regulacji po 50-90tkm. Fabrycznie na PB nigdy, nigdy luz nie wymagał regulacji.

    • @rcmajster8377
      @rcmajster8377 Před rokem

      @@Baccgarage to jest jeszcze pewien istotny szczegół eksploatacyjny. Jeżdżący na gazie kierowcy jeżdżą zazwyczaj sporo dynamiczniej niż Ci którzy instalacji lpg nie posiadają.

    • @Baccgarage
      @Baccgarage Před rokem

      @@rcmajster8377 może to mieć jakiś wpływ. Ja uważam że problem jest w tym ze z uwagi na większą ilość oktanow lpg dłużej się spala, co za tym idzie jak zawory wydechowe się otwierają to mieszanka dalej się pali, co powoduje wypalanie zaworow/gniazd, może wariatory zapłonu załatwiły by sprawę

    • @marcinkrolak8753
      @marcinkrolak8753 Před rokem

      ​@@Baccgaragemam wariator, jak go wyregulować?

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL Před rokem +1

    Moja toyota na gazie zrobiła 300tys km , łącznie 400tys i dopiero było trzeba Regeneracje głowicy robić i to przy instalacji 2gen tzw na śrubę

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym Před 11 měsíci

      instalacja na śrubę powinna miec regulator krokowiec a nie śrubę. Bo tracisz mozliwośc korekcji skladu mieszanki wzgledem lambdy

  • @valikie17
    @valikie17 Před rokem +2

    A co do informacji
    o tym że zawory wypalają się przez to że mieszanka na LPG spala się wolniej niż z PB i jeśli mamy zbyt późny kąt zapłonu zawory już się otworzą a mieszanka się dalej dopala to zawory wtedy całą tmp biorą na siebi?.

    • @olgiert7550
      @olgiert7550 Před rokem

      Dokładnie tak

    • @StopTeoriomSpiskowym
      @StopTeoriomSpiskowym Před 11 měsíci

      można pomóc sobie robiąc wiekszy luz na wydechowych albo zastosowac koretor czasu zaplonu

  • @dziczkupl8674
    @dziczkupl8674 Před rokem +3

    hmm nic nie dowiedziałem się jak wpływa LPG na zawory... Mam wiedzę pracy benzyny i diesla ale LPG nie siem i myślałem ze dowiem się... ehh pitu pitu :) co raz mniej wiadomości o LPG a więcej i mechanice mówi się :)
    Profesor Chris pokazuje mechanikę ect tak samo jak m4k garaże też mówi a wy mówcie o LPG. Czekam na materiał gdzie mówicie jaki wpływ na LPG na silniki z danego przedziału produkcyjnego stara technologia vs współczesna... 😁

    • @lpgmajster6603
      @lpgmajster6603 Před rokem +12

      Poproś zatem Swoich idoli z YT, żeby kupili dwa nowe samochody, a wtedy my założymy do jednego z nich instalację gazową i rozpoczniemy test długodystansowy zakończony rozbiórką obydwu silników. Bardzo ważne jest aby te samochody jeździły zawsze razem bo tylko wtedy warunki ich eksploatacji będą identyczne. Z naszych doświadczeń wynika, że ludzie nie dbają o okresowe przeglądy instalacji oraz dzięki temu, że jazda na gazie jest tańsza jeżdżą zdecydowanie dynamiczniej, niż gdyby jechali na samej benzynie bo wtedy bije po kieszeni. Wielokrotnie było mówione, że sam gaz w porównaniu do benzyny w znikomym stopniu podwyższa temperaturę spalania, a w niektórych przypadkach jest ona nawet niższa. Zawory i gniazda zabijają ubogie mieszanki bo palą się dłużej i bardzo wzrasta EGT.

    • @dziczkupl8674
      @dziczkupl8674 Před rokem +2

      @@lpgmajster6603 macie nowoczesne samochody bo sami pokazujecie na bezpośrednim wtrysku. Oglądam was id bardzo długiego czasu i widzę ze macie możliwość zrobienia takiego filmu hahh więc jakbyście mogli to w 2023 można zrealizować a patronite można stworzyć na cele edukacyjne 😁

    • @SuperTheflux
      @SuperTheflux Před rokem +4

      ​@@2jajecznyy Chłopie, to Majster prowadzi ten kanał i może się udzielać ile mu się podoba, poza tym radził ci bym oglądać materiały ze zrozumieniem, bo twój komentarz pokazuje, że masz z tym poważny problem

    • @biglob9732
      @biglob9732 Před rokem +2

      Po LPG na zaworach zbiera się szlam. Gdy rozebrałem głowice ze swojego samochodu, to śrubokrętem zdrapywałem. PB ma właściwości rozpuszczalnika i obmywa na bieżąco te zanieczyszczenia.

    • @olgiert7550
      @olgiert7550 Před rokem +1

      @@biglob9732 nie po LPG tylko przy LPG benzyna nie zmywa szlamu z egra i odmy

  • @poczatkujacyodniedawna3268

    1:26 wydłużająca prowadnica kasuje luz zaworowy?

  • @pablitojavorov212
    @pablitojavorov212 Před rokem +2

    100 tys na LPG i nic , żadnych awarii,Renault scenic 2.0 16v ,

    • @lpgmajster6603
      @lpgmajster6603 Před rokem +4

      Renault Laguna 1.8 8V którą dawno temu kupiłem z Niemiec miała oficjalnie 170 tys. km. nalotu, ale pewnie była kręcona ze 100 tys. w minus. Założyłem gaz i zrobiłem przez 5 lat 200 tys. km., a potem sprzedałem koledze i on stuknął jeszcze 150 tys. km. Lagunka zakończyła żywot bo zardzewiała ale silnik działał. Padały regularnie cewki zapłonowe ale były tanie 38zł sztuka. Zawsze miałem przy sobie. Pozdrawiam!