Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży - Artur Gębka i Joanna Gutral

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 12. 2020
  • Zdalne nauczanie, brak możliwości spotkania się z kolegami i koleżankami z klasy, wiele godzin spędzanych przed ekranem komputera, poczucie izolacji społecznej, niepewność co do odpowiedniego przygotowania do egzaminów - oto, z czym mierzą się w tym roku uczniowie.
    Jak pandemia koronawirusa wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży?
    Czy przedłużające się odczuwanie zagrożenia, ekspozycja na stres i poczucie braku stabilizacji życia wpłynie na rozwój całego pokolenia młodych ludzi?
    Czy brak możliwości budowania naturalnych relacji rówieśniczych można zastąpić kontaktami w świecie wirtualnym?
    Jakie długofalowe skutki dla dzieci i młodzieży ma wielomiesięczna izolacja? W jaki sposób możemy w tym trudnym czasie wspierać najmłodszych i nastolatków?
    Podczas webinaru w ramach cyklu ABC Psychoterapii rozmawiali o tym Artur Gębka, psycholog i psychoterapeuta związany z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, oraz psycholożka i psychoterapeutka poznawczo-behawioralna Joanna Gutral.
    Artur Gębka - psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Prowadzi terapię indywidualną osób dorosłych, dzieci i młodzieży oraz grupy DBT dla młodzieży z trudnością w regulacji emocji. W swojej pracy korzysta z metod klasycznej terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz modeli terapeutycznych wywodzących się z tego nurtu - terapii akceptacji i zaangażowania (ACT) i terapii dialektyczno-behawioralnej (DBT). Dobiera je indywidualnie w zależności od potrzeb i zgłaszanych trudności. W trakcie terapii dba o życzliwą, pełną akceptacji atmosferę ułatwiającą dokonywanie zmiany. Na co dzień pracuje w Klinice Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS.
    Joanna Gutral - psycholożka, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Naukowo zajmuje się związkiem między oczekiwaniami społecznymi, podstawowymi potrzebami psychologicznymi i zmianami w zakresie cech osobowości na przestrzeni życia. Bada percepcję zmian i ich wpływ na dobrostan wśród osób w różnych grupach wiekowych. W obszarze jej zainteresowań pozostają zagadnienia związane z porównaniami społecznymi, a także psychoedukacją i rozwojem osobistym. Zajmuje się również problemem stygmatyzacji osób chorych psychicznie, leczeniem i profilaktyką zaburzeń nastroju, zaburzeń lękowych oraz zagadnieniem dobrostanu i postrzegania zmian w czasie. Ukończyła Podyplomową Szkołę Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, pracuje pod superwizją. Laureatka nagrody im. Z. Pietrasińskiego (2016), wyróżniona stypendium i grantem badawczym finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki (Etiuda 7 i Preludium 16). Prowadzi portal psychoedukacyjny Zdrowa Głowa i kampanię społeczną „Mam Terapeutę”.
    #pandemia #psychologia #młodzież

Komentáře • 44

  • @monka2776
    @monka2776 Před 3 lety +2

    Dziękuję za wartościową, merytoryczną rozmowę. Jednocześnie przykro, że są ludzie którzy komentują obrażając innych. Pozdrawiam

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety +2

      Bardzo się cieszymy, że materiał Ci się podobał i oczywiście zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi treściami na naszym kanale! 😊

  • @alicjamarkowska6538
    @alicjamarkowska6538 Před 3 lety +1

    Wartościowy materiał, bardzo przyjemnie się Państwa słuchało. Dziękuję😀

  • @kitfox9430
    @kitfox9430 Před 3 lety +13

    Ja się bardzo cieszę, że są lekcje zdalne. Do szkoły normalnie jadę ponad godzinę. Kiedyś musiałam wstać o 5, teraz mogę o 8. Na brak ruchu też nie narzekam - ćwiczę w pokoju codziennie. Ogólnie dla niektórych to ogromne ułatwienie.

    • @natalia1731
      @natalia1731 Před 3 lety +2

      Istnieje tez forma edukacji domowej, gdzie uczysz się samodzielnie i tylko zdajesz egzaminy semestralne ;) w razie gdybys szukała jakiegoś rozwiązania po pandemii

    • @kitfox9430
      @kitfox9430 Před 3 lety +2

      @@natalia1731 wiem, ale jestem w 2 liceum. Nie będę zmieniać formy edukacji na jeden rok 😉

  • @Karol-123
    @Karol-123 Před 3 lety +1

    Psychologia przypomina trochę fizykę kwantową, bo jest rozmyta, niejednoznaczna i chyba nigdy do końca nie zostanie zgłębiona. Przy wszystkich tych niewiadomych, sedno tkwi w chęci zrozumienia pacjenta, empatii i takiej zwykłej ludzkiej życzliwości. Tutaj to wszystko było. Dzięki :)

  • @agnieszkakida3654
    @agnieszkakida3654 Před 3 lety +3

    Dziękuję:)

  • @rafal788
    @rafal788 Před 3 lety +6

    Media głównego nurtu ciągle mówią o tym, jak to teraz ludziom od tej izolacji pogarsza się samopoczucie. A tutaj prosto z mostu już na wstępie zostało powiedziane, że są też ludzie, którym się poprawiło. Dlaczego takich danych nie udostępnia się w mediach? Ja od 10 lat pracuję zdalnie i jest git. Jakbym kiedyś mógł wybierać, to nauczanie też bym wybrał zdalne, bo szkoła jest od zdobywania wiedzy, a kontakty z rówieśnikami to se można mieć gdzie indziej i samemu decydować z kim i gdzie.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety

      To wymagałoby ogromnych zmian systemowych, ale istnieją przecież możliwości nauczania zdalnego, a kto wie czy aktualna sytuacja nie wpłynie znacząco na pewne stałe zmiany w tym zakresie. Pytanie tylko jak duże i w jakim stopniu 🙂

  • @fenylokisiel4841
    @fenylokisiel4841 Před 3 lety +1

    Juz nigdy nie otworze materiału z godziny wychowawczej

  • @sympatyk8906
    @sympatyk8906 Před 3 lety +1

    👍

  • @dzoana3399
    @dzoana3399 Před 3 lety +1

    A co z dziećmi, które są prześladowane właśnie w szkole? Na pewno wiele z nich odetchnęło z ulga, że nie musza tam chodzić. Jakoś nikt się nimi nie interesuje jak jest normalnie. Mogą być wyśmiewane, obrażane itp. Problem tkwi w rodzicach, że dzieci nie chcą być w domu, a nie w Covidzie. Ze znajomymi można wyjść po szkole na spacer. Są dzieci (nie w Polsce raczej), które uczą się w domu cały czas i żyją, co więcej maja lepsze wyniki w nauce.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety +2

      Rozumiemy, że z pewnością zdarzają się przypadki nękania w szkole, ale nie jesteśmy przekonani czy twierdzenie, że nikt się nimi (ofiarami) nie interesuje i mogą być wyśmiewane nie jest zbyt daleko idącą generalizacją. Duża odpowiedzialność w takich przypadkach spoczywa jednak na nauczycielach i pedagogach, a nie każdy rodzic jest pedagogiem, stąd aktualnie może to rodzić wiele problemów, z którymi ciężko poradzić sobie w zaciszu domowym.

    • @fenylokisiel4841
      @fenylokisiel4841 Před 3 lety +2

      Znowu pomijacie problem znecania sie przez nauczycieli. W podstawowce robili mi rzeczy, które nie snily sie autorom smutno-pierdzacych filmów, a nigdy to nie przerosło problemów z nauczycielami.

  • @magorzatawisniewska4877
    @magorzatawisniewska4877 Před 3 lety +1

    Bogdan de Barbaro powiedział, że ludziom z reguły nie jest potrzeba psychoterapia tylko kilka wskazówek. Ja je od Was dostałam💚 dziękuję💚 ta godzina to dla mnie potężna dawka wskazówek, które koja💚

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety

      Bardzo się cieszymy, że materiał okazał się dla Ciebie tak wartościowy i dziękujemy za miłe słowa! 😊

  • @kodymeyers9126
    @kodymeyers9126 Před 3 lety +3

    czemu przemoc wzrasta? ludzie są w związku mają dzieci mają ślub dom i nagle się okazuje że kilka godzin razem nie mogą ze sobą wytrzymać ? bo im się napięcia robią to wyzywam żonę i biję syna ? serio to aż śmieszne że mamy takich ludzi w Polsce po co są te rodziny chyba na pokaz w takim razie a nie z miłości 🤣 babka zajdzie w ciążę bo nie wie jak się zabezpieczyć i wielce miłość i tak wygląda polska rodzina ślub , a potem obita gębą

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety +2

      Długotrwała izolacja i zmiana dotychczasowego trybu życia bywają niekiedy trudne, szczególnie jeśli idzie to w parze z utratą pracy lub pogorszeniem standardu i jakości życia. Nie zawsze człowiek jest w stanie przewidzieć jak wpłyną na niego tego typu zmiany i niestety niejednokrotnie odbija się to na domownikach. Nie zawsze i nie w każdej rodzinie, jednak jest to zjawisko obserwowalne i przybierające na sile, dlatego warto o tym mówić i podejmować działania mające na celu przeciwdziałanie takim krzywdzącym sytuacjom. Nie mamy zamiaru w żaden sposób usprawiedliwiać jakiejkolwiek formy przemocy, chcemy jedynie zwrócić uwagę z czego mogą wynikać tego typu zachowania oraz zaznaczyć, że każda sytuacja jest inna, a kwestia zakładania rodziny, powodów i okoliczności to sprawa mocno indywidualna i nie zawsze wynika z rozsądnych i dojrzałych decyzji.

    • @kodymeyers9126
      @kodymeyers9126 Před 3 lety +2

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS to straszne i żałosne na jakich fundamentach niektórzy zakładają rodziny...

  • @goosia2914
    @goosia2914 Před 3 lety +1

    Uh, Uh, ah, ah, ih, ah, ih, yh...

  • @megamakabryczny
    @megamakabryczny Před 3 lety +1

    Sam głos tego gościa wpędziłby mnie w depresję jako pacjenta. Czasem bardziej można pomóc, chowając się.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  Před 3 lety +9

      A czasem bardziej można pomóc powstrzymując się od złośliwego komentarza 🙂 Naprawdę oceniasz czyjąś wartość jako specjalisty na podstawie brzmienia jego głosu?

    • @szeptanka0
      @szeptanka0 Před 3 lety +3

      No to na co czekasz? Schowaj się.

    • @Karol-123
      @Karol-123 Před 3 lety +4

      Widzisz kolego, a ja akurat mam zupełnie odwrotnie. Bardzo spokojny głos a do tego wydaje się być po prostu miłym dobrym człowiekiem i specjalistą. Takie komentarze jak Twój niczego nie wnoszą, poza niesmakiem. Nie jestem terapeutą, więc mi wypada napisać coś takiego: ogarnij się ;)

    • @megamakabryczny
      @megamakabryczny Před 3 lety +1

      @@Karol-123 Popłacz się jeszcze, bo wyśmiałem twój głos.