Czy wolność może być przekleństwem? Erich Fromm i społeczny sado-masochizm

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 15. 05. 2021
  • Czy wolność może być przekleństwem? Erich Fromm w książce "Ucieczka od wolności" twierdzi, że tak, i wyjaśnia, jak społeczeństwo może popaść w społeczny sado-masochizm, poddając się autorytarnej ideologii i przywódcom, którzy ją głoszą.
    Montaż: Krzysztof Wierzbicki
    Materiał dostępny także jako podkast na Spotify, Apple Podcasts i Google Podcasts.
    Przygotowano we współpracy z Fundacją Wspierania Wsi.
    Grafiki:
    Natalia Opalińska
    Muzyka:
    "Cello" - GroovingGecko
    audiojungle.net/item/cello/24...

Komentáře • 197

  • @julka2390
    @julka2390 Před 3 lety +39

    Mimo mojego dość młodego wieku, lubię słuchać pana wykładów. Po przesłuchaniu większości coraz więcej do mnie trafia. Dziękuję ✨

  • @olinmaker
    @olinmaker Před 3 lety +2

    Dziękuję Panie Profesorze. Kolejny raz poczułem się bardzo dobrze dzięki Panu. Ta Pana myśl, że za wcześnie lub niezrozumiała jest w ogóle dana książka jest też chyba naszą rzeczywistością. Jesteśmy niby świadomym, coraz bardziej i lepiej wykształconym społeczeństwem i wygrywa w wyborach wieś, niskie wykształcenie i biedota. I tu Fromm nie tłumaczy zjawiska. Jak to jest, że za pieniądze można kupić władzę? W demokracji dodajmy. I tu wypadałoby powiedzieć o naszej polskiej chłopskiej niedoli podpalanej zrywami wolnościowymi, które najczęściej kończyliśmy fiaskiem. Może jesteśmy narodem, do którego nie trafiają do tej pory książki, a wielkie dzieła filozofów są "chińszczyzną". Kończąc. Dużo prymitywizmu jest jeszcze w naszym narodzie. Mimo wielkich dokonań nie potrafimy dobrze wybierać władz.

  • @marjastasieniek374
    @marjastasieniek374 Před 3 lety +7

    Dziękuję, proszę nigdy nie kończyć nas uświadamiać i uczyć mądrych wyborów.

  • @Raren789
    @Raren789 Před 3 lety +69

    Wow, chodząc do kościoła całe moje życie dopiero teraz usłyszałem tę interpretację mitu o ogrodzie Eden, swoją drogą bardzo rozjaśniającą

    • @_I_Am__
      @_I_Am__ Před 3 lety +4

      To zapoznaj się z ""jaskinią platońska" to dopiero otwiera oczka

    • @Raren789
      @Raren789 Před 3 lety +1

      @@_I_Am__ ciekawy sposób przedstawiania świata, ale jednak nie otworzył on we mnie żadnych nowych ścieżek myślenia - jak w przypadku idei interpretacji mitów jako odzwierciedlenia zbyt zaawansowanych pojęć

    • @MateuszZ1
      @MateuszZ1 Před 3 lety +2

      @@Raren789 Platona trzeba zawsze czytać w kontekście. Bez teorii idei metafora jaskini nic nie mówi. Więc polecam się nie zrażać.

  • @tomaszwalter9216
    @tomaszwalter9216 Před 3 lety +31

    Myślę też, że to nie sama wolność nas przeraża, ale konsekwencje wolności naszych poczynań, wyborów. Chcę być wolny, ale muszę wtedy być świadomy i odpowiedzialny za to co czynię, a często nie chcę, nie umiem, nie potrafię (bo mnie nie nauczono?). Więc zdajemy się na innych, za nimi idziemy, ich zdaniem się kierujemy, ich bronimy i z nimi się utożsamiamy. Ale wewnętrznie, dla samych siebie, to na nich zrzucamy ewentualne konsekwencje, to nie my, to oni są winni, my tylko im zaufaliśmy, niestety często za bardzo i zbyt nieświadomie się poddaliśmy.

    • @Nolalola474
      @Nolalola474 Před 2 lety +3

      Dokładnie! Doszłam do tego całkiem niedawno. Kiedyś robiłam dobre rzeczy instynktownie, teraz czuję bardzo dużą odpowiedzialność za to, co zdecyduję. Uświadomiłam sobie, że życie wcale nie jest tak kolorowe i beztroskie, jak do niedawna wierzyłam. I choć w dalszym ciągu zarażam dobrą energią, to dobrze wiem, że mam wybór. Mogłam przecież zostać kimś złym. A jednak jestem po prostu człowiekiem. Popełniam błędy, ale staram się nie krzywdzić innych, mam na uwadze dobro zarówno swoje, jak i ogółu. To moja wolność. Mój wybór.
      Nie każdy rozumie te wyciągnięte przeze mnie wnioski. Nie każdy wie, o czym mówię, gdy przyznaję, że boję się wolności. Napawa mnie lękiem, bo dobrze wiem, że mamy zbyt duży wybór i popełnianie błędów jest zakodowane w ludzkiej naturze. W końcu zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, nie zaś jako jego wierne kopie. Wszyscy jednak starają się, bardzo udatnie, rozumieć, że mam świadomość. I to doceniam. Są osoby, które również tego doświadczają, jesteśmy we wspólnocie.

  • @sylwiachojnacka8310
    @sylwiachojnacka8310 Před 3 lety +4

    super wykład..jestem pedagogiem i ten odcinek utwierdził mnie że najlepszą lekcją wychowawczą są naturalne konsekwencje wyboru .. tak u dzieci jak i u dorosłych .. dzieci powinny być uświadamiane przed wyborem , dorośli sami powinni przewidywać ..

  • @_I_Am__
    @_I_Am__ Před 3 lety +6

    Materiał pierwsza klasa. Człowiek jest dziwadlem jakich mało. Przez lata budujemy dobrze funkcjonująca cywilizacje , w międzyczasie zapominamy o historii i zaczynamy wszystko od nowa. Wnioski każdy
    powinien mieć własne

    • @The74pep
      @The74pep Před 3 lety +3

      Bo historia uczy tylko jednej rzeczy, że ludzie się jej nie uczą.

    • @_I_Am__
      @_I_Am__ Před 3 lety

      @@The74pep Masz absolutną rację.

  • @BeKaGrab
    @BeKaGrab Před 3 lety +2

    Piękno słowa, które niesie dojrzałą mądrość. Bardzo się cieszę, że trafiłam na ten kanał i dziękuję serdecznie Panie Profesorze. Ponieważ lubię "dodawać" pojawiła się refleksja: zawsze dokonujemy wyboru, również wtedy gdy z niego rezygnujemy i oddajemy prawo podjęcia decyzji komuś innemu. To być może jest najłatwiejszy wybór - jednak on właśnie niesie za sobą najpoważniejsze konsekwencje, również dla Nas. Najlepsze decyzje zapadają w miejscu zdarzenia, w którym jest każdy z Nas indywidualnie. Gdy mam kogoś "uderzyć" i ponieść tego konsekwencje - jednak się zastanowię. Kiedy opieramy Swoje działanie na decyzjach zewnętrznych... sądzimy, że nie ponosimy za nie odpowiedzialności. To bardzo szkodliwa i kłamliwa iluzja, która uczy nieodpowiedzialności Ludzi te decyzje podejmujących. Bo to nie Oni ponoszą ich konsekwencje. Konsekwencje zawsze ponosi ten kto dokonuje czynu - niezależnie od tego co/kto Go do tego czynu popchnęło.

  • @ninkamachon4634
    @ninkamachon4634 Před 3 lety +14

    Niesamowicie szanuje Pana jako prawnika ojca i człowieka, bardzo ciekawy materiał

  • @kacpern8492
    @kacpern8492 Před 3 lety +2

    Poraz pierwszy podobną interpretację mitu Adama i Ewy przeczytałem w książce "Potęga Teraźniejszosci", jest bardzo zbliżona. Niewielka różnica polegała na tym, że jest jeszcze jeden etap po pojawieniu się zdolności myślenia (który jest przejściowm). Etap przekroczenia uwarunkowań umysłu, zatracania się w nim, w iluzjach, które prowadzą do patologii, dysfunkcji i cierpienia. Kiedy to my stajemy się panami swojego umysłu, nie odwrotne. Nie tracąc połączenia z wewnętrznym dobrostanem, intuicją, a jednocześnie korzystając z niego jako narzędzia.
    Dziękuję za wykład.

  • @SzymonMakles
    @SzymonMakles Před 3 lety +24

    Jak to tak! Anatomię mam o 7 jutro a tu trzeba obejrzeć jeszcze!

  • @wasylbasyl
    @wasylbasyl Před 3 lety +4

    18:05
    "Chciałyby zająć się Matą seniorem,
    To święty człowiek,
    A to co robię jest moim wyborem
    i sam za to kiedyś odpowiem"
    Nie chcę być tym gościem w komentarzach, który mówi tylko o synu pana profesora ale ten fragment tak pięknie się komponuje

  • @elwirawisniewska4130
    @elwirawisniewska4130 Před 3 lety +41

    Ja polecam cały tryptyk Fromma: Być czy mieć, Ucieczka od wolności oraz O sztuce miłości. Zamiast "Potopu" Henryka Sienkiewicza w szkole średniej. Byłaby to solidna baza do budowania dorosłości. Wierzę, chroniła by często przed manipulacją, prymitywną propagandą.

    • @katarzynasteinke-haase9380
      @katarzynasteinke-haase9380 Před 2 lety +3

      A kto ze stołków chce samodzielnie rozeznających ludzi? 🤕

    • @marcinjan6193
      @marcinjan6193 Před 5 měsíci

      Nie jestem apologetą Sienkiewicza ale co ma piernik do wiatraka? rozumiem religia w szkołach jest sie czego przyczepić. Jak pamietam choć to było dawno temu to Potop nie był obowiazkową lekturą, i nikt w imię Kmicica czy Wołodyjowskiego nikogo nie mordował i nie budował jakiejś ideologii. Gombrowicz miał Sienkiewicza za szkodnika ale Lem ripostował że był potrzebny dawał nadzieje, kształtował charakter i morale młodych ludzi. Sienkiewicz to nie Marks czy Nietzsche nie ma takiej siły odziaływania, jest może przaśny ale na pewno nie groźny, może geje i feministki widzą w nim jakieś zagrożenie, bo w tych grupach też pachnie autorytaryzmem

    • @edris991
      @edris991 Před 4 měsíci

      zamiast Dzieci z Bullerbyn proponuję....

  • @messiibeckham
    @messiibeckham Před 3 lety +58

    Czy byłaby możliwość, aby nagrał Pan Profesor wykład/odcinek poruszający takie zagadnienia, jak: prawo naturalne, wolność, prawo własności, zasada nieagresji - ogólnie mówiąc odcinek o libertariańskim spojrzeniu na prawo, wolność, własność, sprawiedliwość? Wiele na ten temat pisali R. Nozick, M. Rothbard, H.H. Hoppe i L. Rockwell, ale chciałbym poznać Pańską opinię i spojrzenie na tę tematykę. Myślę, że byłoby to bardzo ciekawe i przyciągnęłoby bardzo dużo młodych odbiorców.

  • @weirdo8862
    @weirdo8862 Před 3 lety +1

    W tym krótkim filmiku było poruszane wiele ważnych kwestii. Młodzi ludzie, poszukując tożsamości często negują postawy, wartości i wzorce zachowań zakodowane im przez najbliższych. W poszukiwaniu bezpiecznej dla nich opcji, dającej wybór, mogą zbłądzić i uciec w ideologie, która daje pozorną siłę, pozorną wolność, a w rzeczywistości staje się rzeczonym przekleństwem. Dobrze zostało to zobrazowane w Przedwiośniu na przykładzie Cezarego Baryki.

  • @izakot4599
    @izakot4599 Před 3 lety +22

    Wielka prośba do psora: częściej i więcej!
    To jest tak dobre, że odsłuchuję po 2 razy 😻
    Proszę nawet nie myśleć o zaprzestaniu tych wykładów, bo zrobi pan krzywdę ludziom myślącym.

  • @aniapietrzykowska3280
    @aniapietrzykowska3280 Před 2 lety +2

    Bardzo treściwy i przejrzysty przekaz. Jestem tu po raz pierwszy, ale myślę że nie ostatni. Dziękuję i pozdrawiam

  • @lidiapasich3769
    @lidiapasich3769 Před 3 lety +3

    Panie Profesorze, piekny przekaz i bardzo jasny, komunikatywny wykład. Fromma cenię od bardzo dawna i cieszę się , że przedstawił Pan mechanizm ucieczki od wolności w kontekście naszej trudnej polskiej rzeczywistości.

  • @goniafrancuz
    @goniafrancuz Před 3 lety +9

    Bardzo rozwijający kolejny wykład!

  • @kasiarydzowska922
    @kasiarydzowska922 Před 3 lety +2

    Panie Profesorze Pana można słuchać w nieskończoność.Jak najwięcej takich filmików.Pozdrawiam Pana ciepło.

  • @mikoajmalik
    @mikoajmalik Před 3 lety +5

    Piękny wykład. Warto tego słuchać

  • @marcinarazny6911
    @marcinarazny6911 Před 3 lety +7

    Akurat wczoraj obejrzałem wykład o autorytaryzmie, który zawiera ten wątek. Dobre odświeżenie i ułożenie informacji :)

  • @elwirawisniewska4130
    @elwirawisniewska4130 Před 3 lety +7

    Dziękujemy za wykłady :)

  • @Marcin-pm1ll
    @Marcin-pm1ll Před 3 lety +5

    Świetne są Pana rozmyślania a najważniejsze, że są uniwersalne.

  • @MrQwem
    @MrQwem Před 3 lety +4

    Panie Profesorze, Pana wykłady przypominają mi serię "O co nas pytają wielcy filozofowie" prof. Kołakowskiego. Bardzo udana kontynuacja.

  • @janek1622
    @janek1622 Před 9 měsíci

    Uwielbiam Froma. Gdyby ludzie w szkołach czytali jego książki w ramach lektur świat nie wyglądałby tak jak wygląda. Ale system musi się trzymać więc choćby z tego powodu nie uczy się filozofii tylko fizyki z której 95 % ludzi w życiu nie będzie korzystała. Dziękuję Panu za ten materiał.

  • @patrycjabakaj4044
    @patrycjabakaj4044 Před 3 lety +3

    Cieszę się, że udało mi się znaleźć ten kanał. Bardzo wartościowa wiedza i ciekawe tematy. Dodatkowo można znaleźć literaturę, która w jakiś sposób może co nieco wyjaśnić nam świat. Pozdrawiam

  • @TheKierownikZamiesza
    @TheKierownikZamiesza Před 3 lety +6

    Kolejny super przekaz, czekam na więcej ! pozdrawiam Pana Profesora .

  • @polskijanuszantygural9625

    Przyjemnie się Pana słucha. Przychodzi mi na myśl wolność finansowa, z której większość ludzi boi się skorzystać.

  • @zera5575
    @zera5575 Před 3 lety +128

    Czy oglądanie tego filmu można zaliczyć jako uczenie się na jutrzejszy wos?

    •  Před 3 lety +27

      Jak mawiał pewien znany Polak: "można, jak najbardziej. Jeszcze jak!"

    • @vimes2368
      @vimes2368 Před 3 lety +9

      Nawet trzeba

    • @andrzejoszywa3187
      @andrzejoszywa3187 Před 3 lety +10

      Myślę, że tak!
      Ja na początku nie wiedziałem jak połączyć słuchanie Profesora z nauką i czasami robię natchniony prezentację z WOSu na podstawie nowo poznanych myśli 😀

    • @panzegarek1
      @panzegarek1 Před 3 lety +4

      I dodatkowo Polski

    • @ncarla316
      @ncarla316 Před 3 lety +6

      Lepszej lekcji wosu nie ma!

  • @DamianMajdanski
    @DamianMajdanski Před 2 lety +1

    Powiedzieć że to mądre i ciekawe to nic nie powiedzieć, takich rzeczy powinien być świadomy każdy obywatel

  • @zuzue152
    @zuzue152 Před 3 lety +2

    Pańska audycja bardzo rozjaśniła mi pole widzenia w tym temacie. Bardzo dużo teraz się nad tym zastanawiałam, a ten film nieco pomógł poukładać wszystko w głowie. Dziękuję i subskrybuję!

  • @MrSalvaje87
    @MrSalvaje87 Před 2 lety +1

    Jakże ja potrzebowałem tego kanału... Dziękuje Panie Profesorze.

  • @goniafrancuz
    @goniafrancuz Před 3 lety +4

    Od dawna wydawało mi się że jeśli człowiek mordował w obozach koncentracyjnych, skoro zabijał dzieci siekierami na Wołyniu a wcześniej, skoro w Paryżu gilotynowano bez problemu niewinnych ludzi to MUSI być coś złego w człowieku, co uaktywnia się w określonych warunkach...

  • @ziomkizawki798
    @ziomkizawki798 Před 3 lety +4

    Dziękuję Bogu za to że nie ma tu komentarzy, w których inne osoby się kłócą i przeżywają. Bardzo przydatny materiał 😉

  • @The74pep
    @The74pep Před 3 lety +20

    Myślę że duża część Polskiego społeczeństwa zwłaszcza starsza żyjąca w PRL nie potrafiła zaakceptować 30 lat wolności w okresie którym należało samemu o siebie zadbać, wcześniej wszystko organizowało państwo i dlatego szukała powrotu do tego co było. Kaczyński doskonale to wyczuł i zastosował, bo sam jest z tamtego okresu i myślę, że mu się władza komunistyczna podobała, on chciał tylko ją zastąpić. Pamiętam też, że na początku transformacji występowało dużo profesorów w TV i mówiło, że głównym problemem Polski nie będzie długa pogoń ekonomiczna do zachodu a postkomunistyczna mentalność Polaków i przyjdzie ktoś kto raczkującą demokracje zdmuchnie jak świeczkę, gdyby to nie był Kaczyński byłby to ktoś inny, który zaproponuje na nowo państwo opiekuńcze i autorytarne. Polacy nie mają doświadczenia życia w liberalnej demokracji, bo jak nie byli chłopami pańszczyźnianymi to pod autorytaryzmem Piłsudzkiego, później okupacja i komunistyczna Polska. Polacy kulturowo nie mają żadnych wzorców wolnościowych a one polegają na współpracy, umiejętności dyskusji i zawieraniu kompromisów, to wszystko jest na zachodzie oczywistością a u nas jest egzotyką a nawet wrogie ponieważ cywilizacja wschodu Turańska opiera się nie na prawie ale na sile inaczej od cywilizacji zachodniej Łacińskiej opierającej się na prawie. Ciężko będzie kiedykolwiek osiągnąć w Polsce demokracje w stylu zachodnim, te 30 lat to była próba która się nie udała, ale pokazała że coś kiełkuje w postaci społeczeństwa obywatelskiego.

    • @kacpern8492
      @kacpern8492 Před 3 lety +3

      To prawda, ale też poprzednia ekipa rządząca często traktowała tą grupę pogardliwie lub poprostu ją ignorowała. Nie oferując jej jakiejś sensownej pomocy ekonomicznej i poprawy godności co wykorzystał PiS.

    • @The74pep
      @The74pep Před 3 lety +5

      @@kacpern8492 Popełniono błędy ale PO jako partia liberalna nie mogła zamienić się w socjalistyczną i rozdawać socjal jak lewica , jej planem było doprowadzić do rozwoju kraju przez inwestycje, dzięki którym wszystkim będzie się poprawiało i tak właśnie się działo jednak za wolno przez kryzys w partii i kryzys światowy. To wykorzystał PiS swoimi kłamstwami i populizmem zdobyli głosy, teraz już władzy nie oddadzą bo jak większość dyktatur, zdobyli władzę legalnie na drodze demokracji a teraz siłą przejętego państwa obalili ustrój demokratyczny państwa w sposób bezprawny, teraz już nikt ich nie rozliczy i nie odbierze władzy.

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 3 lety +2

      @@The74pep wytłumacz mi jedna rzecz. Schetyna oficjalnie oświadczył że 500 plus jest pomysłem platformy, który PiS im bezczelnie ukradł. Inne transfery też Po chce nie tylko utrzymać ale i rozszerzyć. Jak to się ma do tego, że Po jest partią liberalna? Moja opinia: KO to jest opcja kryptopopulistyczna.

  • @BlessoPL
    @BlessoPL Před 3 lety +2

    Richard J. Evans "Nadejście Trzeciej Rzeszy" _ Ta książka również zmienia sposób myslenia o dzisiejszych czasach. Warta jest przeczytania. Historia dojścia Hitlera do władzy i ukazanie jej przyczyn . Polacam. Ps . Dziękuję za świetny wykład.

  • @AD-en2jn
    @AD-en2jn Před 3 lety +3

    Ostatnio wpadła mi w ręce książka "Adwokaci. Ich najwazniejsze sprawy". Bardzo żałuję, ze autorka nie zwróciła się do Pana w jej sprawie, bo Pana wprowadzenie lub podsumowanie byłoby wisienką na torcie. Prawo czy filozofia nie są moją mocną stroną, ale m.in.takie wyklady pomagają w zrozumieniu swiata. Pozdrawiam serdecznie

  • @witoldfiakowski9681
    @witoldfiakowski9681 Před 3 lety +6

    Dobry wieczór

  • @jakubkurdziel2407
    @jakubkurdziel2407 Před 3 lety +2

    Za Pańskie filmy uwielbiam niedziele

  • @arturwojewoda7643
    @arturwojewoda7643 Před 3 lety +2

    Hmmm... stawiam hipotezę, że Fromm sporo czytał Dostojewskiego ! Bardzo wartościowe materiały. Przede wszystkim chylę czoła za poświęcony czas i czekam na więcej, więcej ! :)

  • @justiii2967
    @justiii2967 Před 3 lety +1

    Interesujące.Koniecznie muszę odsłuchać poprzednie nagrania.

  • @rafals9805
    @rafals9805 Před 2 lety

    Przychodzi mi do głowy konformizm informacyjny, był też eksperyment Sherifa... Fajnie poczytać coś takiego, w sam raz na aktualne zdarzenia z mojego życia które dają do myślenia, wtedy nasuwa się ta natrętna myśl "Dlaczego...?" .
    Aktualnie jestem za granicą, buntu tutaj mało, jest tylko taka "mini" władza autorytarna albo czasami dyktatura i sporo ciężkiej patologii nie buntowników, raczej nihilistów/anarchistów. Nie podporządkujesz się to jesteś skreślony. Aktualnie mam problem muszę zmienić agencję pracy:) Cóż nikt nie jest idealny o tym też trzeba pamiętać;) Oby było tego więcej Profesorze!!!! Dziękuję zrozumiałem świat odrobinę lepiej.

  • @barbaraszostak8459
    @barbaraszostak8459 Před 3 lety +2

    świetne materiały!

  • @ZawistowskiKamil
    @ZawistowskiKamil Před 3 lety

    Dziękuję

  • @ewka3651
    @ewka3651 Před 3 lety +6

    Jakie to jest wszystko ciągle aktualne jakby przyłożyć kalke do naszych czasów 1:1 to jest przerażające ze ludzie niczego się nie uczą, nie analizują idą bezmyślnie w to samo zło co inne pokolenia. Boję się tego świata a przede wszystkim naszego państwa

  • @mhlification
    @mhlification Před 3 lety

    Bardzo przyjemnie mi się Profesora słucha, tematy podejmowane w Pańskich wykładach są niezwykle ciekawe i trafne w kontekście czasu.
    Po raz pierwszy jednak wkradło mi się małe zastrzeżenie które chciałbym zgłosić, otóż nie widzę znacznej różnicy pomiędzy nacjonalizmem a patriotyzmem. Rozumiem intencje jednak nie rozumiem dlaczego jednego terminu używa się w kontekście pejoratywu a drugi jako wartości pozytywnych.

  • @chrisrajchel2234
    @chrisrajchel2234 Před 3 lety

    dobry, prawicowy punkt widzenia!

  • @szendi.
    @szendi. Před 3 lety +4

    Bardzo rzeczowo i po ludzku wyjaśnione 👍 Społeczeństwo po wybuchu rozdmuchanej pandemi może być poddatne na tego typu zjawiska. Podsumuję slangiem młodzieżowym: ciekawa rozkminka. 🤔😊

  • @marcin3136
    @marcin3136 Před 9 měsíci

    W dzisiejszych i nadchodzących czasach może nawet prowadzić do depresji. Przy mnogości możliwości/ medialnej nagonce/ kreowaniu postaw przez media/ niskim poziomie samorozwoju, etc.
    Jak zaczynałem czytać filozofię w liceum, to jakbym czytał o ufoludkach. Później jak próbowałem zrozumieć Kanta, to jakbym czytał po chińsku, więc odpuściłem po kilkunastu stronach. Jak czytałem Biblię, to pomyślałem, że trzeba się najpierw zjarać (ale teraz już rozumiem).
    Odnośnie tego co mówi Profesor (ten tytuł tytułuję, bo to już wyjątkowo poważne, a nie "wychodzone", czyli tytuł godny wyróżnienia/ zaznaczenia; również ze względu na wkład w naukę, czyli rozwój społeczeństwa), to również jest wyjaśnione w psychologii tłumu, czy w tym eksperymencie.
    A jak mieli opowiedzieć ludziom fizykę kwantową 2000 lat temu? xD Ci obecni pseudo-myśliciele nie biorą pod uwagę najprostszej kwestii- to musiało dotrzeć do niepiśmiennych i często z niskim IQ i niską świadomością. Jak niby im inaczej pomóc? Trzeba opisowo upraszczać, żeby to było możliwe do zrozumienia.
    From nie zrozumiał Biblii...ale ogólnie jest ogarnięty.

  • @andrzejgrygoruk6418
    @andrzejgrygoruk6418 Před 3 lety +1

    Nowe pokolenie ma gorsze perspektywy w państwach najbardziej rozwiniętych.My gonimy ciągle Europę.Nasza młodzież nadal ma perspektywy lepsze od swoich rodziców.

  • @xthemugshot
    @xthemugshot Před 3 lety +31

    Planuje Pan jeszcze poruszać kwestie patriotyzmu? Dla części osób budzi on bardzo negatywne odczucia, a inni są jego gorliwymi wyznawcami. Myślę, że ciekawie byłoby tu skonfrontować różne podejścia

    • @hadrianuscaesare4918
      @hadrianuscaesare4918 Před 3 lety +5

      @@wojciechwolak2832 nacjonalizm nie jest zły. Złe są jego skrajne odmiany

    • @ryanverbinski2040
      @ryanverbinski2040 Před 3 lety +2

      @@hadrianuscaesare4918bredzisz totalnie.

    • @MrNortd
      @MrNortd Před 3 lety +1

      @@ryanverbinski2040 Nie powiedział bym. Jeżeli czujesz jakikolwiek związek z jakimś mijescem jest to jakiś ślad nacjonalizmu. Tyle, że u jednych są to ilości śladowe, niezauważalne a u innych jego nadmiar uchodzi pięściami.

    • @pawmal1988
      @pawmal1988 Před 3 lety

      @@MrNortd nacjonalizm jest obecny w polityce każdego państwa.W Rosji, w Stanach, w Chinach czy w Niemczech. Jedynym krajem gdzie się o tym dyskutuje to Polska.

    • @tomaszpiatkowski6723
      @tomaszpiatkowski6723 Před 2 lety

      Z tym, że patriotyzm to może być właśnie ten rytuał. Biało-czerwona flaga, hymn, bohaterowie i marsz 11 listopada. Niektórym ludziom jest to potrzebne i nie ma w tym nic złego do czasu, gdy uczestnicy tych procesji nie zaczynają się zastanawiać "Czy Ci, których tutaj z nami nie ma, to nie są przypadkiem naszymi wrogami?". Ale wtedy znowu wracamy do zatracania się w idei.

  • @damiankutyba8574
    @damiankutyba8574 Před 3 lety +3

    Panie Mecenasie, jaki teraz Polacy mają cel? Brak tego celu jest bardzo widoczny. Każdy ma cel indywidualny, ale brak jakiegoś zbiorowego takiego jak właśnie Euro, czy wcześniej Unia, Nato.

  • @rafalg1578
    @rafalg1578 Před 9 měsíci

    Dobrze opowiedziane 👍

  • @xxxscorma6442
    @xxxscorma6442 Před 3 lety

    kurczę. Otworzył mi Pan teraz oczy. No, nawet nie Pan, tylko Fromm, ale jednak to dzięki Panu się o nim dowiedziałem.
    A pomysleć, że trafiłem tu dzięki hot16challenge...
    Fantastyczne to było. Dziękuje, pozdrawiam

  • @CaptCarrot1976
    @CaptCarrot1976 Před 2 lety +5

    Ciężko coś dodawać do tak trafnych i obiektywnych wykładów ;)

  • @autorus007
    @autorus007 Před 3 lety +1

    Pamiętam te skrzynki piwa dla budowniczych A2, sam się składałem :)

  • @ola.m1535
    @ola.m1535 Před 3 lety +2

    moze cos o wplywie religii na spolecznestwo i ich politycznej funkcji ulatwiajacej kontrolę mas?

  • @rafaborciuch1329
    @rafaborciuch1329 Před 2 lety

    super gość

  • @michaodyniec2145
    @michaodyniec2145 Před 3 lety

    Człowiek składa się ze świętej trójcy: ciała, ducha i rozumu (logiki). Wszystko zaczęło się psuć, w momencie, gdy rozum zaczął walczyć z duchem. Oberwało ciało - rakiem. Peace!

  • @arna2484
    @arna2484 Před 3 lety

    ❤️❤️❤️

  • @krystian8701
    @krystian8701 Před 3 lety +2

    dobra robota Profesorze zrywa Pan papę z dachu :D

    • @23RT65
      @23RT65 Před 2 lety

      Papa jest tania i przez jakiś czas spełnia swoje zadanie. Gdy trzeba jazerwac, bo przecieka - trzeba ją zrywać, lub położyć następna warstwę

  • @acteone
    @acteone Před 3 lety +1

    Nie zgodzę się z jedną rzeczą z początku - jest masa książek, które dobrze się czyta i tworzą wrażenie rozjaśniania wszystkiego, łączenia wątków itp. Głównie mam na myśli różne ezoteryczne bzdury typu Sekret albo całą gałąź spiskowo-foliarską.

  • @zibibodzio8035
    @zibibodzio8035 Před 3 lety +1

    Panie Profesorze taki kanał i PANA wyjaśnienia są Pana OBOWIĄZKIEM I PRZYWILEJEM. TACY LUDZIE JAK PAN BUDUJĄ WIARĘ I NADZIEJE.

    • @wiesawamaga1287
      @wiesawamaga1287 Před 3 lety

      Mam inne zdanie. Pan Marcin milczy w sprawie Holocaustu Palestyńczyków ! USA blokowały rezolucję ONZ....

  • @jolapolinkiewicz8363
    @jolapolinkiewicz8363 Před 3 lety

    Nooo łatwo nie jest, ale z wolności nigdy nie zrezygnuje!!! Nie jestem owieczka niestety. Pozdrawiam niepokornych!!! 💃

  • @to_co_jest_prawdziwe
    @to_co_jest_prawdziwe Před 2 lety +1

    Wolność jest przekleństwem także w filozofii egzystencjalizmu

  • @Zalvix
    @Zalvix Před 3 lety +3

    Święty człowiek

  • @kacperprzybysz499
    @kacperprzybysz499 Před 3 lety

    Proponuję pogrupować filmy w playslisty, będzie łatwiej odnaleźć filmy z danej serii

  • @michakatafiasz6458
    @michakatafiasz6458 Před 3 lety +1

    Rozrost mózgu nie umożliwił pojawienie się świadomości tylko umożliwił świadomości , (która Jest podstawą wszystkiego w trzech czasach i 10 kierunkach) na bycie samoświadomą w człowieku . To jest wielka różnica !!!!. Może sobie pan tak mówić oczywiście ale jest to stanowisko wulgarnego materializmu i dlatego uprzejmie proszę jak się pan poczuwa to elementarnej uczciwości epistemologicznej, to mógłby pan łaskawie zaznaczyć ze stoi pan na takim stanowisku interpretacji świata i z tej stronniczej ideologii indoktrynuje słuchaczy swymi przemyśleniami. Inaczej to zwykły totalitaryzm światopoglądowy tyle ze zakładam że nieświadomy.

  • @bernas2806
    @bernas2806 Před 2 lety

    Ten film przypomina mi wykłady Petersona związane z tym tematem

  • @anini8057
    @anini8057 Před 2 lety +2

    Ciekawe , o walce dobra i zła w sercu człowieka mówi również Ewangelia , także kulturowo przynajmniej cywilizacja łacińska winna być tego świadoma, ale już nie jest

  • @grzegorztaisner8821
    @grzegorztaisner8821 Před 3 lety

    Proszę o odcinek dlaczego nacjonalizm jest zły.

  • @piotrviatorus5109
    @piotrviatorus5109 Před 3 lety

    p.Matczak - woła do Brukseli: "Rządy prawa są niszczone na naszych oczach"

  • @leszekbrzostowski38
    @leszekbrzostowski38 Před 3 lety

    Fromm usiłował zgłębić podłoże psychologiczne i socjologiczne faszyzmu. Ja również w młodości zastanawiałem się, jak to możliwe, że kraj wielkich kompozytorów, filozofów, poetów mógł stoczyć się na dno moralnego upadku. I książka ta dała mi, jako takie wytłumaczenie. Dodałbym do tego wytłumaczenia wątek filozoficzny, a mianowicie rozważania o roli jednostki w historii, aż po teorię Nietschego o Urmenschu, jak również upowszechnienie pruskiego modelu społeczeństwa podporządkowanego władzy absolutnej. Zachodzę tylko w głowę co Fundacja Wspierania Wsi ma wspólnego z Frommem. Jeżeli chce edukować rolników, to nie to forum i nie ta problematyka. Moi kuzyni na pewno by przysnęli i nic z tego nie zrozumieli.

  • @23RT65
    @23RT65 Před 2 lety +1

    Czy mniej wykształceni i inni, z trudnościami, są bardziej podatni, na oddanie się w opiekę czegoś wiekszego, solidnego dającego poczucie bezpieczeństwa?

  • @Darkness-bl6jf
    @Darkness-bl6jf Před 3 lety

    Pluję na prawo , bo kocham WOLNOŚĆ.

  • @user-nn5jk7vc6w
    @user-nn5jk7vc6w Před 4 měsíci

    😊

  • @petercarpowitz7007
    @petercarpowitz7007 Před 3 lety +1

    Jakbym słuchał o obecnej sytuacji....

  • @fbab3byy
    @fbab3byy Před 3 lety

    Panie Profesorze, nie wiem na jakiej podstawie wybiera Pan tematy do filmów. Jeśli mógłbym coś zaproponować to chętnie posłuchałbym na temat twórczości Ayn Rand. Czy egoizm jest zły? Czy działanie we własnym interesie jest sposobem na zapewnienie dobra ogółu? Trafiłem na twórczość tej autorki jakiś czas temu, w internecie raczej przeważa krytyka podejścia autorki do jej wymarzonego obrazu człowieka właśnie, ze względu na egoizm.

  • @jackins2000
    @jackins2000 Před 3 lety

    Po obejrzeniu: jesteśmy w momencie z małą tożsamością i mamy partię która rządzi i chce dać poczucie wspólnoty. Oczywiście fałszywe i krzywdzące. Bardzo niebezpieczny moment.

  • @JaroGoraJ
    @JaroGoraJ Před 3 lety +1

    Cytując Matczaka juniora '... A to co robię jest moim wyborem i sam za to kiedyś odpowiem'. Oglądając Pana wykłady widać jak wieki wpływ miał Pan na wychowanie i światopogląd swojego syna.

  • @konradmuzyk
    @konradmuzyk Před 3 lety +2

    To niezwykle ciekawe. Tym bardziej biorąc pod uwagę miałkość pokolenia internetowego.

  • @eldoradose
    @eldoradose Před 2 lety +1

    "Ucieczka" od wolności to także wolny wybór. Fromm jest kuszący i przyjemny do czytania ale mąci i strasznie mąci pustosłowiem.
    Faszyzm narodził się w Wielkiej Brytanii, był ceniony i kultywowany w Hiszpanii. Włoszech, Grecji, Turcji, Japonii, Argentynie a nawet i w Polsce, nie był to problem Niemiec ani żadnej ucieczki od wolności, sado-masochizmu ani innych bzdetów. Nigdy nie było w ludziach nienawiści wobec innych, był za to obłęd idealizmu i siłowego układania spraw "po mojemu". Rewolucja bolszewicka także siłowo wymuszała swoje racje. Alianci spuścili 2 bomby atomowe na miasta cywilne, do tego inne jeszcze krwawsze naloty więc też swoje racje wymuszali siłą.
    Wolność nie jest przekleństwem, tylko głupota. Ludzie zawsze wybierają, zawsze są wolni, nie zawsze są w pełni świadomi, uważni, przytomni więc ulegają siłom które nie są ludzkie i których nie mają pod swoim panowaniem i ta uległość nazywa się zniewoleniem.

  • @piotrviatorus5109
    @piotrviatorus5109 Před 3 lety +1

    p.Matczak: "Należy ścigać państwo polskie. Zawsze można wykorzystać ETPC"

  • @filon1515
    @filon1515 Před 3 lety

    :)

  • @Avalance1000
    @Avalance1000 Před 2 lety +2

    Ciekawy wykład ale niestety ciężko mi się zgodzić z podziałem prawica-lewica jaki Procesor zastosował. Rzeczywistość pokazuje, że to lewica ceni bezpieczeństwo nad wolność, prawica na odwrót. Taki jest ogólny zarys, bo taki podział jest anachroniczny i ciężko gdzieś na nim umieścić niektóre środowiska. Bo jeżeli stosujemy podział profesora to libertarianinie są lewicowi, tak samo jak właśnie wspomniany Korwin-Mikke. Myślę że podział konserwatyzm-liberalizm też jest niepełny, bo zapomina się o trzeciej grupie poglądów czyli socjaliźmie, który przecież jest obecny wciąż. CHYBA że profesor uznaje że to przesunięcie ku bezpieczeństwu dotyczy samej idei czyli środowiska liberalne i lewicowe postulują więcej bezpieczeństwa kosztem wolności. W każdym razie ja uważam, że zagrożeniem dla wolności większym od prawicy jest lewica (i dla jasności dla mnie PIS nie jest prawicą)

  • @jakubkrupniewski926
    @jakubkrupniewski926 Před 3 lety +2

    Z każdym wykładem coraz bardziej rozumiem prawo

    • @wiesawamaga1287
      @wiesawamaga1287 Před 3 lety

      Jak to jest zatem, że reżim Pisu, nielegalnie nakazywał nosić maski ?

    • @jakubkrupniewski926
      @jakubkrupniewski926 Před 3 lety

      To do mnie pytanie?

    • @wiesawamaga1287
      @wiesawamaga1287 Před 3 lety

      @@jakubkrupniewski926 Napisałeś, że coraz bardziej rozumiesz prawo, to może wiesz.

    • @wiesawamaga1287
      @wiesawamaga1287 Před 3 lety

      @@jakubkrupniewski926 Gdzie jest Pan Matczak ?! czcams.com/video/taymiBXGHHs/video.html

    • @wiesawamaga1287
      @wiesawamaga1287 Před 3 lety

      @@jakubkrupniewski926 czcams.com/video/iLcCAohHvqg/video.html

  • @bartomiejwalich6108
    @bartomiejwalich6108 Před 3 lety +2

    Nie wiem, ale lewus kazal mi tu przyjsc

  • @zenm-a6476
    @zenm-a6476 Před 3 lety +1

    Kreacjonizm w Polsce ma się całkiem dobrze. Tylko nad Wisłą i w USA więcej jest osób przekonanych, że to Bóg stworzył człowieka (Polska - 45 proc., USA - 61 proc.), niż tych, którzy sądzą, że rodzaj ludzki powstał w wyniku ewolucji (Polska - 37 proc., USA - 30 proc.).
    Tak samo rzecz ma się ze stworzeniem świata. W prawie wszystkich krajach europejskich przeważa wyjaśnienie naukowe. Natomiast w Polsce i USA większość ankietowanych uważa, że stworzenie świata było dziełem boskim (odpowiednio 49 i 59 proc.), podczas gdy teoria wielkiego wybuchu przemawia jedynie do 28 proc. Polaków i 22 proc. Amerykanów.

    • @panwadca8125
      @panwadca8125 Před 3 lety

      wszystko to tylko teorie

    • @The74pep
      @The74pep Před 3 lety +3

      @@panwadca8125 Teoria naukowa to stan wiedzy a nie hipoteza np. teoria ewolucji już jest prawem bo posiada niezaprzeczalne dowody empiryczne. Teoria "wielkiego wybuchu jest poparta 3 niezależnymi dowodami fizycznymi jak reliktowe promieniowanie tła , stała Hubble-a oraz obserwacja głębokiego kosmosu sprzed miliardów lat. Natomiast religie to zwykłe bajki takie same jak o krasnoludkach wymyślone na bazie wyobraźni autorów.

    • @zenm-a6476
      @zenm-a6476 Před 3 lety

      Empirycy to ci, którzy wierzą w to, co widzą. Racjonaliści to ci, którzy widzą to, w co wierzą. Dr Sidney MacDonald Baker..
      Kiedy możesz zmierzyć to, o czym mówisz,
      i wyrazić je liczbowo, wiesz coś o tym;
      ale kiedy nie możesz tego zmierzyć, kiedy nie możesz wyrazić tego w liczbach,
      twoja wiedza na ten temat jest skromna i niezadowalająca.
      Lord Kelvin (1883)

    • @zenm-a6476
      @zenm-a6476 Před 3 lety +1

      Chcę wiedzieć, jak Bóg stworzył ten świat. Nie interesuje mnie to czy inne zjawisko. Chcę znać Jego myśli, reszta to szcze- góły. ALBERT EINSTEIN

  • @dawidnowak1179
    @dawidnowak1179 Před 3 lety +1

    Nawiązując do tekstu Myslovitz, wychodzi że Erich Fromm wiedział jak żyć :)

  • @piotrviatorus5109
    @piotrviatorus5109 Před 3 lety

    p. Matczak, autorytet kodomitów

    • @The74pep
      @The74pep Před 3 lety +2

      Autorytet nie tylko obrońców demokracji jak napisałeś ale przede wszystkim ludzi szukających odpowiedzi.

  • @klaudiagrob
    @klaudiagrob Před 3 lety

    Ja mam problem ze znalezieniem pracy ale nie obwiniam innych ludzi. No tak chyba jest ze rodzice maja lepiej. Jest ciezko ze znalezieniem swojego miejsca. ale rozne ideologie takie jak faszystowskie sa straszne.

  • @lukaszl2320
    @lukaszl2320 Před 3 lety

    Oby narody europy się przebudziły przed Wasza międzynarodówka i odzyskało swoją podmiotowość i ziemie

  • @bijgomeza3949
    @bijgomeza3949 Před 3 lety

    8:38 To było działanie anty-ewolucyjne, gdyż od wyboru partnerki przez mężczyznę zależy różnorodność genetyczna i zdrowie dzieci, co zostało współcześnie udowodnione naukowo. Czyli pozbawianie mężczyzn zdolności wyboru partnerki przyczyniało się i przyczynia w konserwatywnych społeczeństwach do osłabiania stanu zdrowia tych społeczeństw itp a to powoduje ich zanikanie poprzez dobór naturalny. Ewolucją gatunku ludzkiego jest więc liberalizacja społeczeństw przynajmniej pod tym względem. Od tego jak wybierze kobieta zależy bardziej los rodziny, bogactwo, dostatek, ilość potomków oraz w społeczeństwach patriarchalnych ich światopogląd, narzucany przez mężczyzn, choć z pewnością i jej wybór ma wpływ na fizyczną, genetyczną wartość potomków. Tutaj też pozbawianie wolnego wyboru jest szkodliwe, gdyż prowadzi do skutków społecznych i politycznych a więc także w konsekwencji zdrowotnych.

  • @barrtenderr8900
    @barrtenderr8900 Před 3 lety

    tak się zastanawiam, czy autorytaryzm zawsze znaczy coś złego? czy może on się sprawdzać w określonych wypadkach? może ktoś ma do polecenia jakąś wartościową książkę na ten temat?

    • @The74pep
      @The74pep Před 3 lety +8

      Zawsze prowadzi do czegoś złego ponieważ niekontrolowana władza absolutna zawsze deprawuje dyktatora a decyzje są ułomne bo wydawane z punktu widzenia jednego człowieka, który nie może wiedzieć wszystkiego.

  • @monikan365
    @monikan365 Před 3 lety

    "O tym mowi mit". Moze mowi,moze nie. Pan prezentuje jedna z interpretacji. Odroznijmy jedno od drugiego.

  • @hadeseye2297
    @hadeseye2297 Před 3 lety

    Nacjonalizmu czy szowinizmu? Bo często te dwie rzeczy są mylone. Zwłaszcza za sprawę elokwentnego googla.

  • @MattSmokArtist
    @MattSmokArtist Před rokem

    Moim zdaniem wolności nie można nam dać ani jej odebrać.
    Wszystko o czym Pan mówi jest iluzją, mentalnym ekranem, który jest tworem procesu edukacji w której istnieje pojęcie autorytetu.

  • @piotrviatorus5109
    @piotrviatorus5109 Před 3 lety

    p.Matczak-autorytet kodomitów: „Jako prawnicy żądaliśmy ogłoszenia stanu klęski żywiołowej, bo to jedyny konstytucyjny sposób, żeby przesunąć wybory”

  • @klakier19901
    @klakier19901 Před 3 lety

    Fromm wszystko seksualizował.
    Wolność musi balansować z organizacją. Bez organizacji nie będzie nic do jedzenia.
    Ów 'masochizm' jest jedynie chęcią koncentracji na wspólnym celu.
    Historia jest pełna gigantycznych sukcesów, wynikających tylko i wyłącznie ze zdolności do samo-organizowania się.

    • @leszekbrzostowski38
      @leszekbrzostowski38 Před 3 lety

      Fromm niczego nie seksualizował, on usiłował zgłębić podłoże psychologiczne i socjologiczne faszyzmu. Ja również w młodości zastanawiałem się, jak to możliwe, że kraj wielkich kompozytorów, filozofów, poetów mógł stoczyć się na dno moralnego upadku. I książka ta dała mi, jako takie wytłumaczenie. W przypadku Niemiec faszystowskich samoorganizowanie się społeczeństwa dało negatywny i katastrofalny skutek dla świata i bynajmniej nie było gigantycznym sukcesem.

    • @klakier19901
      @klakier19901 Před 3 lety

      @@leszekbrzostowski38 mam przyjemnoßc pracowac z owymi 'kompozytorami' na codzien. To nie jest tak proste, żeby jeden zboczeniec mógł to w czarno-białą książeczkę spisać. Ale na potrzeby pseudonaukowej propagandy nadaje się do idealnie.