Rozmnażanie roślin po lecie przez sadzonki na przykładzie fuksji, bluszczu i bukszpanu

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 25. 09. 2023
  • Przełom lata i jesieni to jeszcze dobry moment, żeby rozmnożyć niektóre rośliny przez sadzonki. 🌱 Jak to zrobić? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam! 🙂
    Nie ma prostszej techniki pozyskania roślin niż rozmnażanie przez sadzonki pędowe. I dotyczy to wielu gatunków, jakie uprawiamy w ogrodach i w domach. Materiałem wykorzystywanym do tego zabiegu są fragmenty pędów, najczęściej z części wierzchołkowej, ale nie tylko.
    Pierwsze sadzonki niektórych roślin można pobierać wiosną, kiedy pędy są świeże i elastyczne. Są to tzw. sadzonki zielne. Natomiast pod koniec lata i na początku jesieni, kiedy gałązki są bardziej dojrzałe, pobiera się sadzonki półzdrewniałe. Ukorzeniają się one zazwyczaj dłużej, ale częściej się przyjmują.
    Rozmnażając rośliny przez sadzonkowanie uzyskujemy potomstwo identyczne z rośliną mateczną. Tą techniką można rozmnażać m.in. rośliny liściaste zrzucające liście na zimę takie jak forsycja, hortensja czy tawuła, rośliny liściaste zimozielone takie jak np. laurowiśnia, bukszpan czy irga Dammera, rośliny iglaste jak tuja, cyprysik czy cis, rośliny wrzosowate jak różaneczniki i wrzosy, choć jest to nieco trudniejsze, za to trudne nie jest rozmnażanie przez sadzonki wielu roślin balkonowych i tarasowych, takich jak np. fuksje czy niektóre gatunki pelargonii oraz pnączy, jak np. bluszcz, komarzyca czy winobluszcz pięciolistkowy, a także wiele roślin domowych, takich jak np. dracena, diffenbachia, trzykrotka czy fikusy.
    Większość gatunków podczas rozmnażania przez sadzonki wytwarza korzenie w tzw. węzłach, czyli w miejscach wyrastania nowych pędów i liści. Dlatego też każda nowo pobrana sadzonka powinna mieć przynajmniej jeden węzeł, który po włożeniu do podłoża wypuści korzenie. Sadzonka musi mieć również co najmniej jeden węzeł w części nadziemnej. W praktyce pozostawia się więc jedną, dwie lub trzy pary liści w zależności od gatunku.
    Długość pobieranej sadzonki także zależna jest od gatunku, ponieważ odległości od węzła bywają różne. Sadzonki nie powinny być jednak zbyt długie, ponieważ wówczas są bardziej narażone na przesychanie i gorzej w związku z tym się ukorzeniają. Pobierając sadzonki na przełomie lata i jesieni umieszczamy je potem w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym, nie bezpośrednio nasłonecznionym, w temperaturze ok 20 stopni Celsjusza. Do gruntu sadzimy je zwykle następnej wiosny.
    I przechodząc do konkretnych przykładów, można zacząć od bukszpanu. To roślina wspaniała, która w ogrodach może być sadzona jako soliter lub w formie żywopłotu, większego lub niższego. Niestety często w ostatnich latach bywa atakowana przez ćmę bukszpanową. Tak też się stało z moimi okazami, które uprawiałam w donicach. Żeby je odratować, można je przyciąć, bo rośliny te nie są chore, a jedynie zjedzone, czyli uszkodzone mechanicznie. Wypuszczą one w kolejnym sezonie kolejne pędy i z czasem odrosną. O ile oczywiście znowu nie zostaną zaatakowane przez te groźne dla nich szkodniki. Cięcie można przeprowadzić sekatorem, nożycami do żywopłotu lub akumulatorowym trymerem, który jest bardzo pomocny w formowaniu i przycinaniu wielu ogrodowych roślin. Niestety bukszpany są wolno rosnące, więc trzeba będzie na nie nieco poczekać. Ale obcięte fragmenty można wykorzystać do pozyskania nowych roślin, nawet jeżeli liście są uszkodzone i w tej chwili gałązki nie prezentują się zbyt ładnie. I tak w przypadku sadzonek należy usunąć liście od dołu, zostawiając jedynie kilka od góry lub po bokach w przypadku sadzonek pędowych, żeby ograniczyć transpirację i w ten zachęcić roślinę do wytworzenia korzeni.
    Bukszpan dość łatwo rozmnaża się przez sadzonkowanie. Sadzonki przyjmują się dobrze zarówno późnym latem, jak i wiosną przed okresem wzrostu pędów. Pędy powinny mieć około 7-10 cm długości. Od dołu, jak już wspomniano, usuwamy część liści, żeby nie zagłębiać ich w ziemi. Sadzimy je do pojemników z przepuszczalnym podłożem np. do wysiewu i pikowania roślin, które ma odpowiednią strukturą i w którym rośliny zarówno dobrze kiełkują jak i się ukorzeniają.
    Podczas rozmnażania roślin warto użyć także ukorzeniacza, który stymuluje rozwój korzeni i wspomaga proces ukorzeniania. Należy go rozpuścić w wodzie zgodnie z instrukcją i zamoczyć w nim przez chwilę nową sadzonkę. Po czym umieścić ją w ziemi, w przygotowanym dla niej pojemniku. Preparat taki może być stosowany zarówno do sadzonek półzdrewniałych, jakie zazwyczaj pobieramy pod koniec lata, jak i do sadzonek zielnych lub zdrewniałych. Można w nim moczyć korzenie czy też cebule roślin przed sadzeniem i opryskać nasiona przed wysiewem. Nadaje się on także do podlewania świeżo posadzonych roślin...
    I to tyle na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych filmów z cyklu „Ogród Ozdobny” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
    Linki :
    Facebook : / izabella.schick
    Blog : ogrodnacodzien.pl/
    Instagram : / ogrod_na_co_dzien
  • Jak na to + styl

Komentáře • 25

  • @user-ww9yk3oq9c
    @user-ww9yk3oq9c Před 3 měsíci +1

    Super filmik, mnostwo informacji i pokazujesz jak ❤ dla początkującego dużą pomóc 😊

  • @beatapoznan7
    @beatapoznan7 Před 9 měsíci +3

    Informacje niezastąpione ❤

  • @anetajuskowiak5658
    @anetajuskowiak5658 Před 9 měsíci +5

    Bardzo przydatny filmik a zwłaszcza dla początkujących ogrognikòw❤

    •  Před 9 měsíci

      🥰

  • @olam9347
    @olam9347 Před 9 měsíci +3

    Dziękuję za ciekawe porady. Pozdrawiam. ❤🤗🌻

    •  Před 9 měsíci +1

      🥰

  • @STAS777ish
    @STAS777ish Před 9 měsíci

    Dziękuję za piękny filmik🌺🌺🌺

  • @50rozalinda
    @50rozalinda Před 9 měsíci +2

    Bukszpanu 34 sztuki- metrowe kule - musiałam zlikwidować ze względu na ćmę i grzyb. Zostało tylko trochę prostych żywopłotów o które usilnie walczę. Rozmnożyłam z pędów wierzchołkowych hortensje , plektrantusy ,pelargonie, róże, floksy i winogron. Polecam ten sposób bo prosto i łatwo. Wiadomo co się otrzyma.

  • @izabelawencel6889
    @izabelawencel6889 Před 9 měsíci +2

    Rozmnażanie roślin to co uwielbiam kontynuować , ze względu na upiekszanie swojego ogrodu 😅bo roślin nigdy za wiele😅🥰a sadzone z naszych rąk, jeszcze lepiej się dogląda 😁😍🥰

    •  Před 9 měsíci

      🥰😁🥰

  • @dorotastachura2307
    @dorotastachura2307 Před 9 měsíci +2

    Świetny pomysł z sadzonkami, w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałam a tak można pozyskać dużo nowych roślinek👍
    Pozdrawiam serdecznie 🤗

    •  Před 9 měsíci

      Pozdrawiam! 😊

  • @beatalidiareszko2532
    @beatalidiareszko2532 Před 9 měsíci

    Bardzo pomocny materiał pani Izo
    Dziękuję i pozdrawiam ciepło 😊💚🌹🖐

  • @basiab8817
    @basiab8817 Před 9 měsíci +1

    👍👍👍..... pozdrawiam serdecznie

  • @magdalenaaa4212
    @magdalenaaa4212 Před 9 měsíci +1

    👍

  • @makss9897
    @makss9897 Před 9 měsíci

    😊👍

  • @danutaprzodaa6468
    @danutaprzodaa6468 Před 9 měsíci

    Dzień dobry!Pani Izo można teraz rozmnażać cis?

  • @kingamalinowska9152
    @kingamalinowska9152 Před 9 měsíci +1

    Dzień dobry, ja planuję rozmnożyć suoertunie Vista nie mam szklarni i zastanawiam czy dadzą radę w garaż , który ma jedn małe okno . Pozdrawiam.

    •  Před 9 měsíci

      Nigdy nie rozmnażałam supertunii... ale na pewno trzeba wziąć pod uwagę, że są to rośliny ciepłolubne. 🙂

  • @annabigos335
    @annabigos335 Před 9 měsíci

    Czy tą metodą można rozmnożyć berberys?

  • @joannachmielowiecszawara4208

    Ja spróbuję przezimować moje fuksje w tym roku. Niestety jedna z nich już prawie nie ma lisci, czy to normalne o tej porze czy zrobiłam coś nie tak?

    • @lidian3280
      @lidian3280 Před 9 měsíci +1

      Należy ją mocno przyciąć i trzymać w chłodnym miejscu. Liście zbrązowieją i prawie wszystkie opadną. Podlewać minimalnie rzadko. I da radę. Zrobiłam to w minioną zimę pierwszy raz i cieszę się ponownie fuksja w donicy 😊

    • @joannachmielowiecszawara4208
      @joannachmielowiecszawara4208 Před 9 měsíci

      @@lidian3280 dziękuję za odpowiedź 🌷

    • @lidian3280
      @lidian3280 Před 9 měsíci

      @@joannachmielowiecszawara4208 😊