Šikmý vrh - výpočet, vzorce, odvození | 6/11 Kinematika | Fyzika | Onlineschool.cz

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 02. 2016
  • Šikmý vrh je nejobecnějším případem pohybu v gravitačním poli, kdy počáteční rychlost není ani kolmá, ani rovnoběžná se směrem gravitačního zrychlení.
    Pohybové rovnice
    Narážíme zde na nový pojem a to je elevační úhel. Je to úhel, který svírá vektor počáteční rychlosti v0 s rovinou země. Pomocí tohoto úhlu budeme promítat rychlost do směrů osy x a y. Počátek souřadnicového systému budeme mít v bodě "odpálení", kladný směr osy y směřuje vzhůru a kladný směr osy x bude rovnoběžný se zemí a takový, aby sledoval pohyb tělesa.
    Pro odvození pohybových rovnic potřebujeme vědět, co se v ve směrech os x a y děje. Ve směru x se díky vodorovnému průmětu rychlosti v0 koná rovnoměrný pohyb. Ve svislém směru míří vzhůru svislý průmět rychlosti v0 a opačným směrem míří gravitační zrychlení. Tím pádem zde probíhá svislý vrh vzhůru. Tomu odpovídají pohybové rovnice.
    Maximální výška výstupu a vzdálenost dopadu
    Pro výpočet maximální výšku výstupu vycházíme z toho, že se svislá rychlost rovná nule.
    Pro odvození vzdálenosti dopadu si stačí uvědomit, že y-ová souřadnice v místě dopadu je nulová.
    Pokud si výpočty přímočarých pohybů, vrhů v gravitačním poli (vodorovný, svislý, šikmý) a pohyby bodu po kružnici potřebuješ procvičit ještě více, tak sbírku řešených příkladů na kinematiku můžeš najít na 👉🏼👉🏼👉🏼 onlineschool.cz/videosbirky/k...
    Toto video najdeš také na webu Onlineschool.cz na onlineschool.cz/fyzika/sikmy-...
    Registruj se k odběru, aby ti neuteklo žádné nové video! czcams.com/users/onlineschoo...
    Můžeš sledovat mou tvorbu na Facebooku: / onlineschoolcz
    Všechna videa z matematiky a dalších technických předmětů najdeš na onlineschool.cz

Komentáře • 6

  • @TheBranderCZ
    @TheBranderCZ Před 3 lety +7

    Když někdo vysvětluje takovym klidným a vyrovnaným hlasem logicky a srozumitelně, tak se to učí jedna radost. Plus teda ta kvalita toho mikrofonu je božská. Díky moc.

    • @onlineschoolcz
      @onlineschoolcz  Před 3 lety +1

      Díky za pochvalu hlasu :) Ironie je že ten mikrak byl strašně špatný, dalo to dost práce ten zvuk vyčistit. Pár let už používám lepší.

  • @dagmarkoprivova8584
    @dagmarkoprivova8584 Před 6 lety +1

    Nepatří náhodou v tom posledním vzorci to v0 nadruhou 2x ? Chápu, že jsme použili tu dvojku v goniometrickém vzorci, ale myslela bych, že když je celý čitatel krát dva a vezmu si z něj 2x sinus musí mi zůstat ten druhý člen dvakrát. Nebo se pletu ? :0

    • @onlineschoolcz
      @onlineschoolcz  Před 6 lety

      Ne, ten vzorec je v pořádku, tu dvojku tím, že jsem ji použil do vzorce, tak již zmizela. Není to o tom, že by bylo 2x sin a 2x v0, to by znamenalo, že je to celé 4x.

  • @kristusrolandus6969
    @kristusrolandus6969 Před 4 lety +2

    Cau