Kuidas investeerida? Eraisikuna investeerimiskonto alti või läbi ettevõtte?

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 17. 05. 2021
  • Kui sul juba on oma ettevõte, kas siis investeerida läbi selle või pigem eraisikuna? Tegelikult küsitakse viimasel ajal aina enam ka sama küsimut vastupidiselt - kas investeerimiseks on vaja ettevõtet.
    Ühest ja lihtsat vastust sellele ei ole. Kui sul juba on ettevõte, mille kaudu maksad endale palka, siis see on üks poolt argument ettevõtte kaudu investeerimiseks. Aga samas tuleks kaaluda ka kõiki teisi nüansse.
    Eraisikuna investeerimiseks soovitan kasutada investeerimiskonto süsteemi. Nii on sul investeeringud eraldi kontol ja sa ei kuluta seda raha niisama ära.
    Teisalt, kui sinu portfell on suur ja sisaldab endas instrumente, millega kauplemisel küsitakse teenustasusid, siis kulude optimeerimiseks tasub jällegi mõelda ettevõttele.
    Sõltumata sellest, kumma tee kasuks otsustad, kaalu kindlasti kõiki riske ja jälgi kehtivaid reegleid. Nii on tulevikus vähem ebameeldivaid üllatusi.

Komentáře • 9

  • @platu3882
    @platu3882 Před 2 lety +1

    Tere!
    Kui ma soovin investeerida ja kaubelda mõne välismaakleri juures (nt. T212, Lynx, Fidelity vms) USA turul, ning tegeleda ka ühisrahastusega siis oleks kõige lihtsam luua uus arvelduskonto (et igapäevatehingutest asjad eraldatud oleks) ja igaastaselt deklaratsioon täita?

    • @finantsminimalist
      @finantsminimalist  Před 2 lety +1

      Hei, hei
      Ühte ja õiget varianti siin kindlasti ei ole. Eraldi arvelduskonto (nt investeerimiskonto) on alati hea mõte. Sellega on paremini jälgitav, milline osa rahast on investeeringuteks mõeldud ja milline elamiseks. Paned endale justkui piirid paika.
      Kui kaupled välismaakleri juures börsil avalikult kaubeldavate aktsiatega ja teenid sellelt tulu, saab sellega kaasnevat tulumaksukohustust edasi lükata deklareerides selle investeerimiskonto abil. Seadus nõuab, et kannad selle viivitamatult investeerimiskontole, aga samas jätab täpsustamata, kas selle all mõeldakse kord päevas või ainult korra aastas.
      Täiendavalt võib infot leida nt siit:
      www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/finantsvaralt-saadud-tulu-maksustamine
      Ühisrahastuse puhul hetkel veel väga mänguruumi ei jäeta. EMTA lehelt:
      Ühisrahastusest saadud kõik intressid või viivised tuleb deklareerida ka siis, kui need laekuvad platvormi kontole ja reinvesteeritakse.
      Viide:
      www.emta.ee/et/eraklient/tulu-deklareerimine/intress

    • @platu3882
      @platu3882 Před 2 lety +1

      Suured tänud põhjaliku vastuse eest!

  • @renatusmanov3814
    @renatusmanov3814 Před 2 lety +1

    Huvitav video. Aga millised aastased kulud on ettevõtte ülalpidamiseks? Arvan, et väike investori puhul see on ka oluline küsimus.

    • @finantsminimalist
      @finantsminimalist  Před 2 lety +1

      Hei, hei
      Peale asutamist ei ole ma enda ettevõtete ülalpidamiseks pidanud ühtegi senti maksma. Kui raamatupidamise baastõed telgeks teha, siis turul on saada mitmeid raamatupidamisprogramme täiesti tasuta ja aastaaruande esitamine väikese ettevõtte puhul oli vähemasti aasta tagasi ülilihtne.
      Kui tahad ettevõtte kaudu traditsioonilisel börsil kaubelda, siis tuleb korra aastas LEI koodi uuendada ca 70€ eest ja see on ka kõik. Siia alla läheb siis ka näiteks Nasdaq Baltic.

    • @renatusmanov3814
      @renatusmanov3814 Před 2 lety

      @@finantsminimalist Hei hei
      Tänan vastuse eest. Äkki saad soovitada mõned raamatupidamisprogramme))))

    • @finantsminimalist
      @finantsminimalist  Před 2 lety +1

      Kunagi alustasin õppimist Erply Books tasuta versioonist. Directo, Axapta ja muude sellistega võrreldes on mõned omapärad, aga 10 aastat olen Erplyt kasutanud ja ei plaani veel veel vahetama hakata.

  • @mikkkago5220
    @mikkkago5220 Před rokem

    kas oskaksid mingeid saite või linke soovitada, kuhu luua konto ja alustada investeerimisega pangad, netilehed või äpid?

    • @renks05
      @renks05 Před rokem

      Kodupanga väärtpaberikonto swed või lhv.