Jak otestovat MOSFET a IGBT

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 5. 06. 2022
  • Rozhodl jsem se udělat toto video, protože jsem sám nemohl najít nic názorného, co by pokrylo všechny možnosti. Doufám, že díky tomuto videu si uděláte jasno v tom, co a jak otestovat :-)
  • Věda a technologie

Komentáře • 45

  • @ZDENEKJET
    @ZDENEKJET Před rokem +2

    Marphy, jako vždy velmi dobře a srozumitelně vysvětleno. Velké díky za video. Velký přínos pro všechny kteří se tím zabývají. Ať se daří a pěkné dny .

  • @doktor01m.44
    @doktor01m.44 Před 2 lety +6

    Ahoj Maphy, perfektní, srozumitelný pro všechny.

  • @pauls.electronics
    @pauls.electronics Před 2 lety +5

    Marfy díky za videjko, ja zvyknem source vyslovovať "sors", inak pekná práca, pekný deň ti prajem a aj tvojim sledovateľom

  • @jozefjasurek3184
    @jozefjasurek3184 Před rokem +1

    Video sa mi veľmi páčilo a dalo mi veľa informácii o týchto tranzistoroch Ďakujem

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 Před 2 lety +2

    Skvel€! Tak toto som veľmi súrne potreboval, ďakujem!

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 2 lety +1

      Ahoj. Jsem rad, pokud video pomohlo😊

  • @dusantomanec1631
    @dusantomanec1631 Před 3 dny

    Díky za srozumitelné informace. Uvítal bych stream zabývající se problematikou elektrokoloběžek. Diagnostika a řešení odstranění závad.

  • @Happyman23ck
    @Happyman23ck Před 7 měsíci

    Ahoj.
    Diky že jsi vytvořil toto skvělé video plus video z opravy monitoru, moc mi v práci pomohlo, diky tomu jsem dokázal opravit stroj (závada ovládacího dotekovýho terminálu) na který by se jinak museli volat ofiko technici, což firmu stojí nemalé penize, ale horsi je, že by ten stroj musel třeba 2 dny(6 směn) stát a obsluha by musela být doma plus každá hodina hodina prostojů je sakra drahá. Takle se mi to povedlo opravit za půl směny...a ušetřit firmě hromadu peněz a obsluze dobolenou ... Sice nic moc navíc do vejplaty z toho nemám (nejaka tisicovka max jako premie) ale hlavně že šéf vidí, že svou práci (opravář elektrikář, polygrafických strojů) dělám dobře.
    Ještě by mě ale moc zajímalo, jak změřit jestli je v pořádku takový třeba XL4016E1...
    Je to dc dc convertor, Nikde jsem to nenašel... Byl bych ti za to velice vděčný.
    Ještě jednou mockrát děkuji, dávám ti odběr i lajk. Děláš to opravdu parádně.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 7 měsíci

      Ahoj, tak to je ta nejlepsi zprava, kterou sem moh dostat :-) Gratuluju k uspesne oprave :-) Co se tyce toho XL4016E, tak to je DC - DC snizujici menic. Tady toho moc nenameris. Pokud nema vystup a neni videt fyzicky poskozeni, vypajet z desky a zadna nozka by nemela pipat proti sobe a mela by mit velkej odpor. Pokud ani tak nic nezjistis, promerit okolni obvod. Na zapojovani na test je to celkem slozity, ale v obvodu bys mel namerit cca toto: VIN - vstupni napeti, max. 45V, FB je pripojeny "uprostred" odporoveho delice mezi SW a GND (zpetna vazba jako u spinaneho zdroje), SW je vystupni napeti, VC je skrz kapacitor pripojeny k VIN a GND je necekane ground :-) Tady je datasheet, z typical connection vyctes hodne informaci: pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/download/763185/ETC2/XL4016E1.html

    • @Happyman23ck
      @Happyman23ck Před 7 měsíci

      Mockrát děkuji za radu.
      Jdu to zkusit. Krásný den přeji

  • @android1965
    @android1965 Před 2 lety +3

    Já jsem taky praktik, takže video super!

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 2 lety +1

      To jsem rad :-) Lepsi jeden obraz, nez tisic slov :-)

  • @MiroslavMyska
    @MiroslavMyska Před 2 měsíci

    Super

  • @TheSalemSaberhagen
    @TheSalemSaberhagen Před rokem

    Pěkné video pro ty, co v tom nemají jasno 👍 Vysvětlen po lopatě základní princip těchto součástek. Ta antiparalelní dioda se vyskytuje jen u některých typů (většinou výkonějších) a je tam hlavně z důvodů zpětných špiček při spínání indukční zátěže. Max napětí do G bývá většinou 20V a pokud MOSFET pracuje s větším napětím, dává se do buzení paralelně zenerka 18V proti zemi. Na tom tvém obrázku mi přijde, že je tam namalovaná jakási ochrana mezi G a S. Těším se na nějaké další instruktážní video, protože opakování je matka moudrosti. Mimochodem viděl jsem tady před pár lety krásné video i se zkušebními obvody právě na vysvětlení principu činnosti MOSFETů. Zkusím najít 😉

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před rokem +1

      Ahoj, dekuju :-) Ono i ja sem si to daval poradne dohromady u tech videi a obcas na ne i mrknu, protoze ty tranzistory mi daly zabrat asi nejvic, nez sem vubec pochopil a nekde sem se naucil, jak to vubec funguje a jak se merej :-) To video je mozna od Kuba64, ne? U nej sem taky nasel prave super video, ktery mi hodne dalo :-)

    • @TheSalemSaberhagen
      @TheSalemSaberhagen Před rokem

      @@marphymarphy Toho taky sleduji, ale tam to nevidím. Je pravda, že taky vysvětluje spoustu věcí a na to jak je mladej je fakt dobrej. Pokud člověk něco opravuje, musí chápat jak to funguje.

    • @robertkovar8710
      @robertkovar8710 Před 6 měsíci

      Můžeš dát typ mosfetu bez diody?

    • @TheSalemSaberhagen
      @TheSalemSaberhagen Před 6 měsíci

      @@robertkovar8710 Na jaké napětí, proud, výkon a s jakým kanálem?

    • @robertkovar8710
      @robertkovar8710 Před 6 měsíci

      @@TheSalemSaberhagen N kanal kolem 10A treba

  • @jozefharang3278
    @jozefharang3278 Před 7 měsíci

    Dekuji za video ....

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 7 měsíci

      Rado se stalo😊Sem rad, pokud video pomohlo😊

  • @janjanak4895
    @janjanak4895 Před rokem

    Zdravím pana profesora 😀. Dobré video, nažhavilo a tak jsem taky vyrazil laborovat. Mám IGBT ze svářečky. Pípák nic, tváří se to dobře, žádné zkraty. Diodový test ale nenajde diodu. Zkoušel jsem spínání a to funguje bez problémů na napětí klešťáku. Jen ta dioda mě mate ... Je tedy tranzistor v nebi? Díky za odpověď.

    • @janjanak4895
      @janjanak4895 Před rokem +1

      Právě jsem procitnul z omylu. Tranzistory IGBT nemají diodu obecně všechny. Například IHW15N120R3 od Infineonu diodu má, ale můj IRG4PC50W od International Rectifier jí postrádá. Samozřejmě Infineon vyrábí IGBT v provedení jak s anti-paralelní diodou, tak i bez ní. Obecně se použití tranzistorů prolíná v různých oblastech, takže se musím pana Googla zeptat, jaké jsou vlastně výhody a nevýhody toho, kterého provedení. Dobrá zpráva pro mě však je, že mám tranzistory dobré.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před rokem +1

      Ahoj. Tak jsem rad, ze Te moje video motivovalo k nejaky cinnosti😊Nejlepsi je, stahnout si vzdy datasheet a pak merit, no😊Clovek si pak muze bejt jistej tim, co meri a merit by merit mel😊Tak at se dari v tvorbe😊

    • @janjanak4895
      @janjanak4895 Před rokem

      @@marphymarphy Je to tak, motivace to určitě byla. Až samozřejmě datasheety objasnily problém. Nicméně se zeptám: Výhody a nevýhody přítomnosti antiparalelní diody jsou jaké? Je mi jasné, že hlavní důvod je asi zlepšená ochrana součástky. Zatím jsem nenašel uspokojivou odpověď. Taky je ta otázka postavená tak, že třeba potřebuji nahradit součástku, která diodu nemá a najdu podobné parametry součástky, která diodu má. Stojím před dilematem co s tím. Lze to použít jako náhradu, či ne? Samozřejmě i naopak. Pořád se učím. A jinak děkuji.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před rokem +1

      @@janjanak4895 To je otazka, na kterou mam jen hodne hrubou odpoved - Co vim (a ja stale moc nevim), ta dioda je tam jen jako "vedlejsi efekt". Mrkni sem: forum.robodoupe.cz/viewtopic.php?f=38&t=1085

    • @janjanak4895
      @janjanak4895 Před rokem +3

      @@marphymarphy Dobré nakopnutí. Díky. Holt se mrknu dál na trochu teorie od výrobců. Mám dobré kontakty na IR, rád s nimi spolupracuji, ale mezery stále mám. Na druhou stranu jsem beran, který to chce pochopit do důsledků a nebýt pak v návrzích za trotla. Takže ještě jednou děkuji. Jsem rád, že investuješ drahocenný čas do těhle videí. Za mě palec hahoru.

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 Před 2 lety +3

    Takže ... chápu, že se do té problematiky pouštíš, protože je mnoho informací na YT trochu zmatečných, ale na obranu těch tvůrců se jedná o docela komplexní problematiku, kterou začínám chápat až skrze přednášky pana Docenta Jiřího Hospodky viz video "Elektronické spínací prvky a jejich použití (pro kurz EPO)". Ta dioda je tam z důvodu spínaní indukční zátěže či jako ochrana při rozpínání. Ty další dvě nejspíš jako ochrana při připojení napětí nad určitou povolenou mez.
    Pochopitelně, že se to nedá vysvětlit jedním videem a navíc ... pro běžnou praxi tj. kontrola funkčnosti atd. je to trochu overkill. O to víc vítám videa jako jsou ty tvoje, které ukazují praxi. Pochopitelně s jedním ale. Někteří lidé v diskuzi jsou tzv. víceBozi a v případě, že se pustíš na tento tenký led tak si to můžeš docela vyžrat. Stačí se podívat na Bekra a jeho Osciloskop. Nic zásadního tam nevynechal, ale ... objevila se NIKI, postrach celé YT scény a už to jelo. 🤣Díky moc a přeji hezký den.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 2 lety +6

      Ahoj. To ja se ani nebudu poustet do vysvetlovani vice, jak zakladnich veci, se kterymi si obycejny hobyk jako ja, stejne vystaci, protoze ani ja vic jak zaklad (zatim) nevim😊Ale kdyz se tu nekdo zkusenejsi ukaze a upresni moje postupy, budu jedine rad😊Teda pokud to udela slusne a nebude to nejakej chytracek...Pro ty ostatni tu mam 🍌😊Je mi jasny, ze Niky (a kdokoli zkusenejsi) by moje teorie rozmetala na kousky, ale tak pro podobne zkuseny lidi tyhle videa nedelam😊

  • @mareklaube2380
    @mareklaube2380 Před 6 měsíci

    Ahoj, Marphy. Sice už je to starší video, ale zkusím, jestli se neozveš. Potřeboval bych nutně změřit dva IGBT na DPS řídící jednotky motoru, která je samozřejmě v odpojeném stavu.
    Ale nelze zatím IGBT vyndat. Jaký postup měření bys mi doporučil? Jaké zvolit měřící napětí, abych nezanesl problém do zbytku desky ŘJ. Kolektor v jednotce je otevřený a emitor ukostřený.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 6 měsíci

      Ahoj. V desce se to moc merit neda. Muzes max zkusit, jestli neni mezi G,C a E zkrat. Ale i kdyby byl, nemuzes jiste rict, ze jde od IGBT. Pokud se Ti ho podari uplne izolovat od zbytku obvodu, muzes se pokusit ho otevrit par volty DC (do 12V musi stacit), ale nejlepsi je, vyndat ho ven. Merit to v desce je takovy spis hadani🤔

  • @Thales_WH
    @Thales_WH Před rokem

    U toho IGBT a jeho (ne)otevření multimetrem: záleží na výrobci, modelu a stáří multimetru. Ne všechny, ale řada starých multimetrů dávalo při měření odporu a přechodů větší napětí a proudy. Třeba můj prastarý Hung-Chang otevře a rozsvítí (LED) úplně všechno. Možná jsou i mezi současnými měřáky najít kousky, které to dávají, ale na to nemám dostatečný přehled které ano. Také by mě to zajímalo.

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před rokem

      Jj, zelezi na vystupu meraku, pripadne si lze pomoct zdrojem😊Taky nemam prehled o tom, ktery multak, kolik dava😊

    • @imatus235
      @imatus235 Před 11 měsíci

      @@marphymarphy Čína Aneng 3008,ktorú mám dáva vonku pri diódovom teste okolo 4V,celkom užitočná.

  • @pavedec
    @pavedec Před 3 měsíci

    Vyborne videjko a nebyla by sance jak otestovat transil?? Tedy pry jsou dav typci jedno a dvojpruchodove ale pro amatera je to neco co jsem nahodou objevil pri oprave ZAPPERU

    • @marphymarphy
      @marphymarphy  Před 3 měsíci

      Ahoj. Dekuju. Transil je v podstate dioda. U jednopruchodoveho bys mel namerit diodovym testem v jednom smeru klasickou diodu a v druhem smeru OL. Dvoupruchodovej jsou v podstate dve antiseriove zapojeny diody, takze v obou smerech diodovym testem bys mel namerit OL.

  • @robertkovar8710
    @robertkovar8710 Před 2 lety +2

    Ta dioda je tam parazitni..nelze ji tam neudělat. A je docela pomala..