Kukurydze 2.0 na Osiedlu Tysiąclecia - Katowice

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 18. 11. 2023
  • Nowe Kukurydze na Osiedlu Tysiąclecia - Katowice
    Muzyka użyta w filmie:
    "Ghostrifter Official - Neon Drive" is under a Creative Commons (CC BY-ND 3.0) license.
    creativecommons.org/licenses/...
    / ghostrifter-official
    Music promoted by BreakingCopyright: • 🌈 80s & Synthwave (Fre...
    Opis Inwestycji:
    Trwa realizacja nowych bloków na osiedlu Tysiąclecia w Katowicach. Cztery budynki nawiązujące stylistycznie do słynnych kukurydz Henryka Buszki i Aleksandra Franty zaprojektowało biuro Medusa Group.
    Budowa mieszkalnych wieżowców na osiedlu Tysiąclecia już się rozpoczęła. Projekt na zlecenie firmy Henniger Investment przygotowało biuro Medusa Group. Architekci współpracowali już z inwestorem m.in. przy realizacji krakowskiego osiedla Mieszkaj w Mieście. Tym razem stanęli przed wyzwaniem stworzenia obiektów, które korespondowałaby z kultowymi „kukurydzami” autorstwa Henryka Buszki i Aleksandra Franty. Te 28-kondygnacyjne budynki o charakterystycznych kształtach nawiązujących do kolb kukurydz powstały w latach 80., ale wciąż należą do najwyższych obiektów mieszkalnych w aglomeracji. Nowe wieżowce według projektu Medusy zlokalizowane będą w ich sąsiedztwie.
    Nowy projekt pod marką Mieszkaj w Mieście jest próbą wpisania się w kontekst osiedla Tysiąclecia w Katowicach. Zespół budynków wielorodzinnych przy ul. Zawiszy Czarnego powstanie z poszanowaniem jego przestrzeni, architektury oraz istniejącej bazy usługowej i rekreacyjnej tej części Katowic. Zaoferuje nowym mieszkańcom ten sam kontekst społeczny i widok, a zarazem współczesny układ mieszkań i większą przestrzeń balkonów. Cztery budynki już wkrótce dopiszą nowy rozdział do os. Tysiąclecia - zapowiadają architekci.
    Na ponad trzyhektarowej działce zaplanowano cztery bloki, liczące od 12 do 17 kondygnacji. W sumie zaoferują 30 tys. m² powierzchni użytkowej. Garaże, podobnie jak w kukurydzach, znajdą się w podziemiach budynków. Inwestor zapowiada, że teren wokół budynków postanie ogólnodostępny. Realizacja ma przebiegać etapami i potrwać do końca 2028 roku.
  • Věda a technologie

Komentáře • 11

  • @arbersky4074
    @arbersky4074 Před měsícem +1

    Pamiętam gdy ruszyła budowa Kukurydzy..były bardzo wczesne lata 80'..budowa pierwszej stanęła na 13 piętrze i tak to stało kilka ładnych lat..Wznowienie budowy nastąpiło w 87 roku i potem dokończono 3 budynki.. Budowę obsługiwały żurawie Potain CS 744..Takie same kończyły wówczas warszawskiego Marriotta..Ja byłem wówczas młodocianym alpinistą przemysłowym..Pozdrawiam 😊🖐️

  • @einslive1
    @einslive1 Před měsícem +1

    Powinne być wyższe niż obecne trzeba iść na przód a nie się cofać.Mimo to piękne to osiedle jest.

    • @szklanedomy9675
      @szklanedomy9675  Před měsícem

      Racja. Przynajmniej dwa z nich mogłyby przewyższać stare kukurydze.

  • @Aroslavsky
    @Aroslavsky Před měsícem +1

    Dlaczego nie wyższe?! Uwielbiam ,kukurydzę’ ponadczasowe :-)

  • @tomek1kk
    @tomek1kk Před 7 měsíci +6

    Elegancko 😊😊😊😊👍
    Pozdrawiam z Przepięknego Polskiego Śląska Opolskiego :)

    • @szklanedomy9675
      @szklanedomy9675  Před 7 měsíci +3

      Pozdrawiam z Gorzowa Wielkopolskiego któremu być może niebawem zabrany zostanie człon "wielkopolski". 😀👍

    • @MegaDepesz
      @MegaDepesz Před 7 měsíci +2

      ​@@szklanedomy9675Być może dopiero to nastąpi w 2026r.I dobrze, bo jaka to Wielkopolska😂 Choć Ja zawsze podkreślałem , że pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego😊

  • @PK1999
    @PK1999 Před 7 měsíci +4

    Ciekawy film. Dzięki

    • @szklanedomy9675
      @szklanedomy9675  Před 7 měsíci +1

      Dziękuję za obejrzenie filmu. Pozdrawiam. 👍

  • @MegaDepesz
    @MegaDepesz Před 7 měsíci +3

    Siema.Widuje te kukurydze jak jade do szwagra do Mysłowic.Bardzo ciekawa architektura😊Szkoda ,ze w GW buduja deweloperzy na jedno kopyto🤔 pozDrawiaM 👍

  • @michdem100
    @michdem100 Před 6 měsíci +1

    Ciekawy projekt. Kukurydze to budynki podobne do gwiazd, z tym że balkony nadają zaokrąglony kształt, mimo że "pod spodem"" są to właściwie dwa kloce włożone jeden w drugi. Ten projekt z kolei to jeden kloc, z zaokrąglonymi na rogach balkonami. Co słusznie moim zdaniem, współczesna architektura zbyt często tworzy niepotrzebnie skomplikowane formy, zamiast trzymać się starego i sprawdzonego połączenia kloca plus fasady (a tu balkony spełniają tą rolę).
    Jednej rzeczy mi trochę brakuje. Kukurydze 2.0 wyglądają jakby inspirowały się nie tylko kukurydzami ale też starymi blokami na osiedlu. Nie wiem dokładnie jak jest z samymi Kukurydzami, ale pozostałe budynki nie są dokładnymi kopiami. Każdy z nich jest nieco inaczej pomalowany, to znaczy we wszystkich balkony są białe, ale klatki schodowe (na zewnątrz) są inaczej pomalowane i jeden z balkonów na drugim albo trzecim piętrze jest w innym kolorze, tak że chyba nie ma dwóch budynków z takim samym połączeniem koloru klatki schodowej i balkonu. Może i ten aspekt dodać do projektu i zmienić kolor jednego z balkonów, żeby wyróżnić budynki od siebie?