JAK NA ÚSTNÍ ZKOUŠKY?! - rady od medičky

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 8. 11. 2021
  • můj instagram: / zasluncevdusi
    můj vznikající projekt: / onemocechotevrene

Komentáře • 18

  • @radeknaprstek6452
    @radeknaprstek6452 Před 2 lety +30

    Dle mého názoru zàvisí výsledek ústní zkoušky tak z 70% na tom, jak se zo naučíte a zbytek je o štěstí, co vám padne za zkoušejícího, jakou má náladu a jak jste mu (ne)sympatičtí. Byl jsem na zkouškách, kde se mnou přítomní kolegové byli na vylití, ale zkoušející měl dobrou náladu. Taky jsrm bylna zkoušce, kde spolužák na konci zkoušky řekl profesorovi, že se z jeho učebnice neučil, což ho dost naštvalo a pak si smlsnul na mě a byl jsem rád, že jsem prošel, i když sem mu citovat zákon z paměti. Taky jsem jednou šel na zkoušku a 40% votázek sem ani nevidel. Pan profesor přede mnou dusil nějakého kokegu, který to poměrně uměl a byl na něj dost zlej. Po něm šla hezká, příjemná kolegyně, která pana profesora naladila do takový pohody ( ne svými znalostmi), že 80% mý zkoušky mi vyprávěl random příhody a názory adal mi dvojku, i když sem k jedný otázce skoro nic neřekl. Moral of the story je, že je to extrémně random. Někdy je člověku ukřivděno a někdy na tom vydělá. Horší pak je, když se nějakej exces stane u státnic, kde má člověk jen tři pokusy.

    • @rerryperry
      @rerryperry Před 2 lety +2

      Na klasickú skúšku máme napr my na LFUK v BA tiež len 3 pokusy častokrát, takže to sa líši aj od školy 😂 a medziročník u nás neexistuje 🙃

  • @adamprasek9640
    @adamprasek9640 Před 2 lety +11

    Můj téměř neprůstřelný trik je, si v duchu ty otázky odříkávat když jdu ven, vařím, uklízím, apod. Jednak tím využiju ztrátový čas, a hlavně vím, co přesně umím, a jsem-li schopen souvisle mluvit k tématu, a nic nevynechat, není možné, že bych to neudělal. Zatím jsem díky tomu neměl hůř než C (studuju aplikovanou fyziku).

  • @lenkac3305
    @lenkac3305 Před 2 lety +7

    Děkuji moc Anežko za opět velmi přínosné videko. Jsem v bakalářském ročníku, takže pro mě určitě velmi důležité téma.
    Za mě je taky velmi zásadní pokora před vyučujícím, ale zároveň umět "prodat" vše co vím, a pokud vím, že nějaká část v té otázce není pro mě na stopro známá, tak mluvit podrobněji o tom, co vím...a třeba už nezbyde čas. Dále je fajn být celkově ve výuce aktivní, ale samozřejmě tohle má dvě mince. Často to může být výhodou, že vyučující ví, že Vás učivo a daná problematika velmi zajímá, co je horší, když najednou nevíte správnou odpověď, tak můžete klesnout v jeho představách. Ale i tak si myslím, že zajímat se, hlásit se, odpovídat či se ptát přímo ve výuce má význam. A mě to upřímně ani jinak nejde, protože studuji obor, který mě opravdu šíleně baví :-) :-):-) Specka je srdeční záležitost :-)
    Měj se krásně, s přáním pevného zdraví Lenča

  • @zuzanajurutkova3206
    @zuzanajurutkova3206 Před 2 lety +26

    Nestudovala jsem medicínu, ale ošetřovatelství. Vždy se mi osvědčilo být pokorná, nanic si nehrát, nic nevymýšlet v momentě když nevím...zkoušející mnohdy ocení více větu omlouvám se, nejspíše jsem podcenila přípravu, ale tohle nevim...než se snažit vymyslet něco nesmyslného...dále pokud jsem nevěděla přesnou definici, ale dokázala jsem dané téma popsat svými slovy jak to chápu...bylo to mnohdy víc než memorováná definice.

  • @theresam9513
    @theresam9513 Před 2 lety +2

    U nás na lf muni se bohužel rozmohl takový nešvar a zrušili nám s počátkem covidu potítko. Proto všechny zkoušky za poslední dva roky děláme bez přípravy (s výjimkou jedné jediné - mikrobiologie), což je tedy opravdu radost :D
    Snažím se proto si ke každé otázce napsat nějakou mini osnovu s nejdůležitějšími pojmy, kterou si potom opakuju den před zkouškou. Na té zkoušce si potom tuto osnovu snažím vybavit, abych mluvila aspoň v rámci možností srozumitelně a strukturovaně.
    Můj asi největší tip na zkouškové je dát si aspoň půl dne před zkouškou volno. Nikdy se ten poslední den neučím dýl než do nějaké druhé hodiny a moc mi to pomáhá. Těch informací je stejně většinou tak moc, že pár hodin učení navíc nedělá absolutně žádný rozdíl, zatímco pár hodin volna navíc (zvlášť před takovou stresující událostí) může být velmi prospěšné.

  • @zdenusik13
    @zdenusik13 Před 2 lety +3

    Ďakujem za super video. Keď to hovoríš znie to všetko tak ľahko a jednoducho ale ako sa poznám takto jednoducho sa tým na skúške riadiť nebudem 🤣🤣ale možno si spomeniem na toto video a aspoň si uvedomim, že mám spomaliť tempo reči a posunúť tón hlasu nižšie ...to by ma mohlo upokojiť 🥰🥰🥰

  • @monikajurikova9761
    @monikajurikova9761 Před 2 lety +3

    Anežko super video já jsem paní zkoušející nepustila ke slovu 😁😉

  • @biomrkev2242
    @biomrkev2242 Před 2 lety +1

    3:35 hlavně pak na to doptávání jim už nezbude čas :D to je taky plus pro klidnější přednes

  • @katerinatrnkova648
    @katerinatrnkova648 Před 2 lety +9

    My na přf uk nemame vždy potítko, spis vetsinou ne. Ale mame vice zkousek pisemnych nez ustnich.

    • @hedag.4352
      @hedag.4352 Před 2 lety

      Já neměla potítko ani jednou. (Ani u státnic😅) (taky Přf UK)

    • @idontcare2970
      @idontcare2970 Před 2 lety

      Dobrý den, měl bych na Vás pár otázek ohledně studia na Přf UK, rozhoduji se mezi LF a Přf.
      Přeji hezký den.

    • @katerinatrnkova648
      @katerinatrnkova648 Před 2 lety

      @@idontcare2970 Jaké otázky?

    • @idontcare2970
      @idontcare2970 Před 2 lety

      @@katerinatrnkova648 V oboru Biologie je Matematika….. Co se od nás očekává ? A v Jakém rozsahu je tento předmět vyučován ? A když Matematika není moje silná stránka… měl bych zvážit studium Biologie ?
      Děkuji za odpověď, přeji hezký den.

    • @kackahavlova8975
      @kackahavlova8975 Před 2 lety +1

      @@idontcare2970 Zdravím, doufám, že nevadí, že odpovím já. :) Na PřF UK jsem teď v prváku, takže nemůžu dát tak ucelený pohled jako třeba někdo, kdo už vystudoval.
      Každopádně na biologické sekci je zajímavé, že nemáme žádné vyloženě povinné předměty. Musíme ale v nějakém rozsahu splnit dané moduly. Zkus si zadat Karolinka přf uk a tam asi mnohem lépe pochopíš, co mám na mysli.
      Ale vzhledem k tomu, že právě nic není povinné, tak se matematice lze v pohodě vyhnout. Je velmi doporučena, zvláště například pro můj obor molekulární biologie, ale vůbec ne nutná. Navíc i u té matematiky si zrovna můžeš vybrat "úroveň". Je zde předmět základy matematiky a pak i třeba áčková matematika, což už je skutečně ta vysokoškolská matika. Je to hodně o tom, jak si to člověk udělá. :) Což se mi na tom na jednu stranu docela líbí.

  • @petrpostupa6363
    @petrpostupa6363 Před rokem

    Zkousky jsou pro ucitele reflexi jejich vyucovani,zvoleni spravne metody

  • @teeerinka85
    @teeerinka85 Před 2 lety

    Povrchové znalosti dneska doktoři mají, to jo. Bohužel už ne ty hlubší, které jsou pořád ještě potřeba. Opačným extrémem je, když se po studentech požaduje biflování naprostých zbytečností, které za ně dneska udělá technika a dostupné informace kdekoliv uvedené. Pak jsou studenti tak mimo, že už nemají po promoci čím přemýšlet. Jinak si takové množství neschopných doktorů neumím vysvětlit.

    • @zasluncevdusi
      @zasluncevdusi  Před 2 lety +15

      Pozor, je rozdíl mezi znalostmi požadovanými po medicích a těmi kterými musí později disponovat jako lékaři v rámci svého oboru. Medik se musí učit o desítkách problematik, až jako lékař absolvent se do hloubky ponoří do znalostí v jednom oboru. Medik studuje fakultu všeobecného lékařství - to znamená od všeho základy. Není chyba že ze školy odchází bez hlubokého poznání problematiky. Problém je v nastavení systému postgraduálního vzdělávání na který si stěžuje velká část zdravotníků. A za to nemohou vyučující na VŠ, ač uznávám že v některých oblastech si na nesmyslné biflování stěžuju také.