Děti u obrazovek? Mají deprese a úzkosti, mění se jim procesy v mozku, říká Stránský

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 1. 07. 2019
  • Technologie nejsou vývoj, ale brzda, omezují mezilidskou komunikaci a jsou návykové, vysvětluje neurolog Martin Jan Stránský. Kvůli jejich používání přestáváme umět řešit úkoly a vytvoří se ploché myšlení, vysvětluje.
    Celý rozhovor najdete tady: bit.ly/2NDhu7g

Komentáře • 291

  • @davidnovotny8545
    @davidnovotny8545 Před 4 lety +140

    Tak jak čtu některé komentáře vede mě to k úvaze. To, že na sobě nebo svém okolí nevidíte negativní dopady ještě neznamená, že neexistují. On tam neříká, že když budete pařit na mobilu a lajkovat budete mít IQ 40 a nebudete mluvit. On mluví právě o tom, že jsou narušeny některé schopnosti a to tak, že to běžně nemusíte poznat - nejde to vidět na první pohled, ale testy a magnetická rezonance to jasně ukazují... A o tom mluví. To je celé...

    • @ToomiVideos
      @ToomiVideos Před 4 lety +23

      Moc neukazuj, že umíš přemýšlet, tady ti to ještě budou závidět.

    • @janule_v
      @janule_v Před 4 lety

      malokdo z rodicu prizna a chce videt ze opravdu hry a fb a internet(dulezite co) a v jakem veku. to ovlivnuje. kazdy rodic musi.videt jak to vse pusobi. To ze to ovlivnuje dite a velmi podstatne i v jakem mentalnim veku je a v jake zivotni situaci je bezpochyby. jen maloktery rodic to prizna pak

    • @tomassheva
      @tomassheva Před 4 lety

      ToomiVideos ? :D narazka na hlupaky tady v komentarich? :)

    • @tucnaktucik4357
      @tucnaktucik4357 Před 4 lety +4

      *Je hodně inteligentních lidí kteří videohry hrají a nijak to jejich inteligenci a IQ neovlivňuje na naopak možná je to i podporuje respektive stimuluje,ale je fakt že když se dívám na profily dětí např na Facebooku nebo Instagramu a to hlavně holek tak mám dojem že ta sociální síť není sociální,ale asociální bordel ve kterém si můžu vybrat děvku a to jim je klidně i 10 let.*

    • @davidnovotny8545
      @davidnovotny8545 Před 4 lety +4

      @@tucnaktucik4357 on mluví o dopadu 7 hodin denně. Ne o tom, když někdo hraje... Vím že když hraji dlouho mám koncentraci horší a paměť taky. Navíc hry na android mi připadají jednoduché oproti tomu co bylo v 90 letech... To už by hodně mládeže dnes nedalo, protože se tam muselo samostatně myslet.

  • @KostelnikuvSyn
    @KostelnikuvSyn Před 4 lety +56

    Smetana nemá na úroveň DVTV .. bude na ní mít, až ji stáhne na svojí omezenou úroveň. Neumí vést rozhovor, neumí chytat za to správné slovíčko, neumí stáhnout uši, když se zeptá na blbost.

    • @davidnovotny8545
      @davidnovotny8545 Před 4 lety +8

      Mě se líbila hláška: těšíš se do dvtv na Veselovskeho nebo Drtinovou a místo toho sliznes smetanu...

  • @somnambul1983
    @somnambul1983 Před 2 lety +27

    Emma je roztomile prihloupla 🙂

  • @ondrejsimon5273
    @ondrejsimon5273 Před 3 lety +10

    Je pravda že když nebyla taková technika že nám to vůbec nechybělo. Děti si hráli venku od rána do večera. Taky nebylo tolik tlustých děti. Dneska je skoro každé dítě zavřeno doma a co tak pozoruju tak drží buď mobil a nebo sedí počítače. Je to smutné..

  • @milankrupar
    @milankrupar Před měsícem +2

    Nejhorší moderátorka,skáče do řečí jak kdyby byla odborník ona. Nejde doposlouchat.

  • @May04bwu
    @May04bwu Před 4 lety +29

    Už na začátku tam padl teda pěknej nesmysl. Že se za posledních pár let nezvedlo IQ, to přece neni nic špatnýho nebo šokujícího. Proč by taky mělo? A že maj děti horší výsledky ve standardizovaných testech? To jako ve škole? V jaký škole na světě se prováděj stejný standardizovaný testy po několik generací, aby byly výsledky srovnatelný a na dostatečně velkym vzorku? Přijde mi, že to nějak míchá dohromady, protože potom tam zase uvádí rozdíl ve výsledcích po 10 letech na stejných lidech. Možná by neuškodilo zmínit přímo publikaci nebo nějak přesněji popsat, o jakou metodiku se jedná. Takhle jsou ty informace poměrně k ničemu. Co myslí pan Stránský mazáním problémů, to už jde teda fakt mimo mě. Jak komukoliv může obrazovka nebo soc. sítě pomoct s vymazánim reálných problémů, to si teda nedokážu představit. Celýmu rozhovoru nasadil korunu výrokem "To je všeobecně známý, že dneska mládež...", ze kterýho objektivita opravdu přímo číší.

  • @xbabul147
    @xbabul147 Před 4 lety +50

    má pravdu. jen pro nechápavé upřesním: technologie nemusí být zlo, ale jak s nimi člověk nakládá, v tomto případě nadužívá. tzn. neklesne mi iq, když budu hoďku na netu surfovat, ale když přestanu žít reálný život, a můj svět se scvrkne na ten virtuální. takže komentáře typu-ted mi po shlédnutí kleslo iq jsou mírně řečeno trapné.

    • @tomassheva
      @tomassheva Před 4 lety +1

      nejsou trapny, ale primo debilni. slusne by to nejlip vystihovalo jenom: zdegenerovany :D

    • @tucnaktucik4357
      @tucnaktucik4357 Před 4 lety +1

      Má pravdu jen částečně.

    • @tucnaktucik4357
      @tucnaktucik4357 Před 4 lety +2

      Je hodně inteligentních lidí kteří videohry hrají a nijak to jejich inteligenci a IQ neovlivňuje na naopak možná je to i podporuje respektive stimuluje,ale je fakt že když se dívám na profily dětí např na Facebooku nebo Instagramu a to hlavně holek tak mám dojem že ta sociální síť není sociální,ale asociální bordel ve kterém si můžu vybrat děvku a to jim je klidně i 10 let.

  • @petrpernikovec6601
    @petrpernikovec6601 Před 4 lety +15

    Je úplně jedno jestli to jsou hry, hloupé filmy, hloupí lidé, špatní rodiče (například alkoholici), vše nás ovlivňuje úplně všechno. Když se budu bavit s lidma co mluví sprostě, šikanují, kouří. No nejspíš do toho spadnu taky protože mě to ovlivňuje. Tak do prdele proč to svadí na technologie? Ovlivňuje nás všechno co děláme, vidíme. Tak proč to ten člověk svádí všechno na technologie? Proč? Z otázek Smetany mu muselo klesnout IQ aspoň o 3 bludišťáky. Když budu čumět na telenovely místo toho abych si četl zájímové časopisy nebo životopisy tak budu zase hloupější. Jako se vším. Neobjektivní názor jako prase, nejsem neurolog ale tahle věc se ví.

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety +1

      Ty nebudeš hloupější. To především děti, to bude dost velký problém. Podle mě by dítě, aspoň tak do 10 let nemělo mít počítač ani mobil, když už tak s omezením. Už teď se divím kolik je zdegenerovaných kreténských a nevychovaných dětí.

    • @petrpernikovec6601
      @petrpernikovec6601 Před 4 lety

      Zkus přemýšlet nad tím co jsem psal, třeba ti to dojde. Je jedno jestli čumí dítě na taryho nebo je venku s partou problémovych spolužáků kteří šikanují úspěšnější spolužáky nebo ty co mají lepší svačinu. Je to úplně jedno co to je, jestli vzor v podobě blbečka co jede o 110km/h více na české dálnici, nebo ta parta. A zákaz taky není extra řešení. Nejlepší by podle mě byl filtr stránek a aplikací. Nevím jak je to na mobilech ale vím že na počítači se dají zakázat weby s pornem, soc sítěmi. U soc sítí jde udělat i limit času. Ale k čemu to je? Já osobně jsem na počítači od 4 a na mobilu od 8 let. Zdegenerovaný nejsem, soc sítě mám až poslední 3 roky takže tak od 12 jsem chtěl s kamarády sdílet úkoly do školy, nebo si psát kdy budou testy. A dodnes tam netrávím moc času, sleduji jen co mě zajímá a spousty lidí mám ve ztišení a koukám na ně jen když něco potřebuji vědět. Není to tak těžké tohle dítě naučit. Sleduji policii, filmy, jdeme žrát, novinky z her a pár lidí z fitness protože je to inspirující. Já takhle svoje děti jednou povedu, a rovnou od doby co se naučí mluvit :-)

    • @hombrejoy
      @hombrejoy Před 4 lety

      No on nevyvrací, že člověka ovlivňuje další miliarda faktorů. Některé pozitivně, jiné negativně. Jde o to, jaký život vedeme.

    • @petrpernikovec6601
      @petrpernikovec6601 Před 4 lety

      @@hombrejoy ano, je to polopravda ale, když hodím telefon a počítač do skříně nebudu lepší člověk. Ani když smažu sociální sítě taky nebudu lepší.

    • @hombrejoy
      @hombrejoy Před 4 lety

      @@petrpernikovec6601 Je jedno, co děláte, ale abyste byl dobrým člověkem, měl byste žít v souladu s potřebami ostatních, dodržoval zákony, pomáhal potřebným a starším, byl slušný, pracovitý a ohleduplný. Pak občasné použití mobilu nebo počítače nikomu neublíží (pokud nebude brát vážně to co si tam přečte).

  • @plasti1465
    @plasti1465 Před 4 lety +41

    Dobře takže já pojedu 120 kilometrů za svým kamarádem abych se sním bavil face to face. To je zajímavý teda.

    • @seriouslyblack3624
      @seriouslyblack3624 Před 4 lety +4

      Tak já třeba "pojedu" za kamarádkou 10 000 Km. Ono když se chce a je čas, tak jde skoro všechno...

    • @prosteborec6577
      @prosteborec6577 Před 4 lety +4

      A nebo si najdeš kámoše někde poblíž.

    • @kubaslizek340
      @kubaslizek340 Před 4 lety +11

      tvl vždyť dneska se spolu nebaví děcka ve třídě...asi to nemyslel tak, že má někdo jezdit denně z ostravy do plzně face to face :-/ chce to trošku uvažovat... :-/

    • @filipvanek6272
      @filipvanek6272 Před 4 lety +1

      Dojedu 150km do Prahy, nasednu na letadlo a poletím 750km za svoji kamarádkou do Zadaru. Jop, sounds like a plan to me😂

    • @vojtechvodrazka900
      @vojtechvodrazka900 Před 4 lety +1

      Kdyby to byl doopravdy kamarád, tak to uděláš.

  • @johnwet6969
    @johnwet6969 Před 4 lety +4

    Problém je především v rodičích a následně ve vzdělávacím systému. FB a podobné drogy dílo zkázy dokončí. To, že je dnešní mládež tupější je fakt. Neumí skoro nic, jen si všechno vygooglit a mít sebevědomí jako Mike Tyson. Mládež má spousty povrchních znalostí, ale myslet moc neumí.

  • @quistusquist542
    @quistusquist542 Před 4 lety +39

    Pro všechny lidi, kteří souhlasí s názorem pana vědce s přeloženými fakty v tomto videu, což budou převážně lidé 25+, by si měli uvědomit, kdo je strůjcem tohoto problému, kdo svým dětem kupuju mobily, počítače.. Pardon.. Nejde o to, začít používat počítače v 15 letech, kdy se lidé přirozeně učí nové věci, průser je, že vy, "zodpovědní rodiče", dáte své ratolesti do ruky tablet, než aby jste ho venku naučili fotbal nebo večer přečetli pohádku.. Můj názor, jakožto názor 18 letého mladíka bude konzervativní, ale nevidím důvod, proč by měl být chybný. Rodiče mě vychovali dobře, brali mě ven, hrál jsem si s kamarády a přes denní užívání počítače dnes nepociťuji žádné problémy a to ani v oblasti znalostí, praktických dovedností nebo sociálních vlastností.. Domnívám se (vidím to ve škole a ve svém okolí, ale jiný kraj, jiný mrav), že naopak lidé z generace 1999-2001 +- jsou v rozhovorech a ledajakých problémech díky internetu ohebnější, protože internet je mimo jiné místo, kde se člověk může naučit spoustu zajímavých věcí.. Budu ze srdce rád za jakýkoliv smysluplný komentář a za koholkoliv, kdo si můj komentář vůbec přečte.. je to také známka.. jaký člověk si vůbec na internetu přečte dlouhý, nezábavně vypadající text..
    + Mám dojem, že pan vědec se naživo s žádným mladým člověkem už dlouho nesetkal (slečnu moderátorku nepočítaje). I přes to, že ve videu předkládá fakty, tak je předkládá řekl bych s vysokým citovým zabarvení a velice neobjektivně, ač se o to jistě snaží :)

    • @Umuk666
      @Umuk666 Před 4 lety +9

      Pan vědec má v mnohém pravdu, nicméně je opravdu realný problém ve výchově dětí. Rodiče neumí dobře pracovat s tím, jak by měli jejixh děti správně a efektivně tyto technologie využívat. Buď je jim to úplně zatrhnuto nebo naopak je jím dán volný průběh a poté vznikají závislosti a problémy, které ve videu zazněly.

    • @jmenoprijmeni6539
      @jmenoprijmeni6539 Před 4 lety

      Naprostý souhlas !!

    • @kilerbuble
      @kilerbuble Před 4 lety +1

      Já to vidím velmi podobně jako vy. Sám jsem v té kategorii nad 7 hodin denně. Většinu času ale například sleduji světové konference, na kterých bych osobně nemohl být, z důvodu nedostatku peněz, přítomen. Případně si čtu nebo poslouchám knížky, které v ČR nevyšly atd. Dojde i na cca hodinu hraní, které ale zase probíhá tak, že přitom hraju s kamarády, se kterými si při hraní volám. Mám podobný režim několik let a nemám žádnou pokles motivace ke cvičení a jakákoli komunikace s kýmkoli mi v reálném světě nedělá žádný problém. Otázka je, jestli to je jen díky mixu charakterových vlastností a neprůstřelné disciplíny nebo vědci špatně vybírají vzorové skupiny.

    • @zdenekzidek8906
      @zdenekzidek8906 Před 4 lety +1

      Však to říkal, že někteří jsou více náchylní než jiní. No a vy jste z té druhé skupiny. Toť vše.

    • @HonkL45
      @HonkL45 Před 4 lety +6

      Já si zase právě myslím že velká drtivá část Českých dětí jsou na tom dobře než v jiných zemích. Ano pak se najdou určité individua které prostě vyčnívají. Já to vidím na svém bratrovi. On byl v mládí prostě dost často středem posměchu tak se uzavřel do virtuálního světa v kterém je radši než být někde venku kde mu je ubližováno. Našel si svoji krevní skupinu ve virtuálním světe a tam je mu hej :) nemá potřebu se kamarádit s lidmi kteří ho nemají rádi. O tom že Pan Vědec tvrdí o dopaminu je pravda a je to jako droga. Dost lidí vymění flašku alkoholu za telefon (Instagram / FB / CZcams) a je stejně závislý jako ostatní lidi. Co budu na to říkat taky jsem závislý na různých věcech na internetu. To je hold doba :) Na závěr bych řekl že hold technologie jde tak rychle dopředu že někteřím rodičům ujel vlak a jak mají vlastně dítěti dobře poradit ? A vůbec !! Ví jak mu mají poradit ? Třeba všechno dělají v nejlepším úmyslu ale přitom vůbec neví že něco dělají špatně nebo něco nezanedbávají.

  • @sachizustak1833
    @sachizustak1833 Před 4 lety +7

    a když je to do sedmy hodin denně tak se todle neděje? otazka moderátora?vážně?tvl.uplně vypatlaná...jdi moderovat večerníčky..

    • @hombrejoy
      @hombrejoy Před 4 lety +2

      No ona ta smetanová je vypatlaná všeobecně.

    • @filipfindejs2596
      @filipfindejs2596 Před 4 lety +1

      To byla dobrá otázka. Řekl že pod 7 hodin to nevadí takže si vlastně celkem protiřečil

  • @AaaBbb-wg2uh
    @AaaBbb-wg2uh Před 4 lety +18

    3:30 je to frajer cenim tenhle nazor. Smetana zase odpudiva nemuzu si pomoc... borka rekne BULLSHIT ze jde o vývoj on ji spravne opraví ze se jedna o brzdu . A jeji reakce je o tom se svami nechci bavit.

  • @cas-jv1dr
    @cas-jv1dr Před 4 lety +4

    Krásná ema je BLBÁ

  • @katarinka164
    @katarinka164 Před 4 lety +6

    biedna moderatorka

  • @fila6254
    @fila6254 Před 4 lety +25

    Každý to má jinak. Ve virtuálním světě dokážu jednoduše komunikovat, spousta lidi o mně říká, jaký jsem intelektuál se spoustou slušných argumentů, ve skutečnosti žiju v uzavřeném světě a není v mých schopnostech si najít nějakou slečnu, wp 🤣

    • @jmenoprijmeni6539
      @jmenoprijmeni6539 Před 4 lety

      pemailv přesně tak

    • @mireksvarc
      @mireksvarc Před 4 lety +9

      tak si najdi kluka

    • @ooovelky2457
      @ooovelky2457 Před 4 lety +4

      Virtuál je budoucnost, reálný svět bude postupem roků upadat a nakonec se všichni přesuneme do simulace, přesně jako jsme to udělali již kdysi dávno, pokud to nevíš tak i reálný svět je simulace

    • @Skatofag
      @Skatofag Před 4 lety +1

      Kdo by se obtěžoval hledat slečnu?...Když má plnej net čuňáren nejhrubšího zrna :D.

    • @Skatofag
      @Skatofag Před 4 lety +1

      @@ooovelky2457 Už aby to bylo

  • @adelaloukotova3833
    @adelaloukotova3833 Před 4 lety +31

    Fakt se nikdo nepozastavil nad “lolita culíky” paní moderátorky?

  • @tucnaktucik4357
    @tucnaktucik4357 Před 4 lety +14

    Je hodně inteligentních lidí kteří videohry hrají a nijak to jejich inteligenci a IQ neovlivňuje na naopak možná je to i podporuje respektive stimuluje,ale je fakt že když se dívám na profily dětí např na Facebooku nebo Instagramu a to hlavně holek tak mám dojem že ta sociální síť není sociální,ale asociální bordel ve kterém si můžu vybrat děvku a to jim je klidně i 10 let.

  • @tomassheva
    @tomassheva Před 4 lety +4

    zase dekuju dvtv za dobrou a dulezitou volbu hosta. jeste k tomu, kdyz se me tohle tema tyka. ja sam jsem v puberte paril hodne a proto, kdyz vidim dneska deti s tabletama v ruce, tak me hned napadne, ze to je hruza a jakou jejich rodice delaj chybu. prave z tech mejch zkusenosti. hodne si posledni dobou predstavuju, jak bych se choval jako rodic. nevim, cim to je, ale posledni dobou mam takovy predstavy...jeste me napada, ze vzdycky, kdyz je clovek nejakej a neco se mu nelibi nebo se mu neco stane, tak pak nechce, aby to delali jeho deti. tak asi jsem zralej na deti :D nebo mam deprese :D (spis jsem precitlivelej posledni roky)

  • @mariesabolova2360
    @mariesabolova2360 Před 4 lety +9

    A jaké děti jste testovali 😔? Děti kolem mě si dokážou povídat hodiny, chodí ven, sportujou... Uznávám, některé děti jsou na mobilu často. Ale to je chyba lidí za ně zodpovědných.

  • @ivanmucha6475
    @ivanmucha6475 Před 4 lety +10

    Já si myslím, že když se něčemu člověk na pc věnuje, např. Střihu videa, programování, streamingu a někdy si k tomu zahraje nějakou tu hru, tak nevidim problem, protože se tím dál ten člověk učí novým věcem. Problém je pak když u pc lidi sedí 10/12 hodin a v tomhle čase hrají čistě hry, díky tomu nekoordinují to, jak sedí atd.

  • @krupaluke
    @krupaluke Před 2 lety +1

    Nesouhlasím. Já vyrostl na počítačových hrách - i když jsem samozřejmě si hrál venku - ale celkově to je obrovská výhoda a rozvoj dalších schopností. Jasně... pokud děcko bude 4-8 a víc hodin denně hrát na kompu a nedělat nic moc jiného tak to nebude optimální, ale rozumná doba (cca do 1-2 hodin denně - třeba hodku rano a hodku vecer) a mezi tím sport a normální aktivity, tak si myslím že je to přínosné. Mám 41 let, rodinu, sportuju, pracuju jako programátor, ve volném čase pracuju v dílně - mám rád dřevo jako materiál, čtu a ano pravidelně si i hraju na počítači. Ano s rodinou když si chcete zahrát, musíte si třeba přivstat ráno - jako třeba já - ale jinak žádný problém.
    Souhrn řady studií (ne jedné na danou problematiku):
    Overall, research shows that educational video games are useful for children’s brain development and learning. As a parent, you can do the following things to promote your children’s learning while playing video games:
    - Encourage your child to play educational video games rather than solely entertaining and/or violent ones.
    - Interact with your child during the game. You can play with your child or watch them, and interact by asking questions and praising them if they do something correctly.
    - Find games that have relatable characters. If children can form bonds with the characters, they will be able to learn better and develop better social skills.
    - Find exercise video games to help your child get some movement while improving their overall brain function.
    zdroj: ei.northwestern.edu/video-games-and-child-development-what-does-the-research-say

  • @alexcrow4380
    @alexcrow4380 Před 4 měsíci

    Vyrostl jsem na počítači, pařil jsem hry denně hodiny a hodiny, do dnes si občas něco zahraju. V práci patřím mezi nejúspěšnější, neustále se vzdělávám a studuji, mám velký přehled, dokážu porozumět i věcem, které dělají mým kolegům problémy, chodí za mnou s dotazy, obecně mne lidé považují za inteligentního člověka, ve vztazích nemívám problémy, jsem společenský a přátelský, mám mnoho zájmů a umím vyřešit obtížné životní situace, především proto, že chci vědět co nejvíce a neustále studuji, protože vědomostí není nikdy dost a život je krátký na to, abych se nezajímal. Neříkám, že nemohu být výjimkou potvrzující pravidlo, ale počítačová byla už moje generace, a z nespolečenských hráčů se obvykle stali úspěšní a šťastní lidé, i když to některým trvalo déle. Narozdíl od těch, kteří byli rodiči trestání fyzicky, a během dětství se setkávali se samými zákazy. Ti jsou na tom často zle. Pokud nelže, řekl bych, že má určitě špatnou metodiku. Ale bohužel nejsem vědec, takže ač neuvedl zdroje a odkazy na studie, nemám zatím dohledány studie prokazující opak, existují-li.

  • @MrMetrixcz
    @MrMetrixcz Před 4 lety +32

    Upřímně, ačkoliv nechci jakkoliv degradovat titul ani vzdělání Pana Stránského, nicméně jak sám zmínil, jeho "vědecký" přístup vážně nemá z vědeckou metodou nic moc společného. Nemůžu si pomoct, ale jeho názor je těžce zaujatý a neobjektivní, už jen fakt, že jeho jakési pochopení samotné problematiky z opačného konce mi přijde absolutně neexistentní mluví sám za sebe. Všechny konstantě hází do jedné kategorie "čumilů do obrazovek", aniž by si alespoň trochu zjistil co to samo o sobě obnáší, je to absolutně samostatný svět rozvíjející se mnoha směry, jehož znalost mi přijde poměrně relevantní pro alespoň zdánlivou kategorizaci samotné skupiny uživatelů, což mi přijde z perspektivy Pana Stránského jako hrubá ignorance podstatných bodů problému. Co se týče klinických testů, 10 let je poměrně dlouhá doba a jak zde někdo tvrdil, pouze korelace neznamená kauzalitu, nejsem učený jako Pan Stránský, ale nezdá se mi přisuzovat jakési fyzické změny mozku pouze jedné proměnné. Ohledně "face to face" kultury, upřímně nevím kde jste k tomuto přišel, chápu že výzkum ve formě dotazníku je jediná forma dat od které se můžete odpíchnout, ale z praxe můžu říct, že pouze 30% "face to face" populace rozhodně není. V rámci nějaké velkoplošné statistiky nebo výzkumu by nebylo na škodu spolupracovat s daty například samotných poskytovatelů užívaných služeb, které budou schopny poskytnout mnohem akurátnější data, než které získáte z dotazníku. Ve shrnutí, ačkoliv nepopírám ničí kompetenci, většinu slov Pana Stránského bych nebral vážně, jeho veškerá "vědecká" základna je až moc vratká a prostě nemůžu upřít jeho subjektivní zaujatost. Dle mého je mnohem více odlišných studií věnující se tématu ve větší hloubce, kterou si takto komplexní problematika zaslouží, především v zahraničí, kde toto téma bylo vždycky žhavé.

  • @pistaj
    @pistaj Před 4 lety +1

    Obaja v tomto prípade asi obhajujú extrémy, každý z vlastného uhlu pohľadu. Samozrejme nám technika pomáha vo veľa veciach, uľahčuje nám prácu a zabáva nás. Na druhej strane, to že deti pozerajú do mobilu viac ako kedysi a menej sa rozprávajú ako kedysi snáď nemusíme mať podložené ani vedou, to je fakt, ktorý vidíme denne na uliciach. A nejde iba o deti... Takže stále platí, že všetko s mierou a všetkého veľa škodí...

  • @1Waldo12345
    @1Waldo12345 Před 4 lety +11

    Je iné, keď dieťa hraje za počítačom len hry, alebo keď si v ňom pozerá nejaké náučné videá ,stránky, atď - skrátka niečo, čo človeku dá reálne využiteľné vedomosti. Technológie môžu človeku dosť pridať, ale aj dosť ubrať, treba sa naučiť ich správne a rozumne používať.. Jednou vetou, každý extrém škodí, a to dvakrát tak u detí.

  • @philbowl1442
    @philbowl1442 Před 4 lety +5

    Hodně neslušnej vědec, potahovat soply při rozhovoru, že se nestydí. Se slovní zásobou má samozřejmě pravdu, nicméně člověk, který hraje videohry rozvíjí logické myšlení a rychlost reagovat na určitou situaci což je podle mě dost důležitý a určitě to neznamená, že hloupneme. Počítač mám od 6 let a když jsem kdysi dělal srovnávací testy, matematiku a logiku jsem dal na výbornou - teď si nepamatuju přesné číslo, něco nad 90%, ale na slovní zásobě jsem totálně pohořel. Po škole jsem nastoupil do práce, kde jsem prostě komunikovat musel a hele, najednou se to zlepšilo. Můj názor je ten, že tito rádoby vědci jsou úplně k ničemu. Raději bych je strčil do fabriky ať vytvářejí nějaké hodnoty... :D

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety +1

      No nevím jak se rozvíjí logické myšlení u dětí co hrají fortnite 10 hodin denně. Jinak to co roste za děti, je banda zdegenerovaných kreténů. Samozřejmě se tam najdou vyjímky. Ale rozhodně to dětem nesvědčí.

    • @lukaskonecny9992
      @lukaskonecny9992 Před 4 lety +1

      @@MADHEWPRAGUE Ono je moc lehký nazývat mladší generaci kretény, ale čí je to vina ? Fotr s máti dělají dvanactky, přijdou domů a jsou rádi, že mají klid a dítě si hraje samo, v minulosti byl trh práce a společnost nastavená úplně jinak, do toho vysolá dostupnost technologii a dílo je dokonáno, ty děti reálně nemůžou za to, že dnešní doba je zkurvená na více frontách.

  • @katerinadvorakova6525
    @katerinadvorakova6525 Před 28 dny

    Tento rozhovor je velmi nešťastný, čekala bych, že DVT bude volit moderátora na lepší úrovni. Připomíná mně to rozhovor, který vedla Smetana s panem Emirem Kusturicou, ten to vyřešil tak, že v průběhu rozhovoru se zvedl a odešel.

  • @ondrejknezour4149
    @ondrejknezour4149 Před 4 lety +1

    Nemůžou za to hry, ale rodiče. Všechno se odvíjí od výchovy. Byl jsem hráč, díval jsem se na televizi, ale když toho bylo už moc, tak mi rodiče řekli, ať jdu od toho pryč. Mé momentální IQ je dle Mensy 121.

  • @veronikaschmotzermichalik5816
    @veronikaschmotzermichalik5816 Před 10 měsíci +1

    Suhlasim s panom profesorom .

  • @filipriha9552
    @filipriha9552 Před 4 lety +1

    Všeho s mírou,pokud bych si četl npř.naučné knížky a přeháněl bych to,mělo by to podobný(myslím si,že téměř stejný účinek) Problém není ani v dětech,ale spíše v rodičích,kteří nejsou schopni správně zregulovat dobu ve virtuálním světě.Moderní technologie jsou velká moc a to potřebuje i zodpovědnost.Díky internetu se dozvíme spoustu věcí stejně jako v naučných knížkách.Nevím proč se zde nebaví i o tom co zvládnou hry a virtuální svět naučit,díky němu sleduji toto video.Starší generace vždy nadává na tu mladší(doporučuji si pustit video o generačních předsudcích od Kovyho(kovy) tato myšlenka se zde lépe vysvětlý)a nejen na mladší generace,ale i na technologie a moderní vymoženosti.Děkuji, hezký den ;)

  • @magdalenazemanova144
    @magdalenazemanova144 Před 4 lety +8

    Zdá se mi to, že novinářka mluví s panem doktorem s lehkým despektem? Jako by chtěla zlehčit to co on předkládá? A nebo že s ním nesouhlasí?
    Ale třeba je to tím, že je toto pouze část rozhovoru...

    • @filipfindejs2596
      @filipfindejs2596 Před 4 lety +1

      Mas pravdu, spis s nim nesouhlasí

    • @phyriguildwars2109
      @phyriguildwars2109 Před 3 lety

      Ano, bylo poznat, že se jí nelíbí, co ten pán říká :)) Ačkoliv k němu mám sám hodně výhrad, tak na ní bylo vidět, že je na sociálních sítích asi sama dlouho a nechce to poslouchat...

  • @TheJakubCZ1
    @TheJakubCZ1 Před 4 lety +3

    Tykráso čtu ty komentáře a je mi z těch lidí tady k odtoku do kanálu v křečích.

  • @nevimnereknu5623
    @nevimnereknu5623 Před 3 lety +1

    K tomu uz by se na zacatek hodilo snad jen : Ja pocitacove hry nehraju ... :D Vzdyt ten pan si totalne protireci :D Jedna veta za vsechny.. Nas mozek se rozviji, kdyz resime nejake problemy... Muze mi pan chytry vysvetlit, o cem jsou tedy hry na PC ??? Vzdyt je to jen o tom, ze se umele vytvori problem a dite ho musi vyresit :D Vypinam..

  • @martin_bey569
    @martin_bey569 Před 4 lety +10

    Typickej stereotyp člověka, kterýho si představim když se mluví ohledně dětích na internetu.
    Internet stejně jako každá věc bere svou daň, ale za to rozhodně víc příspívá než bere.

    • @andreakubova311
      @andreakubova311 Před 4 lety

      A to je fakt nebo názor...?

    • @martin_bey569
      @martin_bey569 Před 4 lety

      @@andreakubova311 Pravda

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety

      Vyvinutým lidem dává, dětem bere. Nemůžeš snad tvrdit, že to hraní fortnitu 10 hodin denně dětem prospívá.

    • @martin_bey569
      @martin_bey569 Před 4 lety

      @@MADHEWPRAGUE Tak to už není chyba technologii, ale rodičů .. A dávat to za vinu dětem že jsou blbější a mají větší úzkost .. Ale máš pravdu no xd

  • @lilpeepee911
    @lilpeepee911 Před 4 lety

    Po tomto videu jsem se naučil, že až budu mít deprese nemám chodit na CZcams, ale dám si radši heroin xd

  • @filipmusil891
    @filipmusil891 Před 4 lety +24

    Jsem rád že světoví vědci tvrdí přesný opak.

    • @nokfun
      @nokfun Před 4 lety +3

      Myslíš třeba Martina Jana Stránského, který kromě působení v ČR působí v USA na Yale University?

    • @filipmusil891
      @filipmusil891 Před 4 lety

      @@nokfun ale neni vedec

  • @adammikulasek
    @adammikulasek Před 4 lety

    Ano, typickými příklady je reakce typu - mám s někým spor, tak si ho zablokuju, místo abych si s tím druhým sedl a vyřešil to osobně, znám případ, kdy si jeden takový bloknul vlastní máti. Zaráží mě styl moderátorky, stále odborníkovi podsouvá nějakou ideologii, jako by podprahově nesouhlasila s prokázanou realitou, tak se na to snaží naroubovat "přílišný konzervatismus". Tenhle nešvar se ve veřejném prostoru rozmáhá čím dál víc. Jsem na kompu svým způsobem závislý přes dvacet let, ale taky si toho všímám. Oni ti mladí samozřejmě taky mezi sebou mluví, ale jejich jazyk je povrchní a oploštělý, a tedy i jejich myšlení je z velké části takové. Ubývá schopnosti myslet do hloubky, řeší se povrchnosti, jak má něco víc než dva řádky, tak 90% lidí to nedočte, přibývá obrázků bez komentáře, smajlíků, samolepek...= návrat k jeskynním malbám a hieroglyfům... Jenže tady nejde o "zpátečnictví", problém není v technologii, ale jak ji používáme. Třeba když se rodiče dětem dostatečně nevěnují, protože mateřskou péči moderna prodala za kariéru..., vrazí dítěti tablet a "nějak" se zabav. To je průšvih. Dřív, když už tohle nastalo, tak se děcka vypustily ven, což bylo mnohem zdravější pro jejich vývoj.

  • @ireklbuh247
    @ireklbuh247 Před 4 lety

    Teď sem pana doktora konta. Mám jiné potíže než se zde uvádí. Cmt nemoc. Doufám že mi pomůže. Je naštěstí i v Praze. Sehnat dobrého neurologa je zázrak.!!

  • @TerezaFisher
    @TerezaFisher Před 5 dny

    Pan Stránský má pravdu, jen nezaznelo to důležité (dle mého názoru). Nejde ani tolik o televizi nebo hry (ty dle různých výzkumů kognitivní funkce i zlepšují). Jde o sociální sítě a tu dopaminovou závislost. Zejména rychlý dopamin typu krátká bezvýznamna videa na tiktoku nám dávají laciný dopamin (nekonečné množství zábavy) ale zároveň narušují schopnost udržet pozornost a přehlcují mozek informacemi. To vede k vyčerpání a pokud jsme na sítích celé dny, máme ty hladiny nastavené jinak a už nás nenadchne to, co by nás nadchlo dřív. Potřebujeme větší a větší stimul k prožití radosti. Podobný proces jako u závislosti na drogách.
    K tomu sociální sítě umožňují vyvíjet dost silný sociální tlak (viz zvýšený počet poruch příjmu potravy okolo r. 2015), každý na sítích ukazuje jen to lepší a pak máme pocit, že mají všichni ideální život jak ukazují. Kromě nás. Sítě Vas bombarduji úplně vším, nesmyslné standardy krásy, zážitky, satisfying videa, zároveň veškeré zlo co se na světě děje. Mozek s tím neumí naložit a z přetížení může být bolest hlavy a uzkosti či deprese

  • @marekschwarz7157
    @marekschwarz7157 Před 4 lety +9

    Pravda, realita a velice smutná!

  • @Pombocz
    @Pombocz Před 4 lety +10

    No pán by si měl uvědomit, že hraní videoher je prostě především zábava a jako taková prostě nemá za cíl dělat lidi lepšími. Mám takový pocit, že pán je přesně ten typ člověka, co nadáva na mladou generaci jak je ve všem hrozná přesto, že on dělal v mládí prakticky to samé. Akorát v jeho dobách děti četli knihy a byli závislé na nich a kvůli nim ztráceli kontakt s vrstevníky. Je to totožné...Ba dokonce bych řekl, že videohry jsou pro rozvoj dítěte lepší než čtení knih, ty dítěti dají asii jen slovní zásobu a znalost gramatiky a zkazí oči. U videoher asi dost záleží na tom, jaké dítě hraje. Ale těch věcí, co sí může na nich dítě natrénovat je celá řada - reflexy a rychlé rozhodování, spolupráce v týmu, strategické myšlení a plánování...je toho dost oproti knihám, přesto ty si nikdo netroufne kritizovat

    • @panizvierat7526
      @panizvierat7526 Před 4 lety +3

      Keby som nehrala online hry (typu WoW), nemala by som už vôbec žiadnych kamarátov. Angličtinu ovládam z hier, žiadna učebnica ani slovník by ma to nenaučil, nefunguje to na mňa. Z kníh som sa naučila jedine slovenskú gramatiku a niektoré vtedy známe poznatky. Detstvo som prežila pred 20 rokmi, PC som do asi 15 rokov používala pod dohľadom rodičov a obmedzene.

    • @hybaaaa
      @hybaaaa Před 4 lety +2

      @@panizvierat7526 co když jiné kamarády nemáš právě proto, že si hrála ty hry?

  • @filajirak_7105
    @filajirak_7105 Před 4 lety

    Ale já jsem u obrazovky právě kvůli tomu, že mám deprese a úzkosti a nejsem schopen se začlenit do společnosti, proto jsem na pc, mobilu a knihách 🙁mimochodem inteligenci mám nadprůměrnou, hodně ☺️🙁

  • @simonprchal1343
    @simonprchal1343 Před 4 lety

    Upřímně obecně na elektronických zařízeních tj. mobil, počítač, televize strávím osobně denně v průměru tak 4 hodiny, jdu do prváku letos, a zatím jsem měl vždy samé jedničky, a to se učím minimálně, takže bych neřekl, že to na mě má nějaký negativní dopad

  • @phyriguildwars2109
    @phyriguildwars2109 Před 3 lety

    "pokud používají tyto technologie víc, než 7 hodin denně" - tohle je podstatná informace. Když je někdo na sociálních sítích víc, než 7 hodin denně nebo hraje hry víc, než 7 hodin denně, tak je každýmu jasný, že už je něco špatně a myslím, že to se dá říct o plno dalších věcech. Ale vůbec to neznamená, že je špatné ty věci používat, jen, že je nemáme používat úplně pořád...
    Tak proč tolik emocí? :)

  • @zinstonehead
    @zinstonehead Před měsícem

    Starý dobrý časy, kdy ještě byla v DVTV Emma...

  • @nykynowak8274
    @nykynowak8274 Před 4 lety +4

    Téma by si zasloužilo kvalitního moderátora. A to Zakysanka není a patrně ještě dlouho nebude!

  • @ondrejbota2791
    @ondrejbota2791 Před 4 lety +1

    Kdiž tak vaší ty obrazovky doporučuji zakázat informatiku ve školách

    • @petrpernikovec6601
      @petrpernikovec6601 Před 4 lety +2

      Informatiku 😂😂😂. Kdyby to byla informatika co dává smysl tak jo. Ale to co učí je lepší zakázat, u nás ve škole není Word, ale Libre, učíme se psát velká malá písmena, styly písma, tučné, kurvíza. Takhle vypadala informatika minulý rok u mě ve škole. A když se učitelka nudila tak jsme hráli Kahoot. Zakžte to radči.

    • @filipfindejs2596
      @filipfindejs2596 Před 4 lety

      @@petrpernikovec6601 "Kurvíza?", která škola?

    • @filipfindejs2596
      @filipfindejs2596 Před 4 lety

      @@petrpernikovec6601 no právě naše učitelka říkala taky Kurvíza místo Kurzíva. Tak mě zajímalo jestli se třeba neznáme. U nas se zase psalo v starým open office a fotky se upravovaly v malování.

  • @zdenekskala7241
    @zdenekskala7241 Před 4 lety +4

    Dobrý den pan Doktore,
    velmi rád bych se dozvěděl více o hloupnutí v důsledku hraní videoher. Již nejednou jsem četl studii, která tvrdila dá se říci přesný opak. Hraní by dle těchto studií mělo např. zlepšit schopnost rozpoznat změnu prostředí, vyhodnotit a reagovat. V případě hry jde o nepřítele se samopalem, v tom běžném to může být například srna ve vozovce. (Tato část je pouze má domněnka) Není možné, že zrychlená reakce ve hře po stovkách hodin "tréninku" může následně například zabránit autonehodě? Dalším příkladem by by mohlo být například řešení problému ve větším počtu lidí, kdy je komunikace nezbytná pro pokoření hry. Dále pak strategické hry, pro jejichž zdolání je třeba plánovat a správně využít vše co máte k dispozici. Tímto komentářem vám nechci přímo oponovat, v mnoha věcech se shodneme, naopak vás žádám o vysvětlení proč jsou studie tvrdící opak špatně. Děkuji za vaši odpověď.

    • @unknownlmao3777
      @unknownlmao3777 Před 4 lety +1

      Každým tvojím slovom súhlasím je vidieť že pán medic nikdy a nikde nevidel niekoho ako hrá hry

  • @risa8647
    @risa8647 Před 4 lety +1

    Děti málo čtou ... proto nemají slovní zásobu . Například knihy (Deník malého poseroutky) by měli zakázat. Neobsahuje snad ani jedno spisovné slovo, to si pak vryjí do paměti a píšou nespisovně -špatně.. Kde jsou ty časy, kdy jsem ještě v 5. třídě četl klasické pohádky s nadšením :)

    • @lukaskonecny9992
      @lukaskonecny9992 Před 4 lety

      Problém je spíš nedostatek verbální komunikace, než spisovná čeština.

    • @risa8647
      @risa8647 Před 4 lety

      @@lukaskonecny9992 a slyšeli jste někdy jejich slovník, když už tedy verbálne komunikují? 😃

    • @lukaskonecny9992
      @lukaskonecny9992 Před 4 lety

      @@risa8647 Slovník se vyvíjí pořád, taky každý den slyším slovník mých kolegů (30-55) a je to ještě horší.

    • @Korbpaja
      @Korbpaja Před 4 lety +1

      Tak si jdi číst a neprovokuj tady ;)

  • @petrkubicek7603
    @petrkubicek7603 Před 4 lety

    První otázka redaktorky na hosta, je otázkou "krávy".

  • @lukasmoped
    @lukasmoped Před 4 lety +3

    Milá Emmo. To, že tomu nerozumíte, nebo neznáte metodiky výzkumu neznamená, že ty jevy neexistují. Ostatně Vaše slavné selfíčko od vyhořelé katedrály Notre-Dame je toho všeho jasným důkazem.

  • @marekinos
    @marekinos Před 4 lety +4

    NETREP picoviny

  • @honzisaktenisak6321
    @honzisaktenisak6321 Před 4 lety +4

    Pán má naprostou pravdu.. nemám k tomu co říct

  • @vonvildenschwert3045
    @vonvildenschwert3045 Před 4 lety

    V něčem s pánem asi budu souhlasit...jen nechci ho soudit, možná se mylím, ale přijde mi jako takový ten typ člověka, který věří jen jen pouze a ničemu jiného než výsledkům vědy a není schopen přijmout cizí názor. Jako... bohužel hodně dětí takových nevychovaných je..ale řekl bych, že na svědomí to nemá jen technologie. Bude to asi jeden z důvodů. Já třeba bohužel strávím na telefonu a tabletu bohužel za den asi ne málo času...jako velká část lidí. Ale 90 procent času si na něm buď píšu s pár blízkými přáteli se kterými se bohužel není třeba dlouho čas sejít, nebo hledám opravdu informace v mém zájmu, respektive co bych mohl podniknouti v reálném životě. Hodně se koukám.na mapy, kam bych chtěl jet, cestopisy, věci o historii.. protože zbožňuji historii, novinky z Tour de France..teď tedy strávím často denně u TV jejím sledováním se přiznám..ale zase jsou v tom mě 2 zájmy v jednom (je tam vidět krajina, plus cyklistika). Když mám možnost jedu někam na výlet atd. Myslím si, že je potřeba najít rovnováhu. Přiznám se, že jsem ji asi ještě nenašel a po večerech stále trávím hodně času na internetu..ale opravdu to je většinou alespoň v zájmu psaní s někým atd.

  • @jumpman1ish
    @jumpman1ish Před rokem

    Emmu mám rád... ale některý argumenty jsou totálně mimo. Přijde mi trochu zabedněná představou toho že jde ohledně smartphonů pro děti o pokrok.

  • @OkOk-ic2bo
    @OkOk-ic2bo Před 4 lety +4

    Plot twist: jsem dospívají a dívám se na obrazovku na video o tom, jak někdo mluví o tom že to škodí 🤷 2019 be like

    • @klaralajcikova6465
      @klaralajcikova6465 Před 3 lety +1

      Mám pocit, že se pán snažil vysvětlit, že škodí špatné používání, například sezení půl dne u počítače a hrání hry, která tě nijak nerozvíjí. A to, že se vzděláváš skrz internet v oblasti neurologie, ještě nutně nemusí znamenat, že ti to nějak uškodilo :)

  • @olokix
    @olokix Před 4 lety +3

    Tak hned u první věty jsem se lehce pozastavil, nedávno jsem četl, že standardní testování co se děje někdy na základní škole, že údajně šlo nahoru za posledních 10 let, byť mírně, tak šlo (asi o 5 %) a tu pán říká, že to jde "těžce" dolů? K tomu taky, nemůže to být i tím, že je jistá inkluze ve školství, která to dosti degraduje? Určitě telefony, počítače atd. nejsou nejvhodnější prostředek pro trávení veškerého volného času, ale dnes se bez ani jednoho ani druhého neobejdete, teda pokud nechcete dělat někde v dole a i tam budete mít nejspíše nějaký přístroj...

    • @rostislavtobolka9529
      @rostislavtobolka9529 Před 4 lety

      +olok ..." jsem četl, že standardní testování co se děje"... no kixi už ta tvoje výpověď potvrzuje co ten dochtor říká
      ale nejsi v tom sám, všichni ti puboši tady jsou na tom stejně

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety

      Šlo rapidně dolů, nevím kde jsi to četl.

    • @May04bwu
      @May04bwu Před 4 lety

      Tady přesně vidíte, proč jsou jakýkoliv prohlášení tohohle typu úplně bezpředmětný. Otestujete jiný děti v jiný lokalitě z jiných finančních poměrů a kultur a dostanete úplně jinej výsledek.

  • @Dopravni_simulatory
    @Dopravni_simulatory Před 4 lety +2

    Tak už vím proč jsem tak blbej twl.
    Ne ale teď vážně tohle je píčovina, jen to svádí na počítače.

    • @daniel___220
      @daniel___220 Před 4 lety

      Autobusáci cz/sk určitě jsi ty malej kid chytřejší než tenhle odborník

    • @Dopravni_simulatory
      @Dopravni_simulatory Před 4 lety +1

      ​@@daniel___220to neříkám, mluvím jen ze zkušeností. Já jsem na kompu dost často, jsem na gymnáziu, nemám deprese. Jeden týpek ze základky na počítači skoro není a deprese má pořád. Deprese je individuální a v 99% je způsobená něčím jiným než počítačem. Zdravím do Číny

    • @Dopravni_simulatory
      @Dopravni_simulatory Před 4 lety +1

      @pemailv Příčinou depresí může být např. 1. smrt někoho z rodiny nebo domácího mazlíčka nebo že se s tebou rozešla holka atd...
      2. Autobusy jsou můj koníček, zajímají mně od dětství, plno známých a inteligentních osobností taktéž.
      3. Někdy ji určitě nahradí, ale přinejmenším desítky let ještě ne. O tom vím přeci jen trochu více, než vy.
      Závěr? Když o tom nic nevíte pane moudrý, nežvaňte nesmysly, díky.

    • @Dopravni_simulatory
      @Dopravni_simulatory Před 4 lety +1

      @pemailv 1. Zkoušejí!
      2. Vlak je v tomto směru zcela odlišný, nemusí zatáčet, hlídat si provoz kolem sebe v takové míře jako autobus atd. Zase jsi úplně mimo

    • @dr.angerous
      @dr.angerous Před 4 lety

      @@kudyss02 jo s těmi autonomními autobusy mele píčoviny nejdřív za sto let

  • @janabayerova6427
    @janabayerova6427 Před 4 lety +2

    Pracuji jako prodavac a musim priznat ze 80% zakazniku se neumi vyjadrit, slovni zasoba je slaba a slusnem chovani ( pozdravit,rozloucit se) zaznamenam malokdy. Vedsinou mi pod nos strci mobil "to chci!". Je to souhrn mnoha faktoru proc to tak je a moderni technologie jsou pouze dilek...pridej lenost, nezajem rodicu a problem je tady.

    • @lukaskonecny9992
      @lukaskonecny9992 Před 4 lety +2

      Tak to by mě zajímalo, co prodáváte, když si musí vybírat pomocí mobilu.

    • @janabayerova6427
      @janabayerova6427 Před 4 lety

      V obchode pro kutily...kdyz nevite coby najdete to u me.

  • @tomasnezval7053
    @tomasnezval7053 Před rokem

    Konzerva 😀

  • @xdarkvendrickx3510
    @xdarkvendrickx3510 Před 4 lety +3

    Jsem rychlejší, bystřejší, chytřejší jen díky hraní her!!!

  • @DannY-qt1oc
    @DannY-qt1oc Před 4 lety

    true shit

  • @martinjirak9541
    @martinjirak9541 Před 4 lety +2

    Jakmile někdo na otázku, z jaké země je tento výzkum odpoví, je to obecně známo, tak je něco špatně

  • @petrpavlicek5795
    @petrpavlicek5795 Před 4 lety

    Emma Smetana!!!!

  • @pavelfridrich183
    @pavelfridrich183 Před 4 lety

    Dědek nemá rád mladou generaci.. To z něho přímo teče. Ty jeho testy jsou úplně nesmyslné. Dobrý srovnání no počítač a heroin 😁😁

  • @petrvinklarek9395
    @petrvinklarek9395 Před 4 lety +2

    Já se dětem nedivím že mají deprese těch reklam co je že je jich víc než filmů. 🤗😀 Ty reklamy jsou přitom klamavá jako AAA.

    • @papier34
      @papier34 Před 4 lety +1

      Odkedy spôsobujú reklamy depresiu? 😊 Zaujímavé.. zdroj?

  • @mihokoss9403
    @mihokoss9403 Před 4 lety +4

    Hele vezmu to podle mého... Jsem gamer jako svině, nedělá mi problém hrát třeba i 12 hodin denně... S tímto jsem v osmé třídě měl jednu dvojku, z matiky. Můj slovník? Ten si myslím že mám díky hrám výrazně lepší, a to nemluvím o angličtině, kterou mám na výborné úrovni taky díky hrám... Depresemi netrpím, jsem schopen žít normální sociální život.. Taky si myslím že mám lepší reflexy, orientaci v prostoru a celkově vnímání.. Takže si myslím že to je na každém, jak s tím že hraje naloží... Neberte to že bych se tu nějak chvástal, ale chtěl bych poukázat na tom že to je fakt v lidech..

    • @sachizustak1833
      @sachizustak1833 Před 4 lety

      hraješ i 12 hodin denně...jo je nám jasný jsi úplně normalní chlap...:)..ja žít jak ty tak deprese mam...

    • @elet1519
      @elet1519 Před 4 lety

      Důležitá je podle mě asi i variace hraných her. Chápu na co tím narážíš, ale když adolescent vali csko/lol/fortnite/TFT/... only. Tak to takto obohacující asi nebude.

    • @mihokoss9403
      @mihokoss9403 Před 4 lety

      Hraju převážně lolko, ale taky pár příběhovek.. jinak o Fortnite kids se ani vyjadřovat nebudu... Hrají to proto aby mohli dělat Floss na ulici. A @sachi Zustak děkuji za názor 😉

  • @martin9201431
    @martin9201431 Před 4 lety +5

    Pán je 100 % inteligentní a ví o čem mluví, jen si nějak nemůžu pomoct, ale je mi něčím nesympatický..

    • @tomassheva
      @tomassheva Před 4 lety

      to mne taky :D nebo mozna ne nesympaticky, ale...ted me nic nenapada :D

    • @tomassheva
      @tomassheva Před 4 lety +2

      ale vlastne jo. takovej prisnej nebo pedant urcite. vypada jak alkoholik :D

    • @zdendyscezetko2060
      @zdendyscezetko2060 Před 4 lety

      @Xd_Sky_420 asi tak 😂

  • @OkOk-ic2bo
    @OkOk-ic2bo Před 4 lety +4

    Je to součástí naší generace😂 a miluji, když někdo kdo s tím nemá zkušenosti s tím dospívat a mluví o tom🤷🤷

  • @zuzanajaskova3953
    @zuzanajaskova3953 Před 4 lety +3

    Bezva, takže z toho, že si vyhledávám informace na SOČku a učím se pro vlastní rozvoj další jazyk, se nakonec nerozvíjím, ale stávám se hlupákem. Asi žiju ve zvláštním světě, ale většina mých přátel a vrstevníků dělá minimálně jeden sport a naše třídní výsledky byly podle mě až na pár vyjímek perfektní (na kvintu).

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety

      Když jsem byl já na zš třídní průměr byl 2,8.

    • @filiptravnicek4791
      @filiptravnicek4791 Před rokem +2

      Tak přesně tohle o neřekl, on zmiňoval že pokud někdo používá internet pro vědecké účely není to o tom že by hloupnul ale že právě ta drtivá většina lidí prostě zapnu tu soc.síť a tím neustálým scrollovaním časem hloupne, to byl ten point

  • @kontonatytrubka
    @kontonatytrubka Před 4 lety +2

    Omg. Toto je dosť vtipne, lebo tie scany mozgov majú akurát vďaka technológií. Takze tipek tu varuje pred technológiou vďaka informáciám z technológie.

  • @peepecollins1128
    @peepecollins1128 Před 4 lety +6

    Ten pán se na 100% bojí budoucnosti.. A význam algoritmů vůbec nechápe.. sorry ale když už jsem vědec tak přeci nepovídám takové kraviny ne..

    • @peepecollins1128
      @peepecollins1128 Před 4 lety +1

      @@MADHEWPRAGUE ale technologie za to nemůžu.. je potřeba učit děti o smyslu Kryptografie... jestli vám jde o zisk na dětech tak to jste ubohý..

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety

      @@peepecollins1128 Né na dětech, ale na lidech co z nich vyrostou :)

  • @greyviper008
    @greyviper008 Před 4 měsíci

    Nerozumiem len tomu, ako niekto v komentároch moze protirecit vedeckým faktom ktoré podáva tento pán velmi jasne a zrozumiteľne :D ako môžte tomuto protirecit takými slabými argumentami typu “ale ja viem komunikovať, ja mam vysoké iq atd atd.” to ste uz fakt takí blbí ? :D tu je reč o tom ze clovek ako taký, sa tu vyvíjal tisícky rokov na základe evolúcie a bez sociálnych sieti ako tiktok a instagram. To znamená ze od dnes uz nie sme v evolúcii ale v deevolúcii, teda clovek ako taký sa od dnes bude vyvíjať uplne iným smerom ako tomu bolo dodnes, a nie len iným smerom ale zlým smerom. Za 200rokov ak sa ľudská rasa dožije, tak ludia budu trpieť chronickými depresiami, nebudú vediet vytvoriť súvislú vetu ktora ma aspon 10 slov. A budu viac ponorený vo virtuálnom svete než v realite.. co bude mat vlastne za následok koniec ľudskej rasy ako ju poznáme :D zlate 90tky, tam bol svet este v poriadku :D

  • @adamjech7761
    @adamjech7761 Před 4 lety +1

    5:00 jestli víc jak 50% lidi bude hrát na té obrazovce video hru a stejný počet lidi bude na sociálních sítí, to znamená další 50%, kde je potom ten zbytek lidí, kteří nehrajou videohry ani nejsou na soc. sítích?

  • @honzisaktenisak6321
    @honzisaktenisak6321 Před 4 lety +1

    A paní je moc dotěrná.. neboť sama je v cyklu zpomalování asi

  • @mireksvarc
    @mireksvarc Před 4 lety

    true story!

  • @jajsemjaajenomja4493
    @jajsemjaajenomja4493 Před 4 lety

    tak nás to oblbuje ale co s tim chtěj dělat

    • @dracekmracek9239
      @dracekmracek9239 Před 4 lety +3

      Mluvit o tom aby měli práci

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety

      @Unnamed Player Psal jsem to ve 2 hodin ráno, asi už mi přestal fungovat mozek.

  • @unknownlmao3777
    @unknownlmao3777 Před 4 lety +1

    3:21 to není vývoj to je brzda ja by som rád videl toho pána keby neboli počítače a tak ďalej on je vedec a veľa ľudí má vďaka počítačom slušnú prácu a žijú si úplne v pohode ja osobne mám poruchu rozpoznávania písmenok takže bez internetu a bez hier by som bol úplne vyriešený tento pán nevie čo hovorí

  • @pvrplerain.8918
    @pvrplerain.8918 Před 4 lety +3

    Hodně by mě zajímalo jak budou děti nad 2010+ s komunikačními schopnostmi. Většina dětí sedí u PC a velká většina vlastní mobilní telefon. Co si všímám např. v autobuse tak děti mezi sebou vůbec nekomunikují, jen hrají hry. Když už mezi sebou povídají tak jejich slovník není zrovna vhodný na jejich věk (děti 6-12) a to mají když nepočítám, že se takhle mluví u nich doma tak druhá věc je internet, konkrétně youtube. Tam se najde tolik tvůrců, kteří neregulují svůj slovník a je to na dětech velmi poznat. Z dětí se začínají stávat introverti a jsou bez slovní zásoby, protože většina z nich nečte a nesnaží se o nic takového.

    • @pvrplerain.8918
      @pvrplerain.8918 Před 4 lety +1

      @@zaznamyzestreamu4604 a zde je vidět co jsem psal, děkuji za příklad nevychovaného decka :)

    • @zaznamyzestreamu4604
      @zaznamyzestreamu4604 Před 4 lety

      @@pvrplerain.8918 ty jsi děcko

    • @pvrplerain.8918
      @pvrplerain.8918 Před 4 lety

      @@zaznamyzestreamu4604 Martin, 11 let

  • @HonkL45
    @HonkL45 Před 4 lety +12

    Ty jo zase názor člověka který s touto dobou nevyrostl.. Některé děti si už vydělávají ve 12 letech peníze co on si v jeho době hrál ještě na písku s bábovičkama. To že lidi neumí komunikovat s ostatními lidmi a radši se uzavřou do virtuálního světa je jiný problém. Ve virtuálním světe to je X-krát lehčí než v realitě. Nedávno jsem viděl člověka který má přes 100k follow na instagramu ale neumí oslovit obyčejnou holku (Tím nemyslím že by ji chtěl balit). Potom se můžeme bavit i úrovni novinařiny která jde taky každým rokem dolů.. Na závěr bych řekl že to je individuální a nemůžeme to brát globálně.. Protože jsem taky mezi 12 a 18 lety seděl u WoWka furt.. Padlo 19 let a už mě to přestalo bavit a místo psaní a kecaní s kamarády přes Skype jsme radši chodily do hospody nebo párty :)

    • @lukasnavratil4070
      @lukasnavratil4070 Před 4 lety +11

      Od WoWka do hospody... Nějak tam nevidím ten progresivní posun a rozvoj intelektu.

    • @HonkL45
      @HonkL45 Před 4 lety +1

      @@lukasnavratil4070 Asi jsi nepochopil pointu.. Jde o to že od obrazovek jsme se přesunuli do reálného prostředí kde jsme navazovali komunikaci face to face místo klávesnice a mikrofonu :) Navíc "Hospody" byla obecně napsaná. Někdo může vysedávat v parcích nebo kavárnách. Popř člověk může chodit na společný sport..

    • @Dopravni_simulatory
      @Dopravni_simulatory Před 4 lety

      @Jan Veteška naprosto s vámi souhlasím.

    • @lukashrabe8620
      @lukashrabe8620 Před 4 lety +1

      Názor člověka, který s touto dobou nevyrostl? To není žádný jeho názor. On interpretuje fakta. Stačí jen hledat.

    • @kudyss02
      @kudyss02 Před 4 lety

      @@lukashrabe8620 Těm jejich rádoby výzkumům nevěřím... každej říká něco jinýho a jestli tomu věříš na 100% tak to musíš být bez debat solidní ovečka

  • @pavelgregr3568
    @pavelgregr3568 Před 3 lety

    Jaký je teda rozdíl mezi tím někdo čumí do mobilu a když někdo do knihy?
    Jako pochopil bych to kdyby vysvětlil co je myšleno tou technologií jde o ten displej jako sám o sebe nebo co ? Řekl tam hlavně příklad na sociálních sítí jak lidi díky tomu blbě komunikují ale to když bude někdo celý den čumět do knihy tak to bude mít stejné

    • @dobryden.6241
      @dobryden.6241 Před 3 lety +3

      Modré světlo které u knihy není, vyhledej si to

    • @pavelgregr3568
      @pavelgregr3568 Před 3 lety

      @@dobryden.6241 Ten chlap nemluvil o tom že je škodlivé světlo ale o sociálních sítí atd. předpokládám že kvůli světlu nepřestám komunikovat

  • @markostrelec9214
    @markostrelec9214 Před 4 lety +3

    Nemůžu nic jiného než souhlasit

  • @ondrabulka4319
    @ondrabulka4319 Před 4 lety +1

    2/3 dětí nemluví face2face? Ale noták :D To je blbost.

    • @luke-josephrosenthal2029
      @luke-josephrosenthal2029 Před 4 lety

      Ondra Bulka pár dní zpátky jsem se seznámil s dívčinou a začal se s ní bavit. Úpřímně, mi odpověděla- “Seznamovat se osobně? Dneska se už všichni seznamují přes Facebook, Instagram apod,..” Samozřejmě mě to zaskočilo,.. Co je to za logiku. Ti lidí chodí jak tělo bez duše. A vychování jim taky nic neříká a nejhorší je, ze si to neuvědomují.
      Takže bych se tomu možná vůbec nedivil.

  • @elliotcordell7235
    @elliotcordell7235 Před 4 lety +1

    Šlehačka má luxusní culíčky. Není divu, že mládež je hloupá, když i já bych se na ní vydržel dívat ranec času.

  • @raddoxx512
    @raddoxx512 Před 4 lety

    A bude hůř :) to jsem zvědav kam to asi povede :)

  • @hyneksmid3293
    @hyneksmid3293 Před 4 lety +2

    6:50 To neni teorie to je uznaná věda... wtf? neplete si pán hypotézu s teorii?

  • @zdenekzidek8906
    @zdenekzidek8906 Před 4 lety

    Ta smetana je živá nebo mrtvá?

  • @ONADONA
    @ONADONA Před 4 lety

    Zničili jsme sami sebe...

  • @Skatofag
    @Skatofag Před 4 lety +3

    Nejsou hloupější, jen pohodlnější a línější, thats all mr. Stránský. Snad se nad tím zamyslíte, až si tady sám budete kontrolovat ,,lajky" a počty shlédnutí :D

    • @MADHEWPRAGUE
      @MADHEWPRAGUE Před 4 lety +1

      Lenost něco se naučit, lenost začít přemýšlet. Z dlouhodobého hledistka se lenost=hloupost.

  • @adamkonrad
    @adamkonrad Před 4 lety

    Korelace není kauzalita. Není možné dokázat, že technologie takto ovlivňují život.

  • @Elay___
    @Elay___ Před 4 lety

    Další příklad toho, jak tato "moderátorka" neumí vést rozhovory. Je jasný její nesouhlasný názor s hostem, zpochybňuje lékařsky potvrzená fakta, pana doktora si neváží jako sobě rovného partnera do diskuze. Jen se snaží za každou cenu prosadit svůj názor, že to vlastně není žádný problém, protože ONA to vidí jinak. Mohl by to být mnohem zajímavější rozhovor s jiným moderátorem. Jinak souhlas s panem doktorem, tady to každý druhý pobral jako "kdo hraje hry, ten zblbne", ale ono je to hlubší a složitější, málokdo si uvědomí ten objem informací každý den, se kterým se náš mozek musí nějak vypořádat a není na to dělaný. Pak se cítíme unavení, bez nápadu a chuti cokoliv dělat, jenom nevidíme tu příčinu. Technologie jsou fajn, ale nesmí se nadužívat.