A HÁROMTEST-PROBLÉMA #3 - Kis-Tóth Ágnes, Kiss László, Szabó Norton | A Spacejunkie

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 6. 09. 2024
  • Legyél Te is csatornatag, vagy támogasd a munkánk és létezésünk a Patreonon 🚀 / spacejunkie
    Spacejunkie híroldal: spacejunkie.hu/
    Facebook: / spacejunkie.hu
    Twitter: / spacejunkieh
    Instagram: / spacejunkie.hu
    TikTok ► / spacejunkieh
    Spacejunkie webshop 👉 spacejunkie.st...
    Spacejunkie Zoom csatornánk ► / @spacejunkiezoom
    A Háromtest-probléma sorozatunk 3. adásának vendége ezúttal Kis-Tóth Ágnes mestertanár, asztrofizikus lesz, akivel a könyv trilógia számára legfontosabb részleteit vitatjuk majd meg.
    A meghívott vendégünk mellett Kiss László és Szabó Norton szakcsillagászok is újra itt lesznek a műsorban, tulajdonképpen a beszélgetés sorozatunk 1. adásának csapata bővül ki ezúttal Kis-Tóth Ágnessel, talán mondanunk sem kell, hogy rettentően izgalmas beszélgetésnek ígérkezik ez a mostani!
    Várunk minden érdeklődőt!
    ❗❗SPOILER ALERT❗❗
    Ebben a műsorban részletesen beszélünk a három kötetben elhangzottakról. Ha nem szeretnéd előre megtudni, miről szól a könyv és/vagy miről szól a nemsokára bemutatásra kerülő Netflix sorozat, NE NÉZD MEG AZ ADÁST!!!!
    A mára hatalmas hírnévnek örvendő kínai író Cixin Liu - A Háromtest-probléma kötete és az arra épülő teljes trilógia meghódította az egész világot és egyre nagyobb követőtáborra tesz szert. Magyarországon is hatalmas figyelmet kap, története magával ragadó, különleges, minden szempontból varázslatos és teljesen új fejezetet nyit a scifi világában! Továbbá nemrég debütált a regény nyugati Netflix adaptációja, melyet mindenkinek csak ajánlani tudunk!
    Kövessétek A Háromtest-probléma Trilógia - Magyar Rajongói Klubbot ▶
    / haromtestproblema
    A trilógia kötetei:
    - A Háromtest-probléma
    - A sötét erdő
    - A halál vége
    Még Kiss László csillagász említette a Földön kívüli élet címet viselő adásunkban a könyv trilógiát, az adás után belevetettük magunkat és lenyűgözött bennünket is, azóta csak ajánlgatni tudjuk mindenkinek. Majd Veress László kezdeményezése alapján (A Háromtest-probléma Trilógia - Magyar Rajongói Klub) kezdtünk bele egy előadás sorozat megszervezésébe. Az ötlet teljes mértékben Veress Lászlótól származik, a sorozatnak a Spacejunkie youtube csatorna ad majd otthont és neves kutatókat, szakértőket kértünk fel, vegyenek részt az előadásainkban, beszélgessünk a könyvben elhangzottakról. Az adások állandó házigazdája lesz a Spacejunkie csatorna részéről Nagy Szabolcs, valamit Kiss László csillagász!
    Tartsatok velünk, izgalmas utazásra invitálunk Benneteket!
    ELTE Atomcsill csatornára látogassátok, iratkozzatok fel ▶
    / @elteatomcsill8013
    Kiss László youtube csatornáját látogassátok, iratkozzatok fel ▶
    / @kiss.laszlo.csillagasz
    Svábhegyi Csillagvizsgáló youtube csatorna ▶
    / svábhegyicsillagvizsgáló
    Teljes magyar hangoskönyv a Luo Ji csatornáról ▶
    • A háromtest-trilógia
    A kínai Tencent sorozat linkje magyar felirattal ▶
    www.viki.com/t...
    Ha tetszett a közvetítés, kérlek kövesd a csatornánkat, értesítést az élő videókról pedig a csengőre kattintással kaphatsz (az All vagy Mind opciót válasszátok, ha lehet).

Komentáře • 146

  • @szalkaid9174
    @szalkaid9174 Před měsícem +7

    Amiről Szabi beszél a műsor kétharmadánál az idegenekkel történő találkozás kapcsán az emberi reakciókról, a bennünk élő ösztönlén, az állat hoz döntést hogy "üss vagy fuss". Egy ilyen fejlettebb, jóval fejlettebb civilizációval való találkozás, fix egyes hogy "fuss" az ember részéről. Köszönjük, megint zseniális és nagyon szórakoztató beszélgetést hallottunk! Kifejezetten örülve Kis-Tóth Ágnesnek!

  • @ildikofarkas2504
    @ildikofarkas2504 Před měsícem +6

    Már nagyon vártam! Úgy repült el a 2 óra , hogy észre sem vettem, nem is értettem először miért készülődik Laci a taxihoz 😀. Egyszerűen zseniális volt a beszélgetés Ágival, Lacival, és Nortonnal és veled Szabi!!! Jó lenne még látni, hallani Őket! Hajrá Spacejunkie!🤩

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      Ilyen illusztris táraságban én csak pislogtam, óriási volt és reméljük sokan hasonlóan vélekednek majd. Köszi, hogy megnézted, örömömre szolgál, ha tetszett a beszélgetés 😊Szabi

    • @zoltanszabo7499
      @zoltanszabo7499 Před měsícem

      Személy szerint én Kiss László fun vagyok. Hatalmas figura, és hatalmas a tudás is. Ági szintén nagyon okos, és szerethető. De ebben a podcastban mindenki remek arc!
      Én sajnos a könyvet nem olvastam még el, de csak amit a filmesített verzióból láthattam, az valami eszeveseztten szenzációs! Én élek - halok a sci-fi ért, és láttam már pár fantasztikus remekművet, de ez még engem is meg tudott lepni!
      Pár gondolat, filmrészlet, ami most nagyon idevág.
      1, Amikor megállt a Föld. ( Klaatu kijavítja "Karl Thomas Barnhardt" professzor képletét a táblán, mire a prof csak ennyit tud mondani : "Lehetséges ez" ?!)
      Ezt már én teszem hozzá : Igen, lehetséges, és ajánlom mindenkinek hogy gondolkozzon el, már amivel tud, ami a rendelkezésére áll!
      2, A TÉRSÉG (The Expanse) 6 évad, igencsak ínyenc falat. Itt nem emelek ki egy részletet, mert olyanból sok van, ami méltó lenne rá. Viszont nagyszerű elgondolások vannak benne , ha fizikusként is nézi az ember. Ami a végén van, hát az durván libabőrös ....
      3, Altered Carbon. 2 évad. Tömény, sziporkázó, izgalmas, és néhol félelmetes. Itt mind fizikusként, de főleg neurológusként, és kutatóként , előrehaladott Elon Musk - ként is szemlélve, lenyűgöző. Nyilván ez bizonyos részekre és jelenetekre korlátozódik.
      4, West World 4 évad. Egy nagyon megosztó, de elképesztő remekmű emberi értékekről, életről és halálról, és az aközötti lehetőségekről!!! Csak magas és fejlett tudatszinttűeknek javasolt. Nem magas szinten, nincs mivel felfogni a látottakat-hallottakat, ugyan az mint a MATRIX, mármint ebből a szempontból!
      5, A rejtély. 4 évad. Ez inkább kifejezetten szórakoztató, bár vannak nagyon érzékeny szálak is benne, viszont fantasztikus , rendkívül élvezetes olyan fizikusként nézni, aki rugalmas és nyitott, nem azonnal lehurrog valamit ha ma még nincs valamire bizonyítéka. Én szerettem nagyon.

  • @davidkiss6624
    @davidkiss6624 Před měsícem +14

    Na ez az, erről beszélek én is, hogy másfajta műszereket kell fejlesztenünk, átgondolni újra és újra a jelenlegi nézőpontunkat és megfigyelni, hogy mit tesz az élet a fizikai síkon nem a biológiain s akkor megtalálunk szó szerint mindenkit, köszönjük Szabi!

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +8

      Sikerült hoznom a laikust 😁 De örülök, hogy egyetértesz, feltételezem a tudomány erről is kell szóljon amellett, hogy a létező eszközökkel minél jobban megértsük a számunkra látható részét. Szabi

  • @lacir.5299
    @lacir.5299 Před měsícem +6

    Kedves Spacejunkie!
    Önmagában a "Háromtest trilógia", de az általatok szervezett beszélgetés-sorozat is tökéletes választ ad a Fermi-paradoxonhoz kapcsolódó azon kérdésre, hogy "Hol vannak a többiek?" Amíg egy civilizációban egyáltalán felmerül az a gondolat, az a lehetőség, hogyha nálunk fejlettebb entitásokkal találkozunk, akkor azok "szinte biztosan el akarnak pusztítani minket", és "az éli túl, aki megelőző csapást mér a másikra" - az ilyen civilizációt távol kell tartani a többiektől. Még a beszélgetés is arra a következtetésre jutott, hogy ha vannak is egyedek, akik nem az agresszivitás szintjén gondolkodnak, társadalom szinten ilyen mélyen (alacsony rezgés szinten) van még az emberiség. Egy nálunk fejlettebb civilizáció, aki pl. le tudja győzni a naprendszerek közötti, fényévekben mérhető távolságot, az már bizonyosan meg kellett hogy haladja ezt az értelmi/érzelmi színvonalat. Úgy látom, amíg nem mászunk ki ebből az önmagunknak ásott gödörből, a félelem és az agresszió csapdájából, addig a technikailag (és "emberileg", azaz értelmi és érzelmi szinten) jóval előttünk járó civilizációk ügyelni fognak rá, hogy még csak észre se vehessünk más, létező civilizációkat a világegyetemben. Addig maradnak az individuális kapcsolatok...
    Mindezeket (úgy tűnik), az akadémikus tudomány oldaláról nehéz látni. Akinek a lélek, csak biokémiai történések sorozata, az nehezen fogadja el a lelkekhez kapcsolódó, a jelenlegi tudományos magyarázatokat meghaladó valóságokat. Mint például azt, hogy különböző emberek és csoportok többezer éve testi-lelki kapcsolatban álltak és állnak más dimenziók, magasabb létsíkok entitásaival. Ráadásul, ha ezeket angyaloknak, isteneknek, földönkívülieknek, stb. nevezték, a hivatalos tudomány részéről máris bekapcsolt egy másik előítélet is...
    Véleményem szerint, a jelenleg világuralomra törő, és nem kifejezetten demokratikus, kommunista múlttal rendelkező Kína keblén nevelkedett írótól (a trilógia szerzőjétől) sem várhatunk sokkal többet.
    Én vele ellentétben úgy gondolom, a jövő járható útja az, (individuálisan és kollektíven is) ha a tudományos fejlődés, és a spirituális fejlődés kéz a kézben halad. Amikor ezt az alap tézist elfogadja az akadémikus tudomány, úgy gondolom, akkor lenne érdemes újra visszatérni erre a beszélgetésre. Akkor talán megjelenhetnek majd olyan kérdések és válaszok, amelyek most fel sem merülhettek ebben az amúgy érdekes és hasznos beszélgetés sorozatban.
    Köszönettel és tisztelettel:

    • @h734802
      @h734802 Před měsícem

      De nincsenek más dimenziók lényei, és nincsenek rezgés szintek sem.
      Mindkettő egy-egy tudományos fejlődési lépcsőfokhoz köthető hype volt a laikusok részéről, ami misztifikálódott. Előbbi a 19. sz. második felében született Riemann n-dimenziós geometriájának, utóbbi a 20. sz. második felében kezdődő húrelméletnek un. népetimológiájából származik.
      Ne várd, hogy a tudomány művelői, akik nagyon is jól tudják, honnan származnak ezek a - bocs - hülyeségek, majd egyszer csak elkezdenek hinni bennük.

  • @norbertkis7128
    @norbertkis7128 Před měsícem +4

    Visszanéztem, mert a javáról lemaradtam. :) Laci és Ági fejtegetéséhez annyit, hogy az élet egyáltalán nem kizárólag a fizika ( és a belőle levezethető kémia) torvényeitől függ. A fizika (anyag és energia) mellé harmadiknak bejön az a huncut információ is! Pl. a DNS kódja az egy informatikai adatbázis, ami végtelen fajta lehet. Csak akkor lehet hasonló az ottani biológia, ha a két lokalitás adatbázisa közös eredettel bír... Itt főleg a "Tervezett teremtés", űrvetés, elméletekre és hasonlókra gondolok. Ezáltal a kérdés erősen informatikai vonatkozásokkal bír, amit a fizikusok gyakran nem vesznek számításba, Remek volt a műsor, minden percét élveztem. Köszi ezúton is Srácok! Norbi.

  • @istvanpatay8400
    @istvanpatay8400 Před měsícem +4

    Nagyon örülök, hogy már jól van a Tanárnő!

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +2

      Sajnos csak jobban volt, ezért óriási hála Áginak, hogy így is elvállalta a felkérést 🙏Szabi

  • @endrekiraly1619
    @endrekiraly1619 Před měsícem +3

    Jó beszélgetés volt, köszi!
    Két észrevétel:
    - A könyvben a visszaszámlálást csak egy ember látta, aki viszont nem lett öngyilkos. A netflix persze ezt is elszúrta...
    - Ági nem jól emlékszik, volt szó a sötét anyagról a könyvben, pont a c lassítással előálló "fekete térségek" taglalásakor.

  • @germanlaszloST
    @germanlaszloST Před měsícem +4

    Zseniális volt, de mint mindig, túl rövid 😉😄🥰

  • @sallaylaszlo5124
    @sallaylaszlo5124 Před měsícem +3

    Sziasztok!
    Itt is elhangzott az a tézis, hogy aki fénysebességgel közlekedik, annak elvileg megáll az idő.
    Csak én érzek ebben paradoxont??
    A nagy távolságból érkező fotonok az univerzum tágulása miatt energiát veszítenek. Ha számukra az út során nem telik az idő, akkor a kibocsátás pillanatában be is csapódnak. De ha a két esemény számukra egy időben történik, akkor nem lehetne különbség az energiaszintben, mert az azt jelentené, hogy ugyanabban a pillanatban két különböző energiája van a fotonnak.
    Másképp fogalmazva, ha a foton számára a kibicsájtás és a becsapódás között megáll az idő, mikor veszít energiát?

    • @gg630504
      @gg630504 Před měsícem +2

      ChatGPT szerint:
      "
      A Kibocsátás és Befogadás Közötti Energiaveszteség: A foton számára a kibocsátás és a befogadás eseményei ugyanazon pillanatban történnek meg sajátidőben. Azonban a külső megfigyelők számára, akik nem fénysebességgel mozognak, ezek az események időben elválaszthatók. A foton energiájának csökkenése, amit a vöröseltolódás okoz, a kibocsátó és befogadó közötti relatív mozgásból és a táguló tér hatásából adódik, nem pedig abból, hogy a foton maga "időt tölt" az úton.
      ... a foton számára nem telik el idő a kibocsátás és a befogadás között, ezért saját nézőpontjából nem is veszít energiát. Az energiaveszteség a kibocsátó és befogadó rendszerek közötti téridő tágulásának következménye, amit a külső megfigyelők (akik nem fénysebességgel mozognak) észlelnek vöröseltolódás formájában."

    • @karolykatai2324
      @karolykatai2324 Před měsícem

      Ha az idő áll, minden áll illetve fordítva,ha minden áll az idő is áll.

    • @gg630504
      @gg630504 Před měsícem

      @@karolykatai2324 Nézőpont kérdése. Erről szól a speciális relativitáselmélet. Más a sajátidő és más egy külső megfigyelő ideje. Nincs egyetemes idő. Tehát abból, hogy a fotonnak áll az idő, nem következik, hogy mindenki másnak is áll az idő. Eleddig senkinek sem sikerült megcáfolnia.

    • @sallaylaszlo5124
      @sallaylaszlo5124 Před měsícem

      @@gg630504 Vagyis itt jön elő az, hogy "nagyban az energiamegmaradás törvénye nem érvényes"
      Rendben, de ez felvet egy másik problémát, amit egy gondolatkísérlettel érzékeltetnék.
      Tegyük fel, hogy sikerül megépíteni egy térhajtóműves űrhajót, ami a görbült térben haladva megközelítheti (vagy akár meg is haladhatja) a fénysebességet. Nekünk, külső szemlélőknek is telik az idő, de az űrhajóban is, a saját téridő-buborékjában.
      Tegyük fel, hogy az űrhajó hajtóműve meghibásodik, és nem tud a tervezett időben lassítani. A saját idejükben egy óra alatt megjavítják a hibát, és végre lelassítanak, de a világegyetemben közben eltelt tíz a századikon év.
      Ennyi idő alatt idekint a protonok is lebomlottak.
      Mi a helyzet az ő ptotonjaikkal?
      Mit lát a külső szemlélő?
      Az űrhajó érkezik meg a saját ideje szerint, vagy csak egy adag elemi részecskéből és sugárzásból álló felhő, ami a protonbomlás után marad?

    • @jeck9370
      @jeck9370 Před měsícem +1

      A fotonnak nincs tömege. Így energiára sincs szüksége a gyorsuláshoz. Így nem is veszíthet energiát.

  • @gabormatus3478
    @gabormatus3478 Před měsícem +3

    Kb. Hatszor olvastam a könyvet. És... Jé, ez tényleg 4 test probléma. 😂 Hogy ehhez is egy matekos kellett... Köszönjük Ágnes!

    • @verai.9260
      @verai.9260 Před 27 dny

      Jah 😊A trisolarisiak napjának elpusztítása után lett 3 test probléma, bár a bolygón az élet pusztulásával végül is a probléma is megszűnt, hiszen nem maradt megfigyelő/elszenvedő...

  • @amenoszep281
    @amenoszep281 Před měsícem +1

    Sziasztok! Lacinak teljesen igazat adok a Netflix filmmel kapcsolatban. Az első beszélgetésetek után ledaráltam a kínai sorozatot. Nagyon tetszett! Az első kötetből 30 rész készült. Nagyon vártam az amerikai változatot. E miatt a sorozat miatt fizettem elő a csatornára. Hatalmas csalódás volt

  • @csanadszentirmai683
    @csanadszentirmai683 Před měsícem

    Bár csak most tudtam megnézni, de köszönöm, szuper volt!
    Talán lehetne folytatni ezt a könyv-film ellemzős vonalat.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Köszi szépen! Még nem temetjük teljesen a folytatást 😊Szabi

  • @peterkrenn9051
    @peterkrenn9051 Před měsícem +1

    Bizony bizony még a Matematikában is vannak olyan Absztrakt Algebrai Struktúrák, amelyek kutatása Nagyon is helyénvaló sőt mi több, borzasztóan érdekesnek tartom, és NEM véletlen, hogy ezt nagyon nagyon sokan kutatják mármint a Modern Algebrát, mert már a Klasszikusnak is voltak Nyalánkságai, de pontosan ilyen szinten Lásd: Analízis 3. már a Matematika Nagyon nagyon jól megalapozz a Fizikát, ez valóban teljesen így van!! :) :)

  • @imrehortobagyi31
    @imrehortobagyi31 Před měsícem +1

    Ismét Szuper volt, koszi a beszélgetést! Magyar szerzőktől is olvastok scifit? Markovics Botond könyvei szintén érdemesek a jelen lévő vendégek értő elemzésére. Szívből ajánlom pld. Az isten gépei kötetet, de ha már szóba került az időutazás, Az időutazás napja című könyvét!

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      Köszi szépen! 🙏Sajnos nem, de tervben van! Szabi

  • @barnagy
    @barnagy Před 15 dny

    Nagyszerű adás volt, minden résztvevőnek köszönöm szépen! Amúgy emlékeim szerint összefonódott kvantumpárokkal kapcsolatos kommunikációs kísérletekről mintha olvastam volna USA, spanyol és kínai tudósok részéről.

  • @SavageVandal
    @SavageVandal Před měsícem +3

    Olvassátok el a 4. Részt és sok minden kiderül számotokra! Redemption of time. Amúgy megjegyzés, hogy a tudósok nagy részét megölték az adventisták és nem öngyilkoaok lettek. Az csak pár ember volt. Nem jött szóba az elbukott falkézkők tervei. Ott azért lenne miről beszélni.

  • @CzJoco
    @CzJoco Před měsícem

    Köszönjük! nagyon jó adás volt, én is a csillagkapuval lettem eredetileg megmérgezve, és a könyben is ezek a fizikai feltételezések /elméletek voltak a legjobbak

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +3

      Köszönjük Jocó! 🙏 Tényleg elrepült az idő, én nagyon élveztem a beszélgetést. Ági sajnos még mindig betegséggel küzdött, ezért nem volt 100%-os formában, ezért kifejezetten hálásak vagyunk, hogy még így is elvállalta a felkérést. Remélhetőleg folyt köv. valamilyen másik témában. 😊Szabi

  • @balazsholocsi8593
    @balazsholocsi8593 Před měsícem +2

    Sziasztok! Lesz esetleg beszélgetés a Spin-offról (Az Idő Oltárán) is? Igény lenne rá, mert zseniális volt az is.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +2

      Nem volt még szó róla, még nem olvastam én személy szerint, de a listára felkerült 😊Szabi

  • @cheradine
    @cheradine Před měsícem +1

    Frederick Pollack Átjáró ciklusa a 80-as évekből szintén a sötét erdő elméletet vizsgálgatja. Nekem egyik kedvenc könyvsorozatom.

  • @THEAMYGDALA
    @THEAMYGDALA Před 28 dny +1

    Akkurátusan végig hallgattam mindhárom epizódot, de sajnos alig kaptam válaszokat a kérdéseimre: nagyon reméltem, hogy az itt összegyűlő tudományos emberek legalább említés szintjén kielemzik a regényben felbukkanó tudományos részleteket: 3 test probléma, fekete térség, görbületi meghajtó, dimenzió hajtogatás, dimenzió eltünés, Nap-antenna, halál-vonalak, hibernáció, csillagászati egység, mesterséges gravitáció, fénysebesség lelassítása, fotoid küldés, szofonok működése stb.. Jó lett volna hallani pár mondatban mindegyikről: mi az igazságtartalma, hol tart a tudomány ezekkel. Megérdemelne még egy epizódot.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před 28 dny +1

      Jó ötlet! Bár ez egy science fiction trilógia és válaszokat egy fikcióban szereplő technológiákról nem tudom lehetséges-e adni. De mindenképp érne még egy próbálkozást. Van még két vendégalanyunk, akiket még nem kérdeztük meg a trilógiáról, ha kijön a Netflix 2. évede, akkor elképzelhető egy utolsó utolsó adás 😊 Szabi

    • @THEAMYGDALA
      @THEAMYGDALA Před 28 dny

      @@spacejunkieH szerintem az is válasz, hogy: 1. Tök hülyeség 2. Van igazságtartalma, de x, y, z dolgok miatt nem megvalósítható 3. Az elméleti alapok már le vannak fektetve de gyakorlatban még csak x, y, z stádiumig jutottak 4. Már nem fiction, mert gyakorlatban is működik

  • @bajnaigordonofficial
    @bajnaigordonofficial Před měsícem +4

    Ágnest évek óta követem. Egyre inkább szerelmes vagyok belé =) Imádom. Zseniális

  • @peterdeaki3875
    @peterdeaki3875 Před měsícem +1

    Egyszerűen nem tudom elképzelni, hogy véletlen egybeesés lenne a fény vákuumban mért sebessége és a kauzalitás sebessége között. Gyanítom azt, hogy erős összefüggés van.

    • @peterhollo2795
      @peterhollo2795 Před měsícem

      Az logikus szerintem, hogy legyen egy határsebesség. Az is, hogy a hétköznapi sebességeket jelentősen haladja meg.
      De akkorák a távolságok, hogy olyan az egész, mintha lokális létezésre és kommunikációra lenne kitalálva. Pici sebesség már a Naprendszerben is.
      Ha az összes többi csillag és galaxis tényleg létezik, akkor kissé pazarló lenne ha csak mi lennénk benne.
      Bár még azt sem tudjuk, hogy mi az élet igazából. Aki nem hisz másban, csak az anyagi létezésben, még az is nehezen tudja elképzelni magát, mint egy rettentően bonyolult önellátó gépezetet, ami atomokból áll.
      Pedig valószínűleg így van.
      Az Univerzumban hatalmasak a távolságok, inkább tippelek arra, hogy az egyes lokális Világok nem tudnak kapcsolatba sem kerülni egymással.
      Eljutni egymáshoz pedig semmiképpen.
      Hacsak nincs egy rövidebb út az erdőn át 😉

  • @petroleumlampa188
    @petroleumlampa188 Před měsícem

    A 3. könyv 650. oldalábál járok és nagyon szeretem ahogy akár Ági, akár Laci beszél a tudományról, azóval tűkön ülök, hogy meghalgasam ezt a beszélgetést végre. :D

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      @@petroleumlampa188 Reméljük tetszeni fog a történet lezárása ☺️ Szabi

    • @petroleumlampa188
      @petroleumlampa188 Před měsícem

      @@spacejunkieH Biztos. Olvastam már pár scifi-t, de ehhez foghatót még nem. Én ülön örülök, hogy kínai a sztori, így színesebb.
      Anyway, nektek köszönhetően vágtam bele, mert a sorozat nekem annyira nem jött be, szóval 1000 hála érte. :)

  • @wakumenukudelongo4548
    @wakumenukudelongo4548 Před měsícem +1

    Hawking és a "kussolás" kérdése: Néhány hete a New Scientistben volt egy cikk a témáról Douglas Vakoch, a SETI egyik "nagy öregje" és a METI aktív művelője tollából. Hawking hivatkozott véleményével kapcsolatban ő is azt hozta fel ellenérvként, hogy a rejtőzködés halva született vállalkozás, hiszen bio- és technoszignatúráinkat a miénknél csak kissé fejlettebb technikai eszközökkel is szó szerint csillagászati távolságokból észlelni lehet.

  • @charlesph221
    @charlesph221 Před 5 dny

    Tegyük fel elejtek egy ufot, pontosabban egy idegen lényt. Mondjuk túlélés miatt meg kell ennem. Meg tudom emészteni vajon??? Tehat alkalmas lenne tápláléknak?

  • @gabor.mentes
    @gabor.mentes Před měsícem

    Köszi Ági, köszi srácok!

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Fantasztikus 2 óra volt, én is nagyon élveztem! 😊 Üdv, Szabi

  • @csaty100
    @csaty100 Před 10 dny

    Az összefonódás nem használható információátvitelre, mivel az összefonódott elektronokról semmit nem tudunk (pl. a spinjük irányát) így amikor az egyiküket megmérjük, a másik instant ellentétes spinű lessz de ez semmiféle módon nem képes információt közvetíteni .

  • @LeonSilver
    @LeonSilver Před měsícem

    Köszönöm szépen, hogy ezt is) láthattam!

  • @szabolcsgodo9333
    @szabolcsgodo9333 Před měsícem

    Kis-Tóth Ágnes... ❤❤❤! 😊

  • @Vrpodcasthun
    @Vrpodcasthun Před měsícem +1

    Én igazából fogalmam sincs mit várok a netflix második évadától...a rendező még csak most olvassa a harmadik könyvet :D Hogy az istenbe lehetett megalkotni az első évadot ha a történet teljes ismerete nem állt rendelkezésünkre? Hálát adok az égnek, hogy a készülő filmekhez Kínában korlátlan támogatást kaptak a készítők és viszonylag jó rendező ül a rendezői székben, a Kínai második évadról meg már ne is beszéljünk. A 4. könyvet most kezdtem olvasni amit a szerző egyik "tanítványa" ír, kíváncsi leszek a történet egészére

    • @mesterbennja1621
      @mesterbennja1621 Před 21 dnem

      A címet el tudnád mondani a ‘4.’ résznek?

    • @miroslavpelak2084
      @miroslavpelak2084 Před 10 dny

      Egy könyvet találtam ami lehet a 4. A magyar címe az idő oltárán ​(Bao Shu)@@mesterbennja1621

  • @peterhajzer6659
    @peterhajzer6659 Před měsícem +3

    A 49 perc 55 másodperc végre elhozta az első valamirevaló kérdést, addig kuka. A fizikáról alig tudunk valamit. Alapkérdések. A fénysebesség miért annyi amennyi. Miért állt meg ennél az értéknél. Hogyan gyorsult fel, és mi tartja ezt az információt, hogy annyi amennyi. Ha erre és hasonló alapkérdésekre nem tudjuk a választ, addig hülék vagyunk a világunkhoz, és nem vagyunk értelmes lények. Stb. stb.

    • @icanbeadeveloper1994
      @icanbeadeveloper1994 Před měsícem +3

      hát, ez nem mindenkire vonatkozik, nálad lehet h így van. Van aki meg továbbtanul...

    • @false__prophet
      @false__prophet Před měsícem

      @@peterhajzer6659 a fény nem "gyorsul" fel fénysebességre..a fény sebessége állandó a kibocsátás pillanatától,mindig, minden pillanatban a megfigyelőhöz képest, bármekkora sebességgel is halad a megfigyelő,a fény sebessége hozzá képest mindig+~300K km/s

    • @THEAMYGDALA
      @THEAMYGDALA Před měsícem

      Ugyanezt éreztem. Azt reméltem, hogy már az első részben fejtegetni kezdik. De itt is csak a vége felé kezdtem azt érezni, hogy végre fizikusok fejtegetik a tudományos kérdéseket. Nagyon vártam. Megérne egy negyedik részt, hogy csak és kizárólag a regény tudományos problémáit járja körbe.

  • @gergoszabo9472
    @gergoszabo9472 Před měsícem +1

    Emiatt most fel is iratkoztam.

  • @istvankisss
    @istvankisss Před měsícem +2

    Ha lehetne egy javaslat, akkor ennek a könyvnek van egy nagyon erős szociológiai vonala amihez meghívhattatok volna egy szakembert. Így lenne igazán teljes.
    Nem mellékesen ő megmagyarázná azt, hogy miért kell netflixesíteni egy komplex, fősodrot mellözző komplex regényt.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +2

      Meglátjuk, lesz-e folytatás az általad említett aspektusból, mindenképp megfontolandó, elismerem. Üdv, Szabi

    • @HypatiaStudy
      @HypatiaStudy Před měsícem

      @@spacejunkieHA spinoffról is legyen majd egy beszélgetés! 🙏🏻

  • @zsolthorvath508
    @zsolthorvath508 Před měsícem +2

    Ágnes elég rossz kardtartó lenne!

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Szerintem az emberek tobbsege az lenne. Szabi

  • @BooBoRake
    @BooBoRake Před měsícem

    2 órás videó harmadik percénél megy a like, h egy kedvenc témáról fog beszélgetni 4 kedvenc szereplő.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Köszönjük! Reméljük a műsor hátralevő része is tetszett! 😊 - Dávid

  • @false__prophet
    @false__prophet Před měsícem

    Dr.Völgyesi Lajos szerint a fénynek is lehet tömege.(érdemes megnézni az előadást)
    Márpedig, ha a fénynek is van tömege, akkor az az általános relativitás elméletből származtatott alapvetés szerintem megdőlni látszik, -legalábbis elméletben-, hogy tömeggel rendelkező test nem gyorsítható fénysebességre.🤔

    • @false__prophet
      @false__prophet Před měsícem

      illetve speciális relativitációs elmélet

  • @ketezeregy
    @ketezeregy Před měsícem

    A video elejen arrol van szó, hogy a háromnál több terdimenziókban masképp működne a fizika és emiatt nem jöhetnek létre csillagok stb.
    A könyv viszont utal arra, hogy a magasabb dimenziojú terekben nem is ezek a feltételek uralkodnak.
    Van az a rész mikor elmennek a 4 dimenzios tértöredekbe es talalkoznak a "sírral", majd visszaterve a 3 dimenzioba latjak megsemmisülni a 4 dimenziós teret és azt is, hogy az a térresz a mi világunkba ismeretes anyagokká bomlik le.
    A zipurat pedig azt is emliti, hogy az ő dimenziojanak anyagai ertektelenek a 3 dimenzióban létező lenyek számára, és fordítva.
    Szóval szerintem ez nem egy logikailag nem annyira átgondolt dolog az író részéről.
    Minden egyes elvesztett térdimenzioval egy kis ujraszületés veszi kezdetét, ahol a korábbihoz képest megvaltozott fizika és anyagi világ építi fel önmagát.
    Lrgalabbis én így értelmeztem az olvasottakat

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Erdekes meglatas, az adasban jo lett volna megkerdenzni a vendegeket errol. Szabi

  • @MrAizawaKouta
    @MrAizawaKouta Před měsícem

    Nekem az univerzumunk olyan mint egy hullám egy 3D vízgömb felületén, amit egy külső erő okozott. Az idő maga a mozgás. A hullámok szorosan követik egymást, melyek külső behatás nélkül ugyanolyanok mint az előtte lévők. A hullámok addig tágulnak amíg a gömb túloldalán magukba nem ütköznek. A hullám sebesége, azaz a tapasztalható idő folyása folyamatosan változik, de ezt csak egy külső szemlélő venné észre. Az időutazás nem állna másból mint átugrani egyik hullámról a másikra. Ekkor ez a hullámvilág változik, de a saját jövőbelire ez nincs kihatással. Ilyen utazásnak alapfeltétele lenne egy időhorgony ami lehetővé tenné a saját világba (ami elmozdult időközben) visszautazást. A hullámvilág időbeli haladása a gömb felszinén nem egységes. Nehezebb részei lassabban mozodnak, így mondhatni az idővilág húzza, nyújtja ilyen részen magát. Ide elutazva max a hatást kiváltó rész születésének pillanatához közel lehetne visszautazni, átugorva egy másik hullámra. Lehet nem sok köze van valós (amit érzékelünk) világhoz, de ez regény alap kijönne belőle. :)

  • @attilapinter2168
    @attilapinter2168 Před 14 dny

    3 test probléma= környezeti-gazdasági-társadalmi összeomlás. Csak úgy beugrott ... mi az első összeállást sem fogjuk túlélni, mint a Santik és sehova nem indulunk már.
    Elpusztítottuk magunkat.

  • @jeck9370
    @jeck9370 Před měsícem

    Mivel a térgörbületi hajtóműhöz negatív tömeg kellene az sem lehetsèges. Főleg hogy ha lenne is 1 a tömeget nem taszítaná 2 vissza fele haladna az időben. Mivel negatív energia kellene a mozgatásához. Ez alapján már az ösrobbanásban létrejött negatív tömeg fordítva indult el az időben....

  • @zoltanboros4798
    @zoltanboros4798 Před měsícem

    Elsődleges mezők
    Ajánlom mindenkinek!!
    Sok mindent meg érthettek általa...

  • @Kwajet
    @Kwajet Před měsícem

    Ami a kvantum kapcsolatot illeti, Michio Kaku sorozatában, ahol a sci-fi realitásokat fejtegeti, a teleportációval foglalkozó részben beszélnek róla.

  • @TheOctabrain
    @TheOctabrain Před měsícem

    💪🏼

  • @verai.9260
    @verai.9260 Před 27 dny

    Kiss Lászlóval ellentétben nem voltam caalódott a be nem teljesedett szerelmi szál miatt. Komolytalanná tette volna a súlyos véget ez a popcornmozis fordulat. Szóval kifejezetten örültem neki, olyan kevés a kliséktől eltérő regény.

  •  Před měsícem

    Jo, h irjatok meg be is mondtatok, h spoilereztek, de az nem derukt ki, hogy mit (vagy nem figyeltem): az elso kotetet es az abbol keszult sorozatot vagy az egesz trilogiat?

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Az egesz sorozatot termeszetesen ☺️

    •  Před měsícem

      @@spacejunkieH Úgy értettem, hogy az egész könyv trilógiát spoilerezitek, vagy annak csak az első részét (amiből a filmsorozat is készült, és így nyilván a fimsorozatot egészében)?
      Szóval a könyvsorozatot vagy csak a fimsorozatot? :)

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      Ugyan a Netflix sorozat első évada jött még csak ki, valóban nem egyértelmű a válaszom. A teljes könyv trilógiát szpojlerezzük a mi eddigi 3 adásunk során, a könyv volt az elejétől kezdve a kiindulási alap. 😊 Szabi

  • @laszlotanko5462
    @laszlotanko5462 Před měsícem

    Kizárólag matematikára nem építeném létezésünket.Létezésünk térbeli és nem időbeli,mivelhogy világegyetemünk időtlen,jómagam meg idétlen vagyok.😂Az idővel mi kalkulálunk és méréseket végzünk.Univerzumunk tervezett,vagy spontán jött össze?Mivelhogy mind a két variáció zseniális,javaslom hogy őrizzük meg úgy ahogyan van.🎉

  • @torma993
    @torma993 Před měsícem

    🚀👍

  • @apbef
    @apbef Před měsícem

    1:56:50-től Szabi azzal búcsúzik, hogy a beszélgetéssorozat maga is trilógia: nem lesz több rész.
    Azt azért erősen sajnálnám. 😪
    Szó volt eddig a mű természettudományi (csillagászati, asztrofizikai), művészi, és sajátságosan kínai civilizációs vonatkozásairól. Csakhogy az egészet keresztül-kasul átszövi egy nagyon erős katonai szál is, ami eddig kimaradt. Szerintem hasznos lenne ezt, és talán vele egy műsorban a trilógia társadalomtudományi aspektusait is átbeszélni. Külön apropót adhat a témának, hogy amióta Ferencz Orsolya 2021-ben átadta a Honvédség első rajnyi frissen végzett űrkatonájának a diplomát, azóta már lehetnek akár egy teljes szakasznyian is. (Plussz, amint láthattuk, civil űrhajósjelöltjeink is kaptak extra katonai kiképzést.) Akkor a napisajtóban megjelent hírt primitív, gúnyolódó kommentek özöne kísérte. Ezért egy füst alatt azt is rendbe lehetne tenni a beszélgetés során, hogy mi értelme egy icipici Magyarország icipici Honvédségében egy még annál is icurka-picurkább űrhaderőnek. Tudomásul véve persze a katonák titokvédelmi kötelmeit.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      Köszi az észrevételt, valóban lenne benne még potenciál, de ez még a háttérben sok egyéb tényezőtől függ, lesz-e belőle valami, lesz-e 4.adás. De vettük az üzenetet és teljesen valid érveket hoztál fel a folytatásra. Köszönjük! Szabi

  • @krystohansbooks
    @krystohansbooks Před měsícem

    Nálam ott lett mese a sztoriból, ahol akék windowsinstallációt megkapta a kicsomagolt proton, aztán semmi arról, hogy mi áramlik az áramkörökön ;)

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Ez egy science fiction, innentől kezdve ezek a valóságtól eltérő csúsztatások teljes mértékben beleférnek a storyba. Nálm legalábbis mindenképpen😊 Szabi

  • @wakumenukudelongo4548
    @wakumenukudelongo4548 Před měsícem

    Fénysebesség: bocs a hülye kérdésért, de éppen hiányoztam, mikor ezt tanították😳 A C állandó számszerű értéke levezethető valahonnan, vagy csak a fény vákuumbeli sebességének méréséből, elméleti megfontolásra alapozva tudható? És ha az utóbbi a helyzet, kizárható valami olyan fizikai hatás léte a vákuumban, ami a C-hez képest lassítaná a fény sebességét?

    • @brdfsz9142
      @brdfsz9142 Před měsícem +2

      Valójában önmagával van definiálva, amikor számértéket rendelnek hozzá (pl. a méter definíciója a fénysebességgel van meghatározva - azaz a fénysebesség ~300000x (kerekítve, most nem keresem ki a konkrét elfogadott értéket) annyi, amennyit a fény 1/~300000 másodperc alatt megtesz :), vagy szokták még az időhöz viszonyítani, de a (vákuumbeli fénysebesség) valójában a kauzalitás terjedési sebessége a téridőben, ezért nem lehet mihez viszonyítani, mert igazából az időt is ezzel (mármint a kauzalitás terjedési sebességével) mérjük. A fény (de nem csak a fény, pl. a gravitáció is) terjedési sebessége állandó. Amikor "lassabban halad", akkor nem vákuumban halad, vagy valamilyen elektromágneses hatás befolyásolja, vagy a haladása azt jelenti, hogy nem ugyanaz a foton lép ki egy közegből, mint ami bejutott oda (pl. ha egy elektron elnyeli, majd kisugározza, az már nem ugyanaz a foton). Mellesleg én ezért nem tudom megérteni, mit várnak azoktól a kísérletektől, ahol a fény haladása _közben_ kívánnak valamit elhelyezni az útjába, mert az vagy "sikerül", de akkor már a foton születésekor ott lesz és hatással lesz rá (ezt szokták úgy fogalmazni hatásvadász módon, hogy "látja a jövőt"), vagy nem, akkor pedig már nem lesz rá hatással, mert a fény számára igazából az univerzum egyfajta fagyott állapotban van: mivel azonnal ott lesz a célpontjában (a saját nézőpontjából), semmilyen olyan hatással nem lehet már befolyásolni, ami a születésekor még nem létezett (vagy nem is azt mérik, amit szeretnének, mert a detektált fotonnak nem az a forrása, mint a kísérlet kezdőpontjában (pl. egy atom/elektron sugározta ki, miután az eredeti foton interaktált vele)).

    • @wakumenukudelongo4548
      @wakumenukudelongo4548 Před měsícem

      @@brdfsz9142 OK, tehát jól értem, hogy csak elméleti megfontolások támasztják alá a kauzalitás téridőbeli terjedésének sebessége és a fény vákuumban mért sebességének egyenlőségét? Vagy lehetséges megbizonyosodni arról, hogy a mérés végén - a te szavaiddal élve - mindig ugyanaz a foton lép-e ki a (vákuum) közegből, mint ami bejutott oda? Mint említettem, finoman szólva nem kenyerem a fizika, ezért valószínűleg nem tudom elég pontosan kifejezni magam ezen a területen. Olyasmire gondolok, hogy kizárható-e a "vákuumban" olyan hatás (mező?) létezése, ami a fotonnal "interaktál", de eddig nem fedezték fel, nem vették számításba? A Higgs mező speciel nem ilyen, de egészen a közelmúltig az pl. sikerrel "rejtőzködött" a kutatók elől.

    • @Ildiko1969k
      @Ildiko1969k Před měsícem

      hu.wikipedia.org/wiki/Maxwell-egyenletek
      Ezek szerint elméleti és erre illeszkedik a mérés.
      Fizikatanár vagyok és a gyerekeknek azt szoktam mondani, amikor azt kérdezik, hogy de miért van ez így, hogy "csak". Ami igaz, mert egyszerűen ilyen az univerzum. Így jött létre, így alkották. Kinek tetszése szerint. És mi ezt az univerzumot meg tudjuk figyelni, leírni a szabályait, de a szabályok okát nem lehet megmondani.
      Az antropikus-elv nagyon jó magyarázat erre.

    • @wakumenukudelongo4548
      @wakumenukudelongo4548 Před měsícem

      @@Ildiko1969k Maxwell-egyenletek: Köszi, de amennyire követni tudom, ezek szerint mérhető konstansokból a vákuum "klasszikus" értelmezését feltételezve lehet kiszámolni az elektromágneses sugárzásnak az ilyen vákuumban várható terjedési sebességét. Az én kérdésem ebben a szövegösszefüggésben talán megfogalmazható úgy, bizonyítható-e, hogy a vákuum a foton szempontjából ilyennek tekinthető? (Anno azt olvastam valami ismeretterjesztő cikkben, elméletileg nem zárható ki az sem, hogy pl. a Higgs mechanizmus akár a fotonnak is ad némi tömeget, ennek mértékére csak egy - igaz, meglehetősen alacsony - felső határt tudnak megadni.)
      Antropikus elv: szerintem erre áll a régi vicc poénja: "meg tudom magyarázni, csak nem értem"😀

  • @hardplayer3374
    @hardplayer3374 Před měsícem

    a fénysebesség túlléphető ... 11 dimenzióban gond nélkül.... ha egy összehajtogatott protont előre tudtak küldeni akkor már túl is lépték.... a fénynek azért van végsebessége mert van közegellenállás ami sötétanyagból van. de ha valaki a sötétanyagban tud evezni mint a vízben akkor simán túlléphető....

  • @peterkrenn9051
    @peterkrenn9051 Před měsícem

    Számomra az Igazi izgalmat az jelenti, hogy a Viág, amely körülvesz bennünket, az változó, namármost akkor miért kéne a Fizika törvényeinek mindenhol ugyanannak lennie?? Például a Párhuzamos Világok Elmélet NEM ezt támasztja alá!! :)

  • @imitoth1645
    @imitoth1645 Před měsícem +1

    Szia. Köszönöm hogy megkérdezted a résztvevőket a kérdésemmel, és azt kell mondjam hogy, azt a választ kaptam amire vártam. Mégpedig azt hogy nem volt életszerű a tudósok reakciója a könyvben vázolt nyomásra, visszaszámlálásra. Személy szerint nekem pont az ellenkező lett volna a reakcióm, az ellenállás, vagy a kiváncsiság. Dramaturgiai szerepe volt csak, ami számomra teljesen hiteltelenítette az egész könyvet. Ha a kiinduló tétel hamis, akkor a következmények is azok.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem

      Szívesen! Viszont nem értek veled egyet ebben. A visszaszámlálás nem mindenkinél jelentkezett valóban. De ezért említettük az a részletet, amikor az univerzum hunyorog, kacsint. Vagy az én személyes példám, bár én nem vagyok se kutató, sem pedig akademikus. A könyvben tudomásom, emlékeim szerint nem csak az adatok kezdenek nem stimmelni az addigi tudományos alapokkal, de a világérzékelésük is, ahogy az érzékszerveikkel érzékelik azt. Ne feledd, a történet szerint pontosan az a szofonok célra, hogy a világunk tudományos fejlődését olyan szinten visszafogják, amennyire csak lehet. És ez azt jelenti, hogy az őrületbe kergessék, az öngyilkosságba kergessék a kutatókat, a világ azon maroknyi kisebbségét, akik a hátukon cipelik az egész emberiség tudományos fejlődését.
      Szerinte ha valaki évtizedeken keresztük folyamatosan, kitartóan fejleszti a képességeit egy nagyon szűk tudományos spektrumban, az egyik napról a másikra azt tudná mondani, hogy akkor jó, horgászni is szeretek, akkor mostantól annak élet, c'est la vie? 😊 Szerintem teljesen valós tényezője lehet, hogy számunkra elképzelhetetlen módon, mentálisan úgy összezavarják a kutatókat, hogy az sokuknál (nem mindenkinél) öngyilkosságig vezessen. Persze örömmel nem értek egyet veled, ettől még teljesen elfogadom és tisztelem az álláspontod. Inkább azt akartam leírni, hogy nálam teljesen tud működni a könyv sztorivilág ebből a szempontból.
      Szabi

  • @h734802
    @h734802 Před měsícem

    Nem nagy lépés kicsit: két béna faj -> az egész galaxisunk -> az egész univerzum -> üzenete a következőnek? Sok!!

  • @TommyGunRumil
    @TommyGunRumil Před měsícem +1

    A csillagkapunál a star trek egy fokkal jobb :)

    • @J24345
      @J24345 Před měsícem

      Kevesebb, önismétlő része van, bár azok is kissé laposodtak!! Atlantisz jól indult, de az is lassult a végére. SG _A

  • @mikloskiszely514
    @mikloskiszely514 Před měsícem

    Ezt még így nem hallottam sehol, de számomra a beszélgetésetek alapján kézenfekvő: Az idő fénysebességgel “terjed”. (ezért most kapok egy Nobel-díjat? :))
    Tehát ha állok, az idő halad (amennyivel nekünk normálisan halad, mintha én lennék egy vízbe dobott (álló) kavics, az idő pedig a hullámok), ha gyorsulok (mindegy milyen irányba az eredeti pozíciómhoz képest, kezdem utolérni az eredeti pozíciómból (fénysebességgel) kiinduló időhullámokat… ha elérem a fénysebességet: Együtt utazok a hullámokkal (hullámlovas lettem :) ) és emiatt az idő számomra nem telik, nem halad…
    Sőt: ha sikerülne leelőznöm azokat, akkor azokba a hullámokba jutnék, amelyek már az indulásom előtt hagytak el engem: magyarul “visszamehetnék” a múltba.
    (most tekintsünk el attól, hogy ez most lineárisan vagy exponenciálisan vagy bármilyen máshogy viszonyul egymáshoz (idő - sebesség)
    Ezért is van az, hogy mi most jelennek látjuk azt, ami (fény)évekkel ezelőtt elindult egy időhullámként egy távoli csillagból.
    Rosszul értelmezem?
    Ha nem, akkor most jár a Nobel-díj? (viccelek, de szerintem ez egy jó analógia)

    • @h734802
      @h734802 Před měsícem +1

      Igen, kapsz, nekem már mondták, hogy elővették neked, csak el kell menned érte ;)

  • @istvanbodor7093
    @istvanbodor7093 Před 26 dny +1

    De miért mondjátok mindig, hogy a tianming a je venchievel találkozik?? Akkor ő már rég halott, nem jut eszembe a neve, de a kardtartó kínai csajjal találkozik aki a luo ji - től vette át a szerepet...

    • @istvanbodor7093
      @istvanbodor7093 Před 26 dny

      Cheng Xin talán

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před 26 dny

      Hol mondjuk ezt egészen pontosan?

    • @istvanbodor7093
      @istvanbodor7093 Před 26 dny

      1 óra 18:40- től

    • @istvanbodor7093
      @istvanbodor7093 Před 26 dny

      De előtte is elhangzott, de nem kötekedés képpen írom, ha úgy hangzott akkor elnézést, csak így elgondolkodtam, hogy akkor hogy is van a sztori

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před 25 dny +1

      @@istvanbodor7093 Nem veszem kötekedésnek, csak szeretné meghallgatni, hol mondtuk rosszul. Ha így van elnézést 😊Szabi

  • @belapasthy7812
    @belapasthy7812 Před měsícem

    Norton hozza szóba D. Gy.-t. Ő a kozmológia professzorát Dávid Gyulát jelenti, akinek rengeteg előadása van a youtube-n. Érdemes átrágni magadat rajta. (Bocs a tegezésért.)

  •  Před měsícem

    Értelmes beszélgetés volt. Én úgy gondolom, hogy az élet természetesen kialakulhatott máshol is, de mi ugye "élet" alatt legfőképpen azt értjük, hogy el e ért olyan evolúciót a biológia máshol is, ahol pl. az emberhez hasonló inteligens lények élnek és fejtegetik az univerzum nagy kérdéseit többek között. És ez a nehezebbik kérdés, mert ez mér nem olyan biztos hogy könnyen kialakulhatott máshol is. Ne feledjük el, hogy a Föld bolygó hihetetlenül szerencsés abból a szempontból hogy mágneses a magja, és lényegében egymáson fekvő 2 földkérge van, ami ugye valószínűleg attól van, hogy valamikor a távoli múltban egy nagy méretű bolygóval ütközött, és ugye abban a kis sávban helyezkedik el a csillagrendszerében, ami az ideális élhető zóna. És ezek összeségéből képes megmaradni a víz, képes kialakulni az ózonréteg és a légkör. Szóval ezek olyan körülmények, amik nem biztos hogy kialakultak máshol is. De van még itt egy plussz dolog: a bolygóknak van egy holdja, ami ha nem lenne, akkor az emberi evolúció talán ki sem tud fejlődni és talán a baktériumok vagy egysejtűek lennének a leginteligensebb fajok a bolygón. Azért fontos a holdunkat felhozni ebben a kérdésben, mert mekkora a valószínűsége annak, az előbb felsorolt feltételek máshol is teljesültek az iniverzumban, plusz azokon felül van még a bolygónak egy olyan "párja" (a Hold) ami léynegében egyensúlyt teremt és tökéletessé teszi az evolúciós fejlődést. És erre nagyon kicsi a valószínűség. A holdunk nélkül, ami léynegében nem is hold, hanem egy bolygó, szóval én társbolygónak szeretem nevezni, szóval nélküle a Föld össze-vissza dülingélne, rövidebbek lennének a nappalok, sokkal gyorsabb lenne a forgási sebességünk, hatalmas viharok lennének a bolygón, áradások, hatalmas hőmérsékletkülönbségek, amihez nem az állati, de a növényi fajok is nagyon nehezen alkalmazkodnának. Szóval konklúziót vonva: nagyon nehezen elképzelhető, hogy van az iniverzumunkban több olyan hely, ahol pl. már úrhajókkal és fénysebességekkel, meg a Star Trek és a Star Wars világához hasonló fejlettségi szintel rendelkező fajok élhetnek. És az viszont nagyon logikus és így könnyen meglehet, hogy talán az emberi faj a legfejlettebb és leginteligensebb faj az unverzumban.

  • @Helyti
    @Helyti Před měsícem +1

    Picit nagy bajnak tartom, hogy földi tapasztalatok vagy tudományok segitségével magyarázunk dolgokat.

    • @brdfsz9142
      @brdfsz9142 Před měsícem

      Nem csak, mire gondolsz? A fizika jó része olyan hipotézis, ami tetszőlegesen reprodukálható volt és elmélet lett belőle, ill. van, amiből még nem lett elmélet, csak az eddigi tapasztalatokkal és sokak által elfogadott hipotézisekkel nem ütközik. Az elméletek is néha pontosításra kerülnek, vagy kibővülnek, hogy csak bizonyos keretek között érvényesek (pl. a Newton-i fizika). Hogyan magyaráznád egy fekete lyuk fizikáját? Nem tudunk odamenni és tapasztalni/méricskélni (ill. egyelőre úgy tűnik, visszajönni nem tudunk). Ill. amennyiben ez spirituális témájú felvetés, akkor vedd úgy, hogy nem írtam semmit.

    • @J24345
      @J24345 Před měsícem +1

      LOL mivel itt élünk, mi mást várnál?

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      Ezt ismerjük, adja magát, hogy ez a kiindulási pont egyelőre számunkra. Ezért fontos az űrkutatás, a csillagászat, hogy ne csak ez az egy koncepció legyen előttünk, hanem jobban megértsük, hogy működik az univerzum! Szabi

    • @Helyti
      @Helyti Před měsícem

      @@spacejunkieH értem én. De azt nem értem , ha nem tudjuk magyarázni a nagy és kis dolgokat. Miért nem vonatkoztatunk el. Más szemszög, más nézőpont. Határtalan variáns.

  • @wakumenukudelongo4548
    @wakumenukudelongo4548 Před měsícem

    Őngyilkos tudósok: szerintem ez - összhangban Ye Wenjie, Evans és követőik választásával - a mai kínai társadalomtól elvárt reakció lehet. A "hagyományos", dogmaként oktatott és kezelt tantételek felülvizsgálatára, vagy a társadalmi berendezkedés hibái esetén annak megváltoztatására még gondolni is halálos bűn lenne, akkor inkább az önkéntes halál - akár az egész emberiségé is.
    A kínaihoz hasonló diktatúrákban (ahogyan annak idején nálunk is) a Párt engedélye nélkül bármit publikálni - na pláne külföldön - súlyos vétség lett volna. Engedélyt pedig csak akkor kaphat rá, ha a Párt "irányvonalát" képviseli, és ennek érdekében néhány pártfunkcionárius akár titkos társszerzőként is hajlandó😀 benne közreműködni. Nem lennék meglepve, ha erre hivatott szakemberek néhány "ideológiai diverzióra" alkalmas (dawkinsi, nem féccbúkos értelemben vett) mémet is találnának a szövegben.

  • @norbertelek2334
    @norbertelek2334 Před měsícem

    Ez nézhetetlen.
    Meg kell nézni az összes reszt, es utána megnézni, mert itt konkrétan elmondjatok az egészet.
    Nem lehetne, csak a csillagaszati dolgokkal foglalkozni?
    Bele se merek tekerni, mert ki tudja, hogy mikor mit szpojlereztek el.
    (koszi a semmit)

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      Ha nem lenne óriási ákombákom betűkkel a borítóképre írva, hogy 'SPOILER ALERT'.... Most erre szerinted mégis mit mondjunk? 😊 Szabi

    • @norbertelek2334
      @norbertelek2334 Před měsícem

      @@spacejunkieH
      Ez igaz. - De nem gondoltam, hogy 2 órán keresztül ez lesz.
      - Gondoltam lesz benne 20-30 perc.
      - Az a baj, hogy az első évadot lattam, de ti az egészet elszpojlerezitek. :(
      (S 1 év múlva nézzem meg, amikor az egész sorozat mar elkészült?) :)

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +2

      @@norbertelek2334 Ott érted félre a műsort, hogy annak tematikája nem a sorozatra épül, hanem a könyv trilógiára. Mi nem a Netflix sorozatot vettük alapul, a három részes kibeszélő műsor sorozatunk első része még a Netflix adás előtt kijött. Szóval eleve rosszul közelíted meg az adást, gondolom a videó leírását sem olvastad el 😊Szabi

    • @norbertelek2334
      @norbertelek2334 Před měsícem

      @@spacejunkieH
      Igen.
      Nem olvastam a leírást.
      Értem. - OK. Bocsi.
      (en bűnöm, en nagy bűnöm) :)

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před měsícem +1

      @@norbertelek2334 Senki sem olvassa, ha ez megnyugtat 😁 Ettől még próbáljuk beleírni a fontosabb információkat, hátha. A könyveket ajánljuk elolvasásra vagy meghallgatásra (link a videó leírásban), ha a sorozat tetszett, akkor a könyv leviszi a fejed, annyira király! 😉 Szabi

  • @laszlopapp9490
    @laszlopapp9490 Před 25 dny

    A könyv egy nagy zagyvaság, nyilvánvaló hogy ez az egész csak a kiadó által fizetett előadás ennek a baromságnak a reklámozására.

    • @spacejunkieH
      @spacejunkieH  Před 25 dny +1

      nyilvánvaló... 😁 Irigylésre méltó magabiztosság. Szabi