Videorecenze: Grafický monitor BenQ PD3205U

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 16. 08. 2022
  • Sháníte monitor pro grafické práce či úpravu fotek a videí? Grafický monitor BenQ PD3205U je ideální volbou. Proč? To zjistíte od našeho kolegy Richarda v této recenzi.
    👉🏻 Kde koupit monitor: www.megapixel.cz/benq-pd3205u...
    👉🏻 Technické specifikace: www.benq.eu/cs-cz/monitor/des...
    #benqmonitor #designermonitor #AQCOLOR
    #graphicdesign #videoediting #USBCmonitor #PD3205U#benq

Komentáře • 13

  • @Z_EOS
    @Z_EOS Před rokem

    Jen dodam, že kupovat takhle naceneny monitor bez kalibračního zařízení je mimo mísu. I prezto ze monitor jako takový je kalibrovaná po výrobě počítač a převod barev mezi grafikou a monitorem je potřeba kalibrivat pro přesnost zobrazení barev. Pro připojení nejlepší použít display port, protože HDMI kabel není primárně staveny na 10bit i když tento monitor není přímo 10bit, ale je to 8bit s funkcí RFC ( frame rate control ).

    • @jiridvorak
      @jiridvorak Před rokem

      tak kalibracni sondu si lze nastesti za 300 korun pujcit a za hodinu kalibraci zvladne i laik, tak nevidim problem. Jedinej problem co tu je nezminenej je ze, 10bit kvuli kteremu si jej prave vetsina lidi koupi opravdu neni na vsech rozlisenich (a jak spravne poznamenano i HDMI vs DP)

    • @Z_EOS
      @Z_EOS Před rokem

      @@jiridvorak díky za poznámku. Ani jsem nevěděl že se dá sonda půjčit. Docela zásadní informace pro lidi co si nemůžou finančně třeba na určitou dobu kalibrační sondu koupit. Jinak ještě jedna věc což je znatelný rozdíl je fakt, že SW line naproti PD line má hardware kalibraci a barvy se vytváří přímo v monitoru naproti PD line který barvy vytváří v PC a posílá do monitoru

    •  Před rokem

      HDMI od standardu 2.0 podporuje 10bit (podmínka pro HDR), nechápu tedy "není primárně stavěný". Kalibrační sonda se dá půjčit, některé monitory ji dostávají i v ceně a u některých monitorů je tovární kalibrace tak přesná, že si se sondou ani nepomůžete (k monitoru dostanete měření).

    • @Z_EOS
      @Z_EOS Před rokem +1

      @ I prezto ze monitor je kalibrovan výrobcem, neznamená to ze nepotřebuje následnou kalibraci pro přesnější barvy. Tím že se barvy a jejich výpočet vytváří v počítači a ne přímo v monitoru, časem dochází k posunu ( odchylkam) které je třeba upravit a prenastavit. Zvláště pomom u monitoru s rozšířeným gamutem... Odchylka u monitoru který zobrazuje 16.7 milionů barev bude menší než u 8bit s FRC kde je zobrazováno 10.7 bilionů barev. Navíc se jedná i kontrolu uniformity podsvícení a kontrola delta E. Je to jako když člověk koupi fotoaparát který je nastavený na určitý výstup barev a ve chvíli kdy koupi kalibrační tabulku jako je třeba xrite color checker passport, zisti, že barvy v LR a CR nema mimo, ale je mimo profil který dosud používal. A pokud mám dva monitory I když budou zcela stejné, nebudou zobrazovat stejně barvy pokud je nenakalibruju stejně.

    • @Z_EOS
      @Z_EOS Před rokem +1

      @ jinak co se týče HDMI... O jakém rozlišení se bavíme? 8bit je 256 odstínů na kanále oproti 10bit kde je to 1024 odstínů na kanále. To znamená že pokud to porovnávám s rozlišením, je datový přenos navýšení stejně jako když porovnává full HD s 4K...pokud tedy mám 4K monitor který je 10bit ( at už pravý 10 bit , nebo 8 bit s FRC) zvyšuje se datový tok na každém kanále 4 nasobne.. A proto potřebuji kabel, který to dokáže zvládnout. Není SD karta která podporuje 4K jako karta CFexpress... Takový je v porovnání rozdíl HDMI a display portu