Finanční trampoty Oty Negramoty - Zrození peněz (1. díl)

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 02. 2022
  • Otík chce být odborníkem na peníze. Nejdříve se seznamuje s tím, jak peníze vznikají a zanikají. Podle něj se peníze berou v bankomatech. Taky si to myslíte? Nebo že je tiskne centrální banka? Kdepak. Vezměte si do rukou poznámky a dávejte pozor, jak systém peněz funguje!
    ℹ ČNB přichází s vlastním seriálem o penězích a finanční gramotnosti. Vzdělávací seriál je určený pro žáky 2. stupně základních a prvních ročníků středních škol. V roli žáka účinkuje herec Lukáš Pavlásek a jako jeho „učitel“ vystupuje člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.
    Více na www.otanegramota.cz.

Komentáře • 18

  • @salamalkebab8377
    @salamalkebab8377 Před 2 lety +16

    Jsem jediný, komu humor Lukáše Pavláska přijde až agresivně nevtipný?

  • @hartman12349
    @hartman12349 Před 2 lety +6

    Pane boze , co jsem to tedko videl ? , jestli je to humor tak se moc nepovedl , ale pokud to ma byt realita ? , tak potes koste tvl :-( , radsi usetrim elektriku a nebudu se na takovy hovadiny ani divat :-(

  • @tomasjurica4268
    @tomasjurica4268 Před 2 lety +7

    Vskutku příjemně a srozumitelně udělané video. Je důležité vysvětlovat i obyčejným lidem jak to v ekonomice funguje tak, aby to pochopili a nemuseli mít naučených desítky ba i stovky ekonomických pojmů. Už se těším na další video :)

  • @Ondrus21
    @Ondrus21 Před 2 lety +5

    Tohle není humorná forma. To je spíš trapas. Částečně i proto jsem čekal, že pod videem zakážete diskuzi. Aspoň ale něčím jsem příjemně překvapen.
    A mimochodem, jak peníze zanikají splácením úvěru? Můžete to trochu rozvést? Docela by mě to zajímalo.

    • @MrPetr74125
      @MrPetr74125 Před rokem

      Normalne. Je to jenom otazka ucetnictvi bank. Tak jako ucetne vznikly z niceho, tak se zase po splaceni ucetne obrati v nic (tak jak je uvedeno ve videu). Proto banky potrebuji bankovni licenci. Kdyz chcete v soucasne dobe a situaci funkcni ekonomiku, tak splacene penize musite nahradit novym uverem (tak jak je uvedeno ve videu). Jinymi slovy, skoro cela ekonomika je zadluzena, a aby jste si mohl neco vydelat/koupit, tak v soucasnem systemu musi nekdo dluzit, pokud zrovna nedrzi v ruce hotovost. Pouze mince a bankovky nejsou dluhem. Bankovni/soukrome penize (neboli uvery/creditni penize) bank jsou zatizeny urokem, ktery ale neni spolecne vytvoren z jistinou (uver ktery si sjednate = nove vytvorene penize - banky penize nepujcuji - vklady na vytvoreni novych penez nejsou bance potrebne, od toho ma bankovni licenci - banka potrebuje klienty na vytvoreni novych penez, ne vklady - uvery tvori vklady a ne naopak - penize vlozene do banky nejsou vklad, ale pujcka bance a proto mate narok na urok - banky nejsou trezorem - kdyby byly, nemusel by za ne rucit stat pro kazdeho klienta do 100 000 EUR). Aby jste mohl splatit jistinu i s uroky musi bankovni system dodat do obehu vice penez nez ekonomika vytvori produktu/sluzeb a inflace je proto nevyhnutelna (penize v systemu prebyvaji a jsou nepokryte praci = inflace - penize ziskaji hodnotu vypujcenim si hodnoty z penez pokrytych praci, coz se da nazvat penezokazectvim). V pripade, ze bankovni system penize na uroky nedoda, bankrot/nebo omezeni produkce/propousteni nekoho v ekonomickem procesu je matematicka jistota (penize v systemu chybi na nakup vsech sluzeb/zbozi ekonomikou vytvorene = deflace). Z tohoto duvodu take CNB ciluje idealne inflaci cca 2% , ale zarucit toto nelze, jelikoz urokove sazby ovlivnuji chovani jednotlivcu/firem a jejich hlad po bankovnich uverech neprimo a CNB take explicitne nehlida na jake ucely banky nove penize vytvareji a dale urokove sazby nemaji vliv na spekulativni chovani nekterych ucastniku ekonomickeho procesu vcetne problemu v ekonomicko dodavatelskych retezcich (viz ceny energii, covid).

  • @leowaiet96
    @leowaiet96 Před 2 lety +9

    Od ČNB bych čekal serióznější seriál, který bude nudný, ale byl jsem mile překvapen. Tohle se vám povedlo :)

  • @evak9539
    @evak9539 Před 2 lety +1

    Viděla jsem všech 8 dílů jedním dechem. Videa se mi moc líbí. Vážná témata zpracovaná s humorem pro cílovou skupinu 12-16 let. Takový dobrý základ i pro mé děti. Děkuji za vytvořená videa.
    Oceňuji, že videa natočil přímo člen bankovní rady.
    Podle komentářů se mi zdá, že si lidé myslí, že se ČNB směje obyčejným lidem a nevidí v popisu, že se cílí na 2. stupeň ZŠ. Tuto informaci bych dala v popisu videí výše, ne až za tlačítko "zobrazit více".

  • @egi__lyricsadder5545
    @egi__lyricsadder5545 Před rokem

    4:10 logicky, když peníze vznikají úvěrem, musí splácením ůvěru zase zaniknout - 4th Newton's law of motion.

    • @MrPetr74125
      @MrPetr74125 Před 7 měsíci

      To ano, ale ve skole to neuci.

  • @miladacechova1494
    @miladacechova1494 Před rokem

    Nebudeme to cpát do našich dětí, že?

    • @MrPetr74125
      @MrPetr74125 Před rokem

      No .... melo by se!!! Nejlepe uz od skolky, aby nastupujici generace vedely odkud se berou penize, jak funguji banky a centralni banky. Bez techto vedomosti nebudou nikdy schopni vytvorit funkcni lidske spolecenstvi a budou se trapit tak jako v soucasne dobe my.

  • @milanmelichar6231
    @milanmelichar6231 Před 2 lety

    Čo je toto za format informácií už vám načisto prepína

  • @anezkaceska6143
    @anezkaceska6143 Před 2 lety

    Vazeni, kteri se opet tak radi a za potlesku nechate oblbovat, doporucuji zhlednout Historii penez od p. Luptaka, poté pochopite vse podstatne.Uz zas, zas a znova verite, stale jeste nechapete o co tady jde?

    • @MrPetr74125
      @MrPetr74125 Před rokem

      Bohuzel, tento pan ze Slovenska stale uvadi chybne, ze banky tvori penize systemem castecnych rezerv, coz neni pravda a na toto se snazi video CNB napravit a uvest na pravou miru. Pan Luptak v dobre vire, micha spravne informace s domnenkami a neumyslnym lhanim a proto nelze jeho videa doporucit k serioznimu nahledu na bankovni sektor a penize.