Õndsaks saamisest ning usust ja mõistusest

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 29. 12. 2020
  • Saatejuht: Heiki Haljasorg. Saatekülaline: teoloogiadoktor Arne Hiob (lisatud küsimused ja 🌞ajamärgid)
    Dr theol Arne Hiob sai 16.detsembril 2020 Eesti Kirikute Nõukogu oikumeenilise aastapreemia Tallinna Rootsi-Mihkli kirikus. Sellega seoses tegi EKN-i hariduse projektijuht Heiki Haljasorg videointervjuu teoloogiadoktor Arne Hiobiga Tallinna Jaani kirikus. Vestluses tuli juttu sola fide‘st, sakramentidest ning teoloogia ja filosoofia erinevatest probleemidest. Intervjueeritav pidi kommenteerima Aquino Thomase, Immanuel Kanti, Friedrich Schleiermacher’i, Adolf Harnacki, Rudolf Otto, Albert Schweitzeri, Karl Barthi, Rudolf Bultmanni, Paul Tillichi ja Karl Rahner’i keskseid teoloogilisi väiteid.
    00:15 Austatud dr Arne Hiob. Te olete olnud EELK Õpetuskomisjoni liige. Kas Teie roll EELK Õpetuskomisjonis on võrreldav omaaegse kardinal Ratzingeri rolliga (ta oli Usudoktriini Kongregatsiooni perfekt katoliku kirikus)?
    02:00 Kristus ütleb: "Õndsad on puhtalt südamelt". Kas inimene saab õndsaks, kui ta palub oma patud Jumalalt andeks?
    03:55 Mis saab siis, kui inimene usub Jumalat, aga on tahtejõuetu, et lõpetada pattude tegemine ja ei suuda oma patte kahetseda? Kas tema ei saa siis õndsaks, kuigi ta ju usub Jumalat?
    07:20 Mis saab siis, kui inimene armastab kõiki planeet Maa inimesi, aga on samuti tahtejõuetu, et lõpetada pattude tegemine ja ei suuda oma patte kahetseda? Kas tema ei saa siis õndsaks, sest ta ju armastab teisi inimesi?
    10:44 Mis on sakramendid? Kas neid on 7, 3, 2 või 0?
    16:43 Mis juhtub inimesega, kui ta võtab vastu ristimise sakramendi?
    21:05 Mis juhtub inimesega, kui ta võtab vastu konfirmeerimise ehk leeritamise sakramendi?
    23:33 Mis juhtub inimesega, kui ta võtab vastu armulaua sakramendi?
    26:57 Mis juhtub inimesega, kui ta võtab vastu pihtimise sakramendi?
    27:42 Kas muud sakramendid peale pihtimise sakramendi on inimese õndsaks saamiseks vajalikud?
    28:58 Kas väljaspool Kirikut on pääsmist (kirikuisa Cyprianus 'Salus extra ecclesiam non est')?
    31:02 Keskaegne filosoof Aquino Thomase filosoofia väidab, et usk ja mõistus ei välista üksteist, vaid täiendvad üksteist. Kas Te olete Aquino Thomasega nõus?
    33:43 Immanuel Kant on rõhutanud moraali autonoomia printsiipi: iga mõistusega olend võib käsitleda ennast universaalse seaduse andjana oma südametunnistuse abil; meil pole vaja välist autoriteeti - olgu selleks Jumal, riik või kultuur. Mida Teie sellest arvate?
    37:10 Friedrich Schleiermacher soovitas võtta Jumala ilmutuse asemel lähtepunktiks inimlik kogemus? Kas Friedrich Schleiermacher eksis?
    40:26 Adolf Harnacki teoloogiast järeldub, et kristliku usu aluseks on Jeesuse kuulutus, mitte kiriku dogmad ega Jeesuse jumalikkus. Kas Adolf Harnackil on õigus?
    43:22 Rudolf Otto väljendas mõtet, et mõiste "pühadus" on tähtsam kui mõiste "Jumal". Kuidas sellest aru saada?
    51:33 Albert Schweitzer kasutab mõistet "aukartus elu suhtes". Kas sündimata lapse elu on sama palju väärt kui surmamõistetud massimõrvari elu?
    01:00:15 Kas Karl Barthil oli õigus, kui ta väljendas mõtet, et ei ole õige püüda Jumalat tunnetada inimesest lähtuvalt?
    01:04:38 Rudolf Bultmann on väljendanud mõtet, et kristliku usu aluseks pole mitte ajalooline Jeesus, vaid piibellik Kristus? Kas Rudolf Bultmannil oli õigus selles küsimuses?
    01:10:19 Paul Tillich soovitas, et teoloogia hoiaks kontakti filosoofia ja kultuuriga. Mis on selle head ja halvad küljed?
    01:13:10 Karl Rahner toetub Püha Pauluse ja Vatikani II kirikukogu teoloogiale: "Igavese õndsuse võivad saavutada ka need, kes selles ise süüdi olemata ei tunne Kristuse evangeeliumi ega tema Kirikut, vaid otsivad siiralt Jumalat ja püüavad armu ajel täita oma tegudega tema tahtmist, niivõrd kui see on neil teada südametunnistuse ettekirjutuste läbi". Kas Vana Testamendi patriarhidel, ristimata lastel ja Okeaaania pärismaalastel on ka lootust pärast surma Jumala juurde jõuda?
    01:27:08 Ja viimane küsimus. Üks pühak on kunagi öelnud, et "lugemine on paljusid inimesi pühakuks teinud". Mida Te soovitate lugeda? Ja kas palvetada oleks ka tarvis?

Komentáře •