Toyota Mirai Mk3 2021 pierwsza jazda PL Pertyn Ględzi

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 21. 08. 2024
  • Dane techniczne: cartests.net/2...
    Hyundai Tucson: • Hyundai Tucson Hybrid ...
    Porsche Taycan 4S: • TEST: Porsche Taycan 4...
    Dacia Sandero: • Dacia Sandero i Sander...
    Audi RS6: • Audi RS6 Avant C8 2021...
    Zapraszam na swoją stronę: pertyn.com
    na Fb: pertynm...
    na Insta: / pertyn
    Kontakt: zapytajpertyna@pertyn.com

Komentáře • 1,1K

  • @StacjeWodorowe
    @StacjeWodorowe Před 3 lety +72

    Witam. Jestem autorem projektu Stacji Wodorowej na której można taki samochód tankować. Moja stacja różni się od istniejących na świecie ponieważ posiada szereg udogodnień i funkcjonalności o których Państwo nie pomyśleli by . Stworzenie infrastruktury takich stacji w Polsce jest możliwe a zastosowanie mojego projektu pozwoliłoby uczynić stacje rentowne , więc nawet prywatni inwestorzy byliby chętni do tworzenia stacji. Pracę swoją ukończyłem miesiąc temu i obroniłem ją na Politechnice Łódzkiej zyskując również wyrazy szacunku od Profesorów. Chciałabym Panie Pertynie zorganizować z Panem rozmowę na temat wodoru i mojego projektu. Pozdrawiam serdecznie.:)

    • @Pertyn
      @Pertyn  Před 3 lety +21

      Przeczytałem pracę i jestem pod wrażeniem - to jest sposób na zwiększenie i funkcjonalności, i przychodowości. Gratuluję

    • @StacjeWodorowe
      @StacjeWodorowe Před 3 lety +17

      @@Pertyn bardzo bardzo dziękuję Panu za przeczytanie i miłe słowa. Chciałbym też widzom kanału móc jakoś przedstawić pracę albo opowiedzieć ciekawostki w skrócie z tym związane . Ps. Liczony w pracy kosztorys dotyczy jednostkowego kosztu stacji. W praktyce gdyby rząd bądź inwestor realizował 1000 takich stacji , każdy z tych podzespołów dałoby się kupić prawie o połowę taniej w związku z czym rentowność stacji byłaby o wiele wyższa . Jeszcze raz dziękuje Panu, że przeczytał Pan moją pracę 😊😊😊😊😊
      Pozdrawiam

    • @boleklolek578
      @boleklolek578 Před 3 lety +2

      Gdzie można o tym poczytać ?

    • @StacjeWodorowe
      @StacjeWodorowe Před 3 lety +4

      @@boleklolek578 miło że jest Pan zainteresowany. Generalnie posiadam do pracy prawa autorskie i z uwagi na innowacyjność projektu składam zgłoszenie patentowe . Jak będę już miał to chce założyć kanał na YT i omówić całą pracę . Chętnie bym Panu wysłał pracę i bardzo mnie cieszy że jest Pan zainteresowany ale trochę się waham póki co. Proszę o wyrozumiałość. Pozdrawiam. Jak by Pan miał jakieś pytania to chętnie odpowiem. Zostawiam e-maila. rafalbcreative@gmail.com
      :)

    • @Dedis87
      @Dedis87 Před 3 lety +2

      To ja mam pytanie. Skąd wziąć wodór i ile kosztuje jego produkcja? Pytanie dodatkowe - jaki jest bilans energetyczny produkcji wodoru np w porównaniu do benzyny.

  • @ukaszkowalski1426
    @ukaszkowalski1426 Před 2 lety +12

    Pertyn- jedyny człowiek na świecie,który mówi w normalnym tempie w prędkości odtwarzania 2X 😀

  • @MrGligi
    @MrGligi Před 3 lety +12

    Jako spaliniarz benzynowy mogę napisać, że to jest elektryk, którego szanuję. W końcu auto elektryczne, które produkuje moc na bieżąco jak w spalinówce, tankuje się w takim samym czasie. Wiele lat czekałem na auto z ogniwem, bo to jest ta przyszłość, a nie auta na baterie.

  • @adasko123123
    @adasko123123 Před 3 lety +16

    Panie Macieju ... Fragment z kapitanem Nemo - poprostu pistacja 😃👍 naprawdę szacunek dla Pana za pasje i styl opowiadania o tematyce motoryzacyjnej. Pozdrawiam serdecznie!

  • @MARJOZEF
    @MARJOZEF Před 3 lety +32

    Małe sprostowanie z dziedziny fizyki. Nie ma czegoś takiego jak temperatura w przestrzeni kosmicznej. Przestrzeń okołosłoneczna jest wypełniona głównie promieniowaniem elektro-magnetycznym i jest to układ wybitnie nierównowagowy. Temperatura zaś jest pojęciem z termodynamiki dla układów równowagowych, w układach nierównowagowych temperatury na ogół nie da się zdefiniować. Najlepiej to zrozumieć na przykładach jak mierzymy temperaturę: wkładamy termometr do wody, powietrza etc ustala się rownowaga pomiędzy termometrem i układem i odczytujemy temperaturę. Jeżeli np wystawimy termometr na słońce to zmierzymy coś, ale na pewno nie temperaturę powietrza. Będzie to jakiś stan równowagi pomiędzy promieniowaniem słońca , powietrzem i termometrem. W przestrzeni kosmicznej są jeszcze większe "cuda". Część statku kosmicznego wystawiona na słońce nagrzewa się do 100 i więcej stopni, a część w cieniu ma np -150 (te liczby są przykładowe). Ale NIE OZNACZA to, że mierzymy temperaturę przestrzeni kosmicznej - mierzymy tylko temperaturę poszycia w stanie równowagi z promieniowaniem. Podawanie, że w kosmosie panuje temp. 0K jest bardzo popularnym błędem, prawda zaś jest taka, że to stwierdzenie nie ma sensu... samo pojęcie temperatury w przestrzenie kosmicznej nie istnieje.

    • @CBerRepsol
      @CBerRepsol Před 3 lety +2

      Trochę nie do końca. Bo w przestrzeni kosmicznej istnieje pojęcie temperatury. Temperatura to nic innego jak energia ruchu cząsteczek. Im wyższa temperatura tym szybszy ruch cząsteczek. Mówi się, że temperatura powierzchni Słońca to kilka tysięcy stopni Celsjusza, ale gdybyśmy byli w stanie wytrzymać to promieniowanie to ciepła byśmy nie odczuli, bo cząsteczek jest tam tak mało, że energii przekazać nam nie są w stanie. I przestrzeń kosmiczna wbrew temu co mówisz ma temperaturę, tylko ośrodek ten jest tak przerzedzony, że temperatura ta byłaby nieodczuwalna. Dlatego nawet taka kwestia jak chłodzenie układów elektronicznych czy samego powietrza w statkach kosmicznych stanowi gigantyczny problem, bo nie ma gdzie tej energii cieplnej przekazać.

  • @robdog55able
    @robdog55able Před 3 lety +8

    Dopiero jak mi w gardle wyschło, zdałem sobie sprawę, że słucham pana z otwartą gębą.

  • @jerzyoppeln-bronikowski3372

    Uwielbiam motoryzację (zarówno piękne V8, jak i prawdziwie ekologiczne i praktyczne samochody, jak prezentowany) ale Pańskie filmy oglądam też dla ogromnej porcji wiedzy, ciekawostek i interesujących nawiązań. Dziękuję 😊

  • @jozefsmyk8531
    @jozefsmyk8531 Před 3 lety +2

    Dzien dobry, Panie Macieju,
    Jako pracownik firmy zajmujacej sie rozwojem ogniw paliwowych cos moge powiedziec i tak:
    wodor mozna pozyskiwac z gazu ziemnego poprzez jego reformacje. Same ogniwa mozna tez zasilac gazem ziemnym, choc oczywiscie czysty wodor jest lepszym rozwiazaniem. Wyobrazmy sobie np. produkcje wodoru na stacji z gazu ziemnego, ktory to wodor nastepnie mozemy zatankowac do samochodu.
    Jest mozliwe nawet posiadanie ogniw wodorowych w domu i tankowanie paliwa w garazu podczas gdy prad z ogniw sluzy tez, a moze przede wszystkim do ogrzewania domu i zaopatrywania go w energie.
    Ceny ogniw beda spadac, jako ze technologia jest caly czas rozwijana i jest pole do poprawy jej wydajnosci i trwalosci. Absolutnie nie jest to technologia na takim poziomie zzawansowania jak chocby baterie, ktore zdaja sie byc u kresu mozliwosci przy aktualnej ich technologii.
    Rozwoj technologii wodorowych bedzie postepowal, choc nie bedzie sie to odbywac przy akompaniamencie tak fantastycznych deklaracji jak chocby zapowiedzi prezesa Tesli. Pozostaje pytanie, czy wobec zainwestowania tak poteznych srodkow w samochody bateryjne bedzie wola branzy na przestawienie sie na wodor?
    Artykul zalaczam jak punkt zaczepienia do dalszych poszukiwan: www.theengineer.co.uk/bosch-ceres-solid-oxide-fuel-cell/
    Nie jestem w stanie nic powiedziec o kosztach i oplacalnosci kazdego rozwiazania, natomiast jest ich wiele i moze nas jesze wodor zaskoczyc.

    • @Pertyn
      @Pertyn  Před 3 lety +1

      Ja widziałem w Kaliforni oferowany tam od 3 lat przydomowy system produkcji wodoru z własnego OZE - i niekoniecznie przydomowe, ale lokalne zespoły OZE-elektrolizer są najlepszym rozwiązaniem, pełna czystość, wydajność i zapewne drastyczny spadek cen

  • @vertilozyska3298
    @vertilozyska3298 Před 3 lety +19

    I to jest jedyny słuszny kierunek 💪
    Nie myślałem, że to napiszę kiedykolwiek - Piękna ta Toyota

    • @polish-greek
      @polish-greek Před 3 lety +2

      ten klor jest poprostu petarda ! czekamy na stacje !

    • @vertilozyska3298
      @vertilozyska3298 Před 3 lety +2

      @@polish-greek tak, kolor jest piękny

  • @bartoszkorek8663
    @bartoszkorek8663 Před 3 lety +12

    Takich właśnie elektryków nam trzeba. Mirai to auto przyszłości, w sumie już sama nazwa na to wskazuje.

  • @pawekozmierczak3278
    @pawekozmierczak3278 Před 3 lety +6

    Toyota nie ustaje w poszukiwaniu coraz lepszych aut i napędów. Prawie 24 lat temu dostaliśmy Priusa, który zapoczątkował hybrydy, teraz mamy Mirai, która przyczyni się pewnie do rozpowszechnienia wodorowych wozów. Toyota lubi wyznaczać trendy

    • @sebastianradwanski6607
      @sebastianradwanski6607 Před 3 lety

      jak zbuduja infrastrukture obniza koszty wytworzenia dystrybucji tego paliwa minie kilkadziesiat lat wstepnie zakladaja sens tego na lata 2030 a nawet 2050 a narazie Hyundai Honda i Toyota maja takie auta reszta producentow szuka innych moze zrodel zasilania. No i co koszt przejechanie 100km to minimum 50 zlotych gdy diesel to zrobi srednio 35 a nawet mniej Na dzisiaj wytworzenie wodoru to az 95% wykorzystanie zrodel kopalnych wiec czystosc tego paliwa to tylko uklad wydechowy pojazdu bo tak jest jak z elektrykami baterie to wydobycie ciezkich metali a potem gdy bedzie ich juz az tak duzo jak obecnych konwencjonalnych pojazdow te zuzyte baterie trza utylizowac Wiem w wielu krajach rozwinietych moga sobie z tym poradzic ale wiele biednych bedzie znowu smietnikiem tego bo inni beda za to dobrze placic i kolo sie zameka .

    • @pawekozmierczak3278
      @pawekozmierczak3278 Před 3 lety +1

      @@sebastianradwanski6607 Obstawiam, że zajmie to znacznie mniej czasu. ładowarek też kiedyś nie było a teraz można je spotkać. Toyota na pewno będzie dążyć do tego, aby jak najszybciej stacje powstały i u nas. No ale nie ma co się ograniczać tylko do polskiego rynku. Na świecie już są auta wodorowe i się sprawdzają. MIrai jest lepsza niż auta na baterie, bo jednak zasięg jest większy i tankowanie szybkie. A jak technologia się rozpowszechni to tankowanie będzie tańsze.

  • @leszko8632
    @leszko8632 Před 3 lety +7

    W tym odcinku Pana ględzenie na temat elektryków było bardzo interesujące

  • @JohnDoe-gb5gv
    @JohnDoe-gb5gv Před 3 lety +16

    To był bardziej program naukowy, niż test auta, świetny materiał :)

  • @ArtekCzorny
    @ArtekCzorny Před 3 lety +43

    Panie Macieju nie ma sie co rozwodzic nad spatkiem ceny wodoru. Juz nasi milosciwie nam panujacy zadbaja aby zbytnio ta cena nie spadla...

    • @razdwa8451
      @razdwa8451 Před 3 lety

      A jest drogi ?

    • @ArtekCzorny
      @ArtekCzorny Před 3 lety

      @@razdwa8451 przystepny, patrzac na ceny pb. Ale moze byc znaczaco tanszy, ale wtedy... wiadomo akcyza, oplata paliwowa itd.

    • @razdwa8451
      @razdwa8451 Před 3 lety

      @@ArtekCzorny No, jestem bd ciekaw jak to się potoczy.

  • @KamilKamil-tq6dd
    @KamilKamil-tq6dd Před 3 lety +9

    24:54 pozdrawiam z białego Movano ✌️
    Mirai i jej lakier w pełnym słońcu robią świetną robotę 😍

  • @agnieszkarablewska1461
    @agnieszkarablewska1461 Před 3 lety +7

    Korekta ladowanie z moca 350kW to jakies 30-40 minut. Tesla Model 3 wazy 1850kg. Ogniwo jak ogniwo Miraj tez ma baterie. Dodajmy ze 1 kg wodoru kosztuje 10 euro i to dotowany, bo rynkowo jest drozszy. Produkcja wodoru jest prosta, ale przechowanie juz nie, bo.generuje spore straty.

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety +2

      Tak jakby przesył prądu nie generował olbrzymich strat a reszta to straty w pojemności baterii podczas spadku temperatury.

    • @agnieszkarablewska1461
      @agnieszkarablewska1461 Před 3 lety

      @@konik999 O ile wiemy o jakich wartosciach mowimy. 75-100kWh ma swoja cene rynkowa policzona juz ze stratami. Wodór dotowany kosztuje 10euro za kg, ale koszt jego produkcji jest sporo wyzszy. Jedna z cech tej produkcji jest uzycie nadmiaru pradu w slonecze letnie dni. Czyli zamieniamy prad na widor aby zamienic widor na prad. Skrot to zamienic prad na km

    • @agnieszkarablewska1461
      @agnieszkarablewska1461 Před 3 lety

      @@pb-jm1hn Po 7 uzywanych EV najwyzsze straty to zmiana zasięgu np. ze 130 na 100km i to przy ponad -15 i tylko z powodu ogrzewania. Norwegia jakoś sobie chwali te relacje. Jakim EV jeżdzisz ze taki problem zauważasz?

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety

      @@agnieszkarablewska1461 Tym się teraz zajmuje jeden z największych producentów paliw i Wodoru. czcams.com/video/QynsaFNrS6c/video.html

  • @tomaszu5066
    @tomaszu5066 Před 3 lety +8

    Ten samochód to Prawdziwy Majstersztyk - BRAVO dla Toyota Motor Corporation !!!!!! dziękujemy za przedstawienie

  • @Paweland
    @Paweland Před 3 lety +8

    To Pan jechał tą furą ! Rejestracja się zgadza :) piękny samochód jak go zobaczyłem ,bardzo duża ta toyota robi wrażenie jadąc za nią :) pozdrawiam

  • @bielak019
    @bielak019 Před 3 lety +16

    Wow, jestem zaskoczony tym testem nie spodziewałem się tego
    Rzecz jasna mile i pozytywnie
    Pozdrawiam
    Miłego wieczoru i weekendu życzę
    Dzięki Pertyn

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety +4

      @@janwinnicki5764 Chyba nikt się nie spodziewał tego testu ,więc p. Pertyn odjechał w kosmos. Ale jak już widać na YT to chyba część jakiejś większej strategii i kampanii . Inna sprawa że to przyszłość , choćby ze względu na transport ciężki. O ile zatankowanie TIR a wodorem to kwestia minut , duży zasięg i czysta ekologia o tyle takie zabiegi z EV na baterię w przypadku transportu ciężkiego nie mają najmniejszego sensu .

  • @jontasone
    @jontasone Před 3 lety +17

    Fantastyczny test. Obejrzałem od deski do deski, bardzo ciekawe ględzenie

  • @karolokon5750
    @karolokon5750 Před 3 lety +7

    I to jest to. Ja teraz jeszcze kupiłem diesla ale może za 3 lata takie auto wodorowe stanie się na tyle popularne że już bez obaw będzie można kupic.

  • @pawel89pawel
    @pawel89pawel Před 3 lety +13

    Jaram się tym autem jak wściekły. Mam ogromną nadzieję, że ma Pan rację i świat pójdzie w samochody wodorowe, podpisuję się pod Pana tekstem rękami nogami uszami i czym tam mogę. Brawo Toyota! Ręce same składają się do oklasków. Dziękuję za znakomitą zresztą jak zwykle recenzję. Zdrowia życzę :-).

  • @martingorbush2944
    @martingorbush2944 Před 3 lety +10

    @8:30. O tym wycofaniu samochodów elektrycznych z Stuttgartu to poproszę źródło, ale nie podawać danych, które ktoś z tyłka wyciągnął.
    15% (300kg na 2 tony) różnicy w masie nie powoduje znacząco większego zużycia opon. Już nie mówiąc o tym, że poza pyłami w spalinach to największym problem w mieście jest pył z klocków hamulcowych. A jeżeli ktoś potrafi jeździć elektrykiem to odzyskując energię nie musi kompletnie dotykać pedału hamowania. Osobiście znam sytuację, że koleś przez 80 tys. km nie wymieniał klocków w elektryku, aż mu tarcze zardzewiały.

    • @Pertyn
      @Pertyn  Před 3 lety

      Kochany, nie wiem, co Pan wyciąga sobie z tyłka - a sądząc po poziomie i kulturalnym, i merytorycznym Pańskiego komentarza, nie ma sensu podawać linku, bo i tak się Pan zgubi, mimo kliknięcia… Pisał o tym focus.de i z tego tyłka to wyciągnąłem. Przywoływał podobne dane ADAC. Z tego tyłka też dałoby się wyciągnąć, gdyby awanturujący się bobas Martin umiał szukać, a po znalezieniu - przeczytać.
      Nie wiem, czy kiedyś Pan słyszał o takim drobiazgu, jak fizyka - to tak w kwestii „nieistotnego” zwiększenia zużycia opon przez 15-procentowy wzrost masy, która podczas jazdy zmienia się w potężną siłę, w wielu sytuacjach zwiększając zużycie i opon, i hamulców nie o 15, a o 50 procent.
      I jeszcze w kwestii „nie musi kompletnie dotykać pedału hamowania” - no cóż, są dokładnie dwa modele elektryczne na świecie z możliwością jazdy bez dotykania hamulca - ale i tak dotyczy to najwyżej 60% sytuacji drogowych. Więc używanie takich uogólnień oznacza tylko że Pan Martin nie wie, o czym mówi, ale jest bardzo stanowczy w wypowiedziach…

    • @martingorbush2944
      @martingorbush2944 Před 3 lety

      ​@@Pertyn. Co do hamowania rekuperacyjnego to obecnie każdy masowo produkowany elektryk je posiada. Może nie wszystkie potrafią się w ten sposób zatrzymać, ale to dotyczy prędkości poniżej 20km/h.
      Co do zakazu wjazdu pojazdów elektrycznych do Stuttgardu to oczywiście niczego takiego na stronie Focus.de nie znalazłem. www.focus.de/suche/?q=Elektroauto%20stuttgard
      Najbliżej tego typu rozważań znalazł się artykuł, który przywołuje tego typu problem. Ale szybsze zużycie opon w samochodach elektrycznych wynika przede wszystkim z większego momentu obrotowego. Chociaż oczywiście większa masa to również większa bezwładność, czyli do tego problemu się dokłada. Ale jak to będzie istotne to jeszcze potrzeba sporo analiz.
      www.focus.de/auto/news/feinstaub-im-fokus-fahrverbote-womoeglich-bald-auch-fuer-elektroautos_id_12749965.html

  • @kierowca23
    @kierowca23 Před 3 lety +11

    To jest przyszłość motoryzacji i nie tylko - ogrzewania domów również.

  • @Lorak1981
    @Lorak1981 Před 3 lety +8

    I to jest przyszłość szeroko rozumianej elektryfikacji !!

  • @mmechanic3811
    @mmechanic3811 Před 3 lety +27

    I taka przyszłość motoryzacji z napędem elektrycznym + wodorem mnie przekonuje.

    • @Dedis87
      @Dedis87 Před 3 lety

      Ciekawe czy koszt paliwa Cię przekona ;)

  • @furniturefactory7702
    @furniturefactory7702 Před 3 lety +10

    Zakazanie BEV bo są za ciężkie i emitują co ???? Co za brednie ! Ścierają klocki ? EV hamują silnikiem i praktycznie nie używają tarcz hamulcowych. Tesla model 3 waży 1750 kg a ma zasięg około 450 km ! Toyota musiała chyba słono zapłacić za wygadywanie takich farmazonów.
    W fizyce cuda się nie zdarzają z 100kwh prądu naładujemy 97 kwh baterii , na czym średnio zrobimy elektrykiem 500 km, by wyprodukować wodoru na 500 km potrzeba 200 kwh prądu taka to ekologiczność.
    Jedyną zaletą wodorowców jest szybkość tankowania na zagranicznej stacji bo w PL nie ma żadnej.

  • @krzysztofsmolinski9794
    @krzysztofsmolinski9794 Před 3 lety +14

    Czy Pana porąbało? Pytam poważnie. Smog z klocków hamulcowych ciężkich elektryków? Ja nie pamiętam kiedy wymieniałem klocki w swoim i3. 90% hamowania silnikiem (rekuperacja)

    • @QuattroRMT
      @QuattroRMT Před 3 lety

      ty umiesz jeździć takim samochodem, ale 90% nie umie.

    • @jarekzielinski9538
      @jarekzielinski9538 Před 3 lety +3

      @@QuattroRMT Tu nie chodzi o umiejętności, te samochody są tak zrobione, że właściwie to przy awaryjnych hamowaniach dochodzi tylko do zwiększonego zużycia. Normalnie hamując kocki są dołączane w ostatniej fazie hamowania. Myśle, że w wielu elektrykach klocki są w stanie dobić do 200k km.

    • @QuattroRMT
      @QuattroRMT Před 3 lety +1

      @@jarekzielinski9538 w wielu elektrykach zaciski się zacierają z braku używania i jest wielkie zaskoczenie gdy trzeba hamować 🤣🤣

    • @martingorbush2944
      @martingorbush2944 Před 3 lety +2

      @QuattroRMT. Ten sam problem dotyczy również aut z ogniwami, gdyż one jednak posiadają mały akumulator (2kWh) dla zapewnienia bufora energii właśnie m.in. z hamowania rekuperacyjnego.

    • @Pertyn
      @Pertyn  Před 3 lety +1

      Poza i3 jest jeszcze tylko jeden samochód, który pozwala na tak intensywną rekuperację (Leaf). A użytkowanie każdego pojazdu oznacza wytwarzanie smogu (wytwarzanie cząstek stałych), więc jeśli w Stuttgarcie tak im wyszło z obliczeń, to ja mogę to tylko skomentować. A ponieważ właśnie Stuttgart rozpoczął w Europie walkę z pojazdami wytwarzającymi smog nawet mając najnowocześniejsze silniki, to chyba jakieś argumenty mają - może nawet lepsze niż „ja umiem rekuperować”

  • @jeremiuszpotorak1557
    @jeremiuszpotorak1557 Před 3 lety +4

    Świetny odcinek. O wodorze mówiono już od dawna , że to paliwo przyszłości ,aż w końcu jest dobrze dopracowane auto Toyoty - Mirai. Daje to dużo optymizmu na przyszłość. Nie zwalnia również technologia aut na baterie które ponoć będzie można naładować w 5 minut . Ogromny postęp na naszych oczach 👍

  • @kicaypwpl7935
    @kicaypwpl7935 Před 3 lety +3

    Zaciekawił mnie ten samochód ale tak energiczna prezentacja zniechęciła mnie dosyć skutecznie do obejrzenia filmu w całości

    • @Bartekem88
      @Bartekem88 Před 3 lety +2

      Pana Petryna słucha się wyłącznie na przyspieszonej prędkości odtwarzania. Osobiście ustawiam x2 :)

  • @grzegorzterczewski7098
    @grzegorzterczewski7098 Před 3 lety +6

    Witam Panie Macieju. Mi też bardzo podoba się taka przyszłość. Materiał dający do myślenia. Super się ogląda. Dzięki.

  • @bioorganika_nowolipki
    @bioorganika_nowolipki Před 3 lety +4

    Panie Macieju świetny film. Rzeczowy, inspirujący, bardzo przyszłościowy. Dzięki.

  • @piotrtyborowski667
    @piotrtyborowski667 Před 3 lety +3

    I to jest to, co kiedyś chciałbym zobaczyć w swoim garażu (może jeszcze zdążę) :-). Wszystkie zalety elektryka bez jego największej wady - akumulatorów. Może się to udać, bo nie tak dawno pierwszy Prius był podobną "rewolucją", a obecnie Toyoty z tą technologią praktycznie wyparły Diesle z oferty tej marki. A samochód jest genialny.

  • @pieterde2744
    @pieterde2744 Před 3 lety +8

    Dzień dobry. Mieszkam w okolicy Stuttgartu i chciałbym się odnieść do jego zanieczyszczenia. Brakuje w Pana słowach małego wyjaśnienia co to jest najbardziej zanieczyszczone miasto Niemiec. To zanieczyszczenie jest porównywalne wysokie jak w moim rodzinnym mieście Jaśle czyli małym miasteczku w Beskidach. Coś co dla Niemiec jest smog w Polsce jest czystym powietrzem.

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety

      Powiedz sąsiadom żeby nie palili w piecach starymi oponami to będziesz miał powietrze jak w Alpach

    • @pieterde2744
      @pieterde2744 Před 3 lety

      @@konik999 mieszkam w Niemczech w mieście +100k mieszkańcowi i mam jak w Alpach

    • @polish-greek
      @polish-greek Před 3 lety

      @@pieterde2744 i co sie chwałi Jasło gorsze???? co to za polka? Beskidy gorsze od Stutgardu no nie powiedział bym sczegulnie jak ktos zobaczy ze pól polski jedzie tam !

    • @pieterde2744
      @pieterde2744 Před 3 lety

      @@polish-greek jak napiszesz po polsku to ci odpisze :-)

  • @piotrziembicki6933
    @piotrziembicki6933 Před 3 lety +7

    Niesamowicie wartościowy film! Rewelacja!

  • @wojciechmilewski8622
    @wojciechmilewski8622 Před 3 lety +8

    Tak, to jest przyszłość motoryzacji. Przełomowy materiał w myśleniu o przyszłości.

  • @tomaszl8114
    @tomaszl8114 Před 3 lety +8

    Euro 7 od 2025 r. = zmniejszenie emisji o kolejne 60-90% w porównaniu do Euro 6d - niedługo będzie jak na Kubie

  • @robertgorecki6500
    @robertgorecki6500 Před 3 lety +7

    Japonia górą po raz kolejny.Dobrze że to Japończycy dopracowują tą technologię.Super samochód.

    • @kris7064
      @kris7064 Před 3 lety

      Dobrze, że nie Niemcy 😉

    • @robertgorecki6500
      @robertgorecki6500 Před 3 lety +1

      @@kris7064 Niemcom najlepiej wychodzi projektowanie czołgów i tym podobnych pancerników 😊👍

  • @gbplus747
    @gbplus747 Před 3 lety +12

    Kapitalny odcinek, auto zachwycające. Niech ta przyszłość przyspieszy! 🙂

  • @rocket597
    @rocket597 Před 3 lety +8

    Jak ugasić pożar akumulatora w samochodzie tankowanego wodorem i ładowanego z wtyczki?

    • @kryka478
      @kryka478 Před 3 lety +1

      Co do wodorowego się nie wypowiadam, ale elektryka pakujesz na 48h do kontenera z wodą. Wtedy masz 100% gwarancji że samozapłonu nie będzie i ... zagasisz go skutecznie.

    • @rocket597
      @rocket597 Před 3 lety

      @@kryka478 Czy straż pożarna jeździ z konterem wypełnionym wodą? Słyszałem, że akumulator pali się nawet pod wodą.

    • @kryka478
      @kryka478 Před 3 lety

      @@rocket597 Około 9000l wody potrzeba do ugaszenia hybrydy. Ten kontener to tak dla pobudzenia wyobraźni :)

    • @rocket597
      @rocket597 Před 3 lety

      @@kryka478 Samochody z silnikiem elektrycznym mają większe akumulatory od samochodów z silnikiem spalinowym i elektrycznym.

    • @kryka478
      @kryka478 Před 3 lety

      @@rocket597 Dokładnie jest jak piszesz, dlatego i wody do gaszenia elektryka potrzeba dużoooo więcej niż hybrydy.

  • @kiad6509
    @kiad6509 Před 3 lety +6

    Jedna uwaga na temat ceny wodoru. Te 9.5 € za 1kg wodoru prawdopodobnie należy co najmniej pomnozyć przez 2 jak nie więcej, aby uwzględnić opłasty fiskalne jeżeli chcemy porównywać z benzyną czy olejem napędowym. Kalkulacja oczywiście będzie nie taka fajna jak ją Pertyn przedstawia. Co nie znaczy, że nie jest to kierunek prawdopodobnie bardziej przyszłościowy niż prąd z akumulatorów.

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety

      9,5 Euro to cena detaliczna w Niemczech z podatkami. Niemcy wbrew pozorom też płacą podatki i też chętnie wrzucają je w paliwo.

    • @TheAmb00
      @TheAmb00 Před 3 lety

      Przez efekt skali, cena wodoru może spadać.

  • @top10cars80
    @top10cars80 Před 3 lety +28

    Ciekawe auto. Oby tylko ta siec stacji jakos znosnie sie rozwijala.

    • @boleklolek578
      @boleklolek578 Před 3 lety +1

      To jest jeszcze zbytnio skąplikowane.
      Powinien być agregat prądotworczy na benzynę jak w nowoczesnych dronach transportowych.

    • @Dedis87
      @Dedis87 Před 3 lety +1

      Szczerze mówiąc nie ma sensu. Produkcja, transport i przechowywanie wodoru jest znacznie droższe i energochłonne od benzyny. To nie jest wyjście

    • @monetarnie3841
      @monetarnie3841 Před 2 lety

      @@Dedis87 jest wyjście bo wodór jest lepszy niż elektryk a normalne silniki są zabronione po 2035 roku

  • @michal.laskowski.
    @michal.laskowski. Před 3 lety +59

    I to jest jedyne logiczne,elektryczne, ekologiczne i potencjalnie tanie rozwiązanie

    • @ziemniakrock8371
      @ziemniakrock8371 Před 3 lety +6

      Ja jako petrolhead jestem za wodorem bo to ma sens, jest prawdziwie ekologiczne a jak to dopracują to z czasem i cena będzie niższa a jeździ fajnie

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety +13

      @@pb-jm1hn Można go wytworzyć z elektrowni wiatrowych , solarnych , biomasy czy turbin gazowych ale póki co Polska ma wodoru w opór i prawie nim ni handluje . Mamy 3 cie miejsce w Europie i 5 te na świecie w produkcji wodoru. Więc logicznym jest że w kraju który ma zasoby wodoru jak Arabowie ropy nie pójdziemy w Chińskie bakterie tylko w rodzimy wodór. To chyba największa szansa dla Polski w historii. Kierunek rozwoju kreuje możliwość zastosowania rozwiązań w transporcie ciężkim a tu ogniwa wodorowe deklasują rozwiązania napędu na baterię.

    • @michal.laskowski.
      @michal.laskowski. Před 3 lety +2

      @@pb-jm1hn wodór jest najpowszechniejszym pierwiastkiem we wszechświecie. Gdyby tylko polityka na to pozwoliła to można by go w zasadzie używać prawie za darmo. No ale to się nikomu nie będzie opłacać poza kierowcami)

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety +2

      @@pb-jm1hn Izera będzie miała swoja niszę na rynku aut miejskich , czyli to do czego stworzone są auta na baterię auta na ogniwa paliwowe przejmą całą resztę . Poza tym przekształcenie Izery w auto zasilane z ogniw paliwowych to kwestia technicznie bardzo prosta , zwłaszcza przy zmianie modelu. Jak popatrzysz na Toyotę Miraj to jest to w 85% zwykły seryjny samochód który w komorze silnika zamiast jednostki spalinowej ma ogniwo paliwowe , zbiorniki paliwa i silniki elektryczne na tylnej osi. Tu masz to wyjaśnione i rozebrane na części czcams.com/video/5sxYqDMFgnY/video.html P.S Sprawność ogniw nie jest problemem bo i tak jest wyższa niż dla silnika spalinowego a baterie muszą mieć dostarczany prąd który znika podczas przesyłu a ich sprawność spada wraz z temperaturą . Nie ma idealnych rozwiązań za to stosujesz te których masz dużo. To tak jak Arabowie siedząc na ropie lata temu szukali by alternatywnych paliw. Polska stoi wodorem i musi to wykorzystać

    • @jank8655
      @jank8655 Před 3 lety

      Tanie, to jeszcze dużo lat minie.

  • @przemysawgoebicki7243
    @przemysawgoebicki7243 Před 3 lety +4

    Chapeau bas za ten "wykład"! "Zaimponił" mi Pan!👏👏

  • @ukaszglik536
    @ukaszglik536 Před 3 lety +5

    Pertyn, czasami ględzisz aż za bardzo, ale ten film... Takiej pigułki wiedzy dawno nie połknąłem 😍 mam nadzieję, że za 10 lat Corolla i Yaris będzie w wodorze, a stacje paliw pojawią się w każdym mieście < 50 tyś mieszkańców. Największym problemem tej technologii będzie polityka. A Toyota lada moment powie 'sprawdzam' tym wszystkim EKO politykom.

    • @jakubek89
      @jakubek89 Před 3 lety

      ta, to wymyślą podatek na wodór żeby w ue kosztował 5x więcej niż wszędzie

  • @adam_speed_skater
    @adam_speed_skater Před 3 lety +7

    Kibicuje autom wodorowym :)

  • @pawefiett2468
    @pawefiett2468 Před 3 lety +9

    Z tymi szybko zużywającymi sie klockami w elektrykach w Stuttgarcie to dość mocno Pan popłynął Panie Macieju! W elektrykach to tarcze rdzewieją i trzeba czasem rekupercję na trochę wyłączyć.

    • @pchzl
      @pchzl Před 3 lety +3

      Ciekawe skąd on to wytrzasnął, bo większej bzdury dawno nie słyszałem a i nawet wujek Google nie pokazał nic na ten temat ani po angielsku ani po niemiecku. Brzmi to jak totalna głupota...

  • @niebieskimrowkojad2803
    @niebieskimrowkojad2803 Před 3 lety +9

    Taaakim autom mówimy zdecydowane taaak!

  •  Před 3 lety +4

    Wydaje mi się, że przyszłość leży równolegle w samochodach z ogniwami paliwowymi, jak i z akumulatorami. Te pierwsze raczej większe i do dłuższych przejazdów a te drugie mniejsze, na miasto i dla tych co mają gdzie ładować z gniazdka, najlepiej ze słońca.

  • @GUREGORI74
    @GUREGORI74 Před 3 lety +3

    Imponujące i z Przyszłością -Wodór Bravo

  • @ardian_h2294
    @ardian_h2294 Před 3 lety +6

    Do Tych wszystkich, którzy wspominają o stacjach... Spokojnie, stacje też przybędą i w tym przypadku jest to prawdziwa przyszłość... Pierwsze samochody spalinowe jak powstały to też stacji nie było 😉... Od czegoś trzeba zacząć i Japończycy zaczęli między innymi Toyota i Honda... Toyota wie co robi i założę się, że większość marek motoryzacyjnych pójdą śladami za Toyotą.

    • @bartoszp9455
      @bartoszp9455 Před 3 lety

      Spoko, ktoś będzie musiał płacić: podatek drogowy, emisyjny, autostradowy, od źródeł odnawialnych itd. A gdzie najlepiej go ściągać podatki? Na stacji tankowania :-) . Napewno nie będę ja za nie płącil ładując auto w domu za 0,5 zł za 1 kWh

  • @XAWIERD
    @XAWIERD Před 3 lety +4

    Piękne ,ciekawe auto . Prawdziwa przewaga dzięki technice.

  • @piotrekprs7336
    @piotrekprs7336 Před 3 lety +9

    Kilka miesięcy temu zmieniałem auto i w sumie też dzięki temu co Pan mówił padło na Camry. Okazuje się, że z miesiąca na miesiąc coraz bardziej auto mi odpowiada. Mirai poprzedni był po prostu brzydki. Ale chyba za te niecałe 4 lata ja - ktoś co masę lat tylko o tdi myślał, będę brał takie auto wodorowe pod uwagę... Sam zastanawiam co się dzieje, ale świat motoryzacyjny się zmienia.

  • @Przemix88
    @Przemix88 Před 3 lety +30

    większe zużycie hamulców w elektrykach neguje każdy ich test - przez rekuperację hamulce żyją 3 razy dłuzej jak w benzynowcu

    • @michalmgd
      @michalmgd Před 3 lety +1

      Tak, ale przy każdym przeglądzie dodatkowo biorą od Ciebie kasę za czyszczenie tarcz i klocków hamulcowych

    • @handymanpawel
      @handymanpawel Před 3 lety +2

      Miło się Pana słucha, szczególnie że czuję się Pan jak to się mówi "żyje tematem". Nie nam Pana historii zawodowej ale "pachnie mi to" dziennikarstwem motoryzacyjnym :) Pozdrawiam!

    • @krzysztofszabat7956
      @krzysztofszabat7956 Před 3 lety +3

      Jak się nie umie hamować silnikiem to się zużywają. Ja klocki mam od 6 lat i jeszcze mam połowę, a dziadkowo nie jeżdżę

    • @matijas.
      @matijas. Před 3 lety

      @@michalmgd nic nie biorą, nie strasz ludzi

  • @rw9737
    @rw9737 Před 3 lety +33

    Tak przy okazji ( bez złośliwości z mojej strony ) to robi Pan lepsze reklamy Toyocie niż Pan Zientarski... ;)

    • @lukaszlewczuk
      @lukaszlewczuk Před 3 lety +6

      Pelna zgoda - Toyota powinna panu Pertyńskiemu płacić jakieś konkretne kwoty 😉

  • @gregs23
    @gregs23 Před 3 lety +4

    Po obejrzeniu tego testu sprawdziłem ile jest stacji tankowania wodorem w Europie. I jest ich na prawdę dużo, aż w szoku jestem. Niestety w Polsce nie ma ani jednej, ale ta technologia ma na prawdę szanse zaistnieć w prawdziwym świecie.

    • @86budda
      @86budda Před 3 lety

      Szkoda tylko że kilogram wodoru kosztuje €9,50

    • @AleksanderWilkowski
      @AleksanderWilkowski Před 3 lety +1

      @@86budda wciąż taniej niż ładowanie auta bateryjnego na szybkiej ładowarce. Dodatkowo, wraz z efektem skali wodór będzie taniał.

    • @86budda
      @86budda Před 3 lety

      @@AleksanderWilkowski Jasne, ale drożej niż ładowanie w domu, albo diesel/LPG. Co do tańszego wodoru to mam pewne wątpliwości - aktualnie 90% przemysłowo wytwarzanego wodoru pochodzi z paliw kopalnych, w tym ponad 50% z reformingu metanu parą wodną. Powstaje przy tym sporo CO2, a paliwa kopalne chyba nie będą taniały. Produkcja wodoru przez elektrolizę wody jest z kolei mało efektywna - straty energii są duże większe, niż gdybyśmy wykorzystali ten sam prąd do naładowania akumulatora. Nie żebym był fanem elektryków z akumulatorami litowo-jonowymi, bo mają swoje problemy, ale nie widzę masowego zastosowania wodoru w ciągu 20-30 lat. Optymalna byłaby zapewne elektroliza wody za pomocą energii wytwarzanej w elektrowni fuzyjnej, ale to pieść przyszłości.

    • @Pertyn
      @Pertyn  Před 3 lety

      Dosłownie za kilka tygodni będą pierwsze dwie. A wodór i technologia będą tylko tanieć

  • @dam79iano
    @dam79iano Před 3 lety +33

    nie trzeba dojeżdżać do instrybutora?! 😁

    • @FirssenSimracing
      @FirssenSimracing Před 3 lety +1

      Co wszyscy z tym instrybutorem...?

    • @bobert83
      @bobert83 Před 3 lety +1

      @@FirssenSimracing Na stacji w Rymaniu, tam gdzie kobieta wjechała swoim BMW w budynek stacji koleś krzyczał instrybutor.
      Obejrzyj filmik ze "Stop cham"
      Pozdrawiam

    • @wojciechmuras553
      @wojciechmuras553 Před 3 lety +1

      No właśnie trzeba. I w tym leży największa wada wodoru względem akumulatorów. Jak mam auto na baterię, to nie odwiedzam dystrybutorów wcale, chyba że akurat jestem w drodze na wakacje. Z wodorem tak dobrze nie ma. Moim Nissanem stację odwiedziłem ostatnio bodajże w sierpniu? Nie pamiętam. A Miraiem musiałbym raz na tydzień odwiedzać dystrybutor.

    • @cmg606
      @cmg606 Před 3 lety

      Możesz mieć panele na dachu domu/garażu i wytwarzać wodór przez elektrolizę bez łaski dostawcy energii elektrycznej i bez jeżdżenia na stacje.

    • @wojciechmuras553
      @wojciechmuras553 Před 3 lety +2

      @@cmg606 Nie możesz. Chyba że masz kilka niepotrzebnych milionów złotych na kompresor 700 atmosfer, zbiornik karbonowy na kilka kilogramów wodoru, i kilkaset metrów kwadratowych działki, bo ten sprzęt nie może wedle polskiego prawa istnieć w pobliżu zabudowań. No i oczywiście ogniwo do elektrolizy... Z paneli możesz sobie ładować elektryka. Gdyby wodór był taki prosty, to nikt by się w baterie nie pchał. Niestety, elektroliza to tylko kilka procent kosztów całej stacji tankowania. Komercyjny dystrybutor, bez osprzętu do produkcji, to koszt 5-7 milionów złotych. Jeśli chcesz wodór robić na miejscu, a nie dowodzić cysterną, to nawet 12 milionów. Plus panele ;)

  • @bobert83
    @bobert83 Před 3 lety +12

    Jestem 100% na tak.
    Wspaniały odcinek Panie Macieju👍👍👍
    Pozdrawiam

  • @maciekwasilewski7569
    @maciekwasilewski7569 Před 3 lety +5

    Jakby nie było wodór to przyszłość i toyota dobrze o tym wie

  • @mizat9533
    @mizat9533 Před 3 lety +4

    To jest prawdziwa przyszłość. Jestem fanem takiego rozwiązania. Ale nim zostanie wprowadzone na szerszą skalę, to jeszcze szejkowie i producenci baterii muszą się nachapać i zniszczyć naturę i przyrodę.

  • @lucasr8059
    @lucasr8059 Před 3 lety +4

    No w końcu się doczekałem! Jeden z najlepszych materiałów na kanale Pertyn Ględzi! Teraz mogę spokojnie powiedzieć fanatykom aut na kabel z gniazdka: "Five Fingers In Your Face"!

  • @kirejn
    @kirejn Před 3 lety +5

    Uwielbiam takie rzeczowe i ciekawe testy, bez ciągania klamek i mierzenia bagażnika, Pertyn Najlepszy!

  • @bobert83
    @bobert83 Před 3 lety +11

    O matko, telefon mi pada ale takie cacko może jeszcze zdążę obejrzeć.
    Jestem ciekaw co Pan nam powie 😉

  • @Skupik1
    @Skupik1 Před 3 lety +5

    W końcu zaczęła wyglądać jak normalny samochód.

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety

      Ciekawy test czcams.com/video/smeqHeZecwA/video.html

  • @Miszaification
    @Miszaification Před 3 lety +8

    I to jest prawdziwa przyszłość

  • @VRX-Fan
    @VRX-Fan Před 3 lety +4

    Coraz bardziej mi się ten samochód podoba
    A kolor to jest mój 2 ulubiony jeśli chodzi o samochody

  • @mirekr8133
    @mirekr8133 Před 3 lety +32

    Gdyby toyota była marką niemiecką to już dawno w europie byśmy jeżdzili autami na wodór

    • @Sebastian-qz7gc
      @Sebastian-qz7gc Před 3 lety

      BMW też ma tą technologie rozwinięta, czemu nie wdrożona nie wiem. A nawet mają coś wyjątkowego bo wodór podawany do cylindrów a nie jak tutaj. Czy lepsze czy gorsze nie wiem.

    • @PanAzrael
      @PanAzrael Před 3 lety +4

      Wszystko było opowiedziane w materiale Pana Pertyna. Wszystko rozbijało się o technologię przechowywania wodoru w tzw. baku, której do niedawna nie było. Ja generalnie jestem dobrej myśli. Ten ponad 20 lat temu toyota wprowadziła pierwsza hybrydę do masowej sprzedaży, a dziś wszyscy producenci maja takie auta w swojej gamie. Wierzę, że tym razem uda się tę technologię wdrożyć szybciej, bo tylko masowa produkcja spowoduje, że takie auta będą przystępne finansowo dla każdego. No i ważne pytanie czy produkcja wszystkich komponentów takich samochodów jest przynajmniej porównywalnie ekologiczna niż tych aut obecnie produkowanych bo tylko wtedy ma to ten ekologiczny sens.

    • @Sebastian-qz7gc
      @Sebastian-qz7gc Před 3 lety

      @@PanAzrael nie wiem całego nie oglądałem ale swego czasu była wersja na wodór bmw e38 a potem e65 i recenzji na YT jest po niemiecku wychodzi ze to działało dobrze, czemu nie było rozwijane nie wiem. O tyle to było coś innego bo silnik mógł spalać i benzynę i wodór.

    • @PanAzrael
      @PanAzrael Před 3 lety +2

      @@Sebastian-qz7gc z tego co zrozumiałem po filmie Pana Pertyna, to z samochodami BMW był jeszcze inny problem mianowicie, że w ich samochodach wodór stanowił paliwo do zwykłego silnika spalinowego, a nie ogniwa jak w toyocie. Wodór to gaz bardzo reaktywny co powoduje ze taki silnik spalinowy bardzo szybko będzie się niszczył z powodu zwyczajnej korozji.

    • @mirekr8133
      @mirekr8133 Před 3 lety +4

      @@PanAzrael Jak niemiecka Unia dbała by o ekologie a nie swoje interesy to już dawno by były przepisy dające zielone swiatło wodorowi , ale po co jak niemieckim koncernom muszą się zamortyzować koszty poniesione na stare technologie .Jeszcze parę lat temu niemcy i niemiecki rząd promował diesle a teraz są BEEE! .Ale to jest Gruba polityka lobbowana przez kraje Roponośne szkoda sobie nerwy szarpać

  • @mariuszwoch7802
    @mariuszwoch7802 Před 3 lety +1

    Tylko i aż ekonomia skali. Ktoś jednak musi być pierwszy. Brawo dla Toyoty. Trzeba dużej pracy inżynierów, wsparcia rządów i zmyślnego marketingu. Do sceptyków - Wasze argumenty, że w cenie 9 Euro nie ma haraczy w postaci podatków zaręczam, iż właśnie ekonomia skali rozwiąże ten problem i wystarczy, aby skala popytu zapracowała na haracze. Taniej jeździć nie będziemy, ale na pewno mniej inwazyjnie dla naszej planety. Nie odrazu jednak Rzym zbudowano. Panu Maciejowi i wszystkim życzę, abyśmy za 10 lat pasjonowali się motoryzacją z H. Pozdrawiam

  • @markim1978
    @markim1978 Před 3 lety +5

    Bardzo fajny test, daje duzo do myslenia na przyszłosc :) Pozdrawiam

  • @MikeEagleRider
    @MikeEagleRider Před 3 lety +9

    Fantastyczny materiał. Ciekawe dlaczego elektryfikacja wygrywa z wodorem ? Same akumulatory to droga do nikąd i niszczenie środowiska. BTW kocham V8.

    • @cpphool
      @cpphool Před 3 lety

      M.in. dlatego, ze jazda na wodor jest duzo mniej efektywna energetycznie niz jazda na baterie. Bardzo duzo energii trzeba zmarnowac, zeby go wyprodukowac. Niemniej ja rowniez bardzo kibicuje tej technologii.

  • @kris7064
    @kris7064 Před 3 lety +1

    Dzisiaj naprawdę dobry, rzeczowy odcinek. Nie żeby inne były kiepskie, ale tutaj przekazał p. Maciej dużo fachowych, a zarazem w przystępny sposób, informacji. Gratuluję

  • @jannowak7662
    @jannowak7662 Před 3 lety +27

    Panie Macieju, gdzie Pan tankował tego Miraia?

    • @michalmgd
      @michalmgd Před 3 lety +6

      Jedna stacja na całe miasto stacja daleko no i trzeba poczekać aż komunikacja miejska załaduje swoje 6 autobusów ale to i tak szybciej niż naładować nissana leaf'a

    • @wojciechmuras553
      @wojciechmuras553 Před 3 lety

      @@michalmgd Szybciej ci jechać do Berlina niż poczekać 40 minut? Hmm...

    • @michalmgd
      @michalmgd Před 3 lety

      @@wojciechmuras553 o czym Ty człowieku do mnie piszesz ? Jaki Berlin ? Jakie 40 minut ? Ogarnij sie

    • @wojciechmuras553
      @wojciechmuras553 Před 3 lety

      @@michalmgd No to słucham. Gdzie bliżej zatankowałeś Miraia? I ile razy ładowałeś Nissana Leafa? Bo tak się składa, że ja swojego ładuję dość często ;)

    • @michalmgd
      @michalmgd Před 3 lety

      @@wojciechmuras553 jesteś jakimś kidem? Mam się z Tobą teraz licytować ? Nie ten poziom człowieku , idź się w końcu ogarnąć

  • @atlx
    @atlx Před 3 lety +3

    Ta technologia mi odpowiada ,chociaż jestem zwolennikiem 6 i wiecej cylindrow .Taki ELEKTRYK tak ,a nawet bardzo.

  • @dariuszdeptua5415
    @dariuszdeptua5415 Před 3 lety +6

    No tak. Auto ciekawe i wciągająca (przydługawa) opowieść. Nie usłyszałem jednak ILE i ZA ILE prądu elektrycznego zużywać będzie PRODUKCJA wodoru? Czy źródłem tej energii będzie (tak jak dzisiaj) spalany węgiel?
    Już dzisiaj w Polsce i Europie brakuje prądu elektrycznego (jak to było tej zimy). To co będzie, gdy trzeba będzie wyprodukować prąd do wyprodukowania wodoru dla. . . miliona... - kilku milionów aut? Coś mi się wierzyć nie chce, że będzie to taniało, taniało, taniało - przynajmniej przez najbliższe 20-30 lat!

    • @tomaszlis2573
      @tomaszlis2573 Před 3 lety +3

      A co będzie jak trzeba będzie wyprodukowywać prąd do "miliona... - kilku milionów" elektryków których w taką zimę jak ta zamiast 500km zasięgu robią 200km ? ;)
      Tutaj przynajmniej nie ma wielkich akumulatorów których produkcję już na tyle opanowano że idzie to w miarę szybko i tanio, ale co z nimi będzie jak się zużyją za 20 lat? W Mirai trochę złomu do ponownego wykorzystania. :)

  • @Martin5PL
    @Martin5PL Před 3 lety +2

    Mała uwaga: w kosmosie nie panuje temperatura zera absolutnego (jak powiedział Pan w filmie), choć to dość powszechne stwierdzenie. Próżnia w ogóle nie ma temperatury, zaś przedmioty umieszczone w kosmosie mogą być zimne, lub gorące - np. oświetlone przez Słońce.

    • @marekpinkas9081
      @marekpinkas9081 Před 3 lety

      Rzeczywiscie z definicji temperatura jest miarą energii kinetycznej cząsteczek, a nie można mówić o cząsteczkach w próżni absolutnej. Jednoczesnie można jednak powiedzieć, że w kosmosie nie ma całkowitej próżni. Stąd twierdzenie o temperaturze zbliżonej do zera absolutnego jest równie uzasadnione jak i nie uzasadnione.

  • @marekjanicki8535
    @marekjanicki8535 Před 3 lety +6

    Destylacja... Czysta... No można się uzależnić albo nie ✋ Pozdrawiam Serdecznie 👋 Podoba się 🖖

  • @papitobe
    @papitobe Před 3 lety +6

    Jeżdżę już tą tą Toyota dwa miesiące. Jeżdżę po Belgii i po Niderlandach.Największy problem to brak stacji.Belgii są dwie no i w trakcie budowanie jest kilka więc przyszłość tak.W Holandii jest dużo więcej choć często są niedostępne bo awaria bo nieczynne bo wodoru nie tak sprężony i wiele innych problemów związanych z nową mocą napędzania.W Niemczech jest bardzo dużo z tym że płatność tylko za wyrobieniem specjalnej karty którą można płacić na stacjach wodorowych

    • @xeronimus6759
      @xeronimus6759 Před 2 lety

      jaki jest koszt tankowania na takiej stacji w DE?

    • @papitobe
      @papitobe Před 2 lety

      @@xeronimus6759 kilogram kosztuje 16-17 euro

    • @xeronimus6759
      @xeronimus6759 Před 2 lety

      @@papitobe ile wejdzie kilogramów do takiego samochodu ? Np Toyota

    • @papitobe
      @papitobe Před 2 lety

      @@xeronimus6759 5 kg maks. Przy normalnej prędkości takiej od 100 do 140 na godzinę przejedziesz 400 km natomiast jakbyś jeździł tak gdzieś 60 80 na godzinę możesz nawet i 500 km przejechać w sumie bardzo dobrze w porównaniu z elektrycznymi samochodami które nigdy nie przyjadę tyle ile techniczne Właściwości mówią

    • @lucian9236
      @lucian9236 Před 2 lety +2

      @@papitobe tylko że za 80 euro to elektrykiem przejedziesz pare razy więcej za takie pieniądze, elektryk średnio zjada 12zl na 100km u ciebie to będzie gdzieś 60/70zł na 100km

  • @adamliszka79
    @adamliszka79 Před 3 lety +3

    Super test. Auto robi ogromne wrażenie.

  • @zaaajac
    @zaaajac Před 3 lety +4

    Przykre jest to że aktualnie cały świat poszedł w elektrykę akumulatorową przez co zamiast rozwijać technologię taką jak na pokładzie Mirai każdy tłucze kolejne elektryki, rozwijana jest sieć ładowarek itd... czyli szansa że nastąpi stosunkowo szybkie przejście na wodór jest niewielka

    • @jarekzielinski9538
      @jarekzielinski9538 Před 3 lety

      Swiat wybiera rozwiązania, które na daną chwilę są po prostu....lepsze :)

  • @peterthomas8149
    @peterthomas8149 Před 3 lety +4

    Bardzo ciekawy samochód i materiał filmowy,komentarz autora bardzo przystępny 👍👍👍

  • @jedrzejgasek8378
    @jedrzejgasek8378 Před 3 lety +6

    I to jest przyszłość. Czekam kiedy samochody akumulatorowe będą miały zakaz wjazdu do miasta.

  • @marekgasior5942
    @marekgasior5942 Před 3 lety +6

    Wodor to jedyny sluszny kierunek. Czekamy na pierwsze stację wodorowe.. Ciekawy test!

    • @pedroquiros5371
      @pedroquiros5371 Před 3 lety

      zgadza soie- w miastach rzadzic bed samochody elektryczne, natomiast w trasie wodor - jak na razie nie widze tego w inny sposob. tesla 3 kusi mnie, ale zasieg i cena (ktora nie niweluje oszczednosci w uzytkowaniu) niestety nie przekonywuja.

  • @TheFutureLandscape
    @TheFutureLandscape Před 3 lety +2

    Bardzo dobry test i świetna merytoryka! Gratuluje Panie Macieju filozoficznego podejścia.
    Mi klaruje się przyszłość podzielona pomiędzy wodór i elektryki. Przecież faktycznie do napędu służy tutaj energia elektryczna, wydaje mi się, że silnik może być ten sam. Kwestia podmiany źródła zasilania. Podejrzewam, że finalnie będziemy wybierać:
    1 auta dla ludzi robiących krótkie trasy. Akumulatorowe, ładowane w domu! lub czasami w trasie.
    2 auta dla ludzi z długimi trasami i potrzebami dużych zasięgów. Wodorowe, tankowane na specjalistycznych stacjach.
    3 auta średniej wielkości w których napęd jest jeden tylko wybieramy czy chcemy wlew na wodór czy wtyczkę.
    Jak się już uczepiliśmy tej Tesli to kontynuujmy. Czy taki model S czy X z 2018 nie może mieć wymontowanej 500 kilogramowej baterii i wrzuconej instalacji wodorowej?
    Podejrzewam, że nawet powstaną firmy które będą to seryjnie przerabiały.

    • @martingorbush2944
      @martingorbush2944 Před 3 lety

      Mam zbliżoną wizję. Chociaż trochę martwi mnie koszt budowy stacji tankowania wodoru (rzędu milinów euro) oraz samych ogniw (ponad 100$/1kW).

    • @TheFutureLandscape
      @TheFutureLandscape Před 3 lety

      @@martingorbush2944 ceną bym się dziś nie sugerował bo to raczkujące technologie. Zerknij na same baterie kiedyś i dziś. Myślę, że to tylko kwestia czasu, aż dojdzie do dualizmu elektrycznego.

    • @martingorbush2944
      @martingorbush2944 Před 3 lety

      @@TheFutureLandscape. Przecież celowo podałem, że sam koszt platyny to połowa ceny ogniwa. A i tak zmniejszono jej ilość trzykrotnie w stosunku do początkowych rozwiązań. Niestety cudów nie ma co się spodziewać. Tak samo produkcja wodoru z metanu jest obecnie dobrze rozwinięta i nie bardzo widać możliwość znaczących obniżek, gdyby dało się taniej z elektryczności to już dawno było by to zrobione.

    • @Pertyn
      @Pertyn  Před 3 lety +1

      Oczywiście, że źródła są i powinny być różnicowane - tyle że obecna technologia akumulatorowa jest zwyczajnie do bani, a czasy ładowania koszmarne. No i kwestia dostępności energii z sieci… Ani sieci nie ma, ani energii do niej, a szybkie ładowarki są szybkie abstrakcyjnie - normalne auta elektryczne przyjmują prąd 3-10 kW, więc co komu po 400-500-800-kilowatowych ładowarkach?
      Aha, platyna od dawna nie jest potrzebna do ogniw paliwowych, stąd zarówno spadek ich ceny, jak i przyrost trwałości niemal po nieskończoność

    • @TheFutureLandscape
      @TheFutureLandscape Před 3 lety

      @@Pertyn są jednak pewne układy w których akumulatory będą chętniej wybierane. Takie auto podmiejskie z fotowoltaiką w domu. Brak konieczności dojazdu na jakiekolwiek stacje benzynowo/wodorowe. 100 km dziennego przebiegu. Ładowanie przez noc na zwykłej sile. Tanie i proste, ale to będzie pewnie 10-15% rynku.

  • @adammalik1947
    @adammalik1947 Před 3 lety +8

    Drodzy forumowicze, na temat wodoru do napędu samochodów można obejrzeć ciekawą analizę na kanale ZacharOFF. Można również poczytać dyskusję pod filmem i porównać jej formę z formą dyskusji, jaką wybrał Pertyn. Podpowiem: Jakość treści filmów i forma dyskusji są proporcjonalne do wzrostu.

  • @slawomirkuciel1012
    @slawomirkuciel1012 Před 3 lety +3

    Swietny material , dziekuje .

  • @michalmgd
    @michalmgd Před 3 lety +6

    Teraz czekajmy aż Wateusz dobije jakiś podatek do wodoru

  • @dyfly3990
    @dyfly3990 Před 3 lety +2

    No Panie Macieju tym filmem to mi Pan naprawdę zaimponowałeś. Czekałem na test tego auta od BARDZO, BARDZO DAWNA. To jest prawdziwa, realna alternatywa dla aut spalinowych, a nie te akumulatorowe wozidełka.

  • @robal514
    @robal514 Před 2 lety +2

    38:00 Ogniwa wodorowe nie będą taniały - patrz na cenę samych komponentów! Im mniejsza moc takiego ogniwa tym koszta jednostki mocy silnie w górę - małe ogniwa nie będą opłacalne.

  • @alfareddo
    @alfareddo Před 3 lety +4

    Taka informacja dla sceptyków, mamy ograniczenia na produkcje akumulatorów większe moze niz na olej. Na wodór nie ma ograniczen! Jeszcze raz podkreśle, ze nie ma ograniczen na dostęp do wodoru! I tak robi to z wodoru paliwo przyszlości, czy tego chcemy czy nie. W polsce tez sa produkowane pojazdy wodorowe ale niestety nie na Polski rynek :( (Solaris) Który dostarcza nawet swoja technike na Lotwe. A tam okazalo sie to tak trafne ze wodor do Polskich autobusów wodorowo elektrycznych jest oferowany w Rydze dla obewateli posiadajacych takie pojazdy, ZA DARMO ! Pozdrawiam i nareszcie się doczekalem zainteresowaniem technika wodorowo elektryczna w Polsce. Szkoda tylko ze u nas decyduja sie na budowanie elektrowni atomowych gdzie mozna by to bylo calkowicie pominac i zdecentralizowac produkcje energii oraz uniezaleznic polske od wschodniego gazu i oleju w o wiele krotszym czasie niz elektrownia atomowa zacznie produkowac prad. Ale widac wolimy byc okradani, oklamywani i dopuszczamy na odbieranie praw czlowieka. Energia to polityka, i mozemy to zmienic. Bo to my decydujemy!

    • @adam145
      @adam145 Před 3 lety +1

      Daję UE max 10 lat żeby zmieniła zdanie na temat elektryków. Jak już pójdą pieniądze szarego Kowalskiego na zakup EV dla wszystkich na wyższym szczeblu to się okaże, że trzeba szukać bardziej ekologicznej alternatywy bo baterie są złe.

    • @alfareddo
      @alfareddo Před 3 lety

      UE uruchomila fundacje która operuje suma w granicach 150 biljonów Euro. Firmy oraz zrzeszenia moga zostac czlonkami organizacji wodorowych które finansuja projekty rozbudowy infrastruktury wodorowej do 75% wartosci projektu. Dziwi mnie ze w Polsce tylko Lotos z tego zkorzystal jak na razie. We wspólpracy z urzedami na poziomie powiatu albo z uczelniami wyzszymi, do takich projektów mozna równiez ubiegac się o dotacje interregionalne które fonansuja projekty srodowiskowe do 30 % Takze mozna uzyskac ponad 100% refundacji inwestycji i nie trzeba korzystac z pieniedzy podatników na budowe elektrowni atomowych. To się kompletnie mija z celem ekonomicznym oraz trwalosci dlugoterminowej na zasilenie sieci energetycznej oraz ochrony srodowiska. Dlatego nie widze podstawy na to ze trzeba czekac i zastanawiac sie nad tym przez nastepne 10 lat?

  • @SYNAPSEdwl
    @SYNAPSEdwl Před 3 lety +4

    zgadzam się z Panem po trzykroć

  • @bartek1738
    @bartek1738 Před 3 lety +2

    Taka przyszłość TAK!

  • @lukaszlewczuk
    @lukaszlewczuk Před 3 lety +2

    Elektryk z własną, dość ekologiczną "elektrownią". W moim przekonaniu to na tym zatrzyma się motoryzacja na dłuższy czas. Obecne elektryki to etap pośredni. Gdy produkcja wodoru będzie naprawdę całkowicie zero-emisyjna (a to możliwe), to takie rozwiązanie będzie oczywistością, a baterie Li-Ion zejdą na boczny tor. Bardzo ciekawa opowieść Panie Macieju. Ukłony i podziękowania 🙂

    • @sergiuszprzenniak7919
      @sergiuszprzenniak7919 Před 3 lety +1

      Trzeba pamiętać, że Orlen musi z czegoś żyć i jemu podobne firmy. Wodór to jedyna szansa na przetrwanie stacji w dalszej perspektywie, a to co Pertyn powiedział, że mamy ogromne ilości wodoru z różnych gałęzi produkcyjnych to prawda. Choćby odpad przy produkcji koksu i oczyszczaniu gazu. Polska jest obecnie jednym z największych producentów wodoru w Europie tylko go nie wykorzystuje. Zobaczymy poczekamy co na to nasze mądre głowy, bo to decyzja polityczna w co pójdą spółki państwowe, a to dla nich ogromna szansa.

  • @morrisbuschmeier2047
    @morrisbuschmeier2047 Před 3 lety +10

    Zajebongo! Wodór to przyszłość! Panie Pertyn, serdeczne dzięki za recenzję H2.
    Szkoda, że u nas nie ma infrastruktury.

    • @konik999
      @konik999 Před 3 lety +1

      Jakiej infrastruktury ? Polska jest jednym z największych światowych producentów wodoru i własnie z nowo przyjetą strategią przechodzimy na wodór jako nośnik energii.

    • @morrisbuschmeier2047
      @morrisbuschmeier2047 Před 3 lety +1

      A gdzie to zatankuję?

  • @mandaryniak
    @mandaryniak Před 3 lety +4

    I to jest przyszłość
    Czas tankowania jak i zasięg jest taki jak w przypadku benzyny a nie urządzanie noclegu po 300km jazdy

    • @marekpinkas9081
      @marekpinkas9081 Před 3 lety +1

      To jest podstawowy argument za pojazdami wodorowymi. Szczególnie, że w przeciwieństwie do elektryków zasięg nie spada w zimie.

  • @AlvarroLB
    @AlvarroLB Před 3 lety +2

    Gdyby u władzy był ktoś kto ma odrobinę oleju w głowie, to juz dawno stawialibyśmy na wodór. A nie mrzonki o polskim elektryku. Na początek komunikacja miejska w największych miastach. Transport indywidualny następnie.

  • @Neverlander87
    @Neverlander87 Před 3 lety +3

    Serdeczne dzięki za ten film!

  • @zenegyb8188
    @zenegyb8188 Před 3 lety +4

    Kg wodoru kosztuje obecnie nie 9,5 a 12 - 15 €. I taniej nie bedzie bo jeszcze duzo akcyzy przed nim.

  • @damianj.2681
    @damianj.2681 Před 3 lety +5

    Świetny film! Wodór w osobówkach ma więcej sensu niż bateryjki które trzeba ładować. Dobrze, że toyota to dostrzega i cały czas pracuje nad ogniwami paliwowymii

  • @marynarzzehej
    @marynarzzehej Před 3 lety +5

    Należy zdać sobie sprawę że z wodorem duże problemy są 2 a może i 3:
    Czystego wodoru się tak po prostu nie bierze z powietrza, trzeba go wyprodukować, co pochłania ogromne ilości energii elektrycznej. Także żeby samochód na wodór był ekologiczny musimy mieć zieloną energię potrzebną do jego wytworzenia. Pytanie czy sumarycznie ilość energii wykorzystanej do produkcji wodoru a następnie przemiany wodoru ponownie w energię elektryczną ma lepszy bilans energetyczny niż ładowanie i rozładowywanie baterii.
    Wodór jest niesamowicie lotny, więc jego produkcja musiałaby się odbywać bezpośrednio na terenie stacji tankowania - w innym przypadku koszt budowy sieci rozsyłowej to porażające koszty.
    Wodór jest bardzo wybuchowy więc nieszczelność w samochodzie lub co gorsza na stacji produkcji/tankowania to ryzyko wielkiej eksplozji.
    Niemniej gorąco wierzę w technologię wodorową, gdyż wydaje mi się korzystniejsza dla środowiska niż akumulatory, do których wykorzystuje się metale ziem rzadkich. Gratuluję Toyocie że rozwijają swoje technologie a nie kopiują bezmyślnie innych.

  • @jacekcendrowski2416
    @jacekcendrowski2416 Před 3 lety +14

    Tesla kiler.