[PL]Radio kablowe w ZSRR

Sdílet
Vložit
  • čas přidán 27. 12. 2023
  • Wszystkie materiały dźwiękowe zostały zaczerpnięte z kanału Staroje Dobroje Radjio poniżej link do jednego z filmów (Ten gdzie jest wywiad na końcu) z tego kanału
    • "С добрым утром."Перед...
  • Věda a technologie

Komentáře • 59

  • @CosinusFi49
    @CosinusFi49 Před 6 měsíci +12

    Źródłem tego materiału jest film radziecki - co "widać słychać i czuć".... W PRL mieliśmy nieco inne rozwiązania, zwłaszcza w zakresie rozwiązań z głośnikami. Otóż były to w ostatnich latach pięknie brzmiące w skrzynkach ze sklejki drewnianej produkty TONSIL, chyba nawet GD 18-13/2A. Zasilanie ich odbywało się bardzo nowocześnie - przez autotransformator z chyba siedmioma pozycjami.
    Nigdy, od 1955 do 1974 roku nie widziałem regulacji z przełączanymi opornikami. Wcześniej stosowano takie oporniki zabezpieczające przy linii rozgłaszania przewodowego na słupie zazwyczaj energetycznym. Znakomicie ograniczało to wykorzystywanie w nocy tej sieci do zasilania żaróweczki 6,3 V/0,1 A jako lampki nocnej... :-)
    Jako wyposażenie "studyjne" służyły zespoły rozgłoszeniowe P-4 wyposażone we wzmacniacze typu W-100 na 4 x EL34 w stopniu końcowym. Te produkcji NRD były dobre! W skład tego zespołu wchodził radioodbiornik lampowy, gramofon z wkładką krystaliczną (piezo) i było także wejście mikrofonu dynamicznego. Później takie zespoły ewoluowały i były w nich magnetofony szpulowe. Każdy zespół miał dwa przełączane skokowo korektory barwy tony, chyba nawet do +/- 12 dB, bardzo skuteczne! Bywały linie zasilane napięciem wyjściowym ok. 90-110 V z odczepu transformatora głośnikowego w tej radioli stojącej w studio gminnym. Rozległość linii sięgała nawet 5-6 kilometrów! Liczba miejscowości nawet do kilkunastu (zależnie od wielkości gminy). Nadawane były z tego "studia" głównie ogłoszenia i komunikaty władz gminnych, ale także często koncerty życzeń dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Za te głośniki wnoszona była jakaś symboliczna opłata, miesięcznie chyba wartości pół bochenka 2 kilogramowego chleba (smacznego i bardzo zdrowego, takiego po 8,- zł!). Linie rozgłaszania wykonywane były ze świetnego drutu fosforobrązowego o średnicy ok. 2-3 mm na typowych izolatorach elektrotechnicznych - energetycznych NN.
    Nigdy nie widywałem typowych magnetofonów studyjnych w takich radiowęzłąch gminnych. Tutaj CCCP chyba był lepszy... :-)
    Moje doświadczenia pochodzą z regionu województw zachodniej Polski, być może cywilizacja na wschód od Wisły dysponowała innymi rozwiązaniami. Pozdrawiam wszystkich radiowęzłowców!

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci +1

      Jeśli chodzi o regulacje przełącznikiem z opornikami to mój polski tonsil w drewnianej obudowie ma tak zrobione

    • @serhiikostiuchenko6930
      @serhiikostiuchenko6930 Před 5 měsíci +1

      Трансляция по проводному радио выключалась в 22:00 , ночник с лампочкой не будет работать.

    • @sebastiandziarmaga-dziayns3028
      @sebastiandziarmaga-dziayns3028 Před 20 dny

      @@serhiikostiuchenko6930 To bez znaczenia. Radzieckiemu człowiekowi nie przyszłoby do głowy oszukiwać państwa. W kopalni uranu było bardzo niezdrowo. A Polak zawsze znalazł sposób, by wydymać system.

  • @mrted1852
    @mrted1852 Před 5 měsíci +7

    Było to popularne w PRL. U moich dziadków był taki głośnik. Do połowy lat 80-tych. W środku był głośnik i transformator z oszczepami obniżający napięcie. Nadawany był pierwszy program PR. Najczęściej był program 1 PR. Jeszcze za to trzeba było płacić abonament.

    • @bogdanrapacz9169
      @bogdanrapacz9169 Před 5 měsíci

      Pamietam te ustrojstwa były nazywane kołchoznikami

  • @AntyludzkiWarsztat
    @AntyludzkiWarsztat Před 6 měsíci +5

    Świetny materiał. Nie wiedziałem, że było coś takiego jak radio kablowe.

  • @jandroid6432
    @jandroid6432 Před 6 měsíci +9

    W PRL do polowy lat 70 tez takie radio bylo w moim miescie. Pamietam jako dzieciak sluchalem "Lato z radiem” z tak zwanego "Glosnika".

    • @kaem3
      @kaem3 Před 6 měsíci +1

      W moim mieście to działało aż do stanu wojennego. Z tym, że w gierkowskich blokach już głośników nie było. Były tylko w tzw. starym budownictwie. Na niektórych elewacjach do dziś widać charakterystyczne szklane izolatory. Podobno w latach 50-tych czy 60-tych szedł nawet jakiś miejski program lokalny z koncertem życzeń z płyt. Za emisję i utrzymanie sieci odpowiadał urząd pocztowy. Tak opowiada moja mama.

  • @kubakonik9377
    @kubakonik9377 Před 6 měsíci +5

    W końcu jakiś dobry film o tym temacie.

  • @andrzejpl9897
    @andrzejpl9897 Před 6 měsíci +3

    Dobry interesujący film ! Brawo .

  • @sebastiandziarmaga-dziayns3028

    w Radomsku też były kołchoźniki. W latach 80, na które przypadło moje dzieciństwo, kołchoźników już nie było, ale wciąż jeszcze wisiały druty a w starych domach można było zobaczyć głośnik na ścianie wraz z charakterystycznym malutkim gniazdkiem.

  • @alex.zen.4587
    @alex.zen.4587 Před 5 měsíci +8

    Приветствую польского коллегу! У нас в России в крупных городах еще сохранилось трехпрограммное проводное радиовещание. Но многие люди, делая ремонт убирают розетки, считая, что такое вещание уже устарело, потому что всюду есть интернет. Я считаю, что не стоит отказываться от этой части культуры радио и у себя радиоточку сохранил, и еще восстановил радиоточки в двух квартирах, где делал ремонт.
    В СССР выпускалось много моделей абонентских громкоговорителей, многие отличались красивым дизайном.
    Спасибо за интересные видеоролики!

    • @SA-hl9hr
      @SA-hl9hr Před 5 měsíci +2

      Привет! То, что вы написали, интересно. Как переносятся 3 программы? Как выбирается программа? Какая напряженность? Нужно ли платить за подключение и подписку на прослушивание?
      Привет вам из Польши! Пока! Pozdrawiam! ;-)

    • @alex.zen.4587
      @alex.zen.4587 Před 5 měsíci +1

      @@SA-hl9hr Приветствую коллегу! Первая программа транслируется на звуковых частотах с напряжением 30 или 15 Вольт. Вторая и третья с амплитудной модуляцией на частотах 78 и 160 Килогерц. Месячная абонентская плата символическая. Всего доброго!

    • @SA-hl9hr
      @SA-hl9hr Před 5 měsíci +2

      @@alex.zen.4587 Привет! Спасибо за ваш ответ! Интересная концепция передачи 3-х программ по кабелю. У нас этого не было. Всегда только первая программа Польского радио. Громкоговорители имели громкоговоритель-трансформатор с отводами и ручку с переключателем на боковой стороне коробки. Такие установки устанавливались в деревнях, но встречались довольно редко. Проводные радиостанции работали на рабочих местах, в общежитиях, студенческих общежитиях и т. д.
      У вас на канале интересные видео. Надо это проверить ;-).
      С уважением! Пока!

    • @alex.zen.4587
      @alex.zen.4587 Před 5 měsíci +1

      @@SA-hl9hr Спасибо за интересный комментарий и добрые слова! С уважением!

    • @SA-hl9hr
      @SA-hl9hr Před 5 měsíci +1

      @@alex.zen.4587 Спасибо! Я посмотрю ваши видео, потому что вы придумываете интересные вещи ;-). Пока! Pozdrawiam z Polski! ;-)

  • @vinegardrinker5159
    @vinegardrinker5159 Před 6 měsíci +7

    Sieci kołchoźników były w Polsce w czasach PRL. Pamiętam pod koniec lat 60 ubabci i dziadka w Tarnowie wisiał w kuchni nad drzwiami i leciał I program.

  • @tmlodzik
    @tmlodzik Před 18 dny +1

    Jeszcze w 2000 Roku widzialem takie dzialajace radio w czechach.

  • @bartlomiejfroncisz9103
    @bartlomiejfroncisz9103 Před 6 měsíci +6

    Takie glosniki rowniez nazywano "Kolchoznikami" i byly one wlasiwie w kazdym miescie w Polsce

  • @litsteve1968
    @litsteve1968 Před 5 měsíci +2

    Ciekawy temat, oglądam , łapa w górę i subskrypcja leci !

  • @JanKowalski-qv1oe
    @JanKowalski-qv1oe Před 5 měsíci +1

    Podczas internowania w stanie wojennym w Białołęce, też mieliśmy taki klasyczny "kukuryźnik" pod celą z 1. programem PR

  • @darekpajonk
    @darekpajonk Před 17 dny

    W Łodzi najdłużej działająca siecią radiowęzłową (a właściwie niedziałającą) była sieć Studenckiego Radia Żak na Politechnice Łódzkiej. Sieć obejmowała spore osiedle akademików przy Al. Politechniki oraz budynek z rozgłośnią przy tej alei. W latach 90-tych władze uczelni chciały wyremontować ową sieć ale koszty okazały się olbrzymie. Na szczęście dobrze to policzyli i stwierdzili że taniej będzie uruchomić nadawanie w eterze. Radio Żak otrzymało koncesję i częstotliwość na UKF - 88,8 MHz. Stacja jest jedną z nielicznych w Polsce stacji nie nadających reklam i prowadzoną przez studentów wolontariuszy. Obecnie jest dla wszystkich, słychać ich dosyć dobrze na FM w całej Łodzi a także w internecie.

  • @ijontichy6070
    @ijontichy6070 Před 5 měsíci +1

    W mojej podstawówce (lata 61-69) był radiowęzeł, a nasz Pan Kierownik drapał w mikrofon po czym wygłaszał komunikat . Pamiętam też że w Marcu 1968 r. spędzano nas w holu szkoły i musieliśmy słuchać w tv przemówień kacyków (oglądali tylko nieliczni najbliżsi odbiornika). Takie czasy... .

  • @Tempera101
    @Tempera101 Před 5 měsíci +2

    Świetny filmik do ucięcia sobie drzemki. Spokojny głos autora szybko usypia.

  • @GURALEJ
    @GURALEJ Před 6 měsíci +1

    Witam. W Sochaczewie też była sieć kołchoźnikowa.

  • @centralna.poczta4648
    @centralna.poczta4648 Před 5 dny +2

    Te dwa wypusty w czerwonym kołchoźniku to miejsce na dea bezpieczniki topikowe tzw szklaki..
    pozdrawiam

  • @MrArthader
    @MrArthader Před 6 měsíci +2

    Ostatni przedstawiany odbiornik nie nazywa się "Altur", tylko "Altair".

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci +1

      Mój rosyjski aż taki dobry nie jest ale dziękuję za poprawienie

  • @widzjutuba2939
    @widzjutuba2939 Před 6 měsíci +1

    Głośnik z 6 minuty ma inny schemat, niż wygryzmolony przez autora na kartce.
    Swoją drogą, takie głośniki (w wersji ulicznej) były (i działały!) jeszcze kilka lat temu na słowackich wsiach.

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci

      Mówiłem że ze względu na cenę takich odbiorników koszty cięto gdzie popadnie. Swój schemat bazowalem na podobnym modelu gdzie wraz z potem był rezystor. Uwagę też zwracałem na brak rezystora. Właściwe instrukcje dla takich odbiorników ciężko w internecie znaleźć szczególnie tych prostych. Konstrukcja opierała się często na nie pisanym pomyślę autora (Częściej na tym co było pod ręką ważne było by działało a jak zamiast pota i rezystora można jeden większy pot walnąć to sprawa jasna)

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci

      Jak chcecie zobaczyć model jedno programowy z rezystorem potencjometrem transformatorem a nawet jednym kondenstaorem filtrujący zakłucenia (późniejsze modele głównie miały) poszukajcie Исеть z 1990

  • @PizomGagal
    @PizomGagal Před 5 měsíci +1

    Ale taki kołchoźnik ze sputnikiem albo Gagarinem to bym chętnie sobie w chacie postawił.

  • @adamradipat1715
    @adamradipat1715  Před 5 měsíci

    Warto też wspomnieć dlatego nie umieszczalem tego w tekście ale w filmie pt. "Afonia" z 1975 ZSRR Katia wspomina o słuchaniu audycji radiowej "Dla tych którzy nie śpią" jak ktoś coś wie o tym to pisać czy tak w ZSRR było czy jednak wymyślono to na potrzeby filmu

  • @pokrec
    @pokrec Před 10 dny

    Tani kołchoźnik jest dobry bo jest tani.

  • @ZPDU
    @ZPDU Před 6 měsíci +2

    Bardzo ciekawy materiał, ale poziom głośności z mikrofonu znacznie się różni od tego filmowego.
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci +1

      Materiały dźwiękowe były nagrywane w ciągu 2 miesięcy na różnych mikrofonach i sprzętach z powodu nauki nie miałem czasu usiąść i nagrać wszystkiego na raz. Jeden materiał był nagrywany nawet na przerwie na uniwersytecie. W przyszłości postaram się usprawnić nagrywanie i lepszy mikrofon kupić.

    • @ZPDU
      @ZPDU Před 6 měsíci

      @@adamradipat1715 Dziękuję za wyjaśnienie. Warto, będzie się lepiej oglądało.

  • @superbm286
    @superbm286 Před 6 měsíci

    To popularny kochoźnk działał też jak telefon

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji Před 6 měsíci +1

    🌲👏🌲 Ciekawe, ciekawe... Nie słyszałem o tym... Jedynie o lokalnych radiowęzłach np. w pracy czy szkole za dawnych czasów. Swoją drogą o nadawaniu programów komputerowych przez radio kolega słyszał? Popełniłem nawet o tym mały filmik swego czasu...

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci +1

      Oj z tym na dawaniem to ja znam dobrze. Planuje kupić sprzęt by nadawać na systemy telewizyjne (hackrf plus program) w tym stare formaty. Jako pirat radiowy przez pewien czas bawiłem się radiem komputerowym

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 6 měsíci +1

      Teraz oczywiście już nie pływam po morzach eteru pod jollym rogerem

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji Před 6 měsíci

      @@adamradipat1715 Ciekawe...!

  • @eppe8755
    @eppe8755 Před 6 měsíci

    Ten ostatni to chyba odbiornik trzy programowy?

  • @blejku7790
    @blejku7790 Před 24 dny +1

    Temat ogarnięty "po łebkach" i bez zagłębiania w temat. W głośniku zenit 305 był transformator ( widać jego pierwotne miejsce mocowania ) Jak i w 98% głośników radiowęzłowych z głośnikami o niskiej oporności.

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 24 dny +1

      Po pierwsze
      Głośników jest dużo i można tak nazwać "serię" głośników bazujące na tym samym odlewie różnią się minimalne budową (Przykład to seria Донбасс)
      Po drugie głośnika zenit 305 nie ma na rosyjskiej bazie "Отечественная радиотехника XX века" jest tylko wspomnienie że model Рубин z 1975 w kolejnych latach był podrukowany pod nazwą zenit 301.
      Po trzecie znajomy z Bułgarii wysyłał mi zdjęcia kiedyś (2019 jeśli dobrze pamiętam) jak zbudował właśnie takie radio na bazie rezystorów. Wziął stare z przepalonym trafem i wstawił po porostu rezystory i działało.
      Więc wnioskując z argumentów. A takie radio by działało B jest dużo modeli z dzielonym odlewem więc myślałem że jest to wersja tańsza. C nie jest to zrobione na odwal po łebkach ale po prostu z braku oficjalnych informacji. Nie wszystkie radia posiadają dane na stronie z jakiej korzystałem. A że jest to temat niszowy to normalne że znajdą się błędy.
      Zaczynam współpracować bardziej z zagranicą a sam doszkalam się w temacie elektroniki więc takowych "błędów" będzie coraz mniej

    • @blejku7790
      @blejku7790 Před 24 dny

      @@adamradipat1715 Ogólnie👍 Ale - układ z rezystorem będzie działał tylko nie znaczy to że jest to poprawny układ i tylko tego się czepiam

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 24 dny

      @@blejku7790 no I wyjaśnione

  • @przemekmazur9124
    @przemekmazur9124 Před 5 měsíci

    3:16 ciężko dla mnie znaleźć? reszta filmu ok.

    • @adamradipat1715
      @adamradipat1715  Před 5 měsíci

      Zdjęcie jest z Avito.ru w Polsce takie gniazdo jest praktycznie nie osiągalne

  • @andrzejchaubinski8850
    @andrzejchaubinski8850 Před 10 dny

    Do każdego egzemplarza była dodana dodatkowa wtyczka innego typu. Jeżeli zamontowana na kablu była wtyczka "płaska" dodawano "okrągłą" i odwrotnie.

  • @janjanowski2682
    @janjanowski2682 Před 13 dny

    po wojnie w Polsce też montowano takie "radia",nazywały się kołchożniki i byly prawie w kazdym domu.Nazywano je bajcorzami

  • @MegaJanekM
    @MegaJanekM Před 11 dny

    Popracuj nad dykcją .Mówisz niedbale postaraj się utrzymać tępo wypowiedzi, nie "pożeraj" zgłosek.